Nis me përplasje seanca parlamentare, Basha- Ruçit: Zbato rregulloren

October 12, 2017 10:38

Nis me përplasje seanca parlamentare, Basha- Ruçit: Zbato rregulloren

Pas tensionit të javës së kaluar, kur deputetët e PD-së bllokuan për orë të tëra foltoren e kuvendit, edhe seanca e kësaj të enjteje ka nisur me përplasje mes mazhorancës dhe opozitës.

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha i kujtoi kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçi, seancën e javës së kaluar dhe i bëri thirrje “të mos i vërë kazmën  Parlamentit”.

Ti nuk mund ta ndryshosh rregulloren me votë. Mësoje këtë, nuk e ke këtë pushtet, s’ta ka dhënë njeri këtë. As nuk mund ta marrësh, nuk mund ta uzurposh, zbatoje rregulloren, mos i vër kazmën punimeve të parlamentit si javën e kaluar. Ndoshta e ke porosi si javën e kaluar, se s’doni të përballeni por po të them edhe një herë mos i vër kazmën parlamentit, zbato rregulloren. Rregullorja ka disa parashikime se si veprohet për futjen e ligjeve në parlament.

Basha tha se mazhoranca po përpiqej të shmangte vëmendjen nga çështjet e rëndësishme me anë të trukeve për të shtyrë debatet.

Marr mundimin të ta them këtë për dy arsye, e para sepse nuk dua që seanca e sotme të degjenerojë si seanca e kaluar, për shkak të ndërhyrjes tënde. Dhe e dyta për t’i vënë fre një përpjekjeje sistematike për të devijuar çështje të rëndësishme të aktualitetit me anë të këtyre trukeve.

October 12, 2017 10:38
Komento

4 Komente

 1. spata October 12, 11:37

  Sa turp per nje popull qe ka nje klase politike te pa moralshme .Kush e kupton se cdo te thot Basha me shprehjen :… ti vene fre nje perpjekje sistematike per te devijuar ceshteje te rendesishme te aktualitetit …..
  Por te mos harrojme dhe nje fakte .Populli syte i ka drejtuar tek Vetingu per te shpetuar nga keta kriminela ne kry te politikes. Kush e pengon kete .Rama apo Basha .Ps qe eshte ne pushtet apo opozita ? Keto as qe trajtohen nga Medjat, se politikishte po e kuptojme pse nuk ndodhin e as marim pergjigje ,ku te dalin qarte pergjegjsit e ceshtjeve thelbesore qe anashkalohen .
  Mbrem tek Ora newz ndoqa debatin mbi Medjat .U tha shume dhe me pelqyen cka u hodh ne tavolinen e diskutimit .U kuptua qarte qe dhe Medjat jane ne keto pikpyetje si dhe qendrimet politike qe mbahen sot karshi ceshtjeve te rendesishme te aktualitetit shqiptare .Kuptova qe Medja nuk eshte e afte te shkeputet nga politika .Pra pavarsia e nje pushteti te pavarur eshte e lidhur me super pushtetin politike. Pikerishte kete duhet te bejene Medjat se pari .Te shkeputen nga pavarsia e pushtetit politik e te nxjerrin ne sheshin e mejdanit ate qe kerkon dhe Basha ne parlamentin shqiptare .

  Reply to this comment
 2. alphade October 12, 11:59

  A ka keshilltar ky njeri ?! Luli hiq dore nga karagjozlleqet
  ne parlament,mos krijo rremuje e zallamahi. Ne boten
  Perendimore, demokratike,opozota ka karakter konstruk-
  tiv e ne asnje menyre destruktiv .Por Ti,ashtu si ati yt shperteror e keni kthyer parlamentin shqiptar ne nje stan
  cakejsh qe ulurijne e krijojne rremuje pa as me te voglin
  shkak dhe me kete kerkoni te shkaktoni gjurulldi e kaos.
  Por e gjithe kjo qe beni ju eshte nje aventure e perpjekje
  per te mbuluar dicka qe thelle meshihet ne trurin tuaj te
  cakerdisur nga ” furtuna” qe po afrohet dhe ne qender te
  ” cikloni” qendron banda jote pedeiste dhe ajo e fytyre-
  breshkes leseiste. Megjithate sado te perpiqeni kesaj fur-
  tune nuk i shpetoni dot dhe jo sepse ” Vettingun” po e ben zoti Rama por sepse zoti Rama nuk po behet barri-
  kade,pengese ne realizimin e tij,por qe e mbeshtet pa re-
  zerva kete ” ndermarrje” te nderkombetareve : SHBA – BE-ja,perkatesisht zoterinjt e nderuar ambasadore LU
  dhe VLLAHUTIN , emrat e te cileve do te shkruhen me
  germa te arta te 96 perqind e shqiptareve qe po presin me ankth realizimin me sukses te kesaj beteje madhore.
  Durim dhe shprese !
  Stafit te gazetes “DITA” i uroj nje dite te kendeshme.!!!

  Reply to this comment
 3. Poshte fara serbe dhe “greke”ne shqiperi October 12, 14:24

  Noka.Basha .Saliu dhe shume te tjere flasin hapur kundra ligjit.Nuk e kuptoj shteti pse nuk mer masa.

  Reply to this comment
 4. Kamarier Luli edhe nje dopio. October 12, 18:17

  Ky cari i SHQUP-it Lul Shalengjituri pasi bllokoj dhe prishi seancen e kaluar, kerkon te ngarkoje me pergjegjesi dhe t’ja lere dobicin z. Ruci, qe te mos zbatoje Rregulloren e Parlamentit e ky i fundit te kthehet ne mejhane.
  Lulush ta marre vesh edhe Sali Zehere Kar-axhic, ne krye keni Cecon me bicak, Gramos Salaria i thone.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*