Një fëmijë me shërbyesen, historia e panjohur e Karl Marksit

January 8, 2018 09:44

Një fëmijë me shërbyesen, historia e panjohur e Karl Marksit

Ka një episod të errët në jetën e Karl Marksit  që ka ngjallur përherë debate tek studiuesit dhe biografët e tij.

Duket se babai i socializmit shkencor ka patur një histori intime me shërbyesen e familjes, histori prej së cilës erdhi në jetë edhe një fëmijë, më pas i braktisur.

Historia që dhjetorin e kaluar u publikua edhe nga New York Times ka për protagoniste Helene Demuth, – raporton DITA.

Helene e lindur në 1820 hyri si punonjëse shtëpie në familjen Marks, në 1845.

Helene Demuth

Ajo kishte qenë më parë shërbyese e familjes së gruas së Karl Marksit, Xhenit.

Helene u dërgua nga nëna e Xhenit të ndihmonte Xhenin në rritjen e fëmjëve, në kohën kur Karli dhe Xheni u vendosën në Bruksel.

Lindja e fëmijës shkaktoi një krizë në familjen Marks.

Karli, i frikësuar se kjo do të shkatërronte reputacionin e tij organizoi një konspiracion për të mbuluar si çështjen ashtu edhe foshnjën.

Ai u mbrojt duke thënë që fëmija ishte i mikut të tij, Frederik Engelsit.

Frederiku, i cili vizitonte shpesh familjen Marks, mori përsipër atësinë, madje djali i lindur nga shërbyesja Helenë u quajt pikërisht Frederik për ta bërë versionin sa më të besueshëm.

Edhe vetë Helena, pranoi që babai i fëmijës ishte Engelsi.

Por pas vdekjes së Xhenit, Marksi ka pranuar në shënimet e tij se gjithçka ishte një mashtrim dhe u ka kërkuar të gjithë pasuesve të tij, sidomos grave, ta falin.

Marksi me gruan Xheni, vajzat dhe mikun e tij Engels

Helen Demuth ka vdekur në moshën 69 vjeçare në Londër.

Frederiku ka vdekur gjithashtu në Londër në moshën 77 vjeçare në vitin 1929.

Ai u rrit në një shtëpi jetimësh.

Shumë vite më pas, një nga vajzat e Marksit, Eleonora, e cila kishte lexuar shënimet e të atit, e rigjeti Frederikun dhe e bëri atë mik shtëpie.

Karli dhe gruaja e tij Xheni e cila ishte 4 vjet më e madhe se ai, patën 7 fëmijë.

Kurse Engelsi nuk u martua kurrë. Ai bashkëjetoi për 20 vite me Mary Burns. Të dy ishin kundër institucionit të martesës.

b.m/ dita

 

 

January 8, 2018 09:44
Komento

23 Komente

 1. ooooooooooooooo Marksi ka mendu edhe per shtimin e popllit ! January 8, 10:10

  Marksi dmth …paska njolle ne biografi mo ?
  Na doli kurvar shoku Marks ?
  Buooo ke par ti keshtu .
  NZ-Fashistat jane pedera ndersa kamunistet gurvar

  Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... January 8, 22:48

   Te dashur shoke bashkeatdhetare! Mos u befasoni nga kjo histori. Marksi nuk e ka thene ne asnje rast qe tua hypesh grave te qe ta ngrejne eshte gje e keqe dhe antikomuniste!

   Perkundrazi ju duhet ta dini qe kimunistet nuk te falin por me dashje apo pa dashje ta cojne deri tek qafa.

   Shikoni se cfare beri bab myslimi dhe shoku enver, njeri la saline e tjetri la lulin… komunistet jane superaktive ne keto drejtime dhe ju e keni provuar vet me sekretaret e partise ne fshatra, kooperativa, uzina, fabrika, nderrmarrje shteterore, qytete e rrethe ku keni jetuar.

   Shikoni se cfare bene komunistet ne shqiperi, per dyzet vjet pushtet e nderruan faren e kombit nga fare e paster shqiptari ne fare komunistash hamshore qe nuk pyesin me por ja fusin kujt tu dali perpara biles edhe njeri tjetrit nga fillimi e deri ne hundin e shoqerise.

   Ju me enverin, ramizin e saline dhe i mbajtet e po i mbani kembet ne ajer pa lere po te kishit rene ne dore te marksit ju…

   Ju vdisni.per tu qire nga komunistet e marksiste leninistet… ndaj keni rene ne dashuri kaq te cmendur me politikanet e pd & ps e me kurvat e lsi, dobicat dhe kopilet e komunistave te PPSH, – aq shume saqe kur u ngrihet atyre ju rreshtoheni ne sheshe e ne cadra me javeve te tera me enderren se po u vjen radha. Edhe mos me thoni se nuk kame te drejte se te gjithe ata qe ju ndiqni nga pas si mish per topa jane komuniste e dobic komunistesh.

   Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... January 8, 22:57

   Ne fund te fundit cfaj ka pasur marksi… kjo ka qene yll!
   Pa shikoni komunistat tane: saliu me lirine qe edhe te burgosurit e spacit do pranonin me mire mastrubjmin; luli me ate qe gjithmon duket sikur ka mbaruar turrnin e nates tek semaforet; iliri me kryemadhen qe ne momented me te bukura te saj duket si traktoristat e enver hoxhes qe sapo kane mbaruar se ngreni dreken…

   Kjo e marksit ka qene me bukuri te hijshme dhe marksi vet me i hijshem se ajo

   Reply to this comment
 2. kasem gahinji January 8, 10:37

  me se fundi nje sihariq,u gjet kopili i kurvarit marks.moral i ulet i marksisteve,linin kopile jetime.kam bere edhe une zbulime te tilla.psh.engelsi kishte dy kopile,lenini tre stalini kater.rriti edhe tre te leninit,vec femijeve legale.po enveri?ketu ne shqiperi dihet nje,llulushi i pd.ka te dhena edhe per ne france,por nuk i bije ne te.mbase ndonje e ka me princeshen,por ajo iku me mbretin dhe nuk dihet ku e ka fshehur.mbase e ka gjetur alfred peza,por nuk e ben publike,per arsyet e veta peronale.ka plasur cipa fare.pse nuk merreni me kopilet ,me kurvat e kurvaret vipa te sotem,por merreni me histori 200 vjecare?

  Reply to this comment
  • Gani USA January 8, 11:12

   Nuk ka asgje t keqe.
   Marksi ka qene nje mendje gjeniale por mbetet njeri.
   Me dobesite qe ka secili prej nesh.
   Plus qe Marksi dhe Engelsi e me pas Lenini prrmtuan zhdukjen e marteses te cilen e konsideronin njesh me pronen private.
   Por nga te tre vetem Engelsi e mbajti premtimin, edhe ky ne nivel personal.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 9, 12:55

   vetëm hitleri nuk pat gjë!
   pra të gjithë nazistë se i pari i tyre ishte i ndershëm!!
   si punonte rrushi!!

   Reply to this comment
   • intelektuali January 9, 15:47

    Ja degjo ketu per te plotesuar brimat ne njohurite e cunguara nga fanatizmi enverist:

    SEKRETET E HITLERIT

    “Historianët gjermanë Timothy Ribak dhe Florian Beyrler thanë se kishin gjetur ditarin e motrës se Fuhrerit, Adolf Hitler. Sipas shkencëtarëve, dokumenti është jashtëzakonisht i vlefshëm pasi thekson marrëdhëniet familjare në familjen e Hitlerit. Shkencëtarët kanë thënë se dokumenti është autentik dhe real.

    Ditari i Paula Hitlerit e bën të qartë se vëllai i saj si adoleshent ishte i ashpër dhe i padisiplinuar dhe shpesh e kishte rrahur. Kur ajo ishte 8 vjeç dhe Adolfi 15 vjeç, Führeri i ardhshëm shpesh bente grushta me shoket. Për Paulan vëllai i saj ishte edhe si një baba; Ai ishte shumë i ashpër me të, por ajo mendonte se sjellja e Adolfit ishte e dobishme. Florian Bayer ka punuar me historianët sovjetike per te zbuluar se Paula kishte pasur një aferë me një prej nazistëve më të ligj – Dr. Erwin Yekelius përgjegjës për likuidimin e 4000 njerëzve në dhomat e gazit, por Hitleri nuk e lejoi motren e tij të martohej me xhelatin e dhomave te gazit. Historiani amerikan Deborah Heiden sugjeron që sjellja e Hitlerit ishte diktuar nga fakti se ai kishte vuajtur nga një formë agresive sifilizi qe ne rini. Historianët kanë sugjeruar vazhdimisht se Hitleri ka vuajtur shume nga kjo sëmundje veneriane. Në fazat e hershme, sifilizi trajtohet me antibiotikë, por kur nuk trajtohet për disa vjet, lindin probleme me zemrën, sistemin nervor dhe psikikën e te infektuarit. Sipas Deborah Hayden disa simptoma në Hitlerit, duke përfshirë encefaliti i trunit, marramendje, dhimbje gjoksi dhe shqetesime të zemrës shoqeruar me paranoje agresive tregojnë se Hitleri në fakt vuajtur heret nga sifilizi. Dihet se Hitleri pinte vazhdimisht kripë jodizuar, e cila përdoret në trajtimin e sifilisit në fazat e tij të fundit. Disa mjekë, megjithatë, e ngaterruan sifilizin me anginën, gjë që ndoshta u diagnostikua gabimisht nga dhimbjet e gjoksit, e cila përdoret në trajtimin e sifilizit në fazat e tij të mëvonshme.

    Sipas disa burimeve Hitleri merte rreth 70 lloje të ndryshme barnash, përfshirë edhe metamfetaminat.
    Hitleri besonte se sifilizi ishte sëmundje hebrenjsh dhe kishte shkruar shume per të luftuar sifilizin dhe pederastine në librin e tij “Mein Kampf”.

    Dr. Tom Hathan, një studiues në Universitetin e Teksasit në një konferencë shtypi në vitin 1999, tha se simptomat e Führerit ishin një manifestim i sëmundjes së Parkinsonit. Kjo shpjegon reagimet e cuditeshme te Hitlerit, ne shume raste me vendime per fatin e Botes Frika nga sifilizit e detyroi Hitlerin të shpikë kukull gome për ushtarët gjermanë me brime në pjesën e përparme. Sipas historianëve norvegjezë, Adolf Hitleri ka urdhëruar lodrën e parë erotike në botë nga frika qe kishte qe ne rini nga sifilizi. Përgjegjës për këtë projekt ishte Henry Hymler, kreu i SS.”

    Besoj qe kam qene i dobishem per te plotesuar njohurite e cunguara nga fanatizmi enverist.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 January 10, 08:07

     nastro mi rrite njohuritë me minus “të madh”!!
     unë kujtova se do të ma nxirrje të ndershëm e të pastër si qelibari të adhuruarin tënd!por dhe ky paska qënë(e pohon vetë ti,nastro kari) se nuk paska pasur asgjë të ndryshme nga i “urryeri”lenin!!bile nga të gjitha që shkruan ti del se paska qënë më psikopat se të gjithë të tjerët që ti i quan “lubi”!!
     më fal nastro zogu i parë,perëdija tënde ai po që ka qënë perëndi!!pavarsisht se bridhte me kurva e i mbante në harrem,asnjëherë nuk e zuri sifilizi!!ishte i zgjuar debili!!
     ps:nastro të gjitha këto,plush të tjera,janë aq të njohura,sa është kohë e humbur ti sjellësh si fakte!aq më tepër të reja!!

     Reply to this comment
     • intelektuali January 10, 13:32

      Hitleri eshte shembelltyra e Enverit dhe jo “adhurim” i intelektualit sic eshte per te gjitha viktimat e ketij Diktatori Pederast te paftyre qe jetoi gjithe Luften tek kunati i tij Kryefashist dhe qe spiunoi komunistet tek gjermani pa ju dridhur qerpiku i syrit.

      Lexoje librin e Erald Kaprit me dokumenta autentike britanike per spiunin e Hitlerit, Enver Hoxha qe intelektuali i ka bere te ditura qe ne vitet 90-te sapo kur doli nga burgu,

      por:

      Mund t’i besh ta fala Nexhmje Hoxhes qe Kac Dervishi ja zbathi breket e hipokrizise kur publikoi ne media librezen e antarsimit te krimineles Nexhit ne Partine Fashiste.

   • Xha Veri January 9, 18:32

    Hitua kishte lind vetem me nji koqe
    i shkreti .
    O gjynaf me shajt . Even ja pallonin besniket e partis .(njilloj si ja bonin Liris se salis )
    Nuk ishte si marksi kamunist vagabond
    qi s’la sekretare partie pa mbarsur
    Shif mer te Gjatin si i ka zgjedh ministret .
    Njona ma sexi se tjetra .

    Reply to this comment
 3. fteri January 8, 17:35

  Teorikisht jo vetëm Marksi ,por të gjithë qenjet e gjalla ,njrëz dhe kafshë ,të gjitha gjallesave mbi tokë këdojnë brenda zemrës si gëzimet ,edhe vuajtjet e dashurisë të qytetarit të lirë të botës që na rrethon. Dashuria na qënka produkt i lumturisë ,por edhe shkatrrimit të njerzve që nga lashtësia deri në ditët tona ,kur bëhen gabime.

  Reply to this comment
 4. demo January 8, 21:26

  Eee po kur je si gjithe qeniet e gjalla,kafshet.mizat,gjerperinjte etj.,mos prediko moralin
  sikur je profet.Nje DEMAGOG I PACIPE,NJE PARAZIT I PACIPE,SKUTH I KAMUFLUAR,QE NGATERROI BOTEN ME DEMAGOGJINE E TIJ,paska qene edhe IMORAL.Ashtu si mashtroi njerezimin me dokrrat e tij,mashtroi familjen dhe JA VURI KOPILIN NE PREHER ME PLOT KUPTIMIN E FJALES,MIKUT TE TIJ ENGELS. Megjithese ka zera qe deklarojne se ne 7femijet e Markdit ka kontribuar edhe Engelsi.Ndryshe s`kishte si e pranonte atesine e femijes.

  Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... January 8, 23:06

   Ti demo nuk me duket se ke gje me marksin vet pasi ti nuk mund ta dish se kush ishte marksi.

   Sipas menyres se te shprehurit tend ti e ke mllefin me sekretarin e partise se punes…. si e ke hallin ti shtoi kalamajt mbi plan apo nuk te dha atesine organike…? Pse te djeg miza?

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 9, 13:00

   dem
   sipas asaj tëndes,mëndjes!!
   i vjen se nëse të derdhet boja kur pregatitesh të shkruash me penë!?
   duhet të zhdukësh shkrimin??
   sepse ai u bë shkak për të tu njllosur këmisha?!
   dem ti e di fare mirë që marksi është nr-1,dhe i fundit i të mëdhenjve!!
   lër nastron në punën e tij,ai del e tepron!!nuk ka nevojë që ta mbështesësh!!

   Reply to this comment
 5. fteri January 9, 08:51

  Demo !
  ….ti e di se njezimi ka kaluar tre forma kryesore të familjes dhe martesës,që u përgjigjen tri shkallëve kryesore të zhvillimit të njerëzimit :
  1-Egërsisë i përgjigjet martesa me grupe ,
  2-Barbarisë i përgjigjet martesa me çifte ,
  3-Qytetrimit i përgjigjet monogomia ,e plotësuar mga pabesia bashkëshortore dhe nga prostitucioni etj.
  Ajo që ti e quan te Marksi si njollë morale ,që edhe u kërkoi falje grave ,sot ngjarje të tilla në botën tënde borgjeze ndodhë përditë dhe nuk kërkon asnjë falje .DEMO !
  …ti besoi se jeton vetë në këtë botë,nuk ke ardhur nga hëna !
  Ajo që për ty Marksi ka bërë një krim dhe sjell me vete pasoja të rënda ligjore e shoqorore në socializëm ,për borgjezinë tënde bejlerë ,agallarë e inorante bajrektar e turkofag ,është e përditshme dhe zakonshme !

  Klasa e re politike e sotme konsideron tradhëtinë bashkëshortore si një nder ose ,në rastin më të “keq ” një kënaqësi seksuale shkurt prostuticion të hapët ,kush është i ligu këtu :
  -,familja e kalbur në kapitalizëm ?
  -apo familja e shëndoshë te socializëmi i Markësit ?

  Reply to this comment
 6. intelektuali January 9, 09:35

  Cifuti Karl Marks pervecse e kishte leshuar hallatin e tij komunist pa frena, por ishte edhe nje bixhozxhi patollogjik dhe te gjitha lekat qe ja jepnin bankieret e fajdeve Rothschild per te sulmuar Kapitalin Industrial, ai i bente rush e kumbulla ne bixhoz dhe kur mbeti ka asnje dyshke dhe e la familjen ne piken e hallit, motra e tij i shkruajti nje leter:

  TI O KARL QE SHKRUAJTE KAPITALIN, PO BEJ CA KAPITAL PER VETE DHE FAMILJEN MORE DERZI!

  Lenini doli qe ishte i semure nga sifilizi qe e kishte kapur ne bordellot e Londres, ndersa Stalini njihej si hamshor sexi i vajzave te reja,

  sepse:

  E KISHTE HALLATIN SA BLENDI FEVZIU SHTATIN

  Keta ishin korifenjte komuniste te Makrsizem-Leninizmit te Enver Pederastit qe mbushnin me fytyrat e tyre te shemtuara Tiranen dhe qytetet tona per 50 vjet me radhe dhe qe infektuan me MURTAJEN bolshevike shqyptaret dru me pre, semundje qe vazhdon deri ne ditet tona.

  Reply to this comment
 7. intelektuali January 9, 15:48

  Ja degjo ketu per te plotesuar brimat ne njohurite e cunguara nga fanatizmi enverist:

  SEKRETET E HITLERIT

  “Historianët gjermanë Timothy Ribak dhe Florian Beyrler thanë se kishin gjetur ditarin e motrës se Fuhrerit, Adolf Hitler. Sipas shkencëtarëve, dokumenti është jashtëzakonisht i vlefshëm pasi thekson marrëdhëniet familjare në familjen e Hitlerit. Shkencëtarët kanë thënë se dokumenti është autentik dhe real.

  Ditari i Paula Hitlerit e bën të qartë se vëllai i saj si adoleshent ishte i ashpër dhe i padisiplinuar dhe shpesh e kishte rrahur. Kur ajo ishte 8 vjeç dhe Adolfi 15 vjeç, Führeri i ardhshëm shpesh bente grushta me shoket. Për Paulan vëllai i saj ishte edhe si një baba; Ai ishte shumë i ashpër me të, por ajo mendonte se sjellja e Adolfit ishte e dobishme. Florian Bayer ka punuar me historianët sovjetike per te zbuluar se Paula kishte pasur një aferë me një prej nazistëve më të ligj – Dr. Erwin Yekelius përgjegjës për likuidimin e 4000 njerëzve në dhomat e gazit, por Hitleri nuk e lejoi motren e tij të martohej me xhelatin e dhomave te gazit. Historiani amerikan Deborah Heiden sugjeron që sjellja e Hitlerit ishte diktuar nga fakti se ai kishte vuajtur nga një formë agresive sifilizi qe ne rini. Historianët kanë sugjeruar vazhdimisht se Hitleri ka vuajtur shume nga kjo sëmundje veneriane. Në fazat e hershme, sifilizi trajtohet me antibiotikë, por kur nuk trajtohet për disa vjet, lindin probleme me zemrën, sistemin nervor dhe psikikën e te infektuarit. Sipas Deborah Hayden disa simptoma në Hitlerit, duke përfshirë encefaliti i trunit, marramendje, dhimbje gjoksi dhe shqetesime të zemrës shoqeruar me paranoje agresive tregojnë se Hitleri në fakt vuajtur heret nga sifilizi. Dihet se Hitleri pinte vazhdimisht kripë jodizuar, e cila përdoret në trajtimin e sifilisit në fazat e tij të fundit. Disa mjekë, megjithatë, e ngaterruan sifilizin me anginën, gjë që ndoshta u diagnostikua gabimisht nga dhimbjet e gjoksit, e cila përdoret në trajtimin e sifilizit në fazat e tij të mëvonshme.

  Sipas disa burimeve Hitleri merte rreth 70 lloje të ndryshme barnash, përfshirë edhe metamfetaminat.
  Hitleri besonte se sifilizi ishte sëmundje hebrenjsh dhe kishte shkruar shume per të luftuar sifilizin dhe pederastine në librin e tij “Mein Kampf”.

  Dr. Tom Hathan, një studiues në Universitetin e Teksasit në një konferencë shtypi në vitin 1999, tha se simptomat e Führerit ishin një manifestim i sëmundjes së Parkinsonit. Kjo shpjegon reagimet e cuditeshme te Hitlerit, ne shume raste me vendime per fatin e Botes Frika nga sifilizit e detyroi Hitlerin të shpikë kukull gome për ushtarët gjermanë me brime në pjesën e përparme. Sipas historianëve norvegjezë, Adolf Hitleri ka urdhëruar lodrën e parë erotike në botë nga frika qe kishte qe ne rini nga sifilizi. Përgjegjës për këtë projekt ishte Henry Hymler, kreu i SS.”

  Besoj qe kam qene i dobishem per te plotesuar njohurite e cunguara nga fanatizmi enverist.

  Reply to this comment
 8. demo January 9, 22:42

  Marxi ju fsheh ballafaqimit.Nuk e kam fjalen per kopilat qe importonte dhe exportonte .Teorite e tij te vleres dhe mbivleres,konceptet e kapitalit,klasave,lufta e klasave,kapitalizmi,imperializmi u bene sllogane qe korraconin nje skuth frikacak qe nuk guxoi asnje cast te jetes se tij te ballafaqohej me ekonomiste,filozofe,historiane dhe specialiste te fushes,por i leshonte demagogjite e tij me fashikuj neper menxat ku mblidheshin punetyoret injorante te minierave te qymyrgurit,per ti nxitur te sulmonin fabrikantet dhe pronaret qe “po i shfrytezonin” Carls Darwin beri revolucionin e madh ne hkencat shoqerore qe i parapriu Froidit,Jungut,madje dhe Ajnshtajnit.Por ishte burre,jo skuth.Carls Darvini e HODHI TEORINE E TIJ NE BALLAFAQIM FILOZOFIK,SHKENCOR, QE PERMBYSI BOTEN NJESOJ SI kOPERNIKU DHE gALILEU DHE NATYRISHT PRITI RRUFETE.,.Kurse Marksi u fsheh brenda fustanit te madh te se shoqes,Zhenit,qe e kishte vellane minister te brendshem te Prusise,.Fashikujt e Kapitalit u botuan ne fshehtesi dhe ju shperndane selive te Levizjeve socialiste ne Angli,France,Gjermani dheU BOTUAN SI VEPRA TE PLOOTA VETEM PAS FITORES SE REVOLUCIONIT BOLSHEVIK TE TETORIT.Marksi ishte nje skuth cifut,qe e kuptonte se demagogjia e tij nuk kishte bazament shkencor,prandaj i fshihej ballafaqimit.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 10, 12:00

   pa qënë kaq brënda sa ti me marksin,po i marr 100% si të vërteta dhe po ju shtoj dhe nja 20% të tjera!!
   por pyetja që më lind është kjo:mos vallë humbin vlerën teoritë e tij??
   mos vallë i bie vlera atij se ti dhe disa si ti,urrejtës patollogjik,nuk i pranoni??

   Reply to this comment
 9. intelektuali January 10, 13:38

  Hitleri eshte shembelltyra e Enverit dhe jo “adhurim” i intelektualit sic eshte per te gjitha viktimat e ketij Diktatori Pederast te paftyre qe jetoi gjithe Luften tek kunati i tij Kryefashist dhe qe spiunoi komunistet tek gjermani pa ju dridhur qerpiku i syrit.

  Lexoje librin e Erald Kaprit me dokumenta autentike britanike per spiunin e Hitlerit, Enver Hoxha qe intelektuali i ka bere te ditura qe ne vitet 90-te sapo kur doli nga burgu,

  por:

  Mund t’i besh ta fala Nexhmje Hoxhes qe Kac Dervishi ja zbathi breket e hipokrizise kur publikoi ne media librezen e antarsimit te krimineles Nexhit ne Partine Fashiste.

  Reply to this comment
 10. demo January 10, 20:10

  Anticensure..Po ja shih e shkruaj.Ku jane sot shtetet Marxiste Leniniste,qe per 80 vjet e mbeshteten ekonomine ne teorine Marxiste?Deshtuan komplet.Fanar ndricues i shtetit marxist ka mbetur vetem Koreja e Kim Jungut. Teoria Marxiste deshtoi me turp si teori dhe si praktike.Mjere kush e provoi.

  Reply to this comment
 11. Koba January 10, 22:26

  Po cfare keni me Hitlerin Xhanem??.Llafi eshte per Marxin.Ai na paska qene Qejfli ,me nje fjale Pi..ar .Po dhe e shoqja ia kaluajtur nje cike fare me Engelsin..Bile Engelsi i ka financuar se ishte shume i pasur. Keshtu eshte kjo pune dhe ATA njerez kane qene.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim