Një i burgosur shqiptar mbron doktoraturën nga Skype me vlerësimin “shkëlqyer”

July 22, 2014 19:47

Një i burgosur shqiptar mbron doktoraturën nga Skype me vlerësimin “shkëlqyer”

I burgosuri për drogë dhe prostitucion, dënuar me 27 vjet në Itali, Alban Bardhi, ka mbrojtur Doktoraturën për Histori–Gjeografi në Universitetin e Romës nëpërmjet Skypes, nga dhoma e paraburgimit të “Mine Pezës,” ku është vendosur që prej ekstradimit nga Italia një muaj më parë.

Bardhi, jo vetëm që e ka mbrojtur Doktoraturën, por ka marrë edhe vlerësimin maksimal prej 110 pikësh nga pedagogët italianë përtej ekranit duke hyrë kështu në historinë e burgjeve dhe të arsimit njëkohësisht.

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve ka njoftuar se dje, është zhvilluar me sukses për herë të parë në Shqipëri një provim online nga ana e një të burgosuri. Përmes teknologjisë elektronike me anë të një lidhje të drejtpërdrejtë në Skype, provimi u dha nga Alban Bardhi, i paraburgosur në IEVP “Mine Peza”.

Kjo risi u mundësua nga një bashkëpunim i DPB dhe Konsullatës Italiane në Tiranë. Nga ana e drejtorisë së Paraburgimit “Mine Peza” u morën masat e nevojshme për ta zhvilluar provimin në një zyrë të veçantë, të pajisur me kompjuter me kamera dhe mikrofon, në kushtet e sigurisë dhe mbarëvajtjes normale të procesit të provimit.

Bardhi dha provim për mbrojtjen e Doktoraturës për profilin e studimeve në degën e Histori- Gjeografisë. Në anën tjetër të ekranit ka qenë i pranishëm komisioni i vlerësimit të provimit, i cili përbëhej nga pedagogë të Universitetit të Romës në Itali. Në fund të provimit, i paraburgosuri është vlerësuar me shkallën maksimale të 110 pikëve (shkëlqyer).

Alban Bardhi ka lindur dhe është banues në Tiranë. Ai akuzohet për veprat penale “Prodhim dhe shpërndarje të lëndëve narkotike”, “Armëmbajtje pa leje” dhe “Trafikim të qenieve njerëzore dhe shfrytëzim prostitucioni”. Është dënuar në Itali me 27 vjet e 6 muaj heqje lirie, siguri e lartë dhe ka për të kryer edhe 13 vjet dënim. Ai është ekstraduar nga Roma më 26 qershor 2014,”thuhet në njoftimin e Drejtorisë së Burgjeve. / ORA

July 22, 2014 19:47
Komento

2 Komente

  1. info analitike July 23, 09:26

    “Laurea” italiane nuk ka vleren e doktoratures shqiptare se ciles i korrespondon ” il dottorato di ricerca”. Meqe gazetaret nuk e marrin mundimin te informohen: Laurea di primo livello (diploma), Laurea di secondo livello ( master), dottorato di ricerca (doktoratura).

    Reply to this comment
  2. Pëllumb zaimi July 23, 11:52

    Qënka i mirë për politikan ky albani? Për veset që ka shqiptar dhe qytetar i vërtetë nuk mund të bëhet kurrë !? Veset e tij të shëmtuara vetëm për politikan i japin të drejtën?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?