Tryezë për Reformën Zgjedhore, thirren edhe “jashtëparlamentarët”

September 18, 2019 11:26

Tryezë për Reformën Zgjedhore, thirren edhe “jashtëparlamentarët”

Prezenca e OSBE në Tiranë do të organizojë një tryezë ku janë të ftuar parti parlamentare dhe jashtëparlamentare, për Reformën Zgjedhore

Kjo tryezë  gjithëpërfshirëse do të mbahet më 25 shtator.

Ftesa për pjesëmarrje i ka shkuar edhe Partisë Demokratike si dhe partive të tjera të opozitës jashtëparlamentare.

Ajo çka nuk dihet deri më tani është fakti nëse PD dhe aleatët e saj do të marrin pjesë.

Jo më larg se dje, kreu i grupit parlamentar të PS-së ftoi PD për t’u ulur në një tryezë për bashkëpunim në kuadër të Reformës Zgjedhore.

j.l./ dita

September 18, 2019 11:26
Komento

2 Komente

 1. MH September 18, 14:45

  Prezenca e OSBE në Tiranë do të organizojë një tryezë ku janë të ftuar parti parlamentare dhe jashtëparlamentare, për Reformën Zgjedhore.

  Korigjojeni:

  Prezenca e OSBE në Tiranë do të organizojë një tryezë ku janë të ftuar parti parlamentare dhe rrugaqet, për Reformën Zgjedhore.

  Shenim:
  Rrugaqet thirren te rrijne urte e te mos duken rrugash duke virre si idiot pa bereqet.Me kushte deri te hapen negociatat.Mandej goja permbrapa u dalte e ne bythe past rehatin.

  Reply to this comment
 2. katarakti September 18, 19:12

  Oopozita parlamentare duhet ta tregoje veten tani. Qe do te thote te kerkoje me force dhe me kembengulje qe nga sistemi i tanishem proporcional, ku deputetet i zgjedh kryetari i partise, te kalohet ne sistemin maxhioritar, me korrigjim proporcionali, ku deputetet t’i zgjedhe elektorati. Kjo eshte tejet e rendesishme per te ardhmen e shtetit dhe demokracise ne Shqiperi. Kam frike dhe nje parandjenje se Rama me çdo kusht
  do te ruaje sistemin proporcional, sepse as ai nuk e duron dot demokracine, kritiken dhe mendimin e pavarur. Por Rudina, Murrizi e kompani duhet te ia prishin planet. Sistem maxhioritar do te sjelle ne Kuvend figura me autoritet dhe jo anonime dhe yesmene si deri me tani. Edhe shoqeria civile duhet te ngrihet dhe te beje presion per te rikthyer demokracine ne vend. Per nderrimin e sistemit zgjedhor ia vlen te besh demonstrata dhe mitingje. Dhe jo per te hequr Lolin dhe per te vene Colin!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*