Një foto dhe disa pyetje Edit dhe Lindës

January 8, 2019 00:42

Një foto dhe disa pyetje Edit dhe Lindës

Në shtator 2017 u njoftua se kryeministri Edi Rama udhëtoi drejt Nju Jorkut në kuadër te sesionit vjetor të OKB-së. Por si asnjëherë tjetër njoftimet e zyrës së shtypit pranë kryeministrit për këtë udhëtim ishin të pakta. I vetmi takim zyrtar i raportuar ishte ai ndërmjet Ramës dhe Erdogan.

Një nga arsyet e vizitës e nxjerr pas disa ditësh bankieri shqiptaro-amerikan Richard Lukaj. Ai publikoi një foto ku shihej Edi Rama me bashkëshorten e tij Linda dhe Lukaj me vajzat, që darkonin. Një darkë private, në ambient privat ku merrte pjesë kryeministri i Shqipërisë në udhëtim zyrtar.

Kishte portale që asokohe shkruan se  “udhëtimi i z.Rama me paratë e shqiptarëve në Nju Jork mund të quhet një dështim diplomatik si shtetar, por një sukses personal për portofolin familjar”. Teprime ose jo, një pyetje ka mbetur prej asaj kohe pa përgjigje: Pse ishte në atë darkë kryeministri dhe çfarë kishte ai për të biseduar me bankierin Lukaj?

Një pjesë e përgjigjes gjendet nëse sheh Këshillin Drejtues të bankës ABI: Bashkëshortja e Kryeministrit, Linda Rama dhe bankieri Richard Lukaj janë të dy anëtarë të Këshillit Drejtues të kësaj banke. Madje Linda dhe Lukaj janë futur aty në të njëjtën ditë.

Këtë e provon dokumenti që Dita boton sot, marrë nga Regjistri i Bizneseve: “Depozitim i Rezolutes Nr.64, datë 07.01.2016, ku është vendosur emerimi i z.Richard Lukaj dhe zj.Lindita Rama si anëtarë të rinj të Këshillit Drejtues”.

Ky emërim është miratuar më pas edhe nga Banka e Shqipërisë.

“Mbështetur në dispozitat e ligjit, Banka e Shqipërisë vendosi miratimin për emërimin e znj. Linda Rama dhe z.Richard Lukaj në pozicionin e anëtarit të Këshillit Drejtues”, thuhet në shkresën e drejtorit të Departamentit të Mbikëqyrjes në BSH drejtuar administratorit të ABI Bank, shkresë e cila mban datën 19 janar 2016.

Pyetje për z.Rama: Si e komenton ai faktin e përdorjes së një vizite zyrtare për një takim privat dhe lidhjen e personave në tryezë me interesa private të sistemit bankar?

Si shpjegohet që pas këtij takimi dhe të tjerëve jopublik fuqizimi i kësaj banke private me burime të fshehura në zonë offshore ka qenë i dukshëm, duke u përfshirë në blerje dhe projekte blerjesh të bankave të tjera të nivelit të dytë që operojnë në Shqipëri?

Nuk po merremi me përfoljen se bashkëshortja e kryeministrit dhe bankieri Lukaj janë në fakt aksionerë të kësaj banke. Kjo e fundit mbetet një përfolje për sa kohë ishujt Kajman nuk i deklarojnë këto të dhëna.

Po mjaftohemi me të dhënat që kemi dhe që provohen me dokumenta zyrtarë: Zonja Rama është në Këshillin Drejtues të kësaj banke dhe kjo e bën të vetmen bashkëshorte kryeministri në botë që paguhet nga fonde të fshehura.

Pronarët indirekt të ABI Bank, NCH Balkan Fund, L.P dhe New Century Holdings XI, L.P janë regjistruar në një zonë offshore, ishujt Cayman. Burimet e financimit dhe pronarët realë janë të paidentifikueshëm.

Pra kush e paguan bashkèshorten e kryeministrit të Shqipërisë? Nga vjen rroga e saj? Cilët janë punëdhënësit e saj realë?

A gjykon ajo se është e udhës të drejtojë një bankë të regjistruar në parajsa ofshore, të cilat, as që duhet të afrohen në një vend, ku, për fat të keq, korrupsioni është prej 2-3 dekadash kryefjalë qeveritare dhe ku bashkëshorti erdhi në pushtet pikërisht me premtimin për ndëshkim dhe transparencë?

Me siguri zonja Rama por edhe Kryeministri e dinë se ka vende që e kanë të ndaluar me ligj punësimin e bashkëshorteve të kryeministrave, qofë në publik apo në privat, përsa kohë zgjat mandati i tyre. Por edhe aty ku lejohet, cilido nga këshilltarët e tyre mund tua bëjë lehtësisht të qartë pse ky takim dhe kjo foto nëse do të ndodhnin në një vend tjetër europian, kryeministri do të jepte dorëheqjen e menjëhershme për shkak të konfliktit të pastër të interesit.

Çfarë bëjnë gratë e kryeministrave të tjerë afër nesh rajon, apo në Europë?

Sot, në Kosovë, shteti ynë paralel shqiptar, shefi i qeverisë , Haradinaj e ka gruan e tij gazetare, punë që ka kryer edhe kur Ramushi ishte pjesë e lëvizjes ilegale. Miku i ngushtë i Edi Ramës në Kosovë, Hashim Thaçi, si edhe më parë, bashkëshorten e tij e ka në sistemin e arsimit, e po kështu edhe shefi i kuvendit, Veseli.

Në shtetin gjerman, ku qeverisë prej më shumë se një dekadë zonja e hekurt, Merkel, asnjë funksion të tillë, që bie ndesh dhe është në konflikt interesi, nuk ka bashkëshorti i saj, për më tepër, pak vetë e njohin atë.

Zonja e Presidentit francez drejton një shoqatë bamirësie e angazhuar në të drejtat e njeriut, çka, herë pas here, edhe kaq mund të bjerë në kundërshtim me hapat e qeverisë së bashkëshortit të saj.

Shembuj të tillë, nga e gjithë bota evropiane, mund të sjellim me dhjetra.

Ka pasur edhe nga ata që kanë lënë hijen familjare në këtë lëmë. Shembulli më i rëndë, që nuk ka lidhje me rastin tonë, është ai i kasapit ballkanik, Millosheviç, i cili, me gruan dhe djalin e tij, u bënë përbindësha dhe zhvatës të financave dhe të politikës serbe.

Në Shqipëri, për fat të keq, kemi pasur devijime, të cilat kanë rënduar jo vetëm pozitën drejtuese të shefit të qeverisë, imazhin e tij, por edhe vetë shtetin, duke krijuar një pamje nepotike dhe përfituese.

Familja kryeministrore Berisha, si askush tjetër më parë, krijoi, përmes një katërshe familjare, kapjen e segmenteve të shtetit. Bashkëshortja e tij mblodhi rreth vetes biznesmenë të dyshimtë, që më parë i kishte mallkuar burri i saj, por që më pas, duke e afishuar këtë afërsi me familjen dhe duke bërë dhurata të çmendura, shmangën pagimin e detyrimeve ndaj shtetit dhe këto ishin detyrime qindra milionë dollarëshe. Përmes asosacionit të saj kanë kaluar shumë të mëdha,por askush nuk e di përfundimin dhe trajtimin e tyre. Biznesmenë të fuqishëm pa asnjë lidhje me artin dhe refuzues ndaj tij, blinin me çmime përrallash, tabllo , shuma e të cilëve edhe tani nuk ka adresim të saktë. Bija e tij kërkonte dy apo tre për qind për kontratat që lidhte babai i saj, ndërsa i biri, nuk u mjaftua vetëm me Gërdecin.

Gruaja  e ish presidentit Nishani, duke përfituar nga qënia e tij në postin shtetëror, zgjidhte hallet e gjyqeve të saj dhe gati shembi edhe kishat e Elbasanit. Prona kishin edhe të tjerë si ajo, por as i kanë marrë dhe as nuk ëndërrojnë ti marrin.

Rasti i zonjës Rama risjell precedentin e krijimit të një konflikti të hapur interesi. Ajo mund të jetë financiere e zonja, por, para se të jetë e tillë, tani, ajo është bashkëshortja e shefit të qeverisë.

Të vjetrit thonin se “ këpucari e lë gjithnjë zbathur gruan e tij”. Ne do të donim me shpirt që shefat e qeverive të mos mbetin zbathur për hir të grave të tyre.

DITA

January 8, 2019 00:42
Komento

72 Komente

 1. ... January 8, 01:19

  Richard Lukaj eshte nga nga I njejti fshat si Bashkim Ulaj, nga Vuthaj qe eshte ne Malin e Zi. Investigoni keta te dy, se kane lidhje me njeri tjetrin, do te dale indirekt Bashkim Ulaj, qe eshte mik me Berishen. Keshtu qe mbyllet qarku per Ramen me Berishen, dhe prisni qe Rama te beje drejtesi per poshtersirat qe ka bere Berisha !

  Reply to this comment
  • Ari January 8, 06:26

   Fuck you

   Reply to this comment
  • Ulqini January 8, 09:42

   Ricard Lukaj eshte nga fshati Sukobin komuna e Ulqinit. Ne kufi me Muriqanin. E mos ja futni kot.

   Reply to this comment
   • Che Guevara January 8, 13:00

    Ja peregjigja e mundeshme e Rames per kete takim ne New York:
    -Se pari nuk me ka ndaluar asnje ligj qe une te mos ha dreka dhe darka me simpatizante te Shqiperise!
    Se dyti,nuk ma ka ndaluar asnje ligj qe kur shkoj me sherbime jashte vendit te mos kryej asnje takim tjeter!
    Se treti,te gjithe lideret e botes bejne takime te tilla qe i shfrytezojne per interesat e vendit te tyre!
    Se pesti,cfare te keqe i solli shtetit kjo darka me kete biznesmen?
    Se gjashti,nuk jetojme ne kohen e diktatures komuniste,qe kryeministrat survejoheshin per cdo gje qe benin,se jetojme ne demokraci!
    Se fundi,ju qe merreni me mua jeni ziliqare se po te shkruanit keshtu ne kohen e Saliurt,hanit plumbin ballit!

    Reply to this comment
  • mirel January 8, 11:15

   Crendesi ka nga eshte Rikardi. Lidhjet e Ramutit me Ulajn jane te vertetuara. Me pare Dita zbuloi dhe bizneset e Rames me rruget dhe Ulajn. Pergjysmimi dhe falja e taksed se prapambetur bizneseve te fuqishme con direkt tek grabitja e buxhetit te shtetit me qindra miliona euro dhe vjedhjen e lekeve nga Rama-Ulaj dhe Likaj. Parate i fshehin ne Cayman. Banka u duhet per veprimet
   Kjo eshte fytyra diktatoriale e Ramutit. Presidentet e Kongos apo Ruandes bejne keshtu, aty ku njerezit konsuderohen patate
   Shqiptaret kane degraduar nga dele ne patate. Me flamur dhe dron ne…tajare
   Por ama qeshin nga gezimi kur llokocitin ne goje fjalen Suma..

   Reply to this comment
   • syri January 9, 12:11

    “mirel”! meso shqip! Gazeta Dita nuk duhet te botoje komente me fjalor te ulet! Sic duket Dita eshte bere si Lapsi i Andit dhe “ari”!

    Reply to this comment
    • mirel January 9, 22:54

     o jo, shqipen ja kam lene Ramutit ta perfeksionoje ne FB kur debaton me studentet, ose kur pergenjeshtron institucionin shteteror qe u “mashtrua” nga dokumentet fallco te kompanise se recepsionistit. E ke marre vesh besoj qe kompania eshte krijuar 3 dite me vone nga regjistrimi I dokumenteve te tenderit nga GJiknuri..si u behet ketij fjalori te kryeministrit? Te paligjshem po e po, per pasoje dhe te parespektueshem.
     E pakta Meriton tja shkaperdhesh fare e fis duke filluar nga Linda e para

     Reply to this comment
 2. Ed Kokaina January 8, 02:31

  Ku eshte katandisur Shteti shqiptare,s’eshte gati jo vetem si antar i bashkimit
  europian por as atij Afrikan.Ed Kokaina do perfundoi si miku i tij Ardian Klosi.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA January 8, 09:22

   L E S H A R A P I ….!

   Nuk denon dot njeri me dyshime!
   Por edhe kur ka dyshime, ato duhet te verifikohen me te gjitha menyrat.
   Per mua koka e gjithe kesaj tymnaje eshte Sali Monstra, miku i ngushte i Ulajt dhe mafjozve te tjere.
   Kush eshte Ulaj?
   Shume nga keta milioneret e Saliut vijne ng trojet shqiptare jasht kufirit shteteror te Shqiperise.
   Dhe shume nga keta jane patriot të vertete, por ka dhe
   Plot

   Infilteruar
   Ne sherbimet
   Ishjugosllave…(sepse mjerisht shume nga keta kane qene shtetas jugosllavë….)
   Ka nga ata qe vegjetojne ne Shqiperi si merimange e Sali Tano Karridit, ka te tjere qe vegjetojne ne SHBA…
   Dhe lidhjet e tyre mund te verifikohen vetem nga sherbimet intelegjente!
   Dikur djemt e Shqipes, te intelegjences shqiptare, i njihnin keto lidhje….
   Por gjithcka u permbys dhe hyri Krimbi nga brenda…(Kujdes o Dita se ndonje Krimb mund ta keni edhe ju brenda gazetes…)
   Nuk eshte kollaj ti zhbillosh keto fije….
   Tani te vijme tek Edi Rama dhe gruaja e tij.
   Në se Edi Rama dhe e shoqja kane ngrene ndonje lugë corbë…dhe jane perziere me Ulajt dhe kerpushat e tjera me lidhje te shumfishta, kjo mbetet per tu pare…
   Nje hetim gjithëperfshires do te ishte i nevojshem!
   Por
   Celsi
   Për
   Ta
   Hapur
   DERËN E MAFJES ESHTE NJE DHE VETEM NJE…
   AI E KA EMRIN
   SALI KRYEKRIMINELI, SERBOFILI, KRYEHAJDUTI, OKTAPODI I GJITHE KESAJ KATRAHURE…
   Pastaj vijne te tjeret….
   Duhet te zberthesh Saliun qe te zberthehen te gjithe
   K L A N I
   M A F J O Z…
   Ka gelltitur apo jo Rama nga kjo Corbë, kjo do provohet, por jo pa zberthyer M a r s h a l l i n
   e M a f j e s…

   Reply to this comment
   • XY January 8, 11:16

    Si hoxha ashtu dhe xhemati Salihi vet kriminel i dëshmuem gjeti pistat e para pregaditura të parainkriminuara nga socializmi për të kriminalizu gjitha poret e jetës dhe tani ky popull i inkriminuem nuk largohet lehtë nga kriminaliteti dhe ti përvishet punës intenzive për ndërtimin e vehtes dhe vendit

    Reply to this comment
   • Edkokaina January 8, 13:45

    Artikull shkruesi thote qarte”Nëse kjo foto do të ndodhte në ndonjë vend tjetër europian, kryeministri i atij vendi do të
    jepte dorëheqjen e menjëhershme për shkak të konfliktit të interesit”.E kunderta ndodh ne Shqiperine jo demokratike.
    N.VJOSA ka thene ndonjehere publikisht Rama qe nuk eshte perdorues droge megjithese eshte akuzuar?Dy akuza.Dje
    ishte artikulli”Linda Rama, ishujt Kajman dhe një bankë e pazakontë në Tiranë”,sot ky.Cdo Kryeminister ne Bote do
    rreagonte menjehere,Rama si gjithmone akoma jo.Shqiptaret kur japin besen e kan te zorshme te hedhin poshte edhe
    kur jan kan dhene te keqes.Besa sot eshte militantizmi partiak qe e ka demtuar shtetin shqiptare me shume se cdo
    fenomen korrupsioni.Ti qendrosh besnik deri ne fund Berishes,Nanos,Metes dhe Rames eshte ne nderin privat por
    cnderimin per shtetin shqiptare.Merr e zgjidh,Partine apo Shqiperine.

    Reply to this comment
  • Pa Lazaratin aktiv nuk ka aktivitat të PD - istëve January 8, 11:01

   Paske qenë diler i kokaines ti me siguri që i din njerëzit e kokainës apo ta arrestun Kuliqin dhe tani dekonspiron klijentët

   Reply to this comment
  • Dilerit të kokainës January 8, 12:27

   Pa Lazarat të fortë nuk dotë ketë PD në qevero

   Reply to this comment
  • Edi (jo ky rocka me siper) January 8, 18:54

   kujdes se mos i jep fund jetes o edkokaina dhe na le blogun pa gaztorin e tij. Duhet edhe te zbavitemi me idiotesite e tua proverbiale.

   Reply to this comment
 3. Kris 1 January 8, 03:27

  Germo Tare germo se do gjesh dhe gjak mbreteror

  Reply to this comment
  • Zef Kastriot Gjergj Shpatari January 8, 12:20

   ASNJE GRUA KRYEMINISTRI NE BOTE NUK MUND TE PAGUHET NGA FONDE TE FSHEHURA NE OFFSHORE

   Shqipëria e vitit 2019, vendi dhe shteti i pas 107 viteve pavarësi, vazhdon komandohet me principata e pashallëqe, të cilat janë, 4 familjet Berisha, Rama, Metaj, Basha, që e kanë ndarë vendin në 4 çifliqe, nga 25% secila, si parcela private në bastione partiake, pushtet lokal e qendror, koncesione ekonomike, shërbimesh publike e drejtësi.

   Shqiptarët, kanë vetëm nënshtrimin në zyra, krahun e punës në bizneset e tyre, rekrutimin në turma elektorale të secilit, votën parlamentare e bashkiake, për t’u legjitimuar e ripërsëritur sundimin, luftën verbale skllavërore kundër njëri-tjetrit, në mbrojtje të interesave të 4 familjeve skllavopronare, dhe gojën e mbyllur, kur ata ushtrojnë sundimin e tyre.

   Shqipëria nuk është shtet, por sundim me 4 emra, që komandojnë, urdhërojnë, gëzojnë të mirat materiale natyrore e shtetërore, tamam si mbretëri mesjetare me 4 princa, që paçka se luftojnë me njeri-tjetrin për fronin, për hatër të sundimit, bien dakort për ndarjen e pushtetit dhe pasurive.

   Janë 4 familjet sundimtare Berisha, Rama, Metaj, Basha, që caktojnë se cilët duhet të jenë përfaqësues të shqiptarëve në parlament, cilët duhet të jenë ministra, kur do mblidhet e çfarë ligjesh do miratojë parlamenti, sa bukë (paga e pensione), punë, ujë, dritë, rrugë, arsim e shëndetësi, u duhet dhënë 1 milionë familjeve shqiptare që kanë nën sundim.

   Këto 4 familje skllavopronare në Shqipëri, që me termat e sotëm, quhen “familje sunduese mafioze”, kanë në dorë gjithçka, që nga malet për gurore, pyjet për dru e biznes mobiliesh, lumenjt për HEC-e, minierat, naftën, HEC-et për biznes energjie, rrugët, spitalet e universitetet për fitim miliardash e pastrim të tyre, bregdetin dhe kodrat e gjelbëruara për restorte, hotele turistike e saraje.

   Këto 4 familje mafioze, janë një “mbretëri” e ndarë në 4 pjesë brenda të njëjtit “trung politik”, që caktojnë e ndajnë në mirëkuptim, gjithë institucionet e drejtimit të shtetit, duke pasur nën kontroll e përdorim privat, Kushtetutën, KQZ me të cilën racionojnë pjesët e pushteteve, Parlamentin, Qeverinë dhe Opozitën, partitë politike, diplomacinë, Bankën e Shtetit dhe bankat private.

   Janë 4 “pashallëqet” Berisha, Metaj, Rama, Basha, që kanë në zotërim e përdorim portet detare dhe aeroportet, doganat, prodhimin vendas dhe importet e tregut ushqimor, tatimet, karburantet, KLSH, që bën sikur kontrollon ata dhe sulmon, ata që nuk duan 4 familjet.

   Kanë në dorë prokurorinë dhe gjykatat, që nuk hetojnë e nuk i ndëshkojnë, kanë policinë që u lejon trafiqet dhe u mbron bizneset, kanë edhe Gardën “Mbetërore”, që i ruan familjarisht edhe kur shkojnë nëpër dasma, ahengje orgji nëpër motele, apo që u shoqëron fëmijët në shkolla, piknike e “PUB”-e.

   Shqipëria e vitit 2019, nuk janë 1 milionë familjet që përbëjnë popullin e mbetur akoma në këtë vend, por janë vetëm 4 principata Berisha, Metaj, Rama, Basha, që po e përdorin vendin dhe shtetin si çiflig privat, jo se janë të fuqishme ato familje të kalbura prej krimit, korrupsionit e imoralitetit, por sepse po i lejon populli, ndërkohë që meritojnë nga një “Hu në b…”, siç veprohet me të gjitha familjet sundimtare, që zëvendësojnë shtetin e masakrojnë popullin

   Reply to this comment
 4. Usa January 8, 05:08

  Kam edhe une foto me Richard Lukajn. Hidhuni dhe gjeni lidhjet e mia tani.
  Avioni eshte 30metra i gjate, 6 metra i larte, ekuipazhi 23 vete, gjeni sa vjec vdiq gjyshja e pilotit te dyte.

  Reply to this comment
  • mirel January 8, 11:20

   Kush je ti, Linda Rama? Bileten e kishe paguar vete apo parate e taksave qe Ramuti i vjedh nga xhepat e shqiptareve? Konceptin konflikt interesi e kupton dot? Po qe se nuk e kupton nuk duhet te jesh shtetar, se ne nje shtet ligjor perfundon ne burg.
   Ne Cayman depozitohen vetem parate e paligjshme.

   Reply to this comment
 5. I pesuari January 8, 06:57

  Ja perse harbuterimi i Rames eshte i justifikueshem,duke menduar se tashme pasi ka ngrene politiken mendon se ka nen kembe tere Shqiperine!Ndryshe nuk shpjegohet fodulleku i tij Berishjan duke sjelle e rivarosur eshtrat e tradhetarit te shqiperise Mithat Frasherit me bume personale!Ja perse so duhet te jape doreheqjen i pazevendesueshmi i ketij vendi,ja perse tere politikberrja ne Shqiperi eshte e te njejtit kallep!Dhe paturpesia te çon dei aty sa ironizon edhe Qorret duke i thene elektoratit “çfare kerkoni ju kthimin ne komunizem,beni parti dhe fitoni”d.th beni si bera une po te jini te zotet!Turp dhe nje motiv me shume se perse nuk ka te ndeshkuar nga drejtesia per vrasje,korupsione galopante ne kete vend qe perplas duart kur ndonje kinez i radhes ,pjesmarres ne kete katrahure u jep ndonje steme te Mao Ce Tungut!Dikur para do 25 vitesh regjizorja e talentuar ndoshta padashur te nxjerre vlerat e nje populli beri nje regjistrim ne te quajturen “kamera e fshehte” duke zbritur pasagjeret e trenit per ta shtyre qe lokomotiva te ndizej!E pra e pabesueshme por reale ,ç’mund te presesh nga nje popull qe shtyn trenin per ta ndezuar,kush mund ti perfaqesoje duke u tallur me ta perveç Berit,Rames,Metes e Lulkeve!C’do popull ka ne krye ate qe meriton ndaj heshtni nuk eshte faji i tyre por i yni!Se fundemi respekt DITA per demaskimin e korupsionit ne kete vend qe metalet e çmuara vazhdojne te pastrohen neper bote e balta e mbetur perpunohet ketu!Sulltan Rama duhet te jape doreheqje e nese nuk ka ndermend nje nder pikat e studenteve le te lete edhe doreheqja e Kryeminisrit pa kushte !Ky quhet revolucion qytetar me moton “E duam Shqiperine se eshte e jona e gangestereve qe e kane marr peng”!

  Reply to this comment
  • emigrant January 8, 09:03

   @I pesuari. Ke nje gabim kur duke impersonuar ramen thua:
   duke i thene elektoratit “çfare kerkoni ju kthimin ne komunizem,beni parti dhe fitoni”d.th beni si bera une po te jini te zotet!

   Rama nuk ka bere parti. Donte te bente parti “dhjetor91” por i thane “Nuk kemi numrat. Kaq maloke jemi, rreth 35% dhe me ta mbahet PD-ja. Keshtu qe shko tek ish PPSH-ja se vota eshte aty.”

   Reply to this comment
 6. demo January 8, 07:24

  Po mire o gazeta Dita,Maloku Vucidolit ndermjetesoi me Rajersonin,mori Floririn e shqiptareve qe qendronte ne Londer dhe e depozitoi ne Malajzi.Beri atehere nje udhetim biblik me gruan,me ca gazetare dhe nuk u be skandal.ISHTE FLORIRI I SHQIPTAREVE,qe mbahej peng ne Londer prej minave qe vuri enver hoxha ne kanalin e Korfuzit.
  E shoqja e ketij palles eshte bankiere,financiere,jo ne banken kombetare,po ne nje banke te nivelit te dyte dhe ka takuar nje koleg Vuthjan atje,Bejne biznes si gjithe bota.Po pse pa pune do rrije e shoqja kryeministrit?
  U mesuan shqiptaret te vidhen,te rrihen,e te ..dhihen nga maloku..Po nuk coi nafte ne Amerike,si coi maloku ne Serbi.Nuk takoi Bullatovicin,Arkanin,Milloshevicin!Nje Vuthjane takoi.Keta Vuthjane,Plavjane,kane shkruar me gjak epopene e Nokshiqit,kur e mbyten ne Cem ushtrine e pathyeshme te Malit te Zi..
  Nuk durojne dot nje qytetar te drejtoje Shqiprine,e duan malok.UNE NUK DUROJA DOT MALOKUN.

  Reply to this comment
  • shiptar January 8, 09:50

   O Demo e je elifmatrak ne histori e ne argument nuk e kundershton kush.Ore nga cvend i botes je ti se shqiptar nuk besoj kurrsesi.Minat e vuri Enver Hoxha ne kanalin e korfuzit.Kjo eshte akuza Greke dhe Angleze qe pirdhnin te dy ne te njejten kupe e e ju bythlepiresit antishiptar e hidhni serisht ne eter thjeshte per te zezen e kombit tone nderkohe e ajo ceshtje eshte mbylluar nderkombtarisht.

   Reply to this comment
   • intelektuali January 8, 19:08

    Ore ti MUT enverist injorant karagjoz, po lexo o BOLE fanatike perpara se te flasesh, ja ku ke ketu me poshte nje material te publikuar nga Paskal Milo, qe njihet si kalemxhiu i Enverit:

    Nga Paskal Milo:

    “Përballimi i rrezikut nga një ndërhyrje greko-britanike në verën e vitit 1946 ishte edhe një nga motivet kryesore të vizitës së parë zyrtare, por edhe të fundit të Enver Hoxhës në Beograd dhe të bisedimeve të tij me udhëheqësin jugosllav J. B. Tito. Kjo vizitë u realizua nga 23 qershori deri në 2 korrrik 1946. Enver Hoxha e kishte dashur me kohë ta kryente këtë vizitë, sikurse edhe atë në Moskë, por për arsye që ai vonë i ka kuptuar, ato nuk ishin bërë.

    Vendimi që Enver Hoxha më në fund të vizitonte Beogradin u mor gjatë vizitës së Titos në Moskë dhe në takimin me Stalinin në 27 maj. Stalini dhe Molotovi e informuan udhëheqësin jugosllav se Hoxha kishte shfaqur dëshirën që të vinte në Moskë, por ata e kishin frenuar atë për shkak se mund të shkaktonte reagim jo të pëlqyeshëm nga ana e anglezëve dhe amerikanëve dhe kjo mund të ndërlikonte më tej situatën e jashtme politike të Shqipërisë. Stalini dhe Tito ranë dakord që të ftohej Hoxha në Beograd dhe të nënshkruhej edhe Traktatit i Miqësisë dhe i Bashkëpunimit midis të dy vendeve. Refuzimi i Stalinit për ta pranuar Enver Hoxhën në Moskë deri në maj 1946, përveç pengesës së njohur të Titos, sillte në vëmendje edhe marrëveshjen e tij me Çurçillin në tetor 1944 ku Shqipëria ishte ndarë në 50 me 50 për qind influencë.

    Tito sapo u kthye nga Moska porositi përgatitjen e vizitës së Enver Hoxhës në Beograd. Në 19 qershor Hysni Kapo takoi Aleksandër Rankoviçin dhe po atë ditë i raportoi Enver Hoxhës se çfarë ai i tha: “Kur ishim në Moskë biseduam me Stalinin e Molotovin ardhjen tuaj në Jugosllavi dhe lidhjen e një marrëveshjeje. Ata ishin dakord me mendimin e Titos. Markua, (A. Rankoviçi – P. M) më tha se biseduam me Titon dhe se tashti është çasti më i mirë që të vijë Enveri mbasi tashti zhvillohet Konferenca e Parisit. Do të bisedojmë dhe të përfundojmë një marrëveshje për ndihmë reciproke e cila do të shpallet në Beograd dhe do të ratifikohet në Tiranë. Markoja më tha se është mirë që Enveri të vijë sa më parë, mundësisht të dielën. Pritet vetëm mendimi Juaj…”.

    Enver Hoxha iu përgjigj menjëherë ftesës dhe shkoi në Beograd. Se për çfarë është biseduar atje nuk ka gjurmë në arkivat shqiptare veçse thërrime protokolli, kush vajti e kush erdhi, kush e priti e kush e përcolli. Nuk mund të konceptohej që Enver Hoxha të shkonte në vizitën e tij të parë jashtë vendit si kryetar qeverie dhe aq më tepër në Jugosllavi për t’u takuar me Titon e të mos kishte një dosje me çështje që do të bisedoheshin. Gjithashtu nuk mund të mendohet se nuk janë mbajtur shënime gjatë bisedave zyrtare nga njerëzit që e rrethonin Hoxhën ose edhe nga vetë ai e se nuk është bërë një informacion në përfundim të kësaj vizite. Në arkivat e Beogradit me siguri që kjo vizitë dhe ngjarje të tjera të rëndësishme në marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave janë të pasura me dokumente, por ato vazhdojnë të mbeten rreptësisht të kyçura, veçanërisht për shqiptarët. Beogradi për këtë vizitë ofron vetëm detaje protokolli.

    Hoxha ka dhënë variantin e tij për bisedimet e vizitën në Jugosllavi. Ai në të vërtetë thotë shumë pak nga çfarë është biseduar në realitet me Titon e bashkëpunëtorët e tij. Tregon ngjarje të parëndësishme deri në detaje, por nuk flet për mjaft çështje thelbësore që janë trajtuar. Megjithatë pohon se ka diskutuar për situatën në jug të Shqipërisë si dhe për provokacionet që bëheshin në kufijtë detarë të saj.

    Arkivat

    Por, për të hedhur dritë se çfarë u bisedua gjatë takimeve me Titon, ndihmojnë arkivat ruse të Ministrisë së Jashtme, raportet e ambasadorëve sovjetikë në Tiranë e në Beograd, pasi janë takuar e kanë biseduar me Hoxhën e me Titon. Ambasadori sovjetik në Beograd, A. Lavrentjev, në raportimin që i bëri Moskës në 2 korrik 1946 për takimin me Titon, menjëherë pas largimit të Hoxhës nga aerodromi, shkruan se “ai ka folur dje me Enver Hoxhën për problemet ushtarake… u morën vesh për nevojën e krijimit të mbrojtjes bregdetare, që më shumë rëndësi ka në rajonin e Vlorës”. “Tito, thuhej më tej në këtë informim, shpreson që topat me qitje të largët për këtë qëllim do i marrë nga Bashkimi Sovjetik, në mos si zbatim të porosisë, atëherë ndoshta nga fondi i trofeve”.

    Një ditë më vonë, në 3 korrik, ambasadori sovjetik në Tiranë D. Çuvahin, pasi ka takuar Enver Hoxhën, i dërgoi V. Molotovit, ministrit të Jashtëm sovjetik, përmbajtjen e bisedës, e cila ishte e hollësishme dhe për një numër çështjesh. Kryeministri shqiptar e kishte informuar diplomatin sovjetik se gjatë bisedimeve “u diskutuan të gjitha çështjet ushtarake për të cilat janë të interesuara si Shqipëria ashtu edhe Jugosllavia, se Tito, u interesua më tej për gjendjen e tanishme të mbrojtjes së kufijve tokësorë dhe detarë të Shqipërisë, se ai kishte mendimin se, Shqipëria tani duhet të merret, para së gjithash, me forcimin e kufirit të saj jugor me Greqinë, si dhe të bregdetit”. Referuar gjithnjë Hoxhës, Çuvahini raportonte se udhëheqësi jugosllav kishte thënë se si Shqipëria e Jugosllavia aktualisht nuk kishin mundësi materiale për të ndërtuar fortifikime moderne të mbrojtjes, ndaj sugjeronte që “përgjatë gjithë kufirit detar të Shqipërisë mbrojtja do ndërtuar në mënyrë të tillë, që, në rast lufte, kjo mbrojtje e përkohshme të mund të pengojë në njëfarë shkalle zbarkimin e forcave të armatosura të armikut”. Në vijim, Tito kishte folur për domosdoshmërinë e forcimit të mbrojtjes së Vlorës, në veçanti të ishullit Sazan dhe gadishullit të Karaburunit, si dhe të rajonit të Sarandës, si i kufizuar drejtpërdrejtë me territorin e Greqisë (me ishullin e Korfuzit)”. Në fund të diskutimit për këtë çështje, ai i kishte premtuar E. Hoxhës ndihmën e gjithanshme të Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë jugosllave për ushtrinë shqiptare në organizimin dhe ndërtimin e fortifikimeve të mbrojtjes si dhe dërgimin në një të ardhme të afërt për studimin e çështjes së ndërtimit të mbrojtjes bregdetare të disa specialistëve ushtarakë jugosllavë (jo zyrtarisht).

    Biseda tito-hoxha

    Nga sa ka biseduar e ka folur publikisht në atë kohë, Enver Hoxha u kthye i kënaqur nga vizita në Beograd. Aty u ra dakord edhe për nënshkrimin e Traktatit të Miqësisë e të Ndihmës Reciproke midis të dy vendeve, i cili u bë në 9 korrik 1946 në Tiranë. Kluton, i ngarkuari me punë britanik në Beograd e vlerësoi vizitën e kryeministrit shqiptar si një “demonstrim politik”. Traktatin e vlerësoi një dokument të fryrë ku tërhiqte vëmendjen neni 3 i tij, sipas të cilit në qoftë se njëra nga të dy palët sulmohej nga ndonjë fuqi tjetër me synimin kundër pavarësisë së saj, për pushtimin ose shkëputjen e një pjese të territorit të saj, pala tjetër do të jepte menjëherë ndihmën e saj ushtarake si dhe çdo ndihmë tjetër sipas mjeteve që dispononte. Tehu i këtij neni drejtohej kundër Greqisë dhe pretendimeve të saj territoriale për Shqipërinë e Jugut. Diplomatët britanikë e nënvizuan këtë nënkuptim të Traktatit, por nuk ishin në gjendje të mësonin ose të merrnin informacion mbi përmbajtjen e bisedimeve Tito-Hoxha. Në Moskë kishin hezituar për të mbështetur këtë Traktat. Çuvahinit në Tiranë dhe Lavrentjevit në Beograd u ishte kërkuar disa herë mendimi i qeverisë sovjetike, por vonesa justifikohej me përgjigjen se “kjo gjë është mjaft e komplikuar dhe se përgjigjja mund të vonohet”. Pasi ka kërkuar e ka marrë sqarime të mëtejshme, Moska ka dhënë pëlqimin e saj për nënshkrimin e Traktatit. Vetë Stalini në bisedimet me Titon në Moskë, në 27 maj u interesua për këtë Traktat dhe kërkoi shpjegime nga udhëheqësi jugosllav.

    Enver Hoxha menjëherë sa u kthye nga Beogradi mori të gjitha masat e përmendura për forcimin e mbrojtjes në jug të vendit e sidomos mbrojtjen bregdetare. Me këtë çështje u mor veçanërisht edhe koloneli sovjetik Kogan. Në muajin gusht komandanti i Divizionit I, Shefqet Peçi me konsulencën edhe të Koganit i kërkoi Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare shtimin e efektivave ushtarake dhe rritjen e volumit të zjarrit për mbrojtjen e bregdetit në zonën e Himarës. Mehmet Shehu i thirrur nga Akademia Ushtarake “Voroshillov” në Moskë dhe i sapo emëruar si kryetar i Shtatmadhorisë së Ushtrisë, në fund të muajit gusht urdhëroi shtimin e forcave ushtarake dhe rritjen e kapaciteteve të vrojtimit e të mbrojtjes për të përballuar zbarkimet e mundshme me njësi të vogla në këtë zonë.

    Atmosfera në verën e vitit 1946 në jug të Shqipërisë ishte shumë e tensionuar. Ajo u bë e tillë edhe më tepër kur në Konferencën e Paqes në Paris që kishte filluar që në 29 korrik kryeministri i Greqisë K. Caldaris bëri thirrje që Shqipëria duke qenë në “gjendje lufte” me vendin e tij të trajtohej si palë e mundur në Luftë. Ai kërkoi që Shqipëria e Jugut t’i jepej Greqisë.

    Në Tiranë deklarata e Caldarisit u vlerësua shumë e rrezikshme. Ajo bëhej edhe më e rrezikshme kur dihej se pretendime të tilla ishin mbështetur edhe nga Britania e Madhe. Në këto rrethana Enver Hoxha vendosi që të shkojë vetë në Paris, në Konferencën e Paqes ku ndodhej një delegacion shqiptar me në krye Hysni Kapon. Rrugës për në kryeqytetin francez ai kaloi nga Jugosllavia. Jo vetëm se zakonisht në atë kohë delegacionet shqiptare që shkonin në Evropë e në SHBA kalonin nga Beogradi për shkak të fluturimeve ajrore. Për rëndësinë e misionit që kishte dhe për kërcënimet e hapura të adresuara nga Caldarisi kundër Shqipërisë, Enver Hoxha e gjykoi të arsyeshme që të bisedonte e të këshillohej me Titon. Për këtë qëllim shkoi edhe e gjeti Titon në Bled të Sllovenisë, rreth datës 18 ose 19 gusht, në një nga rezidencat e shumta që udhëheqësi komunist jugosllav kishte qejf të pushonte.

    Enver Hoxha e ka rrëfyer këtë takim me Titon kalimthi. Ai thotë se biseduan për problemet që do të diskutoheshin në Konferencë. Nuk ka asnjë dyshim që ai ka biseduar edhe shqetësimet e tjera të ditës, për kërcënimet greke. Dhe në këtë kuadër aty duhet të jenë rikapitulluar edhe çështjet që u diskutuan dy muaj më parë në Beograd dhe veçanërisht shpejtimi i marrjes së masave mbrojtëse në bregdetin shqiptar nga Vlora në Sarandë.

    Pas takimit Tito-Hoxha në Bled është zhvilluar gjithë ajo ngjarje e mistershme që nuk u zbulua e nuk u vërtetua kurrë deri më sot, por që është hamendësuar se si ka ndodhur. Dyshimi dhe supozimi nuk është provë. Kërkimet arkivore intensive e jo të lehta sollën përfundimisht dokumente e prova të pakundërshtueshme për të ndërtuar sa më afër realitetit skenarin e vendosjes së minave në Kanalit e Korfuzit.

    Dhjetë ditë pas takimit në Bled, në 29 gusht, shefi i Shtatmadhorisë së Ushtrisë Jugosllave, gjeneral-leitnant Koça Popoviç i dërgoi një shkresë Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare në të cilën në mënyrë jo të drejtpërdrejtë, por të nënkuptuar shprehte gatishmërinë e palës jugosllave për të kryer minimin e ujërave territoriale të Shqipërisë në emër të çminimit të tyre. Kjo mënyrë komunikimi u bë për të ruajtur sekretin e operacionit. Popoviçi shkruante se: “Për arsye të vendosjes së lidhjeve të rregullta me anën e vaporëve dhe për arsye të përmirësimit dhe të sigurimit të lëvizjes detare midis Jugosllavisë e Shqipërisë e quajmë se do të jetë e vlefshme që gjatë bregdetit shqiptar të pastrohet prej minave rruga e lundrimit me një gjerësi të mjaftueshme, si dhe lidhjet e rrugës së lundrimit në limanet. Marina luftarake e Jugosllavis do të ketë mundësi që në mbarim të shtatorit ose në fillim të tetorit të këtij viti do t’u vërë në dispozicion për kryemjen e kësaj pune një grup kërkusësh (kërkusa të minave). Në qoftë se ju e quani që kyj pastrim të bëhet prej kërkusave të Marinës luftarake të Jugosllavis, ne me lejen tuaj do të dërgojmë forcat dhe mjetet e nevojshme për të kryer këtë detyrë (punë). Veprimi do të kryhet si mbas planeve tuaja në bashkëpunim me personelin tuaj (të ngarkuarët tuaj)”.

    Në 6 shtator, Shtatmadhoria shqiptare ktheu përgjigje se ishte dakord me propozimin që bëhej, veç kërkonte që të lajmërohej disa ditë para se njësitë e Marinës Luftarake Jugosllave të niseshin për në portet shqiptare me qëllimin që të merreshin masat e rastit. Menjëherë pas kësaj përgjigjeje, Shtatmadhoria jugosllave i dërgoi dy radiograme misionit jugosllav në Tiranë, me Nr.48 e 71 të cilat janë firmosur në fund nga Shulja, që siç dihet ishte emri me të cilin njihej në këtë kohë Kristo Themelko, anëtar i Byrosë Politike dhe drejtor i Drejtorisë Politike të Ushtrisë. Ka të ngjarë që ai të ketë përkthyer të dy radiogramet për shkak të njohjes së gjuhës serbo-kroate e të origjinës së tij.

    Radiogramet

    Radiogramet ishin për Mehmet Shehun. Në të parin thuhej se: “në një nga bazat tona detare gjindet nji vapor gati me personelin e nevojshëm për të minuar fushat në bregdetin Shqiptar. Për këtë punë kemi në dispozicion 100 copë mina. Mejtimi i jonë asht që këto mina të vendosen para Sarandës, para Himarës, dhe Borshit e eventualisht në Palermo. Asht i nevojshëm konspiracjon i math, dhe sidomos për personelin tonë”.

    Në radiogramin e dytë kërkohej: “të na japi mejtimin Xh. Mehmet Shehu mbi këtë: e para: Vëndin në bregdetin Shqiptar ku do ta presi oficjeri i deleguar nga Statmadhorija Shqiptare vaporin tonë. Ne mejtojm që të jetë sa të jetë e mundur ma në Veri, e dyta: Në çfar mënyre do të regullohet lundrimi i këtij vapori gjat bregdetit Shqiptar. Asht e nevojshme që oficjeri i deleguar që do të presi vaporin në ndonji sqelë të ketë me vehte dhe planin e vendosjes së minave i aprovuem prej Shtatmadhoris Shqiptare dhe aji të udhëtojë me vaporin tonë dhe të asistojë në vendosjen e këtyre minave. Jo me vonesë do ju njoftojmë datën se kur oficjeri Shqiptar i deleguar do të presi vaporin tonë. Urgjentisht na njoftoni mbi sa u kërkojmë”.

    Për të mbuluar operacionin e vendosjes së minave dhe lëvizjen e anijeve ushtarake jugosllave në bregdetin jugor të Shqipërisë u nënshkrua në 10 shtator në Tiranë marrëveshja midis qeverive të të dy vendeve për vendosjen e shërbimit detar për transportin e mallrave e të pasagjerëve nga porti i Susakut në Dalmaci në portin e Sarandës në Shqipëri. Pala jugosllave deri në korrik e kishte refuzuar një marrëveshje të tillë për shkak të mungesës së mjeteve e të leverdisë ekonomike. Marrëveshja vendosi shërbimin e rregullt javor midis porteve jugosllave të Zadarit, Shibenikut, Splitit, Dubrovnikut e Zelenikës me portet shqiptare të Shëngjinit, Durrësit, Vlorës e Sarandës. Anijet dhe ekuipazhi do të ishin jugosllave dhe ato do të gëzonin të gjitha lehtësirat portuale dhe do të ishin të çliruara nga taksat. Kjo marrëveshje nuk kaloi pa u vënë re nga misionet diplomatike në Tiranë e në Beograd në atë kohë. Ajo u përmend më vonë edhe në Gjyqin e Hagës duke aluduar, por jo duke provuar se për çfarë ishte përdorur.

    Mbi bazën e marrëveshjes midis dy Shtatmadhorive pasi ishin bërë të gjitha përgatitjet e duhura, në 17 shtator, në orën 8 të mbrëmjes tre anije ushtarake jugosllave u ankoruan në portin e Ishullit të Sazanit në sekret të plotë. Aq konspirative ishte ardhja e tyre sa që edhe komandanti i Ishullit, majori Mevlan Dervishaj nuk kishte asnjë dijeni. Ai informoi që atë natë Komandën e Përgjithshme e Shtatmadhorinë me radiogram duke u ankuar që nuk ishte njoftuar për ardhjen e anijeve jugosllave, por edhe duke pyetur se si do të veprohej në raste të tjera. Me radiogram po kaq urgjent, vetë Mehmet Shehu urdhëron komandantin e Sazanit që “tre vaporat Jugosllav lejohen të strehohen në Sazan. Herë tjetër do lajmëroheni me kohë”.

    Minimi i ujërave territoriale shqiptare në bregdetin jugor e në Kanalin e Korfuzit është bërë natën e 18 shtatorit duke u gdhirë 19. Vetë misioni që kishin marrë përsipër për të realizuar anijet jugosllave ishte i fshehtë dhe ato as nuk mund ta kryenin operacionin ditën dhe as mund ta vononin. Siç edhe ishte vendosur në procesin e minimit do të merrte pjesë edhe një oficer shqiptar i caktuar nga Shtatmadhoria shqiptare. Komanda e Marinës nuk kishte ekspertë për minimin e çminimin e ujërave dhe as mjete të posaçme për kryerjen e procesit. Por në atë kohë dihej se oficeri i marinës Abdi Mati kishte marrë pjesë si përfaqësues i palës shqiptare në çminimin e rrugëve ujore Durrës-Vlorë-Sarandë nga minat gjermane të kryer nga anijet britanike në shkurt-mars 1945. Sekretin e minimit të ujërave territoriale në vjeshtën e vitit 1946 e dinin një rreth shumë i kufizuar njerëzish si Enver Hoxha, Koçi Xoxe, Nako Spiru, Mehmet Shehu, Kristo Themelko, Hysni Kapo, Bedri Spahiu e ndonjë tjetër nga udhëheqja e kohës. E kanë ditur ndoshta edhe persona si oficeri që ka marrë pjesë në operacion apo ndonjë njeri i shërbimeve sekrete. Para incidentit të ardhshëm e pas tij askush nuk e nxori sekretin se kur dhe si u krye vendosja e minave. Sot pas 64 vjetëve kjo po bëhet e njohur me dokumente. Shtatori i vitit 1946 ka qenë muaji fatal kur britanikët e shqiptarët u përgatitën të sfidonin njëri-tjetrin në ujërat e kaltra të Detit Jon në Ngushticën e Korfuzit.”

    Ja ku e ke edhe faqen qe ta lexosh me syte e qorrit o rave e keqe veremlinjsh idiote dhe dallakuke fanatike:

    http://www.studentofstory.com/?p=702

    KUR DO TE HANI PYKA LLOGJIKE JU, IDIOTET E ENVERIT?

    Reply to this comment
    • ihson taptoni prej bibicije January 8, 21:57

     Nje sugjerim me nastradin-pejgamorin alias intelektuaf ne lidhje me lexuesit/komentuesit

     Incidenti i Korfuzit ishte nje krim i kryer personalisht nga Churchilli i cili ne 14 tetor 1944 ora 12;00 kur ndau Europen si kasap me Stalinin ne Moske kanali i Korfuzit…zona shqiptare ishte e kampit lindor dhe nuk lejohej me marreveshje shkelja e tyre ne menyre reciproke.
     .
     Shume analiste e paraqesin Churchillin si krinel lufte per bombardimin e Dresdenit ( plus 4 qytete te tjera jashte zones luftes)ku u vrane rreth gjysem miljoni rober dhe femije..
     .
     Por do quaj me shume se kriminel lufte per 2 miljon te vraret dhe te zhdukurit ne greqi nga invazioni britanik 1944-1967

     Vete shtypi anglez jep fakte te pabesueshme dhe eshte fat i madh qe Anglezet u ndalen nga Enveri

     http://www.theguardian.com › World › Second world war

     Athens 1944: Britain’s dirty secret
     ’’
     When 28 civilians were killed in Athens, it wasn’t the Nazis who were to blame, it was the British. Ed Vulliamy and Helena Smith reveal how Churchill’s shameful decision to turn on the partisans who had fought on our side in the war sowed the seeds for the rise of the far right in Greece today

     Any British notion that the Communists were poised for revolution fell within the context of the so-called Percentages Agreement, forged between Churchill and Soviet Commissar Josef Stalin at the code-named “Tolstoy Conference” in Moscow on 9 October 1944. Under the terms agreed in what Churchill called “a naughty document”, southeast Europe was carved up into “spheres of influence”, whereby – broadly – Stalin took Romania and Bulgaria, Yugoslavia…while Britain, in order to keep Russia out of the Mediterranean, took Greece
     Timeline: the battle between left and right
     Late summer 1944 German forces withdraw from most of Greece, which is taken over by local partisans. Most of them are members of ELAS, the armed wing of the National Liberation Front, EAM, which included the Communist KKE party
     October 1944 Allied forces, led by General Ronald Scobie, enter Athens, the last German-occupied area, on 13 October. Georgios Papandreou returns from exile with the Greek government
     2 December 1944 Rather than integrate ELAS into the new army, Papandreou and Scobie demand the disarmament of all guerrilla forces. Six members of the new cabinet resign in protest
     3 December 1944 Violence in Athens after 200,000 march against the demands. More than 28 are killed and hundreds are injured. The 37-day Dekemvrianá begins. Martial law is declared on 5 December
     January/February 1945 Gen Scobie agrees to a ceasefire in exchange for ELAS withdrawal. In February the Treaty of Varkiza is signed by all parties. ELAS troops leave Athens with 15,000 prisoners
     1945/46 Right-wing gangs kill more than 1,100 civilians, triggering civil war when government forces start battling the new Democratic Army of Greece (DSE), mainly former ELAS soldiers
     1948-49 DSE suffers a catastrophic defeat in the summer of 1948, with nearly 20,000 killed. In July 1949 Tito closes the Yugoslav border, denying DSE shelter. Ceasefire signed on 16 October 1949
     21 April 1967 Right-wing forces seize power in a coup d’état. The junta lasts until 1974. Only in 1982 are communist veterans who had fled overseas allowed to return to Greece
     A group of Greek historians writes concerning this article. It was reported that British troops opened fire on the Greek demonstrators from the Grande Bretagne hotel in Athens on December 3 1944. The hotel was British military headquarters, but the fire from it could also have come from Greek police. We also said that the Greek anti-Nazi resistance, ELAS/EAM, agreed not to oppose the landing of British troops in May 1944. The historians point out that the agreement was formalised at Caserta in September.
     +The Percentages agreement was an agreement between Soviet premier Joseph Stalin and British prime minister Winston Churchill during the Fourth Moscow Conference on October 1944, about how to divide various European countries into spheres of influence. The agreement was made public by Churchill
     .
     Persa perket arit te londres te Londres te “hajnuar ” nga Berisha dhe Rajersoni …aty duhet te fillonte vetingu

     Reply to this comment
     • intelektuali January 9, 09:03

      Meqe po ma permend emerin, por qe abuzon si BOLE fanatike me historine e vertete dhe si “gjeli maje plehut” kujton se Shqypnia e humbur sa nje pike ne harte ishte strumbullari ku vertitej politika boterore pas luftes dhe sheh enderra me sy hapur se pederastin e pabese Enver Hoxha e njihte kush ne Bote, ja po te jap te lexosh cfare shkruan Enciklopedia dhe ne se ke dy gram tru ne tocin e vogel te fanatikut mund ta lexosh edhe vete ne internet:

      MAVERVESHJA SEKRETE E PERQINDJEVE

      Kopja e marrëveshjes sekrete te Churchillit me Stalinin:

      Marrëveshja e Përqindjeve ishte një marrëveshje e fshehtë informale mes kryeministrit britanik Winston Churchill dhe udhëheqësit sovjetik Joseph Stalin gjatë Konferencës së Katërt të Moskës në tetor 1944. Churchilli ne panik nga MURTAJA bolshevike qe po perhapej me shpejtesi dhe po perpinte si nje Kulceder Evropen Lindore, propozoi dhe dha variantin e tij te ndarjes me përqindje të kontrollit mbi vendet e Evropës Lindore, duke i ndarë ato në sfera të ndikimit apo te influences dypaleshe Lindje-Perendim. Presidenti amerikan, Franklin Roosevelt u konsultua paraprakisht dhe pranoi me hir apo me pahir marrëveshjen sekrete qe u mbajt ne heshtje te plote per vite me radhe. Përmbajtja e marrëveshjes u publikua së pari nga Churchill në vitin 1953 në vëllimin përfundimtar të kujtimeve së tij. Ambasadori amerikan Averell Harriman, i cili duhej të përfaqësonte Rooseveltin në këto takime, u përjashtua nga ky diskutim pa asnje spjegim. Ja si ishte hedhur ne nje leter hallvaxhiu propozimi i Churchillit per fatin e Botes pas Luftes:

      Përqindjet për BRSS: Përqindjet për UK:

      Bulgaria 75% → 80% 25% → 20%
      Greqia 10% 90%
      Hungaria 50% → 80% 50% → 20%
      Rumania 90% → 100% 10% → 0%
      Jugosllavia 50% 50%

      SHQYPNIA NUK FIGURON NE KETO LLOGARI

      Winston Churchill dhe jo Stalini, propozoi marrëveshjen sekrete, sipas së cilës UK apo Britania e Madhe dhe BRSS ranë dakord të ndajnë Europën në sfera të ndikimit. Churchilli sugjeroi që Bashkimi Sovjetik të ketë 90 për qind ndikim në Rumani dhe 75 për qind në Bullgari ; Mbretëria e Bashkuar duhet të kishte 90 për qind në Greqi dhe 50 përqind secila në Hungari dhe Jugosllavi (Shqypnia nuk eshte permendur asnjehere as ne kete mareveshje dhe as me vone ne jalte 1945 dhe konsiderohej nga Aleatet si pjese e Jugosllavise nen ndikimin e Titos). Churchilli e shkroi atë në një copë letre te zhubrosur të cilën ai e shtyu te Stalini, i cili e çeli atë e lexoi dhe i a ktheu pa folur asnje fjale. Ja ku eshte nje kopje e letres se Churchillit per ndarjen e botes pas Luftes ne origjinal:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Percentages_agreement#/media/File:Percentages_agreement2.jpg

      Ne fund te fundit rezultati i këtyre diskutimeve ishte se përqindja e influencës sovjetike në Bullgari dhe, më e rëndësishmja ne Hungari u ndryshua në 80 për qind dhe ne Rumani në 100 për qind ne favor te sovjetikeve.

      Churchilli e quajti atë një “Dokument të Keq”.

      Në Konferencën e Jaltës ne shkurt 1945, Roosevelti sugjeroi që çështjet e ngritura në marrëveshjen e përqindjeve duhet të rivendosen nga Kombet e Bashkuara. Stalini u trondit nga pozita e Rooseveltit sepse donte një sferë me te gjere të ndikimit sovjetik në Evropën Lindore, nderkohe qe SHBA i kerkuan Churchillit të heqë dorë nga marrëveshja famekeqe e përqindjeve kur përfundoi Lufta Botërore. Kjo lufte midis Aleateve u be e mprehte veçanërisht kur Churchilli dhe Roosevelti mbajtën një diskutim të ashpër rreth marrëveshjes sekrete që u krye ne terrin e nates dhe ne mungese te trasparences per pasardhësit e tyre në detyrë qe nuk ishin në dijeni të saj. Ndërkohë, Stalini besonte fillimisht se marrëveshja sekrete ishte më e rëndësishme se marrëveshja publike në Jaltë, duke e perceptuar si një urgjencë gjithnjë në rritje për të siguruar qeveritë miqësore në kufirin e Bashkimit Sovjetik.

      Në një intervistë të 1956 me CL Sulzberger, Churchill tha:

      “Stalini kurrë nuk e theu fjalën e tij. Ne ramë dakord për Ballkanin. Thashë se mund të kishte Rumaninë dhe Bullgarinë, dhe ai tha se mund të kishim Greqinë … Kur shkuam në vitin 1944, Stalini nuk ndërhyri per asnje vend.”

      Të gjitha vendet u bënë me dhune Republika Popullore nën kontrollin komunist sovjetik me përjashtim të Greqisë, ku komunistët humbën Luftën Civile Greke, por Greqia gjithashtu u bë Republikë në vitin 1973.

      Permbledhje nga:

      intelektuali

  • Bureto January 8, 10:00

   Nuk pranoj dot që kryeministri i vendit tim, kushdo qoftë ai të notojë në ujra të turbullta. Shkrimi i sipërm na jep një hipotezë se ky i tashmi mund të jetë në ato ujra, nga apo nëpërmjet marëdhënieve të gruas së tij në këtë në biznes bankar. Deri sa është një hipotezë, si për të gjitha të ngjajshmet, do të duhet që të hetohen dhe nga hipoteza të kemi një provë apo fakt dhe pas saj, sigurisht që vartësisht nga implikimi vjen ndëshkimi, qoftë ky politik qoftë penal.
   Por duke lexuar komentin e @ demos, me të cilin jam plotësisht në një mendje, të vjen vërtet keq se si jemi katandisur. Jo pse njerëzit pasurohen, këtu s’ka asgjë të pamoralshme, por nga mënyra si janë pasuruar. Dhe kjo vjen e bëhet më e ndjeshme kur ky pasurim vjen nga shfrytëzimi i postit zyrtar, dhe sidomos aty ku menaxhohen paratë publike, që vijnë nga taksat që paguajmë apo dhe nga shfrytëzimi i pasurive kombëtare. Dhe vijmë tek korrupsioni kryeministror, ministror apo i drejtorëve të agjensive të rëndësishme kombëtare që administrojnë këto pasuri. Dhe me një sy të lirë kushdo e sheh sesi i kanë vënë pasuritë kjo kategori për 28 vjet. Por, siç vë në dukje dhe @demo, ai më i spikatur në këtë drejtim, ka qenë dhe mbetet Sali Berisha dhe familja e tij. Këtu shtoj pa asnjë hezitim, që menjëherë e dyta në rradhë, vjen familja e Ilir Metës. Këta të dy, me vetëm rroga modeste shteti, pa asnjë trashëgimi pronësore, mbasi të dy vijnë nga katunde të humbur, janë sot nga më të pasurit ish shtetarë apo shtetarë në vend.
   Sigurisht që nga kjo kategori lista është e gjatë. Problem mbetet gjithmonë përgjigjia e pyetjes, ç’do të bëhet me këta? Nga do duhej të fillohej dhe cilët do të duhet ta bëjnë? Personalisht, do të thoja si fillim nga presidentët, kryeministrat dhe ministrat që kanë patur portofol, pra fonde dhe pasuri publike për të menaxhuar, qysh nga 1991 e deri më sot. Cilët do duhet ta bëjnë? Kjo tashmë e ka një përgjigje: Drejtësia, më specifikisht nga SPAK dhe BKH, të cilat së shpejti do të fillojnë nga puna. Sigurisht ka edhe ndëshkim politik dhe kjo bëhet me votë në zgjedhje. Pra t’u hiqet mundësia këtyre politikanëve e shtetarëve të vazhdojnë abuzimin, si fjalën më të lehtë që mund të zgjedhësh për ta. Dhe shumë prej tyre, janë rrëzuar kështu, ama edhe pse sot shumë prej tyre janë harruar, ata e familjet e tyre gëzojnë të lumtur paratë që kanë fituar ashtu siç ne e dimë. Kjo gjë nuk duhet lejuar, për të qetësuar shpirtrat e njerëzve të thjeshtë, për t’i mbyllur rrugën vijimit të kësaj loje edhe nesër, dhe më e rëndësishmja, të vijë ndëshkimi, ky penal por dhe konfiskim i gjithë aseteve e kontove bankare, të fituara në shpërdorim detyre apo më keq me futjen e duarve në arkën e shtetit dhe të pasurisë publike. Pra të besojmë se më në fund u vendos drejtësia. Do Zoti e vjen ajo ditë! Amin!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 8, 13:26

   hou dhe dema na u shkërdhye??
   qënkan prekur shumë tela këtë radhë!!
   neti beterrin e dimë që është koqe debili hiperaktiv,por dema,I.Troplini kanë mbajtur deri dje shumë mirë!
   dema pak si tradhëtar,me 13 libra të shkruara,por parpë anti korrupsion!
   sot na dalin si mbrojtës të thekur të ramës!?
   mos vallë ishit në letargji,o dem??
   mos ishit “në gjumë” dhe tashti morët urdhërin për të kënduar këngën e duhur??
   për mendimin tim e paskan kapur keq ramën!!
   si e kam thënë dhe në fillim të protestës së studentëve,ka një variant tjetër të mudshëm për organizimin e kësaj goditje që po i jepet ramës!!
   rama sot për sot është një politikan tmerrësisht i kompromentuar!ai si për të ruajtur veten dhe për të ruajtur interesat taktike dhe strategjike të shqipërisë,DUHET TË LARGOHET!
   të vendoset në vëndin e tij një njeri i PSsë që nuk është shumë i kompromentuar dhe të rifillohet nga e para në lidhje me sulmuesit!
   kjo është e vështirë sepse politikën shqiptare e ka në dorë zbulimi,agjentura e huaj!
   vështirë se mund të vendoset dikush i PAKËRCËNUESHËM!!

   Reply to this comment
 7. I merzituri January 8, 08:01

  Pyetje per shkruesin e ketij shkrimi: kush jane pronaret e Inesa SanPaolo, Raiffeisen, Societe Generale, Vodafone, Tmobile, British Petrol, Shell etj??? Dhe nje tjeter pyetje, kush e paguan rrogen e punonjesit fondi apo fitimi i kompanise?
  Ky shkrim ose ka dashakeqesi, ose ai qe e shkruan eshte nje injorant me zile.

  Reply to this comment
  • Illyria-Shqiperia January 8, 11:25

   Sakte! Keqinformojne popullin. Te jesh antar I bordit te drejtoreve nuk do te thote qe ti 1) ke te drejta ekzekutive 2) nuk paguhesh me rroge, por merr remuneration fee, qe do te thote per cdo mbledhje nje shume qe caktohet nga fitimi I kompani se. Eshte pikerisht drejtori ekzekutiv dhe keshilli ekzekutiv qe marrin te gjitha vendimet ne kompani. Dhe me e rendesishmja, ky gazetari pa emer te pakten te shikonte strukturen e drejtimit te kesaj banke. Nuk e pashe aty emrin e Linda Bashes. Per mua keto artikuj Jane dashakeqesi dhe shpifje. Behuni njehere serioze e mos e lini veten tek kazani. Po na zhgenjeni Dita.

   Reply to this comment
  • Albi_I January 8, 13:11

   Te gjitha ato qe liston ti jane kompani publike, me seli qendrore ne kyqytetet respektive (Intesa i ka ne Torino), por qe tregtohen lirshem ne bursa.

   Pronaret e tyre jane pronaret e aksioneve, qe mblidhen zyrtarisht ne mbledhje asambleje dhe caktojne nje nje drejtor (CEO) te menaxhoje kompanine.

   Nuk ka, sidomos ne rastin e bankave, asnje rast ku pronaret te jene te fshehte. Mos fol per gjera qe nuk i di.

   Reply to this comment
   • Illyria-Shqiperia January 8, 17:05

    Ata qe thua ti Jane aksionere. Dhe po, ata ne kompani publike Jane te njohur, por beneficiaret qe fshihen pas aksionereve legal entity nuk eshte e thene qe ti dine te gjithe. Ne rastin e bankave, ata ekzistojne, por banka qendrore qe eshte organi qe I kontrollon bankat, I di ata. Te pakten bankat kane detyrim ti tregojne. Keshtu qe mos keqinformoni. Nese tek Abi beneficiare, qe do te thote pronare e fundit, do ishte gruaja e Kryeministerit banka e shtetit duhet te kete dijeni dhe patjeter qe ka. Por ja qe te gjitha Jane pallavra, per hir te vertetes. Gazetat shqipetare Jane bere kazan dhe e lene veten ti futesh aty. Mundet shume mire ti drejtoheshin banks se shtetit per te ditur kush Jane pronaret e vertete.

    Reply to this comment
 8. info analitike January 8, 08:27

  A e kuptoni o shoke te Dites qe kriekaqoli ka bere aq shume para sa tani nuk i mjaftojne transfertat e thjeshta nga oligarket tek llogarite e tij offshore por i duhet nje banke e mirefillte per te administruar si lavatrice gjigande e parave te pista qindra milione eurot qe ka bere duke abuzuar me postin e duke plackitur burimet natyrore te Shqiperise. Nderkohe qe disave prej jush ju ka mbetur akoma mendja tek partia, kriekaqoli tashme nuk po pyet as per ministrat e te gjithe ata qe i bene dua deri me sot duke u bere pjese e duke e favorizuar ne kete megaplackitje te vendit. Ai po i flak si lecka e keta rrine si pula te lagura se nuk kane as fytyre ti kunderpergjigjen publikisht. Nuk keni pare gje akoma sidomos tani qe shume qejfprishur mund ti hapin petet lakorit te vjedhjeve rilindjote.!

  Reply to this comment
 9. Saimir January 8, 08:29

  Zgjidhet problemi i konfliktit te interesit per gruan e KM-it. Po te vije nje qeveri pro shqiptare i sekuestrohen te gjitha. Nje familje qe eshte mesuar me llux haram, vret veten kur ngelen fukarenj. Urojme qe kjo te ndodh sa me shpejt per te miren e ketij vendi

  Reply to this comment
  • mirel January 8, 11:29

   Po llogarite ne Cayman asnje qeveri nuk i sekuestron dot. Puna zgjidhet vetem duke i lincuar publikisht.
   Si tha Ramuti? Shtepine ja bere Linda dhe goca e Lindes punom turni i trete per te paguar shkollen. Goca e Lindes duhet cuar vertet te punoje turni i trete dhe djali i Ramutit te kurohet nga kanceri me paret e pikturave..

   Reply to this comment
   • LILOLABJA January 8, 13:26

    Mirel !!!!
    Sado i revoltuar te jesh nga shkalla e larte e korupsionit te politikaneve kete koment duhet ta kishe kursyer .Je me te drejten e zotit ne gjithe komentet qe ben por sduhet te humbesh ne asnje menyre civilizimin lerua te tjereve qe e kane per zanat kete menyre te komunikuari, qe ka bere jo pak deme ne shoqerine tone.Nuk eshte ne nderin e Shqiptarit ,
    ky lloj komenti eshte shume i rende ,na fyen te gjitheve !
    Mundohu ta mbash te drejten ne krahun tend .
    Asgje nuk eshte vertetuar por dhe sikur te jete e vertete duhet te zbresesh shume poshte per te bere kete koment.
    Faleminderit

    Reply to this comment
    • mirel January 8, 14:22

     Nuk e di ne e lexove komentin e “gjermanit te fundit” ne nje nga keto shkrimet e Dites per Linda Ramen. Nje grua humbi tre femijet kur po vizitonte burrin ne burg pse ndertoi nje cati pa leje. Ne cfare civilizimi mund te pranosh nje kontrast te tille kriminal?
     Kur u thote studenteve te shkojne te punojne si goca e Lindes, me ke tallet Rama? Kam pare vete studente te dhunuar qe punojne si kamariere, qofte per te ndihmuar familjet qofte per studime. Ca nuk ishin as studente, por veriore qe rrinin gjithe diten si skllever per te fituar dicka per motrat dhe vellezerit me te vegjel e me prinder te semure. Po kjo ne cfare civilizimi hyn?

     Reply to this comment
 10. Erton Zyrkaj January 8, 08:46

  Mos u cuditni u gazetare re Dites se Edi rames iduhet qe te kete roje gruan e tij per te fshehur e humbur gjurmet e 30% perqineshve nga lejet e ndertimeve qe leshonte pa hesape kur ishte ne bashki dhe tashti se fundi edhe ajken e tepsise te PPP ve qe po thithin gjakun e popullit .Prisni se nuk keni pare gje akoma. Olsi rames i doli boja.

  Reply to this comment
 11. ggeku January 8, 09:00

  Ju paskan ngelu ca hapesira bosh per publicitet qe po merreni me kete.
  Beni nje investigim, te pakten nje here te vetme, dhe bazojeni shkrimin diku. Minimumi ato pyetje qe beni, te cilave duhet ti kishit dhene pergjigje nqs do te kishit deshire te pasqyroni situaten e qarte, drejtojani gruas se kryeministrit zyrtarisht; edhe ne rast te mos kthimit te pergjigjes mund ta perdorni si pergjigje ne favorin tuaj.
  Hajt mo…u mesuam me kete lloj gazetarie…

  Reply to this comment
  • mirel January 8, 11:31

   Ky eshte “investigim” i vertete dhe me fakte. Cfare fantazie te vecante paska ky skenari jot “investigues”

   Reply to this comment
 12. syri January 8, 09:21

  Gazetes Dita i ka ndodhur Epiphany! Gazeta mendon qe vrasesi Sali eshte me i mire se “burri i Lindes” qe eshte punesuar ne nje banke te nivelit te dyte?! Por a ka njeri te pyese Diten pse ky ndryshim! Ku ju shkeli K/ministri ne kallo! Ky eshte mentalitet komunist! Ndryshimi duket kur kjo gazete boton komente me fjale fyese nga komentuesi analfabet “ari”?

  Reply to this comment
  • Bertixho January 8, 10:45

   Veshtire te gjesh dike qe te promovoje Saliun ne kete gazete. Dikur ndoshta, kur dikush me mbiemer Resuli krahasonte “bollekun” qe solli Saliu duke shkaterruar fabrika e uzina me “varferine” qe solli Enveri duke i ndertuar, por sot zor se gjen nje shkrim ku Saliu paraqitet me ngjyra pozitive.

   Te vetmit qe kane nevoje per Saliun, jane mbeshtetesit e Rames (jo te PS-se) per te bere krahasimin “i keq i keq, po jo aq i keq sa Saliu”. Keta jane po ata njerez qe mbasi Saliu e ktheu Shqiperine ne vitin 0 dhe nxorri tankset nga kazermat per te luftuar me civilet, thoshin “aman ta provojme edhe njehere, se mbase ka ndryshuar”

   Reply to this comment
  • mirel January 8, 11:38

   Syri eshte shembelltura me e qarte e mendesise diktatoriale te Rames. Rama nuk duhet te qortohet, si faraon apo sulltan Erdoganist. Dhe kur ia ben paralelizmin me Berishen te thote armik. Dita po i nxjerr me fakte aktet kriminele te Berishes dhe Rames..ky palla thote je Berishist. Sipas Rilindjes me mire te vjedhi Rama se Berisha, po a eshte kjo per te cilen mori votat? Kjo eshte pyetja or ti i Rilindjes .

   Reply to this comment
 13. ETHEM January 8, 09:35

  D I T A JONE MIRE BEN QE BOTON SHKRIME TE TILLA.DUKE FILLUAR QE DJE PO DEL NE SKENEN E TEATRIT MEDIATIK LINDA RAMA,A THUA SE ÇIFTI RAMA NUK I NJEH LIGJET E PUNSIMIT TE TYRE.NESE ESHTE KESHTU KJO DUHET NDALUAR ME LIGJ.
  -TE NDERUAR TE D I T E S:NE KETE VEND SISTEMI QE JEMI ESHTE KUPTUAR FAISISHT,KU PASURIA KA SHKAR NE PAK DUAR DERI 10-15 %,TEK I FORTI I ARMATOSUR ME M I K & ARME,ME NJE FJAL GOJE TE SALUT PRESIDENT- “PARAT TONA JANE ME TE PASTRA NE BOTE”,LEKU U VODH ME MAUNE,FUGONA,AVJONA…DHE POPULLI NGELI ME GISHT NE GOJE.
  -DHE MEQE HAJDUTET NUK U DENUAN NGA DREJTESIA E KAPUR PREJ SB,PO VIDHET AKOMA HARBUTERISHT NE SYT E POPULLIT,I CILI PO MERR ARRATIN.POR KETE E BENE EDHE PSE AI QE VODHI,SHKATERROI DHE VRAU MBI 6000 NJERZ NE KETE VEND QE NGA 1991 E DERI S.OLLDASHI-PO BEN THIRRJE PER REVOLUCION TE ARMATOSUR.
  -SE DHE VENDE PUNE NUK KA,PASI SHPURA E PD URDHEROI PRISHJEN E NDERTIMEVE TE E.HOXHES, E QE TASHME I TURREN KM RAMA QE NE 5 VITE TE BJERI PARAJSEN.
  -NE KETO 28 VITE U ZBATUA PARIMI “HA-TE-HAM”,HANI JU ME JEPNI DHE MUA”,TE SHKATERROHET ÇDO GJE E NDERTUAR NE KOMUNIZME”,TE SHITET E BLIHET PRONA 2,3,4 HERE PER TE HUMBUR GJURMET.DHE DREJTESIA KA HESHTUR SE KA QENE,ESHTE DHE DO TE JET E KAPUR NGA NJE NJERI-PERBINDESH,SB.
  -DJE U HODH NE ERE SHTYLLA ELEKTRIKE NE RRETHINAT E LAÇIT,KU NE KETE ZONE ULURIJNE ÇAKEJT E SALITRITOLIT.SE KY VET KA DEKLARUAR DISA HERE SE “ME LAÇIANET E MAMURRASIN E RREZOJ QEVERIN SOCIALISTE PER 1 ORE.
  -TRITOLI U VU NE ZBATIM ME URDHER TE SB NGA AZEM HAJDARI E ME PAS NGA TROPOJANI TJETER A.KULIÇAJ.DHE SHKATERRIMET,VJEDHJET,VRASJET BEHEN ME P A G E S E NGA E NJEJTA MENDJE MYKUR DHE ME DUAR TE TJERA TE PERGJAKURA.
  -DHE KY VEND DO TE VUAJ DERISA TE JET GJALL SB.
  -E.RAMA KA BERE GABIME SI ÇDO FAMILJAR NE NJE FAMILJE TE VOGEL,POR NUK KA VJEDHUR ME ZE E FIGURE,NUK KA PROÇESE GJYQSORE TE HAPURA,NUK KA VRARE NJERZ.ESHTE I VETMI KM NE BOTE QEBU THOT STYDENTEVE” VAZHDONI PRITESTEN,UNE JAM ME JU”.SEPSE AI KERKON TE PERMBYSI SISTEMIN E DEGJENERUAR NE ARSIM KU E DEGRADOI SHPURA SALISTE,KU DHORI KULE E M.KONI KANE NGA 11,13 LLOGARI BANKARE E TE TJERE ME 37,40 TE TILLA..!
  -E NE 5 VJET KY VEND NUK BEHET BAÇE ME LULE TE DASHUR TE D I T E S.

  Reply to this comment
  • syri January 8, 10:13

   Bukur Et-hem! Por regullo shqipen e shkruar!

   Reply to this comment
   • mirel January 9, 22:57

    o legen qe te duket vetja I mencem, na hensh mune mu ne rreze, do na rregullosh ti shqipen, plere ramiste. E paske gjetur ti Et-hem,., yy debil kryeminister. Ik nga posti mos te te shohim me. Injorant rrugesh, drogaxhi. Plere hajdutesh. Qurre e Berishes. Ik qerrohu andej nga erdhe, qen bythejashte

    Reply to this comment
  • S’ethem January 8, 16:21

   Ja dhe shoku Ethem! Votues tipik i se majtes. Naiv deri ne dhembje, i trembur deri ne qelize nga rikthimi i Berishes. Dhe nuk ka faj. Ka 5 vite qe i vetmi refren qe degjon eshte se nese iken Rama vjen Berisha. Ajo qe nuk arrin dot te kuptoje eshte se Rama dhe Berisha jane vellezer siameze.

   Reply to this comment
   • Tartufi January 8, 18:06

    Mos e ngani kaqe shume te ziun,,, te mjerit I takon meshira ne kete bote kaq te hapur !! Keto krijesa te pergjismuara te kthejne humorin ne dite te veshtira .
    Enver dobici kur shkonte ne Gjirokaster nuk haronte te takonte nje furxhi idiot ,qe kendonte bukur kenget karakteristike dhe thoshte me vehte,gezimin ma bie furxhiu qe bie ere byrek,se me te tjeret me gjen belaja.
    Furxhiu kur erdhen greket I priti me lule,,, kur erdhen fashistet I mori ne krah si shpetimtar [ Keto Enveri I dinte ] por I duhesh gezimi ,qe vetem furxhiu ja binte,
    Lereni gaztorin te na bjere gezimin.

    Reply to this comment
 14. Makuteria ha te zotin January 8, 09:56

  Opozita. Gjuuume.
  Te shohim a do zgjohet.
  Po u zgjuan do bejne lloqe, tha.

  Per keta une 1000 vjet, gezon burri/ gruja lindes.
  Dihet.

  Po hesap PA HANXHine, se.

  Reply to this comment
 15. Martini January 8, 10:08

  Po ky edi gjithmon me gra te lodhura problematike eshte mare gjithe jete.Pak halle kemi por te meremi me idotesite e keti qe kemi .votuar.

  Reply to this comment
 16. Lomi January 8, 10:14

  Kur dashi luan me Zara, nuk para I ka te tijat, I merr borxh, problemi eshte a ka dashi brire sepse bolet I ka lene borxh te Rexhensi Casino

  Reply to this comment
 17. Konti i Monte Krrabes January 8, 10:19

  Ramuti nuk mori grua per seks por per te fshehur pasurine kjo eshte e verteta e kesaj dasme, eshte si puna e violines se nastradinit, mbas disa kohesh do degjohet melodia e qithares se rames.

  Reply to this comment
 18. Vasili January 8, 12:00

  E kam simpatizuar me pare ramen ne distance,ndjeja qe ish puntore dhe vizionar dhe per momentin guximtar,kur prishi hale-koskat e Saliut.
  Por nuk thone kote duhet te hashe nje thes me kripe qe ta njohesh tjetrin.
  Dhe kur vrima e zeze sali,rafshoi ne menyre te jashteligjeshme,investimin milonesh euro,kryqezimin tek zogu i zi,rama u terhoe me bisht ne shale.
  Me vone ai veshtrim tinzar,frikacaklleku dhe pabesia,qe vazhdon te tregoje me shqiptarin dhe kombin tone,vazhdojne te marrin permasa asgjesuese,jo vetem per demokracine por dhe per te ardhmen asgjesuese te ketij kombi europian,nga sundimi i kesaj qenie fare te paskrupullt.

  Reply to this comment
 19. damam dimashi January 8, 12:26

  Leket ne Shqiperi behen rrush e kumbulla neper miq e shoke.Blejne ndermarrjet piktura e revista pa asnje vlere ,po ashtu edhe drejtorite ne digasteret milona leke per te pasuruar miqte e shoket medioker,kurse per bibliotekat e shkollave nuk pranojne shefat te furnizohen me asnje liber se gjoja nuk kane fonde. Po kete a e di Edi Rama qe ka bere shume ,por per cudi do te beje edhe me shume.haaaa haaaa haaaa

  Reply to this comment
 20. i durumi January 8, 14:42

  O Mirel dhe ti anticensure,keni ngaterruar turnin.Do ju bertase partia ,mos punoni njekohesisht njeri naten e tjetri diten sja u japin pacen kot ,jo po doni dhe cigare te mira pastaj.

  Reply to this comment
  • mirel January 8, 15:20

   I durumi paska duru sa pushoi protesta
   A plere. Ti e di vleren e drurit nese prostesta fillon merr jete. Po do ju mblidhet, nuk keni nga veni.
   Studentet pane qe kane force. E jetuan. Kete nuk ua vjedh dot njeri, as Ramuti e as hajduterit e tjere qe ferkojne duart nga gezimi. Prangat er Ramutin dhet te behen gati qe tani.
   Keshtu formohet mendimi e rotesta de me te medha

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 8, 17:24

   o dumdumi
   cila parti motra??
   sepse nuk po lëmë asnjë rrehat!!

   Reply to this comment
 21. e verteta January 8, 16:15

  Kjo plaka Linda kujton se eshte e bukur. Me e bukur eshte tranvestiti Linda Rei se kjo e Edit pa makiazh nuk shikohet fare

  Reply to this comment
 22. katarakti January 8, 17:30

  Cili eshte roli i bankes ABI ne Shqiperi?! Ne Banken Shqiptare, kur drejtohej nga Full hajni si anetare te bordit te saj drejtues ishin te gjitha nuset, motrat dhe dhenduret e qeveritareve dhe politiqeneve shqiptare. Qe paguheshin me miliona. Dhe kur doli vjedhja e Bankes ku drejtor ishte Full-hajni ai jo vetem qe nuk u denua, por u shperblye nga “drejtesia”! Ne rast se kjo banka ABI nuk ka ndonje veprimtari te rendesishme ne Shqiperi une nuk e kuptoj se ku eshte problemi! Se gruaja e kryeministrit eshte pranuar si anetare e bordit?! Me duket artikull tejet tendencioz.

  Reply to this comment
 23. demo January 8, 18:01

  Ti o shurre interneti me numra,je mesuar me te shkerdhehesh prandaj flet m,e te shkerdhyer.
  Nuk jam bankhjer qe te kem interesa me Linda Ramen.Nje foto me nje anetar te keshillit mbikqyres te nje banke te nivelit te dyte nuk mund ta quaj krim.Meshoi fantazise,qendis njeqind teori konspirative,se une merrem me ate,qe ben muuuuuu.
  Kam vite qe ne keto faqe interneti denoncoj Concessionet miljardere te Rames dhe PPP,qe po cvasin buxhetin e shtetit te shqiptareve,para se keto megavjedhje sa buxheti Amerikes ti ndalonte FMN dhe Banka boterore.Lerja fantazite gazetarise investigative,se ne qe shkruajme komente jemi te gjithe TROKE,me apartamentet e ndermarrjes me pune vullnetare,se ata qe kane interesa biznesi me qeverite nuk merren me lloqe interneti.

  Reply to this comment
  • mirel January 8, 18:42

   O demo, te pyes une per ato tenderat e Vilma Nushit, nga cili burim investigativ i ke marre?

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 9, 10:01

   o dem bytha e di që nuk je bankjer!!
   e di që je shkrimtar dhe farmacist!
   e di që nuk jeton në shqipëri,po deshe të them dhe ku jeton,por nuk e shoh të arsyeshme!
   do gjë tjetër??
   të shkruajta më sipër se u shkëdheve dhe ti sepse pavarsisht se kemi mendime të kundërta për shumë gjëra,prapë jemi bashkuar diku”Kam vite qe ne keto faqe interneti denoncoj Concessionet miljardere te Rames dhe PPP,qe po cvasin buxhetin e shtetit te shqiptareve,”-dhe kjo ka qënë pika që na ka bashkuar!
   dhe këtë pikë ti e dhjeve!!
   nuk e di se çdo të dhjesësh tjetër,nuk jam nostradhamudh,por e di që të ka djegur shumë kjo që kam shkruar!!
   ti nuk këthen përgjigje nëse nuk të shkelet me të vërtetë ajo kallua e nxehtë!!
   “.Lerja fantazite gazetarise investigative,se ne qe shkruajme komente jemi te gjithe TROKE,me apartamentet e ndermarrjes me pune vullnetare,se ata qe kane interesa biznesi me qeverite nuk merren me lloqe interneti.”-këtu ke të drejtë!!por vetëm kur flet për vete e jo për mua!!
   sa do të vlente gazetaria investigative nëse nuk do ta lexonte askush??a thua se po shkruajte diçka në një letër,që askush nuk e lexon,do të ketë ndonjë vlerë??
   kemi fatin që jo vetëm ta lexojmë por dhe ta komentojmë jo vetëm verbalisht si dje!por dhe ta “rishkruajmë”,të japim përshtypjet e mendimet tona!
   kjo sjell shumë më shumë lëvizje sesa vetëm leximi dhe muhabeti i dikurshëm mes shokëve!!
   pavarsisht se jemi një popull “gaforre që vdesim për të ecur prapsht”(thënje fantastike e një komnetuesi)prapë reagimet e tua,të mijat,të nastrokarit bile dhe të elit gocës sharabajgë të nastrogërkut,kanë vlerë!!janë një farë reagimi!tregojnë se njerëzit e kanë lexuar këtë shkrim hetues të gazetës!sado që të mos zërë vënd,një shënjë e lë!!
   dem
   kur thua një gjë të tillë”se ne qe shkruajme komente jemi te gjithe TROKE,”,pra kur e kupton se në çgjëndje je!?përse nuk e zbaton i pari!!
   shko e puno e nxirre veten nga balta!!mos u merr me “lloqe interneti”,na lër ne të tjerëve,ne budallenjve të harxhojmë kohën kot!
   dem ndrysho veten se të tjerët është vështirë ti ndryshosh!!
   puno në atë farmacinë tënde,shkruaj dhe nja 13 libra të tjerë dhe mos e harxho kohën pa përfitim!!
   të mbrosh shtetin tënd,të nxjerr me këpucë të kuqe,të lë trokë!!ka lënë trokë abdyl frashërin me shokë e jo më ty!!
   fillo zbatoje vetë,e më pas shoh e bëj dhe unë!!
   u kuptuam o dem kaka??
   ps:aq përvojë ke sa ta dish se replika bëhet pas komentit dhe jo si një komnet për artikullin!!
   kështu i shkruan dhe librat o dem??
   për së prapthi??

   Reply to this comment
 24. DISPERATAMENTETHANO..* January 8, 20:09

  Kjo beteja me fotografi me kujton luften qe bene me Ramen Berishaxhinjte e Amerikes.

  Gazeta Dita nuk ben mire qe per te luftuar gruan e Rames le ta quajme SORKADHE..te aktivizoje artilerine e rende kur mjafton vetem nje cifte..PSE pikerisht sot kur hidhen shtylla tensioni u hap loja me bashkshorten e Rames kur ajo ka 20 vjet qe merret me kete biznes

  KU FLE LEPURI ?

  LE TE NDJEKIM KETE HISTORI ME MAKARTISTIN DANA DHE MULTIMILJARDERIN ATEHERE 25 VJECAR SAHIT MUJA…PO SAHITI I DANES SI U BE MULTIMILJARDERR

  Gazeta amerikane “New York News” i bën jehonë letrës së turboberishistit Rohrabacher. Biznesmeni shqiptar: Obama të kthejë paratë e Ramës.

  Dyshimet e ngritura nga kongresmeni republikan Dana Rohrabacher dhe kërkesa e tij për hetimin e fotografisë midis Edi Ramës dhe Presidentit të SHBA-ve Barak Obama, ka bërë jehonë dhe në mediat amerikane.

  Gazeta e përditshme “New York News” i ka kushtuar një artikull shkresës së dërguar nga kongresmeni Rohrabacher për prokurorin e Përgjithshëm Eric Holder dhe Komisionin Federal të Zgjedhjeve, ku kërkohet hetimi mbi një komplot të mundshëm nga shtetas të huaj për të anashkaluar ligjet amerikane. .(http:// news-new-york-news.com/ socialist-leader-edi-rama-hasillegally- contribute-money-topresident- obama/).

  Me cuditeshmja

  Për gazetën e New Yorkut ka folur edhe presidenti 23 vjecar i kompanisë “Albanian Minerals”, miljarderi Sahit Muja, i cili ka kërkuar nga Presidenti Obama që të kthejë mbrapsht kontributin e paligjshëm të fushatës nga kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama.

  Biznesmeni shqiptar ka thënë për gazetën se shefi i opozitës ka mashtruar ligjet amerikane, duke financuar fushatën e Presidentit amerikan. “Unë ftoj Presidentin Obama të kthejë kontributin e pali-gjshëm nga Edi Rama. Kjo është nëpërkëmbje dhe mashtrim nga Edi Rama, si dhe shkelje e ligjeve amerikane të financave të fushatës”. Muja tha se populli shqiptar do të votojë duke marrë parasysh kualifikimet e lidershipit dhe jo nga një foto me Presidentin Obama.

  SHKRESA

  Gazeta e “New York News” ka shkruar dhe për qëndrimin e mbajtur nga kongresmeni Dana Rohrabacher në Dhomën e Përfaqësuesve, teksa është shprehur se ligjet mund të jenë shkelur dhe se shqiptarëve sipas tij po u tregohet një foto e gënjeshtërt. “Ligjet e fushatës në të dyja vendet tona, Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëri, mund të jetë shkelur.

  Të paktën, popullit shqiptar po i tregohet një foto që në thelb është një gënjeshtër. Duke nënkuptuar një marrëdhënie me Presidentin Obama, kjo përbën mashtrim. Nëse është marrë një burim të hollash nga të huaj Dyshimet e ngritura nga kongresmeni republikan Dana Rohrabacher dhe kërkesa e tij për hetimin e fotografisë midis Edi Ramës dhe Presidentit të SHBA-ve Barak Obama, ka bërë jehonë dhe në mediat amerikane. për të marrë foto, tregon se ligjet në SHBA janë shkelur.

  Nëse fotografia rezulton se është duke u përdorur për të sugjeruar një marrëdhënie të vazhdueshme, po kryhet një mashtrim mbi popullin e Shqipërisë”, është shprehur kongresmeni republikan. Ai ka paraqitur dhe ngjarjen ku sipas tij është shkelur ligji amerikan. dhe pordhe te tjera me rigon.

  Ne 23 qershor 2013 megjithate populli votoi per “mafjozin” jo per Saliun dhe Berishaxhinjte e WDC

  *
  Komentuesi mendon se Edi Rama duhej perzene me shqelma nga Politika dhe PS me shqelma dhe gelbaza qe para 3-4 vjetesh…

  Reply to this comment
 25. intelektuali January 8, 23:05

  BANKA AMERIKONE E LINDES SI LAVATRICE E PARAVE TE DROGES TE EDVINIT

  Kjo Linda katunarja prej Tirane me Banken e saj Amerikone eshte ashiqare qe eshte caktuar nga burri i saj Edi Rama per te lare dhe shpelare parate e droges, qe verteton se Edvini e ka pasur strategji kanabizmin e Shqypnise dhe ngritjen e traut ne dogane per kokainen dhe heroinen

  PO KA KUSH TE BESOJE SE LABORATORI I KOKAINES NE XIBRAKE ISHTE JASHTE VEMENDJES SE TAULANT BALLES?

  Po bananet me kokaine, po Toyota me miliona euro, po Habilajt dhe Saje Qorri, po Fatmir Xhafaj dhe Geroni, vellai i tij drogaxhi, po Bashkim Ulaj me firmen e tij fallco amerikone, po e po sa e sa afera mafioze qe dihen dhe nuk dihen akoma?

  PO KETA HAJDUTE NUK I MENDOJNE ME PER NJEREZ SHQYPTARET O MILET!

  Reply to this comment
 26. BUJARI JU DEGJON January 9, 01:44

  Me vjen shume keq qe “Dita” ka filluar te beje “pune nate”…
  I dalte per mbare!…Paste suksese me teper se “Qytetari dixhital”…

  Reply to this comment
 27. po afrohet "festa" e 21 janarit 2011... January 9, 19:23

  Me ka bere pershtypje ne kete histori “beteja me fotografi”
  .
  Ajo qe eshte imorale ne kete rast eshte fakti se eshte e njejta dore qe ka “goditur” ne 5 vjetorin e masakres 21 janarit 2011 me autor dhe regjizor Shqupin & intelektuhalet e tij

  Le te japim dy fakte te pabesueshme me ngjajshmerite ne kohe dhe hapsire:

  FAKTI NR 1

  Makinat luksoze të Ermal Hoxhës? Berisha poston foto të një sportisti te vdekur …Veprim makabër

  http://www.gazetatema.net/…/makinat-luksoze-te-ermal-hoxhes-berisha-p...
  Jan 20, 2015 –

  Sali Berisha ka postuar dje disa foto makinash luksoze të një te vdekuri, duke thënë se ato i përkisnin Ermal Hoxhës.(nipit te Enver Hoxhes)

  Por, gënjeshtra i ka dalë një ditë më pas.

  Të paktën 6 prej 8 fotove ai i ka marrë në internet dhe 2 cope i përkasin një sportisti, që ka ndërruar jetë në 2013-n.

  Bëhet fjalë për sportistin Kastriot Kukaj, i vrarë në tetor të vitit 2013, në Pejë.

  Berisha ka postuar një foto ku ai kishte dalë rreth tre vite më parë me makinën e tij tip-Hammer.

  Kushëriri i parë i Kukajt, Mendriti u shpreh se botimi i fotos së të ndjerit nga Sali Berisha, duke e cilësuar si baron droge është i turpshëm dhe pervers.

  “Kastriot Kukaj është djali i hallës sime dhe prej tetorit të vitit 2013 nuk jeton më. Makinën, të cilën Berisha e ka hedhur në Facebook, është e djalit të hallës sime dhe së bashku e kemi sjellë nga Amerika. Madje edhe një makinë tjetër në fotot e që ka hedhur ish-kryeministri i Shqipërisë është e jona. E kemi marrë në Amerikë. Kjo që Berisha ka bërë është e turpshme”, rrëfeu Mendrit Berisha.

  “Do t’i thosha Sali Berishës se gjesti i tij është i turpshëm dhe kriminal. Është turp i turpeve. Këtë gjest nuk do të bënte asnjë çun rrugësh dhe jo më një ish-kryeministër si Sali Berisha. E theksoj, të publikosh foton e një të ndjeri, për diçka që nuk ka të bëjë me të, është një turp i madh”, për këtë monstër.

  Shënim 1:
  Ndërsa kanibali berishë postonte makinat e nje te vdekuri ( i ndrite shpirti ATJE LART) nje tjetër Monstër KY INTELEKTUHALJA ka bere mbi 100 komente te Dita & Tema duke thene se me ne fund u zbulua ‘FLORIRI I FSHEHUR I ENVERIT ME KETO LLUKSI….ME PRONARE TE VDEKUR”

  FAKTI NR 2
  .

  Restorantet në Gjermani s’janë të nipit të Enverit, por të Bigut
  29/01/2015, 08:49

  Pas restoranteve në Gjermani, s’është nipi i Enverit, por ai i Bigut furrtar nga Kruja. E vërteta e restoranteve me xhiro miliona dollarë, që shesin pica me 4 euro dhe kanë në meny sufllaqe greke dhe që nuk i përkasin Ermal Hoxhës, nipit të Enverit, dhe si ra në grackë ME DASHJE INTELEKTUHALET online. Nga Vladimir Karaj

  Gjithçka filloi me një shkrim botuar së pari në “Channel One”. “EKSKLUZIVE NË “CHANNEL ONE” – Orbis:

  Ermal Hoxha nipi Enverit aksioner në 3 restorante. Në “Pizza paradies” u qarkulluan 13 mln dollarë”, thotë titulli i lajmit.

  Ashtu si çdo gjë që publikohet virtualisht si lajm në vend, edhe kjo mori menjëherë dhenë dhe u kopjua masivisht.

  Kush pyet për të drejtë autori?!

  Kush pyet edhe nëse autori në këtë rast është gabim apo nuk i ka verifikuar informacionet. Diku shoqëruar me pikëpyetje, sikur kjo shenjë pikësimi që shpreh dyshim e shpëton mediumin nëse zbulohet që është duke shkruar një gënjeshtër, e diku pa pikëpyetje fare lajmi ka marrë me siguri qindra e mijëra lexime në pak orë.

  Botimi shoqërohet me fotografi dhe faksimile të restoranteve dhe deklaratave fiskale të një personi me emrin Ermal Hoxha. Bëhet fjalë gjasme për Ermal Hoxhën, të arrestuarin gjasme për trafik kokaine.

  Pa parë gjatë për saktësinë e informacionit, në merak për numrin e klikave, publikimet virtuale morën si shpeshherë për kot. Shquhet si gjithmone inteletuhalja e Dites Është një gjë që ndodh rëndom çdo ditë në mediat virtuale. Komentet e lexuesve poshtë publikimeve se njihnin një Ermal Hoxha, që nuk ishte Ermali që zbuluan mediat online, nuk duket se i lexoi njeri. Përkundrazi, operacionet financiare të restoranteve u lidhën menjëherë me kohën e operacionit “Xibraka”.qe doli nje fllucke sapuni
  .
  Kjo tregon DIRTY JOB që bëjne mediat online dhe ajo qe eshte per tu hteksuar eshte se nipi i Enverit u kap dhe u paraqit nga INTELEKTUHALET E SHQUPIT si Eskobari I Europes kur ne fakt kishte vetem nje rol episodik qe me e renda duhej te ishte vetem nje keshillim apo verejtje nga Policia

  *****
  Rasti i dy ketyre fotografive dhe rezonanca e Shqupit Sales me kete halja Nastrdintelektual na bejme te besojme se jane e njejta dore kriminale ne terrorizmin mediatik te sotem..
  .Ajo qe eshte me bizarre per kete intelektuhalen eshte 15 nendori 2012 kur sapo ishin djegur 2 te perndjekur politike ku Nastro-intelektuali yne ka pranuar vet se i coi kartoline Berishes”prapa cadres” ku digjeshin shoket e tij..
  .Enver Hoxha ka shume kusure krahas meritave por Monstra si ky intelektuhalja e Dites po na i bejne Enverin Profet te pakten pa deshiren time.
  .
  Nuk eshte problem i madh fotografia ne kete rast por morali i atyre qe e paraqisin si “kriminale” qe dashje pa dashje cojne uje ne mullirin e Saliserbit dhe intelektuhaleve te Shqupit…

  Reply to this comment
 28. sapa January 10, 04:36

  Ketu nuk vihet ne dyshim vejdhja por metoda e sterholluar qe perdorin sot politikanet dhe qe sot me keto informacjone qe ka bota ne dispozicjon eshte e pamundur te mbeten te fshehta.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim