Nishani kujtohet të dekorojë edhe Andon Zako Çajupin

March 27, 2015 17:45

Nishani kujtohet të dekorojë edhe Andon Zako Çajupin

Presidenti Bujar Nishani vlerësoi gjatë një ceremonie të zhvilluar sot në fshatin Sheper të Komunës Zagori (Gjirokastër),  dekoroi Andon Zako Çajupin (pas vdekjes) me Dekoratën “Nderi i Kombit” me motivacionin “Një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të letërsisë përparimtare shqiptare, i cili në fillim të shekullit të kaluar, me poezitë dhe veprat e tij letrare satirike kontribuoi jo vetëm në edukimin e ndjenjave atdhetare, por luajti edhe një rol të veçantë në ndriçimin e shoqërisë shqiptare”.

Ky titull dhënë me rastin e përvjetorit të datëlindjes së Çajupit iu dorëzua Kryetarit të Komunës Zagori,  Arqile Mekshi.

 

March 27, 2015 17:45
Komento

2 Komente

 1. Darius March 27, 21:11

  Poezi dhe Ana tjeter e poezive te Cajupit…….

  A. Z. Cajupi

  Lere grua se c`me gjeti
  Nuk me bindet me aleti
  Ky bandill qe cante rete
  Me s`i ngre kryet perpjete
  Vjet si kale turfullonte
  Grate e fshatit kur shikonte
  Sa i shihte bythe zbuluar
  Sulej si qen i terbuar
  I pushtonte vete te tera
  Zgavra,shpella,guva,verra
  Fryhej si nje patllixhan
  Kur shkonte nen fustan
  Sa i vinte mend zanatit
  E uronin grate e fshatit
  Po sot c`ka qe eshte merzitur
  Trup e shpirt i raskapitur
  Shikon cupat siseplota
  Me shale te buta e te ngrohta
  Nuset e bardha si debora
  Qe s`i shpetonin nga dora
  Grate e reja sisemedhate
  Qe i nderronte pernate
  Dhe s`leviz te behet burre
  Te mbeti vetem per shurre
  Ah moj grua moj e grate
  Te mbeti burri kaq thate
  Megjithese mend s`te ngop dot
  Por dikur s`kam qene si sot
  Ishe trim dhe djale i hedhur
  Pak usta per te zgjedhur
  Buzeqeshja me te tera
  Mjaftonte qe tu hante verra
  Por me shume doja grate
  Vithe gjera sise medhate
  Por dhe cupat shume i desha
  Nuk i lija virgjeresha
  Mazallah mbetcin me barre
  I therrja i beja varre
  Nuset e reja me naze
  Thoja si qofte taze
  I ndukja me buze e dhembe
  Sa ngrihej fshati ne kembe
  Isha bej me mall me toka
  Po beja dhe c`me thosh koka
  Ne Zagori dore e pare
  Me sejmere e hyzmeqare
  Kisha kuaj lope e dhen
  Edhe gra me shume se qen
  Vete i ujdisja te tera
  C`me tha koka e s`e bera
  Ne Europe s`lashe vend pa pare
  Kuplarate i mora mbare
  Shijova bionde gjeramane
  Meskeputurat persiane
  Rreth e qark iu solla botes
  Por ne France lash mendt e kokes
  Kush te doje le ta provoje
  Ta marre mikun ne goje
  Ne Stamboll mos shkofsha kurre
  Bashkohet burri me burre
  Thone se eshte ves i shemtuar
  Mos vdeksha pa e provuar
  Por tani kjo pune e pati
  U plaka me ra takati.
  FUNDA.Z.CAJUPI

  Reply to this comment
 2. NAN MYZEQARI March 28, 12:33

  CAJUPI ka qenq shqipo i vertet

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim