Nis Vettingu/ 3 milionë euro për “pastrimin” e Policisë

April 6, 2018 20:03

Nis Vettingu/ 3 milionë euro për “pastrimin” e Policisë

Vettingu në polici ka nisur zyrtarisht. 11 mijë efektivët duhet të dorëzojnë vetëdeklarimet brenda afatit 30-ditor.

“Pastrimi” i radhëve të policisë do t’i kushtojë buxhetit të shtetit rreth 3 milionë euro. Në formularët që do të plotësojnë policët duhet të deklarojnë nëse njihen me ndonjë “nofkë ”.

Ata duhet t’u përgjigjen edhe pyetjeve nëse kanë qenë bashkëpunëtorë, apo anëtarë të ish-Sigurimit të Shtetit, nëse janë përdorues të lëndëve narkotike, apo nëse kanë varësi nga alkooli dhe lojërat e fatit.

Efektivët duhet të deklarojnë edhe nëse kanë patur takime, apo komunikime elektronike me persona të përfshirë në krimin e organizuar, ose kanë shkëmbyer para, dhurata dhe favore me këta të fundit.

Të njëjtës pyetje duhet t’i përgjigjen edhe për anëtarët e familjes së tyre.

Në ligj parashikohet përjashtimi nga radhët e policisë në rast të mosplotësimit me vërtetësi të formularëve të vetëdeklarimit, raporton tch.

Deklarata e pasurisë, ajo e kontrollit të figurës dhe e vetëvlerësimit profesional janë 3 formularët që duhet të plotësohen elektronikisht nga punonjësit e policisë.

Ligji i bazuar në modelin e vettingut në drejtësi, që ka nisur të aplikohet, synon të largojë nga radhët e uniformave blu, efektivët e inkriminuar, korruptuar, apo ata të paaftë.

o.j/dita

April 6, 2018 20:03
Komento

12 Komente

 1. Gezimi April 6, 20:30

  3 milion Euro, kaq kushtoka te lahet “policia qe duam” nga balta e Tahirit. Meqe ra fjala, ai ish-komisari i policise Vlores dhe plot ish-drejtues policie qe jane ne ilegalitet futen te kjo fatura e “pastrimit”?

  Reply to this comment
 2. intelektuali April 6, 20:53

  ACHTUNG ACHTUNG!

  Po sikur keto LEKA 3 meleone euro te jene financuara nga George Sorosi i Edvinit qe nje gazeta amerikane foli qe ka shume gjasa qe te kete paguar edhe ambasadorin Lu,

  atehere:

  CFARE VETTINGU ENVERIST ESHTE KY MORE?

  sepse:

  Akoma 3 drejtore famoze te Sajme Qorrit jane ne dhe te huaj ne arrati pasi u kapen me presh ne duar,

  sepse:

  Komisari i policise qe zbuloi i pari narkotrafikantin Sajme Qorri te implikuar me Habilajt e tij eshte akoma ne dhe te huaj i masakruar nga Kryeministri Edi Rama si ARMIK i Kllases dhe askush nga shteti dhe pushteti nuk ka mare mundimin me te vogel per t’i kerkuar falje dhe per ta kthyer ne Atdhe,

  prandaj:

  CFARE VETTINGU ENVERIST ESHTE KY I XHAFES MORE?

  Reply to this comment
  • kondoleza pilafi e gerdecit April 6, 21:58

   Bravo Intelektual

   Qe kur shkove ne Los Anxhelos
   Ty te duket se u be deti kos.
   .
   Vetem nje Zog ka nxjerre Shqiperia qe bente Veting duke i pjekur nejrzit ne Hell

   Njihuni me Vetingun e zogut

   Masakrat e Zogut, nga varjet ne litar tek pjekja në hell e njeriut
   – At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës” Nr. 13. shkruan se “Kur plasi lëvizja e Dukagjinit, atëherë Ahmet Zogolli ua muar jeniçerëve të Stambollës ato armë të ndryshkura me gjak të shqiptarëve për me shue vllaznit e vet të krështenë të Dukagjinit. E atë vjet Muharrem Bajraktari i Lumës, ngrehë shtabin e vet- dibranësh, matjanësh e lumjanësh, hi në Kishë të Shalës, ku si nder dhuni të tjera bani kjo ushtri laperash e zhelanash – toka me pasë randë- vrau edhe rrogëtarin e fratit krejt afër kishe…
   Burrat ma të mirë të Dukagjinit bashkë me shumë meshtarë u burgosën, vriten, futen në lak e arratisen. Burgjet mbushë me gra e fëmijë, gjaja mbarë plaçkitë… (“Hylli i Dritës, Nr. 13” viti 194125-253). Një dëshmitar tjetër i asaj kohe, Pal Dukagjini shkruan se “Çka ndodhi aty e mbrapa në Dukagjin e dijnë vetëm ata që e provuen. U dogjën shtëpia , u grabitën pasuni, u pushkatuen burra, u burgosën robni, u varën u rrahën deri u dhunuen në nderë e erz, çka për shqiptarin ashtë dekë ma e ranë se deka.

   Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët –
   Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët(Zef Harapi, Kamiljo Libardi), që u mblodhën menjëherë në Qytetin e Shkodrës dhe të prirë nga Fiqiri Dine vazhduan më pas reprezaljet që ishin të papara dhe të padëgjuara në malësitë e Pukës, Shalës, Shoshit, Nikaj-Mërturit, Pultit, Shllakut e Temalit.

   Në drejtimin e Komandantit të Përgjithshëm Fiqiri Dines, armata e Nënkolonel Xhemal Arianitit filloi kundërgoditjen ofensive ndaj Dukagjinit sipas këtyre drejtimeve
   1- Më 27 nëntor 1926 forcat e Kapiten Preng Previzit u nisën drejt Koplikut për në Theth.
   2-Me 28 nëntor Dukagjini mori ikjen masivisht nga Qafa e Pejës -Shtegu i Dhenve drejt Malit të Zi. Në këtë qafë nga forcat mercenare të Kelmendit u zunë 300 shaljanë, ndër të cilët Avdi Kola(Bajraktari i Gimajve), me gjithë nipat e bajraktarit të Shalës.
   3- Më 29 nëntor 1926 Kapiten Muharrëm Bajraktari, mësyni Qafën e Agrit nga Nikajt dhe Merturi e hyri në Abat të Shalës, gjatë operacionit vriten Prelë Ndoka, Gjelosh Ndoka(dy djemtë e Ndokë Mirashit të Pepajve, Pep Nika –Pepaj- Shosh dhe Stakë Ndoci Dardhë-Shosh.

   4- Po më 29 nëntor nga Guri Kuq dhe Mali i Shoshit Hasan Beg Bushati me një pjesë të forcave të tij, hyri në Shosh dhe me pjesën tjetër hyri në Pult të Dukagjinit u rrethua nga të gjitha anët ndërkohë që kryengritësit kishin marrë arratinë drejt vendeve të padepërtueshme. Komandanti i Operacionit të Shkodrës N/Kolonel Xhemal Arianiti në Shkodër me 11.12.1926 bënte të ditur se “përveç 14 vetave që ishte njoftuar më parë nga kjo komandë ndodhën nën vërejtje 53 komitë prej Shale, Shoshi e Nikaj- Merturi, si dhe 110 vetë të tjerë prej Thethit, të cilët kanë marrë pjesë në kryengritje. Përveç të naltpërmendurve ndodhën këtu nën vërejtje edhe 129 gra e fëmijë prej Shale, Shoshi e Nikaj –Merturi” (Zef Harapi “Dukagjini, historia dhe etnografia”. Studim i viti 1949, fq 219)

   U dogjën dhjetëra e dhjetëra shtëpi, katunde të tëra u grabitën, u therën bagëtitë, u plaçkit çdo gjë që nuk mund të merrej me vete.“Sot janë dorëzue prej komandantit Operativ Kapiten Prengë Previzi 67 kokrra dele dhe 23 krenë lopë e qe” (Zef Harapi po aty. Mercenarët ngado që i ranë, shkatërruan vathët e bagëtive, duke i detyruar pleqtë që kishin mbetur pa arratisë dhe plakat t’ua piqnin në hell, t’ua zinin mishin e bagëtisë, me qumësht madje edhe në planc të bagëtisë së therur se kështu u shijonte shumë më tepër.

   Hapnin qypat e gjalpit e pjek petulla të cilat i shoqëronin me mjaltë, ndërsa bletëve u fusnin flakën e barutit në derë të zgjojës. Bashibozukët shpërthenin kotecat e drithit e jepnin për të ngrënë kuajve të tyre. Imoraliteti i tyre çnjerëzor arriti deri aty sa në Shalë marrin e lidhin një plak pas hellit të fërlikut dhe fillojnë ta rrotullojnë pranë zjarrit sikur të ishte ferlik.

   Reply to this comment
   • intelektuali April 6, 22:36

    Leri dacibaot e Kohes se Qepes, por shiko se cfare deklarojne gazetat prestigjoze ne SHBA:

    https://www.washingtontimes.com/news/2017/feb/9/donald-lu-george-soros-cohort-plays-albania-politi/

    Lexoje me vemendje qe te kuptosh se Vettingu i Edi Rames i financuar nga Sorosi ka qellime te LIGA dhe gazeta “Washington Times” thote se virusi i Sorosit ka hyre edhe ne Departamentin e Shtetit permes ambasadorit Lu ne Shqypni.

    KJO ESHTE ME INTERESANTE SE DACIBAOT E KOHES SE QEPES QE TREGON TI,

    por:

    Cfare t’i bejme medias sone kombetare qe hesht dhe ka mbyllur me dryn gojen ngaqe qe ka frike dhe ben shurren ne breke nga ambasadori Lu se mos e pesojne si i gjori Adriatik Llalla qe beri servilin e Edi Rames per 5 vjet me radhe dhe per nje fjale goje kunder Lu-se e hengri tullumin si mos me keq,

    prandaj:

    Intelektuali eshte mohikani i fundit qe nuk e can fare trapin dhe as koken per mafiozet me pushtet qe korruptojne edhe ambasadorin e SHBA sic bene me Gerdecin, por qe po e bejne lemsh Shqypnine me finte enveriste dhe prandaj intelektuali te dergon pershendetje nga rajoni fantastik, Palos Verdes qe nuk eshte brenda ne LA, por ne periferi te tij

    Reply to this comment
   • Kjo eshte Histori .Dhe Historine e vertete duhet ta mesojne gjithe Shqiptaret ashtu si ajo eshte . April 6, 23:22

    Flm,
    per kte koment ,
    qe ne vetvehte paraqet nji pjes shume interesante
    te Historise Shqiperise (Dukagjinit) e bandave anadollake te zogut te kurves ,kto bastarde ,bashibozuke ,
    antikombetare ,antishqiptare ,njerez te ndyre pest njerezor .
    Historia e Shqiperise eshte shume me shume e madhe se cna eshte paraqitur zyrtarishte ne shqiptareve .
    Rrespekt autorit qe ndricon erresiren historike

    Reply to this comment
 3. lulja e carla del pontes... April 6, 21:02

  Te nderuar lexues.
  .
  Nuk eshte keq te behet nje verifikim i punonjesve te shtetit (polici-drejtesi etj etj) por kjo nuk mund te quhet Veting por nje pune rutine e nje shteti dhe ne kete rast USA- BE eshte nje faktor ndihmues edhe pse ka shkelje sovraniteti…Ok po e pranojme dhe keshtu me shkelje..
  **
  Por eshte pambarimisht antishqiptare ne rradhe te pare nga Edi Rama dhe Donald Lu + Vlahitinjas e Tobozes qe kane perjashtuar dyshen super kriminale nga Vetingu sepse krimet dhe vjedhjet qe ka bere 2B jane sa gjithe tradhetaret dhe hajdutet qe nga Pamvaresia..
  .
  Kriminaliteti i Edirames dhe Donadluse dhe kushdo qe jane pas tyre eshte miopia dhe frika e tyre ndaj Salimostres….Jo me larg se para 10 ditesh Saliperbindeshi tha:
  DO TA VRISJA EDI RAMEN SI VRAVA 4 KOKPALARE NE BAZE TE KANUNIT……e pra zoti Donald lu hipokriti dhe Edirame dhjeranuku……KJO DEKLARATE TERRORISTE NUK KA NEVOJE PER VETING POR PER PRANGA…..
  PSE DONALD LU DHE EDI RAMA RRINE SI LEPUJ TE TREDHUR PARA UJKUT BERISHOVIQ ??
  dhe ne se nuk futet salibisha ne burg me kete Vetingun tuaj
  FUCK YOUR VETING DONAL LU !
  .
  FUCK YOUR VETING EDIRAMA !
  ___________________________________
  ok po harrojme keto krime ordinere..
  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
  PO KJO TRADHETI E BASHES
  QE PER INTERES TE SERBIT VJEN NGA MITROVICA
  ME PASHAPORTE FALLCO ME “NOFKEN ” INXHINJERI

  “Le Temps”: Jose Pablo Baraybar, njeriu qe bashke me Lulzim Bashen kane hapur te paret dosjen e serbeve te humbur tek Shtepia e Verdhe ne Burrel.
  (Marre nga “Le Temps”


  “Përkthyes im quhej Lulëzim Basha, dhe ai ka punuar gjoja si mbledhës të dhënash përmes përkthimit për Gjykatën Ndërkombëtare Penale për ish- Jugosllavinë (ICTY)
  .
  Më vonë ai u bë Ministër i Punëve Publike në Shqipëri dhe unë e kam dëgjuar vitin e kaluar të deklarojë se kjo histori e organeve është asgjë. Tani unë po them çfarë ai ka thënë. Ai ishte me mua. Ai ka regjistruar dëshmitë bashkë me mua. Ai kishte dosjen.”

  Jose Pablo Baraybar, antropolog mjeko-ligjor nga Peruja, ka punuar 20 vitet e fundit si një ekspert i OKB-së në pjesën më të madhe të skenave të krimeve të luftës dhe genocidit në botë si në Haiti, Ruanda, Bosnjë, Kroaci dhe natyrisht Kosovë. Në Kosovë ai ka punuar nga viti 2002 deri në vitin 2007 në Zyrën e Kërkimeve të Personave të Humbur si ekspert mjeko ligjor i Misionit të UNMIK, krijuar nga OKB në Kosovë.
  .Ai thotë se në pesë vite përmes zhvarrimeve dhe identifikimeve, shërbimet e kësaj zyre kanë bërë që të ketë më pak se 200 njerëz nga listat e personave të humbura në këto konflikte. Në shumicën e rasteve, ai thotë se ka bashkëpunuar me Kryqin e Kuq Ndërkombëtar dhe u janë kthyer trupat familjeve. Megjithatë, Jose Pablo Baraybar ishte gjithashtu ndër të parët që informoi për trafikimin e organeve, që denoncon raporti i Dick Marty, dhe një nga burimet e tij.

  Kur dhe si e keni marrë informacionin fillestar?
  ______________________________________________

  Kur kam mbërritur në Kosovë në qershor të vitit 2002, në dosjet që gjeta aty nuk kishte informacione. Por dy muaj më vonë, ne kemi marrë një dosje shumë të veçantë që të çonte tek “Shtëpia e verdhë”.

  Kush jua ka dërguar atë dosje?
  ______________________________________________

  Unë nuk mund t’i përgjigjem kësaj pyetjeje. Dosja përmbante tetë historitë e njerëzve që nuk dinë gjë për njëri- tjetrin dhe që kishin marrë pjesë në transportimin e të burgosurve përtej kufirit shqiptar. Disa viktima i kishin çuar në “Shtëpinë e Verdhë”. Ka pasë dhe foto të shtëpisë, të marra me nxitim. Ajo ishte e verdhë,por pas dy vjeteve kur kam shkuar unë e kam gjetur të lyer në të bardhë.

  Dhe çfarë keni bërë me atë dosje?
  ______________________________________________

  Problemi i madh ishte se UNMIK-u nuk ka juridiksion mbi Shqipërinë. Pra nuk kishim mundësi për të bërë një kërkesë zyrtare. Në një përpjekje për të verifikuar disa të dhëna në dosje, e kam kaluar kufirin si një turist në një makinë të pashënuar. “Përkthyesi im” quhej Lulëzim Basha, dhe ai ka punuar si mbledhës të dhënash përmes përkthimit për Gjykatën Ndërkombëtare Penale për ish- Jugosllavinë (ICTY). Më vonë ai u bë Ministër i Punëve Publike në Shqipëri dhe unë e kam dëgjuar vitin e kaluar të deklarojë se kjo histori e organeve është asgjë. Tani unë po them çfarë ai ka thënë. Ai ishte me mua. Ai ka regjistruar dëshmitë bashkë me mua. Ai kishte dosjen dhe ishte bossi i saj…

  A ka qenë ky udhëtm i suksesshëm?
  ______________________________________________

  Jo. Ne (hetuesi me Lulëzim Bashën. Sh.R.) u jemi prezantuar njerëzve si inxhinierë për të ndërtuar një rrugë. Lulëzimi personalisht kishte pseudonimi “inxhinjeri” dhe një pashaportë të fallsifikuar.Gjatë bisedave kemi bërë dhe pyetje në lidhje me kampet e UÇK-së. Qëllimi ynë kryesor ishte varreza në Bicaj, në jug të Kukësit, ku sipas dosjes që ne kishim ishin trupat e serbëve të Kosovës. Dick Marty flet gjithashtu për këtë.
  &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
  …….
  Nese vetingu degjeneron ne emra fallco para 20 vitesh (shumica e shqiptareve ne greqi nga Alban u bene Jorgo nga greku) dhe tolerohen kriminelet dhe tradhetaret Bash Berishe atehere

  FUCK YOUR VETING EDINALD LURAMA !!

  Reply to this comment
  • Rrespekt ... April 6, 22:53

   je nji nder Shqiptaret me te nderuar ne gjithe mediat Shqiptare .
   Kush eshte Shqiptare i vertete duket sot ,
   kur Shqiperine e kann ven posht e kercyer larte

   shkerdhatat e njerezimit bastardet e antishqiptaret
   e putanat e huaja te ambasadave .

   Reply to this comment
 4. mirel April 6, 22:44

  Po mor po, bjerini me top eurove he te keqen, se kane shqiptaret. Dhe prandaj paguajne per rruget disa here.
  Per te bere punen e shtetit paguheni, por doni dhe me teper se nuk dihet kush jane hajdutet.
  Keshtu vajti kjo pune, hajdutet marrin miliona euro te tjera per te kapur veten..
  lum si Shqiperia me shqiptaret qe ka

  Reply to this comment
 5. Karavla.. April 7, 01:06

  Pse nuk merret vetingu me sheiket e mediave Frangaj Fejziu qe sinqerisht nuk dine sa para kane se shuma eshte gjigande dhe gojet e liga thone se Fejziu jo vetem qe ka pasuri sa gjithe keto policat e gjore..po po te doje Arta Marku dhe qyfyrexhiu Lu qe neser duhet te rihapen letrat e Skardilajd Konomit…Isa Cobas ( qe dha informacjon se kush ‘Toptan” kishte paguar “super-killer” per egzekutimin e Konomit>

  Pse duhet thirrur Fejziu dhe nje killer qe ndodhet sot ne burg qe ka dhene emra konkrete per masakren ndaj Konomit

  GJURMET TE COJNE NE “QELEN” E SALES QEROS

  Nuk e kuptoj qe nje nga speciet me te urryera te kesaj demon kracie si ky Bledi me 10 mbiemra dhe 7 gjyshe te beje nje karriere kaq artificjale…Kush e paguan ose kush e mbeshtet kaq fuqishem kete monstre..ku nje nga meritat e tij ishte nxirja e Enverit dhe zbardhja e Ahmut zogut qe rezultoi si bummerang.
  Por ajo qe shume njerez me rendesi ne shqiperi per vrasjen e konomit cojne gishtin te Bledi fejziut dhe 2 banoreve VIP te gjirit te Lalzit me origjine nga Viqidoli.
  Thjesht jane sponsorizuesit e vrasjeve Konomi dhe Isa Coba
  Emra VIP ne dosjen e prones se Konomit
  Skedilajt Konomit, gjyqtarit të ekzekutuar me bombë me telekomandë në qytetin e Vlorës, i janë dashur 5 vite nëpër gjykata për të përfituar pronën që dyshohet si pista kryesore e egzekutimit të tij. Dosja voluminoze është endur sa në dyert e Agjensisë së Kthimit të Pronave, në gjykatat e Durrësit e së fundim dhe në Gjykatën e Lartë, dhe është hartuar dhe ndjekur personalisht nga gjyqtari Konomi. Në gjykatën e Durrësit, Konomin dhe problemin e tij me pronën e dinë thuajse të gjithë.
  Prejardhja e pronës
  Ana Mitro, Fotaq Konomi, Vasillaq Goxhomani dhe Eleni Mima rezultojnë të jenë trashëgimtarë të një sipërfaqeje gjigande prej 28.993.100 m2, në bregdetin e Durrësit. Sipas dokumentave ata rezultojnë të jenë pasardhës së Jorgji Vevecka, Sofia Kolea, Kostandin Mima, Evdhoqes Goxhomani, dhe Ariadhni Konomit, të cilët janë trashëgimtarët e parë të pronës në fshatin Rrushkull dhe Hamallaj, të rrethit të Durrësit.
  .
  Avokatja e Berishës në dosjen e Konomit
  Mes emrave “vip” që shfaqen në dosjen e pronave të gjyqtarit Konomi në zonën e Gjirit të Lalzit ndodhet edhe ai i avokates së kryeministrit Berisha, Erinda Ballanca. Avokatja Ballanca përfaqëson dy palë në proces, të cilat njihen si palë ndëgjyqësuese (palë e tretë). Ajo ka statusin e ndërhyrësit kryesor në emër të Polikseni dhe Marjeta Mimës.
  .
  Pasi gjyqtari tashmë i ndjerë Konomi, kishte marr përsipër nga i gjithë familja e tij, mbi 70 kryefamiljar, që të merret ai personalisht me proceset gjyqësore të fitimit të të drejtës së pronave të trashëguar nga çifligu i Miltiadh Shallvarit, duke emëruar si përfaqësuesen e tyre avokatin Flutura Kone.
  .
  Sipas vendimit tashmë të zbardhur Miltiadh Shallvari në çifligun e tij vetëm në zonën e qarkut Durrës, konkretisht nga Shën Pjetri, Gjiri i Lalzit dhe Hamallaj ka në pronësi rreth 29 milionë metër katror tokë të cilën tashmë e fituan trashëgimtarët e tij me vendim të Gjykatës së Lartë.
  .
  Nga hetimet e kryera deri më tani, ka rezultuar se bazuar në vendimin e AKKP-së dhe ZRKKP-së, të firmosur nga ish-drejtori i kësaj zyre në qarkun e Durrësit Klodi Beja i kanë kaluar tre familjeve të njohura një sipërfaqe e madhe toke. Këto përfitues kanë qenë trashëgimtar të familjes së Zija bej Toptanit, Fuat bej Toptanit, familja Qoraliu si dhe trashëgimtarët e familjes së Hatile dhe Hejdie Dibra. Tashmë dosja është marrë në verifikim dhe po shqyrtohen me detaje të gjitha planet e vendosjes dhe mënyra si i janë kaluar këto prona këtyre tre faljeve”-thuhet nga prokuroria.
  Në mesin e këtyre trashëgimtarëve të familjes Toptani dhe Dibra rezultojnë të jenë edhe dy njerëz të njohur për opinionin publik, gazetari i TV Klan Blendi Fevziu dhe Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve Gazmend Dibra.
  Në qoftë se shikohet me kujdes dhe vrasja e drejtorit te Shik-ut Isa Coba që po ndiqte pisten e vrasjes se Konomit dilet ne konkluzion se vrasesit me pagesë ishin te njejte me te gjyqtarit konomi..pra me nje fjale
  Gjurmet te cojne ne Qelë-n e Fejziut,Toptanit,Bregasit,
  Hysenbegasit,Staroves.Ypit..dmth te Blendi rrypit ose si I thone shkurt Sala Qeros

  Reply to this comment
 6. intelektuali April 7, 08:03

  Ja o milet dru me pre se cfare shkruajn shtypi ne SHBA, Ja edhe ju o media jone kombetare qe keni mbyllur gojen me dryn nga krika e ambasadorit Lu dhe po beni shurren ne breke, ja edhe ju o politika enveriste shqyptare qe ju mban George soros me LEKA njesoj si ne Kohen e qepes te Enverit, ja lexojeni o pushtetare lakmitare dhe te poshter qe t’i therrisni trunit enverist dhe te filloni te rimekembeni prodhimin e ndershem shqyptar qe matet me GDP kombetare, ne menyre qe shqyptaret te behen si te gjithe popujt e tjere dhe jo spiuna te George Sorosit:

  WASHINGTON TIMES:

  Analize politike nga L. Todd Wood:

  “Le të fillojmë me një pyetje të thjeshtë: A është mirë që një ambasador i Shteteve të Bashkuara të kërkojë nenshtrimin e një partie politike për t’i dhënë avantazhi një partie tjetër kundershtare në një vend të huaj?

  Le të bëjmë një hap më tej. A është mirë që një ambasador i SH.B.A.-së të diktojë politikën ndaj qeverisë së një vendi të huaj, nën kërcënimin e “pasojave”, nëse kjo qeveri nuk do t’i ndjekë diktatet e tij? A është e pranueshme që një ambasador i SH.B.A.-së të shtyjë axhendën e një miliarderi të veçantë hungarez-amerikan dhe të organizatave që ai financon, dhe kjo gje e turpshme e kryer jo per interesat e qeverisë amerikane, per interesat e sinqerta te transparente që përfshijnë një proces të hapur demokratik dhe aftësinë e institucioneve të qeverisë së huaj për të kryer nga detyrat e tyre të mandatuara nga vullneti i popullit?

  Po sikur t’ju thosha se kryeministri i atij vendi per te cilin flasim ka marre pjesë në martesën liberale te miliarderit me pasuri te dyshimte George Soros? Po sikur t’ju thosha se zoti Soros ka mbështetur një qeveri në Shqipëri që kritikët thonë se ka përfituar nga një tregti kriminale e drogës që po vret mijëra njerëz në të gjithë Evropën dhe kjo e dokumentuar me fakte? Dhe ky ambasador amerikane shihet boterisht se po përpiqet të mbyllë hetimet për një nga kompanitë më të mëdha te huaja në Shqipëri duke predikuar si prift për nevojën e luftes me korrupsionin zyrtar?

  E gjitha filloi pak javë më parë në një vend të vogël ballkanik, ku është duke u zhvilluar një përpjekje për të përmirësuar sistemin gjyqësor të vendit. Ambasadori i SHBA Donald Lu, duke punuar me partinë e mbështetur nga Sorosi, ka anulluar vizat e SHBA për rreth 70 anëtarë të Partisë Demokratike të Opozitës, të cilët ishin të gatshëm për t’u emëruar si zyrtarë te Gjyqësorit në vend. Ky veprim i paprecedent partiak dhe jodemokratik e hodhi vendin në një krizë politike.

  Në një deklaratë, Ambasada e SHBA në Tiranë konfirmoi se kishte “revokuar vizat jo-emigruese të disa gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë, pasi përcaktoi se zyrtarët nuk kualifikoheshin më për këto viza. Për shkak se të dhënat e vizave janë konfidenciale sipas ligjit të SHBA-së, nuk mund të komentojmë rastet individuale. Ambasada e SHBA-së e mori këtë veprim përpara procesit të ardhshëm të verifikimit që do të vlerësojë lidhjet e disa zyrtarëve me korrupsionin, por pyetja qendron: A ka vepruar ne baze te ligjit ambasadori yne ne Tirane, Donald Lu? “

  Reply to this comment
 7. info analitike April 7, 11:03

  Domethhene ai “ministri me i suksesshem” e paska mbytur ne llum policine? Po Rama a ka pergjegjesi per mbrojtjen e kapobandes se trafikanteve? A duhet hetuar Rama per lidhjet me bandat e hashashit? A eshte e mundur qe Rama te mos dinte se cfare behej ne policine e shtetit? Nuk pastrohet policia nga ministrat enveriste qe akoma sot perdorin gjuhen e regjur te kohes se enverit. Tani e ka radhen populli i drobitur qe ti thote Rames me shoke “nuk keni pare gje akoma”.

  Reply to this comment
 8. Gucci April 7, 12:47

  Ju burrat e dukagjinit jeni malok te pabese dhe te qelloni mbas krahesh,por vjen dita qe dikush vjen e ta fut ne mes te balli o lok.Vetem per bese mos flisni ju o pjell e serbit o rrace tradhetie.Skane faje femijet e vegjel te dukagjinit por burrat qe kane llohjike 0.Po I pari thiken ne gryke e don vet Sal Calabrezi dhe ju me litar nga mbrapa .Ne gjak na fute o Sali Berisha me gjithe maloket por me gjak do ti lash dhe jo me lek kusuret dhe barbarine tende.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim