Promovohet libri “Për Ardian Klosin, gjermanin nga Shqipëria”

April 23, 2018 15:40

Promovohet libri “Për Ardian Klosin, gjermanin nga Shqipëria”

 

Është promovuar dje në COD libri in-memoriam “Për Ardian Klosin, gjermanin nga Shqipëria” botuar nga “Fjala Publishing”.

16 miq të tij shqiptarë e gjermanë kanë shkruar artikuj studimorë kushtuar Klosit.

Në promovim veç tingujve të pianos nga Merita Rexha Tërshana dhe interpretimit të mexosopranos Vikena Kamenica, i pranishëm ishte Oliver Jens Schmit i cili ka realizuar librin.

Ai foli për njohjen e tij me Ardian Klosin dhe vlerësimin për të.

Të pranishëm në këtë takim ishin familja e Klosit, motrat dhe bashkëshortja Jutta Benzenberg.

E bija, Katarina foli për fëmijërinë dhe tha se katër vite më parë, veçse 16 vjeçe nuk mundi ta njihte sa duhet.

“Unë falënderoj nënën time, gruan më të fortë që njoh. Kur ajo më pyeti nëse mund të mbaja një fjalim në këtë takim i thashë po. Ende sot presioni dhe censura e shtypin njeriun. Kam qenë e vogël dhe nuk e kam njohur sa duhet babain tim por po e njoh përmes librave e përkthimeve ku kthehem sa herë më merr malli për të”, tha e bija.

Edi Rama u shpreh se kishte folur shpesh për vdekjen me Klosin.

“Unë dhe ai kishim një marrëveshje: kur njëri të ikte i pari ai që mbetej nuk duhej të bëhej qesharak duke folur për tjetrin me seriozitet. I kisha thënë shpesh se unë mendoja që do vriste veten. Nuk e kisha seriozisht. Kur po ndërtonte shtëpinë te liqeni, unë shkoja shpesh në muzg. I thosha të parafytyroj një ditë, dy krisma të thata,  lart në papafingo, dy rosa fluturojnë. Ai nuk na tha lamtumirë, por ikni pirdhuni”, u shpreh Rama, i cili më herët tha se Klosi flirtonte shpesh me të vdekurit, përmes librave që përkthente.

Ndërkaq, çmimi “Ardian Klosi” për publicistikën iu dha librit “Ambasadori i Melkizedekut”.

e.k. / dita

April 23, 2018 15:40
Komento

15 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku April 23, 14:25

  Nuk e di a eshte e udhes qe robve qe vrasin vehten, t’iu behet gjithe ky salltanet, pavaresisht cfare kane perkthyer a zhgarravitur. Dhe sa per ty o Kryeminister debil, ai nuk na tha neve ik pirdhuni, ai pordhi vehten.

  Nuk merret vesh mire kur ky komb i gjore do te shpetoje nga keta vanitoze qe edhe vetvrasjen e kthejne ne celebrim. Ka qene i mencur ai burri qe tha:

  “Shqiperi te kam dhjerë
  S’të mora vesh asnjeherë”

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 23, 17:06

   qënje
   vetë palloshi e thotë se klosi se ka pas me ne,por me shokët e tij,si rama përshëmbull!
   atij i ka thënë”Ai nuk na tha lamtumirë, por ikni pirdhuni”, u shpreh Rama, “!!
   pra dhe ai e ka parë se çmut shoku ka pasur!!
   për shokë si rama!?
   minimumi është,”ik pirdhu”!
   do të vijë një ditë që e shoqja e klosit ka për tia thënë ramës se çmdnonte klosi për të!!
   prit pak kohë!!

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku April 23, 18:27

    ceno, per mua nuk eshte krejtesisht e qarte nese veta e pare shumes ” Na tha ikni pirdhuni| i referohet vetem Rames, apo gjithe shoqerise shqiptare. Ka te dhena qe Ardian Klosi ka qene nje lloj snobi narcisist, me fal shprehjen qe ngaqe nuk arrinte te fuste bilet e veta ne anusin e vet, gjeti Ramen si ndihmes. Perbuzja dhe percmimi i AK ndaj Shqiperise dhe shqiptareve ne pergjithesi ka qene motivuar me arsyen qe kombi shqiptar nuk ishte i denje per nje gjeni si Ardi. Nejse.
    Ume do te pres me durim dhe do te gezohem shume nqs del ajo qe thua ti. Shenet!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 April 25, 08:55

     qënje
     po ta analizojmë thellë e thellë!?
     këtë “ikni pirdhuni”,nuk e ka thënë klosi!!
     kjo është e ramës,metaforike apo si njëndjenjë faji ndaj klosit?!
     një “zot” e di,ja vlen me pyt adrian vehbiun!!
     sidoqoftë klosi,bëri zgjedhjen e tij!!
     ndoshta ishte i zhgënjyer nga shumë gjëra!!nga një mori që ndoshta nuk kanë të bëjnë të gjitha me shoqërinë shqiptare,ndoshta pjesa më e madhe ka të bëjë me të dhe personalitetin e tij!!
     duke qënë se unë personalisht ato që kam pasur për tia thënë ja kam shkruar në komnetet e mia,dhe duke qënë se ai nuk jeton më,duke qënë se nuk jam një psikollog a analist profesionist,nuk po e marr mundimin të spekulloj me tërë mundësitë që e kanë detyruar të bëjë veprimin e fundit!!
     për mua,si dhe për të,klosin vetë,është një histori e mbyllur!!
     ky palloshi ynë jo vetëm që e përdori kur ishte gjallë,por do ta përdorë dhe sot!!
     ky është i njohur për “mjeljen” e pa shpirt të “lopës”,ose “shtrydhjes së limonit”!!përdora mjeljen e pashpirt dhe jo limonin,sepse një limon i shtrydhur është normale që duhet hedhur poshtë!!
     ky lopës i merr të gjitha,por e lë dhe pa ngrënë!!
     të njëjtën gjë bëri me klosin,priftin dhe shumë të tjerë!!
     ky nuk sheh më shumë se vetja e tij!!

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku April 25, 15:00

      S’ka nevoje edhe te analizosh shume thelle sepse eshte fare e qarte qe “ikni pirdhuni” nuk e ka thene Klosi. Nuk e besoj edhe qe Rama te jete ne gjendje te ndjeje ndonje faj. Rama e di fare mire, si edhe shume te tjere, qe kush vret vehten ne rradhe te pare dhe pavaresisht nga cdo gje tjeter merr ne qafe (pra “pjerdh”) vehten. Mua me duket se Rama vazhdon te jete cinik, dhe edhe pse duket sikur duke thene kete e ve AK nje shkallez me lart se vehtja, ne fakt e ben si puna e atij qe thote dicka dhe qe ajo qe thote te mos merret seriozisht, aty per aty kethen surratin pak menjane dhe shkel syrin, demek se mos e merrni seriozisht kete qe po them, e?

      OK, me Klosin nuk po merremi, mgjs ne mendjen time vetvrasja nuk ben sens nga do qe ta shikosh, pervec stresit te jashtezakonshem fizik, qe AK nuk mund ta kishte sepse fizikisht ishte rehat. Sa per Ramen ka aq shume per te thene dhe njekohesisht e gjitha mund te permblidhet ne nje fjali te vetme:

      “Si eshte e mundur qe gjallesa te tilla vazhdimisht dalin ne krye te ketij populli te mjere, qe ende nuk e merr vesh qe vazhdimisht dhe gjate tere historise kane tallur bithen me te.”

     • Plaku Xhuxhumaku April 25, 16:20

      Vura re qe kishe permendur edhe Ardian Vehbiun dhe mu kujtua ajo historia e atij qe pretendonte se kishte shpikur motorrin me uje. Diten e testit, kur u pa qarte qe motorri nuk punonte dhe shpikesit i thane motorri jot nuk punon, shpikei u pergjigj, eshte e vertete ama edhe benzine nuk harxhon. Keshtu edhe Ardi Vehbiu motorrin e ka me uje, nuk i punon, ama edhe benzine nuk harxhon, ose ndryshe thene edhe pse shumica e gjerave qe thote mund te mos jene gabim, jane totalisht te padobishme demek nuk i hyjne ne pune kurkujt, pervec Ardit vete qe shton numrin e germave te emetuara.

     • anticensurë25642654 April 26, 09:21

      qënje
      ““Si eshte e mundur qe gjallesa te tilla vazhdimisht dalin ne krye te ketij populli te mjere, qe ende nuk e merr vesh qe vazhdimisht dhe gjate tere historise kane tallur bithen me te.””
      si e thua dhe vetë!
      popull i mjerë,për pasojë nuk mund të “pjellë”më mirë se kaq!!
      çdo popull meriton atë që ka mbi krye!!
      tenxherja popull ka kapakun”gjallesa te tilla”!
      e fortë ajo barsaleta me motorrin me ujë!!
      të vetmen gjë që i pëlqej vehbiut është gjuha e të shkruarit!!
      për të tjerat!?
      dhe ai ja qëllon ndonjëherë!!si puna e sahatit të prishur!!

 2. e verteta April 23, 15:00

  Ka patur nje baba super kriminel e te pashpirt . Ju djegte shpirti ne ferr bashke me shokun enver dhe shokun mehmet

  Reply to this comment
 3. Rr. B. Gramshi April 23, 15:58

  Plaku Xhuxhumaku,
  njihen shume raste te artisteve qe jane vetevrare dhe jo vetem qe i jane bere salltanetet por vazhdojne te jene simbole te artit boteror.
  Une nuk mar persiper te vleresoj shkrimet e Ardian Klosit sikurse nuk percmoj denimin qe i dha vetes, por jam i sigurt qe ti mbetesh nje Xhuxh cinik i shoqerise qe kemi fatin e keq qe pa dashje te te lexojme.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku April 23, 18:21

   E para, ti or zoteri, je i lire te mos me lexosh dhe sidomos je i lire te mos me komentosh, por kur te krruhet, te krruhet dhe nuk ke c’ben.

   E dyta, meqe sic thua ti na paska edhe artiste te tjere, te vetvrare te cileve u behen salltanete, kjo nuk e ben absolutisht te pranueshme idene. Vetem do te thote qe sic ka vanitoze dhe hajvane ne Shqiperi, ka kudi ne bote.

   Dhe e treta, nuk te ka mbetur ty te cilesosh se cfare jam une.

   Reply to this comment
 4. MH April 23, 17:24

  Me Xhuxhuxhumakun nuk jemi dashamires.Asht pune e tije dhe din e perdore fyrjet pateklif.Por sigjithmon,une,jo ai, mbaj krahun e rrealitetit,te vertetes.
  Njeri i madh dhe te mos gjeje zgjidhje per vetveten po t’ia kersasin vetvetes.Ky lloj njeriu mbetet i vogel.Aq ma teper qe ky,bash ky Klosi na e bani Skenderbeun shkja,bashk me kete hajvanin e austrise Oliver Schmit.Ky asht shkaktari qe ia prishi ekulibrin Klosit te cekuilibruem(dersa komunikonte me te vdekurit) per atdhetarizmen e Gjergj Kastriotit.
  Xhuxhumaku perfundon komentin shume bukur mefilozofin e Konices:

  “Shqiperi te kam dhjerë
  S’të mora vesh asnjeherë”

  Reply to this comment
  • Thjeshte per korigjim ! April 23, 19:36

   Oliver Schmitt nuk eshte Autriak ,
   porse Zvicerian ,
   fisi i pederit Dik M & K Del Ponte
   antishqiptare te peshtire

   Reply to this comment
   • Orteku i Fekenit April 23, 21:49

    anti shqiptar s’esht se s’do merrte mundimin te msonte shqip! Po eshte lekist tesat per Skenderbeun i ben me interesante duke vende ne dyshim prejardhjen. Shitet me mire libri ne Gjermani Austri e Zvicer duke u ble edhe nga ballkanas te tjere! Ky do ti shkoje ne varrim edhe Lubonjs se bashke me Klosin e mbrojten

    Reply to this comment
 5. gjermani i fundit April 23, 22:37

  me erdhi shume keq per humbjen e dr. Klosit. Si studjues, si prind, si shqiptar. Viktime e depresionit. Ndofta kur ishte gjalle talleshin me vdekjen, por pas kesaj kodi i zise sugjeron te tjera gjera, shume me ndryshe nga muhabete pordhesh (me rigon).

  Reply to this comment
 6. gjermani i fundit April 24, 01:08

  mania ime më e re lidhet me rigonin, sidomos kur perdoret per t’i dhene pordheve ere te mire dhe i ben te duken si qofte.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim