Nis puna për pastrimin e rërës në Durrës

November 7, 2015 19:16

Nis puna për pastrimin e rërës në Durrës

Në Durrës ka nisur aksioni për heqjen e rërës së ndotur nga nafta që ishte derdhur sot në mëngjes në det, duke prekur plot 3 km vijë bregdetare, përgjatë Plazhit të Durrësit.

Dëmet janë të konsiderueshme, mirëpo puna për pastrimin e rërës ka nisur, ndërsa për detin ende jo. Punonjësit e Plazhit larguan me lopata rërën e ndotur, ndërsa mbi det vazhdojnë të notojnë njollat e hidrokarbureve.

 

IMG-20151107-WA0031

November 7, 2015 19:16
Komento

3 Komente

 1. Mark uk November 7, 19:51

  Dukeni se keni nostalgji per komunizmin,duke perdorur fjalen aksion.Aksion kur je duke bere detyren nuk quhet.Aksion quhet kur pjesmarrja e pergjithshem si dikur me rini me krah pune me pleq e te gjith njerzit,bile edhe femijet e shkollave,.

  Reply to this comment
 2. Z/Kallami November 7, 20:15

  Rana ne plazh nuk mbahet e paster me lopata.
  Ju tregoj nji eksperience Amerikane se si i mbajn plazhet e pasterta.
  Fillon nga ora 5-7 te mengjezit punimi i rere se plazhit cilizem,nga 3-4 traktor me goma.Duke e kthyer gjendjen origjinal si nji plazh viregjer nga pastertia dhe cilesia e reres.
  Gjate dites mbeturinat grumbullohen ne vende te caktuara per kete qellim.Kazan po i themi, vendosen spostuar nga plazhi.Ne anesore ku fillon plazhi me ndarjen e banesave jasht plazhit.
  Kuptohet qe per plazhistet vilet nji taks e vogel e pranushme per cdo plazhites.Kjo menyre organizimi i jep rendesi dhe seriozitet edukates qe ka te baje me njerez te kulturuar dhe jo halabak ne kuptimin qe admirojne natyra e pa lezetshme alla shqiptarshe per te ndier kenaqesin e shkatrrimit,rrumujes,rrupalles.Qe nuk mungojne po nga keto pinjoll harbute e arrogant edhe llafet e tyre duke injorue gjasme ambientet qe nuk dijne ti mbajne pushteti lokal dhe e katarnosin plazhin si ambient derrash.

  Reply to this comment
 3. Lloji November 8, 09:45

  E njejta SKODA eshte qe pastron gjith plazhin e Durresit te pakten 7 sezonet e fundit, nuk ka koh Vangjushi te meret me ndricime banjo publike apo gjera minimale per plazhistet…..eshte i zene me betonizim tja bejm hallall.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*