Një këngë anti-ruse triumfon në Festivalin Europian

May 15, 2016 09:27

Një këngë anti-ruse triumfon në Festivalin Europian

Jamala e Ukrainës është fituesja e Festivalit Europian i cili u mbyll mbrëmjen e 14 majit 2016.

Kënga evokon dëbimin e anëtarëve të grupit etnik tatar të Krimesë nga Moska gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Kënga mban titullin “1944,” një këngë që ka të bëjë me dëbimin e Tatarëve të Krimesë nga Bashkimi Sovjetik me urdhër të Stalinit.

Mediat ruse e quajtën këngën anti ruse, dhe se dhunonte rregullat e Eurosong por kjo u kundërshtua nga organizatorët e festivalit. Ndërkohë president i Ukrainësë Poroshenko përcolli urimet e tij përmes Twitterit.

Australia u shpall fituese me votat e jurisë profesioniste por rezultatin e ndryshuan votat e publikut.

May 15, 2016 09:27
Komento

6 Komente

 1. beni May 15, 11:38

  Njelloj si ne regjimet e enver hoxhes!
  Politike ne festival kjo te ben qe nuk triumfon e bukra ajo e australise por politika kunder russise megjithse stalini ishte georgia dhe as hyjn fare russet ne kett pune por ajde tua ngulim russve se keshtu futet urejtja nga gjenerata e re! Nje turp per europen!

  Reply to this comment
  • Lloji May 15, 15:47

   Nuk e di a e vute re sfondin kur foli moderatori yne ne Tirane, dukesh nje eresire pa asnje drit pa asnje ngjyre plus godina prapa dukesh si Burg… Do kish qene shume me mire sikur te kish folur dhe para nje Palme te thjeshte me ndricim nga poshte lart, por nejse! Me shume se inferioriteti ne Shqiperi sikur ka rene sindroma e “kapsllekut estetik”… Ndoshta po perndiqen nga hija e Brekeve-Shukri☺

   Reply to this comment
 2. maks May 15, 13:29

  k festival esht me shum gjeopolitik se artistik sepse cdo votimesht me preferenca rajonali kenga me e bukur ishte ajo australiane kurse ajo ukrainase ishte me e keqe se kenga jone

  Reply to this comment
 3. Qarri i zigurit May 15, 13:40

  Asnje ndryshim. Kemga me e keqe fiton festivalin.
  Kjo eshte evropa. Komplet e politizuar. Me havije dhe lakenj ne cdo fushe.
  Sistenit te enverit i ha mutin demoshkerdjata e ketyre

  Reply to this comment
 4. Sebastie May 15, 18:40

  Australia eshte kontinent tjeter.

  Reply to this comment
 5. Arben May 15, 18:42

  PA PIKE LIDHJE.

  PO QE SE DONI TE SULMONI RUSINE POLITIKISHT, MBLIDHNI NJE KUVEND DHE NXIRRNI NJE REZOLUTE.

  FESTIVALIN E KENGES DUHET TA FITOJE KENGA ME E BUKUR, DHE JO KENGA “POLITIKE”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim