Një “bisedë” mes vrasësit, viktimës dhe poetit…

September 23, 2013 13:21

Një “bisedë” mes vrasësit, viktimës dhe poetit…

Vrasësi:

Helm që s’kapërdihet

asht, or vlla, votimi,

më ka mbet në fyt

më ka zan trishtimi…

 

Si ta pranoj humbjen,

këmbët nuk më mbajnë,

buzët nuk më binden

nisin prapë të shajnë.

 

Unë që këto vite

si gjarpër me zile

nëpër shpirtra helm

kam derdhur me kile..

 

..si ta le zakonin

në kaq krime renda

po nuk ulëriva

do më rrasin brenda…

 

Viktima:

Kur të drejtën dot se thua,

S’të thotë kush që të gënjesh,

Në mes tyre sa të duash,

Det me heshtje do të gjesh.

 

Valë e detit vjen e shkon,

Dhe kripos ato që thua.

1 milion që nuk të duan

S’i kuptojnë dot fjalt‘e tua.

 

Dhe ata që afër ke

Nëse brenda kan‘ njeriun

Kokën ulur ca ta mbajnë

Të dëgjojn‘ Jugun, Veriun…

 

Pak moral kushdo që ka,

Mos ta qelbi nën lëkurë,

Më i pastër kush u la,

Nga ai që s‘u la kurrë…

 

Poeti:

O njerëz kujtoni

Lirakun në flakë

Zgjojeni nga vdekja

Lirakun e mirë

Thojini u shemb

ajo mostra plakë

Si një shej‘ që bota

ka ende vampirë!

 

I dashur Lirak

O mik, o vëlla

Që jeta të dha

aq pakëz liri…

Ra bisha o shok

I tërbumi ra

Ai në harresë,

ti në përjetësi…

 

 

September 23, 2013 13:21
Komento

8 Komente

 1. Arjani September 23, 13:54

  Me vjen shume keq o i dashur poet, por as nje gjemb nuk ka per tu hyre ne kembe Saliut e kompani sic shpreson ti. Ketu do jemi e do shohesh.

  Reply to this comment
  • andi September 23, 19:39

   Duroni dhe pak te nderuar komentus, qeveri e re akoma ska veshe kepuce, duhet pakez kohe gjerat te vihen ne radhe,dokumentet e shkreta duhet te sistemohen. Kriminelat mandej te thirren, arrestohen. Kupen kush e mbushi gjithmone e pagun, e grupi i Sales ka me qindra mbi e nen Gune. Mos u erzitni duroni dhe pak se Sala me kriminelat nuk ndahen pa hak.

   Reply to this comment
 2. Risto September 23, 15:14

  Ti ke shume te drejte,por e verteta eshte komplet ndryshe,Sali haleja ka nje marveshje te fshete me Edvin halene,te dy keto mostra kane rene ne ujdi,dhe po shijne ne kurizin e ketyre njerzve te drobitur,seci prej tyre ka vjedhur vence,dhe tani po fshehin parate.
  Nuk thote kot populli ‘korbi korbit nuk ja ha syte’.

  Reply to this comment
 3. Njeriu realist. September 23, 19:32

  se vertetohet kjo e dyta shqiptareve ju lind e drejta qe te dyve si gen mos tju gjendet kakrima,dhe kjo vetem nga huri i dores se popullit qe kur godet edhe toka dridhet.
  Te presim dhe te shikojme zaten ne kemi pretur tere jeten dhe jo per kaq sa te vertetohet e verteta e tanishme se kush eshte armiku i popullit Saliu apo Edi apo te dy siç shkruan nje mendjelli aty larte. PRESIM…………………………

  Reply to this comment
 4. linda September 23, 20:22

  se dime po nuk ndryshoi gje,nuk ka per tu ber kurr shqiperia.sa shume dhe sa pak shprese kemi

  Reply to this comment
 5. DREAM September 23, 20:54

  Qysh ne kohen e MIGJENIT ,kjo kafshate mjerimi po ne na ngeli .Votimet vene e vijne dhe ata nderrojne karriget .Sigurojne rampolle e pinjolle ,dhe askush llogari nuk ka dhene .Eshte histori e vjeter kjo ,mor poet ,eshte histori e vjeter .Ne i lajme e i shpelajme ,i kemi haleat dhe kryetar i cojme .
  E filloni mire me LIRAKUN ,vertet nje dite te lire nuk jetoi dot .Ne diktature dhembet i shkulen dhe ne demonkraci corapet po nena e vet ja blinte .
  Nuk i duhej me te vizitonte Shpellen e Loteve , hem ,e cuan ne bulevard te shikonte si digjej flake per nje cope buk thate !
  O njerez kujtoni LIRAKUN ne flake
  dhe kujdes qe historia
  mos te perseritet prape !
  Vargje te bukura ,komplimenta .

  Reply to this comment
 6. kara-bu-runi September 24, 01:49

  Vetem KANUNI i LEKE DUKAGJINIT do t’ia ngordh MORRAT ,keni per te pare ,se nga shteti i ARVIZUT ai ka 1000 vjet YMER !

  Reply to this comment
 7. lisdushku September 24, 09:05

  Edi Rama duhet ta dije se pa u bere drejtesi ne kete vend nuk e ka te gjate do te pesoje si frikacaku Fatos Nano.Drejtesi nuk do te thote hakmarrje

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*