Nishani: Tryezë…tani? A s’e shtyjmë pak?

April 21, 2016 11:58

Nishani: Tryezë…tani? A s’e shtyjmë pak?

 

Pasi iu kërkua nga Këshilli i Europës, Parlamenti Europian, Komisioni Europian, presidenti i BE-së dhe një sërë institucionesh të tjera që të udhëheqë një tryezë dialogu mes dy partive kryesore politike në vend, Presidenti i Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani u shpreh: “Patjetër, me gjithë qejf. Ja sa të mbyll ca punë. Megjithëse ja ku jua them: E bëj për ju, se të qe për mua, krizën ta zgjidhin ata që e nisën”.

I njohur për qëndrimin e tij asnjanës dhe për deklaratën e famshme se krizat e këtyre vendeve të vogla si Shqipëria nuk e meritojnë vëmendjen e tij, presidenti u step kur përfaqësuesi i KE-së në Tiranë, i tha se tryeza duhej organizuar sa më shpejt.

“Kur…tani?”, pyeti Nishani i merakosur, siç raportojnë gojët e liga, “se kisha ca shkresa për të firmosur. Pastaj duhet të përzgjedh ca kandidatura gjyqtarësh për Kushtetuesen, ndërsa të premten më kanë ftuar ca shokë…je i sigurtë që sofrën duhet ta drejtoj unë? Kam një ekspert takimesh në Presidencë, është shumë i mirë…”.

Ai e siguroi ambasadorin e KE-së se nuk i druhej cilësdo tryezë, por mbase do ishte më mirë që ndërkombëtarët të bënin bashkë në një tavolinë Edi Ramën e Sali Berishën.

“Jo Lulin, ai është më kot se unë. Pastaj vij dhe unë, të betohem. Nuk e kam problem fare”, tha kreu i shtetit shqiptar.

Në vijim, Nishani i sugjeroi faktorit ndërkombëtar që ai të takohej fillimisht me Berishën. “Mbase nuk është nevoja të bisedoj me Ramën”, shkroi ai në një email drejtuar Këshillit të Europës, “kam besim se me dr. Berishën i zgjidhim të gjitha”.

April 21, 2016 11:58
Komento

5 Komente

 1. Ducja March 28, 13:38

  Sigurisht qe nje president i kesaj lartesie nuk ka si merret me vendet e vogla ballkanike…

  Reply to this comment
 2. O Nishan katran March 28, 13:39

  Po cfar do shtysh ti o derezi. Ti qe sa degjon zerin e sales te shkon gjaku ne funt te kembve

  Reply to this comment
 3. Niko March 28, 13:41

  Une mednoj edhe pse prsonalisht sme pelqen, nuk esht mire te tallemi me njeriun qe vume ne krye te shtetit

  Reply to this comment
  • Din Paku March 30, 05:59

   Edhe une ashtu them, nuk eshte mire te tallemi me presidentin. P.sh., ne komentin e personit te mesiperm me nickname “O Nishan katran”, nuk duhet shprehur qe Nishani sa degjon zerin e sales i shkon gjaku ne fund te kembeve, por duhet thene, i shkon shurra ne fund te kembeve, sepse eshte me e rende per nje presidenti t’i permendet gjaku.

   Reply to this comment
 4. sopiqoti March 28, 14:21

  Rofsh o president i yn i dashtun.Ku te vemi ne pa mendimet tende?jeni ne terezi.Nje cop oficer trupe ke qene dhe si te drejtosh nje kompani politikanesh kete e ben shume mire.Ne populli mezi po presim te miratohet reforma prandaj ngutu simbas porosise qe ke mare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*