Një jetë në shërbim të popullit

February 9, 2020 14:18

Një jetë në shërbim të popullit

 

Në qytetin metropol të veriut, në Shkodrën e dijes, kulturës dhe qytetërimit një vend nderi i përket edhe prof.dr z.Ramadan Perhati.

Profesor Ramadan Perhati lindi me 20 janar të vitit 1930 në një fshat të largët në Peshkopi.

Akoma pa i mbushur të pesëmbedhjetat djaloshi Ramadan Perhati i bashkohet formacioneve partizane, duke e luftuar pushtuesin deri në ish-Jugosllavi.

Në muajn maj të vitit 1945 Ramadani kthehet në atdhe për të filluar studimet në shkollën ushtarake të cilën u detyrua ta ndërpriste për arsye shëndetësore.

Më pas ndoqi studimet në Shkodër dhe pas diplomit e dërgojnë për studime në Rusi për inxhinieri në industrinë e naftës.

Në vitin 1955 Ramadan Perhati mbaron studimet me rezultate të larta. Falë tyre inxhinierin e talentuar Ramadan Perhati e ngarkojnë me detyrën e kryeinxhinierit në Patos dhe më pas drejtor ekspedite, deri drejtues i lartë në rang kombëtar në industrinë e prodhimit të arit të zi.

Zoti Perhati u bë figura më potenciale në industrinë e naftës duke shpikur dhjetra metoda shkencore në sektorin e shpimit madje një nga këto shpikje mban edhe emrin e shkencarit Perhatj.

Për punën dhe novatorizmin e tij zoti Perhati u nderua me dhjetra dekorata, dëshmi dhe çmime të ndryshme nga kuvendi popullor etj.

Ramadan Perhati mori gradën profesor doktor, si dhe bashkëpunëtor i vjetër shkencor .

Ka botuar një sërë broshurash dhe metodikash shkencore në fushën e shkencave gjeologjike.

Tamam në kulmin e vet, gjithçka u ndërpre.

Ishte viti 1975, viti i zymtë për industrinë e naftës dhe për inxhinierin dhe shkencëtarin Ramadan Perhati.

Grupi i inxhiniereve të mirëshkolluar jashtë vendit u shpallën armiq të partisë.

Fatmirësisht inxhinieri dibran Ramadan Perhati i “shpëtoi” dënimit ekstrem të kohës pasi nuk iu konstatua asnjë shkelje profesionale, ndaj nuk iu privua sëpaku liria.

E dënuan shkencëtarin e talentuar duke e dërguar si sondist të thjeshtë me turne në sektorët më të vështirë.

Ndihesha i fyer deri në palcë, – pohon shkencëtari 90 vjeçar, – shokët më shmangeshin edhe tek rradha e bukës nga frika.

E dhimbshme dhe absurde, edhe doktor i industrisë edhe armik i partisë.

Sot prof.dr Ramadan Perhati ka hyrë në dekadën e fundit për të mbushur plot një shekull nga lindja tij.

Ndërsa jeton me një pension qesharak duke patur parasysh një duzinë titujsh shkencor si dhe statusin e partizanit, atë të naftëtarit, madje prof.dr Perhati është qytetar nderi në tre qytete të Shqipërise.

Ndërsa qeveritë dhe pushteti i këtyre tridhjetë viteve e ka lënë në harresë ikonën e shkencës shqipëtare.

A duhen trajtuar me një pension të posaçëm këta heronjë të gjallë të luftës dhe punës?

Mos vallë qeveritë mjaftohen me një cermoni nderi pas vdekjes?!

 

Nga Gani Lala & Preng Pjetri, Lezhë.

February 9, 2020 14:18
Komento

17 Komente

 1. intelektuali February 9, 18:38

  ATA QE I SHERBYEN ENVERIT DHE KOMUNIZMIT FASHISTO-STALINIST TE TIJ NUK KANE TE DREJTEN MORALE TE KERKOJNE MESHIRE SOT 30 VJET PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT

  ndryshe:

  Cfare duhet te kerkojne ata intelektuale properendimore qe u vrane dhe u masakruan dhe ata “fatlume” e kaluan gjithe jeten burgjeve te Enverit vetem sepse nuk deshen MURTAJEN bolshevike ne Shqypni?

  Reply to this comment
  • Dentisti February 10, 04:08

   Po ata qe ishin burgjeve dhe internimeve,cfare i dhane popullit shqiptar o kerme antishqiptare?
   Ti ,”HALE” je per t’u varur per gjuhe dhe djegur me benzine!

   Reply to this comment
   • intelektuali February 10, 12:09

    @Dentisti, alias @Qeni i terrbuar i Enverit po ju o MUTER jashteqitje kriminale qe digjni njerez me benzine cfare i late Shqypnise?

    TOLLONA DHE BUNKERE?

    apo:

    Pallate me pune vullnetare si ato te Thumanes dhe ne Kombinat, uzina dhe fabrika falas badiava sovjetike dhe kineze si varreza komuniste ne vendin tone te krimbur nga enverizmi parazit me kete klase politike te Droges dhe Krimit qe i ka futur friken ne bark Botes Perendimore?

    sepse:

    O MUT kriminel enverist qe djeg me beznine njerez qe nuk i njeh fare mbylle halen e kriminelit dhe vrastarit, por degjo se nuk jane vetem ata qe ishin burgjeve dhe internimeve, por edhe ata intelektuale properendimore qe u vrane dhe u masakruan me pabesi nga banda gjakatare te Enverit i treguan Botes me heroizimin e tyre te pashembellt duke sakrifikuar veten, familjet dhe pasurite e pronat,

    QE SHQYPTARET NUK JANE VEMJE QE SHITEN LEHTE TEK MURTAJA BOLSHEVIKE DHE QE E DESHEN VATANIN TE LIRE NGA KOMUNIZMI DHE TE BASHKUAR NE NJE SHTET SHQYPTAR

    njashtu:

    Sic po kerkon sot pas pilafit, 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit, pasi ka nderur bythen dhe ka qitur llapen duke pritur ndihma ekonomike nga Bota Demokratike, e fundit ne radhe dhe ne bisht te kavallit.

    Reply to this comment
  • Ai qe di ti February 10, 15:49

   E nxorre koken ti INTELEKTHALEJA …ti spiun provokator dhe bythqiri i burgut,qe gjoja ti pretendon,duke anatemuar nje intelektual qe dha cdo mundesi per populin e tij ne nafte dhe kudo duke e krahasuar me “plehrat perendimore” qe ti perfaqesoke…shko more Mut muti qe na shkruan nga Amerika sepse je mesuar te dhjesesh nga gojabythe e jotja,,,Phu te qifte kujtimi i Enverit dhe i burgjeve qe ti i kujton me “nostalgji bythore”..

   Reply to this comment
 2. Dentisti February 10, 04:08

  Po ata qe ishin burgjeve dhe internimeve,cfare i dhane popullit shqiptar o kerme antishqiptare?
  Ti ,”HALE” je per t’u varur per gjuhe dhe djegur me benzine!

  Reply to this comment
  • intelektuali February 10, 12:09

   @Dentisti, alias @Qeni i terrbuar i Enverit po ju o MUTER jashteqitje kriminale qe digjni njerez me benzine cfare i late Shqypnise?

   TOLLONA DHE BUNKERE?

   apo:

   Pallate me pune vullnetare si ato te Thumanes dhe ne Kombinat, uzina dhe fabrika falas badiava sovjetike dhe kineze si varreza komuniste ne vendin tone te krimbur nga enverizmi parazit me kete klase politike te Droges dhe Krimit qe i ka futur friken ne bark Botes Perendimore?

   sepse:

   O MUT kriminel enverist qe djeg me beznine njerez qe nuk i njeh fare mbylle halen e kriminelit dhe vrastarit, por degjo se nuk jane vetem ata qe ishin burgjeve dhe internimeve, por edhe ata intelektuale properendimore qe u vrane dhe u masakruan me pabesi nga banda gjakatare te Enverit i treguan Botes me heroizimin e tyre te pashembellt duke sakrifikuar veten, familjet dhe pasurite e pronat,

   QE SHQYPTARET NUK JANE VEMJE QE SHITEN LEHTE TEK MURTAJA BOLSHEVIKE DHE QE E DESHEN VATANIN TE LIRE NGA KOMUNIZMI DHE TE BASHKUAR NE NJE SHTET SHQYPTAR

   njashtu:

   Sic po kerkon sot pas pilafit, 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit, pasi ka nderur bythen dhe ka qitur llapen duke pritur ndihma ekonomike nga Bota Demokratike, e fundit ne radhe dhe ne bisht te kavallit.

   Reply to this comment
   • fshatari pafshat February 10, 15:46

    Intelektual ore inteletual
    E ke gjoksin plot me lesh
    Po edhe palesh takesh
    … do mbetesh. .

    Reply to this comment
   • Shefqet Cela February 10, 19:10

    Mender intellettuali, vijon ” luften ” nga te gjitha krahet.
    Tani vjell vrerin qeka ne shpirtin e tij te zi; ndaj intelektualit te vertete; fjale pak e pune shume.
    Lereni ne fatin e tij te zi!

    Reply to this comment
 3. Shefqet Cela February 10, 19:13

  Mender intellettuali, vijon ” luften ” nga te gjitha krahet.
  Tani vjell vrerin qeka ne shpirtin e tij te zi; ndaj intelektualit te vertete; fjale pak e pune shume.
  Lereni ne fatin e tij te zi, kete “intelektual” xanxar qe i behet zemra mal kur merresh me te.

  Reply to this comment
 4. Arben February 11, 06:58

  Jeta duhet në shërbim të vetvehtes në rradhë të parë, gjithë të tjerat janë mashtrime

  Reply to this comment
 5. intelektuali February 11, 07:07

  @Ilir Hoxha:

  KUJT I KERKON TANI MESHIRE KY INTELEKTUALI I NAFTES QE I SHERBEU ENVER BYTHOS ME BESNIKERI IDIOTE?

  Edi Rames, djalit te Kristaqit, vrastarit te Enverit, apo nipit te Spiro Kolekes, spiunit te Enverit?

  apo:

  Gramoz Rucit, Gerdalles se Enverit, vrastarit te djemve te Shkodres qe i shpetoi ndeshkimit me finte enveriste?

  apo:

  “Venusave” bythare te Enverit qe Edvin Droga i ka emeruar ne majat me te larta te KLP-se dhe te shtetit tone enverist, 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit,

  SI NJE REZIL I SHQYPNISE QE PO KERKON ANTARSIM NE BE?

  prandaj:

  Rrugaci i Enver Pederastit dhe Nexhmije Fashistes bythen dhe sumen e homos tregoja prinderve te tu, kriminele gjakatare dhe pa gram morali, qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne shqypni, falimentuan ekonomine, dhe i bene shqyptaret si majmune xhungle me bisht nga prapa, qe i tregon sot Bota me gisht si kafshe pylli. Ty te pallofte me soj e sorrollop, me liber shpie, nga para dhe suma kujtimi i Poliagjentit Mehmet Kasapi si nje karikature e enverizmit shqyptar qe Enver Bythoja i masakroi familjen me liber shpie, te kujtohet Vladimir Shehu se perpara se ta ekzekutonin xhelatet me korrent elektrik u a perplasi ne sy krimineleve te Sulo Gradecit qe i kishin shkuar me leter gadi per ta firmosur ku te deklaronte se babai i tij, vegla besnike vrastare e Enverit per 50 vjet me radhe ishte njekohesisht edhe Poliagjent i KGB-se sovjetike dhe i CIA-s amerikane njekohesisht, ja cfare u tha Vladimiri xhelateve te Sillos o pjella e shemtuar e Enverit:

  ZOTI JU MALLKOFTE DHE JU DENOFTE PER KRIMET TUAJA O DJAJ TE STALINIT!

  Po nuk ndjen pak pendim o rrugaci Ilir Hoxha per krimet e prinderve te tu o shemtira rrugace e Enverit, per dhjetra mijra viktimat qe ekzekutuat dhe vrate me nje pabesi te papare ne histori dhe per shkaterrimin total qe i bete Vatanit?

  O DJAJ TE PABESE?

  Reply to this comment
 6. Ai qe di ti February 11, 09:00

  Ja dhe Delikuenti psiqik INTELEKHALEJA ku cdo gje i duket Ilir Hoxha,ne mungese te te babait te tij shpirteror Enver, me perrallat e tij per kedo dhe per cdo gje …..Zot meshirojeni dhe ju lutem mos u merrni me me te ….lereni ne boten e tij “halucinante.komuniste….mos u merrni me nje plak Mis(Kos)trec..gjenetik….Nuk merrem me ty ..Zoti te falte trute e bythes..he te mos harroj te te them se nuk jam Iliri jot..por Ai qe di ti.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 11, 12:05

   Beji te fala Nexhmije Fashistes, por mos harro Edvin Drogen qe te qiti djalin, Ermalin nga burgu me fintet e Kristaq Rames dhe te Spiro Kolekes, qe Taulant Xibraka e kishte emeruar si administrator te Fabrikes se kokaines qe i kishte futur friken ne bark Gjermanise dhe Botes.

   Reply to this comment
   • Kolonjari February 11, 14:08

    Vazhdo te dhjesesh mut nga gojehaleja intelektuale more Deficient Ordiner ….vazhdo se “lerohesh”…nga bythtruri karakteristik qe perfaqeson…Turp te kesh more edepses…

    Reply to this comment
 7. mohikani February 11, 13:43

  Intelektual.
  You are thé best!

  Reply to this comment
 8. ? February 12, 14:32

  Nuk e kisha degjuar ndonje here kete emer si shkencetar i madh.

  Reply to this comment
 9. Naftetari February 16, 18:42

  Intelektuale si Z. Perhati jane nderi , krenaria dhe lavdia e ketij kombi dhe duhet te vleresohen si te tille nga qeveria, sepse kontribuan me sakrifica mbinjerezore ne shrbim te Atdheut.Sa I perket thenieve te intelektual burgaxhiut, ato jane mendime te nje njeriu hajdut dhe mos ia vini re mellefin qe shpreh, se eshte mllefi I nje njeriu qe per vjedhje te nje keci e shkoi jeten neper burgje dhe e ndjen vehten qe I ka ikur jeta kot , kur sot ne kete sistem, vjedh me bllok me dore dhe jo vetem nuk shkon me burg, por te bejne edhe president te Vendit. Respekt per inxh.. Perhatin dhe gjithe naftetaret, gjeologet dhe minatoret.qe sherbyen me devotshmeri e pa u kursyer per vendin dhe popullin e tyre.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim