Nis nga puna Komisioni i veshit

April 30, 2013 17:39

Nis nga puna Komisioni i veshit

Ka nisur mbledhja e parë e komisionit “për hetimin e fakteve, rrethanave dhe përgjegjësive të incidentit të datës 24 prill 2013 pranë Akademisë Diplomatike të Vjenës”, mes kreut të Partisë Socialiste Edi Rama dhe diplomatit Egin Ceka. Në komision, opozita nuk kishte dërguar asnjë përfaqësues, ndërsa mazhoranca miratoi rregulloren, sekretaren e këtij komisioni dhe datën për mbledhjen e radhës.

Në nisje të tij fjalën e mori kreu i këtij komisioni, Fatbardh Kadilli, i cili tha se në Vjenë është cenuar dinjiteti i një diplomati shqiptar dhe për këtë ky komision zotohet se do zbardhë të vërtetën.

“Do bëjmë hetim të plotë të thellë e të paanshëm. Ky incident kapërcen kufijtë e një incidenti, është cënuar dinjiteti i jo vetëm një diplomati, por edhe i Shqipërisë në opinionin ndërkombëtar”, tha ai.

Duke qënë se opozita nuk kishte dërguar përfaqësues në komision, kryetari Kadilli siguroi këtë forcë por edhe Edi Ramën për një hetim të përgjegjshëm që ka si qëllim vetëm nxjerrjen në pah të së vërtetës.

“Opozita nuk ka dërguar përfaqësues të saj në këtë komision. Kam përgjegjshëmëri që me punën e këtij komisioni të adresojmë edhe qëndrimet e fshehura publikisht edhe nga opozita rreth asaj që ndodhi në akademinë diplomatike të Vjenës. Siguroj Ramën që kemi vullnet t’ju dëshmojmë shqiptarëve të vërtetën dhe asgjë më shumë”, tha ai.

Luciano Boçi dhe Osman Metalla kërkuan përshpejtimin e punimeve të komisionit për shkak se siç theksuan ata, dhe pak ditë dhe Parlamenti mbyll punimet.

Ndërsa Gert Bogdani propozoi që personat prezentë në takimin në Vjenë ose të paraqiten fizikisht në komision, ose me ta të realizohen video konferenca.
“Ata që kanë dijeni u bëj thirrje të vijnë të bëjnë një dëgjesë në komision, por mund të përdorim dhe mënyra më të shpejta në kohë, video konferenca apo konferenca përmes skype etj”

Pas kësaj kryetari i Komisionit Kadilli hodhi për miratim propozimet të cilat u miratuan vetëm me votat e mazhorancës.

“Plani hetimor quhet i miratuar, autorizojmë znj. Hoti në cilësinë e sekretares të marrë kontaktin me administratën e kuvendit qoftë për ardhjen fizikisht të personave që janë të interesuar ose telekonferenca dhe videokonferenca nëse ka mundësi. Të bëhen listat që do ftohen për këto dëgjesa dhe propozoj të enjten të miratojmë listën e personave që do ftohen në këtë komision hetimor. Pra sot miratuam rregulloren e brendshme planin hetimor dhe mbledhjen e radhes që është të enjten, orën do e njoftojmë së shpejti”, tha Kadilli.

Pritet që më 20 maj ky komision të miratojë raportin përfundimtar. Ndërkohë që Parlamenti do t’i mbuyllë punimet e tij më 8 Maj.

April 30, 2013 17:39
Komento

10 Komente

 1. Miri April 30, 18:07

  Hajt me krahe te lehta re cuna…..upss..hajvane…me sakte

  Reply to this comment
 2. Baro Liçaj April 30, 18:31

  Me buje e nisi pune dhe ai komisioni i famshem Halimi, per 21 janarin,por qe nje flluske sapuni. Tani ky komisioni i veshit (i leshit ) , rrezik se do ta çoje diplomatin Ceka per lesh.
  Si nuk kane turp keta qe duan t’i çojne “nderin ” e nje diplomati ne vendin qe ai kerkon.Por çekani i Saliut rreh gjetke : Mjere cekanjaket sojllinj qe bien preh e sojsezit Sali.

  Reply to this comment
 3. saliu April 30, 18:58

  Njerez pa dinjitet e ta pa afte . te cilet vetem duke qene Bythe lepires mund te jetojne ne kete bote,Plehra

  Reply to this comment
 4. BAY AREA Ca. April 30, 18:59

  More, nga dje me sot, sa i qenka rritur palla e hundes ketij k/k… t te komisionit Kadilli, deri ne perfundim te “hetimeve” do t’ja kaloj me procedure te pershperjtuar edhe hundes se Pinokut. Do e bejne hetim te paaneshem se eshte prekur nga veshet diplomacia shqiptare.Paaneshmeria fillon qe tek prania Pa Ftese , e veshgjatit mitingash konferencash, djali i vogel me pampers 37 vjecari Egin. MPo i jap nje fakt komisionit te hetoje. Kur i Gjigandi Rama i terhoqi veshin, cunit te babit llaxore, i Kerciti apo Nuk I Kerciti veshi. Kjo eshte ceshtja. Eshte nje shteg i mire per te denuar dhe prangosur Ramen. I bej me dije komisionit se dal shahit, pa pagese per t,u prononcuar, per kete akt barbar. Me mire Edi t’a kishte vrare se nuk do te kerkonte njeri esap si per 26 te vraret e Gerdecit dhe 4 Dshmoret e 21 JANARIT. Ne perfundim komisioni te dale edhe me nje vendim per ta shpallur 24 Prillin ” Dite Zie ” dhe flamuri te ulet ne gjysem shtize te PD etj, ne te tjeret do ta kemi dite feste dhe pushim. Rrofte veshqati Egin dhe “historia” 37 vjecare e familes se babit ambasador fuqi plot qe na shtuar edhe nje dite historike ne kalendar. Tyc & Toc.

  Reply to this comment
 5. aaaaaaaa April 30, 19:03

  Rradha e punes u caktua nga Komisioni”
  I / E para do te pyetet Egini / Vagini – taleban nastradini.
  Te dytet ca militante te PD nga Vili / Gili e deri ca “miq” nga jashte.
  Edhe mund ta pyesin piktorin e nderuar qe organizoj kete takim z. Fate Velaj, por me shume e mundur eshte qe ai nuk di gje, nuk do thirret.
  Do bejne vidiokonference me Groslukun e zgjedhjeve se ai me siguri ka qene atje…
  Ne fund do therrasin Ramen per te spjeguar pse do te quaje daten 24 prill “Diten e terheqjes se veshit”…., por Rama ska per te pjerdhur fare per te shkuar…
  Ne fund o popull nje vrime ne uje.
  Ca mijra Euro te harxhuara, per bileta avioni per deshmitaret, vidiokonferencat, por edhe shpenzime fjetje, ushqim dhe ca para te thata per diete qendrimi ne Tirane (ndonje cante me para, duhet llogaritur) per disa “te paanshem”…

  Reply to this comment
 6. leshja shkodres April 30, 19:28

  po i leshit kur fillon keni deshmitare injoranten e shkodres se ajo sc do presh po purri

  Reply to this comment
 7. Kalaja e Beratit April 30, 19:34

  Sa koqe qe jane!Me kujtohet ky Luciano Boci kur ne Berat me Abdyl Pilafin,Luan Shmillin,Fatbardh Hoxhen, me erdhen ne kembë nga ana e kombinatit ne Piken turistike të kalase se Beratit! Ishin dhe dy te tjere profesora nga Elbasani, qe kishin ardhur per gjoja pune e per te pire raki….Monizem ishte.Ishte bere uje ne djerse ky deputeti i sotem Boci dhe une e pyeta cfare e kish fqinjin tim Aleko Boci,sot antar i KQ te PPSH te Dajtit dhe Sekretar i Pare i Berstit…Kusheri,me tha Boci atehere dhe te gjithe komunistet e atherehëm(ishte me duket Boci kandidat i PPSH,ja moren kenges “Mora perpjetë kalane”.Dhe Enver Hoxha tungjatjeta!..E pyeta pse kishte ardhur.Do hetoj për tradhetine qe i ben shokut Enver ne Berat,me tha Boci,sot deputet kunder,se maskarai Koci Xoxe deshte ta eleminonte…Dhe e ka marrë edhe sot rrugen per te hetuar,por nuk paska prane ish komunistin Abdyl Pilafin…por ish komunistin Sali Berisha.U deh atehere se beratasit jane qerratenje…ta fusin dhe me të qeshur!Keshtu,do perfundoje me duket dhe ky hetim i Luciano Bocit qe tani mohon,mesiguri se e ka kusheri te pare komunistin aktual Aleko Boci…Sa ndryshim ka berë profesori qe me thane se ka qene ca dite me vullnetaret e Enverit,me Zogun,PBDNJ dhe tani me Saliun.Thua Kardilki ish i PS ja kalon Bocit?Të shohim si do e marrin perseri perpjete kalane,per Ramen,Boci i Sali shpelles!…23 qershori do ta djersije shume edhe kete komision hetimor!

  Reply to this comment
 8. Gava April 30, 21:02

  Deri ku arrin perdorimi i njerzve nga salihu.Marioneta ose si i thone, per shkop haleje?
  Turp ore turp qe prfundoni ne te tillet.Jazek!

  Reply to this comment
 9. andia April 30, 22:41

  ua kush na qenka ne komisjon lucjano dhimiter boci,,, i biri i komunistit ne sigurimin e shtetit. Lucjano boci hajduti qe vodhi xhepat e elbasanllijve per 1cope leter per te filluar pune,,, lucjano boci je fytyra me shkerdhate ne elbasan,,, hiq dore nga vjedhja e pronave qe po u ben elbasanllinjve se bashku me rrugacin filip serreqi,,, lucjano boci kujto origjinen e familjes tende prej budallai duke filluar nga genci qe qiste gjuhen jashte gjithe kohen dhe leviste gishtin njekohesisht,,, turp per elbasanllijte qe drejtohen nga 1budalla

  Reply to this comment
 10. Horri i Bulevardit April 30, 23:20

  Ky brezi jone te jete i sigurte qe nuk fiton asgje nga kjo katrahure, por te jeni te sigurte qe brezi i ardheshem do te kete te gjithe te drejten te gajaset me kohen qe ne sot po perjetojme se keto qe ne sot na duket si cmenduri kolektive, per brezin e ardhshem do te jete thjesht nje komedi qe do gajasen se qeshuri.
  Komisioni Veshi, do te jete nje premirere qe do te kete sukses per shume vite, por do te beje qe Engini e cekajve te hyje ne histori, nuk ka rendesi per mire apo per keq, rendesi ka qe per veshin e tij do te shkruhen libra, do te krijohem komedi dhe do te krijohen barcaleta, qe do ti qendrojne kohes, per nje kohe te gjate.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*