Nuk i shpëton dot lajmit që të përndjek… Është me President…

March 20, 2017 10:48

Nuk i shpëton dot lajmit që të përndjek… Është me President…

Visar Zhiti

Larg Vendit, përtej oqeanit, në kontinentin tjetër, ku shpreson të përthithësh paq qetësi ndryshe, ku ke shkuar për pushime e vizita mjekësore, zemër, tension, nerva, etj, e ke këtë fat tani, je në Çikago, ku ende ka pllanga bore të pashkrirë dhe pranvera të duket e ftohte, por e shëndetshme, gjithsesi nuk i shpëton dot “lajmit” të Vendit tënd vogēlan e të varfër, që  të ka mashtruar, persekutuar e vrarë, po ti nuk i ndahesh, aq sa nuk të ndahet, e do sa nuk të do, që megjithëse ka ndryshuar shumë e ka bere përpara, diktaturën e ka kthyer në demokraci, persekutorët në… nuk po flas, thjesht jam i goditur nga lajmi me president…

Ja, qe dhe vendi im ka nje president, qe s’i qe kujtuar të ishte, por eshte e nuk i iket, fyes ndêrkaq, se ikja e tij sa më parë i duhet Vendit,  një hiç-president, keshtu thonë per të, që nuk i shpëton dot karikaturës së tij përndjekëse, Klanit të tij, aq sa mizor, po aq dhe mediokër. Kështu thonë.

Ai, gjoja president, flet per kushtetutë, se keshtu duhet, kur në përmbajtje eshte kunderkushtetues, flet për rregulla demokratike, kur ai eshte shkelje e tyre flagrante, flet per diktaturen e dikurshme, kur është vegël e saj e mbetur, flet per të persekutuarit, kur vetë eshte persekutor, edhe pse i paaftë.

Dekoron pa ndërprerje, nga që e di që nuk kanë vlerë, nishane pa nishan, thonë. Ti nuk do të doje të flisje për të, por ja që flasin, ndjehesh i detyruar, se lajmi i tij ka ardhur deri ketu, i ngjashëm me gjarprin…

Po te duhet një antidotë kunder lajmit nga vendi… dhe rishoh dy poezi nga libri qe po perfundoj këtu, eshtë me ese, kritikë, përshkrim udhëtimi, me perkthime dhe ka poezi. një perzierje kunder perzierjes, kujtesë kunder harrresës së keqe, peng dashurie, bashkëbisedim brezash, ati me birin, etj, etj, por ja, si vandal i pa ditur futet presidenti. Libri është në proces, drejt fundit, por dy poezi të tij me kane mbetur në dorë: t’i fut apo jo?! Të parën e kam shkruar unë, nuk do te doja, as s’e di pse u bë… të dytën po, e kam përkthyer me zell, është e Evgenij Jevtushenkos për partitë.

Edhe ai ketej është ne SHBA, emigranti i madh, poet i njohur ruso-sovjetik, problemor dhe me probleme, kritikues dhe i kritikuar… Edhe unë do të doja të ikja me presidente si ai nga vendi im  vrastar… por nuk po zgjatem e po them tjetër gjë, që, psh, poezive duhet t’u mjaftoje vetvetja ose le te flasin vetë ato. Janë politike, prandaj vendosni ju, grisini ose shperndajini…

E si mund t’i pergjigjesh lajmit me Presidentin më absurd qe vjen nga vendi yt i paket?

Që e emëruan nga qe s’kishte emër, duhej nga që s’duhej. Poezinë, qe nuk eshte antikushtetuese, po përdor ndaj së keqes…

Chicago, mars 2017

March 20, 2017 10:48
Komento

25 Komente

 1. tomi March 20, 10:59

  A ka mundesi ju lutem te me komentoje dikush se c’kerkon te thote autori ne kete shkrim? E kam lexuar 3 here dhe sinqerisht pervec inatit qe i eshte mbledhur Visarit ne gryke, s’kam marr asnje mesazh tjeter. Ndodh te jem une i trashe, prandaj ju lutem qe dikush te mund te me ndricoje.

  Flm

  Reply to this comment
  • Crusader March 20, 11:14

   Po thote qe te iki Nishani dhe te vije Rama Kokaina si president.

   Reply to this comment
  • ??? March 20, 11:15

   Ke te drejte, as une nuk e mora vesh se cfare kerkon te thote Visari.
   Ne e dime qe ne presidence eshte nje njeri idiot antishqiptar, por prape nuk e kuptoj Visarin se cfare pretendon, se po te kishte bere krime Xhafa, do e kishin denoncuar ne polici me kohe PD-istat dhe sot nuk do ishte ne politike. Shteti ka ligje dhe ne baze te ligjit, kur nuk je I denuar ke te drejte te zgjidhesh dhe pike!

   Reply to this comment
  • George March 20, 13:07

   Tomi, ka ca gjera qe ti nuk i kupton! Une e vleresoj ne maksimum sinqeritetin tend. Jo tre here por edhe 33 ta lexoje, nuk do kuptoje gje. Sepse aq e ke kapacitetin. Nuk eshte faji yt…

   Reply to this comment
  • Per tu qare me carcaf, se shamia nuk del....... March 20, 13:23

   @ Tomi, ke te drejte, por duke ditur, se Mejdani nuk ka te drejta juridike, te pengoje qe Xhafa, qe ka masakruar Visarin, te mos behet minister, mendohet se cdo ky i fundit…… Mendo si per vete, sikur te te kete rrahur , ai qe emerohet per minister……

   Reply to this comment
  • sinqerisht .... March 20, 19:26

   … qenke per te ardhur keq o “tomi” ,,,, duket qe ke gelltitur ndonje”luge çorbe te prishur te gatuar ne kuzhinen e “Nishneve” ” , ndaj nuk te punon truri … asnjeher nuk do mundesh te shpetosh …

   Reply to this comment
 2. antikrishi March 20, 11:23

  tomi,
  Ti ke shume te drejte qe nuk kupton dfiòka qe as ai qe e ka shkruar nuk di se ò’far thote!
  Me gjityheate une ne leximin e peste mora vesh se Zhiti ish i ‘deklasuar’ me 100 flamure ner xhep si shumica e shqipetareve ish deputet i PD nuk shkon aqe mire per arsye personale me kreret e PD qe niuk e miratuan si ambasador ne Vatikan vetem dse e propozoi Edvini dhe AI tani shkruan libra nga Çikago dhe ne momente kur nuk ka ‘muze’ kujtohet te fladse per NISHANIN pas 25 vjetesh kur shqipetaret ja kane rruar mustaqet me kohe.Respekt

  Reply to this comment
  • pelivan March 20, 13:00

   Për ata që kanë qoft’ dhe nje lugë tru,(Ani, dhe lugë kafje), Visari ështe thesari!…

   Ç’KA DASH TE THOTË ZHITI?!

   Mbathja Hiç, nga sytë – këmbët
   Ik Nishan se po lë nam!
   Vur majat, nga ke thëmbrat
   Edhe, e heqsh këmbën bran…

   Març me vete ligësine…
   O Hiç, i Salehit pronë.
   shërbestarit të Sërbisë
   Kancerit në trupin tonë!

   Ja pra, kaq, ka dash të thotë
   Poeti i bukur,Visar…
   Për kët’ vënd njomur në lot.
   Që s’po sheh një ditë behar!

   Tani,turruni hiena…
   (Rreth i 9-të. i Aligerit)
   Ju gryksa, ju helm në vena
   Gjith’ ju pjella e xhehnemit…

   Turruni për mbi Visarin
   Ju,lukuni e saliut…
   Që ka mbet si gur i varrit
   I Enver, ditëziut…

   Reply to this comment
 3. Claus March 20, 11:29

  Mire gylenisti Agron, po ky “visar” i Kombit c`pati?
  Llomotit dhe llomotit, duke e mbajtur veten si shkrimtare te medhenj, se paten fatin te mire apo te keq te denohen nga diktatura per ca rreshta qe kudo ne bote do te hidheshin ne plehra, ndersa sot marrin kalemin dhe si “disidente” tjerrin dhe tjerrin lesh pa i kuptuar njeri.

  Ky mysliman, perfaqsues shqiptar ne Vatikan duket qe ka inate personale me presidentin Nishani, sepse nuk e dekretoi ambasador ne Vatikan.
  Nuk e kuptoj se c`te keqe ka bere Nishani me kete dekretim?
  Ka bere nje detyre kushtetuese dhe ketu mbaron ky muhabet.

  Kur Xhafa ka qene edhe njehere Minister drejtesie. kur Xhafa ka ketu e 25 vjete deputet dhe asksuh nuk ka thene nje fjale per punen e tij ne kohen e komunizmit, nuk e kuptoj tani keta qe na ngrihen dhe na tregojne moralin me ca togfjalesha me “mesazhe te medha”?

  Saliu ka qene Doktor i udheheqjes, Xhafa ka qene hetues, Mustafai ka qene shkrimtar i realizmit socialist, Emini ka ngritur hidrocentralet e “Drites se Partise”, Nishani ka qene oficer, Bejkushi ka qene trajner i kombetares socialiste dhe…. Visari ka nxjerre visaret e kromit nga minierat e Spacit.
  Te gjithe i kane sherbyer atij sistemi dhe pike.

  Dekreti i Nishanit eshte konform ligjit dhe kushtetutes, por c`te besh qe ky Visar eshte jokonform me fene e tij ne qendren e Kishes Katolike ne Vatikan!
  Kete te shoh ky qe nuk ka prekur njehere Bibel me dore dhe te marre qendroje ne kryq ne Kapellen Sixtine.
  “Disidenca” nuk te jep gjithmone medaljen e mencurise.

  Reply to this comment
  • intelektuali March 20, 13:05

   Shume shpejt e futet Kapter Nishanin Tuaj Besnik ne gjirin e Partise Enveriste te Rilindjes Socialiste o Claus Antidisidenti ngaqe dekretoi kriminelin dhe xhelatin e Enverit Fatmir xhafaj qe kishte fshehur biografine e tij kriminale njesoj si Kurt Waldheimi i Austrise.

   A E DI SE CFARE I BERI BOTA BOSIT TE OKB-SE DHE ISH PRESIDENTIT TE AUSTRISE QE KISHTE FSHEHUR TE KALUAREN E TIJ HITLERISE SI AGJENT I GESTAPOS?

   Ja ta thote intelektuali o KOQE budallaqe fanatike e Partise se Punes qe perpiqesh te justifikosh xhelatin e Enverit me agrumenta fashiste te Kurt Waldheimit:

   JA PREU KOQET MASHTRUESIT TE HITLERIT NJASHTU SIC JA KISHTE PREU MEHMET SHEHU LUSHNJAREVE TE NGRATE.

   Reply to this comment
   • Claus March 20, 14:51

    Paske deshire te besh replike me mua o shqyptar anakronik i Shqypnise anakronike?

    Kur flet dhe ti me fakte historike eshte sikur te me tregoje histori sternipi i Lal Krosit nga kazaja e Burgajetit.
    Kur lexova komentin tend me Waldheimer dhe Waldhauser me erdhi papritur nje mendimi: “Kot nuk ja paska vene vetes nofken intelektual, ky intelektual anakronik, pervec historise se Bahriut, paska lexuar dhe ca rreshta per Kurtin austriak.”
    Po ne kete histori me Nishan dhe Waldheim me erdhi ne koke nje histori tjeter per nje Nishan tjeter dhe pikerisht per Omer Nishanin qe vete Enver Hoxha e vuri ne krye te presidiumit te kuvendit popullor duke qene me pare ish-anetar i keshillit te lart fashist ne kohen e Italise.
    E di qe tani do te nxjerresh tere perroin tend anakronik se kushe e vrau dhe kush e preu Bahriun, Omerin dhe Pekmezin, duke patur gjithmone konsideraten se neper burgjet tuaja historite tirreshin ashtu sic ju a ka dashur mideja, duke na i sjelle sot si hisori te verteta.
    Ka qene medalje e madhe, ndoshta medalja me e meadhe qe ju dha Enver Hoxha duke ju quajtur te “burgosur politike” kur per politike as qe mund te behej fjale se te besh politike duhet te kesh pak bagazh ne te lexuar, kurse shumica juaj edhe dy gisht leter mezi i keni shkruar. Ja ti je shmebulli me i mire i asaj Shqypnije te filmave bardhe e zi te vitit 1944, kur Wochenschau ne Berlin hapej me gomeret e ngarkuar me kallamishte neper pazaret me kalldrem te Shqypnise tende dhe me grate e mbuluar me burka qe leviznin i hije.

    Na lini rehat me disidencat tuaja se poezite tuaja me permbajtje : “O Aeroplan, o Aeroplan, na ngre ne qiell, ne hava” nga shkrimtaret e sojit tuaj i kam lexuar.

    Tani lexo dicka qe mund te te rrise bagazhin tend te diturise tende te mjere, meqe na qenke hedhur nga viset gjermanike.

    E mban mend qe qeveria austriake e Wolfgang Schüssel e dale nga zgjedhjet e fund viteve `90 edhe perse ishte nje koalicion me partine radikale te djathte te Jörg Haider u dekretua ate kohe nga presidenti austriak?
    Po vete ish-kancelari gjerman Helmut Schmidt a nuk arriti deri ne grada te larta ne forcat ajrore hitleriane duke luftuar deri ne frontin e Leningradit?
    Jo vetem kaq po u dekorua me Kryqin e Hekurt te klasit te 2-te nga ministria e Herrman Göring.

    Ndersa gjenaralet me grada teper te larta Wehrmachtit gjerman Speidel dhe Hausinger qe thirreshin ne Hauptquartierin e pergjithshem ne Wolfschanze per te bere planet e luftes se bashku me Adolf Hitlerin a nuk arriten deri ne shkallet me te larta te NATO-s?

    Po c`merrem dhe une me ty o shqyptar i Shqypnise anakronike dhe kaq sa te kam shkruar besoj shume qe te kam dhene teper, teper vleresim.
    Po te pakten ke cfare te mesosh.

    Reply to this comment
 4. Martini March 20, 11:35

  Nishani mund te kete bere gabime plot, por ama qe nuk dergoi Ambasador ne Vatikan kete myslimanin Visar Zhulin beri shume mire. Ne respekt te atij komuniteti katolik aq me vlere ne Shqiperi qe i takon ta perfaqesoje Shqiperine ne Vatikan.

  Reply to this comment
 5. Ferr i kujt... March 20, 12:02

  Kaq vemje e vogel
  urrejtje kaq e madhe

  Thote dot njeri
  kur e nxoren nga qelia?
  qela ku eshte, chicago a vatikane?!

  fol qarte o rob zoti
  ke goje, dinjitet a ke?
  Minister mujor Kush te beri
  Ferr i kujt, thuaj, i kujt je?

  Reply to this comment
 6. intelektuali March 20, 12:10

  VISAR ZHITI NJE ZE POETI QE NUK E KUPTON KUSH NE SHQYPNINE ENVERISTE.

  Edi Rama pasi e mbushi Parlamentin me kusare dhe vrastare alla Frroku dhe Vellezerit e tij, pasi u vetshpall ne Parlament si PARTIZAN i Enverit dhe dekoroi me ndihmen e Nishaneve te tij xhelatet e Partise se Punes, vendosi te beje minister nje qen besnik te Enver Hoxhes qe kishte fshehur te kaluaren e tij kriminale si Kurt Waldheimi i Austrise.

  prandaj:

  Presidenti Nishani me kete dekret te turpit dhe rezilit te Shqypnise para Botes Demokratike dhe para viktimave te regjimit enverist ne vendin tone ka shikuar me shume BYTHEN e vet komuniste sesa moralin e shoqerise sone qe do t’i bashkohet BE-se.

  sepse:

  KRIMINELI I ENVERIT FATMIR XHAFAJ ESHTE NJESOJ SI KRIMINELI I HITLERIT KURT WALDHEIM

  Presidenti i turpit dhe i rezilit te Austrise Demokratike, Kurt Waldheim qe ishte kryetar i OKB 1972-1981 dhe Minister i Jashtem dhe President i Austrise 1986-1992 doli se kishte qene antar i Partise nacional-socialiste te Hitlerit dhe oficer i larte i Gestapos dhe kishte sherbyer ne Ushtrine e Hitlerit ne frontin rus ne fillim dhe me pas ishte derguar me detyra ne Ballkan dhe ne Shqypni.

  Ne vitin 1986 plasi skandali me i madh ne historine e OKB dhe te Austrise dhe per disa ore ai u shkarkua nga te gjitha postet qe mbante dhe u denua me sanksione te renda ngaqe kishte fshehur te shkuaren e tij kriminale.

  PSE ATEHERE VAMPIRET E ENVERIT QE JANE NE PUSHTET NUK MESOJNE PAK NGA HISTORIA E BOTES DEMOKRATIKE?

  Reply to this comment
 7. Z/K March 20, 12:39

  Nishani President i hallakatur si te udhtonte siper nji kamioni ne kembe ne nji rruge me gropa.

  Reply to this comment
 8. info analitike March 20, 14:06

  Kur u fol per emerimin ambasador ne Vatikan te Visarit dhe perkatesine e tij fetare ai u justifikua me faktin se ishte edukuar me frymen e krishtere aqsa edhe djalit, qe u prehte ne paqe, i kishte vene emrin Atjon (Ati jone/yne). Mirepo me kete qendrim ai po tregon se nuk gezon virtytin e krishtere te faljes por ate shume banal te hakmarrjes qe bie ne kundershtim me sa i atribuoi vetes Visari.

  Reply to this comment
  • " 1984 " March 20, 17:22

   ai nuk u justifikua , nuk ka pse ta bej , sepse kur mami jot ishte sekretare ne komitetin qendror , ose ishte shoqja e sekretarit VISAR ZHITI me AT ZEF PELLUMBIN lusnin zotin nate e dite per ca idiote si ju
   ne kete qendrim te tij nuk ka piken e hakmarrjes , sepse hakmarrje eshte te shkosh ta marresh zvarre ate paralitikun president , ate kriminelin e çadres dhe ate tulipanin e opozites ,
   tu marresh zvarre e tu ngresh trekembshin qe mos te mbije me fara e juaj , po kush ta bej
   keni ca koqe perballe qe e kane thjesht shkembim karrigesh pushtetin
   fjalet e Visarit jane thjesht nje e vertete e madhe , nje keqardhje e madhe per popullin e tij , sepse vete VISARI nuk i duhet me ky vend i nemur dhe çmendur , nuk i eshte dashur asnjeher
   e megjithate ne mos emerimin e tij Jari shkeli kushtetuten
   keshtu pra info , si asnjeanes qe je , nganjeher kthehesh ne origjinen e sekretarit te komitetit …..

   Reply to this comment
   • info analitike March 21, 07:05

    Te kam thene qe ti merr kot. Pi ilacet perpara se te shkruash, te pakten mbledh veten e nuk shkruan idiotesiar si kjo me siper. Ore po si nuk hiqni dore nga te berit e biografise se dikujt qe nuk njihni. Ju ka goditur rende lufta e kllasave dhe shpikja e njollave ne biografi. Ja qe po ta them se ia ke futur kot nga fillimi deri ne fund me kete tentativen tende te trashe qe te me besh biografine. Qenke e fiksuar me sekretaret e komitetit, gjynah qe nuk me paske vene edhe ndonje te aferm tjeter sekretar komiteti.

    Reply to this comment
   • info analitike March 22, 07:41

    Ta kam thene edhe njehere kur te lene nervat e nuk di c’shkruan. Ishe qe ishe perse nuk bere sekretar komiteti edhe ndonje njeri tjeter te familjes time. Po pse o njeri kerkon te besh biografine time e shtyre nga inatet apo fiksimet e tua! Sidoqofte per te te qetesuar po te them se me paranoiat e tua je shume larg se vertetes. Kam qene nder ata qe kam pasur respekt per Visar Zhitin por fatkeqesisht nuk u tregua shume i mencur qekur u la te perdorej nga Rama per te krijuar konflikte me Presidencen. Duhej te ishte shume naiv qe te mos e kuptonte se kjo do ta shpinte ne kete perplasje, ne nje moment dhimbje kjo ishte gjeja e fundit qe duhej te bente. te kthehej ne top futbolli te grindjeve politike.
    Po te ishte gjalle At Zef Pellumbi do te te shpjegonte se kush eshte idioti midis teje dhe meje. Te keshilloj te mos perdoresh kot emrin e At Zef Pellumbit per te perligjur cmendurite e tua.

    Reply to this comment
 9. Mark uk March 20, 14:30

  Nuk ka njeri tjeter pa cue ate turk ne Vatikan.

  Reply to this comment
 10. rea March 20, 15:15

  Visar, inati I qendrijit per emerimin tend?!
  Sharkatan, ka momentevkur nje burre hesht, ky ishte momenti jot…

  Reply to this comment
 11. guximtari March 20, 18:06

  Visar Zhiti njihet ne popull per ate frazen e shkruar ne makinat e plehrave – Jane zbukuruar plehrat e vendit tim.

  Reply to this comment
 12. nn March 23, 15:56

  shqyryr se beri nje hap ne kundershtim te interesave te pd

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*