Një dëshmi e panjohur nga prapaskenat e shpalljes së Zogut, mbret

September 2, 2016 19:46

Një dëshmi e panjohur nga prapaskenat e shpalljes së Zogut, mbret

Nga Auron Tare

Dje me 1 Shtator ishte pervjetori i shpalljes se Mbreterise Shqiptare. Si date historike kaloi pa ndonje zhurme te madhe. Sigurisht personaliteti i Zogut eshte nje prej arsyeve qe per kete mbreteri koheshkurter ka dhe do te kete debate midis historianeve por mendoj se me gjithe dritehijet e saja eshte pjese e trashegimise historike shqiptare dhe duhet kujtuar.

Me poshte po sjell nje copeze te pa njohur te prapaskenave te shpalljes se kesaj Mbreterie nga deshmitari okular dhe njohes i mire i Zogut, Hajredin Bej Cakrani i cili me nje toskerishte te mrekullueshme ka lene nje deshmi shume interesante. Libri me kujtime i Hajredin Bej Cakranit del kete muaj  per lexuesit:

“Sërbtë nuk flijin dhe kur e kishin marrë vesh sagllam se këtijë (Zogut) i kishte hipurë për mbret dhe s’kish njeri t’a prapste, bënë një gjë mbëshyeras mos u ndiste, po që ishte me rrezik të madh për Amet Benë. Dhe si n’a njohën rrënjë e dhëmballë, vanë ku mbetnë ata të mbretit t’onë të funditë, Skënderbesë dhe u fjalosën, domosdo se e do mileti ynë, de- mek. Sipas hesapit të tyre, me methode classique du regne,1116 ishin më rregull, se i funditë mbret ishte Skënderbeu, që po këta shqipëtarë nuk e lanë të bëhej tamëm e të bij Papënë këtu, t’a mbyllte këtë punë e të n’a kapëtonte më të krishterë dhe të ikënim nga Perandorija Osmanllije.

Auron Tare

Auron Tare

Vanë i gjenë dhe kërkuanë nga një damar i sakëtë të Skënderbeut, se ishin dy, tri a më shumë dhe muarnë një si punë konti a bej i diturë e i kënduar, s’ka gjë se i rënë nga vakti. Pa bënë një si punë mbëledhje me t’a dhe paria e tyre ishte hazër. Që t’a bëhin punënë tamëm nuk u përzienë vetë po funë më këtë punë malazestë dhe si e donte sëra e tijë, po dhe sahati që erdh’ i dhanë një si princeshë të tyrejn, Marie a Jordanka, qysh i quajin ato.

Me terezi, që t’a marrën vesh se kush do ish mbreti në të vërtetë, në fillim e dërguanë te Amet Beu. Ai vetëm filli, se sërbtë nuk mund të mirr me vete dè, të tijëve po u hapej mideja dhe kush e di ç’avadize do i nxjerrën, vjen te Amet Beu dhe bën muhabetnë ku j’a dëften që mund të rrinte qysh është nashti e kish dorë të lirë më ç’do gjë, po mbret nuk mund të bëhej dot kurrë. Si do që dhe ai Amet Bej se nga kish nxjerrë a ç’pikurë një damar nga e gjyshja më duket, po nga ai Skënderbe, ky tjatri nguli këmbë më të tijënë që unë jam Skën- derbe i kulluarë!

Ah të ishja atje, po e kam para syve Amet Benë si i kanë luajturë sy e mustaqe nga vëndi, se vdekjen e dijë po këtë hata s’e prit, jo e do ketë pirë tërë kutinë e duhanitë a baqetatë me cingarë që mbante mbi tavolinë. Po Amet Beu qetë-qetë i tha Skënderbegutë: -Ajo që thua ti është e vërtetë, po sa e vërtetë është që ke ardhur më kohë të ligë e sidomos më vënd’ të gabuarë, ndaj të dalën nja dyzet e tet’ orë, nuk i tha ditë se i dukejë shumë, për të ikur e jo t’a bëç muhabet, po t’a shkoç nëpër mënd je i ikur atças nga kjo dynja!”

Botuar në DITA

September 2, 2016 19:46
Komento

12 Komente

 1. Tarja September 2, 20:30

  Do te kisha shume deshire qe Auroni te ndertoje nje emision te posaçem me Muç Nanon e per rrjedhoje teleshikuesi me siguri do te jete gjithnje e ne rritje,pasi tani njihet nga te gjithe qe traplliku shitet per mençuri !Respekt per kete prurje te radhes nga ata qe hapin gropa ne Butrint se bashku me kete djalosh qe tashme e ndjen vehten te pozicionuar ne kariere !

  Reply to this comment
 2. nuk ka tym pa zjarr September 2, 21:23

  Sme plas menderja fare per zogun e k…… S por me vjen keq dhe cudi sa shume ka nsryshuar gjuha shqipe ne 100 vjet. Gegerishtja dhe toskerishtja. Kujtoj fja lorin e gjysherve te mij sa ndryshe ishte nga ky i sotmi. Nje ndryshim dhe humbje e madhe.

  Reply to this comment
 3. neveripertaresumen September 3, 02:39

  Edhe me budallai e kupton qe tipa si ky Auron Tare( ish familje turbo komunistesh qe ju lepihen dhe amerikanit me te humbur) kane marre superxhiro dhe nuk dihet pse ka pushtuar faqet e gazetes Dita me gjasme “agjentin e supozuar” Mehmet Shehu dhe tani palo mbretin…kur ka fakte tronditese,te qarta qe Sali Berisha dhe Lulzim Basha jane te dokumentuar si marioneta te lobit serbo-amerikan apo spiuna “free”
  1-Pse duhet te germoje Tarja yne se si zgjodhi nje mbret vehten e tij ??
  2-Pse nuk merret Tarja me problem acute thellesisht anti-shqiptare p.sh:
  3-Pse regjimi monarko-fashist I Bash-Berishizmit
  4-zhduku nga faqja e dheut atdhetarin Remzi Hoxha
  5-Kush sherbim inteligjent urdheroi tradhetaret Berisha dhe Rugova ti lidhnin duar kombit shqiptar ne 1992-1995 per te mos kerkuar pamvaresine e Kosoves me arme si kroati,slloveni,boshnjaku,maqedonasi ..
  6-kush sherbim inteligjent urdheroi tradhetaret berisha dhe rugova te takonin me urgjence ne Shen Naum Sllobbodan Milloshevicin
  7-pse sherbimi I fshehte dhe anti shqiptar britanik fshehu me dashje e Kumbaron e remzi hoxhes alias Shaqo Shatri
  8-Kush sherbim I fshehte mik egzekutoi Kosta trebicken
  9-Kush sherbim I fshehte mik pruri nje ekpert “deleted” nga Virxhinia USA per te mbuluar kete vrasje te mafjes me kollare
  10-Pse nuk flet Tarja dhe PS-istet per poshtrimin e shtetit shqiptar kur ambasada amerikane pais me vize gjeneralin Hoxha se u kercenua me vdekje nga bossi gerdecit…Sypeshkaqeni Sllobodankes

  11-Pse nuk flet Tarja dhe PS-istet per ndyresine e Tom Ridges qe mori me vehte ne Keshillin e sigurise Damir Fazllicin nje mafjoz nderkombetar I lidhur me nentoken serbe
  12-Pse nuk flet Tarja dhe PS-istet ku shkoi armatimi shqiptar vlera e te cilet kalonte 30 miljard dollaret
  13-Pse nuk flet Tarja dhe PS-istet per vrasjen e deputetit FATMIR XHINDI qe eksponente te PD kane deklaruar se e dine vrasesin
  14-Pse nuk flet Tarja dhe PS-istet per vrasjen super mafjoze te gjyqtarit Konomi qe ka deshmi se vrasesit jane paguar nga Blendi Fejziu
  15-Pse nuk flet Tarja dhe PS-istet per vrasjen super mafjoze te oficerit Shikut Isa Coba qe zbuloi lidhjen e bejlereve te Lalzit me vrasjen e Skadilajdit
  16-Pse nuk flet Tarja dhe PS-istet per vrasjen super mafjoze te bankierit Santo kur dihen porositesit te dinastise berishes
  17-Pse nuk flet Tarja dhe PS-istet per vrasjen e mbi 500 policeve nga 1992 ne krye te detyres
  18-Pse nuk flet Tarja dhe PS-istet per vrasjen e mbi 20 komisareve te policies nga mafja vendase dhe nderkombetare
  19-Pse nuk flet Tarja dhe PS-istet per mijra vrasje per gjakmarrje dhe ngujimi I mijra femijve
  20 -pse nuk flet Tare një pagë ne Holanda nga Lul Basha prej 26 mijë eurosh, si drejtuesi i programit EWCP.
  21- Le te sqaroje Tarua pse Lul Basha u paraqit te noteri hollandez me pashporte amerikane ekstra me numer :01601382

  22- Le te sqaroje Tarua si Lul Basha u be miljoner ne moshen 26 vjecare kur nuk kishte 2-3 vjet pune
  23- Le te sqaroje Tarua si Lul Basha ka perdorur mbi dhjete pashaporta dipllomatike & sherbimi te 5 shteteve te ndryshme
  24- Le te sqaroje Tarua si Lul Basha me Argiten,Malltezin, & company punuan kunder UCK ne kosove per llogari te serbit..
  25- Le te sqaroje Tarua si Lul Basha hyri si illegal I kamufluar si inxhinier rrugesh me pashaporta te rreme ( kush sherbim secret ja dha keto pashaporta) per te shkuar ne Bicaj dhe Shtepia e verdhe per llogari te klaneve ekstremisht antishqiptare
  26- Le te sqaroje Tarua si Lul Basha vodhi bashkine e Tiranes I ndihmuar ne menyren me te paturpeshme nga pseudo-ambasdori Arvizu
  27- Le te sqaroje Tarua si Lul Basha u tregua aq powerfull ne 15 nendor 2013 (ne skandalin e LHL)I shkeli vijen e kuqe pseudo-ambasdorit Arvizu sikur te ishte ndonje roje ambasade
  28….nderpritet lista e bemave kriminale te Lul Bashqit..per aresye kohe dhe kortezie..
  ——————–
  Si konkluzion:
  Poliedriti Auron Tare pasi te kete demaskuar veprimtarine kriminale te antishqiptarit dhe tradhetarit Lul Basha dhe pasi te kete gozhduar miqte tane per tolerimin qe po bejne ketij krimineli serb..athere le te gjeje kohete merret me barcaletat me Mehmetin,Fullzin apo Kim Flibin. dhe se fundi me kete palo mbretin..

  Saliu ishte kriminel..por e kishte nje te mire qe i pranonte krimet dhe ishte kriminel i ndershen.

  Por keto Taret jane me kriminele se berisha se moren votat e bolleshme per ti vene prangat berishes..dhe nga qe jane imptente shumedimensionale merren me mehmetin..hysniun dhe me zogun..per te mbuluar krimin e tyre…tradhetine e 23 qershorit..21 janarit dhe gerdecit

  Reply to this comment
 4. Arber I September 3, 08:05

  Edhe Auron Tarja, si te gjithe letraret e deshtuar hyn ne fushen shkencore te Historise dhe lesshon nga nje kakerdhi!

  Reply to this comment
 5. ejtan September 3, 10:13

  Jam kurioz te di cfar shkolle ka bere Auroni?

  Se eshte goxha i lexuar!

  Reply to this comment
 6. Arben September 3, 12:43

  TE LUMTE AURON, PER DESHMI E DOKUMENTA KA NEVOJE HISTORIA JONE, SE GJITHE KETO VITE JANE MARRE ME FALSIFIKIMIN E SAJ.

  VAZHDO RRUGEN DREJT.

  Reply to this comment
 7. Kola September 4, 06:45

  As me intereson fare kush eshte Auron Tare i cili ka paraqitur nje dokument autentik, te firmetarit te aktit madhor te kombit, Hajredin Cakrani dhe kaq. Kujt i pelqen, mire. kujt s’i pelqen, le ta kalojne. Pershtypje me bejne shkencetaret e portalit qe japin mend, shperndajne detyra se c’duhet te beje e c’duhet te beje tjetri e shesin pordhe. Kjo eshte Shqiperia jone e pordheve

  Reply to this comment
 8. besimndregjoni September 4, 08:15

  Nuk mund te quhet deshmi apo fakt historik se nje bej nga jugu qe flet nje tosknishte te bukur sic thote studjuesi Auron te meret si deshmi e se vertetes. E kam te qarte se Auron Tare si studjues i mbrotjes se ideologjise enveriste kerkon te njollose historine e Mbreterise Shqiptare e cila mbas pamvarsise eshte ikona e te berit shtet. Me komshiun dhe pse e ke te keq je i detyruar te kesh marrdhenje. Si e ben marrdhenjen ate ta gjykon historia. Mbreteria shqiptare nuk e ka rrenjen tek periudha e viteve 20-30 por qe ne kohe te ilireve. Dhe te perbuzish Zogun pse ishte Mbret i shqiptareve eshte njelloj si te thuash pse thirret Krishti mbret. Por qellimi i kesaj te ashtuquajtur deshmi nga Auron Tare eshte ne vazhden e perbaltjes se figures se shtet formuesit shqiptar Ahmet Zogut. Por sic deshtoi propoganda enveriste 50 vjecare keshtu do te deshtojne deshmite e inatcoreve antizogiste dhe tani me studjes alaTare. Floririt sa do balte ti leshojshe ati sa te i bien rezet e diellit shkelqen dhe historia e Mbreterise shqiptare shkelqen ne altarin e kombit shqiptar.

  Reply to this comment
 9. PANO HALLKO September 4, 08:37

  Ky nuk eshte: AS shkrim, e AS analize. Çfaredo gjelle qofte, nis me nje fjali GABIM… “Si date historike kaloi pa ndonje zhurme te madhe”… Ajo nuk eshte date historike, madje eshte date TURPI per kete komb. Ashtu si edhe disa data te tjera te jetes se zogjit…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*