FOTOT: NJË DITË NË KOMUNIZËM…

Entela Resuli October 21, 2015 15:16

FOTOT: NJË DITË NË KOMUNIZËM…

Një “muze online” i quajtur i memories, a i kujtesës rifreskon të dhëna mbi atë çfarë ndodhte në Shqipërinë komuniste.

Sipas muzeut online “muzeuimemories.info” mbështetur si projekt nga Ministria e Kulturës, 600 mijë familje shqiptare kanë gatuar në banjë në vitet 1980-1990.

Në kuadër të këtyre të dhënave, në sajtin online thuhet se 300 mijë familje shqiptare konsumonin gjysmë kilogrami mish në javë dhe 500 mijë të tilla 1 kg gjalpë në muaj.

Në të gjejmë imazhe të shqiptarëve në radhë, autorizimet për të blerë televizor a lavatriçe, tollonat e famshëm për sasinë e mishit që lejohej të blihej.

Në të thuhet se “Lodrat e fëmijëve ishin modeste dhe bliheshin vetëm për Vitin e Ri. Deri në vitin 1984, mustaqet, syzat e diellit dhe çanta e vogël ishin të ndaluara si shfaqje të huaja”.

Për të blerë, sallam ose mish të grirë, në komunizëm merrje një tip kuponi që quhej tollon. Në një fletë e zverdhur, shënohej se filan fisteku, i lagjes x, për 1 javë mund të merrte djathë, sallam apo mish të grirë përmes kësaj letre. Kishte radhë për qumështin, radhë kishte edhe për vajgurin.

Muzeu

“Muzeu i Memories” është një projekt i ideuar dhe realizuar nga Instituti Shqiptar i Studimeve Politike dhe i mbështetur nga Ministria e Kulturës. Qëllimi i këtij projekti “është t’i përgjigjet nevojës për të nderuar dhe memorializuar viktimat e krimeve të komunizmit dhe nevojës për të informuar brezin e ri dhe shqiptarët që jetojnë në emigracion me krimet, dënimet, apo burgjet e diktaturës komunistë në Shqipëri”, thuhet në sajt.

Referencat dhe burimet e informacionit janë Arkivi i Ministrisë së Brendshme, Arkivi i ISSK, Arkivi, Muzeu i Kujtesës Shkodër si edhe librat e Tomor Alikos, Femi Isufajt, Agim Mustës, Uran Butkës, etj.

Drejtuesi i projektit është Afrim Krasniqi dhe në realizimin e tij kanë ndihmuar Ark. Migen Qiraxhi, Lazer Stani, Rigels Xhemollari dhe Borana Elezi.

Sajti ofron të dhëna të larmishme, sipas nënndarjeve të ndryshme si: “Shqipëria në burg”, “Një ditë në komunizëm”, “Qëndresa antikomuniste”, “Gjyqet speciale dhe ushtarake”, “Stalinizmi në Shqipëri”, “Torturat”, “Gra, të dënuara e internuara”, “Artistë, të dënuar e të internuar”, “Religjioni”, “Vetizolimi”, “Punë të detyruara dhe veprat”, “Diktatori dhe bijtë e tij”, “Revoltat” dhe mbyllet me “20 shkurtin e vitit 1991”.

Secila kategori, ilustrohet me foto.

Gjyqet dhe torturat

Ndonëse në Shqipërinë komuniste thuhej se “ushtrimi i torturës në hetuesi dhe në burg ndalohet me ligj”, në realitet tortura përdorej. Sipas dokumenteve,  =torturat më të përdorura kanë qenë: Djegie me cigare, thyerje kockash dhe shkulje e mishit me darë dhe përdorimi i korrentit, jeleku i torturës, dëmtimi i organeve gjenitale, lënia pa bukë, pa ujë e pa gjumë në këmbë për ditë të tëra, varje në qafë të zinxhirëve me pesha, varje prej krahësh të lidhur mbrapa, në një dritare ose çengel në lartësi, mbushja e gojës me kripë,etj, etj.

Në çdo qytet, kishte qeli me dimensione 2mX 1.20 m dhe qeli speciale me dimensione 1mX0.5mX 1m, ku i arrestuari as nuk mund të shtrihej, as nuk mund të rrinte në këmbë, por vetëm ulur këmbëkryq.

Biçikleta ishte e vetmja pronë private. Zona me luksoze konsiderohej Blloku, qe ruhej nga Garda e Republikës.

Shqipëria ishte një ndër 15 vendet më të varfra në botë, të gjithë visheshin njësoj, lodrat e fëmijëve ishin të limituara. Nëse të shihte dikush me mustaqe, syze dielli apo çantë të vogël në sup ndaloheshe për “shfaqje të huaj”. Madje, për një kohë të gjatë problem përbënin edhe disa modele pantallonash e flokët e gjata për meshkuj.

Albania - The End of an Era

tollonat varferia burguu Ish blloku torturaa veshjet 10350538_727307280664866_7926690705887849171_n denimet Silhouette of Statue in War Cemetery in Korca flamuri pune e detyruar traktori bic pune e detyruar2 bunkieret gatimi ne banje

Entela Resuli October 21, 2015 15:16
Komento

149 Komente

 1. Noorodom Sihanuuk October 21, 13:23

  Dua të shoh komentuesit komunistë këtu!

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit October 21, 13:33

   Mund te me etiketosh edhe komunist o sianuk, por ne kohen e ketyre rradhave, skishte bythe njeri ta prekte nje femer te pambrojtur, se ai xhaxhi ja fuste bidonin e vajgurit ne bithe, sic e kishte zakon ai te thoshte, fjalen bythe.

   Reply to this comment
   • intelektuali October 22, 08:40

    Po dole prape nga gjirizi komunist more mi enverist i paudhe? Femrat ne Kohen e Qepes te Enverit ishin prona e Partise se Punes per Drejtoret dhe Sekretaret e Partise ne ndermarjet socialiste dhe kur ndonje vajze e re kerkonte pune shefi i kuadrit e dergonte tek drejtori ne zyre qe e pyeste:

    A E DI PSE TE KAM THIRRUR MOJ VAJZE?

    duke trokitur me gishtin e mesit ne tavoline. Kete kane harruar te shtojne ne gazeten Dita hartuesit e Muzeut per krimet e Enverizmit ne Shqypni.

    Reply to this comment
    • plaku October 22, 20:52

     me siguri ky intelektuale duhet te flase nga pervoja e s’emes, pasi pislleqet qe ka bere ajo per qefin e saj eshte justifikuar se e kane detyruar

     Reply to this comment
   • Tironci October 22, 08:51

    rrofte partia kamuniste e skypnis, te tan ne burrat n’rradhe t’vajgurit kishim munsi me gjujt koshijen. Rrijshim t’an diten nga sabahu deri ne aksham. Eh sa mall kom per ato tulla qe vijshim ne rradhe e plaste sherri masanej se cila tulle ishte e jemja e cila e kojshies… rrofte partia kamuniste e skypnis.

    Reply to this comment
   • gjembaci October 22, 15:26

    shyqyr qe u bere i gjalle o “horr” ,sepse kam nje vit qe po te kerkoj me qiri .
    te uroj jete e shendet !

    Reply to this comment
  • loni October 21, 17:38

   po te flas une jo si komunist se nuk kam qene,por si adhurues te atij sistemi modern,sa per fukarallekun ekstrem filluan shenjat mbas vitit 1980 2 apo 3 vjet kur u prishem me kinen,mbas vitit 1986 ishim ne kulmin e fukarallekut kur u ndalua edhe blerja e bukes se grurit nga fshataret,por perpara viteve 1980 ishim pak me mire jo ne kete ekstrem fukaralleku te viteve mbas 1980,por ky muze plere nuk shton se mbas luftes 1945 njerezit ishin si kafshe me veshje te mentalitetit turk,grate e mbuluara nga bytha deri tek syte,arsimi zero,analfabeti zoteronte 95 %te popullsise shqiptare,spitalet nuk njiheshin,administrate nuk kishte pervec dy apo tre ne tirane qe ishin sa per sy e faqe etj gjera qe ky muze i mohon te vertetat e shqiperise moderne e ndertuar ne kohen e komunizmit,ne ato vite qe flasin fotot me lart te viteve 50_60 dhe 70 jane vite qe e gjithe bota i ka kaluar,po te shikoshe vitet 50 apo 60 ne angli apo france nga grevat masive shteti te kepuste plumbin ballit,mbas luftes se dyte boterore sistemi komunist ishte i sukseshem me ate kapitalist( pervec amerikes qe mbas luftes doli me e fituar)vete bota demokratike e kishte zili ate sistem mbas luftes qe po ecte me ritme aq te shpejta ( ketu sistemi komunist sovjetik po fus qe ndiqnim edhe ne)pavaresisht se mbas 45 vjetesh ai doli sistem i deshtuar sipas statistikave te perendimore,sa per gatimin ne banjo o ti gazetar,ishte mungesa e kultures familjare dhe mentaliteti i shqiptarit mos ti ncihen muret se kush e lyen prandaj gatunin ne banjo,se apartamentet kishin aneks i thoshim ne nga zona jone ose guzhin me dritare per fernellen dhe me oxhak per te ikur tymi,por ne preferonim vete banjon nuk na detyronte askush,kushtet ai sistem ti garantonte,drut ti sillte tek shipa per ngroje,dhe sa per freskim te trurit tend o noorodum i kemi pare edhe shpite e italianeve greke apo ato franceze qe jane ndertuar ne nje kohe bashk me kohen tone komuniste sesa shpia te bukra jane,me keq se shpite tona te quajtur sistem komunist,sa per te tjerat ti ka shpjeguar FENIKSI dhe te reshtuara per mrekulli,te pakten ankth nuk kishim dhe jeten e kishim te sigurt,sot nuk i dihet jeton deri neser,jo nga zoti por nga kannibalet njerez te kapitalizmit.bravo Feniks.

   Reply to this comment
   • Gregori October 21, 21:02

    Po te ngrejne nje muze ballistet e fashistet. cfare mendoni ju se do te ekspozojne? Shume nga radhet e treguara ne ekspozite jane te fillim viteve ’90. Cfare iu sekuestrua mbas lufte tradhetareve, natyrisht qe me liste e ne menyre proporcionale do te shperndahej.
    Po ju qe hyte ne vilen 31, te Enverit, cfare lluksoze pate per numurin 1 te vendit per mese 40 vjet.
    Idiotizem shqiptar-mohimi i arritjeve 40 vjecare, suksese rrumpallhanes
    “demokratikase”, ku nuk e merr vesh i pari te dytin. Rrofte anarkia.

    Reply to this comment
   • Jakobini October 22, 07:27

    Jam me lonin….per ju bastardet pseudoartiste, piktore te deshtuar, parazite te ketij sistemi makiatosh po ju them se keto foto jane marre ne grahmat e fundit te sistemit, kur vete Ramiz Alia po e sabotonte me dashje kete sistem sipas udhezimeve te superlegenit Gorbacov…Ju Merreni vetem me gjerat negative, por edhe keto te marra ne vitet 90….propagande deshtakesh….

    Reply to this comment
   • Moskopolitis October 22, 17:25

    Ke te drejte Loni! Ramiz Alia eshte strumbullari i te gjitha te keqijave…

    Reply to this comment
  • ZIke Protosuma October 22, 02:58

   Amani re, ku eshte pensionisti XUME Protopapa, se ai I jep dum sumes? Fol re XUME, qe qifsha udhet.

   Reply to this comment
  • Sokol i Malit October 22, 09:03

   Dègjo ! Shiko ! – Na more ti Nastradin Sihanouk !!! Nuk èshtè etike tè bèsh publicitet fotot nè prag tè vdekjes, qoftè sistemit e qoftè njeriut. Kjo èshtè tendencioze dhe jo edukative. NE brezi i lindur nè atè kohè ishim tè bukur ,elegantè me njè fizik tè thatè, pa fryrje dhe celulite. Bènim njè jetè tè shèndetèshme, çdo ushqim ishte BIO, pa alkhool dhe pa drug-s me organe gjenitale qelibar !!! Flinim pa merak, na kish lezet e qeshura dhe argètimi… Kishim shumè shokè e shoqe me njè miqèsi tè sinqertè e qè çdo gjè nga qielli, deti dhe toka e kishim tonèn…..Tani mè shkruaj TI tè lutem atè qè keni dhe jeni YOU NOW !!!

   Reply to this comment
   • Endri May 9, 12:00

    Mbase sepse familja tende ka qene komuniste sepse vetem komunistet benin jete te lumtur ato kohe more vesh

    Reply to this comment
  • Anna October 22, 11:17

   ore po seks benin keta apo jo???

   http://skroc.pl/seks-ne-komunizem

   Reply to this comment
 2. feniks October 21, 13:32

  Bravo!
  Nje shkrim shume interesant,por qe nuk na NGOP ME BUKE,LIRI,DREJTESI,ARSIM,SHENDETESI,SIGURI JETE,TE ARDHME TE GASRANTUAR,pa le me se per LUMTURI nuk behet fjale!
  Per te na e mbushur mendjebn ne shqiptareve te sotem,do benit mire,qe te BALLAFAQONIT TE DY REALITETET SHQIPTARE:JETEN NE SOCIALIZEM E MOREM VESH,por neser na TREGONI JETEN NE KAPITALIZEM.
  Per t’u ardhur ne ndihme po ju sjell ca shembuj te koheve te sotme:
  -Kapitalizmi kur u vendos ne 1990-ten,SHKATERROI.GRABITI DHE TJETERSOI TE GJITHE PASURITE qe populli shqiptar i kishte ndertuar tere jeten.
  U shkaterruan te gjitha MINIERAT,FABRIKAT,UZINAT E KOMBINATET,U GRABIT ARMATIMI E MUNICIONI KOLOSAJ I USHTRISE,QE VLENTE MILIARDA EURO,PYJET,PEMTORET,KANALET VADITESE,KULLUESE,ULLISHTET,VRESHTAT,SERAT etj.
  U SHKATERRUA E U VODH E GJITHE FLOTA TREGETARE DETARE,HEKURUDHAT,TRENAT E VAGONET.
  U shkaterruan e u grabiten MONUMENTET E KULTURESSE LASHTE ILIRE MIJRAVJECARE.
  U DEGRADUA ARSIMI,SHENDETESIA,PAPUNESIA ARRITI mbi 1 MILION VETE,ANALFABETIZMI,GJAKMARRJA,BURGJET JANE 10 FISHUAR BRENDA E JASHTE VENDIT,TRASFIKU I DROGES,ARMEVE DHE I QENIEVE NJEREZORE eshte bere TMERRI I SHQIPTAREVE!!
  Tani nuk ka me rradhe per qumesht,por ka rradhe SI LYPESAT NE RRUGE,RADHE PER TE MBLEDHUR KANOCE NE PLEHRA,RADHE NEPER SHKOLLA PER TE MARRE FEMIJET SE MOS I GRABIT TRAFIKANTI!!
  Tani nuk ka radhe per mish,por ka radhe per DROGE,PROSTITUCION,VRASJE E PERDHUNIME!
  Ka radhe ne gjyqe per DIVORCE duke lene MIJRA FEMIJE JETIME!!
  Ka radhe ne AZELET E PLEQVE se femijet i kane lene “pa ndihme!
  Ka radhe para dyerve te BURGJEVE,per t’u derguar te afermeve te shumte ushqime e rroba,se jane swhtuar me MIJRA.
  Jane shtuar radhet ne VARREZA se nuk ka me vende se vdesin aq shume sa nuk ka ku t’i varrosesh.
  Ka radhge neper spitalet shteterore se mjeket para se te marrin persiper per te sheruar TE SHIKOJNE NGA XHEPAT deri sa ta kuptosh vete cfare duhet te besh et,etj.
  Mos u merrni me te kaluaren,se ajo e ka mbyllur veten me te mirat e te keqiat,por merruni me te sotmen KRIMINALE,aq sa njerezit po kerkojne prap ENVER HOXHEN!!!
  Bejeni popullin te lumtur sot dhe ENVER HOXHA harrohet menjehere!
  Por KAPITALIZMI kurre nuk mund te beje qofte edhe nje gje te vetme me te mire se atehere per popullin dhe merret me tallonet e mishit!!!
  BEhuni realiste e jo kalemxhinj!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi October 21, 21:47

   [email protected] loni ? Ndaj të njëjtat opinione me ju dhe pa ju hequr e shtuar asgjë? Znj. Entela:- Nuk duhej ta kishit marë përsipër këtë shkrim për mua qe ju njoh por dhe për ata ideatorë që përmenden dhe që për mua hyjnë te falsifikatorët e historisë? Nuk më pëlqen absolutisht që ministria e majtë sponsorizon falsifikatorët dhe nxirësit e realitetit? Krahasojeni pak atë që thoni me realitetin dhe me faktet e sotme? Sot është zi në moral,në ekonomi,në sipërfaqe varrezash,në krime,në abuzime,në vjedhje,në tjetërsime,në mbrojtje,në siguri,në degradim njerëzor… Sot është shtet dydimensional “shtet bananesh e putanash politike..”,shtet që ka sjellë degradimin e cdo gjëje njerezore,tradicionale e patriotike… !? I kané thënë parakomentuesit bukur dhe unë nuk dua të behem i mérzitshëm? Kam merak te them vetém këtë,- i dhjefsha nihilizmin ekstrem ministrisé së kulturës,zedhénëses së zërave të falsifikimit historik !!? Nderime feniksit dhe lonit!

   Reply to this comment
   • babo October 22, 11:37

    Si gjithmone kunder koheve te sotme, ndoshta atehere kishe privilegje….kurse sot nuk hane te paaftet e injorantet si atehere qe punen ja gjente shteti

    Reply to this comment
   • Laraske Zaimi October 22, 02:57

    Eh mo pallum, sa koke trashe qe je? Shkolle ke, por e ke vendosur gabim, ne vend te kokes perdor shume sumen! Mos u merzit, je nostalgjik paraplegjik.

    Reply to this comment
  • vani October 22, 13:35

   Bravo Feniks!.. Medimet e tua jane nje perballje. Une do i vendosja ato,(Sikur te me lejonin), ne nje pllakad’ brenda ketij muzeu,si pergjigja e vetme e gjitheckaje aty brenda. Mjaft’ te mendosh, qe sot te markan femijn’ e ta shesin,te marin jeten naten,diten… dhe ky, “Luksi”,po dhe buka e bollshme sot,(Packa se ka dhe lista te sterrzgjatura ,qe ka dhe familje qe flen’ neper bunkere te Enverit),te ngec ne gryke,e te ze frymen…Pa, dhe te detyron,(Me keqardhje), te proferosh ate,radhen e vajgurit,apo tollonin… Po. Eshte i lutur ky komentusi me emrin,(Noorodom Sianuku), qe thenka,se do qe te degjoje si do reagojne komunistet ne ket’ faqe….Bujrem mik kundershtom. Une s’kam qene komunist kurre,por sot jam i penduar qe s’u bera!..

   Reply to this comment
 3. enver October 21, 13:40

  Ahh sa kemi vuajtur. Mishi me dridhet kur e kujtoj

  Reply to this comment
 4. tomsojeri October 21, 13:58

  Ja ngarkoni te gjitha Enver Hoxhes po mos haroni qe na e desh bytha se kta pasardhesit e tij treguan qe jan me shum “huqe’ e vese nga me te ndyrat ! Ateher e kish fajin “diktatura” po tani qe jemi ne “demokraci” kush na e ka fajin ! Milet muti e na ka lujtur fen e na ka ven qeleshen qe na duhej ! Aha harova ,tani qe morem ruget e u bam skllever te Evropes qe smbeti asgja nga cka u ndertua ateher me aq sakrfic po shofim si e pushtuan Shqiperin kta mafjoz dhe e zhyten ne borxhe perjetesisht !Tani kemi gjithcka e asgja tonen ! C.Q.T.le ti paguajn brezat e ktij mileti te varfer se kta qe po kan ne dor kte milet e kan siguru edhe pushtetin edhe te ardhmen ! Pa shikoni mir ,a nuk jan klyshet e torturusve ata qe po vjedhin sot ? Te dhunuarit vetem sa lefin edhe deri aty ju shkon takati e harojn ! Po mir do besh moj z. Entel te krijosh nje muze per shkaterimet postdiktature dhe katandin e padukeshme te pushtetit “demokratik” e te ktyre “figurave” te reja qe tashme u ben shum e ne cdo qeliz te saj ! Cfar te qash me par ktij populli fatkeq e te tredhur qe nuk di kujt ti bej lavde e te kujtoj ! “diktaturen ” apo “demokracin”?????????????

  Reply to this comment
  • Tartufi October 21, 15:01

   Qe ti terheqesh mendjen nje populli nga degjenerimi i te gjalleve qe jan sot
   ben shum zhurrme dhe prezantim per degjenerimin e te vdekureve dje.
   Ketij populli nuk i tregon origjinen dhe trashgimnine e degjenerimit qe nuk duhet
   te votohet per qeverisje,por e dergon ne vargan te trembur per te djeshmen
   qe eshte e lidhur me te sotmen ne nje forme tjeter . Kete popull e tremb me te
   djeshmen ,qe ne te vertet [ NUK DUHET HARUAR KURRE ] per te pranuar pa
   kushte keta te gjalle te sotem.qe jane te lidhur me shpirt dhe kocka me te vdekurit e djeshem. Ky popull problemin e ka me te gjallet e sotem dhe jo me
   te vdekurit e djeshem.Bini te gjalleve oooo popull per te shpetuar dhe nga te
   vdekurit e djeshem dhe nga mjerimi i sotem.

   Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi October 21, 22:16

   Tomsojeri ? Më pëlqeu mënyra sesi e ndërtoni tablonë krahasuese ndërmjet te djeshmes dhe të sotmes? Realitetin e lexoni ekzakt sidomos té sotmin? Nderime!

   Reply to this comment
 5. mg October 21, 14:30

  Ne fakt ishim me te shendetshem. Gjysme kile, por pa hormone..e ne ate ajer te paster, pa antena celularesh e pa karburant me squfur..me gishta dore vdisnin nga kanceri. Sot kemi 6000 ne vit.

  Reply to this comment
  • babo October 22, 11:39

   Se sa te shendetshem ishim shiko fotot e refugjateve qe arriten ne Itali ne 1991

   Reply to this comment
  • intelektuali October 22, 08:45

   O DUDUM ENVERIST:

   Shko ne Korene e Veriut te Kimit se do te gjesh me teper ajer te paster se ne Shqypnine e pederastit shqyptar Enver Hoxha qe e transformoi Shqypnine si nje CIFL:IG personal te familjes se tij lakmitare dhe vrastare dhe i beri shqyptaret si skllever me pune te detyruar ne vendin e vet.

   Reply to this comment
 6. Laveri October 21, 14:31

  Mire atehere se e kishte fajin te themi komandanti , po tani ne demokraci pse nuk po e ndrisim ne shqiptaret por kemi ngelur akoma te fundit ne Europe

  Reply to this comment
 7. GD urbanL October 21, 14:31

  mos ardhte KURRE ajo kohe e qoft largut, mos e krahaso korrupisonin shumengjyresh sot me diktaturen me te eger qe te fuste tmerrin edhe ne mendim, sa per semundje sot ke statistika prandja dhe i merr vesh por ne ate kohe sa vdisnin nga semundjet, sa vriteshin nga sigurimi askush nuk e di.Ajer te paster ? ku e ke pare ajrin e paster te metalurgjiu ne Elbasan ? superfosfati ne Lac ? Plastika ne Lushnje ? apo te Tec-i i Fierit ? e di ti Magde sa ka qene ndikimi i shperthimit te Cernobilit ne Shqiprei ? jo nuk ke nga ta dish sepse te kane thene qe vala erdhi ne Evrope, pati ndikim ne Itali por jo ne Shqiperi pra nje genjeshter te madhe por te madhe fare. Per ke karburant po thua per ate qe prodhohej ne Kucove ? Apo per dushet dhe furnelat me vajgur na i mbushnin mushkerite me bloze ? sa keq qe ka njerez nga brezi im qe i thurrin lavde asaj kohe te ndyre…

  Reply to this comment
  • Komunist i djathte October 21, 19:06

   GD urbani.

   Genjen kur thua qe Cernobili u ndje ne Itali dhe jo ne shqiperi .
   duket qe Gjeografine nuk e njeh .

   Kur ka ndodhur Cernobili ne ate kohe une e te tjere dilnim e masnim rezatimin radioaktiv , dhe ai ishte shume i larte ne shqiperi si rezultat i shperthimit te centralit atomik.
   Dhe televizori shpjegonte qe perimet duhej ti lanim me sode buke.
   Kujdes me ushqimet qe ha , se po te gjeti gje , vetem atehere do ta kujtosh Enverin. Ky sistemi yt eshte sistem Egoist , Boll qe ti ke per te ngrene , pa popullit me liste qi nenen le te vdesin , se sipas teje ata nuk jane te zote e nuk jane te afte te punojne.

   Reply to this comment
   • Pëllumb zaimi October 21, 22:34

    Komunist i djathtë? Pas paradoksit të nick-ut tuaj lexova një koment realist që më pëlqeu? Nuk e di a e njeh shefin dhe inxhinierin e shkëlqyer të M A D M, z. Shyqyri Kondi por meqënëse komentohet diçka në lidhje me Çernobilin ju tregoj se një-dy ditë pas shpërthimit i kërkuam Shyqos té merte rëntgenometrin dhe pasi bëri matjet rezultoi nën nivelin 50 rëntgen/orë d.m.th dozë e parrezikshme!? Fjala është për territorin brënda Akademisë Ushtarake? Nuk e di sa ka qënë né pikat e tjera ku barrierat natyrore mbrojtëse kanë qënë më pak pengesë për renë radioaktive!? Nderime!

    Reply to this comment
    • Komunist i djathte October 21, 22:58

     Pellumb zaimi .
     te uroje nje dite te mbare .
     Gjeje se kush jam ?
     Pse saliu nuk ishte Komunist i djathte ?
     hahahahaha ,
     Mos harro se Kapitalizmi na solli , e na beri te besojme se ZOT eshte leku .
     Tani besoje se do ta gjesh se kush jam .
     Ky ka qene nic im i pare , Pyet edhe Horrin ha hahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

     Reply to this comment
     • Pëllumb zaimi October 22, 14:19

      Komunist i djathtë? Besoj se të kam gjetur,-më duket se jini “kaltëroshi”?? E gjeta apo jo? Tani po të them diçka nga libri i njërit prej analistëve më të mprehtë amerikanë Zbigniev Brzhezhinski,- “komunizmi e kishte një ideologji demokracia jo? Ne s’kemi bërë gjë tjetër veçse kemi zëvëndësuar komunistin utopist (ëndërrimtar p.z) me konsumatorin e pangopur”? E pra kush është më i rrezikshëm nga këta,- éndërrimtari apo ai i lekëve që thoni ju? Sigurisht ky i fundit apo jo? Dhe mos harro se Brzhezhinski që e thotë është dekan i diplomacisë në Harvard ? Kryefilozof i kapitalizmit!? Citimin e përmendur e kini në librin e Brzhezhinskit “Jashtë kontrollit”,botim shqip,viti 1994,faqen nuk e mbaj mend!? Më në fund dua t’ju përqafoj edhe ju,edhe kaltërosh kodoshin! Njëkohësisht jini të renditur në listën e “kafeve me bisht” të njërit nga komentet në vijim? Për “Horrin..” do t’i dërgoj haber Merkelit që t’ja presë njëçiké bishtin se nuk po mban fjalën e dhënë për t’u arratisur nga Gjermania në Shqipëri !? Këtu ka “leka” por Horri e ka mendjen te urat e te Enxhi? Tung!

    • babo October 22, 11:47

     Ah, paske qene oficer, antar i asaj armate qe hengri kot leket e popullit gjithe ato vite e nuk bete asnje lufte, pale ato bunkeret qe bete, prandaj ishim aq ngushte ne shtepite tona. Tani e kuptova pse je kundra kapitalizmit, paske humbur privilegjet..Prandaj ishim aq te varfer, se 1/3 e popullit “punonte” oficer me rroga te majme mbi 8000 Lek.
     Ju dhe sigurimi ishit arma e atij sistemi.

     Reply to this comment
     • Komunist i djathte October 22, 12:48

      babo :
      çfare ke kuptuar o babo , Qe nuk kupton asgje nga kjo bote .
      Te gjithe Ishim ushtare te atdheut .
      Dhe ato bukniere treguan me luften e kosoves qe nuk ishin kote ,
      Dhe jeten ne shqiptaret per shqiperine do ta jepnim , por shume shtrenjte 1 – 10 do te ishte raporti me armiqte tane serbe apo greke .
      Sa per ato leke qe thua , edhe ti edi qe ne kohen e enverit Ishim te barabarte .Diferenca ishte shume e vogel , Dhe ti dhe Saliu luftuat qe mos te jemi te barabarte , Prandaj o diskuto me fakte , ose mos diskuto budallalliqe qe nuk ja vlen te te kthesh pergjigje .
      pse ?

      E SI munde ti pergjigjesh , nje pyetje prej injoranti ?

 8. Todri October 21, 14:35

  ore, kot sa per muhabet, po me mustaqet dhe syzet e diellit ia kane furur kot. apo bjeri ti biem…, jo se ndryshon gje por dhe qesharakja ka kufi.

  Reply to this comment
 9. Komunist i djathte October 21, 15:03

  ç’do
  gje e ka nje fillim edhe nje fund.
  Keshtu ndodhi edhe me komunizmin.

  Por keshtu po ndodh edhe me KAPITALIZMIN TURBO.
  Edhe kapitalizmi po ndodhet ne buze te gremines.

  Ushqimi i enverit ishte pak – POR BIO.
  Sot ne te gjithe boten kapitaliste kansumojne mish hormonal , dhe produkte me lloj – lloj lendesh kimike.
  Lexoni etiketat e ushqimeve dhe aty do te gjeni faktet e kesaj qe shkruaj.

  Jo vetem kaq , Por kapitalizmi i eger po e shfrytezon dhe po e perdhunon natyren , aq sa po kthehet ne nje rezik per njerzimin.

  me ndotjen e ambjentit .

  Tani kemi hyre ne nje Epoke te re .
  Armiku i njerzimit eshte nafta ,
  duhen , dhe jane bere hapa te me dha per energjine rinovabile .
  Teknologjia po zevendeson krahun e punes.
  Edhe sistemi monetar dhe bankar ne kapitalizem tregoje qe eshte sistem per skllaverimin , dhe nen shtrimin e kllases se varfer puntore , dhe po shkateron edhe shtresen e mesme.

  A e keni imagjinuar ndonje sistem pa leke ? Leku e shperfytyroje njeriun
  Drejt asaj po shkojme ,
  Me energjine me kosto zero , dhe me teknollogjine moderne dhe pa leke

  Me thoni a nuk eshte komunizmi ky ?
  Absolutja nuk Egziston , dhe kjo rezon edhe UTOPINE .

  Reply to this comment
  • tradita October 22, 05:29

   Vetem lende helmuese luftarake kishte sa per te gjithe Ballaknin, po superfosfatin, nitratin, pesticidet e pafundme, naften e solarin gjithe squfur, jane bio. A lofjika e shkrete.Rreth 70% e popullesise jetonte ne fshat dhe jeta ishte tmmersishte e varfer dhe e veshtire.
   Gazet “Dita” pa frike mund te quhet ” Ringjallja komike e komunizmit”

   Reply to this comment
 10. unknow soldier October 21, 15:04

  Eshte e vertete qe ka patur situata te veshtira apo keqtrajtime deri dhe krime por kjo qe po ben Resuli kapllanja eshte propogande bajate.

  Ka disa raste qe edhe jane denuar njerez pa faj por mos harojme se dhe ne amerike i futnin kundershtaret ne karike elektrike prandaj i thonin lufte te e ftohte dhe jo balet .

  Pe te treguar nje propogande te qelbur qe bejne sot keta ndyresira po tregoj vetem nje rast.

  Ne kukes u var ne litar nga viti 1988 kukasiani Havzi Nela.

  Edhe sot per t e thuhet se denua per poezite e tij.

  Pak kush e di qe i ndjeri Nela u var ne litar se qelloi dhe plagosi rende nje polic fakir kur ky i fundit po i conte nje leter paraqitje.

  Keto entelat e kapllan resuleve e kane intensifikuar kete propogande elezbiberiane per te zhurmuar 70 vjetorin e clirimit dhe per te bere hije kunder arrestimit te kriminelit te dy regjiemve Sali berishes.

  Jane hapu qindra ekspozita per vujatjet ne sistemin e enver hoxhes dhe po ju themi ketyre vuvuzelave se na cate bythen me enverin.

  Ka ardhur kohe te hapet gjyqi per antishqiptaret berish dhe basha dhe ndiqni me poshte nj e liste modeste nga krimet e tij :

  Ate qe nuk e beri Beogradi dhe Athina per qindra vjet e beri BAJLOZI I LUGUT TE ZI TE TROPOJES per dy dekada
  TRADHETITE & POSHTERSITE
  1- prishjen e qeverise stabilitetit 91′
  2- fronezimi i janullatusit
  3- aderimi ne konferencen islamike pa referedum
  4- sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
  5- furnizimi me nafte i milloshevicit
  6- vjedhjen e votimeve te 96′
  7- rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
  8- rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
  8- grushti i shtetit shtator 98′
  10-impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
  11- miratimi i varrezave te ushtareve greke
  12- injorimi total i ceshtjes came
  13- shitja e detit jon
  14- implikimi me ligjin e plehrave
  15- vjedhje e votimeve ne 2009
  16- masakra e 21 janarit
  17- vjedhja e votimeve 2011
  18- perdhosja e luftes N.CL
  19- glorifikimi i satrapit zog
  20- deklarata qe kemi gjak turku.
  21- Shitja e resurseve strategjike
  22-lidhja me mafiozet e podestes
  VRASJE PERSONALE & SHTETERORE
  23-remzi hoxha
  24-kosta trebicka
  25-fatmir xhindi
  26-komunari ne kukes
  27-oficeri shikut
  28-gjyqtari konomi
  29-26 viktimat e gerdecit
  30-4 protestuesit e 21 janarit
  31-zhdukja e fisit haklajve
  32- nxjerrja ne prite e azemhajdarit
  33-vrasja e 10 komisaerve te policise
  34-vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
  35-ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
  37-1800 te vrare me kanun
  GENJESHTRA & VJEDHJE & MASHTRIME & SPIUNIME
  38-parlameti i ri
  39-stadiumi i ri
  40-xhamia e re
  41 -rruga e Arberit
  42 -rrethrrotullimi ne unaze
  43-h/c skavices
  43-h/c devollit
  44-mullinjte e eres ne karaburun
  45-centrale atomike per tu bere superfuqi
  46-hekurudha tirane-pekin
  47-superfuqi arroresh
  48-mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
  49-deshtimi i censusit
  50-vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
  51-shitja e hidrocentraleve
  52-shitja mafjoze e armatimeve
  53-shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
  54-deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
  55- linja e tramvajit Lulit ne tirane
  56-shqiperia 1-euro
  57-denoncimi i Hysen Shoshorit
  58-denoncimi i Margarira Kostaqit
  59-tjetersimi mafjoz i Shqup-it
  60-tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
  61-tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
  62-ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
  63-cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
  64-perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
  65-lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
  66-mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
  67-poshtrimi i Jon Withersit
  68-poshtrimi i Arvizuse
  69-injorimi i greves urise te te perndjekurve politike
  70-pergjegjsia per djegien e dy prej tyre
  71-raportimi ne amb.amerikane per 14 shtatorin 1998
  72-ngritja e bustit te ahmet zog tradhetarit
  73-ngritja e bustit te ish sigurimsit Sabri Godo
  74-Ngritja e bustit te droge-dillerit Azem Hajdarit
  75-rehabilitimi i bashkpntoreve te fashizmit
  76-rehabilitimi i terroristeve dhe diversanteve
  77 –skandali arsidi
  78-komplloti per vrasjen e olldashit
  79-helmimi i ferdinat ponit
  80-pagesa per vrasjen e SANTOS
  81..vijojene krimet e bandes berishjane

  Shenim per pinjollet e kapllan resuleve,koxi xoxeve,panajot plakeve,xhaferr devave,tuc makeve,sali fuckberisheve dhe bashiceve.

  Enverit dhe varrin ja prishte me dinamit dhe keni 30 vjet qe po ushqeheni me kockat e tij

  ka ardhur koha te dashur kanibale ,vampire dhe hijena te filloni gjahun e ri Sali Fuck berishen…dhe ose filloni ta hani ate ose mbylleni ate hale.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi October 21, 22:53

   Unknow soldier? Komentit tuaj zor se mund t’i heqësh ndonjë gjë për shkak të vërtetësisë dhe të objektivitetit që ka? Pikat tuaja me ndonjë përjashtim fare të vogel tregojnë për një observues të vëmëndshëm dhe inteligjent të realitetit? Nuk e di a kini ndonjë shtesë për krimet e shik-ut gazidedas? Megjithate ju e lini regjistrin e plotësimit të biografisë së bandës saliste të hapur dhe në vazhdim duke na krijuar mundësinë e plotësimit ? Sot jo,por do ta plotësojmë me krimet e panumërta antishqiptare té saj natyrisht duke ju njohur të drejtën e autorsisë së parë? Nderime!

   Reply to this comment
   • babo October 22, 11:56

    Servilizmi ka qene nje tipar dallues i sis. socialist. Ashtu ngriheshe ne detyre. Asnje nuk ta thoshte te verteten ne sy, frika mbizoteronte kudo.

    Reply to this comment
    • taulanti October 22, 08:12

     kurse sot vec servilizmit, duhet te paguash dhe 5000 euro per vend pune,dhe te jesh i afte per te vjedhur, dhe po ishe femer duhet patjeter te kalosh ne bankoprove..po nuk shikon ti more qorr qe perdite dalin njerez me dyzina qe bejne deme e vjedhin buxhetin e shtetit me tendera e me miliona euro?..dhe nuk i gjen asgje..paske qene qorr e super qorr..vertet duhej dhe pak servilizem ne ate kohe po servilizmin nuk e shpiku enveri por ishte ne tere boten..plus ne 80 % te rasteve ne baze kuadrot duhet te ishin te afte se ndryshe sadoservil te ishe ste mbante dot njeri kaq gjate..po nuk ke faj ti ore qorr sepse ai sistem ne tere lindjen ishte superior deri ne vitet 75-80..pastaj iku per lesh..edhe per arsye praktike por dhe per arsye dialektike..pasi ashtu si cdo fenomen apo qenie njerezore qe ka olindjen zhvillimin, staniacionin e degradimin apo vdekjen dhe ai sistem keshtu e pesoi..porrrrr shiko Kinen more qorr qe eshte sistem nje partiak i shartuar me ekonomine e tregut?..ecen superrrr..jo po si ne nje vend si ky yni me 2.5 mln banore e me 103 parti..ytttttttt..kalbesira qe ushqeheni me te vjedhur..

     Reply to this comment
 11. gjermani i fundit October 21, 15:12

  rrija tere diten me vellain tek antena per te pare Tarzanin tek Rai ne oren 6 dhe prape e merrte me miza.Qumeshti ishte luks,kur me vinte rradha mua shitesja thoshte “mbaroi” me duartrokitje,po vajguri,hahhahahaa,behej tym shtepia per te ngrohur dushin.Skandal fare kush e kujton.

  Reply to this comment
  • mirel October 21, 17:25

   mire e ke ti, po tani e ke 3 D printed qumeshtin, mishin edhe cdo gje qe ha.
   Njeri nuk ta thote qe eshte ushqim i prodhuar artificialisht.
   Mish vici thone dhe ta hash me qef..

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit October 21, 20:21

    mirel,flm per repliken.Me ke bere dhe here tjeter,ketu e gjetke.Ne fakt edhe une jam i majte,por ketu foto tregojne te verteten.Duhet te jemi realiste,se ndryshe zbukurojme gjera qe nuk mund te zbukurohen.Njeriu per natyre eshte nostalgjik,ata qe perdorin shprehjen”enveriste nostalgjike”me dashje duan te refuzojne nje sentiment qe ka lindur me qenien e njeriut.Koha iken kaq shpejt,biles une jam i gatshem te pranoj varferine veç te kthehem dhe njehere ne ate moshe,me nje fjale,kjo bote eshte iluzion dhe ne s’gjejme dot vetveten.Patjeter qe kishte edhe gjera te bukura,ose ishim aq entuziaste sa nuk e kishim problem jeten e veshtire dhe mungesat.Une di qe edhe ne Evrope kishte te varfer,ka akoma,une kam pare me syte e mi familje qe jetojne si mos me keq dhe jetojne ne mes te Evropes.Ne mendonim se makina eshte luks,ne fakt eshte nevoje,ose me keq,je i detyruar ta kesh dhe kushton me teper sesa te rritesh nje femije,se nuk ke me se te shkosh ne pune.Puna eshte ne doren e privatit,te heq kur te duash;me nje fjale,nga nje lloj regjimi kalon ne nje tjeter,hedh tutje disa probleme e te dalin perpara te tjera me te medha.Per punen e ushqimit e di mire.Shiko,si une dhe gruaja gatuajme mire,mirepo femijet duan te hane patatina e si rrjedhim çfare gatuhet e hame ne,por duam edhe te mos veme dhjame e keshtu ushqimi hidhet,tamam fare,”shkon per dhjame qeni”-siç thote populli.Kur shkonim ne Shqiperi me thoshte e ndjera nena ime,”more djale,po nuk u jepni fare femijeve te hane,ç’beni keshtu”?Nje person i informuar me thoshte se politikat e ushqimit vendosen vertet nga nje kupole drejtuese,ajo qe rendom quhet Bilderberg Club.Psh,me thote,ne gjithe Evropen liçencen per vendosjen e kursit dhe çmimit te mishit te derrit e ka mbreteresha e Hollandes.Une gajasesha,shiko-i thosha-se nuk besoj qe gjerat te shkojne kaq larg…Royal Dutch,pronarja e Shell-it.Ma kthente se kish nje kusheri qe mbareshtronte stalla me mbi 10 mije derra dhe per shitjen priste ti percaktohej çmimi nga andej;pra,ne gjera te medha vendosin monopolet.Ato vendosin qe,po ia fus kot,Polonia do haje mish derri tere vitin e keshtu ofrojne atje mish derri me çmim te lire,doemos shumica e popullsise aq e ka mundesine e do haje mish derri.Shqiperia do haje grurin qe u ka mbetur magazinave,ose do bleje naften/benzinen e dobet,se ata aq e kane fuqine blerese,etj.Pyes kunatin ne Greqi,sa euro ben nje kafe,me thote 2 euro e ca,as ne Zvicer nuk ben aq.Pra,edhe pa dale mishi ne 3D bota funksionon keshtu si thua ti.Makinat diesel shkaktojne kancer,eshte e sterprovuar,por korporatat evropiane prodhojne pa e çare koken fare,ndersa japonezet nuk prodhojne makina diesel per vendin e tyre.Por me i keqi eshte ushqimi ideologjik.Masat ushqehen me programe pa vlere,qe rendom dobesojne vlerat tradicionale.Ti big brother,etj,qe vene ne letargji aftesine e njeriut per te qene i pavarur ne analizen mendore.Me nje fjale,lame nje lloj varferie dhe po biem ne nje tjeter varferi.Besoj se me kupton,por ky eshte argument me i madh nga mua.Pershendetje!

    Reply to this comment
 12. TROJA October 21, 15:13

  O e mençur,na trego dhe trafikantet e droges,na trego dhe drogaxhinjte trotuareve,vrimave te pallateve,na trego ato mijera prostituta qe ti zolli kapitalizmi,na tregove se si pushkatoheshin,por na trego realitetin sa ka vjedhur Fullani,sa Luli,Sa Saliu,sa miliarda ministrat e pushtetaret e dy kraheve,na trego se sa diploma fallco jane dhene,sa mijera njerez jane diplomuar pa shkuar e mbaruar shkollen e mesme,na trego,ku perfundoi pasuria e 50 viteteve te ketij populli,na trego…..lumturine e sistemit kapitalist… na trego perse pronat e mija i jane falur te tjereve dhe une e mijera te tjere jane pa prona….ky eshte kapitalizmi? Ku eshte bukuria e Shqiperise,ku jane pyjet,ku eshte Perla e LURES,e ke krahasuar si ka qene e si eshte,beje dhe kete,e mos na trego vetem bunkeret.Sa bukuri si Lura jane shkateruar,??
  PERFUNDIMISHT,PO TI VEME NE KANDAR DEL SE JE NJE NJERI I PAGUAR,E QE DHE VETE NUK E PRANON ATE QE KE SHKRUAR.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit October 22, 06:14

   Troja, Saliu per te mbuluar hajdutllikun e tij dhe te familjes, e quajti sistemin e tij KAPITALIZEM.
   Une jetoj ne kapitalizem dhe nuk shoh asnje ngjashmeri me “kapitalizmin” berishian.
   Saliu instaloi kaotizmin, qe i jep mundesine nje zyrtari, te vjedhe, te fitoje cdo gjyq, te kercenoje dhe te vrase.

   Reply to this comment
   • enea October 22, 18:03

    Ky kapitalizem qe shikon sot ne Shqiperi eshte njesoj me ate te Amerikes vite vite vite perpara.
    Persa i perket mafias, i ngjan atij te Italise te viteve 80.

    Kapitalizmit, nje dite do ii vije fundi. Askush nuk e ka provuar qe eshte sistemi me i mire.

    Reply to this comment
 13. beni October 21, 15:32

  Po pse nuk thoni qe te gjith qe kan bere ushtri ne shqiperi, u ka mbir groshi ne bark e jan te gjith te semur me melci! Te hash 27 muaj rjesht vetem fasule bile kish raste edhe 2 her ne dit do te thot qe ne kemi qen ne varferin me ekstreme! Nje got caj ne mengjes me nje cop buk thate, nje fasule ne dreke nje garuzhde pilf e nje sup preshi me oriz pa mish esh t per tu krahasuar me varferin ne indi e jo ne europe! Ne ate foton me traktorin, kam qen atje kur erdhi mehmet shehu!

  Reply to this comment
 14. sa October 21, 15:35

  po e vertete te gjitha i kam pare te gjitha ikam degjuar vuasjtje ishte por nuk kam degjuar asnje her qe prindi te vrase veten se nuk ka buke thate tu japi femijeve.

  Reply to this comment
 15. babo October 21, 16:15

  Nuk keni faj ju o popull i pakenaqur, ju duhet te ktheheni edhe njehere tek ai regjim qeni.

  Reply to this comment
 16. babo October 21, 16:23

  Ja ketu na kishin katandisur komunistet dhe ju akoma trumbetoni ato pak te keqia qe ka kjo shoqeria e sotme. Mos harroni : BARKU VJEN I PARI, URIA ESHTE E TMERRSHME !!!

  Reply to this comment
  • komunist i djathte. October 22, 09:16

   babo
   e more babo kur flet edhe per urine ti dhe sistemi yt ?

   Nuk jetohet per te ngrene — OOOOOOOOOOOO BABO
   pOR hame se duam te jetojme .— oooooooo babo.

   Ai sistem ta jepte copen e bukes , dhe nuk ta merrte dinjitetin.

   Kurse ky sistem jo vetem nuk ta jep copen e bukes , Por eshte sistem Hajdut [ taksimi ]
   A ka dinjitet nje prind qe ne shtepi nuk sjell leke ?,
   A i shikon ti babo te papunet tek ushtari i panjohur qe rrine si skllever per nje cop buk ?
   Zbrit me kembe ne toke oooooooo babo , hiqi Syzet ideologjike , dhe shiko realitetin ,
   Dhe po pate mundesi falu ndonje lek lypsave , sepse bene sevap , Sepse per shtetin ata nuk egzistojne si qenie njerzore , por egzistojne thjesht si numra.

   Reply to this comment
   • babo October 22, 12:03

    Po nuk ishte humbje dinjiteti spiunimi i antetareve te familjes, shokeve etj. po ndalimi i fjales se lire ?, jetonim me maska ne fytyre, por ndoshta ti vjen nga ata qe kishin pak privilegje ne krahasim me popullin e thjeshte, antar partie, sigurims, ushtarak,,,,,,,,

    Reply to this comment
 17. babo October 21, 16:25

  Kemi jetuar si majmune te varfer ne kafaz e sot bridhni me Mercedes- Benz dhe akoma ankoheni ?????????

  Reply to this comment
  • vani October 22, 14:26

   Sos te soset ndonje plumb qorr,(Qe mos te ardhte kurre), Sic me erdhi mua dhe ma thau zemren… Pa do t’a kujtosh ate radhen e vajgurit dje, dhe mercedesin sot…

   Reply to this comment
  • enea October 22, 18:20

   pse mercedezi nuk eshte kafaz edhe sot?
   Ai mercedezi qe ju lavderoni ka vrare mijera kembesore rrugeve te kapitalizmit shqiptar.

   Reply to this comment
 18. XIXA October 21, 16:26

  E ME GITHATE KEMI QENE NE NDER KOMBET ME TE PASTER NE BOTE. HARTUESI I KETI SHKRIMI MUNDE TE KETE ARESYE PERSONALE PER TE RRJESHTUAR NE MIJE E NJE TE KEQIJATE E ATIJ SISTEMI,POR TE MOS HARROJE TE PERMENDE MILIONA TE ZEZAT E 24 VITEVE TE FUNDIT. PROVOJE TE NXJERRESH VAZEN ASHTE VETEM PAS ORES 8 TE DARKES DHE DO TA KERKOSH TEK RAI 3 NE EMISIONIN CHI L’A VISTO. NUK KISHTE DROGE, PROSTITUCION,VEDHJE,KORRUPSION,NJE PJESE ANE BERE MILIARDERE DUKE VEDHUR, SHIKONI PUNETORET QE TRAJTOHEN NE MENYREN ME CNJEREZORE NGA PADRONET HAJDUTE. FLITET PER BURGUN E SPACIT,KA QENE I VESHTIRE, POR JO PER 400 PERSONA , USHQIMI I TYRE KA QENE I KONTROLLUAR DHE I CILESE SE LARTE, ME CILESI ME TE LARTE SE I SPITALIT,I KONVIKTIT DHE I TE GJUTHA MENSAVE TE PUNETOREVE. NE ISHIM1000 HERE ME MIRE KUR ISHIM ME KEQ.

  Reply to this comment
  • babo October 22, 12:06

   Por edhe ti ndoshta ke aresye personale qe e mbron ate sis, te qelbur qe ashtu u kalb si te kalbur ishin ata qe e krijuan dhe e mbanin ne kembe, RROFTE BOLLIKU I BOTES SE LIRE; dyqanet jane PLOT

   Reply to this comment
   • enea October 22, 18:07

    babo jepi Cesarit ate qe i takon.

    Nese ti mohon ate pak te mire qe eshte ndertuar ne ate sistem atehere ti mohon punen e prinderve tane

    Nje sistem i keq nuk do te thote njerez te keqinj.

    Nuk e di ku jeton. Nese jeton ne Tirane, duhet te jesh me falenderues per driten qe te vjen nga Hidrocentrali i Fierzes. Eshte veper komuniste por kush e ndertoi???? Populli babo, populliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. Sot ti nuk je ne gjendje te ndertosh asgje!!! Asgje!!!

    Ja kete perpiqem te them. Komunizmi me shume demtoi, por mos harro ate qe ndertoi.

    Reply to this comment
   • taulanti October 22, 08:19

    po ti ore kalbesire ca arsye ke qe mbron kete lloj sistemi barbar qe as demokratik nuk eshte, as i civilizuar, me drejtesi te kalbur?..apo ke punuar e punon ne ndonje zyre qe sjell miliona nga tenderat?..une qe po te shkruaj nuk jam i varfer por gjerat vihen ne balance. ..nuk themi qe ai ishte sistem i mire por shiko maskaralleqet qe ti e shoket e tu beni perdite ne kafet e ne zyrat e “metropolit” duke vjedhur sepse keshtu eshte trendi i kohes apo jo?..rrace hajdutesh,,na tregon dhe mercedesin si puna e majmunit kur i tregojne bananen..pse pasja per te ngrene dhe makina eshte jeta o trap?..eshte shume me teper se aq…po aq e ke vizionin dhe ti

    Reply to this comment
 19. babo October 21, 16:31

  Ata qe shkruajne kunder ketij artikulli vijne nga familje komuniste qe i thurin akoma lavdi atij regjimi urije…………por jeta e bukur me makine, vila e uiski i pelqen ne kapitalizem, por akoma flasin kunder kapitalizmit………….
  A i keni pare bijte e komunisteve ? ishin te paret qe iken me viza ne perendim e SHBA.
  jane te paret qe i pelqen te shijojne kete kapitalizem me biznese private e jete lluksoze.

  Reply to this comment
  • xhevairi October 21, 17:53

   babo .
   çfare dreq droge ke pire o i ziu ti ?
   Ka dale ndonje droge e re ?
   Kamomili o babo Kamomil duhet te pish .

   Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit October 21, 19:54

   Babo, meqe qenke ekspert urije, mund te na thuash, se sa te uritur kishte Shqiperia deri ne vitin 83 e para kesaj kohe, sa vrau rregjimi, sa burgosi, sa internoi dhe na trego sa te uritur kemi deri tani, sa te vrare, sa pa shpija, sa lypsa neper rruge, sa te burgosur.
   Meqe je ekspert.
   Une po te kisha qene, perdhunuesit, vrasesit, tritolistet, do ti kisha rrjepur, se plumbi per kete kategori eshte lule.
   Nje gje eshte e sigurte, se rregjimin e Sali Berishes e mbrojne njerezit me dosje, kjo per shkak se Berisha, spiunet i beri te gjithe pronare.
   Ketu rrjedh edhe urrejtja jote, se nga zagar sigurimi, u bete pronare.

   Reply to this comment
   • babo October 22, 12:13

    Sigurimsa, polica e oficere keni qene ju qe sot nuk i keni me ato privilegje o katundare te ardhur nga malet ne qytet e kaperdiseshit me ato kostume gri. Ne kemi qene popull i thjeshte te cilit i ishte mohuar fjala e lire, prona private, te vishej si te donte, te qethej si te donte e te dilte njehere jashte shtetit. Por per ju qe vinit nga katunet e malet, qyteti
    dhe kostumi ushtarak ishte arritje e madhe, prandaj e mbroni ate sis, se ju dha nje cope buke, aq te varfer keni qene,,,,,,,

    Reply to this comment
 20. mana October 21, 16:40

  Ka pas te kqija ai sistem por ka patur edhe te mira. Ishim te gjithe te barabart. Kishim dashuri per njeri tjetrin.

  Reply to this comment
  • tomorr October 22, 09:57

   Po, kishim dashuri per njeri tjetrin dhe dashurine me te madhe e kishte sistemi per ty qe nga premtimi per luge floriri te coi te krodhja e bukes.

   Reply to this comment
  • babo October 22, 12:15

   Te barabarte ? Me nje qe ishte sekretar partie ? apo sigurims ?
   Dashuri per tjetrin ? Po ne e spiunonim njeri tjetrin,,,,,,,,e futnim kot ne burg se thoshte s`ka gje ne dyqan…………..

   Reply to this comment
   • enea October 22, 18:08

    jeni gabim, jo te gjithe kane spiunuar. Dashuri midis njerezve kishte me shume.
    Sot ska dashuri, sot ka vrasje…
    Te rrofte whiskey dhe mercedezi babooooooooooooooooo. Ti po qe e ke kapur majen e kapitalizmit

    Reply to this comment
 21. mirel October 21, 17:31

  Nje pyetje kam per kete historianen e flakte.. e di kjo qe Europa kaloi krize te rende pas luftes se dyte?
  E di kjo qe Shqiperia furnizonte me buke dhe mish Greqine deri ne 70?
  A tregohet historia me kolazh fotografish?
  Jep pamjet e vdekjes qe nga eksodet dhe deri tani.
  Ndoshta po ti krahasosh do duken me te mira keto te fundit.
  Sipas mendjes se Enteles dhe anti..
  Antishtetasve do thoja

  Reply to this comment
  • babo October 22, 12:16

   Por edhe ti ndoshta ke aresye personale qe e mbron ate sis, te qelbur qe ashtu u kalb si te kalbur ishin ata qe e krijuan dhe e mbanin ne kembe, RROFTE BOLLIKU I BOTES SE LIRE; dyqanet jane PLOT

   Reply to this comment
   • enea October 22, 18:09

    po po, plot me miell te helmuar, me mish gomari, me produkte te skaduara, ilace te skaduara, me makina te vjedhura, plot, plot eshte

    Reply to this comment
 22. Lleshi October 21, 19:23

  harruar edhe prodhimin e kollodokut qe bente Kombinati Autotraktoreve ! Nuk ishin prej gome sic jane sot ! Ishin prej gize dhe celiku !

  Ky muze eshte nje mashtrim dhe dizinformim gjigand ! Mjere kush preseen e mbeshtet mbi mashtrimin !

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi October 21, 23:36

   @@@ Më pëlqeu përgjigja e gjermanit të fundit për mirel gjithashtu troja,xixa,horr merkeli,xhema nga tirana,çuditërisht dhe enea etj. Troja m’u duk si enea në luftën e trojës, horri realist me shpatë,gjermani më habiti me mishin mbretëror të derrit ( shëmbulli),lleshi me “mashtrimin gjigand” i cili është 200 përqind i vërtetë,enea me thirrjen për të mos shkelur mbi djersën e prinderve tanë,xhema me “tokat e xanuna” etj.etj. Por edhe ” tartufi” pavarësisht se nuk ndaj të njëjtin mendim mé la përshtypjen e “njeriut që respekton ‘masën’ dhe komunikimin etik”? Ju përshëndes të gjithëve dhe…po ja u mbajti “bytha” hiqni nick-et dhe hajdeni se kini të gjithë kafe me sa bishta tê doni? Numri im është 0695404383 (club). Emrin e vërtetë nuk jini të detyruar ta thoni? P/s,-për ndonjërin që ka rezerva ndaj znj. Entela Resuli e siguroj se nuk është ashtu si mendon. Eshtë familje atdhetarësh dhe luftëtarësh antifashistë? Ajo thjesht ka prezantuar një përshkrim të një aktiviteti ku ka hyrë në valle ministria e kulturës? E keqja e gjenerimit të nihilizmit ndaj së kaluarës është në këtë ministri të majtë por me politikë të djathtë !!!?? Nderime!

   Reply to this comment
  • babo October 22, 12:19

   Ai traktori i Mehmet Shehut nuk punonte dot as nje jave ne fushe,,,,,,, ke qene gje sekretar partie ti ke Autotraktoret qe flet keshtu ??????

   Reply to this comment
 23. mir October 21, 19:52

  si nuk doli nje kodosh shqiptari te vriste enverin, te shpetonim te gjithe, apo jo babo………….car menie ke ti

  Reply to this comment
  • babo October 22, 12:28

   E mbronin garda e katundareve te sigurimit,policise e katunaret oficere qe ai i dha nje kostum dhe buke gruni ne qytet.

   Reply to this comment
 24. enea October 21, 21:58

  Nje gje duhet te dini, shumica e pallateve ne te cilat ne u rritem dhe ku sot akoma jetojne njerezit u ngriten ne Komunizem nga prinderit tane.
  Mocalet u thane nga puna vullnetare e Rinise.
  Jo te gjitha jane bere me pune te detyruar.
  Po brezaret i harruat?
  Po elektrifikimi?
  Po zhdukja e analfabetizmit?

  Komunizmi ka patur shume te keqija, por kujdes, nuk duhet te shkelni djersen e prinderve tane.

  Reply to this comment
  • babo October 22, 12:30

   Ne nje apartamet 2 deri ne 3 kurora ? I bene leket bunkere paranoiket e Dulles se do vinin te na grabisnin morrat qe kishim Europa e SHBA.

   Reply to this comment
   • enea October 22, 18:01

    2 dhe 3 kurora, shume e drejte. Por te mos i veshim asaj periudhe cdo te keqe, sepse edhe te paret tane do ti benim padrejtesisht te keqinj

    Reply to this comment
 25. Xhema nga Tirana October 21, 22:05

  More Zotërinj, ky kapitalizmi që filloi të vendoset në Shqipëri fill pas vitit1990, mos është ndryshe nga kapitalizmi klasik ?
  Akoma (dhe besoj se kështu do të vazhdojë) pronarëve (që quhen”ish pronarët”) nuk u është kthyer prona ; dhe më e keqja është se kanë dalë “pronarë të rinj”; Qeveritë e të dy partive kryesore u bijnë “Tam-Tameve” në garë se kush po i bën më mirë, më lirë dhe më shpejt legalizimet për ata që pushtuan tokat (Paradoksi më i madh i këtyre 25 viteve).
  Nuk po e zgjas më shumë me shkatërrimin e gjithë asaj industrie të ngritur me shumë mund dhe sakrifica.

  Reply to this comment
 26. Pëllumb zaimi October 21, 23:33

  Më pëlqeu përgjigja e gjermanit të fundit për mirel gjithashtu troja,xixa,horr merkeli,xhema nga tirana,çuditërisht dhe enea etj. Troja m’u duk si enea në luftën e trojës, horri realist me shpatë,gjermani më habiti me mishin mbretëror të derrit ( shëmbulli),lleshi me “mashtrimin gjigand” i cili është 200 përqind i vërtetë,enea me thirrjen për të mos shkelur mbi djersën e prinderve tanë,xhema me “tokat e xanuna” etj.etj. Por edhe ” tartufi” pavarësisht se nuk ndaj të njëjtin mendim mé la përshtypjen e “njeriut që respekton ‘masën’ dhe komunikimin etik”? Ju përshëndes të gjithëve dhe…po ja u mbajti “bytha” hiqni nick-et dhe hajdeni se kini të gjithë kafe me sa bishta tê doni? Numri im është 0695404383 (club). Emrin e vërtetë nuk jini të detyruar ta thoni? P/s,-për ndonjërin që ka rezerva ndaj znj. Entela Resuli e siguroj se nuk është ashtu si mendon. Eshtë familje atdhetarësh dhe luftëtarësh antifashistë? Ajo thjesht ka prezantuar një përshkrim të një aktiviteti ku ka hyrë në valle ministria e kulturës? E keqja e gjenerimit të nihilizmit ndaj së kaluarës është në këtë ministri të majtë por me politikë të djathtë !!!?? Nderime!

  Reply to this comment
  • enea October 22, 17:56

   Skishe nevoje te publikoje nr e celularit. Nuk eshte trimeri nje gje e tille. Ne Shqiperi jetohet ne nje atmosfere tejet te tensionuar, sepse njerezit nuk jane tolerante, ndaj eshte mundesia per tu shprehur ketu.

   Po te jeni pak me realist nuk so shkruanit ate qe keni shkruar, sepse kam pershtypjen qe ju jeni nga ata qe harroni te shkuaren ne perfitim te se sotshmes, Por jeni komplet gabim.
   M.q.s me permended nick name “enea” , po te sqaroj se qellimi nuk eshte glorifikimi absolut i komunizmit. Eshte pikerisht ndergjegjesimi per ate qe ka qene, dhe ate qe duhet te ishte. Komunizmin me shume se cdo kush tjeter e kuptojne ata qe e kane patur mbi shpine. Por dy llafe do i themi per hir te historise. Cdo e keqe e ka nje te mire, dhe cdo e mire nje te keqe. E keqja e komunizmit eshte e sotmja, e mira e saj eshte cfare kemi shkaterruar.
   Besoj se ma kupton kete.
   Te shprehem me hollesishem>
   Ai sistem kishte nje rregull, nje ideologji, nje plan per te ndjekur. Mamate tona rrinin ne rradhe per nje shishe qumesht, dhe ktheheshin nga puna te vetmet ne rruge e kush nuk i prekte. Komshinjte ishin si familje, njerezit me te dashur, me afer, me te hapur, me te edukuar. Njeriu i komunizmit pastronte lagjen ne punet vullnetare. Sa per dijenine tuaj, te tilla plane sot i ka Amerika.
   Mjeku kishte nje parim, nje mision, quaje si te duash frike apo fletrrufe, por punen e bente.
   Arsimi ishte ne kulmet e tij. Pothuajse te gjithe te arsimuar.
   U ndertuan vepra, uzina, fabrika…Mos doni te thoni qe u bemire qe ato u shkaterruan ne “demokraci”.

   Beni kujdes ne gjykimet tuaja. 24 vitet e fundit jane nje zhgenjim, dhe me bindjen time me te plote them se ka bere me keq sesa propaganda komuniste. Dhe e dini pse? Sepse ata qe drejtuan ishin komuniste, fashiste, dhe njerez me urrejtje.

   Reply to this comment
 27. Damiano Damiani October 22, 01:08

  Per stafin e Gazetes ” DITA “: megjithe respektin qe kam per juve, e konsideroj te turpshem botimin e ketij shkrimi. Te turpshem dhe dizinformues. Nuk eshte puna e gazetareve si Resuli. Gazetare rrumpalle gjen sa te duash sot ne Shqiperi. Gazeta duhet te jete serioze. Te mashtrosh brezin e ri te sotem duke nxjerre fotografi dhe informacione te rreme dhe duke i titulluar ” Nje dite ne Komunizem ” don te thote qe qellimisht te dizinformosh. Nese eshte puna per fotografi jo te pelqyeshme, ju dergoj une me qindra te tilla nga perferite e Cikages, Londres, Parisit, Los Anxhelosit, New Jorkut, Romes etj. dhe hajde t’ia shesim lexuesit si ” fytyren e vertete te Amerikes, Anglise, Italise etj. ne nje dite. Nuk munden gazetaret e sotem, jo te nivelit te Resulit por as supergazetare qe te na bejne historine dhe te u japin pafajesine njerezve qe jane denuar para 60-70. Dhe po ju them se shumica e atyre qe pretendon gazetarja se jane denuar kot, kane qene spiune dhe sabotatore dhe jo pak prej tyre e kane pohuar fajesine. Njer mashtrim tjeter i madh eshte paraqitja e bicikletes si e vetmja prone private. Jo zoterinj! Ne nuk kemi pasur makina luksoze te blera me droge, prostitucion, korrupsion etj. Por 70 % e popullsise ka pasur nje sasi toke dhe shtepite private ( 81% ), edhe ne qytet. keto jane dokrra. Kaq per sot dhe shpresoj ta botoni opinionin timpasi jam nje lexues dhe simpatizues i gazetes tuaj.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit October 22, 08:55

   Damiano Damiani, respekt edhe per Nick-un, qe i ke vene vehtes, duke na kujtuar, nje nga regjizoret me te dashur, qe per seriozitetin dhe profesionalizmin e tij, nuk arriti edhe diktatura ta censuroje ne Shqiperi.
   Je shume i sakte me reagimin tend.
   Eshte shume e vertete, qe edhe ne metropolet, ku holliwudi, jep shkelqimin e kapitalizmit modern, neper rruge te dyta, gjejme nje gjendje tjeter, qe skane asnje ndryshim, nga varferia e se ashtuquajtures, Bote e Trete.
   I kujtoj shume demagogeve bastarde, se me kete nivel zhvillimi qe kemi patur deri ne vitin 2014, ato vepra industriale, hidroenergjitike, rrugore dhe hekurudhore, arsimore e kulturore, shendetesore e shume te tjera, ne do te na duheshin mbi 500 vjet pune.
   Problemi eshte se zengjinet e rinj, kerkojne qe ta paraqesin, hajdutllekun e tyre, si nje zhvillim pozitiv me vlera demokratike, sipas rregullave europiane.
   E njoh shume mire kapitalizmin, por u desh qe ta provoja vete ne kurrizin tim, qe ta besoja, se ai sistem, po mos te kishte me vehte disa pjella bastarde, qe spiunimin e kishin zanatin e tyre, do te ishte nje nga sistemet me humane.
   Te pushkatuarit, te internuarit, duhet pare pse u ndodhi kjo gje,
   . Edhe une do te beja po te njejten gje, po te kisha pushtet dhe fuqi, se smund te le gjalle ate kriminel, qe vrau Megin, nemes te kryeqytetit, nje vajze qe po mendonte, se cfare fustani nuserije do te vishte mbas nje jave, diten qe ishte caktuar, per tu bere, dita me e lumtur e sa.
   Si mund te le gjalle ate kriminel, qe vret nje vajze 16 vjecare per gjakmarrje, ne pronen e gjyshit te saj.
   Si mund te lej te lire nje pedofil, qe abuzon me detyren duke kryer marrdhenie te turpshme me femije.
   Shtylla te tensionit qe hidhen ne ere, Gerdeci, 21 janari.
   Ti rradhis te gjitha, skam kohen e duhur, se jane shume.
   Sistemi Nano-Berisha, ishte sistemi i hajduteve, kush e mbron dhe aq me keq e quan sistem demokratik, eshte ish spiun sllavo-ortodoks-komunist, ose hajdut.
   Ju pershendes te gjitheve, kush eshte dakort me mendimin tim.

   Reply to this comment
   • komunist i djathte. October 22, 09:45

    Horri i bulevardit .

    Thua realitetin , dhe ketu nuk ka vende te jesh apo mos te jesh dakort .

    Tani te gjithe e pame dhe i jetuam te dy sistemet , dhe nuk kemi nevoje te ushqehemi me ideologjizma , dhe propagande Nihiliste .

    Te vlersoje per shkrimet , dhe fuqine argumentuese reale qe perdorni.

    Ato qe gazetat , nuk duan te shkruajne , sepse kerkojne ta shesin mutin per çokollate popullit .

    Per mendimin tim , Kapitalizmi qe pame ne shqiperi eshte , Degradimi total i shoqerise , dhe i njeriut.
    te uroje nje dite te mbare.

    Reply to this comment
   • babo October 22, 12:26

    Dakort me ty jane te gjithe ata qe kane humb “privilegjet” qe kishin ne kohen e Dulles = ardhje e injorantit nga fshati me komandu ne qytet, spiuni e servili qe behej sekretar partie e ngrihej ne detyre, katnaret qe visheshin police, sigurimsa e oficere.

    Reply to this comment
    • enea October 22, 18:12

     babo, por ju qe flisni me te tilla levdata admiruese, sipas llogjikes tuaj, jeni bij e bija qe keni marre nje master pa u futur ne shkolle, apo bij e bija ambasadoresh qe keni zene nje post pa perpjekje dhe si shperblim per anetaresine partiake???

     Reply to this comment
 28. Anderson October 22, 07:30

  Nese s’do te kisha pare komentet dhe emra komentusish te tille si: Pellumb zaimi, Horri i Bulevardit, Unknow soldier, tomsojeri, Feniks apo loni, ateher’s’do me interesonte t’a lexoja kete shkrim. Nderime…..

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi October 22, 14:39

   Anderson? Ju jam mirënjohës që emri im renditet në listën tuaj preferenciale! Ju béj me dije se edhe unë kam shumë simpati për komentet tuaj? Do të jem më i vëmëndshëm për ju në komentet vijuese? Nderime!

   Reply to this comment
 29. made in china October 22, 08:40

  Sa shume u djeg komunisteve dhe antikomunisteve ky shkrim. Po ky ishte realiteti po njerez, buke e kripe e zemer te bardhe. Te flasesh per komunizimin dhe vujtjet e njerzve ne ate kohe, por kjo eshte nje perpjekje qe meriton respekt e atyre qe u ka shkuar mendja te hapin nje muze online. Brezat e rinje rrine kafeve te bllokut dhe as nuk e dine fare ccdo te thoshte te prisje radhen per vajguri….Njekohesisht e pergezoje Gazetaren Entela Resuli, eshte e veccante dhe pikante me temat qe sjell.
  Po ja si thoni ju mo burra, me mire atehere apo tani? A e shihni cpo behet, na mbyti llumi. Une theme me mire atehere, e dije ca haje, ajer i paster, pak por sakt….

  Reply to this comment
 30. Mark uk October 22, 08:53

  Ne kohen e qoftlargut duhej ti luteshe shitsit e tash te luten shitsit.Dikur kishin ne lagje nje repart ushqimor e nje mishi si dhe nje dyqan fruta perimesh qe per 5 muaj kishte lakra pras e rralle patate.Siper deres te dyqanit shkruhej mish,hyshje mren e gjetshe kasap.Tani shkruhet kasap hyn mren e gjen mish gjithfare.E filloj me teriska dhe mbaroj me talona.Do ti pyes kta kripto-komunist pse ra komunizmi kudo ne bote.Per eksperiment eshte Kuba e Koreja ju po nigjoni se si jetohet atje.

  Reply to this comment
 31. Mark uk October 22, 08:59

  per Pellumb Zaimi: Me vendim te biros kje hequr pasojat e Cernobilit.Po kujt i hapesh bythesh Dikur kur punoje per sigurimin ndoshta dikush ta kishte frigen.Tani punoni te zeri i popullit se jua kan hequr dhembet.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit October 22, 10:07

   Mark uk, zari i Berishes, nga munitori, ndoshta mund te komunikosh me zotin Zaimi, por perballe, ske asnje lloj shanci, qe te ulesh ne nje tavoline, qofte edhe per nje kafe dhe e di pse?, se ti je ne nje bote tjeter, qe zoterinj si Zaimi dhe shume te tjere ketu ne keto komente, i kane lexuar neper historira dhe libra te shkrimtareve qe kane shkruar realitetin e viteve te para luftes se dyte boterore.
   Se jeton ne kete shekull, eshte tjeter gje, por me e bukura eshte se ti je i lumtur, qe nuk e di se mentaliteti jot, eshte kohe e shkuar, kohe e obskurantizmit primitiv.
   Megjithate jetoje jeten sikur je pjese e ketij realiteti, se po ta kuptosh, qe je jashte realitetit, mund tja fusesh vehtes.
   E di Marku uku, je i lezetcem, mos u largo, na duhen edhe momente argetimi.
   Uroj qe mendjen ta mbash ashtu sic e ke, per ta rifreskuar, hap fejbukun dhe komuniko me Saliun. Tung.

   Reply to this comment
   • komunist i djathte. October 22, 10:36

    Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ,
    shume e forte kjo qe i ke thene , HORRO .
    ç’ME bere te qesh , haaaaaa ,
    Mark.uk ti ja the , po valle i kupton Mark uk ato qe i the ?
    haaaaaaaaaaaa

    Reply to this comment
   • vani October 22, 15:14

    O Horro! Ore,e ke me gjithemend kur flet me Kete gjene… Per obskurantizem?!… Vertete s’e sheh qe ai ne kafke s’ka vec nje luge,(Luge kafje), me tru?!… Ok, edi qe te vjen zor t’ja thuash,lerma mua: Oooo Mark Uku Bre!… Merre dhe ate bubin a babon,qysh dreqin e thone, dhe eja te na hash MUTIN, gjithe komentusve,edhe atyre te krahut tuaj. Kaq. O,se harrova, Dhe t’a kini harram,more,harremseser!.

    Reply to this comment
 32. Cen Durimmadhi October 22, 09:49

  Ç’do kohe ka problemet e saj me shoqerine.Ka te mirat dhe te keqiat.Pyesni popullin me referendum se si ndjeheshin atehere dhe si ndjehen tani!? Do desha nje artikull”Nje dite ne kapitalizem” te shoqeruar me foto e ngjarje dhe do shihni te vertetat ne sy…ku te gjithe jane ne “pune” kane “biznese” dhe te sigurt per te “ardhmen” e tyre.

  Reply to this comment
 33. studenti October 22, 10:04

  Realitetet nuk mund te cbehen,por mundet te keqinterpretohen.Deshiroj shume qe kjo “ekspoze” t’i sherbeje se vertetes,qe te mos spekulojne si gjithemone komunistet me te eger qe na shfaqen si antikomuniste.Jane pikerisht ata qe kishin vullnetin e zjarrte revolucionar, anetaret e PPSH,qe pranoheshin pasi luteshin dhe i nenshtroheshin sites politike/ideologjike te disa brezave te gjakut e te miqesise, mekembesit e atij sistemi,ashtu sic qe ne teresine e vet.Bashkesia zgjerohej nen shembullin e tyre nga ata qe militonin me fjale e me vepra,qe nga kooperativisti,punetori i fabrikes,ushtaraku, nepunesi, mesuesi,mjeku, shkrimtari,artisti etj. qe i jepnin forcen hipnotizuese sistemit me propaganden mbi luften e klasave, vijen e masave dhe hovin revolucionar per krijimin e njeriut te ri duke luftuar shfaqjet e huaja borgjeze/revizioniste.Kjo ushtri militantesh,me tesera e pa tesera e propagandonin varferine si “e mete e rritjes”Se treti vinin ata qe flirtonin me sistemin per interesa pozite e mireqenie, duke u bere me te rrezikshmit sepse predikonin “metamorfozen”ideologjike te kalimit nga ndonje prejardhje “nacional/feudal/fashiste ne ate komuniste si rrugen e vetme te lumturise. Te fundit,ndoshta me pak te rrezikshmit, jane ata qe nenshtroheshin nga frika.Gjithesesi jane me pak fajtore ata qe i sherbyen atij sistemi vetem per ekzistence,perndryshe atyre qe ishin “infrastruktura” e vete sistemit dhe me qendrimin e vepren e tyre bene manipulimin e masave popullore. Fatkeqesisht ata “me te zjarrtet”,qe e mbajten me kembe ate sistem dhe “shuanin” cdo ndjesi njerezore kunder tij,pasi sistemi u veteshemb,me instiktin e vjeter te demgogjise na u shfaqen si ish/kundershtare duke mbytur te verteten,zerin dhe vepren e atyre qe ishin denuar me vdekje,ishin burgosur,internuar dhe privuar nga te drejtat publike te kohes.Uroj qe kjo “ekspoze” t’i sherbeje nje lloji reflektimi ndaj abuzivizmit me “kultivuesit” e komunizmit dhe hilerave te politikaneve te pandershem qe perdorin cdo menyre e mjet drejt pushtetit dhe pasurimit.

  Reply to this comment
  • babo October 22, 12:40

   BRAVO, ky ka qene realiteti por ketyre bijve te atij sis, nuk i pelqen,,,,,
   jane mbledhe ketu oficere, police e sigurimsa e bijte e nipcete tyre,,,,

   Reply to this comment
 34. Pëllumb zaimi October 22, 10:46

  @@@ Jakobin? Përfundim i një analize ekzakte ai në frazën tuaj:-“…kur vetë Ramiz Alia po e dështonte me dashje…(sistemin socialist-p.z) “? Jini një syshqiponjë në vëzhgim? Po,po,po,po,njëmijë herë po… “me dashje”? Duket që jini jakobin shqiptar jo francez…? Nderime dhe ju siguroj se “dashjen” e ramiz alisë e kam provuar në kurriz…? Tung!

  Reply to this comment
  • tomorr October 22, 10:57

   Hahaha kori i qyqeve te diktatures. O Dita, hap nje muze per keto kufoma te komunizmit.

   Reply to this comment
   • Kori i sorrave kuislinge October 22, 13:36

    Kemi antar “tomorri”? Kemi makinë facizmi? Ene hallvë facizmi? Knojm ene vallzojm me muzik facizmi dhe bajm luft’me topa nacizmi!? O Dita? Më përpara nga të gjitha duhet muzeu i korbave e sorrave të fashizmit për të treguar si e shisnin Shqipërinë dhe spiunonin te i huaji njerëzinë!?? Komunizmi nuk i shiti të huajit asnjë milimetër tokë shqiptare e njeri shqiptar!? Krimi i sorrave hallvaxhie duhet të gjykohet para cdo krimi e dosjeje që ka pasur në këtë shtet? Asnjë dosje tjetër nuk duhet hapur para dosjeve të këtyre tradhëtarëve që tani këndojnë në korin tim të sorrave. Krra,krra,krra,krra,krra,krra,krra,krra,krra… tradhëtin’ ky vënd se mba, se lëkurën sterrë e ka ??!???

    Reply to this comment
    • tomorr October 22, 22:46

     o te shpelafte purthi o morr i kuq qe keni intolerancen ne gjak. cdo njeri qe sdo komunizmin e barazoni me kuislinge. do na e nxirrni dhe Ismail Qemalin ndonje dite kuisling.

     Reply to this comment
  • babo October 22, 12:44

   Ramizi e leshoi por ti Pellumb gjak do kishe derdhur e nuk do e leshoje,,,,,,
   me gjak do ta mbroje ate rrogen tende prej 8000 lekesh, ardhjen ne Tirane nga atje ku ishe, e kostumin ushtarak qe ta jepte falas Dulla.

   Reply to this comment
 35. Naimi October 22, 11:25

  Komunizmi u shemb nga brenda si nje gerdalle qe rrezohet kudo neper Europe se ju mbarua dhe gruri per buke dhe ushqimi me rracion e tallon. Prandaj dhe mileti mori malet dhe detet kur u hapen telat me gjemba te kufirit qe rrethonin njerezit si te ishin kope bagetish. Kush do krahasim te komunizmit me kapitalizmin ka kufirin shembull. Ne komunizem kufiri po te ishte hapur fare si eshte sot do iknin te gjithe, si ikin njerezit kur bie murtaja.

  Reply to this comment
 36. Kris 1 October 22, 11:49

  Kemi vuajtur dhe per mustaqe.Po mustaqe kish Haxhiu dhe tani ka Jari.Mustaqet e Jarit tregojne vazhdimesi.
  Po te besh nje muze per Ameriken ne vitet e recensionit del nje varferi me e madhe.
  Qe shqiperia te zgjohet duhet nje muze per vitet e bukura te (dhjerokracise) .Te jete me pavionin e rrypave te politikes dhe nje pavion te popullit.
  Enveri e deklaronte diktaturen e proletariatit por diktatura e mafies dhe e pares eshte me e rende.Ajo i ben njerezit te shkojne vet drejt vdekjes qofte dhe me litar apo me zjarr si Lirak Bejko.
  Nga pasuria e komunizmit te enverit po majmen sot shushunjat qe u rriten ne shtratin prevers te partise se punes.
  Vini ne muze portretet e Saliut,Nanos,Ilirit dhe Rames per te plotesuar sfondin

  Reply to this comment
 37. tomsojeri October 22, 11:53

  Lexoni pak histori te re ,histori pa hamendje e dyshime qe te kuptoni perse vazhdojm te egzistojm ,te mbajm kte emer e kte flamur e te shikoni sa guxim e sakrific i duhej “diktatorit” te mbante gjall e krenar kte popull qe te mos katandisej kopil i njerkes e njerkut qe do i jepte emrin dhe mbiemrin e vet !Shum te verteta nuk i kemi besuar e i kemi quajtur demagogji e propagand te Shyqyr qe jemi gjall e po na ipet rasti te lexojm realitetin e hidhur te asaj historie te hidhur hienash qe as emrin nuk duan te na ndigjojn ! Bravo horr ,ndonese ke provuar “grushtin”e asaj kohe por kthjelltesia e mendjes me ben te respektoj !Edhe un kisha nje daj qe e provoj ,edhe un kisha nje pozicion te ndryshem nga sot ne ate koh por te mos jesh ne gjendje te besh nje krahasim fare te thjesht mes “dites e nates” e te mos shohesh se ne cfar pusi te erret na kan hedhur kta delenxhij te pangopur qe vetem shqiptar nuk quhen ,duhet te kesh “stomak” gurthyes qe ha cfar ti hedhesh boll te ri ne kemb ! Po flas un qe e jetova ate koh me te mirat e te keqiat e saj ,flas un qe po e jetoj kte koh vetem me te keqiat e saj se te mirat po i vjelin delenxhijt qe po te kthehej ajo koh sot do i lidhja mbas hekurave ne mes te shesheve e le te me quanin diktator apo si te donin ! Historia shkruhet me cfar ke len pas, sepse ate do e lexojn edhe pasardhesit dhe jo me banderolat ,mashtrimet, e “debatet teatrale” ne parlamentin e sotem ! Enver Hoxha jetoi ne ato vite kur ne kuriz te kombeve e ne vecanti te Shqiperis luheshin pazaret me te ndyra per shqyerjen e saj me ne krye kryekurven Angli qe sle vend e komb pa futur hundet e percarjen !Nese sot do duhej te gjykoja per gabim ,gabimi i tij esht qe nuk la pasardhes te denj por edhe atij qe i besoi doli nje gjarper me shum koka qe na organizoi dhe la Shqiperin ne duar tradhtaresh te pangopur ,la Ramiz hijen qe vertet shpetoi pa gjakderdhje por mbolli kepurdhat e helmuara qe shkateruan Shqiperin ! Kur flet keshtu pagzohesh menjeher komunist apo Enverist gje qe sqendron fare sepse sot si te majtet dhe te djathtet jan nje bajg e ndar ne mes ! Nuk di ma se kujt krahu ti besosh e ti qendrosh! Shqiperia sot esht kthyer ne nje shtet vasal interesash ku komandojn fajdexhijt e FMN dhe bankes boterore ! Enver Hoxha kte vend e la pa borxhe dhe plot pasuri te ndertuar me duart tona dhe “kepurdhat e helmuara”shkateruan gjithcka ,e sollen ne 0 .Po e mbyll duke pershendetur mjaft komentues per fjalen e tyre ,per objektivitetin dhe gjykimin real te se vertetes pa “tifozllek”e dritshkurtersi…….

  Reply to this comment
  • tomorr October 22, 22:50

   o personazh romani. kush te ka thene ty qe morri i kuq Enver e la kete vend pa borxhe? ne vitin 1990 i detyroheshe Kines se kuqe te kryetarit mao 800 milion $. informohu se ju ka zene dulla syte.

   Reply to this comment
 38. Samiu October 22, 12:00

  Po rradha tek firmat rentere apo PIRAMIDALE ku me mijra njerez rrinin me dite te tera per te marre parate e djerses dhe te gjakut te tyre qe nuk i moren kurre? te gjitha ato qe jane shkruar ne kete artikull nuk barazohen me rradhet, streset, ankthin, depresionin, humbjen e shqiptareve ne keto firma, ku si pasoje kush e di sa veta kaluan ne depresion kronik dhe shkuan deri ne vdekje apo vetevrasje…. Cdo sistem ka te metat dhe te mirat e tij por si te keqijat e ketij qe disa lahen me vaska floririr se kane vjedhur dhe disa vetevriten se nuk rrisin dot kalamajte…. nuk ka pase ai tjetri….

  Reply to this comment
 39. plaku i mocem October 22, 12:55

  Ketu dhe per kete teme,mund te komentojne te gjith shqiptaret.Mirpo sa me shume komente aq me pak lexohen.Keshtu eshte apo,jo?Une do te them dy fjale,pa kurre mos u lexofshin.Fotot qe jane dhene ne kete artikull, nuk jane montazh,jane te verteta.Keqardhje per te gjith ata qe jane denuar per fjalen e lire,te cilen sot ne e kemi.Te denuarit e tjere hane diskutim.Mua me rezulton se ata qe u denuan per fjalen e lire u bene ne nje fare menyre”kurban” qe ne te tjeret te ulnim koken e te punonim.Ishin te rralla te djelat pushim.Ne saje te kesaj pune ja dolem qe te permbysim nje prapambetje 500 vjecare dhe ta reduktojme ne nje prapambetje 100 vjecare.Kemi fituar 400 vjet zhvillim,kemi edhe 100 vjet te tjera prapambetje qe duhet t’i kapin brezat qe do te vijne.

  Reply to this comment
 40. babo October 22, 13:22

  Ai ishte sis, i te pa afteve, komandonin INJORANTET, iu qepen Rusise e Kines dhe sa kohe jepnin ata lemoshe jetoi ai sis, kur ja preu Kina dhe duhet te jetonte me shpatullat e tij atehere ju keputen gjunjet se ishte i paafte te mbijetonte, por si te mbijetonte kur ne kastat dhe postet komanduese ishin injorante ( shembulli me i spikatur Lenka Cuko), poshte ishin oficeret, sigurimsit e policet injorante qe hanin buken kot. Punonte fshatari i shkrete me shat per 30 lek ne kooperative e punetori ne fabrike po ku mbaheshin gjithe ajo armate oficeresh, policesh e sigurimsash, te gjithe injorante, me buke, kostume etj,,,leket i bene bunkere e arme,,,,,,

  Reply to this comment
 41. patrioti October 22, 14:09

  NE KOHEN E TALLONAVE ASNJERI NUK VDIQ PER BUKE . ISHIM TE QETE , NUK E NJHMIN DROGEN , PROSTITUCIONIN , VJEDHJET , VRASJET , ISHIM TE BASHKUAR NE FAMILJE , FIS , KOMSHI E SHOQERI. ME MIRE TALLONA , SE PLUMBA E KORRUPSION TOTAL .

  Reply to this comment
 42. Sallakja October 22, 14:18

  Ore horri,
  lexova se ke bo ca kohe mren para 90-tes.
  Tani jeton jashte.
  Njecik nostalgjia,njecik, mbase kishte te drejte,
  pastaj keto qe ndodhen kete gati cerek shekulli,
  te kane bere ta mbrosh deri diku ate lloj sistemi e per
  me teper figuren e Enverit.
  Asgje e cuditeshme. Fenomen qe i ka ndodhur pothuajse
  90% te shqiptarve qe u larguan me ambasadat, apo dicka me vone.
  Por mua me intereson ( natyrishte neqofte se deshiron) te
  japesh mendimin tend ne keto dy pyetje:
  1. Enver Hoxha ishte apo nuk ishte komuniste ?
  2. Qe ne Shqiperi, sistemi qe u ngrit deshtoi,ishte faji i
  Enver Hoxhes apo i komunizmit d.m.th.i komunisteve.

  Ne aparence duken pyetje banale. Per mua jo.
  Jane themelore.
  Faleminderit.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit October 22, 16:15

   Jam dakort te pergjigjem, megjithese shume here e kam bere dallimin, ndermjet Enver Hoxhes dhe Reganit, Curcillit, Ruzveltit dhe shume politikaneve boterore.
   Enver Hoxha, ishte komunist fanatik, qe vrau dhe eliminoi te gjithe kundershtaret e vet, qe ai mendonte se i rrezikojne pushtetin.
   Enver Hoxha vrau dhe burgosi shume, pjesa me e madhe e meritonin, nje pjese ishin, viktima te pjeses se pare, te spiunlliqeve ordinere, per ti shkaterruar si familje e tjera.
   Une desha te aratisem, me kapen, se me spiunoi pikerisht nje shok, pa dashje, duke i treguar nje cunit te halles ne Starove te Pogradecit, dhe perfundimi, mua me kapen. Por me ligj denoheshe, po te shkelje kufirin dhe une tentova ta thyej ate ligj.
   Flas se nuk respektova ligjin, i mire apo i keq, une e theva ate ligj.
   Krahasojme Enver Hoxhen me lidere boterore, Regan, Kosiga, Mitteran, Kohl, Schmidt, Thatcer dhe shume te tjere qe ndertuan sistemin demokratik kapitalist.
   Ketu Enver Hoxha merr noten zero

   Por ju doni te beni krahasimin me Zogollin dhe Berisgen!!!?, kete une se kam pranuar dhe se pranoj, se gjithmone kam deklaruar, Krahasimin Enver Hoxhes, bejani me politikanet qe kane bere epoke, jo me bajgat e tij.
   Enver Hoxha u be komunist nga halli, se e pa vehten nje dite, ne krye te partise, ku e vetmja arsye pse donin ta ftonin, ishte se nuk ishte pjestar i asnje grupi komunist, te kohes dhe Enveri si kodosh i sprovuar qe ishte, ja u futi te gjitheve.
   Qe mbroj sot Enver Hoxhen, eshtw vetem se rame shume poshte si karakter, dinjitet, u beme vrases, u beme perdhunues, po shkaterrojme familjet, femrat po mbushin rruget e Europes, per orekset e botes, cfare te numeroj me pare dhe te gjitha keto, nuk na e solli kapitalizmi demokratik, por na e solli kapitalizmi berishian, qe mbeshtetet, ne vjedhje dhe vrasje mbas shpine.
   Ne qofte se syte e tu, nuk i shofin keto qe une te numerova, mos tento te shkosh tek okulisti, se ste ben dermon.

   Reply to this comment
 43. Komunist i djathte October 22, 15:48

  sallakja .

  Po mundohem une te te jap pergjigje ashtu si e kam konceptuar une .

  Per mendimin tim nuk ishte komunist por ndoqi ate sistem .
  Me librin e Agim hamitit del Mason ? ndoshta .

  Eshte gabim , kur nuk ndajme ekonomine me Ideologjine .

  Sistemi financiar dhe bankar ishte nga me te miret , Real dhe jo taksues .
  Nje sistem , nuk rezohet nga ana ideologjike ,
  sistemi u rezua nga Teknologjia kapitaliste ,

  e gjithe bota deri ne 1900 u udhehoq nga ideologjia fetare .
  Nga 1900 deri ne 2000 ky shekull u quajt shekulli i teknollogjise [ tecno ]
  Nga 2000 bota ka hyre ne shekullin e Nihilizmit .

  Pra te dy sistemet ishin ne gare , fitoje kapitalizmi EGOIZMI NJERZOR .
  pOR KJO perkohesisht ,
  sepse me zhvillimin e teknollogjise , krahu i punes nuk i duhet me Kapitalistit ,
  Dhe ketu sistemi fillon e rrezohet , sepse nuk ka se kujt tja shese mallin qe predhon .
  Sot europa ka filluar te lexoje Marksin [ marksi nuk ishte Komunist por ekonomist ] sepse marksi keto i ka shpjeguar 100 vjet perpara .
  Vendet skandinave po perdorin sisteme sociale , dhe kjo do te jete e ardhmja ,
  Ku do te jetojme ne nje sistem pa Leke , Ku çdo gje do te robotizohet .
  Me energji te paster dhe rinovabile , duke shfrytezuar diellin , eren , rrymat detare etj etj etjj .
  Sistemi komunist krijoj Barazine , dhe kjo eshte vlere .
  Sistemi kapitalist nuk krijon vlera , pabarazi , korrupsion , dhe skllaveri.

  Reply to this comment
  • Sallakja October 22, 16:13

   Faleminderit.
   Kendveshtrim interesante, por pyetjet e mija jane
   dicka tjeter. Megjithate faleminderit.

   Ah,kam idene se gabon kur thua Marksi nuk ishte komuniste.

   Reply to this comment
   • Komunist i djathte October 22, 18:00

    sallakja :
    besoj se ju dini Italisht .

    GUERRA DI CLASE . NON LOTTA.

    lOTTA di classe. Si ai bei tempi ,quanto andava bene.Si lottava , contro il potere. E non e andata malissimo. In fondo dalle miniere inglesi , coi i bambini di 6 anni che ci lavoravano ne abiamo fatta della strada .

    Ma il potere non molla. Con la lotta di classe ha perso un bel Po’ e ha imparato la lazione .La lotta non era suficente , Ora guerra. E con l’ invezione
    Della moneta unica ,cioe’ dell eurozona ,Il potere e pasato dalla lotta di classe
    alla guerra.Ce ne acorgiamo oggi , noi , borghesi e classi medio basse.
    Non se ne acorti i sindacati e i COMUNISTI ………..

    sPOSTARE IL PESO DELLE TASE DAL REDITTO DA LAVORO AL CONSUMI , NATURALMENTE SENZA TOCCARE LA SPESA DI STATO ”

    tANI ME THUAJ se ku hyne ideologjia ketu ,
    Dhe te garantoje qe Marksi eshte ekonomist dhe jo KOMUNIST .

    Pra gjithmone bota ka qene ne konflikt , Te varferit dhe te pasurit .
    kaq.

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit October 22, 19:09

     Marksi ishte filozof,ne fakt tamam-tamam fillimet i kishte ne letersi,por u diplomua per filozofi ne Jene.Marksi 24 vjeç ishte drejtor gazete,26 vjeç shkroi shenimet e vitit 1844.Analizoi sistemin ekonomik dhe politikat ekonomike,kryesisht duke lexuar David Rikardo dhe Adam Smith.E vertete qe kapitalizmi britanik ishte shume i eger per punetoret,madje nje shekull me vone Xhorxh Oruell shkroi nje liber fantastik”Rruga per Wigan Pier”qe denoncon varferine dhe papunesine ne minierat britanike.Por Marksi pati probleme me”marksistet”,ata qe e kthyen ne doktrine,edhe pse ajo ishte teori dhe ne fakt ishte teori shkencore,sepse Marksi e ka shpjeguar thelle boten e kapitalit dhe parane si asnje tjeter.Para se te vdiste ai tha:”ta dini te gjithe ju se une Marksi nuk jam marksist”,ne kuptimin qe mjaft eksponent devijuan nga idea e tij origjinale.E njejta gje ndodhi dhe me enverizmin,kjo u kthye ne doktrine.Mire ekonomia qe ishte ajo qe dime,por nuk te linte propaganda dhe lufta e çmendur e klasave.Pra,kishte gabime plot,por kete sistem e provoi gjysma e botes.Rusia-thote nje filozof u kthye ne kapitalizem te shtetit,kurse Enver Hoxha u fiksua tek lufta qe erdhi pasi ai kishte vdekur.Po te ishte ai Kosova ndoshta do ishte ndare e para ne ish-Jugosllavi.Pashe nje dokumentar nga RaiStoria,fiks ne vitet kur shqiptaret benin nga 5-6 femije po ashtu benin edhe italianet.Tani qe ne jemi dobet fare bejme nga 1 apo dy,italianet nuk po bejne fare.A eshte familja bazamenti i nje shteti?Ky eshte treguesi,pastaj njeriu mund te ndihet i varfer edhe kur ka tere boten po s’ka sy te shikoje.

     Reply to this comment
 44. Wolf October 22, 16:12

  Ne se me lejon ” Sallake “, te jap une nje pergjigje per A ishte apo jo komunist Enveri ? PO ishte tamam komunist, sepse ushtroi deri ne ekstrem luften e klasave. PO ishte komunist se zhduku pronen private. PO ishte komunist se mbylli me tela me gjemba si burg vendin e tij. Keto jane tamam cilesite e komunisteve neper pushtete kudo.

  Reply to this comment
  • Sallakja October 22, 17:16

   Po, wolf.
   Une jam dakort me ty. Ishte komuniste tamam
   ashtu sic thua ti, pikerishte per ato qe ke nenvizuar ti.
   Pra, po te ndjekim llogjiken tende,Enveri ishte kriminel,
   se ishte komuniste, jo se kishte lindur kriminel.
   D.m.th. si Lenini,apo Stalini, si Tito apo Ceausesku.
   Si……..e te tjere.
   D.m.th. Wolf, ne qofte se Enveri nuk do ekzistonte,
   liderii Shqiperise komuniste do ishte pa dyshim
   kriminel ? Kushdo qofte ai. Apo nuk je i ketij mendimi ?

   Reply to this comment
 45. fatmiri October 22, 18:24

  Te shkruaj dhe une ca genjeshtra si ky muzeu qe keni pasqyruar ju? Ne vitet 1970 isha student ne Tirane dhe (ketu lexova qe syzet e diellit, çantat e krahut e diçka tjeter jane lejuar pas vitit 1984!) vajzat mbanin çizme deri ne gju, bile ne te rinjeve na behej qejfi se dilni format e kembeve dhe keto te eksitonin, e jo per syzet e diellit qe nuk diskutohej. Mos kepusni pallavra. Ato qe jane te verteta shkruani sa te doni, bile ju ndihmoj dhe une , por jo budallalleqe se pastaj do genjeni si puna ime. Mos e beni dreqin me te zi se ç’eshte se nuk perfitoni gje, veçse nuk do tu besojme ne te gjallet qe e kemi jetuar, pse jo edhe qe e kemi shijuar qofte te embel e qofte te hidhur; Kujdes mendjen se u ka shkare fare!

  Reply to this comment
 46. tomsojeri October 22, 21:26

  I nderuar Sallake ! Me lejo te shpreh mendimin pavaresisht se kerkoni pergjigje nga “hori”dhe respektoj deshiren e perzgjedhjen tuaj ,por me qe ne kte forum tashme jemi ber gati si nje “familje e madhe” ku pjesmarja e lir e pa dallime ka ne brendesi formen e nje demokracie reale ,me lejo te them mendjen time modeste ! Kuptohet se jemi brezi qe jetuam ate koh me te gjitha “ngjyrat e saj” ashtu sic na u dha rasti e koha te jetojm edhe kte pjes tjeter te jetes aq te lakmuar ! Nese ishin komunist Enveri ,Caushesku,Dubceku,YmerNage ,Dimitrovi ,Lenini , Stalini e Mao Ce Duni e te gjith udheheqsit e kampit socialist fill mbas luftes se dyt boterore ,esht nje thik me dy presa qe koha tregoi se teoria me praktiken jan larg ,shum larg me njera tjetren ! Te gjith kta komunist e quanin veten por ky komunizem ndryshonte nga nje vend me tjetrin ! Ne emer te komunizmit kta udheheqes justifikonin edhe te mirat edhe te keqiat, edhe perparimin edhe dhunen, e cdo popull provoi ne kuriz peshen e ktij sistemi sipas nivelit e kushteve e faktorit te brendeshem e te jashtem ! Faktori i jashtem perendimor me perparimin demokratik ,e te lir ,me pluralizmin aq te lakmuar, ndertoi ate qe per ne ish vetem ender ,ndertoi armen qe shkateroi ndergjegjen ton per te treguar qe komunizmi esht thjesht utopi ! Dritat shumngjyreshe me te bukura se Ylberi dhe fasada e saj ishte e mjaftushme qe komunizmi te urrehej ashtu sic e montonin ne vendin e tyre kta udheheqes fanatik e xheloz per te mos e leshuar pushtetin qe ju dha ky lloj sistemi qe vetem komunist nuk ishte !
  Un nuk do vrisja mendjen fare nese ish komunist ose jo Enver Hoxha por do e masja sistemine tij me veprat qe ndertoi ,me ndryshimin dhe ashtu sic thot edhe Eqerem Bej Vlora ne librin e tij per shqiptaret qe Enver Hoxha ka meriten e krijimit te shtetit shqiptar dhe forcimit te tij ,pas Ahmet Zogut qe ja mbathi !
  Sitemi “komunist” nuk deshtoi vetem ne Shqiperi por kudo qe ish pagzuar me kte emer dhe gezimi yn qe me ne fund na erdhi liria e demokracia na nxori perseri te zhgenjyer !Ne qe e jetuam ate koh dim me mir se kushdo te bejm dallimin ! Pse vall, kjo qenka demokracia qe enderuam ???Ska nevoj te permend katastrofen qe i solli Shqiperis !Ja pra qe si ne emer te “komunizmit” por dhe te “demokracis” nje njeri vendos ate cfar i fal popullit ate cfar i jep atdheut e mos e vrit shum mendjen i nderuar sallak se kjo tem esht shum e gjat

  Reply to this comment
 47. Arben October 22, 05:24

  KUSH MERR KURAJON TE KOMENTOJ ME, EDHE PAS KETYRE, ESHTE NJE IDIOT.

  Reply to this comment
 48. Sorge 001 October 22, 06:12

  Uauuu

  Reply to this comment
 49. aqo October 22, 07:01

  Kush e di me saktesi se sa eshte nr. I analfabeteve ne vendin tone?
  Sa analfabete la Enveri kur iku nga kjo bote? Ju lutem kush eshte llogaritar I zoti te na beje llogarine dhe le t’a mesoje I gjithe populli.Nuk po flas per moralin e neperkembur e shume tregues te tjere.
  Po,sistemi I kaluar kishte edhe te metat e gabimet e veta si ne gjithe boten,por kush e leviste bishtin dhe shkelte ligjet e shtetit ,normal qe do merrte pergjegjesite e veta.Mua nuk me ra njeri me qafe sepse une nuk I shkela ligjet.
  Sidoqofte E gezofshi demokracine me ne krye trimin e trimave djalin e vici-dolit.

  Reply to this comment
 50. Lago di Garda October 22, 08:07

  .v.f.c.

  Reply to this comment
 51. Carlo & Alba October 22, 08:25

  Ministrja e kultures ish spiune e Sigurimit (BP) ne bashkepunim me nje OJF ne pronesi te ish spiunit te Sigurimit me pseudonimin UIRITHI thjesht kane vjedhur parate e buxhetit per me kete mender projekt muzeum kujtese virtuale. Ne materialet e ketij projekti perfshire edhe foto e publikuara nga media e juaj ka pasaktesi historike. Komunizmi i aplikuar ne Shqiperi ne disa raste sihte edhe me i keq e me i zuymte sesa ne keto foto, ne disa raste me fotot dhe diciturat e tyre eshte abuzuar me qellimin me demek te mire per ta nxire komunizmin e Dulles sa me shume. Ky projekt me kujton vjedhjet e fondeve shteterore apo parave te borxheve qe populli dhe shteti italian ka dhene per popullin dhe shtetin shqiptar, tipik rasti i Carlo& Malltezi me projektin e Bunkerit ne Linze, me projektin e kancerit te gjirit etj. etj.
  Pasaktesite e fotove dhe diciturave:
  1- Fotoja e daljes me biciklete nga xhamija me lypsit perqark i perket tranzicionit, sepse mesha e pare ne Shkoder u be ne fund te nentorit 1990, ndersa xhamija e Tiranes ne Sheshin Skenderbej u hap ne Shkurt 1991, pas shpalljes se pluralizmit, heqjes se Bustit te Stalinit etj. Pra me qellim kemi shtremberim te fakteve historike.
  2- Fotja me tollonin e mishit dhe bidonet e vajgurit e ka gabim dicituren. Kriza ekonomike filloi pasi u pre ndihma qyl kineze, qe i sherbente regjimit te DUlles per te mbajtur nje nivel jetese me te larte se kequshqyerja dhe keqveshja. Nuk ishte thjesht tufezimi, qe i dha dermen ekonomise se sklerotizuar socialiste (te centralizuar). Mbi te gjitha ishte renia e cmimit te naftes dhe mineraleve e metaleve krom (Ferrokrom), baker (tela e kabllo), hekur (prokate), e karbonat bazik te nikelit ne tregun boteror te kombinuar me likujdimin grafdual te tregtise me klering me vendet e Kampit socialist, qe e coji krizen ekonomike ne katastrofe humanitare, jo thjesht tufezimi.
  3- Foto e vogal te njerezve qe shtyhen ne rradhen e bukes jane te periudhes se qeverive Bufi dhe Ahmeti, kur dritaret e dyqaneve te bukes u bene me zgara hekuri pra muaj e muaj pas shpalljes se pluralizmit.
  4- Me perjashtim te mercedezave jeta ne bllok nuk ishte luksoze krahasuar me vendet europiane, por ishte jetesa e klases se mesme , qofte edhe ne jugun e prapambetur te Italise. Ne krahasim me miletin tone kushtet e jeteses ne bllok ishin prallore.
  5- Fotoja e te bujrgosurit(para burgosurit) lidhur me litar e me dy police, nuk eshte foto torture, por eshte foto e menyres sesi transportohej i burgosuri nga qelia ne hetusi apo ne vendnin e kryerjes se eksperimentit hetimor. Pergjithsisht te burgosurit, gjate te tilla zhvendosjeve madje nuk lidheshin me litar por dyshe-dyshe me prangat e quajtura spanjolle apo tek person me prangat e quajtura gjermane.
  6-Mustaqet nuk kane qene asnjehere te ndaluara ne komunizem. Ke madje foto te Dulles ne Tropoje me malesore me mustaqe, ke foto te Dulles ne gjirokaster (v.1978) duke kenduar me iso me xhaje gjirokastrite me mustaqe. Mjekra ishte borgjeze ne komunizem jo mustaqet, sic shkruan dicitura. Syzet e djellit ishin te rralla por lejoheshin (vetem policet dhe ushtaraket kishin nevopje per raport mjekesor per te mbajtur syze dielli), madje rralle ne kingaleri edhe gjeje syze dielli. Ne vitin 1983 u prodhuan ne uzinen Dajti ne mos gabohem edhe syze dielli shqiptare me xhama gjermano-lindore, syze qe shiteshin te pakten ne Tirane, Durres, Korce. Canta e supit sidomos sportivja lejohej per mijera e mijera sportiste perfshire dhe Ed Ramen e Dinamos. Kryesisht cantat e supit ishin prodhime te galanterise se Tiranes dhe nje model pak me mopdern i asaj te korces. Heroi i demokracise Azem Hajdari ka bere nje cante te tille per z. Dollapi me lekuren qe kish vjedhur vete ne NRKSH Bajram Curri (viti 1984), menjehere pas mbarimit te ushtrise.
  7- Bicikleta nuk ishte e vetmja prone private sic e ka kjo diciture. Ajo madje quhej prone vetjake, jo proivate. Motorcikletwat, ndones te rralla dhe objekt tangerdheku ishin private. Ne fhat shumica e shtepive sihin private dhe deri ne fillim te viteve 80 merrje edhe kredi ne banke per te ndertuar shtepi private, sidomos ne fshat. Ne qytet kishte shtepi private te trasheguara nga apora 1945 apo te ndertuara pas 1945, por numri i tyre ishte ne zvoglim dhe shteti ta merrte pa shperbl;im, duke te dhene apartament kur i duhej per ndertim pallatesh a[po objektesh te tjera publike.
  8- Njumri i bunkereve dhe tuneleve ka qene me pak se 550 mije (shiko arkiven e drejtorise se fortifikimeve ne ministrine e mbrojtjes, ose pyesni Presidentin Mojsiu). Nuk ka pasur vetem pika zjarri dhe qendra zjarri, por edhe tunele, depo municioni te fortifikuara tip fushor, pozicione artilerie (bunkeret e medhenj, jo tunelet e topave) te cilat ndertoheshin me elemente parafabrikate ose me derdhje betoni nevendin e vendosjes se bunkerit.
  9- Nuk eshte e vertete qe 600 mije fsamilje gatuanin ne banjo, sepse nuk ka pasur 600 mije familje qytetare ne 1990. Fshataret gatuanin jashte ose ne plevice, barake etj. Ne qytet jo cdo familje detyrimisht gatuante ne banjo, ndonese ky lloj gatimi sihte perhapur gjeresisht. Ne pallatet e pas vitit 1981 te ashtuquajturat pallatet me kursim materiali e shtrengim rripi (pallat e quajtura te Spiro Kolekes)pergjithsisht per gatim perdorej aneksi ose edhe dhoma e tharjes.
  10- Nuk eshte e vertete qe 500 mije familje konsumonin 1 Kg gjalpe ne muaj. Ne qytet ku jetonin me pak se 500 mije familje, tolloni duke filluar nga jananri 1990 ishte 100 gram gjalpe ne jave ( 400 gram ne muaj) per familje. Ne fshat gjalpi ishte edhe me i paket. Kishte muaj qe ne qytet e medha komunizmi nuk furnizonte dot as kete sasi te tollonit per popullaten. Ne qytet e vogla vende vende situata e furnizimit me mish dhe gjalpe ishte pakez me e mire.
  Me 10 te metat e mesiperme kuptohet qe projekti i ministres spiune dhe OJQ-irsit spiun eshte nje vrime ne uje dhe nje vrime ne parate e buxhetit d.m.th.parate e taksave, qe paguajne shqiptaret.

  Reply to this comment
 52. ne emer te popullit October 22, 08:36

  FALEMINDERIT GAZETA DITA , NUK KA NEVOJE ME PER KOMENT. KETU JANE PAK FOTO, POR TREGOJNE REALITETIN E VERTETE TE SHQIPRISE KOMUNISTE.

  Reply to this comment
 53. intelektuali October 22, 09:02

  Ky MUZE i krimeve te enverizmit ne vendin tone ka harruar nje fakt shume thelbesor:

  Ne Shqypnine staliniste te Enver Hoxhes erdhen shume shtetat te huaj, kryesisht gra sovjetike, por edhe nga vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore permes marteses me intelektuale shqyptare qe kryenin studimet ne dhe te huaj. Dihet se kane ardhur mese 800 gra sovjetike te martuara ne Shqypni dhe deri me sot nuk dihet fare fati i tyre, nderkohe qe pas viteve 90-te u larguan per ne Rusi vetem disa kokra te vecanta prej tyre. Eshte obligim i shoqerise sone civile, por edhe i politikes sone kombetare te hulumtojne dhe te hetojne me seriozitet:

  CFARE BERI REGJIMI SADIST I ENVER HOXHES ME GRATE E HUAJA TE MARTUARA NE VENDIN TONE?

  te cilat nuk kishin asnje faj per masakrimin total te tyre me spiunime te sajuara si ai i Avni Mules dhe Nina Mules qe i ftoi bashkeatdhetaret ne nje darke me rastin e 9 majit dhe i spiunoi tek Sigurimi me akuzen per agjitacion dhe propagande. akoma nuk eshte zbardhur se ku i pushkatuan keto gra ruse dhe nuk dihet se ku i kane varret megjithese familjaret e tyre nuk reshtin me lutje per zbardhjen e ketij krimi monstruoz.

  Reply to this comment
 54. intelektuali October 22, 09:39

  E KEQJA SATANIKE QE PERJETON SOT SHQYPNIA E KA ZANAFILEN TEK MURTAJA BOLSHEVIKE QE MBOLLI ENVER HOXHA NE 1944

  Politika jone kombetare ka nje obligim MADHOR te cilin nuk tregon se ka deshire ta kryeje edhe 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit:

  TE KERKOJE FALJE TE SINQERTE PER KRIMET E KOMUNIZMIT STALINIST TE ENVER HOXHES DHE TE SHKULE PERFUNDIMISHT RRENJET E MURTAJES BOLSHEVIKE QE MBOLLI ENVER HOXHA VITE ME PARE.

  Ne vend qe te kryeje kete akt patriotitk politika jone kombetare dhe ministrat e qeverise aktuale vazhdojne te beje homazhe me fotografine e Enverit ne dore duke vajtuar me lote krokodili per 29 nentorin e ZI jugosllav qe e ka bere Vatanin si nje fis prej Afrike ZULU. Edi Rama kur shkon per vizite ne Perendim sa per sy e faqe kerkon falje per krimet e komunizmit dhe sapo vjen ne Rinas hedh LEKAT e popullit badiava per festime absurde te datave te ZEZA komuniste per nje vend qe kerkon te antarsohet ne BE-ne Antikomuniste. Ketu lind pyetja llogjike:

  A ESHTE NE TEREZI POLITIKA JONE KOMBETARE?

  Prosperiteti i kombit nuk vjen me llogje propagande bolshevike, sic beri Enver Hoxha per vite me radhe duke genjyer dhe mashtruar dashnoret e tij komuniste duke filluar nga Tito i Jugosllavise, Hurushcovi i Rusise dhe Mao Ce Duni i Kines dhe kur mbteti ne Dimrin e Vetmise se tij te Madhe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin.

  Propseriteti i kombit nuk vjen as me hashash dhe droge me teorine medicinale alla Koco Kokedhima, sepse vendin ndryshe e ke tek Bota e Trete dhe jo ne BE.

  Prosperiteti i kombit nuk vjen as me taksa famoze progresive te Rilindjeve Imagjinare Socialsite qe perfundojne pa sukses si kokoshi ne nje thele.

  Prosperiteti i kombit vjen duke krijuar dhe rimekembur PRODHIMIN KOMBETAR ashtu sic kishte filluar para Luftes me ane te nismes guximtare te intelektualeve properendimore shqyptare te biznesit te lire, por qe per fatin e keq te Shqypnise u gropos ne zanafille nga MURTAJA e kuqe qe solli Enver Hoxha ne trojet tona nga Moska e Larget dhe Beogradi i Afert.

  Per te arrtitur kete Shqypnia duhet te ndeshkoje drejtesisht zullumqaret komuniste qe la pas Enveri dhe te plugoje nga rrenjet sistemin gjyqesor te kalbur enverist, fajtore kryesore e te cilit eshte po kjo klasa jone politike e molepsur nga enverizmi.

  Prandaj nuk i ve faj enveristeve ne DITA qe jane te mallengjyer nga Koha e Qepes e Enverit, sepse sic thote edhe fjale e urte:

  A DI DHIA C’ESHTE TAGJIA?

  Por ne intelektualet properendimore shqyptare, qe prinderit e tyre dhane jeten per nje Shqypni Demokratike dhe me ekonomi stabile kombetare fajesojme per tragjedine tone kombetare qe po zgjat nga 1991 deri me sot me eksode si ASNJE popull tjeter ne Evrope. pra veme gishtin dhe fajesojme klasen tone politike enveriste qe ka trasheguar veset e mashtrimit propagandistik te injorantit pa shkolle Enver Hoxha dhe nuk po di se cfare te beje me pushtetin qe populli yne ja fali me kaq bujari.

  Reply to this comment
 55. Taras October 22, 09:55

  Nje shkrim provokativ,asgje me teper.megjithate eshte si padashur nje sondazh,ke sistem ose kohe preferojne shqiptaret.
  Pergjigja e lexuesve eshte e qarte,dy epoka ose me mire dy anet e nje medalje, Shqiperise.
  Nese ballafaqojme dy sistemet eshte e qarte; Ky i sotmi mos e pafsh ne ender, se te dalin politikane gjithe lyre e ynyre siç thone tironsit. Nje rruge qe e bene vodhen 200 milion $ dhe se kane mbaruar.Vrasje pa fund dhe ne drejtim te paditur,toke te djegur pas ardhjes se “kafsheve” ne pushtet,ndertime pa leje dhe me “leje” vjedhja e pasurise se ketij populli.Gjeten shkolla e kopshte i shojten dhe sot plot me analfabet funksional. Nje ushtri te ngritur me mund e kane bere “cirk’ per kalamajte,Kishte fabrika tani ka vetem magazina per “droge” dhe mburen se ne ju futem ne europe.Mosha e daljes ne pension e deputeteve pa fund dhe rroga qe se mban dot ky buxhet fukara i popullit,familjaret e tyre ne punet me te mira,shkalla jashte shtetit me soj e sorollop,e keta na thone se ne ju pastruam dhe diellin,ajrin,plazhet etj. Kultura eshte kthyer ne antikulture,shitet m… e blihet m…. nga analfabetet funksional. Vilat krah per krah me njeritjetrin dhe drejtesine e kane “ushtrine” me te forte te tyren.Keta te sotmit veçse ne lule dhe ne diell te ngopin,luajn teater dhe zgerdhihen e thone ta lejojme drogen se fiton me shume(hajde maskarade,hajde) Sistemi qe kaloi kishte plot te meta e gabime dhe faje POR kursesi si kete sistem qe po perjetojne shqiptaret. Thjesht po lajme te gjithe bashke mosmirenjohjen ndaj brezave. Kete po e vuajme ne brezi mesem,femijet tane dhe ndoshta dhe nje dy breza te tjere. Ata qe s’na duan kete kerkojne, qe ne te na vrase kurthi yne. Ka ardhur koha per nje rruge tjeter dhe nje lider si Albin Kurti.

  Reply to this comment
 56. .skifteri October 22, 10:04

  Haaaaaaaaa..haaaa ! …Balta dhe ju baltagjije qe hidhni nuk mund t’i perlyeje diamantet e arritjeve teSocializmit !,por nuk munde t ‘i ktheje ase ne balte !. Germo Tare germo ,germimi te sistsmi brilant I E.Hoxhes POR PO NXJERR VETEM SHKELQIMIN . Ju ,po kerkoni te baltosni SISTEMIN por duke germuar me keto foto e opinjone false po germoni shume per ta perlyer por ai sistem ishte diamant dhe nuk baltoset .Ai regjim shkelqen,dhe do shkelqeje ne shekuj.Sistemi juaj 24 vjeçar ,korruptiv e kriminal ,vrases dhe çnjerzor ku njeriu per njeriun eshte ujk,po duket çdo dite e me shume.Kjo klase politike e degjeneruar deri ne palce, kapitaliste ka siguruar pasuri marramndese per vete ,populli eshte vetem mjerim dhe varferi ekstreme ,ky degjenerim politik I kesaj klase hajdutesh dhe kjo situate alarmante ,diskreminimi dhe poshtrimi te shqiptarve ka sjellur duke lene 70% te popullsise pa pune dhe ne varferi ekstreme ,ku tani pasuria eshte vjedhur dhe grabitur vetem nga 10% e kriminelve politik dhe ordiner .dhe nuk ka ta krahsuar ne asnje fushe me regjimin socialist ku atehere nuk u vodhe ase nje maje gjilpere,nje fishek ,ase pasuri ,ase armatim,ase toke ,ase atedhe,ase thesar banksh,ase dokumenta . ..Por ju flasifikator dhe baltoses te hostorise ,e keni shpifjet dhe shpirtin te zi .Gjuhen qe eshte guacka e mendimit njrzor e keni si mulliri pa gure, vetem grini , grini sallat shpifjesh me tonelata balte .Keshtu qe ju kapitaliste gjakpirsa , notoni ne siperfaqe si bajga e kashta te thata ,ndersa faktet e provat e shtetit te forte qe arriti E.Hoxhes jan brilante historikisht , jane si gure te çmuar gjerdani qe peshojn e bijen ne fund ,nuk I merr era. Por sa me pak korkodil te mbeteni açe me teper po derdhni lot korkodili ?..! Pa dashur te j’ua numeroi plaget e renda te sistemit qe ekzistojne sot,por pak po ju a’them ,se e dije qe po trokas ne dere te shurdhit dhe humbe Kohen kot ! .SHqiperia sot eshte keq e me keq,i varfer sa ska ku te veje me.si qen merr rruget e europes duke bere punet me te renda deri ne humbje te jetes ne dete ,ne toke dhe ajre,ne rruget e europes ,dhe vendeve fqinje .Poshtrimi ka arritur kulmin duke u tallur me to si skllever seksi,droge dhe krimi,Ku ne Kohen e E.Hoxhes te gjithe punsoheshin dhe strehoheshin ne atdheun e shtepine e tyre .Varferise I shtohet edhe nje gjeme tjeter e rende gjykatat dhe prokuroria kriminale qe ndeshkon deri ne palce te varferit,kur te pasurit nuk I ndeshkon njeri.Qeveria sot nuk siguron : 1-…te drejten e jetes, 2- te drejten e asaje cop pasurije toke e shtepi me te cilen mbane gjalle femijet (jeten).3-te drejten e punes me ligje per çdo familje te pakten nje antar te punsuar. 4-Te hyne kusari dhe te vjedh,te hyne hasmi dhe armiku e te vret ne shtepine tende je 100% I pa sigurte -jeta eshte ne rrezik te vazhdueshem njeriu I sotem jeton me friken dhe panikun .Qeveritaret E 24 Vjetve jo vetem nuk bejne gje per te mbrojtur pasurine dhe jeten e shqiptarit ,por kane hyne ne marrveshja me plaçkitsin ,vrasesin e popullit se bashku me gjykatesit per per te vrare kundershtaret qe dalin nga populli I thjeshte ose ata qe ngrene zerin duke bashkepunojne me gjykatesit e policine sekrete kriminale per te fshehur provat ose per ti zhdukur fare njerzit e thjeshte ,si ishte rasti I tortures dhe vrasjes e zhdukjes se kufomes se Rremzi Hoxha.Ky ishte vetem nje raste I veçuar midiis atyre plagve te renda te kesaj kohe ,kjo nuk eshte e thjeshte .ATO krime sot jane njera me e rende se tjetra dhe te gjitha vdekjeprurse per organizimin shoqerore te popullit tone ne demokraci ,kohe ne te cilen jetojme !!!??.Koha e sotme ka emra te ndryshem -VARFERI,PASIGURI,PADITURI,KORRUPSION TE NGRITUR NE SISTEM QEVERISJE hajdute ,DHE ORGANIZATA KRIMINALE shtet BRENDA SHTETIT,por keto qe po ju them kane nje emer te vetem :- ROBERINE – qe shqiptaret sot e kane mbi supe keqe e me keqe ,qe nuk ka ta krahasuar kurre me regjimin e E.Hoxhes.Sot jemi rober te pushtuar e te shkelur te perulur ne vendin tone ,me teper se kurre ne historine 100 vjçare te shtetit shqiptare !.Ai qe hedhe balte kunder se djeshmes ,kerkon te fshehe krimet t perbindeshme te sotme,keni deshire te korreni vetem lot,ne vende qe te mbjellim pemen e dashurise.Te gjithe idealet e botes nuk vlejne sa lotet e nje femije te t.v -news 24, qe i kane vrare babajne,mamane ,ose po vdese per buke te gojes.Lumturia bazohet ne te verteten ,Vaji dhe lotet e korkodilit qe po derdhni duke share Kohen e E.Hoxhes jane false,te pa vertata , eshte manovra e strehimi i sotem i kriminelve qe po mbajne peng shqiperine , propoganda juaj po ushqen korrupsionin e krimin dhe graminen per popullin per te fshehur deshtimin dhe ralitetietin e gjendjas se mjeruar ku ndodhet sot shqiperia ku na katandisi kjo klase kriminale qe ka udhehequr shqiperine…-TUNG -ju ithetar te kapitalizmit gjakatar shqiptar,kuk matet dia e djeshme me diell e E.Hoxhes me erresiren dhe krimin tuaj ! ####

  Reply to this comment
 57. gjermani i fundit October 22, 10:22

  s’e pata lexuar kete te syzeve te diellit,mustaqeve apo cantave te grave, hahahaaa. Ore, ca kohe nuk te linin as hunden ta mbaje me vete, hahhaaahaa.Kjo dekade i perket recesionit ekonomik, vetem vjet ne Itali vrane veten apo u vetvaren mbi 100 biznesmene per shkak te borxheve dhe pasojave te krizes ekonomike. Ky Krasniqi duhet urgjentisht te heqe kete barsoleten e mustaqeve se qenka gjigante. Paguan ministria e Kultures per propagande anticomuniste, ku e gjen kete te drejte? Dilni sot o Krasniq nga Tirana dhe do gjeni lypesa, fshatare qe plugojne me buaj dhe nuk blejne mish fare tere muajin se nuk kane as pune dhe as te ardhura.Dil se gjen plot, biles mustaqet dhe mjekrren i mbajne se s’blejne dot as briskun

  Reply to this comment
 58. why ? October 22, 13:35

  ne keto botime zakonisht behet nje beteje midis te zinjeve dhe kuqeve.

  nuk jam ai I “zi” as I ‘kuq’ por jam I bardhe qe do te thote qe jam atdhetar dhe me lejoni te bej rolin e albitrit.

  1-ne vitet 1945-1990 nuk qene gjendja e njetrajteshme por me oshilacjone ulje ngritje..psh edhe ne itali greqi dhe gjetke deri ne vitet 60-70 ka patur problem te renda ekonomike dhe ne nje fare menyre miljona europjane shkonin ne amerike dhe sillni te ardhura

  kurse ne shqiperi popullsia u trefishua dhe u cfaqen probleme..por se ishin ndihmat ruse dhe pastaj kineze pra deri ne vitet 80 ekonomia ishte normale per ate kohe.

  tatepjeta kishte nje date

  17 dhjetor 1981 kur kryeminstri legjendar nderroi jete ne menyre dramatike…duek future ketu idene e cmendur te tufezimit,ne prishjen me kinen dhe burrokratizimi I tejskajshem I administrates mund te themi se ne vitin 1990 shqiperia kaloi ne pikiade.

  kush eshte shqiptar I ndershem nuk duhet te masterbohet dhe te kaloje ne orgazem se paskan vuajtur shqiptaret ne “komunizmin e eger” dhe na japing keto pamje….

  mos harroni se dhe Europe dhe amerike ka patur pas luftes 2b vrasje massive,denime spiunesh dhe oshilacjone ekonomike….por mso harroni se cfare beri Europa dhe amerika kur debuam ruset nga vlora dhe dolem nga traktati varshaves…

  paturpesisht asnje ndihme por e eshtuan akoma embargo….duek e lene ate popull ne meshiren e “diktatorit te eger”

  pse nuk nderhyri Europa me ameriken qe te na clironte nga enveri por bente eksperimente me ate popull dhe tani zgerdhihen pa pike turpi…

  pse tallin bythen me keto entela resuli,mirela kumbaro dhe edi rama te cilet ne vend te merren me krimet e monsters vicidolit…na hapin vorrezat e shekullit kaluar.

  mendoj se ka ikur koha e propogandes elazbiberiane dhe duhet te filloi deberishizimi I vendit.

  ju lutem moderator

  mos ushqeni ate popull me gjera te ngordhura te shekullit kaluar..

  cfare do beje palloshi edi rama per krimin me makaber te gestapos berishes…..ate te zhdukjes se atdhetarit REMZI HOXHA……pse shkon te te varrezat e Enver hoxhes….pse nuk ja ban bytha te therrase nje interpelance per kete problem kyc por merret me Merkelin dhe Vucicin…per gallate

  ne gop te semes komunizmi dhe kockat e enver hoxhes..por perderisa shqiptaret nderojne tradhetarin ahmut zogu dhe lene jashte burgut monstren berishe..atehere keto ja rrisin lavdine enver hoxhes…

  Reply to this comment
  • intelektuali October 22, 17:09

   DISA HISTORI TE VERTETA PER ENVERISTET DRU ME PRE NE DITA:

   Ne vitin 1955 vjen per vizite ne Shqypni kryeministri i BRSS-se Kosigini dhe kerkesa e tij e pare ishte:

   DUA TE BEJ NJE VIZITE NE KOMBINATIN E TEKSTILEVE QE NDERTUAM ME LEKAT TONA.

   Ate kohe sapo kishte vdekur Stalini dhe Enveri nuk i kishte akoma relatat e mira me Hrushcovin qe i kishte zene vendin ne kreun e Partise Komuniste dhe e pranoi Kosiginin ne Kombinat tek spiunja e tij Eleni Pashko qe ishte Drejtoreshe. Kosigini qe kishte punuar ne industrine e tekstileve ne Rusi qe i vogel kur hapi bezet qe kishin mbuluar skarcot e prodhimit te kamufluara me parrulla per Miqesine e Perjetshme midis popujve sovjetike dhe atij shqyptar i tha Eleni Pashkos i zemeruar:

   KESHTU SI E KENI FILLUAR PUNEN JU NUK DO TA KENI TE GJATE!

   Eleni Pashko i tha Enverit dhe Enveri e percolli Kosiginin pa salltanete duke mos i shtruar bile edhe darken e nderit ne Pallatin e Zogut apo te Brigadave sic e quajten kur u grabit nga komunistet, por fjala e Kosiginit u be realitet kur Enveri mbeti ne Dimrin e Vetmise se tij sic e ka pershkruar edhe Kadareja hollesisht.

   Ne fillim te viteve 70-te Enverit i u faneps se ishte bere BOS boteror, prandaj i kerkoi Kines Komuniste me nje lutje te posacme drejtuar Mao Ce Dunit per te ndertuar ne Shqypni nje Kombinat Metalugjik qe do te prodhonte traktore fillimisht dhe me pas tanke. Enveri i shkruante Maos:

   MA PLOTESO DESHIREN SE DO TE LEJOJ TE PERDORESH TE GJITHA ANTENAT RADITRANSMETUESE QE KA SHQYPNIA PER PROPAGANDEN KINEZE NE EVROPE DHE BOTE.

   Kinezet e vleresuan kete lutje te Enverit i kerkuan qe te dergonte ca mostra te mineralit te hekurit per te vendosur konkretisht. Kur erdhi pergjigja nga Kina ajo permbante nje fjali te vetme:

   MINERALI ESHTE MJAFT I VARFER NE PERMBAJTJE HEKURI DHE KA PERQINDJE TE LARTE NIKELI QE E BEJNE TE PALEVERDISHEM INVESTIMIN QE KERKOHET LARG PORTEVE DETARE.

   Enveri u terbua dhe rasi brenda ne burg ata qe kishin pergatitur mostrat reale dhe dergoi mostra te reja te fallsifikuara ne Kine me justifikimin se ekspertet kishin gabuar. Ky mashtrim dallkauk vendosi edhe fatin e Kombinatit Metalurgjik ne Elbasan i njohur si Celiku i Partise. Po c’ndodhi me tej?

   Ne fund te viteve 70-te Kryeministri Mehmet Shehu i ben nje leter Enver Hoxhes ku i propozon mbylljen e Kombinatit Metalurgjik ne Elbasan me llogari perfekte ekonomike qe perfundonin me te vetmin argument:

   ME SHUME SHPENZON SE FITON!

   Enveri i tha Mehmetit:

   PO PUNTORET PROLETARE METALURGE KU T’I COJME?

   Mehmeti qe e kishte vendosur me vete kete ceshtje u pergjegj:

   ME MIRE TE RINE NE SHTEPI SE TE PUNOJNE DUKE HENGER NGA BUXHETI I SHTETIT

   Enveri e coi Mehmetin dhe familjen e tij ne gop te semes ne vitin 1981, por kjo nuk e shpetoi dot fatin e fabrikave dhe uzinave socialiste qe sipas Mehmetit:

   HANIN ME SHUME SESA JEPNIN

   dhe Mehmeti dihet qe kishte dy klase shkolle ne dallim nga injoranti pa shkolle Enver Hoxha qe kur e pa se nuk ja shiste dot me BYTHEN askujt dhe e kishte kuptuar se Dimri i Vetmise se tij te Madhe kishte filluar pa kthim prapa sajoi bunkeret dhe tufezimet per te mbajtur pushtetin me cdo kusht derisa falimentoi perfundimisht ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori.

   Reply to this comment
 59. E po kjo pune! October 22, 16:03

  po qe puna per foto varet cfare do te percjellesh por sistem te persosur nuk ka dhe cdo sistem ka “halene” e tij edhe sot ne demokraci. Por Shqiperia ishte e izoluar, vete apo nga te trete sepse po te hapej nga lindja, i futej serbi, nga perendimi i futej greku sikurse po ndodh sot prej 25 vjetesh sepse nuk kishim partner sic ka patur tradicionalisht greku (angline) dhe serbi (rusin edhe perendimin gjate kohes se Titos). Parimi i mbeshtjetjes ne forcat e veta ishte i detyruar por ketu filluan dhe problemet sepse u ndertua gjithe ajo industri qe punonte ne shumice me lende importi dhe bllokada ishte e tille qe ose do paguaje me flori ose me klering dhe ikte mishi njome, fruta-zarzavate etj etj per nje llamarine per te mbajtur edhe njerezit ne pune dhe degradoi sic degradoi. Iku dhe Enveri qe ua mblidhte rrypat dhe u be kos fare. Ne parim tufezimi apo kooperativa ishte gje ideale sepse presupozon se individi punon me ndergjegje por harruam se jemi kafshe dhe nisemi nga instikti i fitimit sikurse sot me cfardo lloj cmimi. Pra socializmi u mund sepse ndergjegja u dorezua ndaj instiktit qe eshte me i natyrshem. Prandaj mos prisni solidaritet sot sepse kapitalizmi eshte parimi “me i forte me i shkathti”. Nderkohe shume gjera u bene mire ne ate kohe, nga dija, arsimimi, emancipimi femres etj etj. Apo ishim mire me ferexhe!!!!

  Reply to this comment
 60. Lleshi October 22, 18:30

  GJITHE SA JANE SHKROJTUR NE ATO PLLAKATA JANE MASHTRIME !

  Eshte propogande e paster me MASHTRIME TE PACIPA , tipike per qenie te pafytyra !

  Tallonat ne RPSSH jane vendosur ne 1983 -shin , vetem per mishin dhe pas 1985 edhe per atikujt e tjere , si kafe etj . Kjo eshte e verteta .

  Gjithashtu , nga 1984 e deri ne 1990 , nje familje nuk merrte 1/2 kg mish ne jave sic genjejne mashtruesit , por 1 kg mish ne jave ! Pra 4 kg mish ne muaj ! Kjo s’ka lidhje me “luksin” dhe as me gjendjen e sotme te qindramije familjeve shqiptare qe nuk marrin as 1 kg mish ne muaj ! Por ka lidhje me te verteten !

  Te gjitha te tjerat e ketyre pllakatave jane genjeshtra te pastra ! Mos e lodhni veten !

  Reply to this comment
 61. padrino October 22, 20:00

  Normale, qe u bene, me tollon, ushqimet, me ate bllokade 45vjecare, qe beri ameriqia, dhe perendimi shqiperisé, cfare do bente qeveria tiranes, e asaj kohe.

  Reply to this comment
 62. a October 22, 22:14

  perndimi ka sanksionet dhe kancerin dhe degjenerimin e popullit dhe lenien pa atdhe sic jeni sot dhe me shume droge prostitucion vrasje e dhe vjedhje dhe emigracion drejt pickes perendimore

  Reply to this comment
 63. tahiri August 5, 01:25

  Nuk dua te flas shume mjafton me thene qe kemi qene .fe 7 popujve me te varfer ne bote kjo i permbledh te gjitha nuk ka nevoje per komente

  Reply to this comment
 64. i Lir November 25, 06:43

  Per te gjith nostalgjiket e komunismit,,nje pyetie kisha si matet mirqenia e nje kombi ne baz te,,liris,,apo te krimeve qe i jan ber nje kombi…se te vien per te viell kur lezon disa komente,,te disave qe thon jo po ai sistem kishte te mirat e veta….NUK U VIEN TURP NGA VETIA..NUK JAM AS I PERSEKETUAR AS I SULMUAR NGA AI SISTEM ,,SE NE KOHEN QE MBAROJ KAM QEN 14 VIEC…!!!PREFEROJ 5 DIT E MBRET SE SA 100 DIT E DELE…NOSTALGJIKET E DUAN ME DUKET SE NUK CAJN DOT NE KAPITALIZEM,,NUK KA NENA PALTI,,PO KA JE I ZOTI PUNO DHE HA..PO NUK JE I ZOTI VDIS NE G.P TE SEMES VAFSH,,KOMULESHI TE ISHTE I MIR NUK FALIMENTONTE KAQ TRU NUK KENI TA KUPTONI..O INJORANTA,,O JU HUMBET FARA ME KEQ AKOMA..SHKENCA DHE TEKNOLOGJIA PO KERKOJN SI TI ZGJASIN JETEN NJERIUT..KETU FLITET KOMUNISMI KISHTE TE MIRAT E VETA…PO CFAR TE MIRASH MOR IDIOTER SE KUR U HAPEN KUFIJT DOLEM NEPER EVROP TROMAKSEM EVROPEN DUKESHIM SI KAFSH TE KOPSHIT ZOLOGJIK TE SHPETUARA NGA KAFAZI.PHU KOMUNIZMIN E NENES.

  Reply to this comment
 65. DARDAN February 4, 06:53

  I LIR,,Ajo qe thua ti esht e vertet,,po keta qe na flasin akoma per nostalgji jan rrace Hijenave,,qe nuk han dot buk ne kapitalizem, jan keta qe duan te rrojn per nje cop buk,,jan keta qe ishin mesuar qe thoshin nena parti dhe duan te jen te komanduar,, O RRAC KOMUNISTASH TE DEGJENERUAR KY ESHT KAPITALIZMI PO PUNOVE DO HASH,,CDO GJE DUHET TA MERITOSH,,JO TE PUNOJN SKLLEVERIT DHE TE HAJ HIJENA PARTI…SE KELYSHET E ATYRE HIJENAVE JENI DHE JU QE NA BENI NOSTALGJIKET..OJ NA TREGONI BION DHE QECIN JU IDIOTA,,Y RRAC KURV COHUNI PUNONI…JA U QIFSHA BION DHE QECIN…KU KA TE PAGUAR LIRIA TE IKESH KU TE DUASH TE VISHESH SI TE DUASH,,TE BLESH CA TE DUASH DHE CA TE PELQEN,,PO QE I ZOTI BEHU DHE MBRET..RRAC HIJENASH PO KENI NOSTALGJI PER ATE SISTEM TE VI TEK MUA SE E MAR UN SI SKLLAVIN TIM..QE TI JAPI QENVE TE MI PER TE NGREN DHE TE MI NZIERI NE XHIRO NE PYLL.DHE JA GARANTOJ UN QECIN DHE RROGEN..I JAP DHE USHQIM SI NE KOHEN E KOMUNISMIT PO DESHI..PO ME NJE KUSHT TE LAHET PERDIT,,SE NGA QE NE KOH TE KOMUNISMIT LAHESHIM NJEHER NE JAV..PO NUK U LA PERDIT KAM HALL SE DO ME INFEKTOJ QENET…

  Reply to this comment
 66. red May 9, 23:54

  ky sistem ka qene nje cope muti po nuk po hyj ne detaje se i keni te gjitha ketu, por edhe ky tani nuk quhet kapitalizem me keta politikane qe jane ne pushtet nuk jemi me mire se totalitarizmi

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim