Nisin Lojërat Olimpike, Luiza Gega ngre flamurin shqiptar

August 6, 2016 09:13

Nisin Lojërat Olimpike, Luiza Gega ngre flamurin shqiptar

Lojërat Olimpike Rio 2016 kanë filluar zyrtarisht pas ceremoninë së hapjes, e cila u zhvillua rreth orës 1:00 të mëngjesit të sotëm. Ceremonia e hapjes u zhvillua në stadiumin e famshëm të Marakanas

Në këtë kompeticion do të marrin pjesë 206 shtete me rreth 12 mijë atletë, prej të cilave 6200 meshkuj dhe 5100 sportiste femra

Në ketë eveniment marrin pjesë edhe atletja shqiptare Luiza Gega, e cila me flamurin kuqezi në dorë i ka prirë Shqipërisë në parakalimin e shteteve gjatë ceremonisë hapëse të Lojërave Olimpike. Shqipëria në këto Lojëra Olimpike do të marrë pjesë me gjashtë garues.

Delegacioni i cili parakaloi në ceremoninë e hapjes së Lojerave Olimpike dhe përfaqeson Shqipërinë janë:

Luiza Gega
Izmir Smajlaj
Nikol Merizaj
Sidni Hoxha
Briken Calja
Zyrtaret:
Gjergj Ruli
Taulant Stermasi
Vildan Tufi
Sadik Mema
Elez Gjoza
Leonard Toska

Edhe Kosova do të përfaqësohet për herë të parë. Në ceremoninë e parakalimit, kampionia e botës në Xhudo, Majlinda Kelmendi ngriti flamurin e Kosovës. Kosova që merr pjesë për here të pare, në “Rio 2016” do të përfaqësohet nga tetë sportistë.

Gara për sportistët e Shqipërisë

Shqipëria përfaqësohet me 6 atletë në Rio, gara nis më 7 gusht

Peshëngritësja Evangjeli Veli e para që garon për Shqipërinë  në kategorinë deri 53 kg

Më 9 gusht garon peshëngritësi Briken Calja në kategorinë deri 69 kg

Më 9 gusht garon në not Sidni Hoxha në kategorinë 50 m stil i lirë

Më 10 gusht garon Nikol Merizajt në kategorinë 100 m stil i lirë

Më 12 gusht garon Luiza Gega në garën 1500 m, më 13 gusht në 3000 m me pengesa

Më 12 gusht garon Izmair Smajlaj në kategorinë kërcim së gjati.

albania

luiza gega

Brazilian marathon runner Vanderlei Cordeiro de Lima, who was famously attacked during a 2004 marathon by a spectator,  lights the Olympic flame to bring the Opening Ceremony of the Rio 2016 Olympic Games to an end

Soccer star Pele was due to light the cauldron as the climax of the show but had to pull due to poor health

The Brazilian marathon runner, de Lima, carries the Olympic flame up the stairs towards the cauldron during the opening ceremony

Brazilian marathon runner Vanderlei de Lima holds up the Olympic flame to the crowd of tens of thousands before lighting the cauldron

Brazilian tennis player Gustavo Kuerten brought the flame into the stadium and passed it to 1996 Olympic women¿s basketball silver medalist Hortência Marcari who gave it to de Lima.

Brazilian tennis player Gustavo Kuerten brought the flame into the stadium and passed it to 1996 Olympic women¿s basketball silver medalist Hortência Marcari who gave it to de Lima.

Kipchoge Keino, hairman of the Kenyan Olympic Committee, lifts the Olympic Laurel Trophy at the end of the Opening Ceremony

Fireworks explode at the culmination of the opening ceremony on Friday night - officially kicking off the Games

The Rio Olympic Games Opening Ceremony, at Maracana Stadium, came to a close with a spectacular fireworks display

Fireworks explode over the Maracana stadium during the opening ceremony of the Rio 2016 Olympic Games in Rio de Janeiro

Olympic rings are formed with sprouting seed boxes during the ceremony - another nod to this year's focus on climate change

Soldiers hoist the Olympic flag during the opening ceremony for the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, Brazil, Friday, August 5, 2016

Samba school dancers show off their moves during the opening ceremony for the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro

The dancers donned elaborate and colorful costumes for their performance at the end of the night

The skimpy outfits, which resemble those worn at Rio's Carnival, were worn by dancers in the final display of the night

Samba schools's most talented performers danced during the opening ceremony for the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, Brazil

Members of a Samba school enter the stadium during the Opening Ceremony of the Rio 2016 Olympic Games at the Maracana Stadium

Scores of dancers and drummers from various Samba Schools joined the stage in a rainbow of different colors 

Dancers in bright pink and blue costumes showed off their skills during the opening ceremony for the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, Brazil

Confetti falls from the ceiling onto the dancers down below at the end of the ceremony

Drummers in green makeup and costumes joined in with the festivities during the opening ceremony for the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, Brazil

 

August 6, 2016 09:13
Komento

1 Koment

  1. Mira August 6, 16:03

    I rente flama, kujdo qe kishte vene ata barkderrat tane aty tek parakalimi i grupit shqiptar. Nderkohe lajm i vertete eshte pjesmarrja e Kosoves e dashur gazeta Dita. Ndaj meriton nje foto dhe artikull me vec.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*