Një foto e rrallë dhe pak histori që të bën të mendosh se avazi “prijësat shqiptarë – diplomatët e huaj” ka qenë njësoj si sot që në 1912 (hiq komunizmin)

June 14, 2020 18:33

Një foto e rrallë dhe pak histori që të bën të mendosh se avazi “prijësat shqiptarë – diplomatët e huaj” ka qenë njësoj si sot që në 1912 (hiq komunizmin)

Kjo foto e rrallë tregon Esat Pashë Toptanin ditën e mbërritjes së Princ Vidit në Shqipëri.

Vidi erdhi në një periudhë shumë të trazuar në Shqipëri.

Në Londër më 3 dhjetor 1912 u mbajt një konferencë ambasadorësh nën drejtimin e ministrit të Jashtëm anglez.

Kjo konferencë miratoi më 29 korrik 1913 pavarësinë e Shqipërisë.

Vendimet e Londrës miratuan edhe pikën 1, ku thuhej se: “Shqipëria bëhet (… ) një Principatë e trashëgueshme nën garancinë e gjashtë fuqive të mëdha. Princi do të zgjidhet dhe do të ketë bekimin e gjashtë fuqive të mëdha”.

Për kontrollin e administratës civile dhe financave të shtetit u vendos një komision me mandat 10-vjeçar, me përfaqësues nga gjashtë fuqitë e mëdha dhe një shqiptar. Për sigurinë e brendshme do të kujdesej një xhandarmëri nën komandën e oficerëve holandezë, kreu i të cilëve shihet në këtë foto bashkë me Esatin.

Princi Wilhelm zu Wied fillimisht nuk ishte në listën e kandidatëve.

Austro-Hungaria dhe Italia, që kishin edhe influencën më të madhe në Shqipëri, ndikuan te Fuqitë e Mëdha dhe gjetën mirëkuptimin e tyre, duke vendosur më në fund që Princi (Mbreti) i ardhshëm i Shqipërisë, të ishte një përfaqësues nga një religjion që nuk njihej zyrtarisht në Shqipëri, pra protestant; dhe ky pra u propozua të ishte Princ Vilhelm i Vidit (në origjinal gjermanisht: Wilhelm von Wied).

Meqenëse nga të gjitha Fuqitë e Mëdha, Gjermania ishte më e painteresuara për Ballkanin, kandidati gjerman gjeti në këtë mënyrë pëlqimin e miratimin e të gjitha fuqive.

Princi Vilhelm kishte profesionin e oficerit e të ushtarakut. Kishte shërbyer fillimisht në “Garde du Corps” dhe pas një periudhe trevjeçare trajnimi e formimi në Shtabin e Përgjithshëm, edhe si komandant kalorësie në regjimentin e 3-të të “Garde-Ulanen-Regiment” në Potsdam.

Ai nuk kishte njohuri nga fusha e marrëdhënieve ndërkombëtare e asaj të së drejtës ndërkombëtare dhe nuk njihte gjithashtu, shumë nga lojërat diplomatike të kohës. Vendi dhe njerëzit në Shqipëri, atij i dukeshin mëse të huaja.

Ai u vu nën ndikimin e fortë të këshillave të liderëve lokalë shqiptarë. Por besueshmëria e tyre ishte relative.

Midis tyre filluan grindjet e luftërat për pushtet e ndikim në periudhën nga 1 marsi deri në  4 gusht 1914, ndërkohë që vendi rrezikohej seriozisht.

Ndihma e premtuar financiare u bllokua. Italia filloi të shfaqej ku mundej hapur kundër Princit. Gjermania gjatë gjithë kohës ruajti neutralitetin në mënyrë strikte.

Princi Vilhelm shkruante asokohe se Kaizeri Vilhelm II i paskësh thënë atij se: “Ti nuk mund të më tërheqësh mua në humnerë me atë Shqipërinë tënde”.

Më në fund, në Shqipërinë e Mesme filluan kryengritjet e shqiptarëve muhamedanë, të cilët kërkonin një rikthim të Shqipërisë nën Turqi.

Kryengritja, për fat të keq, pati një farë suksesi.

Princi Vilhelm Vid nuk mundi dot t’i bënte ballë dhe e la vendin më 3 shtator 1914, një muaj pas shpërthimit të Luftës së Parë Botërore.

n.s. / dita

June 14, 2020 18:33
Komento

43 Komente

 1. fteri March 3, 06:49

  A’ ky është oficeri Holandez, artileri i talentuar që goditi me top ,shtëpinë e Tradhtarit me damkë Esat Pasha .Predha e Topit i hoqi çatinë e shtëpisë ,dhe doli cullak me duart lart Esat Pasha ku shtëpinë e kishte te kodra e currileve në Durrës afër vilës Zogut ,por gabimi i rëndë ishte se Mbreti Vilhem vidi e fali Esatin duke e internuar në Itali ,gabim ,e la për tu kthyer përsëri dhe ja bëri gjëmën shqipërisë.

  Reply to this comment
  • Arben June 14, 21:46

   O të ashtu fisin hollandeze ty more.

   Reply to this comment
   • Andrea June 15, 02:07

    Esadi ishte nje patriot i madh, por per serbet jo per shqiptaret. Ky flliqsine i shpetoi serbet nga shfarrosja qe do i benin austriaket ushtrise tyre. Fale ketij “patrioti” serbet mund te shpetonin kryet e te iknin ne greqi (Krete)

    Reply to this comment
    • Bureto June 15, 11:40

     Serbët gjatë Luftes së Pare bot, ishin pjese e Antantes, fituese e asaj lufte, ku sigurisht bente pjese dhe Franca, (bile francezet per serbet se ç’kane një dashuri të veçante edhe sot), aleat i se ciles ishte dhe Esad pash Toptani, i cili nen komanden franceze drejtonte nje njesi te madhe ushtarake në Selanik. Nuk mund te kete dy standarde në politike dhe kesisoj në vleresimin historik te ngjarjeve ne nje kohe te caktuar, por dhe te figurave historike po ashtu. Kur ishte Enver Hoxha aleat me serbet në L.II bot, ishte patriot i madh, kur ishte Esadi aleat me ta ne L.I bot, ishte tradhetar. Esadi më pare, ashtu si dhe Enveri më vone, synonte pushtettin dhe sigurisht për politikanet e vegjel të Shqiperise së vogel, pa një mbeshtetje nderkombetare nuk mund të arrihej kurre. Bile dhe sot, edhe pse gjasme jemi në demokraci dhe po gjasme vendos populli!!…Thënë keshtu edhe historia e shkruar për Esad pashen, është pare si u ka interesuar kundershtareve të tij politike, që per fatin e keq, por edhe gabimeve te tij, rezultuan ‘fitimtarë’. Keto nuk janë histori shkencore. Po te lexohen shkrimet e
     Sejfi Vllamasit “Politika shqiptare 1913-1940”; Eqerem bej Vlores “Kujtime”; Tahir Kolgjinit “Esad pasha tradhetar apo patriot” apo dhe te fundit të Ilir Ikonomit “Esad Toptani lufta dhe pushteti”, rezulton që figura e Toptanit ambicioz të ishte shume komplekse por zor se del tradhetare.Bile ky i fundit, duke renditur në mijra faqe dokumenta figuren dhe aktivitetin e Toptanit, por dhe menyren se si e eliminuan kundershtaret etij, nepermjet dores se A.Rustemit, ua la ne dore lexuesve ta çmojne.”Politika ka te beje me kompromisin, kultura ka te beje me të shenjtën”. Dhe sigurisht që as Toptani, as Zogu, as Hoxha dhe as keta qelbashet tane të sotëm, nuk janë shenjtër. Më gjakftohte o gjak prishur, më gjakftohtë, se na moret në qafë. Shqiperia edhe pse ‘e vogel sa një gogël’ ka prodhuar më shume tradhetare se çdo komb tjeter i Europes?! A jo, me falni, me perjashtim të “komandantit” legjendar, apo ‘bashtos’, siç i thonë gjirokastritet, por ama të Mehmetit pooo…! Për mua Enveri kishte 1001 të zeza, që nga pervers, mosmirenjohes, sadist e kriminel, por për tradhetar, nuk më është mbushur mendja ndonjeherë. Ka qene pjese e historise sone të trishte 45 vjeçare, por pavaresisht rolit të tij në ate histori si nje diktator i pashpirt, ai do të qendroje aty, ashtu siç ka qenë.

     Reply to this comment
   • Ja tradhetite e Esat Pashe Toptanit June 15, 02:42

    Esat Pasha i beri Shqiperise disa tradheti te renda. Tradhetia e pare: Kur fuqite e medha (Britania, Gjermania, Franca, Rusia, Italia dhe Austro-Hungaria) ne 1913 ne Londer i dhane Kosoven Serbise dhe Camerine Greqise, Mali i Zi donte te merrte Shkodren. Malazezet e rretuan Shkodren dhe Esat Pasha ja u dha pa lufte duke marre premtime nga ata qe ta mbeshtesnin te vihej ne krye te qeverise shqiptare dhe sigurisht edhe para. Jo vetem kaq por dy oficere te tij vrane komandantin e forcave mbrojtese te Shkodres Hasan Riza Pasha. Tradhetia e dyte: Esat Pasha ngrihet kunder Ismail Qemalit duke e akuzuar si agjent grek dhe krijon ne 1913 nje qeveri rivale ne Durres te quajtur Republika e Shqiperise Qendrore. Kjo I futi shqiptaret dhe Shqiperine ne qorrsokak dhe ne armiqesi nderkohe qe duhej te ishin te bashkuar per te fituar njohjen nga fuqite e medha. Tradhetia e trete: fuqite e medha nuk e mbeshteten qeverine e Ismai Qemalit dhe krijuan nje qeveri shqiptare me kryeminister nje vegel te Turqise Turhan Pashe Permetin (ish ambasador i Turqise ne Shen Pjeterburg) dhe i propozuar nga qeveria turke per kete pozite. Ismail Qemalit i thane ti bashkohej Turhan Pashes por ai nuk pranoj. Madje Sekretari I Shtetit i Britanise deklaroj se: “Ismail Qemali nuk mund te vendose mbi pvaresine e Shqiperise dhe shtrirjen e saj territorial”. Nderkohe, Esat Pasha behet Minister i Mbrojtjes dhe i Brendeshem me Turhan Pashen. Qeveria e Serbise mbeshteti Esat Pashen me pagesa dhe mbeshtetje me disa pro-serb te paguar ne Shqiperi kunder Ismail Qemalit. Tradhetia e katert:, fuqite e medha pasi e keshin bere cope Shqiperine, vendosen ti vene ne krye nje Princ. Kete e zgjodhen nga Gjermania, pikerisht nje ish ushtarak prusian i quajtur Wilhelm zu Wied; pa asnje gjak mbreteror apo princeror. Esat Pasha e pret Princin dhe i jep poziten ne menyre zyrtare (shikojeni ne fotografi). Nderkohe populli shqiptar nuk e pelqeu kete emerim te fuqive te medha. Esat Pasha e mbeshteti kete Princ kunder vullnetit te popullit shqiptar. Brenda disa diteve nje kryengritje kunder Princit Wied nis ne Shqiperi. Nderkohe jemi ne vitin 1914, kur nje atentat fatal i behet Princit Franc Ferdinand te Austrise nga sherbimi sekret serb. Fillon lufta e pare boterore. Princ Vidi dhe Turhan Pasha ja mbathin per ne Itali. Esat Pasha u detyrua nga forcat hollandeze qe te internohej ne Itali. Tradhetia e gjashte: Ne Itali Esati bashkepunon me qeverite serbe dhe malazeze qe i dhane para dhe mercenare. Kur forcat serbe pushtuan disa qytete te Shqiperise, perfshire edhe Tiranen, ne 1915, ate (Esatin) e vune si drerjtues te Shqiperise qendrore. Tradhetia e shtate: Ne fund te 1914 Esati ra dakord me qeverine greke qe ti jepte pjesen e jugut te Shqiperise (Epirin e Veriut). Tradhetia e tete: I shpalli lufte Austro-Hungarise qe i nxorri forcat serbe jashte Shqiperise me nje ultimatum “ose largohuni nga Shqiperia ose ju sulmuam”. Austria futet ne territorin e Shqiperise. Ne keto rrethana Esati ja mbath ne Selanik dhe pastaj ne Paris. Per te githa keto tradheti ne 13 Qershor 1920, Avni Rustemi e vret ne Paris. Esat Pasha u varrros ne varrezat e sshtrise serbe ne Paris. Ne 2014 Ministri i Punes i Serbise vizitoj varrin e tij per kontributet ndaj Serbise. Zogu vret Avni Rustemin per te marre hak ndaj babes se tij shqiprteror. Per fat te keq nuk lindi nje Avni i dyte te eliminonte djalin shpirteror te Esat ashe Toptanit, Ahmet Bej Zogollin.

    Reply to this comment
 2. demo March 3, 10:30

  Esad pasha e renditi shqiperine ne krah te aleateve te medhej fitues te luftes se pare Boterore;,Frances,Anglise,Amerikes,Italise,Serbise,Greqis,kunder militarizmit gjerman dhe ruajalizmit Austriak.Esad pasha u ftua si kontribues i fitores se madhe ne Konferencen e Versajes,per te mbrojtur Principaten e Shqipnise se mesme nen sovranitetin e TIJ,pa Kosove dhe Cameri,pa Malsi dhe Toskeri.,.Trimi Avni Rustemi ja vu kuroren nme dy plumbaJa,me kete gjuhe flasin justifikuesit e terrorizmit partizan dhe tradhetarit serbo-grek, enver hoxha

  Reply to this comment
  • I tillë je , sa herë që hap gojën March 3, 20:59

   Këtu e nxore plotësisht fytyrën tënde o Demo ! Unë i kam parë vazhdimisht me antipati komentet e tua , që përshkohen nga një frymë e theksuar nihilizmi , me doza të forta antikombëtare dhe një urrejtje te tërbuar për kundërshtarët e tu politikë , duke i fryrë kështu zjarrit të urrejtjes e përçarjes , arma më e preferuar e armiqve tanë ! Ti , edhe pse e kupton mirë këtë , mbyll sytë për të mos e parë dhe “argumenton” rë zezën për të bardhë dhe anasjelltas , për gjëra që janë shumë të provuara e
   dokumentuara , në pjesën derrmuese nga arkivat e shteteve të tjera !

   Reply to this comment
  • fery November 10, 18:49

   Shko Demo ne muzeun kombetare serb ne Beograd dhe shif se cfare shkruhet e thuhet per Esat Pashen dhe, po ta mose e kishte hequr qafe Avni Rustemi ne Paris sot , sot shteti serb do te kishte dalje Detn Adriatik dhe ne Dures …qarte
   Esat Pasha nuk kishte fare aleat . Ai vetem ishte nji vegel dhe sherbetor serb dhe punonte per Serbine ..!
   Adresen ta dhashe , mbetet ti te shkoshe ne Beograd dhe pasi te kthehesh , ulu ne kompjuterin tend dhe shkruaj cfare pe dhe cfare lexove ne ate muze …!

   Reply to this comment
   • Orteku i Fekenit November 11, 14:40

    Nuk ka nevoje te shkoje ne Beograd te hapi vetem PC dhe te lexoje ne internet nen kerkesen “Esat Toptani ” por jo vetem ne shqip dhe nga burime shqiptare se ktu me kohe kane “punuar ” mire pasardhesit e tij.
    Kjo eshte e keqja jone e madhe krejt shqiptare! Habitem se si Jarit i ka shpetuar ky “detaj” S’ka gale le t’ja ngrej Meta BUSTIN ktij pashai te leshit!

    Reply to this comment
  • sopiqoti March 3, 15:51

   DEMO i dashtun.Per koken tende mos na bej moral per Esat Pashen.

   Reply to this comment
 3. tomorraku March 3, 16:22

  Ke paska marre malli per princer e pashashallare? Nuk e paskan lene vetem Fevziun kete here!

  Reply to this comment
 4. Arber I March 3, 17:38

  Urime DITA, paskeni marre persiper t’i beni reklame Esat Pashes!?

  Reply to this comment
 5. Eri November 9, 23:32

  Ore po cilesoheni,tradhetarit Esad..apo çi qi temen….

  Reply to this comment
 6. A November 10, 12:12

  ESAD PASHA eshte tradhetar me damke. Tradhetoj edhe SHKODREN dhe “çelesin” simbolik te saj ja dorezoj princit trashigimtar te Malit te Zi = Crna Gora = Montenegro, DANILO.
  Pastaj me kete çeles ne dore shetiste neper rruget e kryeqytetit te Malit te Zi, CETINJE, Krajl = Mbretruci NIKOLLA.
  Bemat e ketij derdimenti ESAD PASH TOPTANI jane vetem tradhetia.
  Patriot te medhenj nga fisi i TOPTANEVE jane DY PERSONA, ABDI TOPTANI dhe MURAD TOPTANI qe spara permendet shume sepse jane patriot dhe e kane dashur Shqiperine.
  Hallin e kane tek ESAD TRADHETARI, te cilin nuk po e “realibitojne” dot turkoshaket qe jetojne ne vendin tone.
  Fisi i Toptaneve eshte i ndare ne dy pjese, nje pjese qe i bejne fresk tradhetarit ESAD dhe pjesa tjeter qe lavderojne dhe mbeshtesin MURADIN dhe ABDIUN.

  Reply to this comment
 7. MH November 10, 14:32

  Mesa shifet rradhen per riabilitim e ka Esat Pasha Toptani.
  Me keto aventura riabilitimit edhe peshorja po quruditet.Nuk asht ne gjendje te peshojne as mire as keq.Po vetem me urdhera e per dreq.

  Reply to this comment
 8. demo November 11, 00:07

  Kjo e tille me kuptoi shpejt,por ti Feri lexoje pe se dyti.

  Reply to this comment
 9. Lili November 11, 06:56

  Esad pasha dje eshte si esat pashat sot : nje shqiptar qe per me u duke dikkushi e me pasur nje pare atleta,me falni dje ishte nje pare shpalleta ma shume e ma te bukura se shqiptari tjeter,eshte gati me ba marreveshje qofte per detin qofte per korrigjim kufish .
  I kemi me bollek esat pashat ne shqiptaret…hiç mos u merziteni.sicili ma zi se tjetri .
  E mos me thoni se Enveri jo,se ai kosoven e la ne duarte e shkaut per karrigen e vete,e lere me shkodren si ky tjetri..

  Reply to this comment
 10. KOZi November 11, 13:33

  Tani fillojme me nje foto e hajde ku dalim ! Atehere po kujtojme qe Presidenti Ilir Meta gjindet ne Paris sebashku me rreth 70 udheheqes te vendeve tjera – perse ?- per te perkujtuar 100 vjetorin e mbarimit te luftes se pare boterore ( 11 nentor 1918 ) . Ke perfaqeson sot Presidenti yne atje – si eshte referenca historike ne Shqiperi ?
  Ne Luften e Pare Boterore e quajtur Lufta e Madhe ne Shqiperi hyne ushtrite e Antantes (France,Angli,Rusi,Usa , Serbi, Greqi etj)ku Italianet ne zonen e Vlores,Francezet ne zonen e Korces.
  Ndersa ushtrite e Bllokut Qendror ku jane Austro-Hungaria,Gjermania, Turqia,Bullgaria etj keto hyne ne Shqiperi gjer ne vijen Elbasan -Lushnje si dhe ne krejte Kosoven dhe fronti i luftes ishte ne Selanik..
  Politikanet shqiptare kishin edhe ato nje qendrim. Luigj Gurakuqi, Fejzi Alizoti, Avni Dabulla, Dom Nikolle Kacorri, Gjergj Fishta, Ahmet Zogu, Hasan Prishtina, Hoxha Kadri, Lef Nosi, Aqif Pasha e tjere ishin ne krah te Austro -Gjermanve .
  Esat Pashe Toptani me rreth 600 luftetare ishte ne krah te Anglo Francezve dhe luftoj krah tyre ne frontin e Selanikut.
  Atehere te jemi te sakte historikisht dhe te themi qe Fitues i Luftes se Pare ne krah te Aleateve te medhej eshte Esat Pashe Toptani me perkrahesit e tij.
  Sot ato qe fituan luften prezantohen nga drejtuesit e shteteve ku Ilir Meta perfaqeson fitimtarin ne Shqiperi ,Esat Pasha,,,,,,tung

  Reply to this comment
 11. demo November 11, 16:13

  Ky dinte si shitej malli,si shitej Atdheu,si shitej Janina,si zaptoheshin pronat.si shperndaheshin ndihmat gjermane,austriake,italiane.
  Para marreveshjes Zogu-Pashic,para marreveshjes Enver-Miladin,Para marreveshjes Berisha-Bulatovic,para marreveshjes Rama-Cipras,Byshati-Koqjac eshte marreveshja Esad pasha-Kral Nikolla. Esad Pasha-Car Alexander per shpetimin e ushtrise serbe nepermjet Durresit.
  Ky e renditi Shqiperine me Fitimtaret,.
  Nga ky kane mesuar te gjithe.

  Reply to this comment
  • mirel March 3, 17:03

   Do thoje Edver, se Enveri jua keputi koken te gjithe esadisteve dhe mitatisteve.
   Shkurt dhe sakte, pa shume qurravitje.

   Reply to this comment
 12. demo November 11, 17:52

  Oficeret Hollandeze nuk po merrnin vesh se ku shkonin ngarkesat me Arme moderne,pushke gjysmeautomatike,mitroloze gjermane te destinuara per ushtaret vullnetare,qe mbronin Jugun nga Andartet greke.
  Sali Butka,Themistoklo Germenji,Mihal Grameno,Qazim Koculi.Kamo Sejdini ankoheshin se asnje dergese nga qeveria e Widit nuk kishte mberritur tek ata.I vidhte ky bir kurve,qe ne fakt ishte jo vetem minister i brendshem,minister lufte,por ishte mbreti i vertete.Kur ushtaraket Hollandeze. derguan agjente te ruanin se ku perfundonin qerret me Arme moderne te derguara nga Qeverite Evropiane,pane se Qerret shkarkoheshin ne Shijak tek Rrebelet e Haxhi Qamilit..
  Si qerret e Ushtrise qe perfundonin ne barrakat e Sypeshkaqenit,si ndihmat italiane qe perfundonin ne magazinat e Nanos,si tanket e Majkos qe perfunduan ne Greqi,si karvanet e Saliut qe perfunduan ne Mal te Zi etj etj.Prandaj them une,qe te gjithe keta kane mesuar nga Esat Pasha.Po atij ju gjet dermani nga nje Avni Rustem,ketyre nuk po i gjendet.

  Reply to this comment
 13. Ku qendron "e Ralla e ksaj foto" o te shkerdhefsha rbot ty qe poston kte cop muzllumuti ,kte mbeturine Turqie ,e funderine njerezore esat putan toptanin ? March 3, 21:02

  kSAJ GAZETE I DUHET VENE ZJARRI

  SE PO PAGUHET NGA GREKU E SERBI

  DHE SIPER CUDI JANE MUZLLUMUTAT SI NE CDO

  EPOKE TE HISTORISE NJELLOJ SI KY SURRAT MUTI ANADOLLI ESAD RROPSIA

  QE VIHEN NE SHERBIM TE ARMIQEVE SHEKULLORE TE SHQIPERISE

  RAC PUTANASH KOMBETARE DJALLI JU MARRTE ME VEHTE NE FERR ME GJITH CKENI PAS

  Reply to this comment
 14. Shkodrani-Belgjike March 3, 22:52

  E kemi dhe sot shum Esata ata jane Luli Likja Berisha Mona.

  Reply to this comment
 15. demo March 3, 22:59

  Bravo Dita!I ke montuar komentet e dikurshme me superpostim!Te pakten ju e keni kuptuar paradoksin.
  Shqetesimi im eshte AKTUALITETI.
  Sali Berishen,kur nuk po e pirdhnin me Nderkombetaret,nxorri kufijte e Atdheut ne shitje,qe te behej FAKTOR.Kete po ben edhe palloshi Tiranes,,
  Kjo eshte trashegimia Esad pashes:Ketu eshte Nahija Ime dhe pa bere pazar me mua,une ju prish Dasmen.

  Reply to this comment
 16. fteri March 4, 08:43

  Esat tradhtari jetën e vet e kaloi si pasha me pasuri me dashnor me vila me pushime prrallore ,me miq serbinë e greqinë e kishte në gen tradhëtinë .Fali e shiti trojet shqipëre si pronë të vetën .Vetëm se fundin e kishte fantastik si çdo tradhëtar ,mori plumbin balli nga djalëria e vatanit Avni Rustemi në Paris .Po ku ta gjejmë një Avni Rustem të shtrijë përdhe tradhëtarin tjetër Sali Berisha dhe L.Basha që shitën 365 km/k det Greqisë ,akoma po i venë flakën shqipërisë për 30 vjet ,shqipëria pësoi dëme të mëdha nga këto kriminel.

  Reply to this comment
 17. fteri March 4, 08:45

  Esat tradhtari !
  … jetën e vet e kaloi si pasha me pasuri me dashnor me vila me pushime prrallore ,me miq serbinë e greqinë e kishte në gen tradhëtinë .Fali e shiti trojet shqipëre si pronë të vetën .Vetëm se fundin e kishte fantastik si çdo tradhëtar ,mori plumbin balli nga djalëria e vatanit Avni Rustemi në Paris .Po ku ta gjejmë një Avni Rustem të shtrijë përdhe tradhëtarin tjetër Sali Berisha dhe L.Basha që shitën 365 km/k det Greqisë ,akoma po i venë flakën shqipërisë për 30 vjet ,shqipëria pësoi dëme të mëdha nga këto kriminel.

  Reply to this comment
 18. F. Suma March 4, 18:54

  Definicionin më të saktë për Esat Toptanin e ka dhënë trimi i pavdekshëm Avni Rustemi. Ata që dyshojnë le të shkojnë te varrezat dhe do ta gjejnë provën e këtij akti heroik.

  Reply to this comment
 19. Koli March 5, 15:24

  Esat Toptani, Sali Berisha, Lulzim Basha Ilir Meta nje mut jane te gjithe zjarrvenes dhe trafhtare te kombit.

  Reply to this comment
 20. demo June 14, 18:59

  Nga faqja kujto.al e uranit tufes dhe dervisht:

  Per Vitet 1944-1990

  Te burgosur Politik 20863
  Internuar. 23319
  Ekzekutuar. 7603
  Te vdekur ne Burg. 1146
  ——————————————–
  52931 persona
  Te llogaritur me nje popullsi prej 3 milion banore i bie
  1,7 % e popullsise

  I mblodhen e i mblodhen, slane hajdute e perdhunus e kriminel e vrases, diversant, qe nga kriminelet e luftes dhe koolaboratoret e nazi-fashizmit, sabotatore e tradhetare, pedofile e homosexuale (ligji e denimit teper i rende Kunde tyre ka qene ne fuqi deri ne 1989 ne shume vende te qyteteruara dle demokratike te Europes Perendimore)

  dhe prape u mbars Mali e polli nje mi

  I shikoni miliona te vraret e komunizmit te Enverit
  Si thosh hajdar hajdari miliona emilona te vrare e te zhdukur derisa iku vete Si derr.

  Reply to this comment
 21. demo June 14, 18:59

  Nga faqja kujto.al e uranit tufes dhe dervisht:

  Per Vitet 1944-1990

  Te burgosur Politik 20863
  Internuar. 23319
  Ekzekutuar. 7603
  Te vdekur ne Burg. 1146
  ——————————————–
  52931 persona
  Te llogaritur me nje popullsi prej 3 milion banore i bie
  1,7 % e popullsise

  I mblodhen e i mblodhen, slane hajdute e perdhunus e kriminel e vrases, diversant, qe nga kriminelet e luftes dhe koolaboratoret e nazi-fashizmit, sabotatore e tradhetare, pedofile e homosexuale (ligji e denimit teper i rende Kunde tyre ka qene ne fuqi deri ne 1989 ne shume vende te qyteteruara dle demokratike te Europes Perendimore)

  dhe prape u mbars Mali e polli nje mi

  I shikoni miliona te vraret e komunizmit te Enverit
  Si thosh hajdar hajdari miliona emilona te vrare e te zhdukur derisa iku vete Si derr.

  Reply to this comment
 22. c'Rastesi e Piste ,c'dramaticitet shqiptare -histrori qe perseriten sepse djalli Politikes s'fle June 14, 19:39

  Te Fortet (bijt e Kurves Plake dhe baballareve te tradhetuar )
  e shdruan Shqiperine ,mbasi e moren

  Shqiperine si nji dhurat ,nga bythqirat komuniste ,te cileet ,

  mbasi shpartalluan Rezervat e Shtetit Komuiste ,
  por edhe gjithcka trashegoj nga ai sistem ,
  duke moss len pa zhvatur as Muzeumet duke vjedhur Relikat e Historise atij vendi , (bijt e rropsive muzllume ,si gjithmone te paret me u qi ,mee tradhetu ,pe ja fut Shqiperise )
  qe u bene Miljionera brenda nates ateher ,kur rrugeve populli naive shqiptare ,cirrej per Demokracine ,

  pa ditur se cfar pregatiste Bote e Te Forteve paraskene

  per Shqiptaret !!
  Gjithcka qe eshte sot Shqiperia , kthimi ne identitet
  e politikaeve shqiptare sot me ate te asaj Epoke tee Historise u be pikerishtee nga te Fortet ,

  qe mbasi i kishin studjuar mire karakteret ,
  kishin gjetur tashme jo nji ,
  por disa Mostra te Esad Topputanes Turke ,

  i alih berisha meta etj ,
  qe mbasi e bene President i dhane Shqiperise formen
  qe ata deshironin ,
  e cila eshte sot nji analogji e asaj te vitvee 20 !!!!

  E gjitha kjo nuk ndodhi aspak Rastesishte as nga komuistat te cilet ishin ne Pushtet qe tradhetuan Shqiperine ,
  ne kembim te pasurise qe perfituan mbas arratise naten

  nga pushteti dhe sigurishte as nga Te Fortet qe nuk flinin aspak gjume si Patriotet alla Turka Komuniste ,

  qe per parane shiten mamane ,eee ashtu si i thone Vatane !

  Ja kta ishin e jane ata sot qe ,japin edhe lexione medieve dhe hiqen si burra te urte sot qe per cudi ,

  askujt si ben pershtypje se ku ka degjenruar ky shtet
  dhe akush s’ndermer asgje ,qe te ndryshoje ,
  nderkohe qe

  Komandanti Legjendare i PS-s sot , mbeti bijaxhi Fasadash
  se cfar Shqiperie ka mbas Fasadave ,

  as qe do me dit . Mjaftojn disa batuta ne jave me bashen,
  ca shkembim pordhesh me presidentin e tij nga Vilat e Lalzit
  dhe kjo eshte e gjitha Fatkeqsia e ksaj Rastesie tee Ndyre ,
  qe shqiptarit ju cfar mbai i doli pija mbas Festes qe u bee Miljiner
  pa se cpesoj Shqiperia ci qi temen !

  Reply to this comment
 23. Esat Pash toptani mik i shtrenjt i srbeve ! June 14, 19:46

  Esat Pasha ishte nje ushtarak i perandorise osmane Pati vlersime grada dhe medalje per luften greko turke ne 1897 Ai ishte nje sherbetor dhe mercenar qe nuk kishte asnji lidhje me kombin shqiptar
  Edith Duram e ka quajtur ” nje relike mesjetare”nje bukurosh qe i sherbente monarkeve dhe princerve kundrejt shperblimeve te majme qe ai merte !
  Skishe asnji lidhje me shqiperin ishte ushtarak otoman !

  Serbet per sherbimet qe ai u ka bere i kane dhene medaljen e nderit ” Shqiponja e Bardh”
  , https://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_the_White_Eagle_(Serbia)#/media/File:De_ster_van_de_Orde_van_de_Witte_Adelaar_Servie.jpg

  I ben nder duke e varosur ne vorrezat serbe ne france Serbet edhe sot i ven kurora me lule ne varrin e tij !
  _
  Si Esat Pasha kemi shume shqiptar, qe punojne per interesat kunder shqiptareve kunder Shqiperise !

  I kemi ppatur dhe i kemi ne pushtet
  i kemi ne media,
  gazetar, analist “historian” politikan,

  Paguen mire prej turqise serbise greqise rusise ,
  Fatkeqsisht eshte e njeta situate si ajo e viteve pas luftes pare boteroore

  Shqiperia eshte e shkatruar eshte kthyer ne nje han me 10 porta !
  Ku hyn krimi, agjentura te huaja fqinje lindore !
  Duan ta kthejne Shqperine para vitit 1912 !
  Duan ta largojne nga Perendimi Duan ta shqyejne vecanrish nga vet shqiptaret pikerisht nga estapashet e sotem !

  Shqiperia eshte n rrezik te madh nga vet shqiptaret !

  https://telegrafi.com/vulin-te-varri-i-esat-pashes-ai-i-donte-serbet-ndaj-nuk-e-harrojme/

  Reply to this comment
 24. Karantina June 14, 19:53

  Per super video hot te vipave shqiptare karantina.co

  Reply to this comment
 25. ? June 14, 20:00

  “Një foto e rrallë dhe pak histori që të bën të mendosh se avazi “prijësat shqiptarë – diplomatët e huaj” ka qenë njësoj si sot që në 1912 (hiq komunizmin)”

  Derr genjeshtre qe ne titull. Koha e komunizmit fillon ne 1944 kur udheheqja shqiptare shkonte pas pordheve te Titos, pastaj nga 1948 ne 1961 degjonte pordhet e udheheqjes ruso – sovjetike, ne 1962 deri ne 1977 ishin pordhet e orizit kinez qe udheheqesit shqiptare linin koken. Eshte e vertete qe ne 1977 u mbaruan pordhet e diplomateve te huaj, por ama deri ne 1990 populli shqiptar qe nuk pirdhte me per diplomatet e huaj desh ngordhi nga uria me tallonat. Prandaj edhe ne shumicen e kohes se komunizmit diplomatet e huaj benin ligjin ketu.

  Reply to this comment
 26. Pensionisti June 14, 20:20

  Pas monumentit te Ahmet Zogut qe shiti Shqiperine tek Italia dhe i dha pjese te truallit Shqiptar Serbise qe e pruri ne pushtet,po pregatitet gjithicka edhe per nji monument per kete tjetrin ,dajen e tij qe dha Malit te Zi Shkodren dikur! Per permendoren do te financojne edhe Salinjte e Fevzinjte!

  Reply to this comment
 27. Dhe hteti Putanave cfar ben kur hikon qe Mediet Shqiptare bej propaganda Antishqiptare dhe injorue per shoqerine e vet ? June 14, 21:15

  Apo si gjithmone bojn garipin e nones,

  tu u ngushellu me shprehjen hajt mo , vk ,

  “c’i qi t’omen !”


  Qe ky Shtet Politikanesh kurva sdo mee dit hic ,

  e cfar bejne Mediet me kte shoqeri tee pambrojtur nga asnji Ligj e Shtet ,

  nji propagandee qe eshte per te ven duart ne koke ,

  e funxionojn si me qen Shqiperia jo nji vend Ballkanik ,

  ku qytetaret diskutojne si njerez ,shprehin ate cfar mendojne per poltikat e medies ,
  qe cenurohen ipa qeejfit te cdo biri kurve dal nga Shpellat SIKUR TE ISHTE KJO DICKA NORMALE PER NJI SHOQERI QYTETARE

  apo edhe te menyres se si i perfaqson shteti kta qytetare
  eshte Skandaloze DHE NJI INJORIM QE KY SHTET

  I BEN HAPUR QYTETREVE TE TIJ

  duke heshtur perball ksaj Maskarade Mediatike

  qe vazhdon per 30-vjet ne kte Shtet do te thote

  se kjo Qeverri Kurvash eehte pjes e Bordellos se Esadisteve dhe nuk i intereson asgje

  per kte popull .

  Boni te gjithe Vila ,makinat i keni LLuki ,ndronoi dashnore por edhe Grat i t’ju haj palla majta djathtas ,

  paguani jovetem Karburantin e Deputeteve ne Parlament dhe atyre te rrugeve siedhee rrogen e plote ,

  i paguai dieta ,oret jashte orarit qe shkaktohen nga batutat ose shkerdhatlliqet e senacave,

  madje beni Ligje te reja nqs s’keni edhe per pagesat

  e deputeteve Hoteleve apo me pallu ne ShTEPIT PUBLIKEE PRA bORDELLOT E BOTES

  dhe kur i bojn Dhurata Dashnoreve(f) dhe Dashnoreve (M)

  dhe pastaj dilni medieve e na flisni per Europe dhe Be

  Ju SHKERDHATAT E POLITIKES QE JU DUHET VENE FLAKA

  Reply to this comment
 28. faro June 14, 23:38

  Ekerem Vlora, le të kuptoj në librin e tij se lëvizia pro turke, ishte organizuar nga të huaj. Diku aty tregon edhe sinjalet me drita që një oficer italian u jepte kryengritësve gjate natës.
  Pra:
  Tendenca e gënjeshtërt për të na cilësuar si mysylman pro Turq, nuk është e re

  Reply to this comment
 29. demo June 15, 04:54

  komenti (Paradoks) ka vite qe eshte shkryar por gazeta e nerume Dita e hedh perseri ne treg per te korrur reagimet e 40 idioteve qe nuk mungojne ne treg.
  Thelbi i Paradoxit eshte ky:Kur Enver Hoxha qe bashkepunoi me Serbet,e renditi Shqiperine me Fitimtaret e Luftes se dyte boterore,shpallet Clirimtar,atdhetar,,po te njejten gje beri Esad pasha para tij ne luften e pare boterore,?
  Perse perdorni dy kute,dy masa per te njejten veper?

  Reply to this comment
 30. Stroralliu June 15, 06:09

  Kryevepra e Enveri ka qene:zhdukja e fese me ligj.
  Populli ishte i lire totalisht.
  Sot na jane bere te gjithe injorantet ( sepse nuk arsimohen dhe jane trashur nga trute dhe ngelen neper kisha e xhamia tufa tufa si bagetite.

  Reply to this comment
 31. leksion per kavie eksperimentale June 15, 16:37

  Nuk i lexoj me kureshtje keto artikuj te Dites me “foto te rralla” ose “botohen per here te pare” kur i kemi lexuar nja 100 here..Thjesht per klikime
  .
  Bej pjese te ata shqiptare qe nuk jam “kasap” ndaj Esat Pashes sepse ishte nje gjeneral turk shqipfoles dhe vitet e para pas 1912 deri ne kongresin e Lushnjes ishin kaos total jo vetem ne Shqiperi por dhe ne Europe..Ishte tradhetar gjak-prishur por me se shumti nga rrethanat nderkombetare dhe ruajtja e pasurise marramendese qe kishte..Thjesht u tregua “doreleshuar-tradhetar me kombin” per te ruajtur pashallekun (bythen) e tij te turQIzuar..
  .
  Nese dikush ben paralelizma Enver-Esat ka probleme te renda mentale
  .
  Eshte e vertete qe Enveri me Esatin ishin aleate te jugoserbeve qe i ra llotaria te ishin me fituesit por ndryshimi ishte “PARISI”
  .
  Nese Esati erdhi ne Paris per marreveshje te fshehta te dokumentuara..ndryshe ndodhi me Enverin kur ne 1946 Anglo-amerikanet edhe pse na kishin shitur te Stalini ishin pro grekut..
  .
  NE 1946 k/m grek Kaldaris..me sukses te plote ulurinte per SPIRO MOJSIUN &OMER NISHANIN qe kishin lidhje me Fashizmin dhe sulmin e 1940-es….dhe ishte Enver Hoxha qe kercenoi jo vetem greket por dhe anglo-amerikanet pas tyre qe nuk do guxonin te merrnin nje pellembe toke shqiptare se ” i qinte nonen”

  &&&&&&&&&&&&&&&
  .
  PSE ENVERIN ( shejtan apo shenjtor ..nuk me plas trapi) jo vetem qe nuk e munden sa ishet gjalle por dhe tani i vdekur eshte me i fuqishem ne histori sic thoshte me te drejte Montaneli
  .
  Dihet cfare ka ndodhur keto 30 vjet dhe nuk eshte nevoja te zgjatemi thjesht po jetojme nje kohe kolere ndoshta me “dark age” ne historine shqipatre pas pamvaresise.
  Pikerisht per te mbuluar kete veprimtari kriminale ne shqiperi akoma vazhdohet me bombardimin psikollogjik duke anatemuar enver hoxhen si vampiroide qofte nga faktori I brendshem qofte jashte.
  *
  Pas krijimit te boshtit antifashist ne 1941 nga USA-GB-USSR pervec perballjes frontale u vendos qe ne vendet e pushtuara te krijohej rezitence e armatosur ku per Shqiperine dhe Ballakanin en pergjithesi u la ne drejtim kryesor linja MOSKE-BEOGRAD-TIRANE ku shqiperia konceptohej si nnje territory nen ombrellon e Titos.(ne kete kohe enveri nuk e pirthte kush pra nuk kishte faj)
  **
  Anglo Amerikanet sic thuhet qarte ne dokumentet e sotme perkrahen pa rezerva partizanet shqiptare (dhe pksh) per aresye se sa me shume gjermane te “gozhdoheshin ne Shqiperi dhe Ballakan aq me pak amerikane do vriteshin ne france dhe itali..pra ne nje fare menyre angloamerikanet e prune EHO-n ne pushtet (edhe ketu nuk ka faj enveri)
  ***
  Ne vitet 1943-1944-1945 gjithmone sipas dokumeteve thuhet sakte se CURCILLI ME RUZVELTIN sipas ndarjes se re boterore perseri Shqiperine e lane ne dore te TITOS dhe ky I fundit ishte nen ndikimin sovjetik( pra edhe ketu nuk eshte faji I enverit por curcillit dhe ruzveltit qe na shiten si placke tregu te Stalini qe I bente ligjin atyre)
  ****
  Ne vend te ishin te duruar dhe te “zgjuar” dipllomatet anglo-amerikane bene “sherr” me Enverin per kthimin e mbretit Zog dhe per pranine e tyre ushtarake.Pra perse duhet te fajesojme akoma enverin kur vete anglo-ameriaknet po prishnin marreveshjen qe kishin bere me Stalinin.Enver Hoxha veproi drejt se nuk ishte prostitute e “pandersheme “ dhe te martohej me dy burra ne te njejten kohe.(edhe ketu nuk ka faj enveri)
  ..
  Ne vend te mbylljes;

  Ju lutem enverofage mos e beni Enverin Perendi..me kanibalizmin tuaj
  .
  Cfare i ka bere kombit shqiptar
  Hordhia Drejtuese pas 1992-it.
  .Berishe-Edirame-Bashe-Meta
  nuk ja kane bere gjithe armiqte e kombit
  qe nga koha e Gjergj Kastriotit..
  .
  Sepse tema te tilla historie me Esater.Xhaferre…Envere….Mehmeter…Ahmeter
  behen nga OJQ-irat e huaja te Tiranes
  qe menaxhojne shtypin shqiptar
  me qellim per te mbuluar kete kohe
  qe miqte tane nderkombetare
  kane bere me dem
  se armiqte tane per te gjitha kohrat..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim