Një kompani dyshohet se dërgonte jashtë vendit paratë e politikanëve shqiptarë

May 3, 2015 14:25

Një kompani dyshohet se dërgonte jashtë vendit paratë e politikanëve shqiptarë

Prokuroria është në gjurmët e parave të disa politikanëve dhe biznesmenëve që kanë dërguar jashtë vendit miliona euro.

Hetimet për kompaninë “Adriatic…” me administrator Kastriot Ismailajn, kanë ngritur dyshime të forta se dhjetëra miliona euro kanë përfunduar në disa vende, të ashtuquajtura “parajsa fiskale”, në Europë ose në SHBA.

Gjatë viteve të fundit, akuza ka konstatuar se kjo kompani ka xhiruar shumë para, megjithëse aktivitetin në Shqipëri e ka “0”, raporton gazeta “Shqip”.

Për këtë arsye, prokuroria ka hapur hetime për pastrim parash për Ismailajn, ndërsa disa ditë më parë kërkoi që 3.2 milionë euro dhe 450 mijë euro të konfiskohen.

Megjithëse janë faktuar këto xhirime, sërish prokuroria e ka të vështirë që të faktojë dyshimet se paratë e politikanëve apo biznesmenëve janë dërguar jashtë vendit, duke qenë se nuk ka asnjë të dhënë për milionat e parë të eurove.

Mësohet se hetimet e nisura nga Prokuroria e Tiranës do të shtrihen edhe jashtë vendit, ku janë kërkuar ose do të kërkohen të dhëna nëpërmjet letërporosive në SHBA dhe në Zvicër.

Pas zbulimeve të xhirimit të miliona eurove ndër vite të kësaj shoqërie, me administrator Ismailajn, akuza ka rënë në gjurmët se këto para kanë qenë të disa politikanëve dhe të disa biznesmenëve që kanë transferuar jashtë vendit para.

Akuza ende nuk ka emra të “pronarëve” të këtyre parave, por dyshon se shumë politikanë ose biznesmenë, kanë përdorur për koperturë shoqërinë e Ismailajt për të transferuar jashtë vendit paratë.

Dyshohet se Ismailaj merrte përqindje për çdo transfertë, ndërsa i justifikonte për kryerjen e disa punimeve.

Por, duke qenë se aktivitetet në Shqipëri kanë qenë “0”, akuza dyshon se kjo kompani vetëm sa ka xhiruar miliona euro, për t’i transferuar nga Shqipëria drejt vendeve që njihen si “parajsa fiskale”.

May 3, 2015 14:25
Komento

12 Komente

 1. KORÇARI May 3, 14:33

  Tju merren lekët të gjithë atyre që i kanë fituar me menyra jashtëligjore.

  Reply to this comment
 2. ivani i madh May 3, 15:01

  Le këtë krim mund ta kete bërë po kjo kompani ka mbledhur dhe letrat me vlerë nga gjithë Shiqiperia dhe si dihet as nam e nishan Për keto do beje gjë prokuroria se dhe ato vlerë kishin .

  Reply to this comment
 3. skifteri May 3, 15:08

  *****…..ne kemi zagare qe nuk ka nuhatje!..,edhe kur e ka gjahun dhe perpara hundes,e jo kur gjahun te nerlikuar si tani ne ket raste ?!…thjeshte eshte nje lehje sa PER TE BERE ZHURME.nuk do te kemi kapje gjahu….!?~~~~~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 4. moisiu May 3, 15:20

  Kush tua mari ,qeveria e vocerakeve edi rama? Ato po thone pu pu cna gjeti tani qe duhet me u mare me kete pune disa dite,sa te dale ndonje gje tjeter dhe te harrohet puna e transfertave te politikaneve .Ne fund te fundit i nxjerr gjykata te pafajshem se dhe ato duhet te jene klient te ketij pisi Ismailajn qe nuk duket dhe si mbiemer shqiptar dhe Edushi ka thene se nuk ka ctu beje gjykatave,pra ketu tek ne drejtojne mafiozet gjygjtare ,po parlamenti perse votohet,te votojme per gjygjtaret me mire !

  Reply to this comment
 5. LORA May 3, 15:37

  Gjeti milionat e vjedhura ne Banken e Shtetit mender-prokuroria dhe I mbeten keto qe kane mbi dy vjet qe kane ikur.Pika qe nuk I bie kryeprokurorit “uji me kos”.

  Reply to this comment
 6. Baba Ali Tomori May 3, 16:10

  Ju na ktheni milionat e eurove qe vodhi Fullhani me te tjeret, pastaj merruni me parate e transferuara jashte. Madje nese gjeni keto, aty do t’i kini eshe shumat e derguara per pastrim. Aty i kini bashke.

  Reply to this comment
 7. TROC May 3, 17:02

  GENER 2…..??????????????????!!

  Reply to this comment
 8. caci May 3, 19:12

  Te drejta mendimet e shprehura te qytetareve, por eshte nji e vertete e pa mohueshme me organet e Drejtesise. Jo se nuk jane te afte te kryejne detyren , por kur jane vete te futur ne te gjitha aferat koruptive, si mund ti japin drejtim ketij problemi. Le te gjejne qindra miliona aevro te rruga e Kombit, milionat e hedhura ne ere tek mbikalimi i Zogut te zi, vjedhja spektakulare eBankes te Shtetit dhe bankave te tjera. Tallen me ne, se me te vertete jemi nji popull i vogel ne numur, por dhe i vogel ne gjykime dhe veprime Demokkratike. Keshtu ata qe jane pasuruar me forma dhe rruge korruptive, i kane siguruar ne” Arken e Nojes” dhe nuk do te gjenden kurr. Kot shpresojme, se hajduti hajdutin nuk e kap sikur para syve ta kete. Kethen koken ne anen tjeter gjersa te kaloj hajduti me thaset apo arkat metalike me para.

  Reply to this comment
 9. Jimi May 3, 20:06

  Prokuroria le te hetoje “transfertat” e te birit te qoftlargut, i cili diten per diell transportoj nga aeroporti i Rinasit ne drejtim te vendeve te sigurta nje pjese te mire nga thesari i ketij vendi,
  Motamo si idhulli shpirteror i babajt te vete, me te vetmin ndryshim, nese Ahmet Zogolli vjedhjen dhe transportin e beri me makina, biri i qoftelargut e beri transportin me aeroplan!

  Reply to this comment
 10. Teazri i kukullave May 4, 05:37

  I ka nxjerrë nipi i Sulo Gradecid Ilir floriri po do ti rruajnë menderen se e ka kapur qeverinë e Edos per koqesh si atë të Berishes më pare !

  Sa për gjyqtraret ata i ka emëruar vetë deri te kushtetuesja e sbëhet më fjalë për prokurorinë se i shkarkon kur ti ngrihet kështu që mos u lodhni kot po të paktën mos votoni më për këta njerëz po zgjidhni kandidatët e pavarur.

  Reply to this comment
 11. Darius May 4, 07:54

  o Dita
  Po ca Adriatik….leshi thoni aman.
  Santua i shenjte kishte qarkulluar per 2 vjet 4 miliarde euro.
  Po ngelen leket te kapen nga Prokuroret tane,per familjet e Parise se Tiranes paska ardhur fundi sistemit dhe pushtetit politiko ekonomik per Parine?!?!
  Kush do ti kapi,Dhalla,Llalla apo Psalla…?
  Ja i gjeten,po e dini ju qe per ti verifikuar leket dhe nqs gjenden,duhen te pakten 10 vajtje ardhje me ekip zbulimi prokuroresh prej 3-4 vetash= minimumi 50.000€ shpenzime.kush do i paguaj Llalla nga xhepi vet??

  Reply to this comment
 12. nostradamus May 4, 11:56

  C’fare politikanesh demagoge e hajna …!
  Keta tani, ”t’i kesh miq te prishin pune, t’i kesh armiq te hane m….n ” !!! M. Baze !!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim