Nishani paralajmëron rrëzimin e Reformës Territoriale

August 20, 2014 16:18

Nishani paralajmëron rrëzimin e Reformës Territoriale

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka lënë të kuptohet qartazi se ligji i mazhorancës për reformën territoriale do të ketë fatin e ligjeve të tjera të kthyera mbrapsht gjatë këtij muaji.

Para se të hedhë firmën në dekret, kreu i shtetit u konsultua sot edhe me të zgjedhurit e djathtë të pushtetit lokal ku e ka konsideruar këtë reformë të rëndësishme, por që duhet të jetë në përputhje me kushtetutën dhe interesat kombëtare.

“Kryerja e saj duhet të bëhet në përputhje të plotë me interesat kombëtare, ato të qytetarëve dhe duhet të jetë një proces i mbështetur në Kushtetutën dhe ligjet e vendit” thuhet në deklaratën e Presidencës.

Kjo garanci u dha nga Nishani gjatë takimit konsultativ që zhvilloi  me të zgjedhurit vendorë, të komunave dhe bashkive.

Kreu i Shtetit shqiptar e quajti reformën administrativo-territoriale “një çështje madhore kombëtare, e cila ka ndikim të drejtpërdrejtë tek qytetarët në çdo cep të Shqipërisë, tek interesat dhe problemet e tyre, tek zhvillimi i territorit dhe ai ekonomik, tek infrastruktura dhe mbrojtja e mjedisit, e që është e lidhur gjithashtu edhe me sigurinë kombëtare”.

Presidenti Nishani theksoi se kjo reformë i ngarkon me përgjegjësi të gjithë aktorët vendimmarrës.

August 20, 2014 16:18
Komento

9 Komente

 1. snobi August 20, 17:13

  A fole me Mziun?……………….

  Reply to this comment
 2. doni August 20, 17:22

  si dordolec misri duket lumsi ne per kete burr leshi

  Reply to this comment
 3. dulla prej momli August 20, 18:08

  E mo mire,thashe cte reja kemi???

  Reply to this comment
 4. materia August 20, 18:09

  -do na çudisje ne te kunderten…

  Reply to this comment
 5. iri August 20, 20:03

  Edhe ne se nuk e firmos nuk I pelcet b….a askujt.Ti formal je karrikja jote bje ere p.d.nga zullumet poshtersite e korrupsioni.Eunuku I berishevicidolit.!!!!!

  Reply to this comment
 6. . August 20, 21:39

  ====================================================================

  O Nishon-Mustaqia PD-se,

  Gjermania po vjen.
  Merr Sal Bishe te dilni dhe t’i zini rrugen me cuba dhe protestusa pa dhembe, te pa lare se Gjermania na ka vjedhur Shqiperine, Banken, jane te inkrininuar me Piramidat, Gerdecin, 21 Janarin … etj etj.

  O Sali Shpellari-shpetimtari na shpeto, na jep armet e 96-tes, tritol, droge qe te behemi trima ….

  ====================================================================

  Reply to this comment
 7. Korcar August 20, 22:54

  Duhet hequr Nishan Kokepilka

  Reply to this comment
 8. Mjer mjer.. August 21, 11:17

  Po mir tja ubej rilindjes te qelbur .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?