Niveli i lartë i vitaminës D i mban njerëzit në formë

November 3, 2018 11:31

Niveli i lartë i vitaminës D i mban njerëzit në formë

Është konstatuar se niveli i lartë i vitaminës D mban njerëzit më në formë.

Në studimin e publikuar në faqen e internetit “Live Science” thuhet se nivelet e larta të vitaminës D kanë rritin aftësinë kardio-respiratore.

Kërkuesit kanë analizuar informacionet e marra nga rreth 2 000 njerëz të moshës 20-49 vjeç, pjesë e një studimi kombëtar shëndetësor në periudhën 2001-2004 në SHBA.

Tek pjesëmarrësit janë matur nivelet e vitaminës D në gjak dhe vëllimi maksimal i oksigjenit (VO2Max) që trupat e tyre mund të përdorin gjatë ushtrimeve.

Hulumtuesit kanë zbuluar se me rritjen e nivelit të vitaminës D u rrit edhe VO2max.

Rezultatet e studimit janë publikuar në revistën “European Journal of Preventive Cardiology”.

o.j/dita

November 3, 2018 11:31
Komento

2 Komente

  1. Arben November 4, 18:27

    Vitamina Diell

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim