Nishani nuk tërhiqet, “luftë” me mazhorancën për anëtarët e Gjykatës së Lartë

April 17, 2015 09:33

Nishani nuk tërhiqet, “luftë” me mazhorancën për anëtarët e Gjykatës së Lartë

Edhe pse mazhoranca ia ka rrëzuar kandidaturat për Gjykatën e Lartë, presidenti Bujar Nishani nuk tërhiqet.

Ai ka hapur sërish aplikimet për dy anëtarët e rinj të Gjykatës së Lartë.

Mazhoranca nga ana tjetër kundërshton mënyrën e zgjedhjes së kandidatëve, por Nishani vazhdon me të vetën.

Në zbatim të Ligjit Nr. 8588, datë 15.3.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës së Lartë të Republikës së Shqipërisë”, të ndryshuar, si rrjedhojë e mosdhënies së pëlqimit nga Kuvendi për dy kandidaturat e emëruara me dekretet nr. 8897 dhe nr. 8898, datë 16 Janar 2015, Presidenti i Republikës njofton vijimin e procedurave ligjore për emërimin e dy anëtarëve të rinj të Gjykatës së Lartë.

Në vijim të procedurave (të filluara më datë 10 tetor 2013) për përzgjedhjen e kandidatëve për dy vende vakante në Gjykatën e Lartë, ftohen subjektet e interesuara të paraqesin kërkesën për t’u përzgjedhur si anëtarë të Gjykatës së Lartë.

Afati për të paraqitur kërkesat për kandidatët fillon ditën e hënë datë 20 prill 2015 dhe përfundon ditën e diel, datë 26 prill 2015.

Të gjithë të interesuarit duhet të dorëzojnë në Institucionin e Presidentit të Republikës dokumentacionin si më poshtë vijon:

1-Kërkesë me shkrim;

2-Fotokopje të dëshmisë së arsimit të lartë juridik, Diplomë e Nivelit të Dytë (e noterizuar);

3-Përmbledhje të karrierës profesionale e shoqëruar me vërtetimet e lëshuara për çdo rast nga institucioni ose organi ku ka ushtruar detyrën, ose nga Dhomat Kombëtare të Avokatisë, Noterisë, Përmbarimit, etj;

4-Fotokopje të dokumentit të identifikimit (e noterizuar),” thuhet në njoftim.

April 17, 2015 09:33
Komento

6 Komente

 1. PRESIDENTI April 17, 13:17

  PRESIDENTI ME KOT QE KA PASUR SHQIPERIA NE KETA VITE,,,,,

  Reply to this comment
 2. Iremila April 17, 14:25

  C’far presin nga invalidi.Nje debil drejton shtetin.Edhe Enveri nuk do te pranote nje debil te tille ne byron politike!

  Reply to this comment
 3. i ri April 17, 16:08

  Doli Sanco Panca ,te luftoje me mullinjte e eres,tjeter nuk di gje te beje.Keshtu i mer urdherat nga ustaj i deres se prapme te presidences.Kjo eshte te tallesh fare hapur me kete popull ,,,!

  Reply to this comment
 4. leshi April 17, 16:22

  lesh me qime moj fatime

  Reply to this comment
 5. Kastrioti April 17, 16:23

  Bujari ka mustaqe

  Une ja pres

  Une ja dh…

  Reply to this comment
 6. Dordolec August 31, 02:02

  President ta vuri salihu i vicidollit
  Na u bere rehat si kurvat e Stambollit
  Dordolec kukumjackash do kishe me vlere
  PESHQESH ketij Populli i mbete ne dere

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin