U dënua me vdekje, por më pas… Një histori e rrallë mes Myslym Pezës dhe kryeministrit kuisling të ’44-s

DITA Histori July 22, 2020 00:10

U dënua me vdekje, por më pas… Një histori e rrallë mes Myslym Pezës dhe kryeministrit kuisling të ’44-s

Marrëdhënia dhe relatat janë komplekse, shpesh ato janë një ndërthurje e politikës, luftës, ndjesive të forta personale, miqësive të konsoliduara në dekada si dhe detyrimeve strikte familjare.

“DITA” ofron sot nga arkiva e saj historinë e rrallë të bashkëpunimit dhe ndihmës reciproke mes një ish-aktivisti të mirënjohur të lëvizjes çlirimtare me një prej krerëve të qeverisë kuislinge që mbrohej dhe mbështetej nga gjermanët në vitet e fundit te luftës.

Strehimi

Ibrahim Bej Biçaku ishte pinjoll i një prej dyerve më të rëndësishme të parisë shqiptare. Ai ishte një njeri elegant dhe mendjehollë, që nuk transmetonte aspak stilin dhe mendësinë shqiptare të kohës, ishte rritur mes gjitha të mirave që ofronte një derë bejlerësh, ishte shkolluar në Austri dhe politika nuk ishte një pasion i tij i veçantë.

Madje shumë njohës dhe studiues të tij mendojnë se pranimi nga ana e tij për të drejtuar për 6 muaj qeverinë kuislinge ishte e vetmja “lëvizje” që bëri me cen figurën e tij.

Familja e tij, paraardhësit, për katër shekuj me radhë bënë një karrierë të fuqishme në rangjet më të larta të Perandorisë Osmane. Ai ishte i biri i Aqif Pashë Elbasanit.

Në periudhën e përfundimit të luftës për rreth gjashtë muaj Ibrahim bej Biçaku drejtoi qeverinë kuislinge.

Menjëherë pas çlirimit ai u shpall kolaboracionist i nazizmit, por refuzoi të ikte nga Shqipëria, për disa javë u strehua as më shumë e as më pak sesa nga zv.kryeministri i qeverisë së porsaformuar komuniste, Myslym Peza.

Ky fakt është i njohur ndër anëtarët e familjeve Peza dhe Biçaku por për shumë vite sekreti është ruajtur me fanatizëm. Nuk kishte si të ndodhte ndryshe -raporton DITA.

Por çfarë mund të ishte ai motiv, ajo shtysë e fortë që e bënte një nga njerëzit më të spikatur të rezistencës  strehues të përfaqësuesit kryesor të palës kundërshtare??

Lidhjet

Familja e Myslym Pezës kishte lidhje të hershme me familjen Biçaku. Babai i kryeministrit kuisling Ibrahim Biçaku, Aqif Bej Elbasani, përveçse ishte një figurë e njohur,  ishte një mik i Shyqyri Pezës, vëllait të madh të Myslym Pezës.

Shyqyri Peza nuk përshkruhet aspak si një njeri me pikëpamje komuniste. Por as si dikush që mbështeste forcat pushtuese. Por ai kishte një shoqëri të vjetër me Qazim Mulletin apo Irfan Bej Ohrin (nip i Aqif Bej Biçakut, i cili u arratis pas çlirimit).

Ndërsa Aqif Pashë Elbasani dhe Shyqyri Peza kishin mes tyre një shoqëri e miqësi të lidhur në vite e me shumë fije, e bija e Shyqyri Pezës, Myrveti, ishte e fejuara e Kajo Karafilit, atentatorit të famshëm komunist. Ajo ishte ndërkohë dhe mbesa e Myslym Pezës.

Lidhjet nuk përfundojnë këtu, një tjetër nip i Aqif Bej Elbasanit dhe kushëri i kryeministrit kuisling Ibrahim Biçaku ishte dhe Esat Dishnica, i cili sikurse dihet, ka qenë një ndër njerëzit më të afërt të Enver Hoxhës në kohë lufte.

Dukej qartë se e gjithë marrëdhënia e këtyre njerëzve ishte një “lëmsh’ i ngatërruar mes miqësive të vjetra dhe angazhimit në kohë lufte.

Bashkëpunimet

Ibrahim bej Bicaku

Ibrahim bej Bicaku

Duket qenë në marrëdhënie të ngushta me pushtuesit si kryeministër dhe ministër kuisling, Ibrahim Bej Biçaku shpesh i ka ndihmuar “pa e kuptuar as vetë” këta anëtarë të rezistencës.

Si pasojë e lidhjes së shumëfishtë të familjes së tij me familjen Peza, Ibrahimi në të paktën një rast ka shmangur arrestimin ose vrasjen e Myslym Pezës.

Ibrahim Bej Biçaku nuk e dinte se kush ishte personi me pseudonimin “Tarrasi” në forcat e rezistencës, por ama u dha komunisteve informacionin se për personin me këtë nofkë forcat gjermane do të angazhoheshin në disa fushata të egra për ta kapur ose për ta vrarë.

Por epoka kuislinge nisi të perëndonte dhe komunistët nisën gradualisht kontrollin mbi territorin e vendit derisa në fillim të vitit 1945 gjithçka u bë më e qartë dhe shumica e bashkëpunëtorëve kryesorë të qeverisë kuislinge i hipën vaporëve dhe u larguan nga vendi.

Ibrahim Biçaku nuk ndërmori një hap të tillë, ai përkundrazi qëndroi në Shqipëri, i bindur se komunistët, do e mbanin parasysh qëndrimin e tij dashamirës e bashkëpunues ndaj tyre gjatë luftës. Ai u strehua në njerëz dhe në shtëpi të cilat ia kishte gjetur dhe rekomanduar zv.kryeministri i asaj kohe Myslym Peza.

Takimet me Enverin

Mësohet se Myslym Peza është thirrur asokohe në të paktën dy takime me Enver Hoxhën ku është trajtuar kjo çështje. Peza i bëri të ditur Hoxhës shqetësimin e madh që kishte në një raport të plotë kofidencial.

Dukej e habitshme por zv.kryeministri i qeverisë së porsaardhur komuniste strehonte “mikun dhe armikun”, kryeministrin kuisling bashkëpunëtor i nazistëve por njëkohësisht dhe mikun e familjes së tij që në disa raste ndihmoi dhe lëvizjen e rezistencës.

Mësohet se në një nga takimet mes  Enver Hoxhës dhe Myslym Pezës, Peza i ka thënë atij, se “edhe ca detyrime i kishin ndaj Ibrahim Biçakut”. Nga ana e vetë Hoxha i është përgjigjur Pezës se “edhe detyrimet do respektoheshin por edhe ligji do zbatohej”. Ishin fjalë të thëna nga një lider i ri komunist që nuk kurseu as kunatin e vet, Bahri Omarin.

Periudha e fshehjes në bodrum të Ibrahim bej Biçakut mori fund kur u vendos se arrestimi i tij do të ishte në fakt një “vetëdorëzim i koordinuar”. Ish-kryeministri kuisling u kap, doli para gjyqit dhe fillimisht u dënua me vdekje.

Më pas gjykata e zbuti dënimin me 18 vite burg. Pas burgut ai shkoi të jetonte në Elbasan ku për disa vite punoi si varrmihës.

Në një vizitë të Enver Hoxhës në Elbasan pas viteve 60’ , udhëheqësin komunist e shoqëroi Sekretari i Parë i Elbasanit, Jashar Mezenxhiu. Mësohet se në një moment të vizitës, me taktin dhe kujdesin që i kërkonte pozita,  Mezenxhiu i solli në vëmendje Hoxhës edhe “çështjen e Ibrahim Biçakut”, duke e pyetur madje: “Akoma në varreza do e lëmë të punojë?”.

Kjo pyetje e Mezenxhiut, bëri efektin e vetë dhe pak kohë më pas ish-kryeministri kuisling transferohet me punë në një vend më pak të mundimshëm, derisa vdiq.

 

——

Botuar në DITA në shtator 2018. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen e redaksisë dhe pa citimin korrekt e të dukshëm të burimit

 

 

 

DITA Histori July 22, 2020 00:10
Komento

47 Komente

 1. kadeti bigler May 21, 14:52

  po te ishte sali berish do ta kish pushkatuar kete pucist

  Reply to this comment
  • Tomor Labi May 21, 19:33

   Pse mor kadet bigler hitler sa ka pushkatuar Sala.po te kishte pushkatuar ca komunista kriminele do kishim shpetuar me kohe nga bllokmenet dhe bijt e tyre dhe socialistet do ishin jo vetem te paster por edhe te denje per ne europe ku jane force e madhe politike dhe jo socialistet neo komuniste dhe bllokmene te Shqiperise

   Reply to this comment
   • RAUZEG December 31, 20:51

    Dihet qe ne 1991 diplomatet perendimore zbarkuan dhe bene nje gafe te pafaleshme:
    .
    Erdhen bashke me mergaten e qyqeve..me ish fashiste apo pinjollet e tyre..ish diversante ish zogiste dhe patjeter me mijra proserbe..pro greke dhe proislamike.
    ___________________
    Eshte e vertete qe sistemi I enver hoxhes kishte rene qe ne 1981 egzakesisht me vet-vrasjen e Mehmet Shehut dhe nuk ishte nevoja e teorise macabre rajerson –biberaj per dekomunistifikim qe u kthye ne greqizim-serbizim-islamizim-sundimi I mafjes dhe deri te kthimi is hqiperise si Kolumbia e Europes.
    ———————–
    Kjo erdhi se qe ne 1991 dipllomatet perendimore qe ishin aleate me enveri ne 1944 kunder nazistit xhaferr deva..u kthyen kunder enverit dhe u bene aleate me naziste si xhaferr deva dhe sot ai mbahet si hero “antikomunist” qe ne fakt jo vetem ishte nazist nga ata me gjakataret por dhe u be terrorist nga ata me te “cmendurit” gjasne ishte antikomunist por kjo nuk e pengoi te bente ujdi me jugo-serbet Tito & Rankovic….Keto rrjeshtat e fundit besoj se jane dhe aresyet pse tregohen kanibale me enverin dhe LNC jo vetem armiqte e tij por dhe ca ambasdore qe vetem te tille nuk jane
    Fenomeni i shume-perhapur tek ne prej viteve 90 e ketej, me perpjekjet per te erresuar cdo gje te lavdishme dhe per te revizionuar dhe pastruar, jashte te gjitha limiteve, figura te diskredituara te historise shqiptare, eshte e po behet me shume agresiv… Te rinjte e sotem dhe te rinjte e te nesermes historine duhet ta lexojne ashtu sic eshte, sepse ne te kunderten cmimi qe shqiptaret do t’i paguajne historise se te ardhmes do te jete shume i rende dhe do te kete emrin Harrim. Harrim i momenteve qe nuk duhen harruar, harrim i Heronjve te Vertete dhe hapje vend ne Panteonin e Lavdise per figurat, qe e kane vendin ne stolin e turpit ne perjetesi.

    Sot figura si Abaz Kupi,Bahri Omari, Anton Harapi, Xhafer Deva, Lef Nosi, Hasan Dosti, Rexhep Mitrovica, Abaz Ermenji, Mit’hat Frasheri, Muharrem Bajraktari, Gjon Markagjoni e te tjere, po na paraqiten befas si patriote te medhenj, pershkruhen te zezat e komunizmit ndaj tyre dhe se ato burra te pamposhtur i paskan sherbyer Shqiperise me pergjerim. Per shume prej tyre permendet vetem kalimthi, se i paskan sherbyer nazisteve gjermanit vec per “pak kohe”, vec per “t’i sherbyer” atdheut e “shpetuar” ate nga komunizmi.

    Si mund te merret guximi te revizionohen keto figuara te mbuluara me turp, sepse “me pare” paskan qene burra te mire e patriote apo se me pas, komunizmi i paska “persekutuar”?

    Por e verteta mbetet e vertete dhe komunizmi nuk hyn fare ketu.

    Perse valle njerez si keta Historia Boterore i ka quajtur Kolaboracioniste, apo Kuislinge?

    Ky epitet famekeq vjen nga emri i Vidkun Quisling, qe bashkepunoi me nazistet kunder kombit te tij, Norvergjise. Ne Shqiperi ato qe moren poste ne kohen e pushtimit italian apo gjerman, ishin thjesht tradhetare te atdheut. Te tille u konsideruan “koleget” e tyre ne bote qe bene te njejten gje.

    Perse u dashkan te rishikohen figurat e tyre ? Nese Xhafer Deva paska qene burre i mire, ka dashur Kosoven e Shqiperine pa mase, kjo mund te permendet deri ne kohen qe u be bashkepunetor i Nazisteve.

    Perse? Ne Luften e Dyte Boterore, figura, me pare te respektuara, qe do permendeshin per mire per gjenerata te tera, por vetem per ate hap te gabuar, qe ju bashkuan nazizmit, jane damkosur si tradhetare nga vendet e tyre. Burra shteti, mareshalle, admirale e gjenerale, diplomate e njerez me emer ne fusha te ndryshme, qe per nje arsye a tjeter (ajo tashme nuk ka rendesi) ju sherbyen Nazisteve, quhen e jane denuar si Kolaboracioniste.

    Le te marrim shembullin me primar. Mareshallin Petain, qe sot historianet franceze e quajne thjeshte Philip Petain dhe te denuar si tradhetar te atdheut, e qe quajne Mareshal Hauteclocque, liderin e rezistances Philippe Leclerc de Hauteclocque.

    Petain, nje hero i Luftes se Pare Boterore, zgjodhi qe qe ne te Dyten te behet bashkepunetor i gjermaneve dhe udhehoqi Qeverine Kuislinge te Vishise. Fati i tij dihet ne mbare boten, pas lufte gjykohet e denohet me vdekje (me pas falet nga presidenti De Gol) e sot konsiderohet simboli i turpit per mbare Francen. Askush nuk i referohet atij si burre i mire. Apo si burre i persekutuar, apo se gjyqi pas lufte a denoi pa te drejte.

    E pra, Peten deri ne veren a 1940 respektohej ne mbare boten per emrin e mire, por sic De Gol (qe e kish njohur personalisht) tha nje here “ Peten ka qene nje njeri i madh, por ai Vdiq ne 1925), por reputacioni i meparshem ‘heroit te Verdunit nuk e shpetoi nga damkosja e perjetshme, ne France, ne Bote e ne Histori, u quajt dhe ashtu do mbetet, nje Tradhetar.

    Peten per nga fama, arritjet e reputacioni ka me shume peshe se Xhafer Deva apo kolaboracionistet nga Shqiperia, por ndajne bashke nje fat – te gjithe bashkepunuan me Okupatorin e ne proces tradhetuan atdheun.

    TANI, ne u dashka te shkruajme bemat e tyre dhe te flasim mire per ta? Por si? Cfare kane bere? Apo se persekutoi dhe vrau dhe derdhi gjak popullsie te pafajshme ne rruget e Tiranes me 4 Shkurt te vitit 1944…?? Vepra e tij eshte fakti qe e denon, ashtu si ne shume vende bashkepunetoret me gjermanin e filluan kete ne vitet 40-41, ne Shqiperi dhe kur lufta shihej qarte se kish marre krahun e humbjen per Gjermanine Naziste, Kuislinget Shqiptare u lepinin cizmet e krijonin Regjenca e te tjera grupe, bile deri ne tetor te 1944.

    Per ata njerez eshte shkruar nje here e pergjithmone fati i tradhetise,
    njerez si Xhefer Deva e kane marre nje here e mire vulen e turpit nga Historia
    A kane qene burra te mire Kolaboracionistet Shqiptare deri pak para Bashkepunimit me Hitlerianet e Fashiste te tjere eshte pa rendesi per shqiptaret. Akti i tyre “final” eshte i parevokueshem e askush nuk mund te ktheje dot kohen pas, nuk mund t’i rishikoje ne nje drite tjeter apo te perpiqet te na i paraqese ata ne nje version pozitiv.

    Tradhetare ishin dhe te tille do te mbeten! Ashtu si gjithe kuislinget ne te gjithe Europen e okupuar nga Nazi-Fashizmi. Ky eshte nje fakt i palevizshem. Pavaresisht se historia ne Shqiperi u be rremuje ne keto 20 vjetet e fundit dhe historia a pa anshme e shkencore nuk mund te pretendohet ne keto vite. Per kete le t’i referohemi Historise Boterore
    te te njejtes periudhe – Luftes se Dyte Boterore dhe te bejme sic bene te gjithe, pra le t’i quajme Tradhetaret – Tradhetare dhe Heronjte e vertete – Heronj.

    II
    MINISTRI FASHIST
    Gjatë pushtimit të Shqipërisë nga Gjermania naziste ai u bë Ministër i Punëve të Jashtme në qeverinë e Rexhep Mitrovicës 5 nëntor 1943-16 qershor 1944. Për këtë pozicion që ai mbajti u burgos. Gjatë burgut luante shah, siç kishte bërë edhe gjatë emigracionit sipas Kol Tromarës – mik i ngushtë i tij qyshë nga kohët e emigracionit anti-zogist.[6] në vitin 1945 ai u arrestua dhe u dënua me vdekje nga Gjyqi Special.[4]
    Prokuror i çështjes ishte Bedri Spahiu, ndërsa kryetar i Trupit gjykues zëvendëskryeministri, gjeneral-lejtënant Koçi Xoxe, një njeri me shkollim fillore, me profesion teneqexhi, ashtu si edhe prokurori Spahiu: një ish-toger i degraduar dhe i çmobilizuar i Ushtrisë Mbretërore që në vitin 1935, pa kurrfarë formimi juridik dhe njohje të ligjeve. Gjyqi u zhvillua në kinema “Kosova” (sot “Teatri Kombëtar”), ndërsa mijëra vetë e ndiqnin atë nëpër rrugë nga altoparlantët që qenë vendosur kudo në Tiranë. Vendimi u dha më 13 prill 1945, ora 10.00.[7] U ekzekutua ditën e nesërme
    lexoni me kujdes dyshja e gjyqit…koxi xoxe..bedri spahiu..
    ……………………………..
    III
    ………………………………..
    Në 24 nëntor 2014 me nder me thene Preshidenti Nishani dekoroi z.ISH FASHISTIN Bahri Omari (pas vdekjes) me dekoratën “Nderi i Kombit”, me këtë motiv: “Në shenjë vlerësimi për veprimtarinë e pamohueshme atdhetare, për ndihmesën e jashtëzakonshme politike dhe diplomatike në shërbim të Shqipërisë,si dhe në nderim të martirizimit të tij nga diktatura.”
    Propozimi erdhi nga shoqata “Vatra” e shqiptarëve të Amerikës, veprimtar i së cilës kishte qenë dikur FASHISTI Bahri Omari, në fillimet e veprimtarisë së tij të gjatë atdhetare.FASHISTI Bahri Omari është i pari ngatë dënuarit prej Gjyqit Special Komunist të vitit 1945, i cili dekorohet në Shqipërinë paskomuniste. Gjyqi Special ka dënuar ata që u quajtën bashkëpunëtorë të rangut të lartë të pushtuesve fashistë,
    ……………………………
    IV
    Në mëngjesin e 7 prillit të vitit 1939, apo siç njihet ndryshe në memorien historike të shqiptarëve, të premten e zezë, Italia fashiste e Benito Musolinit kreu agresionin ushtarak duke pushtuar Shqipërinë fqinje.
    Vetëm një javë më pas, pra më 12 prill 1939, në marrëveshje me autoritetet italiane të pushtimit, në Tiranë u formua një Komitet Administrativ nën kryesinë e zotit Xhaferr Ypi dhe me z. Mihal Sherko për Punët e Jashtme, Zef Kadarja për punët e Brendshme, Pertef Pogoni për Arsimin, Kosta Marku për Financat, Izedin Beshiri për Punët Botore dhe Llambi Aleksi për Ekonominë Kombëtare. Përveç këtyre, koloneli italian, Stamati, u caktua për të organizuar forcat e rendit që do të mbanin qetësinë. Komiteti Administrativ vendosi formimin e një Asambleje Kushtetuese, në të cilën u zgjodhën personalitetet më të spikatura të jetës politike, shoqërore, artit, kulturës etj., nga e gjithë Shqipëria.
    Kjo asamble, më datën 12 prill paradite, u mblodh në sallën e Parlamentit dhe pasi emëroi qeverinë shqiptare të kryesuar nga kryeministri Shefqet bej Vërlaci, vendosi që të zgjidhte një dërgatë (delegacion), të përbërë nga personalitete prej të gjitha qarqeve të vendit, e cila do t’i dërgonte kurorën e artë të Skënderbeut në Romë, Mbretit të Italisë dhe Perandorit të Etiopisë, Viktor Eamanuelit III, i cili në bazë të vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, shpallej edhe Mbret i Shqipërisë. Sipas vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, kjo mërgatë, e përbërë nga personalitete dhe patriotë të shquar prej të gjitha trevave të Shqipërisë, u nis për në Romë më datën 14 prill, ku pasi u prit nga autoritetet më të larta italiane, të kryesuara nga vetë kryeministri Benito Musolini (Duce-ja), në mes ceremonive të shumta i dhuroi Mbretit Viktor Emanuelit kurorën e artë të Skënderbeut.
    Më në fund, Shk. T. kryetari i qeverisë, këndoi listën e anëtarëve të qeverisë së re, si vijon:
    Z. Shefqet Vëralci, kryeministër dhe Zëv.ministër i Punëve të Brendshme dhe i Punëve Botore: Z. Xhaferr Ypi, ministër i Drejtësisë; Z. Xhemil Dino, ministër i Punëve të Jashtme; Z. Fejzi Alizoti, ministër i Financave; Z. Anton Beça, ministër i Ekonomisë Kombëtare; Z. Ernest Koliqi, ministër i Arsimit. Formimi i Qeverisë u pranua me një zë dhe me brohoritje të mëdha. Menjëherë u pranua formimi i një delegacioni për t’i shprehur ndjenjat e mirënjohjes kontit Çiano, në Legatë, ku u drejtuan të gjithë në kortezh. Para se të mbyllej mbledhja, pranoi pas propozimit të Z. Xhaferr Ypi, t’i drejtohet telegram M.T. Mbretit të Italisë, Imperator i Etiopisë, duke iu lutur që të pranojë Kunorën e Mbretërisë Shqiptare dhe një tjetër telegram Shk. T. kryeministrit z. Musolini, për t’i shfaqur mirënjohjen për ndërhyrjen shpëtimtare në Shqipëri. Mbledhja e Asamblesë mori fund në mes brohoritjeve të pareshtura për N.M.T. Mbretin-Imperator Vitorrio Emmanuele, për Duçen, për Italinë fashiste, për flamurin shqiptar dhe për qeverinë e re.

    Menjëherë pasi u mbyll mbledhja e Asamblesë, që të gjithë asamblistët të pasuar prej një turme të madhe populli, një kortezhi impozant, u drejtua nga Legata italiane, ku qëndronte Konti Çiano. Ndërsa asamblistët hynin në Legatë për t’i shprehur Kontit mirënjohjen për ndërhyrjen italiane në favor të popullit, turmat jashtë brohorisnin frenetikisht Mbretin Perandor,të Duçes dhe të Kontit Çiano. Vendimi i Asamblesë që t’i afrohet Kunora Shqiptare Madhërisë së Tij, Viktor Emanuel të III, gjeti jehonën më të favorshme në shpirtin e popullit, i cili po shprehte me çfarëdo mënyre gëzimin dhe krenarinë e tij.
    – Më së fundi kemi një mbret, një mbret të vërtetë!

    Kështu thoshin shqiptarët. Dhe kishin plotësisht të drejtë, sepse dje kishim ESHTE FSHIRE NJE FRAZE E NDYRE… Po le të harrojmë të djeshmen. Tashti është koha të shikojmë vetëm përpara.

    Festimi i evenimentit
    Këshilli Ministror vendosi që ditët 12, 13 dhe 14 prill të jenë festë kombëtare dhe u lajmëruan telegrafisht të gjitha zyrat qeveritare që të kenë pushim. Tirana ishte në festim të math, ndërtesat publike ishin të ndriçuara, rrugët kryesore me shtylla të posaçme kremtimore dhe me drita dhe populli në lëvizje të madhe festimi. Me anë të Qarkores telegrafike drejtuar të gjitha Prefekturave dhe Nënprefekturave, Kryesia e Këshillit Ministror u njoftoi vendimet e Asamblesë Konstituente, domethënë: Rrëzimin e Dinastisë ‘Zogu’ dhe të regjimit të tij, afrimin e Kunorës Mbretnore M. T. Viktor Emanuelit të III, Mbret e Perandor i Italisë, si Mbret i Shqipërisë, ruajtjen e Flamurit dhe Indipendencës dhe të sovranitetit shqiptar dhe formimin e qeverisë së tij nën kryesinë e Shk. T. Z. Shefqet Vërlaci.
    Një delegacion
    në Romë
    Në përshtatje me vendimet e Asamblesë Konstituente, për t’i ofruar kurorën e Mbretërisë Shqiptare. M. së Tij Mbretit-Perandor t’Italisë Vitorio Emmanuele i III, u formua një dërgatë e posaçme prej delegatësh nga t’ardhurit nga të gjitha qarqet dhe u nis më 14 të këtij muaji për në Romë, nën kryesin e Shk. T. Kryetarit të Qeveris Z. Shefqet Vërlaci dhe me anëtarin e qeveris, ministër i Drejtësisë, Z. Xhaferr Ypi. Delegatët për secilën prefekturë, janë këta:
    Pref. e Beratit: Sami Vrioni, Qemal Vrioni, Ferit Vokopola, Pilo Papa.
    Pref. e Elbasanit: Dervish Biçaku, Bexhet Hydi, Ibrahim Biçaku, Qemal Karaosmani, Vissarion Xhuvani.
    Pref. e Korçës: Selim Mborja, Thodoraq Mano, Rafail Prodani, Xhevdet Starova.
    Pref. e Vlorës: Ali Asllani, Kristaq Strati.
    Pref. e Gjinokastrës: Reis Selfo, Jan Dado, Niko Polo, Safet Libohova, Rexhep Plaku.
    Pref. e Shkodrës: Ndoc Pistulli, Ymer Kopliku, Kol Bibë Mirakaj, Mark Kakarriqi, Zef Boriçi, Omer Rruzhdija.
    Pref. e Kosovës: Ismet Kryeziu, Avni Gjilani, Rrok Berisha.
    Pref. e Durrësit: Dhimitër Popa, Kristaq zaguridha, Shefqet Çelkupa, Shasivar Alltuni.
    Pref. e Dibrës: Cen Elezi, Selim Kaloshi, Shaqir Dema, Faik Shehu.
    Pref. e Tiranës; Zef Kadarja, Ali Qoraliu, Ismet Petrela, Sirri Toptani.
    Përveç delegatëve të shënjuar më sipër, janë të shënuar edhe këta persona: Sulo Xhyberi, Petrit Gega, Burhan Beu, Hiqmet Hadëri, Kristofor Harito.
    Manifestime Popullore
    Gjatë ditëve 14,15 dhe 16 prill, manifestimet e popullit kanë qenë të zjarrta. Rinia shkollore dhe jashtëshkollore në demonstrata të vazhdueshme, shprehte enthuziazmin e saj më të madh për ngjarjen e lumtur të pranimit të Kunorës së Gjergj Kastriotit nga ana e Mretit-Perandor, Ushtar dhe të Mirë, Viktor Emanueli i III-të. Fjalimet plot kuptim që mbajtën prej Shk. Së tij Anton Beça, si dhe prej Prefektit zotit Banush Hamdi Bego dhe Profesor Resuli, zgjuan edhe më enthuziasmin e popullit, i cili sheh qartazi se ka hyrë në rrugën e realizimeve të mëdha. Gjer në orët më të vona të natës, vazhduan manifestimet e popullit. Fjalimi i Kontit Çiano i mbajtur në Dhomën e Fashjove dhe të Korporatave, si dhe lajmet e ardhura nga Roma rreth pritjeve që i rezervuan delegacionit t’onë atje dhe çfaqjeve tepër miqësore dhe dashamirëse për Shqipërinë dhe Kombin Shqiptar, mbushën çdo zemër shqiptare me krenari dhe me guxim që mbërthyen në manifestimet më entuziaste. Lajmi se Flamuri i Kuq e Zi valoi në të tërë Italinë dhe përkrah të Tringjyrëshit në Kapitol, nuk la asnjë zemër shqiptari të paprekur. Dhe kur u mësua se Mbretëresha-Perandoreshë Elenë u foli shqiptarëve në gjuhën e ëmbël shqipe, enthuziasmi preku kulmin.
    Në krahina
    Po ashtu të zjarrta kanë qenë manifestimet e popullit në çdo qytet dhe krahinë shqiptare. Në bazë të lajmeve telegrafike nga krahinat, populli e kremtoi ngjarjen historike me madhështi dhe enthuziasëm. Duke mallkuar ata që ikën, populli plot shpresa për të ardhmen që nis nën shenjat më të mira, në një mijë mënyra shprehu gëzimin dhe harenë e tij për proklamimin e Madhërisë së Tij, Viktor Emanueli i III, Mbret të Shqipërisë. Në mijëra numërohen telegramet që janë dërguar Mbretit-Perandor dhe Duçes. Telegrame besnikërie dhe mirënjohje të përjetshme. Çdo tregtore, çdo zyrë qeveritare ose private, çdo shtëpi janë të zbukuruara me flamujt vëllezër të Shqipërisë dhe të Italisë dhe me fotografitë e Mbretit-Perandor, të Duçes dhe të Konte Çianos. Ideja për krijimin e Partisë Kombëtare Fashiste Shqiptare është përvetësuar prej çdo shqiptari, i cili shpëtimin e tij si shtetas, si shtet dhe si komb, e sheh vetëm në një Shqipëri Fashiste.
    Kthimi i
    delegacionit
    Lajmet që jepshin radiot rreth pritjes madhështore që iu rezervua delegacionit tonë, jo vetëm prej zyrtarëve të Italisë Fashiste, por edhe prej popullit italian, manifestimet e të cilit lajmëroheshin si krejt spontane, e kishin mbushur shpirtin e çdo shqiptari me hare dhe krenari kombëtare. Kështu, populli e priste me një padurim të dukshëm kthimin e delegatëve të tij, për të marrë vesh drejt për drejt dhe nga gojët e tyre. Dhe kur të martën e kaluar në mëngjez u përhap lajmi se pas dreke arrinin delegatët, i gjithë populli mbushi sheshin Skënderbej dhe rrugën e Durrësit, duke pritur ardhjen e tyre. Dita e martë ndonëse nuk ishte ditë pushimi, ishte ditë feste si për Tiranën, ashtu edhe për Durrësin. Një kallaballëk aq i madh, asnjëherë nuk ish parë në dy qytetet.
    Arritja në Durrës
    Durrësi, që prej orëve të para të pasdrekes, ish i gjithi në kambë. Pikërisht m’orë 16.00 kryqëzori “Giovani delle Bande Nere”, preku në limanin e Durrësit i përshëndetur më shtimjen e 21 topavet. Të parët që zbritën qenë Shk. Tij. Z. Shefqet Vërlaci, kryeministër, i shoqëruar prej Shk, të tyre: Xhaferr Ypi, ministër i Drejtësisë, Xhemil Dino, ministër i P. të Jashtme, Ernest Koliqi, ministër i Arsimit dhe prej z. Zef Kadare dhe Imzot Vissarionit. Në molom kishin dalë për pritjen, Shk. e Tij z. Francesko Jakomoni, ambasador i Italisë në Tiranë, Gjeneral Guzoni, ministër i Ekonomisë Kombëtare Shk. Anton Beça, ministër i Financavet Shk. E Tij, Fejzi Alizoti, Komandanti i Pjacës së Durrësit dhe një shumicë e madhe e popullit të Durrësit. Personalitetet e larta kaluen midis një kompanie ushtarësh Alpinë, që kishin në krye bandën e vet dhe kur hynë në Durrës u pritën prej Prefektit të Durrësit, prej autoriteteve të tjera ushtarake dhe civile, prej të gjithë nxanësavet të shkollave dhe prej një shumice të panumërt populli që brohëriste me një enthuziasëm të papërshkueshëm dhe me duartrokitje të pareshtura. Pas urimeve të mirëseardhjes, delegacioni i shoqëruar prej të gjithë autoriteteve që kishin dalë për pritjen, u nis për në Tiranë.
    Arritja në Tiranë
    Që prej orës 3 pasdreke, populli i kryeqytetit ish grumbulluar te sheshi Skënderbej dhe rreshtuar anëve të Rrugës së Durrësit. Poshtë Bashkisë ishte rreshtuar një kompani Bersaljerësh.
    Lidhur me atmosferën në qytetin e Tiranës në ditët e para të pushtimit fashist, ceremonitë e mitingjet e zhvilluara, si dhe ngjarjen e dërgimit të Kurorës së Skënderbeut në Romë e dorëzimin e saj, Mbretit të Italisë dhe Perandorit të Etiopisë, Viktor Emanueli i III, pati reportazhe dhe kronika të shumta në shtypin shqiptar të kohës. Njëra prej tyre, gazeta “DRITA”, e cila i kushtoi faqet të tëra asaj ngjarjeje, midis të tjerash nën titullin “Manifestime Popullore”, shkruante:
    “Manifestime
    Popullore”
    “Komisjoni kthehet në Bashki. Xhaferr beu i transmeton popullit fjalët e Kontit Çiano. Populli elektrizohet. Helmi që kish futur dje në zemër, ata që ikën poshtërisht pasi vodhën arkat, s’bënë më efekt. Italia nuk vinte për të çdukur Shqipërinë, por për ta krijuar me themelet e shëndosha të fashizmit. Një breshër duartrokitjesh, një gjymim brohoritjesh. Ja Konti Çiano! Komandanti trim dhe i pavdekshëm i Disperatës, zbret nga automobili dhe me buzën në gaz përshëndet alla fashista turmat. Qindra duarsh ngrihen në përshëndetje romake. Në sallën e madhe të Bashkisë, paria e vendit i rezervon Kontit Çiano pritjen më të bukur. Në fytyrën e Kontit këndohet qartë sadisfaksjon i një fitore romake. Roma shpëtoi popullin shqiptar nga thonjtë e një tiranie të zezë. Ky është misioni i Romës së Duçes. Të jetë roja e pafjetur e popujve punëtorë dhe fukarenj. Konti Çiano shkon në legatën italiane. Tashti e gjithë Tirana noton në ngjyrat italiane dhe shqiptare. Populli rifitoi besimin e tij. Priste qjamet, po u ndodh përpara një dite të bukur të lumtur, ditë shqiptare, thjeshtësisht shqiptare. Një demonstratë madhështore dhe drejtë e në Legatën italiane. -Rroftë Duçja! -Rroftë Çiano! Njerëz me pozitë dhe njerëz të popullit hyjnë dhe përshëndesin Kontin. Konti i pranon të gjithë, përshëndetjet, falënderon, enthusiazmon. Dhe e gjithë dita kalon kështu. Hare e dyfishtë: çlirimi nga një tirani, hyrja në një jetë rregulli, pune, drejtësie. Kalojnë trupat italiane. Zemra shqiptare ndjen një krenari. Kurdoherë e çmonte shqiptari forcën dhe rregullin dhe këto i sheh të mishëruara në djelmoshat trima të motrës së tij të madhe, Italisë Fashiste. Gjatë ditëve 14,15 dhe 16 prill, manifestimet e popullit kanë qenë të zjarrta. Rinia shkollore dhe jashtëshkollore në demonstrata të vazhdueshme, shprehte enthuziasmin e saj më të madh për ngjarjen e lumtur të pranimit të Kunorës së Gjergj Kastriotit nga ana e Mretit-Perandor, Ushtar dhe të Mirë, Viktor Emanueli i III. Fjalimet plot kuptim që mbajtën prej Shk. Së tij Anton Beça, si dhe prej Prefektit zotit Banush Hamdi Bego dhe Profesor Resuli, zgjuan edhe më enthuziasmin e popullit, i cili sheh qartazi se ka hyrë në rrugën e realizimeve të mëdhenj. Gjer në orët më të vona të natës, vazhduan manifestimet e popullit. Fjalimi i Kontit Çiano i mbajtur në Dhomën e Fashjove dhe të Korporatave, si dhe lajmet e ardhura nga Roma rreth pritjeve që i rezervuan delegacionit t’onë atje dhe çfaqjeve tepër miqësore dhe dashamirëse për Shqipërinë dhe Kombin Shqiptar, mbushën çdo zemër shqiptare me krenari dhe me guxim që shmbërthyen në manifestimet më entuziaste. Lajmi se Flamuri i Kuq e Zi valoi në të tërë Italinë dhe përkrah të Tringjyrëshit në Kapitol, nuk la asnjë zemër shqiptari të paprekur. Dhe kur u mësua se Mbretëresha-Perandoreshë Elenë u foli shqiptarëve, në gjuhën e ëmbël shqipe, ent’huziasmi preku kulmin”.
    Perfundimi;
    Nqs se ne luften e dyte boterore nuk do kishte dale ushtria nacional clirimtare me Enver Hoxhen ne krye port e kishin drejtuar..Abaz Kupi,Bahri Omari, Anton Harapi, Xhafer Deva, Lef Nosi, Hasan Dosti, Rexhep Mitrovica, Abaz Ermenji, Mit’hat Frasheri, Muharrem Bajraktari, Gjon Markagjoni
    E fundit:
    —————-
    Dekorimi I ca katolikeve prifterinj me nje ceremoni ku binte ne sy neo xhaferr deva..lulzim bashici I cili beri 21 janarin 2011 si 4 shkurtin 1944 ishte nje ndyresi qe qe eshte pak ta quash neo-nazizem mjafton te shikoni kete foto
    http://cristianesimo.it/cattonazismo/priests-salute.jpg

    Reply to this comment
    • Bashkim January 1, 00:44

     Z Gezuar Kur merr persiper te flasesh me pare duhet te lash gojen Edhe ti ne fakt e ke lare por e ke lare me ujin e …Lanes qe rrjedh afer Bllokut

     Reply to this comment
    • Drini January 1, 01:33

     Mire e dike historine Po je tifoz i komunizmit.ke shume te drejte pervec enverit si figure.Luften e drejtoi mire (megjthse e drejtuan jogusllavet po pati zgjuarsine tu ikje nga kthetrat kur e pa veten te sigurte) .Te njejten gje beri dhe zogu vetem se anoj nga poli i kundert.Te gjithe qe Kane bashkpunuar me pushtuesit quhen tradhtar.Enveri jo.PKSh ishte mike me PK jogusllave,kjo eshte e vertete.Partizanet skane qene komuniste te gjithe,shumica kane qene patriote,si gjyshi im qe ska pranuar kurre te punonte ne kooperative Po ka qene partizan nder te paret.Shkurt desha me te thane se si zogu dhe enveri jane bajga e kombit.Duhet te kesh moral shume te madh te komandosh ne nje vend shume te prapambetur si shqiperia,ku nuk ka kulture kundershtimi dhe lufte po te jete nevoja.Shefi ben cte doje akoma sot.Jemi vend me kulture orientale

     Reply to this comment
     • Joe Black September 7, 10:04

      Ti driny qènke i mirè pèr pazar, pasi mjaltin, shèllirèn dhe vezèt i fuske me njè thes dhe ja fuske Drinit nè kèmbè !?!

    • eliot January 3, 14:19

     rauzeg HA HA HA ME BERE PER TE QESHUR KUR E LEXOVA SHKRIMIN TUAJ ….ABAZ KUPI LUFTOI NE KRAH TE MUJ ULQINAKUT NE 39 KUNDER FASHIZMIT ….POR ENVERI E BERI TRADHETAR …SEPSE SJA VARTE …SJA LEPINTE CIZMET SI DISA …. DHE KISHTE IDE DEMKRATIKE ANGLO AMERIKANE …DHE A E DIN TI MORE I GJORE ….SE ABAZI E LA SHQIPERINE ME ANIJET E ALEATEVE … DHE TI I QUAN TRADHETARE ….KUR JU BE GJYGJI NE PARIS SI BASHKEPUNETOR I NAZIZMIT ….PERSE NUK U DENUA SI TRADHETAR SI BASHKEPUNETOR …. MEGJITHESE DULLA COI 2 SPIUNA TE RRENIN ..DHE TA BENIN TRADHETAR…R GJUKATA E LIRE SE DENOI DHE E LA TE LIRE SE E KUPUTUAN DREDHITE E KAMUNISTAVE…QE SAJONIN PALLAVRA PER TI BERE TE GJITHE ARMIQ .. PRANDAJ SHOKU ME RROBA DOKU …MESO MIRE HISTORINE DHE PASTAJ SHKRUAJ … SE NUK KA VETEM COBANE QE LEXOJNE RRENAT TUAJA …

     Reply to this comment
     • Bashkim January 5, 05:02

      Eliot Ne fakt Major Abaz Kupi i komandanti i mbrojtjes te Durresit ne 7 Prill 1939 kurse Mujo Ulqinaku ishte kapter Natyrisht ai eshte Deshmor dhe Hero por duhet permendur per ndonje injorant komunist qe zvarriset ne te pergjakurat e Enver Hoxhes se asnje komunist nuk i doli Atdheut ne mbrojtje deri me 21 Qershor 1941.Ata ishin spiune te SIM-it dhe te dyshuarit me te medhej jane Enver Hoxha ne rastin e vrasjeve te Qemal Stafes dhe Vojo Kushit si dhe Ramiz Alia ne rastin e vrasjes se Kristaq/Margarita Tutulanit dhe ne rastin tjeter te vrasjes se Kristaq Capos po ne Berat ku ndodh te ishte ilegal 1/2 bosnjaku Ramiz Alia

   • STUDENTI January 1, 18:50

    Cfar thua mor Tomor , po Saliu ishte vete komunist , bile sekretar partie dhe njeri qe kishte penetruar ne sferat e larta te regjimit ! Si ka mundesi ,…., bile jo vetem ti , qe e neglizhoni teresisht kete fakt kaq domethenes ?! Mund te mashtrohen njerez me intelekt te ulet e me standarte mesjetare fisnore , por ty , nuk te lejohet ! ! !

    Reply to this comment
   • Dardani February 16, 13:37

    O Tom labi,
    Po te kishit pushkatuar sali berishen do te kishte shpetuar Shqiperia e kosova. Kete thuaj ti.
    Po te mos kishim banden Salic bericic do te ishim ndryshe dhe serbi sdo bente sic ben.
    Lereni enverin se vezen e beri me dy te verdha.
    Aq te eresuar jeni sa saliun nuk e shikoni qe ka qene komunist, kete shkaterues qe sot bashke me lush bashuiqin ka sjelle nje tirane Doric pack mbrojtesen e serbeve ti mbroje. A e kuptoni lojen ?

    Reply to this comment
   • Shqip September 7, 13:05

    O tomnor ljabi see keshtu duhet Te jesh, Sali Ram Berishacic duhet te vriste veten ne radhe te pare Si komunist, spiun, bashkepuntor I dyfishte.. Kjo eshte e keqa e shqiptarve qe nuk Po bejne hajer se hajdutin Si te persekutuar, spiunin Si patriot.
    Franca ishte shtet qe denoi edhe heronjte e luftes se pare per bashkepunim me naIstet ne luften e dyte. Ne europen perendimore u krijuan gjykatat speciale.

    Reply to this comment
   • Cuni i Vuk Karaxhicit nga Vicidoli July 22, 19:52

    Ajde bandit , ajde… dhe per me teper na i quan veten Tomorr , bile edhe Labi ! Yyyt , idjot i lindur dhe tiffoz i verber i Sali Vuk Karaxhicit . Do beje mire te interesoheshe te gjeje babane e vertete biologjik , se me siguri do te dale ndonje turko – arabo – persian !

    Reply to this comment
 2. saliheqenefi May 21, 16:06

  historia ka treguar dhe tregon se shqiptari te ha buken dhe te perbys sofren,te lyp bese e ta fut pas .., kalon lumin e ta dhjet kalin ,kot nuk jemi race e lashte

  Reply to this comment
 3. Mark.uk May 21, 16:43

  Ai paska qene nje qen bir qeni.Enveri denoj burgosi internoj plot 73 kantidat dhe antar te byros politike.Nuk eshte pa djadhzi I interesueri I kti artilulli don te ngrej kryeminelin ma te te madhe te Europes.

  Reply to this comment
 4. aferdita May 21, 18:10

  IBRAHIM BICAKU ISHTE NJE PATRIOT QE LUFTOI PER TE MIREN E ATDHEUT DHE BASHKIMIN E KOSOVES ME SHQIPERINE.NE KOHEN E GJERMANIT KOSOVA JU BASHKUA ATDHEUT MEME, POR DISA NGA JU NUK E NJIHNI HISTORINE E VERTETE DHE JENI TE INFEKTUAR NGA PROPOGANDA ENVERISTE TERROROSTE. SI THONI JU ME MIRE QE KOMUNISTET U BASHKUAN ME JUGOSLLAVET DHE I FALEN KOSOVEN????

  Reply to this comment
  • Nero December 31, 23:06

   Moj Aferdite fycka! Meso historine njehere cupe pastaj fol. Kosova i eshte dhene Jugoslavise me 2013 ashtu si edhe Cameria, dhe Enveri, packa gjerave te keqija qe beri, nuk e kishte gjekundi fuqine ta merrte mbrapsht Kosoven, se ishte territor i shtetit jugosllav.

   Dhe ti moj fycke, dhe te tere ata qe vine me keto teorira idiote, na justifikon bashkepunimin me gjermanet! Hej Zot c’na ka gjet me keta idiote. Po moj fycke, Gjermani do te rrinte ne shqiperi me shekuj! Pse jeni kaq budallenj( apo te liq) o njerez qe mbroni bashkepunimin e kuislingeve me gjermanet duke futur punen e Kosoves ne mes?

   Reply to this comment
   • eliot January 3, 19:53

    or nero koqja ;;; edhe kroatet bosnjaket luftuan ne krah te gjermanit ;;dhe a e din pse ,,,,,, sepse nuk donin serbin dhe komunizmin ;;;me mire me gjermanet se bolsheviket ;;;;kapishe ;;;; se me shume krime bene bolsheviket e tu se gjermanet ;;;;po te duash te jap hollesira se qenka nente uje dhe nje kos ;;;;

    Reply to this comment
    • Kulla July 22, 18:05

     eh mor bole eliot, na i jep pak ato hollesirat qe edhe arkivat e vendeve perendimore nuk i kane, sepse i kishte vjedhur gjyshi tend dhe ti ka lene tek senduku …
     Ti mor idiot je nje kar me zile!

     Reply to this comment
 5. kadeti bigler June 11, 12:47

  mos je tomor bejtexhiu i mesaplikut qe u ka kenduar fatos legenit dhe sali shkerdhates o tomor labi nga mbiemri me dukesh fisnik si mua qe jam lab koha e enverit me te mirat dhe te keqiat e tia ka mare fund ndersa tya te ngecur ora e lanetit hoxha por po ta shikosh kete kohe te shpellarit sali eshte me e keqe se sa e enverit pershendetje patriot

  Reply to this comment
 6. demo September 25, 04:51

  Nuk ishte Myslym peza,por vete enver hoxha qe kishte detyrime tek ibrahim beu,qe nga viti 1939.Ibrahim bey e strehoi enver hoxhen ne dyqanin Flora ,ku luajti kontrabanden me mallin e Bicakcive.

  Reply to this comment
 7. intelektuali January 1, 00:19

  PSE E MESHIROI ENVERI PRONARIN E DYQANIT “FLORA”?

  Pak histori:

  Familja Biçakçiu, apo njohur ndryshe edhe Biçaku, është një familje fisnike e Shqipërisë së Mesme, Elbasan, që daton që prej fillim-shekullit të XIV. Prej saj kanë dalë kryesisht ushtarakë të gradave të ndryshme, atdhetarë e politikanë të mëdhenj, arkitektë, kanë ndërtuar kisha, xhamia dhe teqe. Kanë dhënë kontribute të jashtëzakonshme në luftën për pavarësi dhe krijimin e shtetit shqiptar, që nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit, tek mbështetja ndaj Ismail Qemalit dhe qeverisë së Vlorës në 1912 dhe konsolidimi i Shtetit Shqiptar në Kongresin e Lushnjes. Gjithashtu kanë financuar Shkollën e Parë Shqipe në Korçë dhe Normalen e Elbasanit. Ndërsa të flasësh për Aqif Pashën do të duhen shumë e shumë radhë, sepse i tillë ka qenë kontributi i tij në shërbim të çështjes kombëtare.

  Qeveria e Ibrahim Bicakciut:

  Qeveria e drejtuar nga Ibrahim Biçakçiu (6 shtator – 25 tetor 1944) do të cilësohej më jetëshkurtra. Megjithëse Shqipëria ndodhej nën pushtimin gjerman, fakte të reja hedhin dritë mbi atë periudhë, ku nuk mungon në dokumenta firma e kryeministrit Biçakçiu. Duke ju referuar historikut të Ministrisë së Punëve të Jashtme (1939-1944), publikuar në faqen e saj zyrtare, ndërmjet të tjerave shkruhet se “pas kapitullimit të Italisë fashiste, më 14 shtator 1943, politikanët e mbetur nga administrata e vjetër krijuan një Kuvend Kombëtar të përbërë prej 22 vetave, të kryesuar nga Pejani, si edhe një Komitet Ekzekutiv të Përkohshëm të përbërë prej 6 vetave, të kryesuar nga Ibrahim Biçakçiu, komitet i cili funksiononte si qeveri e përkohshme. Detyra e parë e këtij Kuvendi ishte të shpallte fundin e zgjedhës italiane në Shqipëri dhe të bënte thirrje për krijimin e një qeverie përfaqësuese. Komiteti Ekzekutiv i Përkohshëm mori në dorëzim drejtimin e punëve të shtetit deri në formimin e qeverisë. Pjesë e këtij Komiteti ishte edhe “Zyra e ngarkuar për Punët e Jashtme”. Me vendimin nr. 61, datë 21 shtator 1943, Komiteti Ekzekutiv i Përkohshëm shfuqizoi akordin e lidhur me 3 qershor 1939 midis Qeverisë Shqiptare dhe Qeverisë Italiane mbi unifikimin e shërbimeve diplomatike dhe konsullore. Zyra e ngarkuar për Punët e Jashtme, dhe më vonë MPJ, gjatë kohës së pushtimit gjerman ishte ngarkuar të kryente funksionet ndërlidhëse ndërmjet Administratës Shqiptare dhe autoriteteve ushtarake gjermane. Çdo dikaster që ndeshte pengesa në punën e tij nga veprimtaria e Administratës Ushtarake gjermane në Shqipëri i drejtohej Zyrës së ngarkuar me Punët e Jashtme dhe më vonë MPJ-së. Me Vendimin nr. 68, datë 13 tetor 1943, Komiteti Ekzekutiv i Përkohshëm i Shqipërisë nën kryesinë e Ibrahim Biçakçiut, vendosi që në situatën e re të krijuar Shqipëria duhej të dilte si subjekt i pavarur në arenën e marrëdhënieve diplomatike ndërkombëtare. Organ i përshtatshëm për të përfaqësuar Shqipërinë do të ishte Ministria e Punëve të Jashtme e cila do të bënte hapat e duhura për rinjohjen e Shqipërisë si shtet i pavarur në radhën e shteteve të tjera. Komiteti Ekzekutiv i Përkohshëm vendosi rikrijimin e MPJ-së me të gjitha organet që kishte pasur para 7 prillit 1939. Rimarrjen në shërbimin e jashtëm të të gjithë atyre nëpunësve dhe funksionarëve që kishin qenë në administratën e shërbimit të jashtëm deri me 7 prill 1939 dhe që ishin të papërlyer me shërbimin italian. U vendos që MPJ do të kishte 87 veta nga të cilët 65 diplomatë, 5 kancelarë, kryekaliografë, përkthyes, 10 daktilografë e agjentë, 7 punëtorë pastrimi. Zgjedhjen e njerëzve do ta bënte Këshilli Administrativ i përbërë nga ish-funksionarë të lartë të MPJ para 7 prillit 1939 nën kryesinë e Zv. Ministrit të Punëve të Jashtme. Vendimet e tij do të miratoheshin nga Ministri i Punëve të Jashtme ose një prej zëvendësve të tij. Komiteti Ekzekutiv i Përkohshëm ngarkoi z. Vehbi Frashëri me drejtimin e punëve me jashtë deri në formimin e Qeverisë Shqiptare. Në mbledhjen e V të Kuvendit Kombëtar, 22 tetor 1943, ky i fundit miratoi krijimin e Këshillit të Lartë të Regjencës dhe shfuqizimin e atyre ligjeve dhe rregulloreve të miratuara në periudhën 12 prill 1939 – 14 shtator 1943 “…që nuk pajtoheshin me frymën e vendimeve të Kuvendit Kombëtar”. Kuvendi rinjohu të gjitha dispozitat e Statutit të dt. 1 dhjetor 1928 që nuk vinin në kundërshtim me vendimet e Kuvendit Kombëtar e as me ligjet në veprim. Më 5 nëntor 1943 u krijua qeveria me Kryeministër Rexhep Mitrovicën. Posti i Ministrit të Punëve të Jashtme iu ngarkua Z. Mehmet Konica ndërsa posti i Nënministrit të Punëve të Jashtme z. Vehbi Frashëri. Z. Menhmet Konica nuk mori pjesë në betimin e kabinetit të ri qeveritar dhe nuk e ushtroi këtë detyrë deri në 6 shkurt 1944 ku Ministër i Punëve të Jashtme emërohet z. Bahri Omari. Gjatë kësaj kohe z. Rexhep Mitrovica, Kryetari i Kabinetit Qeveritar ushtroi edhe detyrën e Ministrit të Punëve të Jashtme. Më 17 korrik posti i Ministrit të Jashtme i kaloi z. Ekrem Vlora. Po në nëntor 1943 Këshilli i Naltë i Regjencës, miratoi propozimet e Ministrisë së Punëve të Jashtme për disa ndryshime në Ligjin Organik të MPJ-së të vitit 1929. Këto ndryshime u dekretuan në mars 1944. Në Ligjin Organik të MPJ-së ishte shtuar pika që rekrutimi i personelit të MPJ-së do të bëhej për ata që kishin qenë në shërbimin e jashtëm para 7 prillit 1939, duke konfirmuar frymën e Vendimit Nr.68, date 13 tetor 1943 të Komitetit Ekzekutiv të Përkohshëm mbi rikrijimin e MPJ. Në kushtet e luftës, qeverisë nuk iu dha mundësi për të realizuar këto objektiva diplomatike. Ligji parashikonte që do të vazhdonte e njëjtë politikë e dhënies së gradave për anëtarët e shërbimit diplomatik. Gradat diplomatike do të shoqëroheshin me pagesa te diferencuara të përcaktuara në ligj. Pas dorëheqjes së kabinetit Mitrovica në qershor 1944, në korrik 1944 formohet kabineti i Fiqiri Dines (korrik 1944 – 28 gusht 1944). Ndërkohë, si pasojë e zhvillimeve politike që ndodhën në Shqipëri gjatë viteve të Luftës së Dytë Botërore, Këshilli Antifashist Nacionalçlirimtar (KANÇ) i krijuar në Konferencën e Pezës, 16 shtator 1942, dhe i drejtuar nga Partia Komuniste Shqiptare, u mblodh në Përmet në maj 1944. Me vendim të veçantë, më 28 maj 1944, KANÇ zgjodhi Kryesinë e tij. Kjo e fundit emëroi Komitetin Antifashist Nacionalçlirimtar të përbërë prej 13 anëtarësh me të gjitha atributet e një qeverie popullore provizore”. Punët me jashtë do t’i mbulonte Omer Nishani, anëtar i këtij Komiteti, me emërtesën “I ngarkuar me Punë të Jashtme”. Më 22 tetor 1944, në mbledhjen e Këshillit Antifashist-Nacionalçlirimtar e cila u organizua në Berat, u vendos transformimi i Komitetit Antifashist Nacionalçlirimtar në Qeveri Demokratike të Përkohshme të Shqipërisë. Omer Nishani u rikonfirmua në detyrën e Ministrit të Punëve të Jashtme në këtë qeveri. Që nga krijimi i Komitetit dhe deri në shndërrimin e tij në qeveri te përkohshme, aktiviteti diplomatik ishte i kufizuar, pasi Shqipëria ishte e pushtuar nga Gjermania naziste. Pas 22 tetorit 1944, MPJ e Qeverisë Demokratike të Përkohshme vazhdoi të kishte në strukturën e saj vetëm Zyrën e Ministrit dhe një person të atashuar pranë tij”. Kështu mbyllet publikimi zyrtar i MPJ.

  Nderhyrja e Enverit per t’i shpetuar jeten:

  Ibrahim Biçakçiun fillimisht e dënojnë me pushkatim. Akuzat ishin shumë të rënda. Njerëz të afërm të tij do t’i shkonin Enverit në zyrë duke i thënë se nuk mund të pushkatonte djalin e Aqif Pashës jo vetëm për këtë, por edhe sepse ai nuk kishte bërë asgjë. Enveri i ka premtuar se do t’i shpëtojë jetën. Ai dërgoi një emisar të tij në Elbasan dhe për një orë u mblodhën 1500 firma qe i vlejti Enverit si sebep për t’i falur jetën Ibrahim Biçakçiut. Ai lirohet pas shumë vitesh burg, megjithate akoma deri me sot nuk eshte zbardhur enigma:

  PSE E MESHIROI ENVERI PRONARIN E DYQANIT “FLORA”?

  Reply to this comment
 8. Foto Grafi January 1, 02:06

  Denigrimi shume dimensional Enver Hoxhes nuk ka te sosur por ajo qe bie eshte loja me fotografite.

  Shikoni kete Bicak Beun por dhe Mehmetin dhe sali pordhen hysni kapon deri ahmet zogu japin fotografi me drite ..rinore me ngjyra kurse eneri jepet i zi ..me hije..i plakur dhe rralle here jepen pozat e tij fotozhenike se mos behet populli “enverist”..dhe ne fakt kjo shkakton efekt bumerang qe eshte stili i Blendi Fejzi Toptanit qe eshte nje nga ndyresirat e mediave shqiptare.

  Persa i perket kesaj historie te rralle kjo eshte perralle se nuk ka shqiptar qe nuk bie mik-kusheri-komshi-krushqi me njeri tjetrin.qe u ndodhen aksidentalisht ne krahe te kunderrt Por ajo qe eshte nje shembull perfekt eshte Drama FAMILJA E PESHKATARIT qe edhe vellezerit u ndane ne dy kampe armiq dhe kaq mjafton.

  Por keto lote korkodili qe hidhen sot se te majtet persekutuan te djathtet eshte karte e djegur.

  Le te krahesojme cfare beri e djathta greke kunder te majtes:

  Pas pushtimit angelz te Greqise ne 3 dhjetor 1944 u bashkuan mbreteroret-republikanet-ish fashistet e tipit Zerva ku e mbyten me gjak e hekur te majten greke qe u tradhetua nga vete Stalini qe ja kish falur greqine Churchilit.

  2 miljon greke u zhduken u persekutuan u debuan u mbyten ne burgje ku me i spikaturi ishte Aris VELUCIOTI qe ishte analog me Mehmet Shehun ddhe Bicaket e Greqise pasi e vrane i prene koken dhe ja varen nje jave ne sheshin e Trikalles.

  Po ashtu dhe Niko Belojanin e pushkatuan me nje gjyq te stisur bashke me nje duzine shokesh te tjere edhe pse opinioni nderkombetar u ngrit kunder.

  Pra nga shembujt e mesiperm mos na beni keto shaka me Bicaker dhe Lefter Leftere se po na i shpifni dhe naten e vitit te ri..

  Si po shkojne punet qe dhe zog tradhetarit i ngritet lapidarin ashtu si rrugacit azem hajdari apo lefter lefterit fundja i ngrini dhe nje lapidar ketij Bicakciut dhe cdo lloj fare faqziu

  Reply to this comment
 9. fteri January 1, 10:31

  Një provokacion që vu në alarm xhandaemarinë kuislinge tëtiranës…

  Me 26 qërshor 1944 në zbatim të urdhrit komandantit të përgjithshëm të UNÇL shokut E.Hoxha për kalim në veri tri brigada Partizane të organizuara në një divizion të armatosura mirë me artileri kaluan shkumbinin dhe hynë në zonat e Çermenikës e Zaranikës dhe përparojnë drejt veriut ,kudo lekujduan postat e xhandarmarisë qeverisë kislingo -balliste ,dhe ngrejnë këshillat nc-çlirimtare vendore.

  Më 3 korrik komanda e divizionit urdhëroi
  -Brigadën e
  I-rë sulmuese të marshojë në drejtim të Zerqanit të Peshkopisë ,
  -Brigada e 4 -të në drejtim të MATIT ,dhe ,
  -Brgada e 5-të në drejtim të qafës së Tujanit,Shupalit (Qendra e Abaz Kupit -me shtabin aleat ,Maklinin që ndiqte me vemendje veprimtarinë e luftimeve në terrren dhe agjenturore të vjetër e të re.
  Majori Nilë përfajqësues i planit të përgjithshëm të anglo-amerikanve për shqipërinë ,me përfajqësues të krerve të bajrektarve ,të legalitetit ,të ballit kombëtar,të klerit reaksionar dhe qeverisë kuislinge të tiranës të Gani Kryeziut ,Muharrem Bajrektarit,Ramadan Kaloshi bashkëpuntor të Ibrahim Biçakut etj..

  Çfar ndodhi ?
  Me 5 korrik Brigada e 5-të e ushtrisë nac-çlirimtare u ndesh me forcat e Abaz Kupit me xhandarët dhe gjermanët në Qafmollë dhe Derjan .Në lindje të malit të Dajtit.

  Duke u gëdhirë 6 korriku 1944 -forcat partizane sulmuan Qafën e Tujanit dhe Shupalin ,ku gjendeshin më shumë se 1500 forca të Legalitetit ,xhandarmarisë dhe gjermanve.

  Në SHUPALË në shtëpinë ku qëndronte komanda e forcave të Abaz Kupit së bashku me aleatët ,KISHTE NJË TELEFON që LIDHEJ DREJT PËR DREJT ME KOMANDËN E GJANDARMARISË të qeverisë kislinge NË TIRANË.

  Komisari i batalionit Partizan të brigadës 5-të që hyri i pari në këtë shtëpi i RA TELEFONIT .
  -Alo ! Kush Jeni ?
  -Këtu komanda e gjandarmarisë në Tiranë .
  -Ju kush Jeni ?
  -Këtu partizanët .
  -Ku…Kushëëëëëë..?!
  -Partizanët . Pritni ,pritni EDHE CA ,SE DO T’JU VIJMË EDHE ATY BRENDA .

  I’ tmerruar oficeri i shërbimit të gjandarmarisë kishte hedhur telefonin për tokë ,dhe kishte dalë nëpër koridor duke bërtutur : “Erdhën ,erdhën Partizanët ! ”

  Kjo telefonatë i alarmoi kampin dhe armiqët gjakatar që kishin shfrytëzuar popullin u kishin pirë gjakun .Telefonata u’a futi frikën në kockë dhe xhandarët i mbushën brekët.U përhap lajmi në gjithë Tiranën se erdhën Partizanët ,shumë nënpunës të gjandarmarisë braktisën punën për të shpëtuar kokën e tyre.

  Ky sulm i papritur i partizanve legjendar mu në strofkën Abaz Kupit e alarmoi gjendjen në kampin e Abaz Kupit ,.Maklinit ju prishë jo vetëm plani ,por edhe rehati ,atijë ju deshë për të ikur për të shpëtuar kokën.Maklini e pa rrezikun dhe lëshoi alarmin për shtabi aleat të mesdheut.

  Partizanët legjendar marshuan derjt veriut dhe tymi u doli kullave të bajrektarve GJon Marka Gjoni mirditës,Halil Alisë fush-alie ,Muharrem Bajrektarit të krumës ,Hakik Menës Lurës.,etj.

  Reply to this comment
 10. Qemalballa January 1, 13:43

  LIDHJET E ENVER HOXHES ME ABAZ KUPIN E MYSLIM PEZEN JAN PARA LUFTE AI HOXHA KA QENE KUJDESTARI I BIRIT TÈ A. KUPIT NE LICEUN KORCES PETRIT KUPIT E KISH KUJDES EDHE PROFESOR KU PAGUHESH 7NAPOLONA ARI,ME MESLIM PEZEN KUSHRIRI I A. KUPIT IBRAHIM KUPI KA QENE RRETH KOMANDANT TE KRUJE E DURRESIT I CILI KA MARRE PJESE PER KAPJEN E M,PEZES NE SHIJAK ME FORCAT E ZOGUT NE BESE BURRASH KAN LIDH BESEN ME U LARGU NGA SHIJAK M.PEZA E MAS PAK KOHE JANE LIDH BA BYRAZERA,KUR NE LUFTE U KA PLAGOS RANDE KAJO KARAFILI ,AI ABAZ KUPI QE CONTE VETUREN VETE E MERR K. KARAFILI E È MJEKO NE KRUJE NE KALA TEK FAMILJA TOPCIU E I THOTE TE ZOGUT SHPISE TI UN E ZOTI E DIM KETE PUNE MASI SHEROHET KAJO BAN FOTO ME DJALIN E SHPISE NE KRAH KU EKZISTON DERI SOT ,FEMIJA I ATEHERSHEM QUHET XHAFERR TOPCIU,KUR ASHT VRA QEMAL STAFA A.KUPI ME MARR HAK KARRETHU TIRANEN ,KA THY GUARNIZIONE ITALJAN E ASHT LARGU,MERITAT I KA MARR PARTIA,A.KUPI NE43 NE QAFMOLL TE TIRANES ASHT PERPLAS ME È. HOXHES GATI ME ARME E KA THANE SE ME VJEN KEQ PER KETO DJEM NANASH SE VARETE VARE NE KETE LIS,GRINDJA KA QENE PER KOSOVEN YLLIN NÉ KAPELE E GRATE PARTIZANE,PO ATE DITE E.HOXHA JU KA LUT DJALIN TÈ A.KUPIT TÈ RRINTE ME TE,E AI PETRIT KUPI KA SHKU ME TE JATIN. PAS LUFTE M. PEZA KA BA VIZIATE NE KRUJE E KA NJOFT DJALIN E IBRAHIM KUPIT NÉ CHIARO NE PJACE E KA THOTE DHE E KA PYTUR SE ISHTE I BIRI I IBRAHIMIT I CILI JU KA PERGJUR SE PO’MAS VITE E TÈ BURGJEVE E INTERRNIMIT ,SE KE NEVOJ MUNDESH ME ME KERKU,PO KETE DITE KA PA NE PJACE ALI DEDEN QE PO SHKONTE ME SHKOP NÉ DORE E KA THANE EJ TOPALL GJALLE TÈ KA LANE PARTIA E PUNES TY E ALI DEDJA I KA THANE PO SHOKU MESLIM,KY ALIU KA QENE OFICER NÉ KOHEN E ZOGUT KUR KA RRETH U ,MESLYMI NÉ RRETH E KA PLAGOS ALIUN E I KA THY KAMEN KA EDHE SHUME TJERA EPISODE LIDHJEJE

  Reply to this comment
 11. Lungara January 1, 16:46

  Llafe,llafe , llafe , nga fillimi e deri në fund , llafe !
  Një përallë e bukur sentimentale për një natë dimëri !
  Pash Zotin , autori kush është ?!

  Reply to this comment
 12. demo January 3, 23:21

  Baballuku,,qorrluku,beselluku, i shqipnise mesme,fitoi kopuku Gjirokastres.Luftojne qorrat,fitojne horrat.Ha mut or Myslym qorri,se bashtua i gjylo kurves ta vrau vellane Shyqyriun,ta vrau cunin e vellam Ademit, Mustafa Gjinishin,ta vrau miqasine dhe vellazerine dhe te la si qyqar.Qorrin e Elbasanit me mire ta kishte vrare qe ne 1945,se e la gjalle te pastronte halete e pazarit.Keto hipokritet thone qe Ibrahim Bicakut i kurseu jeten,i rregulloi pune me mik..Ja cfare pune me mik i rregulloi;-Pastronte halete e qytetit.Kur i ben nder maskarait do ta pesosh ne koke tende.Prandaj nje fjale e urte arabe thote:Maskarain,fukarain,lypesin, mos i ndihmo,se i ka pa Zoti! Haku qe i kishte caktuar zoti Enver Hoxhes,qe te pastronte halete e Gjirokastres,e mori bamiresi i tij Ibrahim bej Bicaku,i biri Aqif pashe Elbasanit,nipi Mahmut pashe Bicakut,me mijra hektare toke,pasuri,fabrika e dyqane,me shkolle te larte perfunduar ne Austri. Pty!!!!!!Qorroglute e shqipnise mesme.

  Reply to this comment
 13. demo January 4, 22:31

  [email protected] E ke degjuar gjeneralin Finlandez Mannerheim,ish bashkepunues me ushtrine gjermane gjate luftes se I dhe te II boterore?Ish kryeminister i Finlandes gjate agresionit sovjetik te nentorit te vitit 1939 dhe luftes se vazhdimesise 1941-1943 kunder ushtrise se kuqe te Stalinit.Sot eshte hero i popullit finlandez.E ka permendoren mu ne mes te Helsinkit dhe populli nuk ka ndermend ta terheqe zvarre,si terhoqi enver hoxhen.,PSE?
  Sepse populli Finlandez nuk eshte nje popull qorr qe mashtrohet nga nje kopil atdhemohues dhe larot e tij.Populli Finlandez ne 1939 u gjend ne ato pozita si Shqiperia ne vitet 1912-13-1918 gjate luftes ballkanike,kur shovinistet greko-sllave grabiten pjeset me te rendesishme te territorit ku jetonte populli shqiptar(nga 140 mije km katror kerkuar nga Ismail Qemali fuqive te medha,mbeten vetem 28 mije km katror).Ku do te mbeshtetej Finlanda e vogel perballe superfuqise shoviniste me agresive te globit,Rusise Sovjetike?Anglezet derguan ca turiste me ndihma humanitare,si kavanozat me konserva qe sollen italianet ketu ne 1991,kurse Finlanda kishte nevoje per tanke dhe topa.Atehere Mannerheim ju drejtua fyhrerit te Gjermanise Adolf Hitler,i cili e furnizoi Finlanden me arme.Kur Gjermania sulmoi Rusine sovjetike ne 1941,ushtria heroike e popullit Finlandez sulmoi nga veriu dhe arriti te rimarre te gjithe territoret e grabitura gjate sulmit te pabese sovjetik te vitit 1939.Edhe kur mbeti vetem perballe fuqise se invadorit sovjetik,gjate viteve 1943-44 fimlandezet luftuan si burra me armet qe u kishte dhuruar aleati gjerman deri ne paqen e vitit 1945.Pamvaresisht se ne nje lufte te pabarabarte me
  agresoret sllave,finlandezet e ruajten shumicen e territorit dhe sot jane nder vendet me te zhvilluara dhe qyteteruar te botes.Heronjte e tyre te luftes se dyte boterore nuk i poshteruan neper burgje deri ne brezin e katert sic bene shqiptaret enveriste, skllever te pushtuesve te tyre,por i nderojne dhe respektojne,sepse bashkepunuan me Ushtrine e Rajhut,per te mbrojtur teresine tokesore te atdheut.
  Ashtu si ne shqiptaret kemi atdhetarin e lavdishem
  Xhaferr Deva,nip i heroit te Lidhjes se Prizrenit,Haxhi Zeka,edhe finlandezet kane pasur nje matematikan te shquar qe braktisi katedren kur Rusia sovjetike sulmoi Finlanden dhe formoi bbatalionin SS Finlandez,qe u be tmerr i ruseve gjate rrethimit te Leningradit..Prandaj RAUZEG,kur krahason Shqiperine e coptuar nga sllavo-greket me Francen dhe Norvegjine ,shtete sovrane me integritet territorial,po ngaterron kekun me byrekun.Kur nipi i Lef Nosit,F.Dodbiba e pyeti dajen e tij Lef Nosi,Perse
  kishte marre persiper qeverimin e Shqiperise nen mbrojtjen e ushtrise gjermane?-Lefi u pergjigj:-Jo me gjermanet,por edhe me djallin me brire do te bashkohem per te bashkuar Kosoven dhe Camerine!
  Lef Nosi shte krijues i Pavaresise se shtetit shqiptar,firmatar i deklarates se pavaresise,sekretar,minister i qeverise se Ismail beut dhe shkruesi i atyre radheve : Sot me 28 te vjeshtes se trete,..etj.Kurse Enver Hoxha realisht ishte NJE LYPES PA DINJITET,qe pasi kishte braktisur studimet,rronte ne kurriz te kunatit,ju qepej bejlereve si argetues,deri sa gjeti dy serbe qe e katapultuan ne krye te komunisteve shqiptare,pasi u siguruan qe ky s`donte baben e vet e jo me Kosove e Cameri.
  Po te kujtoj dhe nje shembull tjeter REUZEG,meqenese patriotet shqiptare i krahason me Petenin dhe Kuislingun.
  Ne librin e ilustruar:”Njerez,beteja,manovra sekrete”,ne kapitullin per luften ne Afriken veriore,mbi tanket gjermane te gjeneralit Romel,shquan fotografia e nje togeri te ri Egjiptjan tankist i regjimentit te tankeve SS,i quajtur Anvar Saadat.Eshte pikerisht koloneli Saadat qe ne mesin e viteve 50 u be president i Republikes se Egjiptit.Po ky populli egjiptjan si nuk e denoi si kuisling,bashkepunetor me nazistet gjermane?Nuk e denoi sepse Sadat luftoi ne radhet e ushtrise gjermane per shkeputjen e atdheut te tij nga kthetrat e kolonializmit anglez..Ju lutem moderatori,botoje komentin!

  Reply to this comment
 14. Enveri =Jezusi+Muhameti January 5, 00:44

  Një histori e rrallë mes Enver Hoxhës, dhe gazetes britanike “Morning Star”

  %%%

  Më në fund dhe Gazeta Dita e mbylli serialin para vitit te ri ‘Enveri I Madhërishëm” dhe cuditerisht mbi 70% e komenteve jane ne favor te tij ose abstenojnë.Nqs do kishin mundesi dhe shqiptaret e varfer qe nuk kane kompjuter te shpreheshin besoj se rreth 85 perqind do ishin ne favor te tij.TE KUPTOHEMI JO NE FAVOR TE IDEOLOGJISE SE GABUAR por per arritjet e pabesueshme edhe pse kishte kete system artificjal te detyruar nga rrethanat nderkombetare..

  Në FAKT MADHESHTIA E ENVER HOXHES duket ne krijiminn e unitetit kombetar dhe parrulles sipas PASHKO VASES:
  “feja e shqiptarit eshte shqiptaria”
  1 shikoni terroristat islamike qe pop o tmerrojne Europen
  2.shikoni bythet e myslymave shqiptare qe I cojne para permendores gjergj kastrioti.
  3.shikoni sa prifterinj katolike te dokumentuar si pro fashiste jne reabilituar
  4.shikoni koloneli janullatos (kufomen) qe mund ta quajme DIKTATORI ORTHODOKSISE SHQIPTARE.
  Pse duhet te merremi me Ibrahim Bicaker ne nje kohe qe shqiperia eshte nje shprehje gjeografike ku kane filluar dhe ngasherimet se Trampi dhe amerika po largohen nga BALLKANI DHE AI VEND DO JETE SI NJE PROSTITUTE NE SEMAFORET E EUROPES. Prandaj jo me kot ai englezi thote
  “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,
  ky është titulli i një shkrimi në të përditshmen e majtë britanike “Morning Star” (Ylli i Mëngjesit).
  Artikulli është shkruar nga poeti dhe këngëtari britanik John Baine, i njohur me emrin e skenës Attila the Stockbroker. Teksa i quan “trapllëqe” dogmat fetare të mesjetës, ai vlerëson nismën e Sekretarit të Parë të Partisë së Punës në Shqipëri, shoku Enver Hoxha të ndërmarrë në vitin 1960 për të lënë pas dogmat shoqërore mesjetare.
  Duke marrë shkasë nga sulmet në Francë, ai shkruan se “liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe se po mendoj të jem në krah të shokut Enver Hoxha”.
  Këto ditët e fundit jam bërë nostalgjik për disa nga zgjedhjet e gjetura në vitet ’60 nga shoku Enver Hoxha, Sekretar i Parë i Partisë së Punës në Shqipëri, për të zgjidhur problemin e ndarjeve shoqërore dhe trapllëqeve mesjetare të shkaktuara nga feja.
  Ndalimi i mjekrave, një muze i ateizmit dhe deklarata në vitin 1967 se Shqipëria është zyrtarisht i pari shtet ateist në botë dhe natyrisht shprehja apokrife:

  “Populli shqiptar do jetë i lirë vetëm kur të varet prifti i fundit me zorrët e hoxhës së fundit”.
  Disa vite më parë, megjithatë përpiqesha të pranoja që rruga e zgjedhur nga shoku Hoxha ishte një reagim i tepruar dhe se njerëzit kanë të drejtën për të adhuruar çdo mik imagjinar apo artifakt që zgjedhin ata, pavarësisht vendit të origjinës, formës apo numrit të tentakulave apo testikujve.
  Më vjen keq nëse kjo bën që të dukem si një hipi liberal.

  E kam bërë dhe kam një justifikim për këtë.
  Kjo zgjidhje presupozon se ata nuk do përfundojnë duke djegur kryqe në periferi, duke ndërtuar në tokat e tjetrit ose duke masakruar fansa të pafajshëm të muzikës ‘Rock’ në një klub nate të premten.
  Tani, liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe përfundimisht kam nisur të jem në krah të shokut Enver, sërish.

  Kjo është sigurisht e vërtetë, që në duart e duhura, ai mashkulli imagjinar me mjekër, mund të jetë një forcë për mirë. Gruaja ime është e krishterë, është e dashur, e mirë dhe socialiste. Ajo ka miq nga fe të tjera, që janë njerëz të mirë.

  Por në duart e gabuara ata marrin formën e shprehjes: “Oh Zot, çfarë kemi bërë për të merituar këtë?”.
  Sigurisht kjo është ajo që pyesin shumë njerëz tani.
  Edhe me standardet imperialiste, ishte e paimagjinueshme që të hidhje acid në fytyrat e femrave në Afganistanin e viteve ’70.

  Gra të lira dhe të arsimuara? Sekularizmi në zemër të Kushtetutës? Reforma e tokës, që i jep mbështetje fshatarëve të varfër? Nuk mund ta kesh.
  Ishte akoma më çmenduri dhe budallallëk të bombardosh Sadamin dhe Gadafin- dy nga antifondamentalistët më të angazhuar në planet- duke çliruar çmenduritë fetare nga burgjet.
  Në vend të thirrjeve “Faleminderit demokracia perëndimore, ju duam. Na sillni McDonalds, Top Man dhe Coldplay”, nisën të thërrasin “Allahu Akbar”. ..si të thuash në Shqipëri sot ” Berisha Akbar”

  Jo më kot nje analiste me fame boterore thote:

  Enver Hoxha pas Gjergj KASTRIOTIT eshte shqiptari i pare dhe i fundit ne histori qe arrti ti bashkoje shqiptaret dhe është mirë të mos gjykohet si e arriti..Vetem nje shenjtor mund te bente ate mrekulli..

  Reply to this comment
 15. demo January 5, 15:44

  O [email protected] c`ne ne perendim ju enveristat?Perse e kerkoni,e sajoni,e permalloni,e imagjinoni lavdine e bashtos tuaj ne Perendim?Po ne nuk erdhem me pampor ne 91,te mos dijme cfare ka bere enveri juaj!!!! Nga i gjen keto copa gazetash(Morning Star),qe tallen me atin tuaj,se ata e kane renditur enver hoxhen me diktatoret e xhunglave Afrikane,se edhe ai vete andej e kishte shpirtin.Angline,Ameriken,Gjermanine perendimore,i perzuri ambasadat qe ne 45-en.Motrat dhe vellezerit i gjeti ne Vietnam,Kamboxhia,Laos,Guine Bisao,Palestine,zhunglat e Amazones,Kongo Brazavil,indonezi,zelande e re(e mban men Guine Bisao dhe Kongo Brazavil???hapeshin lajmet,,mbylleshin lajmet me Guine Bisao dhe Kongo Brazavill)Andej cojani varrin enver hoxhes,qe te mos ja shurrojne.po c`ne ju me Angline,Italine,Ameriken???Ju per te qene te sinqerte,as duhet te mesoni gjuhet angleze,gjermane,italiane,se per kete i keni burgosur intelektualet qe dinin gjuhe perendimore!!!!
  Hajt enverpejgamber se nuk ju njohim sot.Per te qene te sinqerte e mos te na acaroni me dashurine perendimore te enverit tuaj,capni deri ne Kore te Veriut,lutjuni djaloshit bullafiq si enveri,t`jua permende atin tuaj!

  Reply to this comment
 16. Kosta September 7, 09:32

  Eshte e vertete qe Bicaku pastronte banjot ne Elbasan.Ishte nje plak hundegjate dhe mbante gjithmone veshur nje kapote ushtarake.Ne femijet e dinim qe kishte qene minister ne kohen e luftes e te pushtimit.

  Reply to this comment
 17. Ska September 8, 01:16

  Ibrahim beu duhet t’ja kishte mbathur jashte, por shpresoi tek Enveri apo Peza. Te njejten gabim bene edhe B. Omari dhe miku i tij K. Tromara. Edhe ata besuan ne faljen e jetes nga Enveri. U treguan miope dhe vojten. Kush ja mbathi shpetoi koken por edhe ne emigracion nuk besoj se kane vuajtur shume.

  Reply to this comment
 18. intelektuali September 8, 11:51

  Ky artikull eshte perseritje.
  Dita
  Ske nevoj per te klikuara .
  Pse perserit dhe bile dhe gjysma e komenteve Jane Copy&Paste
  Turp

  Reply to this comment
 19. Partizani September 9, 19:42

  Kurvat Komuniste vashdojne Turpin mbi popullin Shqiptare-Ore Popull Trap akeni kumptuar demin qe Pederas Tarasi beri mbi kombin tone-edhe sallamin jua serviste me Tollona Pederas Tarasi-Shiti Kosoven me Mbledjen e Mukjes-shiti Shqiperine si Republika e 7 e Jugosllavise tek Titua me 48-ore Der Prej Derave ajo i kushtoi jeten Proletiatit tone te madhe edhe trimit Nako Spiro edhe ju vashdoni te bertisni “Parti Enver Buthen Ma Lero Nje Here”!

  Reply to this comment
  • Drenova July 22, 08:05

   Po ti o “partizani” sat’eme,pse nuk akuzon Sali Berishen,qe shiti Camerine dhe Edi Ramen qe shiti Kosoven?

   Reply to this comment
 20. Partizani Velo September 9, 19:43

  Kurvat Komuniste vashdojne Turpin mbi popullin Shqiptare-Ore Popull Trap akeni kumptuar demin qe Pederas Tarasi beri mbi kombin tone-edhe sallamin jua serviste me Tollona Pederas Tarasi-Shiti Kosoven me Mbledjen e Mukjes-shiti Shqiperine si Republika e 7 e Jugosllavise tek Titua me 48-ore Der Prej Derave ajo i kushtoi jeten Proletiatit tone te madhe edhe trimit Nako Spiro edhe ju vashdoni te bertisni “Parti Enver Buthen Ma Lero Nje Here”!

  Reply to this comment
 21. Partizani Velo1 September 9, 19:44

  Kurvat Komuniste vashdojne Turpin mbi popullin Shqiptare-Ore Popull Trap akeni kumptuar demin qe Pederas Tarasi beri mbi kombin tone-edhe sallamin jua serviste me Tollona Pederas Tarasi-Shiti Kosoven me Mbledjen e Mukjes-shiti Shqiperine si Republika e 7 e Jugosllavise tek Titua me 48-ore Der Prej Derave ajo i kushtoi jeten Proletiatit tone te madhe edhe trimit Nako Spiro edhe ju vashdoni te bertisni “Parti Enver Buthen Ma Lero Nje Here”!

  Reply to this comment
 22. Adih July 22, 02:10

  Ibrahim Bej Bicaku kishte mbaruar universitetin ne Austri.Motra e Ibrahim Bicaku eshte martuar me Toptans ,ku edhe ky kunati i tij , ka studiuar ne Austri dhe mbaroi fakultetin per ,inxh te makinave bujqesore .Kurse Enveri ,beri nje shetitje ne France dhe nuk qullosi as edhe nje provim .
  Te rroje partia .

  Reply to this comment
  • Rezbat beu July 22, 08:35

   Nje gje beri mire ai burre zhduku bejleret bashkepunetoret peseqindvjecar te turqve pa kompromis sa ishte gjalle trimat qe e shajne tani nuk i bene asnje atentat me llastiqe

   Reply to this comment
 23. kristian shahinas July 22, 04:07

  A e dini kush i binte ne qafe Ibrahim beut ne vitet e pleqerise???Nuk do ta besoni. Surrat lebroza Fari Balliu.
  Mblidhte kalamajte e lagjes kur dilnin nga sporti vjeter dhe
  ja bente shoshe xhamat e shtepise se vjeter ku rrinte i shkreti plak.
  Sot thote:Ikam miq familjen Bicakciu.Se cfare shkroi kunder fatziut Ibrahim,e hoqen nga varrezat te shkretin,e vune te pastroje halete e tregut qytetit.
  Oer ta poshteru fare.
  E paska derguar enver hoxha me ngritje,te pastroje halete?!!!!!!!Enver hoxha mbaroi pune me Ibrahim beun qe ne 1945.

  Reply to this comment
 24. ?!! July 22, 10:00

  Bashkëkomentues, ju ka ngelur sahati, të djathtëve tek patriotizmi i treguar në luftën e dytë botërore i atyre që bashkpunuan me aleatët e gabuar Musolinin dhe Hitlerin për bashkimin pa sukses të trojeve etnike dhe të majtët tek fitorjet e socializmit nën drejtimin e Enver Hoxhës që vetë sekretarët e partive e rrënuan pa mëshirë deri sa sekretari i fundit Ramiz Alia i dha goditjen vdekje prurse. Të dyja palët të majtë dhe të djathtë kanë aderuar aktualisht përkatësisht në PD dhe PS (LSI shkon andej nga del paraja) dhe ndërsa balli i kombit në luftën e dytë botërore kishte një ide pozitve , bashkimin e trojeve dhe komunistët idenë e barazisë në një vënd të lulëzuar e të begat, të djathtët dhe të majtët e PD dhe PS këto 30 vjetë kanë dëshmuar se do të realizojnë atë që hordhitë pushtuese, armiqë më të betuar të kombit,nuk e bën dotë me shpatë e zinxhirë tankesh, shpopullimin e trojeve shqipëtare dhe kthimin e shqipëtarëve si çifutët para mijra vjetësh,në endacak në rrugët e botës. Dhe këtë, me armën më dinake, duke i vjedhur e grabitur pa mëshirë çdo sekondë, jo me kalllash në dorë e maskë në surrat por me faturë shtetërore me VKM ose me ligj iniciuar nga kryekusarët e tipit Rama, futur në kuvend nga kryetarët e komisionit të ekonomisë të tipit Arben Ahmetaj dhe miratuar nga rrotat që dalin në ngjyrën aprovuese në ekranin e monitorit të kuvëndit kur kryekusari klikon mausin e tij në kuvend të tipit Gramoz Ruçi dhe miljarda shkojnë vetëm në torbën e kryekusarit dhe popullit i lihet vetëm një alternativë të ngrej leckat e tja mbath. Shërbëtorëve vetëm u lejohet tu marin një çik erë miljrdave para se të palosen në torbën e kryekusarit. Ndërkaq në faqet e e Ditës vlon debati se kush janë atdhe dashësit, të djathtët, të majtët, mender Mitatët apo Enverët, bashkpunëtorët e Hitlerit apo Stalinit debat sikurse duan dhe nxisin pa u ndier fare kusarët e PD,LSI dhe PS që të vazhdojnë të qetë profesioni e tyre të kusarisë. Të gjithë ju që komentoni këtu jeni lodër naive e liderrrave dinakë të prostitutave politike PD,LSI dhe PS. Në qoftë se do të broçkçollisim si në këto komente pa mbarim për pseudu idelizma të dështuara totalisht të së kaluarës, kemi harruar atë që jemi mbi të gjitha shqipëtarë dhe duhet të bashkohemi se kombi dhe vëndi është në rrezik nga armiqtë më të egër të shqiptarizmit, që janë katër pes përbindsha që po na manipulojnë me dinakri vetëm për t’na vjedhur, vetëm për t’na vjedhur. Mblidhni mëndjen bashkomentues se po shqyeni njëri tjetrin për të majtën dhe të djathtën që kanë vdekur me kohë dhe s’na japin asgjë për të tanishmen dhe të ardhmen e kombit që pret kudo , në Shqipëri, në Kosovë, në Maqedoni, në Mal të zi, në Sërbi , arvanitasit në Greqi, arbëreshët në Itali fjalën e mënçur që do të sjell si fillim bashkimin shpirtëror të shqipëtarëve kudo në botë jo përçarjen. Mjaftë me “intelektualër” të djathtë e të majtë që na helmuan me vrerin e tyre që s’paska të sosur dhe që sjellin përçarje duke u bërë vegla të liderrave kusarë brënda vëndit dhe armiqve të betuar antishqipëtar jashtë vëndit. Mesazhe bashkimi duhen për të krijuar frontin mbar shqipëtar kundër kusarëve që na qeverisin dhe armiqve jashtë kufijve që s’pushojnë për të na mposhtur si komb duke mbjell në fillim përçarjen. Bashkë komentues mblidhni mëndjen në qoftë se nuk jeni kocka lëpirës mjeran të kryekusarëve që na qeverisin ose duan të na qeverisin në të ardhmen. si Lulka që do të bëhet kryeministër jo si duan shqipëtarët me lista të hapura por me listën e mbyllur që ai ka pregatitur që tani pamvarsisht se cilët do populli. Vetëm mëndje mykurit i bjen legenave të ndryshkur e të ndotur deri në kutërbim të majtë e të djathtë?!!

  Reply to this comment
 25. demo July 22, 12:37

  I paska bere nder te madh Jashar Menzelxhiu me enver hoxhen te ndershmit ,baftziut Ibrahim Bicaku..
  Nnaaa.Nje kapul me nder i paskan bere!
  E derguan ne halete me mut te katundareve.
  Ja,ky eshte nderi qe i paskan bere Ibrahim beut.
  Prandaj ti i biri Shyqo Veizit ben mire mos shkruash per bejlere ,se ata i njohim ne,nuk i njihni ju proletaret.
  Ti ben mire te shkruash per uzina,kombinate qe ndertoi Cen Veizi me Shyqo pijanecin se e kishin pagen me te larte se shoku enver.

  Reply to this comment
 26. demo July 22, 13:03

  Kam pershtypjen qe kete shkrim e ka derguar vite me pare Leonard Veizi,i biri Shyqos,mos gaboj.
  Shkrimi eshte i dobet ,i manget,mungon informacioni i plote per Personazhin dhe familjen e tij. Pse?Sepse Leonard Veizi vjen nga nje familje pa kulture.
  I jati nuk ka qene burre i keq,,po ku do i gjente librat ti jepte kulture.Prandaj ky kujton se ka zbuluar ca sensacione qe (edhe ato jane te genjeshterta)do te mbajne shkrimin.
  Nje tabllo me te plote per figuren e Ibrahim bej Bicakut,e japin dy bejlere me prona dhe tradite qindra vjecare.Informacionin e plote e japin bejleret INTELEKTUALI dhe DEMO,..
  Nuk beheni dot ju proletaro-katundaret as gazetare,as shkencetare,..Tare beheni ju.

  Reply to this comment
 27. Goni July 22, 16:10

  Partizani Velo pse nuk bën emrin e vertete ose qe te përngjan më tepër ty kurv jo nga ana seksuale por nga perversiteti bashkëpunëtor i nazizmit dënohet në Shqipëri në Francë ose në Norvegji mëso pak edhe duaje atdheun tënd nqs je Shqiptar nqs tradhtar do t’a kuptoj

  Reply to this comment
 28. ?!! July 22, 18:12

  Vazhdoni ti bini fortë e më fortë legenit të ndryshkur të bejlerëve patriotë e të shkolluar që për Shqipërinë etnike bashkpunuan me nazifashistët duke u hedhur bashkë me Musolinin dhe Hitlerin në koshin e plehrave të fëlliqura të historisë botërore.
  Vazhdoni ju të palës tjetër ti bini legenit të ndryshkur të socializmit të Enver Hoxhës që vetë sekretarët e partive ja patën me hile dhe ja neveritën këtë socializëm një populli të tërë sa që kur sekretari i fundit, dhelpra Ramiz Alia i dha shqelmin përfundimtar pseudosocializmit hileqar të Enver Hoxhës mijra ikën si të arratisur nga një kamp robërish lufte, sikur shpëtonin nga kolera. Kujtoni vaporrët ngarkuar deri në maj të direkut me shqipëtarët e shkretë që arratiseshin nga Shqipëria socialiste e Enver Hoxhës.
  O ju legenaxhinjtë e majtë dhe të djathtë që ngelët me tamtamet e pseudo socializmit që ngordhi që para Enver Hoxhës dhe palës tjetër që hecin edhe sot me marrshin tamtameve fashisto nazistë të bejlerëve patriotë që ngordhën bashkë me Duçen dhe Fyhrerin më 1945. Problemi i sotëm nuk janë paeudopatriotizmi i Mitatëve dhe pseudosocializmi i Enverve.dhe bëmat e tyre thënë e stërthënë deri në bezdi akute për shoqërinë dhe popullin.
  Legenat e ndryshkur që ju i bini me forcën e pasionit tuaj duke ngritur lavdinë e Mitat bejve dhe Enverve që janë zhdukur bashkë me idetë e tyre të dështuara janë vetëm një ndotje akustike për skenën politike shqipëtere.
  Vazhdoni legenaxhinjë më fortë me argumentat tuja në kët faqe, gërmoni më thellë e më thellë në gjirizet e historisë për bejlerë dhe pseudokomunistë që të gjithë vetëm fatkeqsi i sollën dhe po i sjellin kombit. Vetëm kujdes se duke gërrmuar në gjiize përhapni edhe në këtë faqe aromën më të pështirë që infekton gjithë opinionin e shëndosh në botën shqipëtare.

  Reply to this comment
 29. lenci July 22, 20:10

  Ky Demo, Enver me tri mbiemra, Hoxha, Memishaj dhe Lepenica (dihet kush jane ata qe nderrojne emrat e tyre), njihet mire ne Vlore se cfare malli eshte, p[o na zevendeson Intelektualin, pas te cilit fshihet Uran Kostreci. Te dy i ka flakur nga radhet e veta PD. Dihet pse.
  E kisha me ELIOTIN. Nuk eshte e vertete qe Abaz Kupin e terhoqen angloamerikanet me anijet e tyre. Anglezet urdheruan misionet e veta qe te mos e merrnin Abaz Kupin. Dhe ata, sic e kane thene vete, nuk e morren.
  Abazi gjeti vete anije.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim