Një asteroid kalon pranë Tokës, në distancë të sigurt

Redaksia Online December 12, 2012 10:11

Një asteroid kalon pranë Tokës, në distancë të sigurt

Një asteroid i është afruar Tokës gjatë mesnatës mes 11 dhe 12 dhjetorit, në një distancë krejt të sigurt, rreth 6.9 milionë kilometër.

Asteroidi i emërtuar Toutatis, ka pasur sot distancën më të vogël të trajektores së tij në raport me planetin tonë. “Nuk ka asnjë rrezik për përplasje me Tokën”, tha dy ditë më parë astrofizikani Gianluca Masi, shkencëtar i Universitetit Planetar të Romës dhe drejtues i Virtual Telescope.

 

Redaksia Online December 12, 2012 10:11
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*