Një gjeni mund të kuptohet vetëm nga një supergjeni

January 16, 2019 12:46

Një gjeni mund të kuptohet vetëm nga një supergjeni

Tani më së fundi,
e kemi kuptuar,
se një djalkë-gjeni,
Rama kish zbuluar!

Përse Genti Cakaj,
është një gjeni,
përveç Edi Ramës,
tjetër kush s’e di?!

Të zëmë ulërimën,
tani ka kuptim,
se President Meta,
paska bërë një krim!

Duke e refuzuar,
për në qeveri,
fare pa kuptuar,
dogji një gjeni!

“Njëmijë herë më shumë,
nga Meta i zgjuar!”,
qenka Genti Caka,
i padekretuar?!

Të tillë përfundim,
për këtë njeri,
mund ta nxjerri vetëm,
një supergjeni!

Menjëherë në mëndje,
i shkon çdo njeriu,
se zbuluesi i Gentit,
është supergjeniu!

Kush e zbuloi Cakën,
që të gjithë e dini,
ndaj supergjeniu,
them se është Edvini!

Kjo është stinë humori,
por s’po bëj shaka,
Meta-pa dyshim,
ka bërë një hata!

Me vizën e kuqe.
që Gentit i hoqi,
s’e dimë se ç’të ardhme,
Shqipërisë i dogji?!

Kur dy mendjendritur,
në Atdhe i kemi,
gjithë ne të tjerët,
injorantë jemi!

Meta ka bërë krim,
kundër njerëzimit,
dhe kjo s’është përrallë,
nga të Nastradinit!

Për Gentin të ketë,
ultra siguri,
se mund ta rrëmbejnë,
një të tillë gjeni!

Mundet ta rrëmbejë,
MI-pesa dhe CIA,
ose KGB-ja,
domethënë Rusia!

Po Rama s’do rrijë,
do ta sosë përsheshin,
dhe do bëjë atë,
që bëri me Lleshin!

Tani edhe bufi,
e kupton të gjatin,
se gjithë kabinetin,
ndryshoi për Bushatin!

Se po të qe ndryshe,
e linte aty,
s’i kërkonte Metës,
çdekretim të ri!

Bushatin “brilant”,
mund ta kishte lënë,
dhe vehten e vet,
ministër s’kish vënë!

Kuptohet që puna,
paskish qenë e thellë,
Rama do të jetë,
ministër ombrellë!

Nëse Meta-Ramën,
do ta emëroi,
ky fuqinë tek Genti,
do ta transferoi!

Do ndodhë si me Lleshin,
në herën e parë,
Genti do të jetë,
zëvendësi i parë!

E nëse karremin,
Meta do ta hajë,
Ministrinë e Jashtëm,
Genti do ta mbajë!

Do hyjë nga penxherja,
s’humbet ky gjeni,
dhe kjo për askënd,
nuk bën më çudi!

Dhe kështu do soset,
gjithë kjo furtunë,
në parashikime,
kurrë s’gaboj unë!

 

A.DUKA

January 16, 2019 12:46
Komento

21 Komente

 1. Peza January 16, 13:33

  Me Edi Ramen shqiptaret do te dalin per here me kepuce te kuqe!
  Ai e ka cuar shtetin ne gremine se ka rrenuar shtetin ligjor duke vene “maliqin” para ligjit!
  Administrata e mbushur me militante te pa afte dhe te korruptuar i duhen Rames per te mbuluar korrupsionin e tij!
  Shikojeni sa koke forte eshte ky delirant sa vazhdon te mbroje pjellen e vet mashtruese si “bashkeqeverisjen” duke kujtuar se po na i zgjidh hallet tona me kete mashtrim!
  Keshtu do ndodhe per deri sa PS-ja ka vdekur dhe nuk behet njeri i gjalle qe te dale e t’ia perplase Rames poshtersite e tij!
  Rama eshte jo vetem rrenuesi i PS-se,por edhe i shtetit shqiptar!

  Reply to this comment
 2. Me durim January 16, 15:48

  Degjo Arben Duka; njerezit qe i shmangen logjikes kohes nuk ecin dot me te, prandaj ai djali Caka, nuk ta ka borxhe qe ti te tallesh me te se tregon edhe kulturen , respektin dhe edukaten tend, pa ne kete lloj demokracie mutin e bejne pipeq, bile dhe e hane per mezé. Me Ramen tallu sa te duash. Po humbet piket dhe po rrezon vlerat qe ke krijuar, me keq se Ilir Meta. Ky eshte portofoli yt, por une kete keshill te jap ty dhe gazetes Dita qe i ka marre perpjekur gjerat. Kjo bote eshte kjo qe eshte dhe nuk e ndryshon dot as ti e as une, as gazeta Dita dhe as Elez Biberaj apo VOA. Kjo bote dhe ky sistem eshte bjere e ngreu dhe njerezit duhet te kujdesen per vete, ama te ruajne dhe minimalen e respektit dhe moralit e edukates per vete qe tu a ruajne dhe atyre, ndryshe ikni ne dreq te vini.

  Reply to this comment
  • Niku January 16, 22:19

   Pergjigjen po ta jap une. Nuk po tallet njeri me djaloshin Caka, megjithese edhe ai ka pergjegjsi, duhej te mos e pranonte kete post, pavarsisht nga lajthitja e Rames. Ore albaneze! Shqiperia eshte e te gjitheve dhe asnjeri nuk ka te drejte te talle koqet me vendin tim. Del tani qe po perplaset Meta me Ramen, kur te dy jane per ti zhdukur nga politika. Kuptojeni drejt, posti i Ministrit te Jashtem vjen pas Kryeministrit dhe nuk mund ta beje kushdo. Jane rregulla nderkombetare te pashkruara qe ky post u jepet njerezve qe kane njohuri te thella diplomatike, qe 28 vjecaret nuk mund ta kene. Duhet te dije anglishten dhe frengjishten ne menyre te persosur dhe te jape intervista pa perkthyes. Gazetaret rine me dite duke vrare mendjen se ku ta mberthejne gjate nje interviste, dhe ministri duhet te jete aq I pergatitur sa te pergjigjet sakte me gjuhe diplomatike. E keqja eshte tek Rama qe eshte fyell per vete dhe na diskrediton te gjitheve.

   Reply to this comment
 3. shqipe-pelivani January 16, 16:30

  PERPARA,O “Trimat” e DITES!

  Sot n’a dolet hapur
  ne favor te Metes.
  I kanë sytë nga lirua
  pronar i gavetës.

  Ballori i DITÊS
  sot s’përbën çudi,
  tashmë eshte i tëri
  si bajga FARI…

  Ndjehem keq per dukën
  pas tije,kuturu…
  S’di me ku ka kukën
  dhe kjo sot,bën’ muuuuu….

  T’i shkosh prapa metës
  duhet te t’vi zor!
  Se e pa gjithë bota
  me bllokun në dore.

  Të flasësh mirë për liron!
  Qoftë edhe nje fjalë
  Do te thote,ne gryke
  të ka mbet nje halë!…

  Pa, nuk shitet kali
  more myteber,
  nese e zu halli
  pse, se ra, nje herë!…

  Kjo thënje e lashtë
  (Ështe thënje soji…)
  Vjen në ditët tona
  tjerrur gojë më gojë…

  Nejse, punë per ju
  ecni nga te doni…
  porse, një miljonshin
  dot nuk e helmoni.

  Tani pres t’më sulen
  Sallhanët e salës,
  doemos,edhe
  zagarët e ngjalës…

  Reply to this comment
  • N.VJOSA January 16, 19:49

   Ti Arben Poeti rrallë gabon!
   Por kur gabon, gabon keq!…
   Nuk mund ti caktosh ti dhe askush tjeter individ se cilin do marre në kabinetin e tij per antar qeverije Kryeministri që eshte mandatuar nga Sovrani Popull.
   Aq me shume kur nuk paraqiten arsye kapitale!
   Në këtë rast, Ironia dhe Sarkazma jote eshte e teperuar!…
   E para nuk je ti , as une dhe askush qe e percakton se sa i aftë eshte Ministri i propozuar, perveç atij qe ka detyrë dhe ka pergjegjësinë. Për më teper e ofendon atë dhe Kryeministrin….!
   Sa per moshen, une po te sjell nje shembull nga fusha që e ke qef ti , une dhe shume te tjere…
   Sa vjeç ishte Enver Hoxha kur mori mbi shpatulla te udhehiqte Luften e madhe Antifashiste te Popullit shqiptar?
   30 vjeç!…
   Në cfare moshe mori drejtimin e Shqipërisë?
   Rreth te 30-tave!…
   Sa vjeç ishte Legjendari Mehmet Shehu kur mori te udhehiqte formacionet me te fuqishme te Luftes Antifashiste?…
   Jo më shumë se ky Djaloshi SHQIPTAR KOSOVAR!…
   Aftesit e tij i njeh ai qe do punojë me të dhe ka Mandatin e Shumicës së shqiptareve ti udhëheq…
   Prandaj në kete rast nuk ka vend Tallja…
   Perkundrazi, nuk të nderon.
   Mos ka qene me i pregatitur Don Meta Megakusari , kur Socialistet i besuan detyren teper te rendesishme te Kryeministrit te Shqipërisë?!…
   Nga ana tjeter, sot kur per Kombin Shqiptar eshte ne rendin e ditës bashkpunimi teper i ngushtë dhe ndoshta nje Referendum popullor në te dy anet e Drinit, per nje bashkim politik(në se Europa e bashkuar do na kthej kurrizin, prapë në Qershor, siç na e ka kthyer historikisht)
   bashkpunimi politik Shqipëri -Kosovë eshte ne rendin e dites.
   Eshte e papranueshme per ne shqiptaret e Shqiperise qe sot te bejne per Kosoven me shume kombet e tjera, SHBA, Gjermania,Anglia dhe te tjere dhe te mos bëjmë vet ne te Shqiperise gjeste politike…
   Hapat e ndermarra nga Rama kane domethënie.
   Edhe po te marrim rastin me te keq, qe Kandidati per Minister, te mos mos tregoje aftesi,
   Kryeministri ka Mandatin ta nderroje ate, fare pa problem…
   Por tjeterkund flë Lepuri…
   Don Meta dhe Xha Saliu nuk mendojne per Shqiperine e Kosovën, siç e kanë treguar deri tani, por per të shpetuar Lëkurën e tyre…
   Ndaj ju leverdis Anarshia!
   Nuk dua ta besoj kurre se ti Mik i nderuar nuk e kupton Luftën e pistë politike te Rrufjanve Hajdutë, Mashtrues dhe Kriminelë.
   Nga ana tjeter, te paktën per pervojen e sotme te Politikes euroatllantike,
   ekskluzivitetin e Kabinetit qeveritar e ka gjithnje Kryetari Qeverisë.
   Kjo qe po ndodh në Shqiperi ,
   eshte nje Luftë e egër
   K l i k a s h,
   Qe Pushtetin e duane per Lëkurën e tyre dhe për të Zezën e Shqiptareve!…

   Reply to this comment
   • N.VJOSA January 16, 20:43

    Amicus Plato, sed magis amika Veritas…!
    – Sentencë latine –

    (Platoni eshtë për mua i dashur,
    por akoma më e dashur është e V ë r t e t a…! )

    Reply to this comment
    • ganiu January 16, 23:48

     Ëëëëëëë??????
     Sentencë latine?
     Se mos është berbere, or ti i kshillit?

     Reply to this comment
     • BLACK SWAN January 17, 08:58

      ahahahhahahahhahhahahahahahahahahaha
      “or ti i kshillit”, sa kam qesh,
      Lere Gani, mos e trazo më, se do e nxjerrë të xhaxhi enferrit deri në fund, te filoloqyli ka studiuar ai 😛

     • anticensurë25642654 January 17, 09:47

      gano,
      ça të keqe ka??
      dhe aristoteli romak ka qënë!!
      nëse grekët quajnë grek këdo që duan!?
      përse neti nuk mund ta quaj “latin” aristotelin??

   • anticensurë25642654 January 17, 09:56

    o net gomari
    (mos repliko,mbaje fjalën,unë përfitoj me ta fut sa krahu)
    aman mos ma shaj dukën!!
    ai nuk ka gënjyer kurrë(ja ka kopjuar mol gjeniut të shkërdhatërisë)popullin e thjeshtë!!
    mo ma prek den bukë qelibarin se ai shkruan çfar i do palla dhe të gjitha i ka për ata që duan ta lexojnë dhe jo për të tjerët!!si i vjen fjala o net kotruvja,her për ty e herë për të tjerë,për mua ka marrë fund me kohë!! të paktën që pak pas ditës së gënjeshtrave 2013!!sepse në fillim,nja dy ditë,shkruajti dhe për mua!!
    o net o beterr muti,ke dhe ti ndonjë shkrim si ai i alban cungut ku në zgjedhjet e 2009ës kërkonte që të votohej për slaiun,trimin e bjeshkëve të nëmura??
    aman të keqen më thuaj,jo se ty të nxihet faqja,e ke shollë,as të skuqet,të ka mbyt botoksi,por thjeshtë për të të vënë vulën!!
    vazhdo e ha mut me “Don Meta dhe Xha Saliu”se rama dhjet sa të duash!!
    ti ngopu o idiot i lindur!
    pthu hale e ndyrë!!

    Reply to this comment
  • BLACK SWAN January 16, 21:06

   nuk te sulet njeri jo, po bjeri Dukës, se jam unë ktu, s’të rreh dot asnjë 😛
   të kisham thënë unë se ça është ky ?? të kisham thënë, s’besoje ti, epo hë tani, ngele duke më sharë mua ti, po lere kur bëheshe bashkë me ktë filoloqylistin më poshtë,
   o zot o zot, po keni gjetur mua te vogël juve 😛

   Peloooo, komunistët s’kanë vlera, kanë vetëm çmim, nuk kanë atdhe ,kane vetëm pushtet-parti …

   Neti, ti mbaje gojën mbyllur, ksaj here mos fol 😛

   Reply to this comment
 4. An January 16, 20:38

  Duka nje far behtexhiu qe te hap barkun, IQ e ka teper te ulet keshtu sme ben pershtypje ca shkruan,por kjo sot tregon ligesi…

  Reply to this comment
 5. Taraboshi January 16, 21:41

  O Ben me te shkruaret tuaja gazeta dita ka filluarte eci ne kethesat e gomsiqes ose ne leqet e Hotit Prandaj shikoni itinerarin e rruges suajme ketheseprej180 grade Bravo tifozave te Likes dhe jo te popullit Prandaj dita do te kethehet ne nate.

  Reply to this comment
 6. BUJARI JU DEGJON January 16, 22:44

  Kur s’te vjen te shkruash
  Per halle dhe derte –
  O Poet i dashur
  Shkruaj edhe bejte…

  Shkruaj por mos u deh
  Nga melodi e vargut,
  Se pastaj… e sheh???
  Hymn i thur Qoftelargut!!!…

  S’ e besojme dot!
  Ndaj te gjithe themi:
  “Kete bejte sot
  S’e ka shkruar Beni!”… 🙁

  Reply to this comment
 7. tomsojeri January 16, 23:16

  I dashur poet !Gjithmon kam mbeshtetur fjalen tende dhe kam cmuar e repektuar prej shum kohesh mendjen tende te paster, qe flet me gjuhen e popullit pran te cilit gjindesh !
  Ve re vec, qe ke filluar nje sulm intensiv e i je qepur Edit si Skenderbeu turkut ! Sic te them me lart, je pran popullit e tek ty shoh zerin e mendjen e tij ,e sduhet te harosh, qe esht ky popull qe i ka dhen voten e madhe si rall her mbas nje “Dimri polar” politikanesh ,vrases, hajdut,tradhtar e mafjoz, qe e rropen Atdheun se gjalli e akoma skan te ngopur ! Krimet e gabimet e tyre jan flangrante ku paten koh te krijojn nje shtet, ku rall te gjesh nje shtet monster si ky , qe udheheq Shqiperin ! Jan te gjith te infektuar ,nuk perjashtoj as Edin , qe besuam se do permbys kte perbindesh shtet ,pentakulat e te cilit kan mar dimensione te frikshme !
  Del pyetja : a esht edhe Rama pjes e saj e don te vazhdoj po ate rug “bereqeti”, apo duke zevendesuar me gjak te ri kte shtet , po ben gati pastrimin per nje “revolucion”me te rij te pa infektuar, te cileve mundet tju besoj, gje qe bie ne kundershtim e me ka ven ne dilem , me vendimin e fundit te mos kalimit te politikes nga wettingu ! Esht gjith shteti i koruptuar e kte e permbys vetem nje revolucion popullor ne mbar Shqiperin ku te dal nje prijes, qe ktij vendi i lind njeher ne 500 vjet ! E le te kthehemi te Edi e te bejm per nje moment avokatin e djallit ,Mos vall ska tjeter zgjidhje ,ashtu sic desherojm ne ,e ka gjetur rugen e breshkes tja arij qellimit ???E kjo rug esht ajo e pazareve ,e kompromiseve per te mos humbur pushtetin te cilin vazhdon ta komandoj mafja e konsoliduar me pollitikanet ! Si luftohet Meta ,Berisha , Basha e nje list pa fund i ksaj kategorie dhe oligarkesh ekonomikisht t fuqishem qe ne gjith Boten dihet qe bejn ligjin sot !
  U zgjata shum ,e me cka shkruaj sot, nuk do te thot se ju baskova gabimeve ,por i dashur Arben, na duhet pak gjakftohtesi e mos biem ne idiotesin e paskurpullt te Zheit ,kur na thot se “ska vdekur akoma Sali Berisha e Ilir Meta ” per te na shpetuar nga “kthetrat” e Edit !!!!!
  Medet medet ku jemi katandisur……..

  Reply to this comment
 8. populli January 17, 10:10

  Jam dakort me vargjet e shkruara nga Shqipe-Pelivani pa i hequr asnje presje.Por nuk ke pse te cuditesh pse DITA ka dale kunder Rames perfshire ketu dhe Poetin,pasi gazeta dihet qe eshte e djalit te Arta Dades,e cila punon me Ilir Meten si dhe mund t’i jene nderprere burimet financiare (tendera),se ne shqiptaret kemi nje zakon te keq “nga inati i vjerres,fle me mullixhine”.Kete po ben dhe pronari i kesaj gazete.

  Reply to this comment
 9. anticensurë25642654 January 17, 10:39

  o duka e tradhëtisë!!
  çfar ndodh me ty o mavri??
  ndonjëherë këthjellohesh,por shumë,shumë shpejt turbullohesh!!
  merr ndonjë ilaç gabim!?
  a mosha bën të sajën??
  ska rëndësi o dukë!!
  përditshmëria është NJERIU!!
  këto gjërat e përditëshme i vënë emrin njeriut!!

  Reply to this comment
 10. BOHOTINA January 17, 11:31

  Ben degjoi njerezit se nuk flasin kot tere ata komentues.

  Reply to this comment
 11. . January 17, 12:17

  .

  Reply to this comment
 12. Taraboshi January 17, 18:25

  KU E FUT VETEN DHE KU E FUT GENTIN.CILI PO GJEN NJERI TJETRIN.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*