Vendimi: Suela Bedeni, e besuara e Ramës për shërbimin sekret

October 16, 2013 19:10

Vendimi: Suela Bedeni, e besuara e Ramës për shërbimin sekret

“Gjatë intervistës së fundit që sipas procedurës duhet të bënte edhe mua, më la një mbresë të fortë për pasionin me të cilin fliste për këtë fushë që në imagjinatën tonë është kaq e largët me rolin e gruas. Koha do të jetë edhe në këtë rast gjykatësi më i mirë për drejtësinë e zgjedhjes së një gruaje në një “punë burrash”, por për sa më takon kam besimin e plotë se kjo pedagoge e re universitare është zgjedhja e duhur për një detyrë ku inteligjenca dhe integriteti bëjnë diferencën,” shkruan Rama ne facebook.

Fjala eshte per emërimin në detyrën e Inspektorit të Përgjithshëm të Shërbimit Informativ të Shtetit të Suela Bedenit.

Vendimet e qeverisë

Kryeministri Edi Rama drejtoi sot mbledhjen e Këshillit të Ministrave, në të cilën u morën këto vendime:

1. Lirimin nga detyra z.Saimir Kodra dhe emërimin në detyrën e Inspektorit të Përgjithshëm të Shërbimit Informativ të Shtetit të znj.Suela Bedeni

 2. Për përcaktimin e fushës së përgjegjësisë shtetërore të Ministrisë së Transportit dhe Infrastrukturës.

 4. Për disa ndryshime në vendimin nr.289, datë 17.5.2006, të Këshillit të Ministrave, ”Për organizimin dhe funksionimin e Agjencisë së Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit të Zonave/Ndërtimeve Informale”, me qëllim shkurtimin e numrit të drejtorive të ALUIZI-t në qarkun e Tiranës nga shtatë në tre  drejtori, ndërsa në qarqet e tjera nga dy në një drejtori.

October 16, 2013 19:10
Komento

23 Komente

 1. Daniel October 16, 18:11

  Nuk paskan mbaruar akoma keto budallaqet e Rames qe po na i shet per gjeni!

  Reply to this comment
 2. esen October 16, 18:12

  Suela Bedeni, nje emer krejt i panjohur, por “më la një mbresë të fortë për pasionin me të cilin fliste për këtë fushë..” thote kryeministri. A mos do te duhej te kishte kritere shume me rigoroze dhe te shpallura per nje detyre te tille, vec mbresave qe dikush krijon dhe menyren pasionante per te cilen flet per nje fushe te caktuar?

  Reply to this comment
  • Lolita October 16, 19:49

   Experiencen e perfiton kur punon ne nje posicion. C’dokush nga ne ka filluar nje posicion fillestar dhe me pas eshte ngirtur ne detyre. Mos shkruani negativisht kur nuk e keni pare punen e saj.
   Urime dhe pune te mbare!!!

   Reply to this comment
   • raimond vlonjati October 17, 00:22

    Po pse Eksperiencen ne pune ajo do e krijoj aty ne krye te institucionit ?

    Pse ca eshte punesimi ne qeveri , vend pune per te bere stazhin e fillestareve ?
    Qeveria qenka si punishtja e punes praktike , ku njereit mesojne si te punojne?

    Reply to this comment
  • kosta October 16, 22:17

   Nuk eshte krejte i pa njohur….por eshte kret i paafte ne ate detyre shume delikate ky emer….Suela ka punuar ne SHISH por ne nje detyre qe nuk ka patur akses ne perpunimin e informacionit gje qe nuk flet per aftesi apo eksperience…..ka punuar ne marredhenit me publiku….ka qene shkelese sistematike e rregullave te punes gje qe eshte ukur ne detyre dhe u largua me deshire……nuk shquhet per inteligjente megjithse ka shume leksik te pasur kjo e ben edhe shume fjalamane…..gjerat e thjeshta i spjegon me fjali kilometrike…ndofta kjo i ka pelqyer Rames….por Rama harron se do te marri vendime te rendesishte qe do te kene te bejne edhe me jete njerezish, mbi bazen e ” keshillave” te Sueles…..

   Reply to this comment
   • Arioni October 17, 09:10

    Shpjegon gjera te thjeshta me fjali kilometrike ???

    Pse nuk thua qe i ngjan Grigjes se PD-se kjo.

    Ne cfare Universiteti ka dhan mesim kjo Suela ?

    Reply to this comment
 3. iliri October 16, 18:28

  Jam shume i lumtur me kete kandidature,i uroj pune te mbare ne kete detyre te rendesishme dhe arritje te metejshme suksese,gjithashtu nje falenderim per kryeministrin ne detyre qe ka bere nje staf me te vertet per tu admiruar bravo.Ju uroj te gjitheve pune te mbare.

  Reply to this comment
 4. Pëllumb zaimi October 16, 19:43

  Nga ky lajm nuk kupton dot kush është kjo suela! Pale pastaj të arrish në ndonje përfundim për aftesitë investiguese!? Për këtë arsye votova “asnjë ndjesi”. Kjo nuk duhet të jetë shefja kryesore e shish? “inspektori i pergjithshem” sipas konceptit amerikan ështe nje pozicion që une po e quaj “syri dhe veshi i qeverise ne shish”. E quaj gjithnje “sipas konceptit amerikan” sepse nuk di më tej shpjegime té tjera rreth këtij koncepti. Konceptin amerikan e njoh mirë dhe e sqarova ne bazë të tij po ku i dihet çfarë nënkuptojnë me të, në shqiperi!? Kryesorja ështé qe kjo zonjë apo zonjushë nuk njihet fare dhe nuk di çfarë të thuash nëse është zgjedhja e duhur? Anonimët të “trembin” pak në këtë këndvështrim sidomos kur është fjala që do shërbejnë në një shërbim inteligjence, ku intelekti i lartë eshte ndër kushtet e para!? Të jesh anonim dhe të kesh statusin e inteligjentes sikur janë të pa përputhëshme apo jo?

  Reply to this comment
 5. Pëllumb zaimi October 16, 19:45

  VR!!! Nga ky lajm nuk kupton dot kush është kjo suela! Pale pastaj të arrish në ndonje përfundim për aftesitë investiguese!? Për këtë arsye votova “asnjë ndjesi”. Kjo nuk duhet të jetë shefja kryesore e shish? “inspektori i pergjithshem” sipas konceptit amerikan ështe nje pozicion që une po e quaj “syri dhe veshi i qeverise ne shish”. E quaj gjithnje “sipas konceptit amerikan” sepse nuk di më tej shpjegime té tjera rreth këtij koncepti. Konceptin amerikan e njoh mirë dhe e sqarova ne bazë të tij po ku i dihet çfarë nënkuptojnë me të, në shqiperi!? Kryesorja ështé qe kjo zonjë apo zonjushë nuk njihet fare dhe nuk di çfarë të thuash nëse është zgjedhja e duhur? Anonimët të “trembin” pak në këtë këndvështrim sidomos kur është fjala që do shërbejnë në një shërbim inteligjence, ku intelekti i lartë eshte ndër kushtet e para!? Të jesh anonim dhe të kesh statusin e inteligjentes sikur janë të pa përputhëshme apo jo?

  Reply to this comment
 6. raimond vlonjati October 16, 19:55

  Kjo duket fytyre spiune –hahahahahe

  Edhe emrin e ka Suela , qe jane te gjitha per spiunlleqe te parat hahahahahaa po qesh me lot

  Edi thote mire, kjo Suela perderisa ka pasionin –eshte ne regull….looooooooooool hahahaha

  Hajde kritere hajde …Nejse mo, jemi ne Tirane –hahahaha Prandaj e kendonte ate kengen Edi
  dhe ajo kenge tregon edhe fatkeqsine e Shqiperise———Sepse mentaliteti i tiransave eshte mentaliteti me karagjoz i shqiptareve,
  por qe sidoqofte me mire se Sala eshte —-Ndaj hec aty , se Sala ishte skandal fare ….

  Reply to this comment
 7. ty October 16, 20:05

  Si more z. kryeminister nuk i more doren atij komentuesit me emrin “ESEN”?

  Reply to this comment
 8. nick October 16, 20:31

  keta te panjohurit do dalin me punetoret.Sa te marrin kthesen ata”te njohurit” bota e ka bere nje rrotullim.Edi,vendosi gjerat me koken tende,me mire te gabosh me gjykimin tend sesa te gabosh me gjykimin e te tjereve.

  Reply to this comment
 9. nendetesja 105 October 16, 22:03

  O Kryeminister kjo Zj. Suela a mos ka punuar ne shish, kur drejtor sherbimi ishte vellai i Majlinda Ketes?!
  Z. Kryeminister kete veshin dhe syrin tend ne SHIK, Visho Ajazi do ta terheqi per hunde is t’i doje qefi. Ka eksperience kanadeze per keto pune Vishua. ollges (ruse ose me mire mingreliane-ruse) do t’i shtoje edhe kete pjeshken.
  Z.Kryeminister qeveria me pjeshka, por pjeshkat me karar thte populli.
  Per me shume hollesi neser avazi z. Kryeminister!

  Reply to this comment
 10. studenti October 16, 22:22

  i uroj pune te mbare ne kete detyre te rendesishme dhe suksese, gjithashtu nje falenderim per kete emerim.
  zonja e emeruar ne kete detyre eshte e afte, profesioniste dhe ka nje eksperience te gjate pune si me instituciuonet e sigurise ashtu edhe me organizmat nderkombetare prezente ne vendin tone.

  Reply to this comment
 11. Bocari October 16, 23:15

  Kam nje pyetje amund te me pergjigjet kush; Kjo zonja ka bere ndonje shkolle ne Amerike?

  Reply to this comment
  • raimond vlonjati October 17, 00:19

   Nuk ka ce do shkollen kjo, se kjo ka lindur me ….shkolle .looooooooool

   Ndaj boll me pyetje me te futme..lol

   Se kur e ka robi pasion , eshte i afte _-Ja une psh kam pasion futbollin, te me fusin me kombetaren kushedi sa golla bej, se e kam pasion jo per gje
   Por sic duket ata te federates nuk pjerdhin per pasion..lol

   Suela do punoje me pasion, me perkushtim , me kembngulje……….Ou, mos po vjen koh e Dulles ..???lol

   Reply to this comment
 12. Pyetja October 17, 01:54

  A t’ja vëmë emrin “mata hari” ose 007-ta? Për cilin emër të koduar votoni?

  Reply to this comment
 13. Gava October 17, 05:42

  Po ti a nishan na je dhe na Vlora.Na hape barkun me menen qe ke.Rrathe rrathe….

  Reply to this comment
 14. mere, lere. October 17, 06:46

  Koment i fshire nga moderatori, ju lutem ruani etiken. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe lexoni!

  Reply to this comment
 15. Tori October 17, 09:33

  Suela eshte ish punonjese sherbimit me goxha karriere dhe ne lidhje me detyren eshte e afte qe ta beje shume mire aq me teper qe detyrat funksionale te saj nuk kane te bejne as me perpunim informacioni dhe as pune operative.Inspektori kryeministrit eshte nje forme kontrolli e kryeministrit mbi sherbimin qe ka te beje kryesisht me kontrollin e ligjshmerise dhe ushtrimit te detyrave funksionale.Sa per informacion Inspektori nuk ka akses mbi informacionet ,burimet apo materiale te tjera te klasifikuara.Sherbimi informon kryeministrin ,presidentin ,bashkepunon me organe te tjera ligjzbatuese dhe kontrollohet vetem nga parlamenti me komision te posacem te certifikuar edhe nga sherbimi sipas standarteve te natos

  Reply to this comment
 16. Mimoza October 17, 18:15

  Po kjo vajze e hijshme paska kerkuar te largohet nga SHIK vete, pra nuk e paska pasion. A kemi kohe te provojme ne, apo do te jete vetem syri dhe veshi i kryeministrit qe ky as te mos merret fare me SHIK-un po te vendose vete.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*