Një fjali e Berishës për Zogun në 1994

December 23, 2017 10:22

Një fjali e Berishës për Zogun në 1994

Ish-kreu i PD Berisha nihet për oshilacionet e shumta në qëndrimet e tij politike.

Ish-komunisti fanatik i shndërruar në demokrat pas dhjetorit 1990, ndryshon shpesh qëndime edhe për personazhe të historisë shqiptare.

Nga qëndrimet më ekstreme janë ato për Ahmet Zogun.

Ndërsa sot e ngre Zogun në piedestal, ja çfarë thoshte thoshte për të në 1994:

“…Revolucioni i qershorit 1924 [i Fan Nolit] hapi për ne, epokën e ndritur të demokracisë. Ky revolucion u realizua jashtë çdo aleance të dyshimtë apo marrëveshjeje komprometuese që kish nënshkruar dhe do të nënshkruante më pas Ahmet Zogu për të siguruar e ruajtur fronin e tij…. [Ndërsa] dhjetori i vitit 1924 [kur rierdhi në pushtet Ahmet Zogu] ishte një dhjetor i zi për shqiptarët dhe për Shqipërinë. Rrëzimi i qeverisë së Fan Nolit nga Ahmet Zogu me mbështetjen e Serbisë përbën njërën prej ngjarjeve më tragjike të historisë sonë kombëtare.  [Dhe pas kësaj] Shqipëria njohu për 68 vjet me radhë vetëm mynxyra, pushtime tiranira, dhe diktatura nga më të egrat…”

b.m. / dita

 

December 23, 2017 10:22
Komento

2 Komente

  1. one 13 December 23, 10:34

    Se Berisha bëhet zogist e fanolist si ti fryjë era e pushtetit, për këtë nuk e ka fajin populli, as edi rama

    Reply to this comment
  2. ELIOT December 23, 10:55

    PO E E KA FAJIN ED RAMA QE SE FUT NE BURG …. APO ESHTE EDHE EDI SI AI …. EDI NJE HERE E SHAN ENVERIN …N JE HERE JA MBAN QIRIRIN …TE 2 JANE NJESOJ …..

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*