Një tjetër ngërç në horizont…

August 4, 2016 12:24

Një tjetër ngërç në horizont…

Institucioni i Presidentit luan një rol të rëndësishëm në implementimin e reformës në drejtësi dhe atij paketa e ndryshimeve kushtetuese i ngarkon zgjedhjen me short të anëtarëve të Këshillit të Emërimeve.

Mes shumë institucionesh që krijohen është parashikuar edhe Këshilli i Emërimeve në drejtësi dhe ngarkohet Presidenti që përmes shortit të zgjedhë anëtarët.

Neni përkatës përcakton që brenda 5 ditëve Presidenti duhet të zgjedhë përmes shortit, entin që do të merret me përzgjedhjen dhe seleksionimin e kandidaturave të Gjykatës Kushtetuese dhe Inspektorit të Lartë të Drejtësisë.

Por këtu ka një kundërshti në të njëjtin nen.

“Neni përkatës i Kushtetutës, neni 149/d, përcakton në pikën 3 që Këshilli i Emërimeve përbëhet nga 9 anëtarë që zgjidhen me short nga Presidenti brenda pesë ditësh nga hyrja në fuqim, ndërsa pika 5 përcakton që kriteret e tjera për shkallën e kualifikikmit të kandidatëve parashikohen me ligj. Pra Presidenti ndodhet në një situatë kur Kushtetua i kërkon të zgjedhë dhe po Kushteuta i kërkon që kriteret e atyre që kandidojnë përcaktohen me ligj, ndërkohë që nuk kemi ligj ende për këtë”, tha Nishani.

Presidenti tha se për këtë situata ka informuar edhe Parlamentin dhe shprehu gatishmërinë që kjo problematikë të gjejë zgjidhjen më të mirë të mundshme.

Kushtetuta e re hyn në fuqi më 11 gusht dhe Presidenti ka kohë deri më 16 gusht që të përzgjedhë me short nëntë anëtarët e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

August 4, 2016 12:24
Komento

6 Komente

 1. demo August 4, 13:41

  Rri rehat se nuk do ti zgjedhesh ti.

  Reply to this comment
 2. Bushi August 4, 13:52

  Kur do vije dita te ik ky palaço president.Ky eshte presidenti i pd-ke,dhe jo i shqiperise,sepse drejtohet nga kryekrimineli Sali Berisha.Pd-ke dhe Basha nuk kane per te ecur kurre perpara se jane keta lloje speciesh si Berisha Nishani,Ristani,te cilet ja ulin ne maksimum imazhin.Pd-ke ka nevoje urgjente te spastrohet,ndryshe ajo do kete mosbesimin e elektoratit.

  Reply to this comment
 3. A.GRAMSH August 4, 13:52

  Ne emer te kujt kushtetute e kujt shteti flet Bujar Mehmeti bashkeshorti i Odetes se ‘bankes’ kthyer ne ‘teqe’ i mik i FullHanit qe bankave shqipetare u la vetem TULLAT!?

  Reply to this comment
 4. Tironci August 4, 16:31

  Fuck…perse i linu ne dore ketij kurve, ketij hajduti enverist e berishist te zgjedhe….ky duger te dorezoje probat e grabitura me familjaret e gruas.

  Reply to this comment
 5. fteri August 4, 17:50

  ******Ky është presidenti partiak Berishian më nishani e sharlatani i historisë të presidentve që kanë kaluar në 25 vjet demokraci në shqipëri .
  ******Do të mbetet nishani , nëjolla më e errët ose quka (plaga e sëmundjes zezë ) në lëkurën e fytyrës së atdheut përgjithmonë.

  ******E BËRI NISHAN PRESIDENCËN.!***************!

  Reply to this comment
 6. Hani pak mos hani shume m.... August 5, 01:00

  Kapter Jari zeza, Odeten e ka per marredhenien me publikun dhe per jasht, se vete ka mberdhif ka kohe qe vegla i eshte thare, por ka te paralizuar edhe doren e nuk i punon kyci.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim