Nishani: Të miratohet ligji për hapjen e dosjeve

February 23, 2015 11:40

Nishani: Të miratohet ligji për hapjen e dosjeve

Presidenti Bujar Nishani ka përkujtuar sot 25-vjetorin e rënies së komunizmit.

Ai ka kërkuar gjatë një konference shtypi miratimin e një ligji për hapjen e dosjeve të Sigurimit të Shtetit.

Sipas Nishanit, dosjet duhet të happen jo vetëm për drejtuesit, por dhe bashkëpunëtorët e Sigurimit të Shtetit.

Ai kërkoi nga Kuvendi miratimin e një ligji për hapjen e dosjeve dhe lustracionit.

I bëj ftesë qeverisë, parlamentit, opozitës ti bashkohet aktiviteteve për celebrimin e 25 vjetorit të rënies së regjimit komunist.

Në këtë vit është periudha më e mirë që Parlamenti të miratojë një ligj të gjerë dhe të thellë për hapjen e dosjeve jo vetëm të drejtuesve të Sigurimit të Shtetit, por edhe të gjithë bashkëpunëtorëve duke qetësuar njëherë e përgjithmonë shpirtrat e shqiptarëve.

 Është viti më i përshtatshëm që Parlamenti të bëjë një ligj të thellë edhe për lustracionin”, tha Nishani

Janë mbi 80 të rinj dhe të reja që janë ekzekutuar në kufij, madje pas ndryshimeve ligjore që bëri regjimi i kohës.

Pavarësisht kësaj periudha u pasua me vrasje makabre në kufij vetëm për faktin se këta të rinj kërkonin lirinë, kërkonin perëndimin, kërkonin të shkonin dhe të integroheshin në botën e qytetëruar.

 Është një moment që kërkon një refleksion të madh jo vetëm në identifimin e akteve, jo vetëm në gjetjen e përgjegjësve, por edhe të simbolikës së madhe që reflektonte akti i këtyre shqiptarëve”, vijoi Nishani.

Ai tha se duhet të caktohet një datë, për kujtimin e krimeve të komunizmit.

Nishani propozoi që kjo datë të jetë 27 shkurti 1951, kur u pushkatuan 22 intelektualë, të akuzuar për hedhjen e bombës në ambasadën e Bashkimit Sovjetik.

 

February 23, 2015 11:40
Komento

18 Komente

 1. ismeti February 23, 11:44

  me duket ti o injorant je i dyti mbas fashistit saloviq

  Reply to this comment
  • Toni February 23, 12:43

   oooo palo-president i QELBEZUAR totalisht po edhe ti je i kripur ne dosje o plere PPSH-je ,e kam thone dhe e them PD-ja eshte thjesht sigel ku fshiheni juve plerat+funderrinat e ppsh-komuniste,fillo nga saliu e mbaro tek ty apo tek ed paloka i biri i spiunit tonin paloka te tere pjese e regjimit komunist jeni…

   Reply to this comment
  • Tarrasi February 23, 14:56

   Nishani po mundohet minoj procesin qe ta groposi dhe njehere tjeter.

   Tani ai po krijon pozitat per ta kundershtuar kur te aprovohet ligji.

   Nishani eshte shume amator dhe cdo veprim i tij eshte si ndonje film i ngadalte.

   Kjo nuk eshte faji tij sepse ai nuk drejton vet por pret per drejtim nga Perendia e tij Sali Serb Berisha.

   Reply to this comment
 2. qerosi February 23, 11:50

  mjer ky popull ke loqe ka ne krye

  Reply to this comment
 3. i ri February 23, 12:03

  Propzoj qe kjo date e perkujtimit te viktimave te neo diktatures te jete 21 janari,ku me kete rast vrasesit Sali pashe Berisha e Lule Lulushka ti dekorosh me dekoraten e larte ,,,,,,,MJERIMI I DEMOKRACISE , per aktin e madh e burreror qe vrane 4 protestues te mashtruar se kishte ardhur demokracia,te vrare ne mes te sheshit ne mes te dites ne mes te Tiranes .Kurse ti si president ke meriten e garantit per kete arritje madheshtore.Pas ketij akti le te shikojme edhe te kaluaren ,por gjithmone me mire fillohet nga kjo e perdishmja.President leshi qe s’je per asgje e qe nuk ta var kush.Harrova:Ae ke mare lejen ne shqup.per te mbajtur kete logo,,,,,,,,?

  Reply to this comment
 4. mergimtarifv February 23, 12:04

  Bujar Nishani ! ju jeni me plehera qe keni hypur ne ate karrike qe simbolizon unitetin e kombit , ligji i lustracionit duhet bere ne radhe te pare per te gjithe ish antaret e PPSH-se dhe ish kuadrot civile dhe ushtarake ku dhe ju benit pjese , ju kerkoni te beni ligje per koka turku e jo per nje pastrim rrenjesor te shoqerise shqiptare nga instrumentat represive te diktatures e cila vazhdon edhe sot e kesaj dite , keto shashkat e tua ti beje kur qeveriste banda jote PD si bije e nenes PPSH , keto pordhe qe ju leshoni prej 25 vjetesh duheshin bere qe me 92-in por ju jeni vete ajka e mbetjeve te ish Sig,Shtetit , ne fund mor kukull na ben dhe propozime alla komuniste si Dita Enverit , e Azemit dhe e mutrave te tjere qe nuk keni te sosur duke na dhene shembull te ekzekutuarit e bombes se Amb,Sovjetike , kukull Nishani pse nuk permend zhdukjen dhe ekzekutimin e te gjitheve intelektualeve patriote te opozites se pare te vertete shqiptare qe ishin pjesmarres fitimtare ne luften e Frontit Nac,çlirimtar pas zgjedhjeve te 2 Dhjetorit te 1945 ?

  Reply to this comment
 5. I.Troplini February 23, 12:10

  “Instanca me e larte morale” e Republikes, foli.

  “I ftoi” Kryeministrin dhe Kryeparlamentarin, ne festimet per renien e monizmit dhe ardhjen ne skenen politike shqiptare, “te vellezerve dhe motrave ne ideal, te Nenes Tereze”.
  Festo o Skenderbegas, festo. Festo i vetem ate festen e hijenave dhe ujqerve. Festoni dhe krenohuni me “arritjet” tuaja si force politike qe me veprat tuaja, i ngjani me teper fadromave te INUK. Ndryshimi i vetem, eshte tek fakti se fadromat e INUK, prishin objekete te ndertuara pa leje, ndersa Ju kini vrare dhe shkaterruar cdo gje ne kete vend.
  Jane mbi 80 te rinj, viktima te kalimit te kufirit ne menyre te paligjshme, na thote “Instanca morale e Republikes”.Eshte e vertete. Edhe ata qe merrnin mbi vete arratisjen, e dinin se cfare mund te ndodhte ne ate kohe.
  Ata femijet ne Gerdec dhe grate shtatzena, qe paketonin kutite e municionit te djalit te shefit tuaj, nuk e dinin se cdo ti gjente nga njeri moment ne tjetrin. Ate qe komunizmi paska bere ne 50 vjet diktature, Ju e kini bere ne nje dite te vetme. Shqiptaret e kane paguar me mijra jete njerezish,,,kete “festimin” tuaj sot.
  Vazhdoni festoni more “demokrate” te dale nga gjiri i Partise se Punes. Festoni,,,,,edhe pse populli, nuk deshiron te marre pjese ne ate mejhanen tuaj te peshtire. Kur njera bande kriminelesh, “feston” shkaterrimin e bandes qe ishte me pare, nuk ka asgje per tu gezuar. Jane thjesht rituale te banalitetit ordiner.

  Reply to this comment
 6. Tom February 23, 12:13

  Nuk e kuptoj se si mund te flitet kaq pa pergjegjesi nga nje njeri qe duhet te jete drejtuesi me i larte i shtetit shqipetar. Kur flitet per hapjen e dosjeve, nuk flitet per drejtuesit e Sigurimit te Shtetit sepse ata dihen, njihen publikisht, kane studiuar, kane qene ne karriere, jane paguar dhe mbi te gjitha kane zbatuar ato ligje qe nga ana formale i kishte miratuar Kuvendi shqipetar. Çfare dosjesh do tju hape Bujari??
  Nese do te hapen dosjet, fjala eshte per dosjet e bashkepunetoreve te Sigurimit, qe pergjithesisht ishin prane kontigjentit dhe ne te shumten e rasteve vinin nga rradhet e tyre. Bashkepunetoret ishin ne te gjitha fushat ku ishte e ndertuar puna operative, por me e theksuar ishte puna operative kunder agjentures se sherbimeve te huaja ne Shqiperi, kunder bandave kriminale qe kerkonin te permbysnin pushtetin me dhune, kunder bashkepunetoreve te fashizmit e nazizmit dhe lidhjeve te tyre, kunder sabotimeve e krimeve me prapavije politike ne ekonomi, bujqesi e ushtri.
  Ky Bujari qe eshte nje pyke ne diell se bashku me shoket e tij dhe me ndonje kec te papjekur te tipit Veliaj, i meshojne kesaj teme, a thua se pas kesaj gjerat do te ndryshojne me magji.
  Kush perfiton nga hapja e dosjeve ne nje vend si Shqiperia ku edhe pa u hapur dosjet, kemi nje vend te percare, e ku percarja eshte nxitur ne menyre sistematike nga nje nga armiqte dhe tradhetaret me te medhenj qe ky vend ka nxjerre dhe qe quhet Sali Berisha.
  Bujari vegla e bindur e Saliut vazhdon ne klete linje, ne menyre qe ky vend ne menyre te pakthyeshme te mos behet me.

  Reply to this comment
 7. dealfa February 23, 12:55

  Po dosja e krimeve te Saliut o Nishanlli kur do te hapet ???

  Reply to this comment
 8. ben tironsi February 23, 13:06

  I Troplini , kush ikte ne ate kohe e dinte mik o plumbi ose me pak fat shpetimi dhe merrte parasysh dhe vuajtjet e familjes burgje , internime etj , jam deshmitar se pata fat ne vitet 83 por ju permenet vetem gerdecin harruat 97 mor mik ai ka qene krimi me i rende i ketyre zagareve vriteshin pa asnje shkak u mbushen varrezat .

  Reply to this comment
 9. Sokol Kolonja February 23, 13:12

  Te besoah nje injorant,apo nje njeri qe shprehet ne menyre injorante. Parlamenti,-thot injoranti,duhet te hartoi nje ligj per hapjen e dosjeve. Ligjo ,o kapterr, eshte hartuar e do futet per diskutim e miratim. partia jote,o derdimen, nuk guxoi t’i hapte se i donte per shantazh.
  Ne fjalen e tij ,me rastin e 25 vjetorit te renies se sistemit komunist,ky me ter kuptimin idiot i lindur thot: ” Pas luftes se dyte ,e me clirimin e vendit ,populli shqiptar shkoi drejt mjerimit e varferise. Kete mund ta pranoi vetem Uran Butka,Adriatik Mashi e Murat Basha ,si pjella te atyre qe lepine cizmen fashiste,dhe renden pas bythes se gjrmanit. Per keta po qe mjerim,se nuk pinin me jakun e popullit. Zhduku intelegjencen -thot dermbylluri Nishani. Cilen inteligjence? Ata 5 -6 te qelbur qe j’u bashkuan fashizm-nazizmit,e iken bashk me ta ? Apo ata qe po pengonin zhvillimin e vendit ,se pasi dualen nga citjanet e grave ku ishin futur gjat luftes,dualen e donon pushtet ? Ne cilin mjerim ra populli pas clirimit ,o kapterr i oreve te fundit,qe ulurisje per bustin e Enverit, e mire beje se duhej uluritur,po tani pse ulurin per sharltanin Berishe ?
  Te zhdukesh analfabetizmin eshte mjerim? Nga 95% analfabet ,u arrit arsimimi i popullit ,kuderi ne vitin 1975 ishte 85% me arsim te mesem e te lart e pjesa tjeter me arsim 8-vjecar. Cfare mjerimi i ndodhi popullit,o kapterr ,se i hoqi thesin nga krahu per te kerkuar miser……? Pse hoqi plugun e parmnden e token e punonte me traktor ,te cilet i coi edhe ne maje te malit ? I solli mjerim se nga 5 kv/ha ( mbase nuk e kupton ,o kapter 5kv/ha, do te thot 5 kunjtal per hektar) e arriti ne vitet 1980 edhe ne zonat malore 23-24 kv /ha grure,pa miser ishte edhe me i larte deri ne 75 kv/ ha. Cili ishte mjerimi qe solli clirimi i vendit,o kapterr, mos ishte se populli jetonte ne kasolle me kashte,se flinte ne rrogos e me kercu nen koke, filloi te ndertoji shtepi te reja me tavan e oxhak,, te perdori dyshek,e jorgan,te flere ne kervat ……. ky ishte mjerimi qe i solli popullit clirimi i vendit ? Cili ishte mjerimi qe solli clirimi ? Mos ishte se populli nuk kish pare makina me sy , nuk dinte se c’ishte treni , se cishte autobuzi ? Sa autobuz kishte Tirana ,o kapterri i Saliut para clirimit, qe udhetonte populli ? Perse i solli mjerim,pse ndertoi kombinatet, uzinat ? Po mar vetem Tiranen . Cilet ishin veprat qe shkaterroi sistemi pas clirimit? Kombinati tekstileve, Uzinat e ndruyshme, teatri popullor, kinemat : “17 nentori”,”Partizani” ” Dajti” “Ali Demi” ,kinostudio , akademia, opera e baleti, universiteti. klubet sportive ,partizani,17 nentori,dinamo , shkollat 8 vjecare e te mesme . qe nuk po i numeroj pasi jane shume, kush i ndertoi ZOGU? KUESLINGET ? Keto qe te permenda vetem per Tiranen sollen varferi e mjerim ,o injoranti president? Kush solli mjerim, ai sistem,apo demokracia juaj saliniane., qe populli eshte i pa pune.. qe populli po ha buke grurin qe vendet e tjera e perdorin per kafshet. Po ushtria ,qe zotrote u bere kapterr,apo toger, ishte mjerim e varferi? Turp,turp ,kur flisni c’u vjen nga bythaper te mashtruar te rinjte,pa ne te moshuarit na vini anash . Per cilen varferi flet ti,mor tutkun. Varferi ishte te shkoje naten ne cdo ore e nuk te trazonte njeri? Apo eshte liri fjale e te drejta te vrasesh qytetaret ne mes te bulevardit,ne mes te dites se proteston per ate qe t’i e ke quajtur liri te personit? Varferi ishte te denoje hajdutin? E zhvillim na qenka te mbrosh hajdutin simbol i te cilit eshte kryetari formal i partis tende Lulzim basha qe vodhi 230 milion euro dhe ju e mbrojtet me VKM. Per varferine qe i erdhi vendit tone pas clirimit ja ke ftur si kau peles,se kini mesuar shprehje permendesh. Sa per ligjin e dosjeve ,te ka dal gjumi von,ashtu si i del Gezim kalase ,per demostrata, kur e zgjuan Saliu. PO a ka mjerim me te madh se i sollet ju ,mor kapterr? Po aka mjerim me te madh ,se te mohosh luften e ketij populli? A ka mjerim me te madh se te mashtrosh popullin gjoja per universitete ,e ato me shume shesin diplloma? A ka me varferi tani se te mos shohesh nje veper industriale ne kembe,qe minierat i kthyet si ne mesjete? A ka me varferi se te shohesh femijet pa buke,pa shkolle,? e C’TU THUASH JU MORE KAPTERR! JU VETEM TE SERVILOSENI PARA NJE KRIMINELI ,PO,PO PARA NJE KRIMINELI ,PARA NJE SHPIRT KATRANI,PARA NJE GOJESHTHURURI QE NXJERR VETEM QELBESIRA, ME EMRIN sALI BERISHA.

  Reply to this comment
 10. xhateli February 23, 14:38

  Jari bashkw me ditwn e tw rwnwve do tw hapw edhe njw fotoekspozitw me fotot kryesore tw babait tw tij duke varuru nw muret e qytetit pllakatet me citatet e Enver Hoxhws kundwr fesw dhe mw e bukura foton e tij duke mbajtur fort nw krahw bustin e Enver Hoxhws nw shkurtin e 91-shit.
  Kur e pyetwn Jarin “O kapter, c’e ke atw qw po e mbron me trupin twnd?”, nga pwrgjigja qw dha mw kjujtoi atw gjirokastritin qw ndiqte njw kurs tremujor pwr kapter nw vitin 1949. Oficeri e pyeti atw nw mwsim: “Kush wshtw ky? dhe majwn e shkopit tregues e vuri nw pwrkrenaren e Skwnderbeut, fotoja e tw cilit ishtw nw murin e klasws. Labi, qw mwsonte pwr kapter, u ngrefos dhe iu pwrgjigj: “Ki, zoti toger, wshtw kaprua!” dhe u ul nw vend. E kishte fjalwt pwr brirwt e dhisw.
  Edhe Jari tamam si ai kapteri, u pwrgjigj: “Ky wshtw dragua”.
  Por mw pas Jari gjirokastrit e la dragoin dhe filloi tw hedhw valle nw Luginwn e Ujqve te Vicidolit, se nga kapter i pamend donte tw bwhej president. Dhe meqw i lwpiu b…wn ujkut tw Vicidolit, ia doli.
  Por foton e Jarit me bustin e dragoit nw dorw, e kishte njwri qw po e shumwfishon nw Vlorw.
  Ai do ta vendosw atw nw zyrat e shtetit, megjithwse Jari aty wshtw me mustaqe.

  Reply to this comment
 11. plaku i mocem February 23, 15:08

  “Turp,turp ,kur flisni c’u vjen nga bythaper te mashtruar te rinjte,pa ne te moshuarit na vini anash . Per cilen varferi flet ti,mor tutkun. Varferi ishte te shkoje naten ne cdo ore e nuk te trazonte njeri?”Kaq mjafton,”Sokol Kalaja” ky eshte thelbi i komentit tuaj.Pyete presidentin “Sokol”,po sot a jane te lire shqiptaret?-Per mendimin tim shqiptaret nuk jane te lire,dhe kjo jo per faj te tyre,ata nuk jane te barabarte me europianet e tjere dhe kjo jo per faj te tyre.Europa i paragjykon shqiptaret,ndersa presidenti behet servil i Europes Plake dhe kerkon te na nanurise me liri te rreme.Ku eshte liria e levizjes per te gjith shqiptaret qe premtoi presidenti me te tijet?I shihni si po ikin shqiptaret dhe kosovaret te fshehur ne maune?Kane 25 vjet qe presidenti me pasuesit e tij,qe e nanurisin popullin me demagogji.Bejini gjerat me mire se c’i beri sistemi monist z.president,por per te gjith shqiptaret ama, atehere flasim, dhe ne do themi rrofte demokracia.Pyete presidentin “Sokol”,a kemi te bejme sot me nje lufte te re klasash te pa shpallur si ” lufte klasash”.Pra a nuk vazhdon perseri lufta e klasave?A nuk quhet lufte klase kur njeri te ngrohet me kondicioner e tjetri s’ka drite ne shtepi se nuk ka ta paguaje?Leri demagogjite per para 90-es z.president,na thuaj tani cfare po ben qe ta harrojme ate qe shkoi.

  Reply to this comment
 12. Flamurtari February 23, 15:20

  Nishani, jashteqitje e Berishes

  Zoti Troplini, Bujar Mehmeti (nuk e dime pse e ka kthyer Nishani), nuk mund te quhet kurre Skenderbegas, pasi ai do ta njolloste kete emër vigan.
  Nishani eshte vetem nje anetar i korruptuar i PD-se dhe vegel e Sali Ram Berishes. Ai ne krye te presidences, nuk po ben asgje tjeter, por po punon per te vjedhur prona per vehte dhe miqte e tij, si dhe eshte ktheyr nje vegel qorre i S.Berishes, i pa denje per nje kryetar qeverie.

  Reply to this comment
 13. . February 23, 16:04

  —————————————

  O President- kukull-sakat i shpallur nga krimineli Sali Bisha,

  Or Ti kapter-komunist i Shkolles Bashkuar,
  e di qe Dosjet e me te forteve nuk jane … pse ben sikur do “Drejtesine” ?

  Or Ti kapter ushtrie, pse mungon “DOSJA PENICILINA” e Sali Berishes

  qe Gazidete e zhduku nga M.Brendeshme qysh ne 1994-tren ?

  ————————————————————————————————–

  Reply to this comment
 14. . February 23, 16:07

  “DOSJA PENICILINA” e Sali Berishes
  eshte zhdukur qysh ne 1994-ter nga ministri mbrendeshem i PD-se.

  Vetem dosjet e Artan Hoxhes dhe Prec Zogajt do gjeni … se te tjerat jane djegur nga Sali Berisha ne 97-ten.

  Reply to this comment
 15. alphade March 7, 05:55

  Po dosja jote zoti president ku eshte ??! Apo e ke zhdu-
  kur ? Po dosja Saliut tend ku ndodhet ? Apo edhe ajo eshte zhdukur ??? Apo ”disenjatorja , valle a e ka dosjen ?
  Apo e ka Saliu ne zyren e tij luksoze, sikurse mban te fshe
  hur edhe dosjen e tij katrane ..???
  Tash qe i keni pastruar dosjet tuaja, pergjate 25 vjeteve
  deklaroni qe te hapen dosjet !?
  Dosjet do te hapen , por kush do te jene ata ”informatore”
  peshkaqenesh ? Asnje per bese ! D na dalin ca informa-
  tore fshati si puna Baromit te Xhafes, Genci i hokallinjeve ‘
  etj .etj , qe nuk i njoh as une keta emra por ja kam futur kot. Dosjet e ketyre emrave do te jene ,ndersa informa-
  toret e vertete te peshave te”renda” ja varrosur ashtu si
  ”Ceshtja Sabiel” qe u varros ne shkretiren e Sahares dhe
  te nesermen dunat kishin zhdukur cdo gjurme, !!! Idem
  edhe ju zoterinj pushtetare te pangopur me pushtet …!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim