“Një grua u mbyt dje në Vjosë për një thes me sherebelë. Di gjë shteti?”

August 16, 2019 00:42

“Një grua u mbyt dje në Vjosë për një thes me sherebelë. Di gjë shteti?”

Nga Arben Duka

U botua dje tek gazeta “Dita”. Zinte pak vend në faqen 6, autor ka Vasil Pucin dhe titullohet: “Një grua u mbyt për një thes sherebelë! Di gjë shteti?!”

“Dita” dje duhej të kishte në kopertinë këtë titull gjëmëmadh. Ai thes mbante brënda vetëm njëmijë lekë, po qe buka e fëmijëve të fatkeqes. Duhet të zëmë ulërimën të gjithë!

Vasili pyet: “A di gjë qeveria?!..” Po i përgjigjem unë. Sigurisht që qeveria e di, mbasi është ajo dhe simotrat e saj që e mbytën të shkretën “për një thes sherebelë”.

Ribotojeni kudo shkrimin e Vasil Pucit dhe vajtoni me ulërimë fatin e njerëzve të varfër të braktisur përfundimisht nga qeveria, nga qeveritë.

Migjeni ka kohë që është ringjallur, i dashur Vasil.

*****

Denoncimi i botuar dje nga Dita në rubrikën e letrave nga lexuesit:

Një qytetare nga Memaliaj u mbyt në lumin Vjosë për të shpëtuar mundin e saj, një thes sherebelë të mbledhur në malin e Trebeshinës.

Një grua me fëmijë.

Shoqet e saj nuk mundën ta shpëtonin.

Një thes me sherebelë do të thotë të ngrihesh në orën 3 të mëngjesit të arrish në Trebeshinë. Do të thotë të kërkosh me sytë në tokë me trupin të përkulur, thyer më dysh.

Do të thotë të punosh shpejt, sa më shpejt që mos të të kapin rrezet e diellit.

Duhet ta mbushësh atë thes.

Nuk mbaron me kaq. Thesin duhet ta ngarkosh në krahë si mushkë e duhet të nxitosh me shoqet për në Memaliaj.

Nuk mbaron as këtu. Përpara të del lumi Vjosë. Gratë e Memaliajt e njohin lumin, e dinë vahun ku duhet hedhur, por këtë herë nuk llogaritën thesin.

E për këtë thes me sherebelë që i tharë kushton 1 mijë lekë, njëra prej tyre u mbyt. Një tjetër është në spital. Për të shpëtuar bukën e fëmijëve.

Një thes sherebelë. A i thotë gjë shtetit, qeverisë, klasës politike, ky thes?

Pikërisht kur ndodhi ngjarja kryeministri po përuronte një resort. Plot të ftuar me kostume të bukura, dhe në krye ai vetë, i kapardisur si baron.

Vini re. Resorti në fjalë ka lidhje me këtë që po shkruaj unë. Ka lidhje sepse ajo grua e ndjerë zvarritej për të fituar bukën e gojës me sherebelën që i duhet mjekësisë në përpunim.

Edhe rrushi që kishte mbjellë “artisti” ku shkoi kryeministri. Por ky nuk shkoi te gruaja e varfër, por te resorti i “artistit”. Nga ku lëshoi dënglat e përditshme…

Më gjykoni ju lexues.

A nuk duhet të shkonte kryeministri në Memaliaj!? Jo për të qarë, nuk ia kërkon kush. Por për t’u thënë familjarëve se në atë mbytje ka faj edhe shteti që sot e përfaqësoj unë.

Mbyten njerëzit për një thes sherebel, vdesin. Migjeni ka zbritur ne Memaliaj dhe po ulëret.

Vasil Puci

 

August 16, 2019 00:42
Komento

42 Komente

 1. Feniks August 16, 01:00

  Kesaj qeverie nuk i behet vone per njerezit e varfer,se ata jane aq shume sa do ta mbysnin cdo qeveri qe do merrej me ata!
  Por bajraktari i PA SHPIRT, hajduti i votave i te varferve ,Rame mavria,e ka shpallur me kohe se “shqiptaret kurre nuk kane vuajtur per buken e gojes,AS NE MESJETE”!
  Dhe me kaq nuk ka pune kjo qeveri me ata qe mbyten per QEJF!
  A mund te silleshin me keq pushtuesit nazi-fashiste ?

  Reply to this comment
  • Shultenbrau August 16, 12:43

   Keshtu ka qene edhe ne kohen e plakut Mere o Feniks PeDeri. Pse nuk i thua Xenit te vere doren ne zemer e mos te shkoje aq shpesh ne karaibe e maldive per pushime me ate gopderren po te ndihmoje njerezit

   Reply to this comment
   • Albani August 16, 23:43

    Ti, Shultenbrau, qe nuk ke emer shqiptari, je jo vetem njeri i lig por dhe shpirt qen. Mjere familja qe te ka dhe te ndodhte dhe ty ne familjen tende me te afert kjo gje qe i ndodhi gruas te shkrete!

    Reply to this comment
 2. Argjon August 16, 01:53

  Mua më ligështoi shumë ky lajm!
  E përfytyrova këtë nënë të vuajtur që ishte robitur duke mbledhur atë thes me bimë mjekësore. Për pak gjë, për të mbijetuar. Ndoshta për t’i afruar fëmijëve diçka më shumë. Duhet t’i ketë kaluar jeta para syve në ato çaste të fundit dhe ndoshta nuk do t’i jetë kujtuar një ditë e bardhë.
  Kjo nënë u mbyt për të shpëtuar një thes me bimë mjekësore, një thes me lodhje dhe djersë pune të ndershme.
  Për këta njerëz të ndershëm nuk ka fjalime dhe përkujtimore.
  Ndershmëria i kall frikën njerëzve me vese dhe të degjeneruar.
  Duhet ta duash shumë jetën që të flasësh për njerëzit e vuajtur.
  Nuk mund të presësh ndonjë gjë nga ata që dashurojnë vetëm paranë dhe i urrejnë njerëzit. Dashnorët e parasë, mund të flasin e të shkojnë vetëm atje ku janë thasët me para dhe ata të mbushur me kanabis.
  Ngushëllime familjes dhe të afërme të saj!
  Shpirti i pastë dritë!

  Reply to this comment
 3. Sorry,Cheap Shot ! Is That All You Got Mr.Duka ? August 16, 02:43

  Ngushellime familjareve per humbjen.

  Po si mund ta besh fajtor shtetin, ta perdoresh politikisht per nje aksident ?! Kushdo shtet qofte ! Ne Amerike numeri i aksidenteve automobilistike ne vit eshte afersisht 6 miljon ne vit,e dini per ku nxitojne ? NE PUNE si gjithe te tjeret te nxjerrin buken e perditeshme,me shume se 90 veta vdein ne dite.A di gje shteti per kete? c’do dite 90 veta nuk kthehen me ne shtepi ngaqe vajten te marrin diten e punes.Si i behet, fajin e ka shteti qe nuk siguron parajsen ?

  Reply to this comment
  • Hosteni August 16, 11:47

   Militant idiot.

   Reply to this comment
  • Zorro August 16, 13:02

   O idiot militant!
   Ne cdo rast populli duhet te jete ne opozite te perjeteshme me te gjithe qeverite,ndryshe kurre nuk do perfitoje sherbimet qe i takojne!

   Reply to this comment
   • Te ka hedhur Berisha trute e gomarit August 16, 14:24

    Si ne opzite ? Kush ta tha mor debil,nuk eshte shumica e popullit qe zgjedh qeverine qe do? E zgjedh ngaqe eshte ne opozite ?! Apo per dakortesine e platformave,programeve qe I intereson shumices? O bageti, pse bie shi nuk e ka fajin shteti, “opozita”e ati mikut

    Reply to this comment
  • Argjon August 16, 16:21

   E para, nëse dëshironi të mbroni partitë dhe udhëheqësit legjendarë donkishoteskë, duhet të mos gënjeni dhe mashtroni si ata!

   1. Në SHBA në vitin 2018 vdiqën nga aksidentet rrugore 36.750 njerëz. Kjo sa për gënjeshtrën e parë. https://en.wikipedia.org/wiki/Motor_vehicle_fatality_rate_in_U.S._by_year

   2. Çdo Shtet ndjek politika për uljen e numrit të ngjarjeve të rënda në mjedise pune dhe mjedise jete. Ndër këto janë veprimet parandaluese tek punëtorët dhe ato në mjedise jetese, shtëpi, vende të hapura, gjatë drejtimit të mjetit apo udhëtimit etj.
   Rasti i mësipërm është edhe më i rëndë, sepse po flitet për VARFËRINË!
   Cilat janë politikat për zbutjen e varfërisë?
   Apo qeveria i ka shpallur luftë varfërisë dhe i prangos të varfërit me të parë?!

   3. Në Itali, nëse lëndohesh gjatë kohës kur je duke shkuar në punë apo kthehesh në shtëpi nga puna, me ligj je i siguruar dhe dëmshpërblehesh!
   https://www.laleggepertutti.it/43314_infortunio-in-itinere-quando-spetta-al-lavoratore-lassicurazione

   4. Nëse do të përkthenim numrin e të vdekurve për 100000 banorë, atëherë kemi 14 për Shqipërinë dhe 12 për SHBA-në.
   BE-ja e ka 5, Italia 6 dhe Greqia 9.
   Ku i keni politikat parandaluese të Kuvendit, partive politike dhe liderit ndërkombëtar?
   https://data.worldbank.org/indicator/SH.STA.TRAF.P5?end=2016&locations=EU-AL-IT-DE-GR-XK-US&start=2016&view=bar

   5. Është mirë të kihet parasysh se kush ka qenë dhe është barbar dhe kriminel në Shqipëri, kush është edukuar ashtu në familje, po barbar dhe kriminel ka për të mbetur edhe në vendet e lira dhe të qytetëruara.
   Ata që kanë qenë dhe janë të kulturuar dhe edukuar, vetëm edukatë dhe kulturë do të shprehin në vendet e lira dhe të qytetëruara. Nuk ka të bëjë fare paraja në këtë mes.
   Çuditërisht ata të kulturës dhe edukatës, “politikanët” nuk i vlerësojnë, dhe zgjedhin mashtruesë që dalin e na thonë se kështu është në botë.

   Mjaftë më me këto mashtrime!
   Kaq i dashur dhe ju lutem shumë, mos harroni të lexoni ” Ra ky mort e u pamë”!

   “Është e habitshme xanxa e shqiptareve për të futur hundët në çdo gjë, për të ngatërruar, për të kundërshtuar, për të shitur mend, për të qenë në qendër të vëmendjes. I shikoj se si hyjnë në polemikë me delegatët, me ambasadorin shqiptar, me ministrin e Jashtëm, me këdo që iu del përpara. Japin mendime për atë që ka ndodhur, për atë që do të ndodhë, për atë që s’duhet të ndodhë, e kështu me radhë. Japin gjykime për platformën shqiptare, për zgjidhjen rajonale, për strategjinë globale. Kërkoj të marr vesh se ç’punë bëjnë ata më të zellshmit: një pjesë janë pa punë, disa janë shoferë djathi, të tjerë lyerës apartamentesh, pastrues në metro, përgjues hajdutësh në shitoret e mëdha. Natyrisht që s’kanë asnjë faj që janë të tillë, përkundrazi, kjo bën pjesë në fatin e të shkulurve nga toka e vet dhe, si e tillë, meriton ndjeshmërinë më të madhe ndaj tyre. Natyrisht që s’kanë faj që nuk dinë të flasin asnjë gjuhë, madje edhe shqipen e flasin gjysma-gjysma, por kur i dëgjon si përzihen me duf në bisedë, si kundërshtojnë për çdo gjë e japin mendime për gjithçka, ata që nuk dinë asgjë, s’ka se si te mos nervozohesh e t’u thuash: llafazanë të pandreqshëm, mbylleni atë gojë të prapë!”
   https://topkadare.com/2019/03/19/ra-ky-mort-e-u-pame/

   Reply to this comment
   • Albani August 16, 23:45

    Te lumte!

    Reply to this comment
   • Sorry ! You are an idiot ! August 17, 00:00

    Plasi syte mor debil,lexoje komentin,vdesin me teper se 90 veta ne dite(Google-it).Ti thua 36.750 ne vit,Tani shko ke Lulushi te te mesoje pak matematike se e keni dhunti ju te shqupit,Pjestoje numerin tend me 365 ditet e vitit, te del me teper se 90? apo eshte genjeshter sibas arithmetikes PD, se edhe tabelen e shumezimit e dini ndryshe ju nga gjithe bota,pa le me te tjerat. Sidoqofte argumenti eshte qe shteti,kushdo shtet ne bote nuk mund te preventoj dot te gjitha fatkeqesite njerezore.Rama e ka fajin ! nuk eshte zgjidhja,Ju vazhdoni akoma si shkelqesia e tije presidenciale me
    termete,vullkane vetetima,e idjotesira te pa fund.

    Reply to this comment
    • Argjon August 17, 01:27

     Ju mund të shpërndani receta inteligjence, por më keni ngatërruar me rrethin tuaj shoqëror. Kështu i dashur Pjestar Snobist, i gjithëditur nëpërmjet Googl-it, nuk është vonë të kuptoni ndonjë gjë nga ato që lexoni në googol.
     Meqenëse përmendët Ramën, e kuptoj hallin tuaj. Jeni mësuar të fitoni lehtësisht me Bashën dhe tabelën e tij të shumëzimit. Kushdo tjetër që ua përplas gënjeshtrat në fytyrë, ju bën të tjetërsoheni në harbutë me fjalor të dhunshëm. Ashtu si jeni në të vërtetë!
     Ato pjesëtimet që na sillni këtu nuk tregojnë asgjë, përveç padijes suaj.
     Ja përse:
     psh. Viti 2016 USA:

     11.Aksidentet më fatale kanë ndodhur të shtunën, me 6.104 aksidente.

     12. 48 përqind e të gjitha aksidenteve fatale kanë ndodhur gjatë natës. Nga këto aksidente, 41 përqind kanë ndodhur natën, por në kushte të ndriçimi.

     18 Njerëz të moshës 21 deri 24 vjeç kishin nivelin më të lartë të vdekshmërisë për 100,000 banorë.

     29. Në vitin 2015, njerëzit 65 vjeç dhe më të vjetër llogaritnin 6.165 vdekje dhe afërsisht 240,000 lëndime për shkak të një përplasjeje të automjeteve motorike – duke përbërë 18 përqind të të gjitha vdekjeve në trafik dhe 10 përqind të të gjithë personave të dëmtuar në atë vit.

     67. Në vitin 2016, ka pasur 10.497 viktima nga përplasjet që përfshijnë ngjarje që lidhen me alkoolin ose gjendjen e dehur.

     70. Nga viti 2007 deri në vitin 2014, pati një rritje prej 48 përqind të drejtuesve që gjatë natës në fundjavë ishin pozitive për THC, përbërësi psikoaktiv që gjendet në marijuanë.

     https://safer-america.com/car-accident-statistics/

     ———————————————————————————————————————–

     Në punë po shkonin të gjithë këta, i dashur “shkencëtar partie”?!

     Ajo që është më e rëndë ka të bëjë me gjënë se ju jeni të pandjeshëm ndaj jetës së një nënë. Ju duket thjesht numër statistikor! Përderisa ndodhin në botë, ndjeheni të shfajësuar. Ju i urreni njerëzit!
     Me këtë sjellje tregoni se jeni të PAMORALSHËM, PA ETIKË!

     1. Mos dëmto
     2. Përmirësoji gjërat
     3. Ji i ndershëm
     4. Nderoji të tjerët
     5. Ji i dhembshur

     Po dy punëtorët fatkeq që vdiqën në pallatin e zv. Kryeministrit?
     Çfarë thotë shkenca e partisë për këto jetë që do t’i mungojnë familjes dhe shoqërisë?
     Ka ndonjë Kod Pune partia, po ndonjë Inspektoriat Pune që mbikëqyr zbatimin e këtij kodi?!

     Mirë i dashur, shkoni dhe bëni një marrëveshje tjetër me djalin artist me emrin Lulëzim Basha, pastaj festojeni marrëveshjen me pak raki Skrapari të zierë nga Baba Likja.

     Reply to this comment
     • Argjon,edhe emerin se prapthi e ke o mavri August 17, 12:37

      Sa me idjot te jesh aq me koke mushke behesh o Argjon Fatkeqesia jote eshte e lindur nuk te fajson dot asnjeri,
      keshtu qe eshte e kote,destinacioni jot eshte injoranca e
      perjeteshme

   • Vaj medet per vendin Tim August 17, 15:49

    Lexojeni komentin e ketij idiotit. Na krahason me USA.
    1 milion shqiptar jetojne ne Shqiperi se pjesa tjeter kane marre rruget e botesh o koktul.
    Si ka mundesi qe e quan normale, aksident banal . Jemi ne 2019 e grate ngarkohen si kuajt per nje cope buke
    Po kaq i trashe je more mut qe n’a krahason nje aksident te ille me aksidentet
    Te dhjefsha racen, race qeni…

    Po po époken e Migjenit po jetojme po ku duan te dine miliarderet e militantet qe vene partine mbi familjen

    Ngushllime familjes.

    Reply to this comment
  • qytetari thjeshte August 16, 18:02

   Eh, mor ti, Sorry Qorri. Pse 300milion jemi ne , sa Amerika, apo nje miliom. Te vraft te vetetime! mallkojne grate per njerez qe flasin si Sorry Qorri dhe Shultenbrau qe u dhimbset Rama e Basha. Pse nuk hapet toka t’u thithi,o mjeranet e PS!

   Reply to this comment
 4. Raimond vlonjati August 16, 04:38

  Oh e shkreta grua !

  Ndjese paste !

  Ca ti besh ,mor vella, !–

  Ne Shqiperi problemi eshte se nuk ka Qeveri Socialiste , te cilat mbrojne jeten dhe mireqenien e njerezve te thjeshte.

  Ne kemi vetem parti te djathta , per gjthe keto vite pas 1990-es.

  Aty Partia Socialsite ka program ekonomik me te djatjte se e djathta ekstreme, dhe me kete fakt mburren

  Kjo eshte kriminale, sepse populli i thjehste te jepe voten se te kujton se je socialist, dhe do ti mbrosh mireqnien

  Ti i merr voten dhe qeeris vetem ne mbrojtje te milionereve,
  ndersa hallexhinjte qe te sollen ne pushtet ua liidh lakun ne fyt me taksa, sa ju merr shpirtin

  Dhe nuk ke si tja besh, se kuadrot e PS-se jane idiote, dhe nuk kane kurajo
  ti kerkojne llogari qeverise se tyre, se pse ndjek nje politike ekonomike ,
  pro milionereve dhe kunder shtresave te gjera te popullsise

  Le qe ca them une ,

  Kur ne krye esht nje hajdut, qe vetem perkrah hajdutet, kriminelet, milioneret
  nuk ke ca pret me, nga budallenjte e PS-se, te cilet jane si samurajt,

  Reply to this comment
 5. Nik August 16, 04:41

  Z.Puci, “per nje thes sherebel” jo “sherebele”
  flm

  Reply to this comment
 6. Besniku August 16, 06:07

  Shume e dhimbshme, vertet per te uluritur.
  Por dhe tani qe ulurimat e dhimbjes dhe te indinjates jane shtuar, nuk ka vene veshin maskarenjte e ngopur e te pangopur.
  Se jane akoma te veçuara.
  Do vije dita kur te ulurijme ne korr, atehere do tunden dhe malet, atehere do I zere data.
  Do te vije dita kur tere “ udheheqja” e partise qe votojme do te dridhet

  Reply to this comment
 7. N.VJOSA August 16, 06:47

  Nje shkrim prej Donkishoti!
  Duhej te shkonte patjeter Kryeministri i vendit ne Memaliaj se nje fatkeqe u mbyt ne Vjose…,NGA BUDALLALLEKU I SAJ APO…!?
  Natyrisht, ky Puci, nuk e shkruan kete frazen e fundit.
  Sepse kerkon me cdo kusht te beje lajm dhe te diskretitoje me kete Kryeministrin e vendit qe gazeta DITA ka kohe qe e ka vene ne shenjestren e saj dhe i hap dhe i mbyll lajmet, me Kryeministrin qe gjoja nuk e meriton Shqiperia…
  Medet, medet…
  Por te merremi me faktin per te ardhur tek medja vrastare… nepermjet Pucit, qe eshte mjeshter te tjerr fraza , por ka humbur Llogjiken e se Vertetes…
  Nuk do kisha shkruar asnje rresht koment por kjo ngjarje me solli ne mendje nje episod te jetuar, dikur, para 40 vjetesh….
  Sapo kisha nisur punen kur mbarova Fakultetin dhe shkruaja per nje gazete qendrore…Nje funksionar kryesor i Partise ne pushtet ne Permet me therret dhe me thote nje lajm sensacional…Diku midis Permetit dhe Kelcyres , pikerisht ne Piskove qe mbytur ne Vjose nje Traktorist…. Ishin ditet e para te Prillit.Vjosa sillte ujerat e ftohta te shkrirjes se debores dhe traktoristi mbasi punoi tokat ne Piskove, kerkoi rrugen me te shkurter per te kaluar nga ana tjeter e Vjoses per te pluguar edhe aty per mbjelljet e pranveres…Dhe pa mendur rrezikun i ra shkurt, ne nje Vah, provoi ta kalonte traktorin ne anen tjeter te Lumit…
  Por…
  Por nuk arriti dot sepse, traktori mbeti ne mes te lumit dhe traktoristi humbi jeten ne ujrat e ftohta te Vjoses se rrembyeshme dhe te rrezikshme…
  Funksionari i Partise ne Permet me telefonoi dhe me keshilloi te shkruhej per kete rast se Traktoristi ra si Hero, per te kursye Karburantin dhe kohen dhe aksidentalisht humbi jeten…
  Po e diskutoja ngjarjen me nje mikun tim te vjeter, te cilit ja tregova ngjarjen fill e per pe…
  Ai me degjoi dhe me ate zgjuarsine popullore me thote:
  – Po mire more shoku gazetar, po kur ta lexojne njerzit e thjeshte kete ngjarje do pyesin natyrisht:
  “Ky Traktoristi, po ti kish rene pak me gjate , nga Ura , … dhe mos te ish futur ne Vjose direkt, A DO ISH MBYTUR?!…

  A nuk tingellon ca si trapllek, te futesh ne mes te prillit ne ujrat e ftohta te Vjoses, kur mund te kaloje nga Ura, disa kilometra me tej…?! A nuk u themi keshtu njerzve, mbytuni ne Vjose, per te kursyer disa litra karburant, se u bejme Heronj?!…
  O Vaso, o vella,
  ti shkruan bukur por me ket shkrim ke spekulluar me ket fatkeqen duke kerkuar ashiqare qe ti mbash havazin DITA- ne misionin e saj per te demaskuar Kryeministrin e vendit dhe ke bere lajm nje veprim te nxituar qe Fatkeqes, mjerisht, i ka kushtuaer jeten…!
  Tani. edhe une po pyes:
  A do kish shpetuar kjo Grua fatkeqe po ti kish rene pak me tej, nga Ura?!…
  Keshtu, o Puco, se keqperdorimi i fakteve nxit aventurat dhe si ne rastin konkret, u merr jeten njerzve te thjeshte…
  A me kuptooooooooooooooon, o P u c o ?!…
  —————————
  I kerkoj ndjese Mikut tim, Poetit te talentuar Arben Duka, qe po bej objekt nje shkrim qe ai e ka mbeshtetur, por ne kete rast mendoj se duhet te jemi besnik me te Verteten dhe Urtesine popullore, e cila na keshillon e na ben mire te gjitheve, pa dallim…
  Tani ne Shqiperi eshte bere e modes qe edhe per cdo tender qe jane me qindra e mijera, ti kerkojne llogari Kryeministrit…Vaj halli sikur Kryeministrat e Europes, te Gjermanise apo te Frances, Italise apo Anglise, por dhe te vendeve me te vogla, te merreshin me punet rutine te tenderave!…
  Apo, hajde, me qe ka vjedhur Saliu dhe Lulushja, patjeter duhet te kete vjedhur edhe Edi Rama!…
  Une qe jetoj jasht Shqiperise , ndoshta mund te jem subjektiv, por une dhe shume si une, qe nuk duame te perzihemi ne luften e piste politike, kemi pershtypjen se Shqiperia me Edi Ramen Kryeminister, po ecen jo keq, edhe pse ka perpara nje mal te madh punesh dhe mbi te gjitha e ka Djallin brenda shtepise…
  Nejse,kjo eshte pershtypja ime personale,
  por shkrimi i ketij Pucos dhe mbeshtetja qe i jep Gazeta, me duken ca si lufta e Donit te Servantesit…
  Qofsha i gabuar…

  Reply to this comment
  • Aladini me Eskorte August 16, 07:53

   Bravo Neti
   Mbroji dashnorët e parasë
   Si militant i verbër i vendit që renditet i fundit në Ballkan dhe Europë për gjithcka.
   Mbroji o militant ata që të vjedhin miliarda me koncesione e PPP
   U mbyt nga budallalëku i saj???
   Epo cinizmi i fukarait për fukarain nuk paska kufi
   Sundo o beu ynë. Ti dhe ata që ke patur para e që do vijnë pas

   Reply to this comment
   • katarakti August 16, 15:17

    Problemi i problemeve , ose çeshtja qe shtrohet per zgjidhje sot eshte : çfare perfaqeson Partia Socialiste? Ne qoftese i japim nje pergjigje shterruese kesaj pyetjeje arrijme te kuptojme edhe nervozizmin dhe transformimin e habitshem dhe te dhimbshem qe ka kaplluar gazeten « Dita » e ndryshuar ne « Nata » ! Dihet qe Partia Socialiste lindi me 10 qershor 1990, pas shnderrimit te Partise se Punes se Shqiperise ne PS. Pra ajo, do apo s’do Edi Rama apo ndonje tjeter, eshte bijëzë e PPSH-se. Njelloj si PD-ja . Ndryshimi eshte se te PS-ja mbeten komunistet e perbetuar, naive ose idealiste, ndersa PD-se iu bashkengjiten te gjithe komunistet batakçinj dhe me dy fytyra. Megjithate PS-ja u shkeput shpejt dhe vendosmerisht nga trashegimia politike e Partise se Punes. Kjo fale edhe liberalit Nano. Biri i nje komunisti fanatik siç ishte Thanasi ! Ajo perqafoi ekonomine e tregut dhe sistemin pluralist. Ndofta edhe si pasoje e reflektimit te udheheqjes se saj te re, apo nga ligji biologjik i mohimit te mohimit! Nderkohe qe PD-ja po i hapte me shpejtesi gropen vendit. Por me ardhjen e Edi Rames ne krye te PS-se, qe ai e riemertoi si “Rilindje”, duke kthyer madje flamurin e saj ne mavi, (perzierje e se kuqes me blune e thelle) u be e qarte se PS-ja i keputi teresisht “urat” me PPSH-ne e themeluar nga Enver Hoxha. Kjo nuk perben habi po te kemi parasysh rrugetimin e Rames nga nje demokrat radikal (komunistet ne litar, veteranet ne hanxhar) ose nje naziskin, siç e percaktoi me zgjuarsi Berisha, ne kryetar te Partise Socialiste! Rama eshte shprehur me kohe qe politika e tij qendron « pertej se majtes dhe se djathtes » ! Pikerisht ky shnderrim i thelle dhe i plote i PS-se nga nje bijeze e Partise se Punes te themeluar nga Enver Hoxha ne nje parti europiane te qendres tip alla Toni Blair u ka rene keq ne stomak shume perkrahesve te se majtes tradicionale. Duke perfshire ketu edhe stafin dhe drejtuesit e gazetes « Dita » ! Qe ka filluar nje fushate te perditshme denigrimi, baltosjeje dhe urrejtjeje ndaj Rames. Eshte e vertete qe kryeministri i tashem nuk do te ia dije aq shume per Luften Nacionalçlirimtare, madje ai nderoi me nje ceremoni qeveritare edhe kryekuslingun, por njekohesisht edhe rilindasin e famshem Mit’hat Frasheri alias Lumo Skendo! Por ndersa per disa ky qendrim i Rames perben « vijen e kuqe » qe nuk duhej shkelur kurrsesi, per disa te tjere me rendesi ka se çfare po ben Rama per rindertimin e vendit dhe ringritjen e shtetit, sesa e kaluara ideologjike. A eshte Rama me i mire se paraardhesit e tij apo jo ?! Kjo eshte njera nga pyetjet qe kerkon pergjigje dhe reflektim. Personalisht mendoj se Rama sot nuk perfaqeson « te keqen me te vogel », por shpresen e vaket se Shqiperia mund te behet ! Pa asnje dyshim se Rama ka bere gabime monumentale, qe nuk eshte vendi ketu t’i rradhisim, se do duhej shume vend dhe kohe. Por trendi ose kahja, dhe nese doni edhe ballanca e puneve te tij, anon nga pozitivja. Pas 20 vjetesh rrokullime, rrumpalle,rrenimi, rremeti dhe qameti.
    Rikthehemi te pyetja bazê : kujt i takon Partia Socialiste ? I takon te gjithe popullit qe deshiron ringritjen e vendit dhe rivendosjen e ligjit, apo pasuesve te PPSH-se ? Kush eshte per pluralizmin politik, kush eshte per ekonomine e tregut, me mire te themi per ekonomine sociale te tregut, normalisht i takon te jete me Edi Ramen. Dhe kush ka nostalgji per Enver Hoxhen, per periudhen 45 vjeçare diktatoriale (bardhe e zi) normalisht nuk ka pse te jete ithtar i PS-se se sotme. Rrota e historise nuk mund te kthehet mprapsht. Nuk mund te jesh edhe nostalgjik i Enver Hoxhes, edhe socialist. Qe ne kohen e Marksit socialistet dhe komunistet perbenin dy ideologji dhe fillozofi te kunderta dhe armiqesore me njera tjetren.
    Personalisht do te isha 100 perqind dakort me « Diten » ne rast se ajo do ta kritikonte dhe demaskonte Ramen ne çeshtjet qe kane te bejne me atdhetarine dhe krenarine kombetare. Ne rast se vendi do te shkonte keq e me keq dhe shteti do te merrte rrokupujen. Por kurrsesi per çeshtje ideologjike. Qe i takojne kohes se Luftes se Ftohte, kur bota ishte e ndare ne 2 blloqe.Tashme per te gjithe eshte tejet e qarte se Partia Socialiste sot nuk eshte me nje parti e ekstremit te majte. Dhe pikerisht per kete arsye ndofta shoqeria shqiptare ka nevoje sot edhe per nje parti te tille. Qe te nderoje Luften Nacionalçlirimtare, te derrmoje armiqte dhe kolaboracionistet e brendshem dhe te jashtem dhe lartesoje figuren e Enver Hoxhes ! Megjithese sot ne Shqiperi ekzistojne nja 10 parti qe thirren ne trashegimine Marksit dhe Enverit. Por qe nuk arrijne te marrin me shume se 0,5 perqind te votave te zgjedhesve ! Si perfundim do thonja se ndofta sot ka ardhur koha qe secili te gjeje vendin e tij. O me te tashmen, o me te shkuaren, ose me demokracine liberale (me gjithe te keqijat e saj te pamohueshme) ose me periudhen diktatoriale.

    Reply to this comment
    • Lili August 17, 08:10

     Pak mend si ka dhane Zoti!
     Edhe nje analize per cka nuk eshte me PSja!
     Po enveristet qe mshefen pas PSse se nuk duan me dale vete ne zgedhje ende mendojne se sundojne ne PS e jane shumice qe e mban pushtetin!
     Faji i Rames eshte ndoshta zgedhja e Gramoz Rucit , qe i dha fund tek shume shqiptare , versionit te nje PS perendimore , e qe po e shtyn keq e ma keq ne veprimet e tija tash, sepse ai vete e partia e tij jane te brumit diktatorial edhe nuk sjellin kur socialdemokraci si ne perendim!

     Reply to this comment
  • Tartufi August 16, 08:46

   Si gjithmone ,,,,gazete legenesh,qe nga fillimi me mburje te qeverise se ketij kallami dhe ne fund duke share kallamerine e qeverisjes ! Nuk ka argumentin e denancimit
   se u mbit nje varfanjake nga pakujdesia .Po te kujtohemi mire kur filluan mburjet e kesaj gazete legenesh dhe legenesh per qeverine,,,nuk e di se sa jane mbytur dhe hedhur ballkoneve ,nga mjerime dhe varferija, Argumenti dhe denancimi e bejne te tjeret ,qe kane tamem vend ne kuvend te urtesise,,,,jo legenerija.

   Reply to this comment
  • agroni August 16, 08:49

   qenke rende NETO ,
   Qenke ftohur ne tajare ….
   vere napa me uje te ftohte ne koke
   e veri kembet ne uje te ngrohte ……

   Reply to this comment
  • Albani August 16, 23:53

   O TI QE EMRIN E KE VETEM ME NJE GERME, SI ASKUSH NE BOTE.
   E ke njohur ndonjehere varferine? A e di se cfar bejne fukarenjte per te nxjere nje cope buke thate per femijet e tyre?
   Dhe a je i sigurte se aty ku u mbyt fatkeqja, nene heroine, se sa lar ishte nga aty ura me e afert?
   Por si ne te gjitha shkrimet e tjera qe poston, ashtu dhe nga historija qe tregon duket se ke qene dhe vazhdon te jesh i lidhur me sekretaret edikurshem te partise meme, dhe eshte e natyrshme qe gjithmpne do te shkruash ne favor te atyre qe jane ne pushtet dhe kunder dhe me cinizem per te varferit.
   E kupton besoj se cafr te uroj

   Reply to this comment
   • Ai që i fillon emri me një gërmë, si cdo emer... August 18, 12:04

    O Alban, or kapedan
    Sa e njoh une varferiné
    Ti nuk njeh as Shtepinë
    Se jam rritur me thërrime
    Atje ne kasollen time…
    kam ndihmur cdo hallexhi
    Kur kam patur mundësi…
    Po ti numeroj tani
    Ti s ‘ beson or delenxhi
    Ndaj lëpi ate Sahan
    Or beqir, or sharlatan
    O Alban, ore katran…
    Une ne Vjosë kam shtepine
    Atje kalova femijrinë…
    O Alban, o llafazan
    Urat e Vjoses i di
    Nuk mi tregon dot ti…
    Po ti kish rënë nga Ura
    Fatkeqja do ish në shpi…
    O Alban qe di cdo gje
    S’je i zoti per asgje…
    Politikë me fatkeqsi
    Po ben ti or Salizi…
    Dukesh je njeri i lig,
    Kokë këmbë një C i n i k…

    Reply to this comment
 8. Na mbyten budallenjt August 16, 08:00

  Jeni ber me keq nga fahri balliu….
  Ata sponsoret tuaj me kor po harxhojne paret per ju se i kane shume te pakta shanset qe te vijne ne pushtet me kete lloj propogande.
  Radhen per kryeminister e ka zen luli qe do shpetoj kete popull nga mbytja ,nga permbytjet,nga varferia,nga taksat ,pensionet 400 euro,nuk do kete me njerez te mbledhin sherebel si ne kohen e Artes ne kooperativ…

  Reply to this comment
 9. pak arësye August 16, 08:32

  Keqardhje per ate fatkeqe, por mendja ben hatane, mendja ben kalane. E kuptoj dhe shqetesimin apo aresyen pse thuhet “di gje qeveria” por ata pak njerez qe marrin vesh se kush eshte kapitalizmi demokratik qe ndertojme, duhet ta dine se qeverite ne ket lloj sistemi nuk kane me pergjegjesine ligjore dhe morale se kush vdiq apo kush lindi, kush permori ne qoshe te pallatit apo kush ben dashuri ne parlament, kush shkerdhehet ne lulishte apo kush ne hotel. Qeverite rregullojne rrethrrotullimin dhe njerezit jane te lire apo te çthurur qe te bejne si te duan. Te jetoshe ne dy kohe dhe ne dy sisteme, e kupton ndryshimin me pergjegjesine ndaj individt dhe shoqerise. Njerezit sot kenaqen se kane gojen e çthurur dhe leshojne krisma me keq se poshte. E, pra, ne keto kohe duhen njerez dhe jo gjallesa per ta drejtuar dhe udhehequr shoqerine, por ato nuk egzistojne se ligjet i bejne vete ata qe shkerdhehen ne parlament. Dhe faji na qenka i qeverise dhe jo i individit qe çon ne kuvend njerez me voten e tij qe te bejne qejf.

  Reply to this comment
 10. Nuk eshte faji qeverise eshte faji i sistemit social ekonomik primitiv August 16, 08:50

  Histori te tilla prej 1990 ka me mijra me te dhimbshme, psh Mbytja e 81 Veteve ne kanalin e otrantos psh humbja e jetes se nje femije qe e kishte pickuar gjarperi per mungese gjelpere ne spital ! psh humbja e jetes nga shperthimet e Municioneve ushtarake ne Gerdec , psh vrasje te femijes duke mbedhur kanoce nga Makinat e plerave . ..tragjedite e shqiptareve jane me kilometra ne qoftese do ti shkruajme ne reshta ne gazeta …Nuk eshte faji i qeverise eshte faji i nje sistemi politiko ekonomik qe nuk eshte as kapitalist as komunist !
  Eshte nje sistem qe vet e kemi ngritur ku shqiptari per shqiptarin eshte ujk ! Eshte fallco, eshte hipokrit eshte genjeshtar , eshte armiqsor me vetem per shqiptaret !
  Dhe kur shqiptaret votojne perseri njehere ne 4 vjet shushunjat e tyre Politikanet Vampirat e shqiptareve !
  Eshte mjerim i madh qe nuk ka te ndalur sepse ne Shqiperi mungon Drejtesia Drejtesia Drejtesia !
  Nukka drejtesi nuk ka organizim nuk ka talent per te ndertuar shtet !
  Ka Patriotizemm te shpifur ka intelekktualizem te shpifur Ka fallsitet te shpifur me shumice ne trurin e atyre qe mmenaxhojne Vendin qeverite parate e ketij populli !

  Reply to this comment
 11. Lili August 16, 09:00

  Deri kur?
  Deri kur do te durojme shperdorimin e pares publike per kotsira e jo investim per te lehtesuar jeten e njerezeve?

  Reply to this comment
 12. Dn August 16, 09:09

  Sistemin e vendos qeveria!edhe vota shtremberohet sepse ligji elektoral ashte i shtrembur!
  Per dy raste qeveria nuk vepron as per kufizim te sistemit sic ndodh ne boten perendimore kapitaliste ku nuk lejohet puna Sklaveruese , e nuk lejohet dhunimi i votes se lire !

  Reply to this comment
 13. Lala August 16, 09:14

  Po Mir more njeres skeni turp qe diskutoni te vej shteti te nje njeri qe vdes per buken e Gojes……..ishte kjo grua protitut…hajdute. Kriminele…mashtruese….kurv..e pra ne qoftese do kishte keto cilesi ateher shteti shqipkurv do vente dhe do ta bente heroin

  Reply to this comment
 14. fortune ne nje gote uji... August 16, 13:54

  Ka nje hiperbolizim pa vend te gazetes Dita ne lidhje me te ndjeren e sherbelit
  .
  po te jete per varferine ekstreme te kesaj te ndjere e them me plot gojen se keshtu jane shumica e zonave rurale…pjesa tjeter e kesaj ” fortune ne gote uji” eshte aksidentale..
  .
  Po jap nje shembull nga nje koment te bere ne tetor 2013 kur FALANGAT BERISHISTE NXORREN ME FORCE NGA SHTEPIA TE NDJEREN SOFIE QENDRO…NE KORRIK 2013

  pse gazeta Dita nuk duhej ta bente kryelajm “sherebelin” kunder Rames ?

  Ky editoriali juaj qe dhe gazeta Dita e ka vene ne balle eshte nje minus i madh per ju dhe stafin e gazetes Dita…
  Le ta argumentojme pse eshte turp ky krye-editorial i sforcuar…MEGJITHESE komentshkruesi eshte fans i vjeter i kesaj gazete:
  ARESYEA E PARE
  Ne menyne e lajmeve te sotme KRYELAJM ishte vizita e KRYEKRIMINELIT BASHA
  Kryetari i Partisë Demokratike keimineli LulzimUDBasha është nisur sot për një vizitë në SHBA. gjatë kësaj vizite, Basha do të takohet me zyrtarë të lartë të administratës dhe politikës amerikane.
  per mua si komentues kjo vizite eshte lajmi me i kobshem qe ka ndodhur ne Shqiperi pas 1912..se nje vend mik i jonei qe presupozon perhapjen e demokracise ne bote po kryen aktin me antidemokratik ne bote..pasi po pret nje spiun serb..nje tradhetar..nje vrases…nej super hajdut….per te KUVENDUAR per dekriminalizmit….
  ARESYEA E DYTE.
  Ftoj publikisht Prokurorine shqiptare dhe drejtesine amerikane qe te marre te pandehur gazeten DITA dhe sidomos REBELIN ISH KOMUNIST BEDRI ISALMI..ANDREA STEFANIN + 3 TE TJERE TE KESAJ GAZETE..se kane shpifur kunder YLLIT NE QITJE te Arvizuse..dhe i kane thne vrases..tradhetar etj.
  ARESYEA E TRETE.
  Pallati i Vlores..i Lul qelbashit dhe vjerrit te tij eshte shembur se ishte i jashtligjshem dhe jo vetem qe nuk u denua njeri..por jane marre si demshperblim mbi 6 miljon dollare nga njerzit e Lulit…pse nuk flet Andrea per kete krim ekonomik ?!..por ngre furtuna ne gote uji me probleme te teknokratike..

  ARESYEA E KATERT .
  zoti andrea ti po “pushkaton” Edi Ramen per probleme teper ordinere..ku per ne te njejten linje ne Durrres….Naziskini berishe dhe falangat e tij te permbarimit nxorren ne ditet e fundit perdhunisht Sofie Qendron dhe nipn e saj..
  Absolutisht..asnje qeveritar i ri apo i vjeter,,as nje ambasador tip donlune apo helmuti..asnje hoxhe apo prift….shume snume pak gazetare u moren me nje vrasje nga falangat e berishes dhe miopia e Edirames..
  Valle ku ishte Andrea yne qe barazon kilogramet e gabimeve te Rames me TONELATAT E KRIMEVE TE LUL BERISHES …qe po e presin Lulin sot me lule ne Amerike…
  Ndiq aspak i nderuar Andrea nje krim te shoqerise tuaj..qe po te ndodhte ne kohen e Enver Hoxhes….perdorte briskun me te drejte..dhe ju bythpambuket i thoni akoma diktator…

  …………………………DURRËS, 6 tetor 2013 – Ajo vdiq dje, më 5 tetor 2013 nga mjerimi rrëqethës i ekspozuar në qendrën administrative të qytetit turistik. E ndjera Sofi Qendro ishte 86 vjeç, një nga viktimat e nxjerra nga banesa me përdhunën e ligjit për rikthimin e shtëpive ish-pronarëve. “Dyrrah”-u po boton tri shkrime të gazetarëve të njohur durrsakë Klodiana Haxhiaj, Vali Qyrfyçi dhe Gjergj Thanasi që hedhin dritë mbi ngjarjen e trishtuar. Qysh më 30 shtator 2013 paralajmërohej: “A ka shpresë për Llazin dhe tezen e tij 86-vjeçare? Vështirë! Shoqëria shqiptare karakterizohet nga një hipokrizi e skajshme dhe cinizëm i pafund. Nja tre vjet më parë shoqatat për mbrojtjen e kafshëve dhe disa media të njohura sulmuan ashpër Bashkinë e Durrësit dhe të Tiranës për barbarinë e treguar në vrasjen e qenve rrugaçë. Të tilla OJF nxituan të aplikojnë pranë ambasadave të huaja për fonde për ndërtim stela qensh komunalë të paktën në qytetet kryesore të Shqipërisë. Lavdi zotit qentë e rrugëve në Durrës sot janë shëndoshë e mirë dhe shëtisin me tufa edhe në qendër të qytetit, madje në të njëjtën lulishte, ku “banojnë” dy të mjerët personazhe të shkrimit tonë. Qentë në këtë rast gëzojnë të njëjtin standard me dy qenie njerëzore!”
  1.
  Gruaja e pastrehë vdes në lulishte

  Lëmoshat e dhëna nga qytetarët nuk e shpëtuan nga ferri 87-vjeçaren Sofie Qendro, e cila së bashku me nipin e saj 67-vjeçar prej 6 javësh kaluan ditët dhe netët ashtu kruspull në një stol para Bashkisë së Durrësit. I ftohti i ditëve të fundit çoi drejt vdekjes të moshuarën, e cila dje mbërriti në gjendje kome në urgjencën e Spitalit Rajonal të Durrësit. As lokalët dhe as biznesmenët e këtij qyteti nuk e vunë dorën në zemër për të gjetur një strehë për pleqtë e pafat që u përzunë pas 70 vitesh nga shtëpia e ish-pronarëve ku ata banonin. …..TURP…………

  Reply to this comment
 15. HOMORA August 16, 15:29

  kur te vije viti i ri
  shqipetari zdo kete me zi,
  kur te na vije plaku i vitit te ri
  ne shqiperi do shuhet çdo babezi
  kur te na vije pranvera
  shpresa do na trokasi mu tek dera
  kur te na vije behari
  shqipetari do shtriqet maje mullarit
  kur te na vije vjeshta
  shqipetari do ngelet bythe perjashta
  kur te na vije dimri
  ne gijotine do perfundoje viti i ri.
  Eh po! per shqipot fajine ka pluku vitit te ri
  sepse ai me zellin e shqipove i zhyti ne zi.
  kur fajin e ka gomari
  shqipoja i bie samarit
  kur fajin e ka zuzari
  shqipo si ndahet fijes se barit.
  kur i mençuri tregon henen me gisht
  shqipoja sheh gishtin fatkeqesisht.
  çfare dallimi ka gomari nga gomari
  pyeti shqipon i mençuri i lashte
  plot ngazellim shqipoja mendjie kashte
  pergjigjet;por gomar mor tu thafte.
  Me se fundi shqiooja pa vehten e ngarte
  tek gomari koke trung e veshe gjate.

  Reply to this comment
 16. E èma e Zeqos August 16, 15:42

  Tè mundosh Migjenin, nènkupton diçka mè tepèr sesa tè fjeturit me mullixhinè, pèr inat tè sime vjehrre.
  Migjeni, nuk lè vènd pèr kompromise, ai nuk kèrkon pazar politik.
  Thesi i sherebelit, nuk duhet bèrè simbol i sè keqes sot. Para se tè mbushej ai thes dhe ajo grua dhe nènè fatkeqe tè mbytej nè Vjosè,,,ishin 3 dekada, ku shtypi i “MIGJENISTÈVE PÈR PAZAR”, i kish harruar vargjet e tij sepse nuk kish kohè tè merrej me tè. 3 dekada, nè shèrbim tè krimit, nè shèrbim tè parasè sè drogès dhe prostitucionit. Apo mendoni vèrtetè se pronarèt e gazetave, u bènè tè tillè, duke shitur sherebelè?
  Lèreni Migjenin nè urtèsinè e tij, lèreni atè familje, tè kalojè kètè tragjedi qè e ka zènè.
  Ju, nuk doni tè ndihmoni pèr tè ndryshuar realitetin, pèr tè dalè vèrtetè nga ky rreth vicioz karagjozèsh perversè. Ju, jini thjeshtè si ai qè thoshte, “Mua mè digjet mjekrra, ti kèrkon tè ndezèsh cigaren”.
  NEKROFILI, quhet njè gjèndje e tillè.
  Migjeni, nuk shkruajti pèr kètè.
  Ngushèllime familjes.

  Reply to this comment
 17. katarakti August 16, 16:02

  Problemi i problemeve , ose çeshtja qe shtrohet per zgjidhje sot eshte : çfare perfaqeson Partia Socialiste? Ne qoftese i japim nje pergjigje shterruese kesaj pyetjeje arrijme te kuptojme edhe nervozizmin dhe transformimin e habitshem dhe te dhimbshem qe ka kaplluar gazeten « Dita » e ndryshuar ne « Nata » ! Dihet qe Partia Socialiste lindi me 10 qershor 1990, pas shnderrimit te Partise se Punes se Shqiperise ne PS. Pra ajo, do apo s’do Edi Rama apo ndonje tjeter, eshte bijëzë e PPSH-se. Njelloj si PD-ja . Ndryshimi eshte se te PS-ja mbeten komunistet e perbetuar, naive ose idealiste, ndersa PD-se iu bashkengjiten te gjithe komunistet batakçinj dhe me dy fytyra. Megjithate PS-ja u shkeput shpejt dhe vendosmerisht nga trashegimia politike e Partise se Punes. Kjo fale edhe liberalit Nano. Biri i nje komunisti fanatik siç ishte Thanasi ! Ajo perqafoi ekonomine e tregut dhe sistemin pluralist. Nderkohe qe PD-ja po i hapte me shpejtesi gropen vendit. Por me ardhjen e Edi Rames ne krye te PS-se, qe ai e riemertoi si “Rilindje”, duke kthyer madje flamurin e saj ne mavi, (perzierje e se kuqes me blune e thelle) u be e qarte se PS-ja i keputi teresisht “urat” me PPSH-ne e themeluar nga Enver Hoxha. Kjo nuk perben habi po te kemi parasysh rrugetimin e Rames nga nje demokrat radikal (komunistet ne litar, veteranet ne hanxhar) ose nje naziskin, siç e percaktoi me zgjuarsi Berisha, ne kryetar te Partise Socialiste! Rama eshte shprehur me kohe qe politika e tij qendron « pertej se majtes dhe se djathtes » ! Pikerisht ky shnderrim i thelle dhe i plote i PS-se nga nje bijeze e Partise se Punes te themeluar nga Enver Hoxha ne nje parti europiane te qendres tip alla Toni Blair u ka rene keq ne stomak shume perkrahesve te se majtes tradicionale. Duke perfshire ketu edhe stafin dhe drejtuesit e gazetes « Dita » ! Qe ka filluar nje fushate te perditshme denigrimi, baltosjeje dhe urrejtjeje ndaj Rames. Eshte e vertete qe kryeministri i tashem nuk do te ia dije aq shume per Luften Nacionalçlirimtare, madje ai nderoi me nje ceremoni qeveritare edhe kryekuslingun, por njekohesisht edhe rilindasin e famshem Mit’hat Frasheri alias Lumo Skendo! Por ndersa per disa ky qendrim i Rames perben « vijen e kuqe » qe nuk duhej shkelur kurrsesi, per disa te tjere me rendesi ka se çfare po ben Rama per rindertimin e vendit dhe ringritjen e shtetit, sesa e kaluara ideologjike. A eshte Rama me i mire se paraardhesit e tij apo jo ?! Kjo eshte njera nga pyetjet qe kerkon pergjigje dhe reflektim. Personalisht mendoj se Rama sot nuk perfaqeson « te keqen me te vogel », por shpresen e vaket se Shqiperia mund te behet ! Pa asnje dyshim se Rama ka bere gabime monumentale, qe nuk eshte vendi ketu t’i rradhisim, se do duhej shume vend dhe kohe. Por trendi ose kahja, dhe nese doni edhe ballanca e puneve te tij, anon nga pozitivja. Pas 20 vjetesh rrokullime, rrumpalle,rrenimi, rremeti dhe qameti.
  Rikthehemi te pyetja bazê : kujt i takon Partia Socialiste ? I takon te gjithe popullit qe deshiron ringritjen e vendit dhe rivendosjen e ligjit, apo pasuesve te PPSH-se ? Kush eshte per pluralizmin politik, kush eshte per ekonomine e tregut, me mire te themi per ekonomine sociale te tregut, normalisht i takon te jete me Edi Ramen. Dhe kush ka nostalgji per Enver Hoxhen, per periudhen 45 vjeçare diktatoriale (bardhe e zi) normalisht nuk ka pse te jete ithtar i PS-se se sotme. Rrota e historise nuk mund te kthehet mprapsht. Nuk mund te jesh edhe nostalgjik i Enver Hoxhes, edhe socialist. Qe ne kohen e Marksit socialistet dhe komunistet perbenin dy ideologji dhe fillozofi te kunderta dhe armiqesore me njera tjetren.
  Personalisht do te isha 100 perqind dakort me « Diten » ne rast se ajo do ta kritikonte dhe demaskonte Ramen ne çeshtjet qe kane te bejne me atdhetarine dhe krenarine kombetare. Ne rast se vendi do te shkonte keq e me keq dhe shteti do te merrte rrokupujen. Por kurrsesi per çeshtje ideologjike. Qe i takojne kohes se Luftes se Ftohte, kur bota ishte e ndare ne 2 blloqe.Tashme per te gjithe eshte tejet e qarte se Partia Socialiste sot nuk eshte me nje parti e ekstremit te majte. Dhe pikerisht per kete arsye ndofta shoqeria shqiptare ka nevoje sot edhe per nje parti te tille. Qe te nderoje Luften Nacionalçlirimtare, te derrmoje armiqte dhe kolaboracionistet e brendshem dhe te jashtem dhe lartesoje figuren e Enver Hoxhes ! Megjithese sot ne Shqiperi ekzistojne nja 10 parti qe thirren ne trashegimine Marksit dhe Enverit. Por qe nuk arrijne te marrin me shume se 0,5 perqind te votave te zgjedhesve ! Si perfundim do thonja se ndofta sot ka ardhur koha qe secili te gjeje vendin e tij. O me te tashmen, o me te shkuaren, ose me demokracine liberale, (me gjithe te keqijat e saj te pamohueshme) ose me periudhen e socializmit diktatorial.

  Reply to this comment
 18. mirel August 16, 16:05

  Qeveria pp te dinte do ishte ngriturti vinte kuponin tatimor.
  Do e fuste ne burg ne kuadrin e luftes kunder informalitetit.
  Ku shkojne keto gra pa paguar kuponin e Ramutit?

  Reply to this comment
 19. Oparaku August 16, 21:25

  Paska bere mire qe eshte mbytur se paska qene budalle.
  Anuk kishte ndonje rruge tjeter ne te sigurte qofte edhe me ndonje cope ure.Keshtu eshte gjuthemone se rruga e shkurter te nxjerre gjate.Ngushllime familjes.

  Reply to this comment
  • mirel August 16, 23:57

   O kurva oparake, tu shofte fisi o bythqir.
   Po per kete po diskutohet o larve e Ramutit, pse shteti nuk ka bere ura, por Hece per koncesionaret qe ti permbysi dhe tjua shkaterroje dhe ato toka qe kane.
   I prishin paret per Kullat dhe koncesionet dhe nuk nderhyjne ne bujqesi qe te kene te prodhojne mileti dhe te hane buke. Jane njerezit pa te ardhura o kerme muti.
   Pensione nuk kane, shteti nuk jep asgje, me se do ushqehen o plere e mutit qe ben sarkazem me varferine dhe hallin qe i ka gjetur.
   Yyyy qelbesira, ju duheni varur te gjithe me tel per fyti

   Reply to this comment
 20. Lili August 17, 08:16

  Mirel, besoj se keta ketu qe tallen me varferine e te varferit e shqiperise a s haber per cka jane punet e shtetit nuk kane
  Dakord me indignaten tuaj !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*