Një këshillë e Arvizusë për Bashën para largimit

December 19, 2014 10:02

Një këshillë e Arvizusë për Bashën para largimit

Në intervistën e djeshme në Top Story, ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, ka dhënë edhe një mesazh për Lulzim Bashën.

Ai ka thënë se njerëzit nuk e kanë shumë qejf atë.

Por, sipas tij, kjo duhet të ndryshojë.

Arvizu ka thënë se Basha duhet të afrojë në parti figura të tilla si Gjergj Bojaxhi, Mark Marku, Besnik Mustafaj, Ilir rusmajli dhe Selami Xhepa.

Ai dëshironte të ishte në këtë pozicion dhe ai e mori. Ai është udhëheqsi i partisë. E ardhmja e PD varet nga ajo që ai bën ose ajo që ai nuk bën. Është një përgjegjësi e madhe. PD është në udhëkryq. PD ka 45 deputetë dhe numri i personave që kanë votuar atë është zvogëluar në mënyrë të vazhdueshme. Ata kanë nevojë që të bëjnë dicka që të ndalojnë këtë humbje.

Basha ka një përgjegjësi të madhe para tij. Do të kërkojë urtësi dhe kurajo për të kjo detyrë. Këshilla ime e pakërkuar është që ai duhet të hapë dyert dhe të zgjedhin atë. Nuk dua të përmend emra të deputetëve, por do të përmendja disa emra.

Gjergji Bojaxhi, një individ karizmatik dhe dinamik, Selami Xhepa, një ekonomist i respektuar, Besnik Mustafaj, Ilir Rusmajli, Mark Marku. Këta janë personat që kam patur mundësi t’i njoh në një formë apo në një tjetër. Ata nuk i janë bashkuar LSI apo PS, ata janë jashtë dhe në një kritikë të hapur ndaj PD.

Këta janë persona të aftë që unë do t’i ktheja, t’i vendosja përpara në front. A nuk do të donit ta bënit këtë për partinë për ta bërë më konkuruese në të ardhmen?”, ka thënë Arvizu.

Ai ndërkohë ka thënë se me Berishën për herë të fundit është përshëndetur janarin e vitit të kaluar, me rastin e festive të fundvitit, duke konfirmuar kështu prishjen e marrëdhënieve mes tyre.

December 19, 2014 10:02
Komento

22 Komente

 1. Pëllumb zaimi December 19, 10:18

  E kujt i thua mor z. Ambasador? Organikën e pd-së e bën saliu dhe beogradi ndërsa ju akoma nuk e dini ose bëni sikur nuk e dini !? Nejse,-gjuha diplomatike përtyp shumë mastiç? Tung!

  Reply to this comment
  • plaku December 19, 11:46

   Pelllumb Zaimi,
   Jam dakord me ty, ai di me shume se vete politikanet shqiptare per vehten e tyre. Ti e di shume mire se, Amerika vezhgon celulain e Merkelit dhe jo me politikanet shqiptare. Ai ju di atyre se sa dhembe kane ne goje dhe cfare nulmuri kepuce kane jo me bindjet e tyre politike.
   Mund ta kem gabim por frenat e politikes shqiptare i ka dhe do ti kete per nje kohe te gjate ne dore Amerika. Ne kete pike ne kemi tradite dhe konkretisht : Kur ishte Zogu franat i kishte Italia, kur ishte Enveri frenat i kishin Jugosllavia, Bashkimi Sovjetik dhe ne fund Kina. Mendoj, ndoshta e kam gabim, se ky eshte fati i shteteve te vogla, qe te mbijetojne ato duhet te lidhen me dike shume me te madh. C’est la vie.
   Te uroj nje fund jave te kendeshme.

   Reply to this comment
   • antikomunist December 19, 13:42

    “C’est la vie” po e themi edhe ndryshe “That’s life” kur je i vogel sa nje GOGEL me mire eshte te fshihesh pas GAXHOIT sic beri Zvicra e Pa-angazhuar pershembell gjate Luftes dhe jo te radhitesh ne anen e PA-DUHUR te Historise me LANC-e kriminale dhe duke i vrare Aleatet me mina jugosllave ne Kanalin e Korfuzit me urdher direkt nga Moska dhe Kremlini. Prandaj themi alla frenga:

    “C’est la vie”

    ose amerikonce:

    “That’s life”

    sepse shqyptaret jemi komb i vogel sa nje GOGEL, nje pike lapsi ne harten e Botes, sa nje fshat i humbur qe banohet nga nje fis qe s’e di dhe s’e njeh askush dhe qe nuk di te zgjedhe drejt BOSIN e tij per ta drejtuar.

    Reply to this comment
   • jetnori December 20, 03:07

    Plako je plakur me shume nga sa mendon. Komunizmit nuk ja mori dot frenat as serbi as rusi dhe kinezi per nga largesia gjeografike jo e jo. Komunizmi i leshonte dhe i mblidhte frenat sipas qejfit te vet. Me te treja vendet e siperpermendur ka qene vete shkak qe do te thote nuk ka pyetur per ta. Jepi hakun qe i takon vendin e mbushi me fabrika dhe uzina dhe e zhvilloje deri ne ate pike sa jetoj SALIU dhe SALINJTE mbi 20 vjete duke shkaterruar dhe shitur pasurin qe u krijua ne ate kohe.

    Reply to this comment
  • komunist i djathte December 19, 14:51

   Pellumb e plaku pershendetje.

   Antikomunistet,Arvizute.Nastrudinet…e dine qe Amerika eshte bere nga sherifat.
   Amerikanet e kane ngrene nga te gjithe nga 1945 edhe sot.
   Nga Vietnamezet te veshur me bizhama e shapka.
   Nga Irani
   Nga Afganet me turban e me pushke te luftes pare Boterore.
   Nga Irakenet qe ne fund i moren naften dhe qe hanno sfanculato Hallibuton,Cheney ………..
   Qe bene sikur vrane Bin Laden,qe kishte vdekur 7 vjet me pare nga semundja e veshkave.

   Amerikanet fitojne vetem kur financojne diktatore..dhoma torturash,kampe cancentramento por gestuar nga te tjeret,sepse po ta gestojn ata u ikin edhe macet pas 2 javesh.

   Bota sot eshte e dominuar nga njerez,si Amerikanet qe besojne qe planeti ndahet ne Cow Boys kundra Indianeve .

   Putin me uljen e cmimit te naftes..Putini ka marre nje shuplake nga amerikanet.

   Sot what (kujt i plasi ne anglisht)..
   Sepse ekonomia reale ajo qe konta me te vertete jane te mirat materiale
   Punesimi i plote
   Dhe kurre moneta ( leku..dolllari).

   Kina dhe Rusia kembejne PIL ne rubli dhe ne yuan
   Dhe jo me ne dollar.

   Imagjino fuqine e gazit Rus…pasurine e nentokes se saj

   Ne krahet e forces punetote Kineze
   Qe mbas disa vjetesh do te jete ekonomia e pare boterore ku do na qeshi ne fytyre ne evropianeve dhe amerikaneve.

   Reply to this comment
   • antikomunist December 19, 15:43

    Me avash se na malengjeve me elegjite bolshevike me gazin rus dhe me Lej Fenat e Kines qe hane nje tas oriz ne jave kur amerikonet kapitalista e mbushin barkun e tyre me berxholla dhe birre me krikell disa here ne dite. Po Kina nuk jeton dote me shume se nje jave po t’i ikin firmat investuese amerikone or Mik enverist qe vajton si kukumjacke pylli per Putinin dhe Mao Ce Dunin dhe po t’ja lene Japonise Kina e Madhe gllaberohet me nje fryme brenda dites nga vendi i lashte i Samurajeve sic ka bere vaki disa here ne historine e larget dhe te afert boterore. Dhe sa per ta mbyllur kete muhabet pa lezet:

    A E KE MARRE VESH QE RUSIA DHE RUBLA ESHTE PER IBRET?

    Reply to this comment
    • komunist i djathte December 19, 17:26

     Antikomunist

     Nuk jam komunist dhe se kam per turp po te jem.

     Kjo eshte ekonomia reale kapitaliste amerikane.

     Putin fiton.

     Mbas disa vitesh.

     Me vjen keq por ti nuk kupton nga ekonomia.

     Jo duel me mua por bashkebisedim…
     Per ty per kuriozitet dhe per leksion ekono.ik.

     Arabet kan ulur cmimin e naftes ( mbas arabeve jan a.erikanet )
     Dhe kjo ka ven ne veshtiresi prodhuesit e naftes armiq ( rusi ), te amerikes.

     Por kjo ka ulur ne gjunje edhe Ameriken edhe Europen.

     Kompanite Amerikane investuan qi dra miliarde dollare ne nxjerrjen Shale Gaz.( qe ti nuk e kupton se ceshte ).

     Qe pak muaj me pare premtonte te ishte .e i lire se nafta.

     Ose gati gati duke zevendesuar edhe naften.

     Prodhuezit e kesaj nafte kan kontraktuar me bankat amerikane me shifra marramendese per gazin e shekullit ..XXI

     Por Arabet e kane ulur cmimin e naftes

     Dhe mrekullia SHALE GAS kushton me shume del GREGGIO

     Besoj se e kupton se cndodh me miliarda dollare amerikan

     Njesoj sikur te shtypesh butonin ne bide.

     Bankat amerikane po rreshqasin drejt nje tjeter SUPERKRIZE, por jo vetem ata

     Edhe Englezet me Brend ( nafta e veriut britanik )

     Sepse Arabet e shesin naften me cmimin e kusurit tekafese.

     Fakt

     USA vetem japin bezdi Rusise ne frontin Occidental

     Dhe po i japin bezdi

     Por ne frontin oriental amerikanet e kane humbur lojen.

     Amerikanet qe jan budallenj kte e kane kuptuar.

     Nastro pershendeti amerikanet

     Fillo te shikosh EST

     Mundohu te mesosh edhe kinezcen…do te duhen per tregeti.

     Ni Hao

     Reply to this comment
     • antikomunist December 19, 19:29

      Qe nuk je komunist kjo te NDERON por qe nuk te vjen turp te jesh enverist kjo te TURPERON, sepse komunistet dhe enveristet ne vendin tone pa fat akoma nuk kane kerkuar falje per krimet monstruoze te Partise se Punes dhe per lumenjte me gjak njeriu qe mbushen ne Shqypni qe nga Lufta deri ne vitet 90–te kur ra edhe neter Boten sistemi i degjeneruar komunist. Qe te dalim ne teme si te tregova e thashe edhe me pare:

      MOS E MERR ME YXHYM DHE ME YRYSH SI PUSHKA E JEVGUT DEBATIN PER POLITIKEN EKONOMIKE NDERKOMBETARE DHE MOS I TREGO BABAIT ARRAT!

      dhe meqe je hedhur nga kritika e Arvizuse per Bashen tek, Rusi e tek Kinezi dhe nga Kinezi tek SHALE-GAS-i qe do te shpetoje Boten meso se ky gaz ka hasur kundershtime ekologjike ne gjithe vendet me intelekt minimal ne drejtimin e shtetit, bile ne Rumani me duket se i perzune amerikanet e Shevronit qe po kerkonin ne breg te detit te ZI. Ja ku ke nje site qe e spjegon me mire se Antikomunist kete histori te dyshimte shpetimi energjitik te Botes, por qe Shqypnise nuk i duhet fare, sepse edhe KULCEDRAT e Ballshit i mjaftojne per t’i helmuar si LHL-te e Asadit qe Mimi Kodheli komunistja donte t’i depozitonte ne Mjekes te Elbansanit:

      https://www.youtube.com/watch?v=j2Nc-kxWfmc&index=5&list=PLhAJ2BEgnQ3mqY-jqzoVIxGxZyM0hQjy9

     • Komunist i djathte December 19, 21:12

      Tregtia e jashtme Ruse drejt , europes
      eshte 215 Bn $. ne Vit

      Ruset shesin Gas e Nafte Kines ,
      400 miliard

      Ruset sapo mbyllen nje Kontrat me
      turqine per Devijimin e nje Gazjellsi
      drejt Turqise .

      Ruset mbyllen Akord me INDIANET ,
      PER energjine Nukleare.

      Ruset detyrojne Europianet ,
      per nje program Investimentesh tek ,
      Energjia Rinovabile
      qe konsiderohet urgjente ne
      axhenden e Junker.

      Nafta e nxjerr me metoden
      ”” Fracking ”’ kushton 60$ per Fuçi.

      Nafta e nxjerr nga Ruset kushton
      25/30$

      Perpara se te rezojne Ruset ,
      i kane bere Gropen ”’ 7 motrave ”
      qe nuk jane me shtate .

      E ke idene tani NASRTUDDIN .

      Une nuk jam Rus , as Amerikan ,
      Por une Jam europian , dhe me Intereson vetem Europa dhe ekonomia e Saj .

      Te lutem , po Replikove ,
      ki Meshire per Veten tende
      Mos fillo me envera e Komunista.
      Dhe mos U hidh deg me deg ,
      Si ne xhungel ……………………….

     • antikomunist December 19, 21:48

      Rusia or Mik-Oponenti eshte ne pike te hallit, sepse ka rene ne dore te nje megallomani ish shef i KGB-se Famekeqe qe kujton se do te komandoje Boten me Gazin dhe naften e vendit te tij. Eshte e vertete qe Rusia ka shume resurse natyrore qe ja ka falur Zoti me bujari te madhe, por eshte mese e vertete qe pagat ne Rusi shumica jane mesatarisht afro 50 USD ne muaj dhe pensionet e mjeraneve bolshevike jane me te ulta se ne Shqypni. Duket qe nuk e njeh kete vend dhe qe flet badiava vetem me informacione imagjinare interneti sepse po ta kishe vizituar qofte edhe per pak kohe do te bindeshe qe realisht situata ne kete vend eshte krejt ndryshe. Qe kur e ka marre Putini drejtimin e qeverisjes si nje Stalin i vogel gjerat ne kete vend te madh me nje popull intelektual, por fatkeq kane filluar pikjaten kokeposhte. Pse do te hidhesh per pjete ti nga karrikja e kompjuterit? Sepse o Mik-Oponenti qe te pelqen komunizmi dhe enverizmi Rusia sot nuk prodhon ASGJE te hajrit qe mund te konkuroje me cilesine e prodhimit dhe te shitet ne Bote me TVSH te larte, pervec pasurive natyrore qe ja ka falur Zoti. Po te te bjere rasti shko dhe vizitoje kete vend qe eshte sa 1/5 e siperfaqes se Botes jo ne Moske apo ne Peterburg, por tek qytetet industriale ruse me uzina te zymta qe ngjasojne me germadha pas lufte dhe qe gelcojne si KULCEDRA te plagosura staliniste dhe po deshe shiko edhe portet ruse te mbushura me anije dhe nendetse te ndryshkuara si varreza te Kohes se Qepes te Komunizmit Bolshevik. Gjermania e Mundur i ka zgjatur doren dhe i jep ndihma sot ne teknollogji, ushqime dhe ilace Rusise Fitimtare, po behej gadi edhe nje kredi afategjate, por arroganca e Putinit me nderhyrjen ne Krime i nderpreu te gjitha ndihmat e Perendimit per Rusine dhe qe atehere rubla ruse filloi te bjere kokeposhte me nje shpejtesi te madhe. Prandaj edhe te thashe:

      MOS I TREGO BABAIT ARRAT

      pa tone fodulleku apo arrogance, sepse e njoh mire fare kete vend te pasur qe komunizmi i debileve bolshevike e shkaterroi totalisht.

  • XHUME PROTOPOPA December 20, 05:11

   Nje fjale bre nga XUME PROTOPAPA, se na mungon sot ne kete dite te shenuar te jetes, kur Arvizua na i le Bashkes se Bashqise nje amanet. Po pse bre Arvixuske nuk ka futur ne listen e azilkerkuesve te PD edhe Ritken e Rakickes, ose ndryshe te njohur si qi…resin e mamit te atij kulishit rakitik. Eh more Elv Fenda, sa te bulur e ke pas mamin? Me pelqejne ato femrat e punueshme lart e poshte, para e prapa.

   Reply to this comment
 2. AL Bashadori December 19, 11:27

  Skena qe keni perballe eshte pika me kulminante e nje historie komi-tragjike te nje populli dele, te asgjesuar dhe te dekompozuar fizikisht, psikologjikisht dhe moralisht nga dipllomacia.

  Kjo eshte premiera nje komedie te trishtuar, ku delet e rena ne letargji te perjetshme, edhe sekonden e fundit jane te detyruara t’u bejne sherbime speciale, boleve te fishkura te “demave bashadore”, qe kane gjetur shesh dhe bejne pershesh.

  Reply to this comment
 3. labinot December 19, 12:52

  Keta persona futi ne listen e zeze te PD,se jane agjente te komunizmit,mundesisht eleminoni ne axidente dhe atentate!Grupi Selmanllari,Kulici ne veprim!

  Reply to this comment
 4. Mark uk December 19, 13:01

  Ky paska ikur per lesh,nese jan te verteta ato qe shkruen kjo gazet.Nje here tha Berisha burre shteti,fill mbas 21 janarit.Tani para se te ike tha se Fullani eshte nje person me vlere.As injorantet nuk e besojn se qenka kaq gomar ky Arvizu te flasi kso dokrrash,veten nese besoj disa ish sekretar partie fshati,qe tash shkojn mba bishtit te lopes.

  Reply to this comment
 5. antikomunist December 19, 13:03

  NJE KESHILLE E SHQYPTAREVE PER AMBASADORIN E RESPEKTUAR ARVIZU:

  sepse kryetari i PD-se se Saliut, Lulzim Basha do te bente mire te degjonte keshillat e tua per te krijuar nje te DJATHTE te forte shqyptare, por edhe ju zoti ambasador duhet te degjoni keshillat e shqyptareve te ndershem qe jane pinjolle te familjeve intelektuale te DJATHTA, te cilat u vrane dhe u masakruan nga Enver Hoxha dhe xhelatet e tij gjakatare vetem pse deshen nje Shqypni antikomuniste dhe Properendimore, ashtu sic po kerkon te behet sot. Prandaj edhe keshilla jone per ju zoti ambasador i respektueshem dhe i nderuar si perfaqesues i nje vendi historik MIK te Shqypnise sone te vuajtur nder shekuj, pra kjo keshille eshte mjaft modeste dhe mund te formulohet me nje fjali domethenese si pergjigje e deklaratave po ne emisionin e djeshem te sokol Balles ne TOP STORY:

  FULLANI MUND TE JETE MIKU PERSONAL I ARVIZUSE, POR ESHTE ARMIKU I GJITHE SHQYPTAREVE SEPSE LEJOI VJEDHJEN MAKABER TE THESARIT TE SHTETIT SI KURRE ME PARE NE HISTORINE E VENDIT.

  pak a shume sic eshte edhe Sali Berisha qe ka:

  VRARE, VJEDHUR DHE MASHTRUAR

  njesoj si Enver Hoxha vite me pare.

  Prandaj kujdes zoti Arvizu me keshillat e ekzagjeruara per PARASHYTISTIN e Saliut ne krye te PD-se dhe kamarierin e Rinasit ne Kohen e Qepes te Partise se Punes Lulzim Basha si nje dhender kollovar i firmes VEFA qe grabiti shqyptaret njesoj si Enveri ne Diktaturen e tij..

  Reply to this comment
 6. nivi December 19, 13:37

  Shume mire qe kami ameriken https://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
 7. Tartufi December 19, 15:15

  Nje popull qe degjon me vemendje nje legen me spaleta…. ai popull do ti vhen per ta qeverisur nje dore me legener. Me nje fjale….. ve legener dhe hiq legena…. hiq legena dhe
  ve perseri legener.

  Reply to this comment
 8. Mark uk December 19, 19:09

  Kta militarucet e PiS cdo kush qe kundershton te te PD e ngejn ne qiell edhe po i shau sic i pat share Osman Gazepi beratsit dhe te gjith e duar trokisnin.Ne fund u tha populli mistrec i Beratit e ata pernjeheresh e duar trokisnin.Kta edhe po i shave me cfar u permban pragu vetem te jesh socialiste nuk e kan per gje.

  Reply to this comment
 9. M A R K O December 19, 22:57

  Keshilla e Arvizuse per Bashen do te ishte: Shko ne gjykate, Rrefeju per mekatet e tua. Mos u fshih pas procedurave. Shplaje zorren tende te inefektuar dhe qe ka mare voirus kanceroz.

  Reply to this comment
 10. siciltechnoplus December 20, 09:48

  Cfare konkretisht,etimologjikisht,politikisht dhe shqip dmth. Komunist?!!pa na e sqaroni se si shume jashte jorganit po u shtrikan kembet.! Po e djathte?! po e majte ?!

  Reply to this comment
 11. gjoli December 20, 10:02

  “info analitike” OK.
  Kjo hipoteze e hedhur nga Arvizuja do behet teze ne Qershorin e vitit 2015.Do deshtoje ne zgjedhjet lokale PS,vetem e vetem se deri me sot ka bere demagogji dhe ka mashtruar.Opinioni qe e votoi ne Qershorin e 2013,sot nuk mundet ti jape me vota ketyre te zgjedhurve,dhe as atyre te pushtetit lokal.Goditja do jete nga mos dalja ne votime e mbi 50% e atij nje milionshi qe votoi,te tjere te traumatizuar nga mashtrimi,edhe se ishin 8 vjet pa pune,ju shtua dhe 2 vjeteshi i Edvinit,per kortezi e tradite do dalin te votojne,por,ose do prishin fleten e votimit,ose do votojne ndonje parti tjeter te majte,POR KURRE ME PS.

  Pas ndryshimit te konfigurimit te zgjedhjeve,PD do kerkoje zgjdhje te para koeshme.
  KY ESHTE SKANARI QE PO QARKULLON NE OPINIONIN E SHENDOSHE DHE ME LLOGJIKE TE SHUMICES SE VOTUSEVE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*