Nishani: Njerëzit e Sigurimit që kryen akte kriminale të përballen me forcën e ligjit

December 6, 2014 17:41

Nishani: Njerëzit e Sigurimit që kryen akte kriminale të përballen me forcën e ligjit

Presidenti Bujar Nishani deklaroi sot se bashkëpunëtorët  e Sigurimit të Shtetit duhet të përballen me ligjin.

Gjatë ceremonisë së hapjes nën kujdesin e tij të ekspozitës “Muzeu i Memories”, konceptuar si një muze virtual në prag të përkujtimit të Lëvizjes Studentore të Dhjetorit, Nishani tha se duhet memorizuar ajo që ka kaluar, sidomos pasojat e rënda psikologjike që ajo kohë ka shkaktuar për një shoqëri të tërë.

“Krimet e kryera nga ish-Sigurimi i Shtetit janë konkrete, janë madje edhe në shkelje të rëndë të legjislacionit të kohës, të lirive themelore të njeriut dhe në dhunim të parimeve të humanizmit njerëzor. Unë besoj që përtej mekanizmit ideologjik që meriton gjykimin publik të shoqërisë, mekanizmat represivë, të cilët kanë kryer akte kriminale duhet të njohin përballje ligjore. Ky nuk është revansh. Kjo nuk është hakmarrje. Përkundrazi kjo përbën distancim dhe klasifikim të angazhimeve për të realizuar jo vetëm një platformë, por edhe një realitet të dhunshëm dhe kriminal”, tha Nishani.

December 6, 2014 17:41
Komento

16 Komente

 1. beni December 6, 18:20

  Po ky c’pati… ke Sali derrin qe te komandon ty or gomar… e ke 100 karatsh spiun

  Reply to this comment
 2. Jari December 6, 18:40

  Mire ben qe kujtohesh edhe ti ngajhere te thuash ndonje gje por nuk e di a i ke mare shefit leje se thone se edhe ai ka qene bp i sigurimit Keshtu thone jo te gjitha ato qe thuhen jane te verteta.

  Reply to this comment
 3. labi December 6, 18:44

  jam dakort me presidentin,megjithse pak i vonuar ;qe te denohen te gjithe ata qe kane shkel ligjet e kohes dhe kane dhene vendime kriminale te pa parashikuara ne legjislacionin e asaj periudhe,por duhet edhe te denohen te gjithe ata qe kane dhene urdhera ne demokraci per vrasje te njerzve te pa armatosur ne mitingje etj,etj.dhe shume krime te tjera.pershendetje

  Reply to this comment
 4. Fariu December 6, 18:57

  Ky sakati e mendon se nuk e di njeri qe ka qene dhe eshte spiun 33 karatsh.

  Reply to this comment
 5. alfade December 6, 19:11

  I pari qe duhet te perballohet me drejtesine per krime te sigurimit eshte Vicidolasi yt ore
  sakat president ! A e di c’i tha ne gjyq atij te denuarit per ‘agjitacion e propagande ” ? Saliu
  u ngrit e tha : ”ky i pandehur duhet varur ” !!! .

  Reply to this comment
 6. Cœur December 6, 19:11

  Kapteri , ca po thote kapter Jari ???
  Me cilin ligj mor kufome komuniste ?
  Me ate ligjin qe perfaqesojne sigurimsat e emeruar nga kryetari i Partise se Punes Demonkratike shoku Sali ??Me ata gjyqtaret e Gjykates Larte Kushtetuese ,asgje me pak se vete kr XH.Zagari apo Zaganjori ?? apo nga B.Ymeraj antar i po kesaj gjykate me dosje si zagar te sigurimit ?? vete B.Ymeraj ka ende gjalle deshmimtaret per torturimin dhe vrasjen e grave ne burgun e Elbasanit
  Zvarranik i ores saliste ,nen kujdesin tend qenka celur “Muzeu i Memories ” ??
  Ik mor plehre , se ai muze ka kohe qe eshte nga fonde te Brukselit dhe asgje nuk ka lidhje
  me levizjen e pardesyve gri qe e mbajten 23 vjet ne tranzicion kte vend …..
  ne tranzicionin e Katovices!

  Reply to this comment
  • Tartufi December 6, 20:24

   Eshte kohe e bukur o miku tim me larte… kapterat kufoma te zgjuarit i kujtojne
   vetem kur shkojne per tu liruar,pas nje te ngrene te rrende. E keqija e
   madhe e kapterave te bunkerit eshte se nuk kuptojne kurre te zgjuarit
   qe keta i marin vesh pa hapur gojen.

   Reply to this comment
 7. beni December 6, 20:49

  Jari ti ke pasur babin dhe gjyshin punonjes te sigurimit jo bashkepuntore por punonjes or surrat.

  Reply to this comment
 8. Arben December 6, 20:57

  PO TE AFRON LAKU EDHE TY O BYRAZER, MOS KI MERAK

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi December 6, 21:19

   Lexoni frazën e fundit tê jarit në këtë lajm? Çfarë ka dashur të thotë!? Futja kot! Tung jari? Unê them qê sigurimsave t’ju presësh mustaqet !? A ke berber presidencial?

   Reply to this comment
 9. alfade December 6, 21:06

  Z. Nishani , po krimet e ”fresketa” te Sali Berishovicit, sebashku me Ty dhe Bashicin ku
  do t’i gjykosh , kur do te dilni para gjyqit dhe cfare gjyqi !!!???

  Reply to this comment
 10. Mark uk December 6, 21:42

  Beni a jeni edhe tash aktiv si dikur quheshit fuksa.Themi me qe jan ne pushtet ish komunistet. M e thuaj te verteten ju paguajn ma mire tash apo ateher,se ne ate kohe e beje edhe pa pages.

  Reply to this comment
  • beni December 7, 09:18

   Duket qe ke qene fuks or maloku Mark uk. Ku je tani or fuks ne Angli duke u marre me droge e prostitucion or shkarravine.

   Reply to this comment
 11. treporti December 6, 21:45

  Ti o Jari do kishe masakruar Tiranen ,sikur te linin ne revolten e shkolles bashkuar!Sigurimi me i rrezikshem i diktatures keni qene ti,Berisha katunari,Fari mokrari,Bode qepa,Jozefina kallimisri,.Ju o rrace e ndyre spiunesh te cdo sistemi!

  Reply to this comment
 12. erion December 6, 21:58

  Po kush e pengoi Saliun sa here qe ishte ne pushtet te merrej me ish- sigurimin?

  Reply to this comment
 13. malo December 7, 11:09

  Ku ka qene ky per 23 vjet me radhe. Pse nuk ka bere asgje po kujtohet tani. Apo vetem per te bere zhurme kot. Kush e ka penguar dhe per me teper nga kush e kerkon denimin e sigurimistave. Nari eshte ne krye te kupoles, pse nuk vepron? Kam frike se diku ndihet i zhyer, sidomos per kohen e shkolles? Mjer shqiptaret qe degjojne vetem broçkulla nga qeverritaret qe zevendesojne njeri tjetrin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*