Presidenti dëshiron edhe kreun e PD në Këshillin e Sigurisë, por ligji nuk e parashikon

Erion Habilaj March 4, 2014 17:25

Presidenti dëshiron edhe kreun e PD në Këshillin e Sigurisë, por ligji nuk e parashikon

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani vendim pas vendimi po tenton përplasjen me mazhorancën qeverisëse. Një javë më parë ai është konsultuar me kreun e qeverisë për të thirrur një mbledhje të Këshillit të Sigurimit Kombëtar. Burime nga të dy institucionet bëjnë me dije se kjo mbledhje është kërkuar pas shpërthimeve të njëpasnjëshme të tritolit që kanë ndodhur në vend muajit e fundit. Kryeministri ka qenë parimisht dakord me mbledhjen duke thënë se është një e drejtë kushtetuese e kreut të shtetit dhe në çdo rast ai do t’i përgjigjej një ftese të ardhur prej Presidentit. Por kërkesa e Nishanit nuk ka qenë kaq e thjeshtë pasi në takim ka kërkuar të jetë i pranishëm edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha i cili mban edhe postin kryetarit të PD-së. Sipas raportimit të mediave dje kjo pikë është kundërshtuar nga kryeministri i cili i ka kërkuar t’i përmbahet ligjit për thirrjen e kësaj mbledhje.

Ligji për Këshillin e Sigurimit Kombëtar

Këshilli i Sigurimit Kombëtar funksionon sipas ligjit 8671 të vitit 2000 ku në nenin 13 pika 5 shprehimisht thuhet: “anëtarë të Këshillit të Sigurimit Kombëtar janë: Kryetari i Kuvendit, Kryeministri, ministri i Punëve të Jashtme, ministri i Mbrojtjes, ministri i Rendit Publik, ministri i Pushtetit Lokal, ministri i Financave, ministri i Transportit, shefi i Shtabit të Përgjithshëm, drejtori i Shërbimit Informativ Shtetëror”. Më pas në të theksohet se “Presidenti, sipas çështjeve që

Faksimile e ligjit per Keshillin e Sigurimit Kombetar

Faksimile e ligjit per Keshillin e Sigurimit Kombetar

diskutohen, mund të ftojë në mbledhje edhe persona të tjerë, si kryetarë të komisioneve të përhershme parlamentare, ministra, drejtues të institucioneve qendrore shtetërore, etj.” Në fakt ligji nuk përmban pjesëmarrjen edhe të një kryetari bashkie në mbledhje, pasi Nishani në këtë pikë duhet të kishte ftuar dhe kryetarë të tjerë bashkie që janë të rëndësishëm në vend. Ndërsa, nëse e ka thirrur si kryetar opozite, Nishani edhe në këtë rast duhet të merrte Berishën si person me autoritet të plotë te opozita. Ende nuk dihet nëse Kreu i Shtetit do t’i qëndrojë ftesës për Bashën, ndërsa nga qeveria nuk pati asnjë reagim se çfarë qëndrimi do të mbajë nëse i pranishëm do të jetë dhe kreu i Bashkisë së kryeqytetit. Kjo është mbledhja e parë për Nishanin që nga koha që ka marrë drejtimin e presidencës, ndërsa mbledhja më e famshme e Këshillit të Sigurimit Kombëtar është ajo vitit 2006 ku nga mazhoranca e asaj kohe u thirr në takim edhe biznesmeni serbo-boshnjak, Damir Fazlliç.

 

Çfarë do të ndodhë me mbledhjen e Këshillit të Sigurimit Kombëtar

Skenari i parë

Mbledhja e Këshillit i Sigurimit Kombëtar është thirrur nga Presidenti për në datën 11 mars. Varianti i parë është që Kreu i Shtetit të zbatojë ligjin dhe të thërrasë në takim vetëm ata drejtues të institucioneve që parashikon ligji. Nëse ai i përmbahet ligjit mazhoranca duke nisur nga kryeministri, kreu i parlamentit dhe të tjerë nuk ka asnjë arsye të mos jenë të pranishëm.

Skenari i dytë

Presidenti Nishani mund t’i shkojë deri në fund nismës së tij për thirrjen e Bashës në mbledhje dhe kjo të kundërshtohet nga mazhoranca pasi nuk është e bazuar në ligj. Në këtë variant do të kishim një përplasje mes presidentit dhe mazhorancës. Ky skenar do tregojë edhe cila palë do lëshonte pe më tepër, mazhoranca që i duhet të mbyllë një sy në shkelje të ligjit apo presidenti që të anulonte ftesën për Bashën.

Skenari i tretë

Nëse Nishani i qëndron idesë së tij për të thirrur Bashën në takim nuk përjashtohet mundësia që mbledhja e Këshillit të Sigurimit Kombëtar të zhvillohej me tre veta, me Bujar Nishanin, me Visho Ajazin si anëtar të Këshillit dhe Lulzim Bashën si i ftuar nderi. Me këtë skenar mbledhja e Këshillit të Sigurimit Kombëtar do të quhej e pa ezauruar pasi jo vetëm shumica s’do të ishte prezente, por dhe nuk do të mund të arrihej në një përfundim.

Anëtarë të Këshillit të Sigurimit Kombëtar

Presidenti, Bujar Nishani

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta

Kryeministri, Edi Rama

Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati

Ministri i Mbrojtjes, Mimi Kodheli

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri

Ministri i Pushtetit Lokal, Bledar Çuçi

Ministri i Financave, Shkëlqim Cani

Ministri i Transportit, Edmond Haxhinasto

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Jeronim Baze

Drejtori i Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi Lika

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Artan Didi

Erion Habilaj March 4, 2014 17:25
Komento

25 Komente

 1. dada March 4, 17:50

  Nuk thote per kryetarine bashkise

  Reply to this comment
  • totila March 4, 19:20

   Mire e ka. Basha dhe Saliu dine me shume nga te gjithe se kush e vendos tritolin.
   President kukull

   Reply to this comment
   • kokpalari i 21 janarit March 4, 19:22

    keta bejne cfare u thote ai i pjerdhuri nga trute, Saliu.
    Saliut i duket se eshte akoma ne pushtet dhe Rama e meta nuk po bejne asgje qe humbesi te ndihet i humbur.
    SHISH pergjon me urdher te Saliut, Presidenti mbledh Keshillin e Sigurise me urdher te Saliut.
    Me nder te dhjefsha 1 milion votat e shqiptareve

    Reply to this comment
    • Tarrasi March 4, 20:17

     Mbledhej me tutkunin kukull ….

     Te mos i vene fare dhe ta beje vetem me Bashen.

     Reply to this comment
    • Dielli mbi KORAB March 4, 21:12

     Duhet sa me shpejt qe shqiptaret ta heqin kete President KLLOUN.Duhet te bashkohemi ne nje levizje me titull.
     “President Jarin ta nxjerrim ne KEMP”
     Ky eshte nje burre HANDIKAP dhe nje politikan Halabak.
     Jarit te Odetes po i thahen trute.

     Reply to this comment
   • Zake Beluli March 4, 21:04

    Po mire e ka more. A din kush ma shume se sa Luli per pune te tritolit? Vetem ai dhe Odeta din per kallupet, njeri per kallupe per nga pas dhe tjetra per kallupe per nga para. Para mbrapa si pune dublexi me duket.

    Reply to this comment
 2. bishtpalla March 4, 18:03

  Po ik ore palle Ty te mberthejne pantallonat te tjeret…!!!! do te mbledhesh KESHILLIN E SIGURISE KOMBETARE…Per ke siguri do te flasesh per ate qe ti dhe mercenaret qe ti perfaqson po kercenoni cdo dite,,,,!!!!! TE IKI 2B TI,DHE AI PALLA I SHISHIT DHE VENDOSET VETE SIGURIA…

  Reply to this comment
 3. shqiptari March 4, 18:32

  ore se mo kalle kosi me uje ndonje nga ata qe bejne korupsinon hahahaha

  Reply to this comment
  • ... March 4, 19:46

   bobo ca fytyrash keta te dy mor ej. Karagjozat e shtetit shqiptar qe nuk prodhon dor mireqenie per 2 milion fryme

   Reply to this comment
 4. inf March 4, 18:33

  Shkarkoheni ky nuk eshte presidenti i Shqiptarve ky eshte nji jeniçer i berishes dhe kshu do mbetet prandaj shkarrkoheni se e qelbi vendin me pa korrektesine e tij prej halabaku
  çfare pritet te bej nji presifent i zgjedhur nga çereku i Shqiptareve hiç asnji gje
  Ky mediokerr e sakat perfaqeson Oborrin e Horrave te berish tradhtarit hajdutit berish kasapit e vrasesit prandaj mblidhni kuvendin dhe futjani koqet ne Bige kesaj mostre qe terboi te huajt me sakatllikun dhe pamjen qe ka .
  Ik nishanlliu berishes nishanlliu i Topalles ik o dreq me musteqe se nuk vlen per asnji gje or kodoshi i enverit o ish Oficeri i Diktatures qe perfundove President Republike i oborrit te maskarenjeve qe i shkojne mbas mafies made in salih Romi berishit
  mjeku te shurres se bllokqenve ky je ti o i peshterie sa dhe jot shoqe te ka marre inat se nuk vlen per asnji gje jo se harrova ti vlen vetem per servilizem dhe idjotesi o muteqe mut
  Te dhjefsha Musteqet te pakten hiqi se nuk te kane lezet jo per gje por je nji sakat i denuar nga perendia o zylyfi i efendi saliut …

  Reply to this comment
 5. LORA March 4, 19:06

  O mender-president, ti dhe mentori yt brekedhjeri jeni garantet e PASIGURISE Kombetare.
  Ben mire te qerohesh nga froni,,,,,nese te dhimbset sadopak Shqiperia.

  Reply to this comment
 6. Eli March 4, 19:17

  Hahahaha presidenti nje puntor ordiner i betuar i kriminelit Sali Vici-doli….

  Reply to this comment
 7. Pipi March 4, 19:53

  Po cfare presidenti eshte ky Nishan, more, qe, edhe per nje mbledhje te zakonshme pune kerkon te veproje ne kundershtim me ligjin? Po kjo eshte per te vene duart ne koke. Per cfare e do Lulin aty ai, kur ligji flet qarte se cilet jane antaret e Keshillit te Sigurise Kombetare? Vetem nese e ndjen veten te tepert tek ky Keshill dhe kerkon, te pakten, te kete prane vetes nje “fytyre te pare”. Atehere, zoti president, jep sa me shpejt doreheqjen nga detyra qe te ka vene “Plaku Mere” dhe shko edhe ti tek SHQUP-i dhe pi kafe me te. Te tilla figurina pa pike prestigji dhe pa pike pergjegjesie si i “pari i vendit” nuk kane c’na duhen.

  Reply to this comment
 8. . March 4, 19:56

  *****************************************************************************************************

  Pse,

  vetem MALOKET Verior kane qene dhe jane problemi me i “madh dhe fatkeqesi” per pjesen tjeter te Shqiperise.

  Enveri i njihte mire prandaj i trajtonte ashtu sic ishin.

  ********************************************************************************************************

  Reply to this comment
 9. . March 4, 20:07

  ———————————————————————————————————————-

  Pse nuk u mblodh apo t’ju vinte keq per krimin e 21 Janarin dhe Gerdecit ?

  Kjo eshte nje “farse” vetem per t’ju mbrojtur burgut dhe per te goditur qeverin e Re (5 mujaore) qe po perpiqet te rregulloje “Shtetin-Rrumpalle” te kriminelit Ali Bisha.

  ——————————————————————————————————————–

  Reply to this comment
 10. ali March 4, 20:34

  Basha dhe Saliu duhet te jene patjeter ne mbledhjen ”per sigurine k0mbetare,, sepse vetem
  keta i dine kush jane ”tritolistet,, ! Vetem keta i kane listat e tyre ! Mire ka bere Nishani qe ka
  thirur Lulin , por ka bere gabim qe nuk ka thirrur Saliun !

  Reply to this comment
 11. ali March 4, 20:38

  Te tjeret i ka thirre kot Nishani, mjafton te therriste vetem Salen dhe Bashen dhe diten tjeter
  ne Shqiperi , si me ”magji,, s’do kishte me tritol?e tritoliste as ne Vlore , as Shkoder dhe as ne
  ndonje qosh te Shqiperise ! O tempora o mores ! Quo Vadis ?????

  Reply to this comment
 12. Pëllumb zaimi March 4, 21:18

  E përse shqetësoheni kot o komentues? Mbledhja e këtij këshilli më duket ka qënë dhe propozim i z. Rama. Te pakten keshtu e kuptova nga lajmi. Këshilli i sigurise nuk eshtë organ vendimarrës por organ këshillimor i presidentit. Zv/kryetar i keshillit te sigurisë është kryeministri. Përse shqetësoheni për thirrjen e bashës kur aty nuk merren vendime? N.q.s unë do te diskutoja për këshillin dhe për axhenden e tij te punës do të kërkoja te tjera gjera. Do te kërkoja 1. Shefi i shish te raportojë përse nuk ka agjenture efikase,madje pse e ka nul fare!? 2. Përse forca te caktuara politike me deklarimet e tyre kane ushqyer dhe nxitur dhunén dhe krimin!? 3. Përse kryetari i këshillit te sigurise nuk ka respektuar ligjin për rregullat dhe afatet e thirrjes se këshillit te sigurise!? (Ka rreth dy vjet president dhe komandant i përgjithshem dhe ka neglizhuar kompetencat?) 4. Sa here presidenti ka kërkuar raport nga shefi i shtabit te pergjithshem(ky eshtë këshilltari i tij ushtarak nr.1) per problemet e sigurise territoriale dhe përhapjen strategjike te forcave ,çfare ka shenuar nga ai dhe cfare udhezimesh i ka dhënë(leshin e currës dhe leshin e jozefinës!) 5. Sa here ka kerkuar informacion për kryerjen e misionit nga shefi i shish,natyra dhe permbajtja e tyre. N.q.s nuk i ka kërkuar kupohet qe s’ka kryer detyrên!?? Ceshtjet per diskutim mund te jene te panumerta. Per nje gje jam i sigurt. Nishani eshte i zbuluar sepse nuk e ka kryer detyren e Kom.të Përgjithshem te FA ! Në këtë pikë i duhen vënë k…t në bigë! Edhe po te vejë basha nuk prish ndonje punë. Parë si raport forcash gjithnjë keshilli do te jete i dominuar nga antaret e qeverise por kryesorja eshte se ky keshill nuk mer vendime. Nuk vendos dot nishani jashte vullnetit te qeverise. Madje n.q.s do te ishte nje axhende si ajo qe propozova do te kerkoja pranine e medias ne mbledhjen e këshillit! Që mileti ta merte vesh se bujar nishani ka qënë nje komandant hiç që nuk e ka kryer misionin e tij kushtetues! Do të ishte me shume vend që në mbledhjen e këshillit te sigurise te ishin prezent keshilltari ushtarak i kryeministrit dhe tre komandantet e forcave kushtetuese, tokësore,detare dhe ajrore plus nje antar vezhgues nga këshilli i sigurise i Republikës se Kosovës(ky nuk mer pjese vetëm gjatë diskutimit te çështjeve sekrete qe i përkasin vetëm RSh).

  Reply to this comment
 13. Pëllumb zaimi March 4, 21:21

  VR !!! E përse shqetësoheni kot o komentues? Mbledhja e këtij këshilli më duket ka qënë dhe propozim i z. Rama. Te pakten keshtu e kuptova nga lajmi. Këshilli i sigurise nuk eshtë organ vendimarrës por organ këshillimor i presidentit. Zv/kryetar i keshillit te sigurisë është kryeministri. Përse shqetësoheni për thirrjen e bashës kur aty nuk merren vendime? N.q.s unë do te diskutoja për këshillin dhe për axhenden e tij te punës do të kërkoja te tjera gjera. Do te kërkoja 1. Shefi i shish te raportojë përse nuk ka agjenture efikase,madje pse e ka nul fare!? 2. Përse forca te caktuara politike me deklarimet e tyre kane ushqyer dhe nxitur dhunén dhe krimin!? 3. Përse kryetari i këshillit te sigurise nuk ka respektuar ligjin për rregullat dhe afatet e thirrjes se këshillit te sigurise!? (Ka rreth dy vjet president dhe komandant i përgjithshem dhe ka neglizhuar kompetencat?) 4. Sa here presidenti ka kërkuar raport nga shefi i shtabit te pergjithshem(ky eshtë këshilltari i tij ushtarak nr.1) per problemet e sigurise territoriale dhe përhapjen strategjike te forcave ,çfare ka shenuar nga ai dhe cfare udhezimesh i ka dhënë(leshin e currës dhe leshin e jozefinës!) 5. Sa here ka kerkuar informacion për kryerjen e misionit nga shefi i shish,natyra dhe permbajtja e tyre. N.q.s nuk i ka kërkuar kupohet qe s’ka kryer detyrên!?? Ceshtjet per diskutim mund te jene te panumerta. Per nje gje jam i sigurt. Nishani eshte i zbuluar sepse nuk e ka kryer detyren e Kom.të Përgjithshem te FA ! Në këtë pikë i duhen vënë k…t në bigë! Edhe po te vejë basha nuk prish ndonje punë. Parë si raport forcash gjithnjë keshilli do te jete i dominuar nga antaret e qeverise por kryesorja eshte se ky keshill nuk mer vendime. Nuk vendos dot nishani jashte vullnetit te qeverise. Madje n.q.s do te ishte nje axhende si ajo qe propozova do te kerkoja pranine e medias ne mbledhjen e këshillit! Që mileti ta merte vesh se bujar nishani ka qënë nje komandant hiç që nuk e ka kryer misionin e tij kushtetues! Do të ishte me shume vend që në mbledhjen e këshillit te sigurise te ishin prezent keshilltari ushtarak i kryeministrit dhe tre komandantet e forcave kushtetuese, tokësore,detare dhe ajrore plus nje antar vezhgues nga këshilli i sigurise i Republikës se Kosovës(ky nuk mer pjese vetëm gjatë diskutimit te çështjeve sekrete qe i përkasin vetëm RSh).

  Reply to this comment
 14. Nënkolonele PL March 4, 21:36

  Bravo z. Pëllumb ! Sqarim i saktë ligjor e profesional. Gjithnje i ke nderuar ngjyrat ushtarake. Ishe pedagog i shkelqyer i akademise prandaj te groposi ramiz alia e kompania e mediokërve. Shih ish-kolegët e tu. Nuk ndjehen fare me mendimet e tyre. Lepuj. Ju përshendes pa pasur mundesinë te identifikohem! Paçi fat!

  Reply to this comment
 15. Luftari March 4, 22:54

  Ky veprim i preside ntit eshte antiligjor,Ligja e ka te percaktuar qarte se kush jane anetaret e ketij forumi.Presidentin e ngaterron Berisha duke i thene thirre Bashen,nuki ka ndonje gje pasi ai ka pranuar serbin Fazllic ne kete forum.Prandaj gjerat jane te qarta dhe ate dite qe do te behet mbledhja,anetaret e krshillit t’i kerkojne presidentit largimin e Bashes dhe mbledhja te mos zhvillohet pa u larguar miku i Berishes dhe Fazllicit.

  Reply to this comment
 16. MARKO March 5, 00:10

  Menyja e “pasur”. Duhet dhe Luli per garniture çorbe..

  Reply to this comment
 17. Eli March 5, 15:50

  Lereni ta marrin se e perdor ne vend te bastunit kapterri i Saliut.

  Reply to this comment
 18. Pensionisti March 5, 15:50

  Nje pyetje per presidentin Nishani:
  Po mire mo nishan,po ai miku i
  familjes,Fazlliqi a nuk eshte thirrur te marre pjese?Si do te flitet per sigurine e klanit te “lulelakres” pa pranine e tij ne ate debat?!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?