Nishani vlerëson atdhetarin Rrapo Hekali me Dekoratën “Nderi i Kombit”

April 17, 2015 16:37

Nishani vlerëson atdhetarin Rrapo Hekali me Dekoratën “Nderi i Kombit”

Presidenti Nishani vlerëson atdhetarin Rrapo Hekali (pas vdekjes) me Dekoratën “Nderi i Kombit” 17 prill 2015 Presidenti Bujar Nishani vlerësoi gjatë një ceremonie të zhvilluar sot në Teatrin antik të “Bylis”, Rrapo Hekalin (pas vdekjes) me Dekoratën “Nderi i Kombit” me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi dhe nderimi të merituar për atdhedashurinë e rrallë, shpirtin e pamposhtur luftarak, luftën e përpjekjet e tij të paepura liridashëse kundër zgjedhës dhe pushtimit osman”.

Në fjalën e Tij Presidenti Nishani theksoi se: “Jemi mbledhur për të përkujtuar dhe nderuar njërin prej figurave më mbresëlënëse të rilindjes shqiptare: Kryetrimin mallakastriot Rrapo Hekali, birin e lavdishëm të Hekalit, por edhe njërin nga kapedanët më të shquar në historinë e shekullit XIX të Shqipërisë. Rrapo Hekali me karakterin burrëror, me shpirtin e fuqishëm e të pamposhtur atdhetar, me mbrojtjen e vegjëlisë nga shtypja e mjerimi, me urrejtjen e pashterur kundër pushtuesve turq dhe sunduesve feudalë të vendit, ka hyrë dhe është gdhendur përjetësisht në kujtesën dhe ndërgjegjen e brezave shqiptarë si një legjendë e papërsëritshme dhe si një hero nga ata, të cilët nëna i lind veç njëherë në shekull apo edhe më rrallë.”

Dekorata iu dorëzua familjarit të heroit Rrapo Hamitit gjatë ceremonisë ku të pranishëm ishin edhe deputetë të zonës, Prefekti i Fierit, Xhevit Bushi, Kryetari i Qarkut, Vangjel Ndreka, Kreu i komunës Hekal, Eqerem Beqiraj, kryetarë komunash fqinje si dhe qytetarë të zonës. Një program artistik me këngë e valle të zonës nga grupi polifonik “Gjergj Araniatasi” i Mallakastrës mbylli ceremoninë e dekorimit.

April 17, 2015 16:37
Komento

2 Komente

 1. Analisti.N.Y. April 17, 17:53

  Po.Mr.President ju nderoni cetat kocake qe luftuan pa nje organizim ne formcine te mdha luftarake ne batalione brigada e divizione.rrapo hekli e meriton bile esht vone se kenda thote
  Hajde more rrapo hekli
  kur therrete tundet mali:Por ju jeni edhe likaliste e shkonine gjurmet e dekorimeve te MonizmiteHidhni njesy nga shqiperia e veriut edhe ajo ka komandant e luftetar trime
  30 vete i vrau nje njeri
  jakup ferri emrin ja thone..
  Bajram Rama
  me shtat zemra.
  Idriz sefer i parifisit
  hije i paska maja e lisit
  rrmisht po qet niman syla
  bini shoke mos me prisni mue
  se gjylja topit kamen ma ka coptuar,
  doren e djathte me ka sakatue….
  Ku po del kjo flak e verdh
  ne kash te gurit si kur do here.
  Kuvendi bujanit histori
  Nuk harrohet ne perjetsi…
  Te gjith firmtaret e Konferences Buajanit te dekorohe pa perjashtim
  10-15 flamuri kombeite,16-25 Nderi
  kombite ,dhe tjeret me urdhrin shqiponja e arte.
  Duke perfshi edhe shqiptare nga shqiperia e pakicat,
  e Xhevdet Doden- nga ushtria shqiptaro-kosovare ne Maqedoni .
  Ne radh te para ata qe u ekzekutuan
  ne forma te nderyhme 11 jane ata qe kane dhen jeten per
  Vetvendosjen e Kosoves.
  Me qendrimet e veprimet qe po mbahen nga disa segmete
  sikur po krijohet nje hendek mes veriute e jugute ndoftaa
  pa qellim por edhe fetare.

  Reply to this comment
 2. Analisti.N.Y. April 17, 23:35

  Ne qofte se keni nevoje per karakteristika te shkurtra ju a dergojm
  ( bile edhe Fotografi me pejashtim te 10 vetave).
  Kjo mbledhje duhet konsideruar si kuvendi i
  Ngritjes flamurit ne vlore.
  Edhte shume kuptim plote e me dallime vecata se kjo u be ne ilegalitet
  e plote nga PKJ e PKSH e mes luftes kunder nazizmit dhe dhe shivinistve
  Jugosllav
  Nga delegat e vlores askush nuk u vra ase plagose vec i futen ne burg
  Hasan prishtina me shoke e u nadalua bajram Curri.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim