Nishani: Reforma në drejtësi kërkon vullnet politik

May 8, 2015 17:54

Nishani: Reforma në drejtësi kërkon vullnet politik

Klasa politike shqiptare duhet te ndërmarrë sa më parë masa për të përjashtuar personat e inkriminuara nga partitë e tyre.

Deklarata është bërë nga numri një i shtetit, presidenti Nishani gjatë një intervistë për Zërin e Amerikës. Nishani tha se një situatë e tillë është e papranueshme në Shqipëri. Kreu i shtetit u ndal dhe te reforma ne drejtësi. Ai tha se si qeveria, ashtu edhe opozita duhet të gjejnë gjuhën e përbashkët dhe të ulen ne tryeze.

Presidenti Nishani ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku ka marre pjese ne një sere takimesh, ne te cilat është vlerësuar roli që kanë luajtur shqiptarët për shpëtimin e hebrenjve.

 

May 8, 2015 17:54
Komento

1 Koment

  1. Goni me May 9, 14:15

    Presidenti Nishani flet sikur te jete ne Shqiperi ndonje i derguar i BE-se.Mor zoteri,a eshte institucioni juaj qe leshon dokumentat ku vertetohet pastertia juridike per cdo shtetas,e per rrjedhoje ka informacionet e duhura per te bere listen se kush prej politikaneve apo drejtuesve te tjere te larte nuk eshte i paster per te qene ne ate detyre?Qe reforma ne drejtesi kerkon vullnet politik,kjo nuk diskutohet,por pse nuk cileson se kush po e pengon kryerjen e saj,pozita apo opozitaapo edhe ky vete si pjese integrale e opozites,packa se ne pushtet.Te flase hapur,te paraprije rerformen ne drejtesi si kryetar i Keshillit te Larte te Drejtesise,jane pjese e detyres se tij funksionale dhe kur keto nuk i kryen i takon qe te largohet nga detyra ose si i paafte,ose si sabotator.Pozita nese nuk ka forca vete ta kryej reformen ne drejtesi,le ta shtroje me referendum ne popull dhe atehere askush nuk ka cfare te thote.Prandaj zoti President,pasi te kthehesh,fillo realizimin e atyre qe the edhe ne SHBA dhe do kesh mbeshtetjen e pozites dhe popullit.Ketu eshte rasti te tregoni sa i drejte jeni!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*