Një krahasim me tërmetin e 1979, struktura speciale që u shkri pas ’90

December 1, 2019 09:04

Një krahasim me tërmetin e 1979, struktura speciale që u shkri pas ’90

Ylli Pata

 

Tërmeti i 26 nëntorit të këtij viti është padyshim më i tmerrshmi dhe më tragjiku për shqiptarët në harkun e një shekulli.

Në vitin 1979, në Shqipëri, ra një tërmet edhe më i fuqishëm se ai  i kësaj jave por viktimat ishim në numër më të vogël, edhe pse të plagosurit ishin më shumë dhe dëmet materiale mjaft të konsiderueshme.

Një dokument i 16 prillit të vitit 1979, përkatësisht i Qendrës sizmologjike në Tiranë tregon pikërisht qartësinë dhe informacionin e bollshëm që specialistët e asaj kohe kishin për termetin e një dite më parë pra i datës 15.

Qendra sizmiologjike ishte një strukturë e specializuar dhe specifike, e cila punonte vetëm për raste tërmetesh 24 orë në 24, me turne dhe ekspertë që ishin ngushtësisht të fushës, jo thjesht me ekpertë të nivelit të lartë që do të thotë inxhinierë sizmikë e gjeologë por kishte një numër të madh punonjësisht të nivelit të dytë që merreshin non stop me matjet dhe administrimin e të dhënave.

Pas vitit 1990 qeveria shqiptare që erdhi në pushtet pas zgjedhjeve të 22 marsit  shkriu qendrat sizmiologjike duke nxjerrë pa punë kryesisht punonjësit e nivelit të dytë, ngaqë ata të nivelit të lartë ishin përgjithësisht profesorë universiteti dhe jepnin leksione në katedra dhe akademinë e shkencave.

Në këto 30 vjet qeverisje postkomuniste, asnjëherë ndonjë prej qeverive nuk vuri në axhendë riaktivizimin e qendrave sizmiologjike, qoftë edhe në ndonjë formë tjetër, ndoshta me katedrat e universiteteve të Gjeologji-Minierave apo të Ndërtimit, si qendra të tilla.

Vetëm po të lexosh komunikatën e 16 prillit 1979 shikon se vetëm me një grup specialistësh mund të arrihet lehtësisht pa konfuzion, bujë e përplasje mediatike një produkt i shpejtë, i saktë dhe natyrisht mjaft informative.

1979

Komunikatat zyrtare:

Komunikatat zyrtare të 16-17 prillit 1979

Republika Popullore Socialiste e Shqipërisë

Ministria e Punëve të Brendshme

Tiranë më 16.4.1979

Komunikatë operative nr.89

Qendra sizmologjike, Tiranë

Më 15.4.1979 ora 07.19 një tërmet shumë i fortë me magnitudë 7.25 sipas shkallës Rihter ndodhi 130 km në veriperëndim të Tiranës, me epiqendër në detin Adriatik. Intensiteti i tërmetit në epiqendër ka qenë mbi 9 ballë sipas shkallës MSK-1964. Është ndër tërmetet më të fortë të regjistruar në këtë shekull në territorin e Ballkanit.

Në territorin e vendit tonë, në bregun e lumit Buna intensiteti i tërmetit ka qenë rreth 8 ballë MSK-1964. Tërmeti shkaktoi 35 të vdekur dhe 176 të plagosur në rrethet e Shkodrës dhe të Lezhës. Në këto dy rrethe u shkatërruan 1730 shtëpi banimi dhe u dëmtuan 5115 shtëpi banimi, objekte ekonomike dhe social kulturore. Dëme u shkaktuan edhe në rrethet Krujë, Pukë, Dibër, Tropojë, Mat dhe Mirditë. Lëkundjet e këtij tërmeti u ndjenë në të gjithë territorin e vendit tonë, si dhe në gjithë Jugosllavinë, Greqinë Veriore, në Bullgari, në Itali, në Austri dhe në Gjermaninë jugore. Tërmeti shoqërohet me shumë pas goditje. Deri në orën 21.00 stacioni qendror i Tiranës ka regjistruar 206 pasgoditje, disa nga të cilat kanë patur magnitudë mbi 4.0. Më e forta nga to ndodhi në orën 15.43 me magnitudë rreth 6, sipas shkallës Rihter; lëkundjet e kësaj goditjeje janë ndjerë edhe në Tiranë.

Nga njoftimet e Degëve të Punëve të Brendshme rezulton se në Shkodër veç të vrarëve e të plagosurve janë dëmtuar 80 % e shtëpive të zonës së Velipojës, Bushatit, Barbullushit, në zonën e Dajçit dhe në fshatin Pentarë janë rrënuar krejtësisht 80% e shtëpive. Janë dëmtuar rëndë banesat e pikave kufitare Reç, Pulaj, Rushkull e Pentarë, kurse në efektiv nuk ka asnjë dëm. Në Lezhë ka dalë jashtë përdorimit furra e bukës të qytetit, është dëmtuar depoja e vjetër e ujit të pijshëm të qytetit, rrjeti elektrik dhe ai i ujit, ndërsa në fabrikën e letrës kanë ndërprerë prodhimin dy reparte.

Në Rrëshen ka patur 3 të plagosur, 3 shtëpi të shkatërruara dhe 40 të dëmtuara. Në Krujë është plagosur një person, janë dëmtuar 10 shtëpi dhe është dëmtuar lehtë ura e Matit (qarkullimi vazhdon normalisht). Në Mat janë dëmtuar 26 shtëpi. Në Dibër janë dëmtuar krejtësisht 7 shtëpi, ndërsa të tjera janë dëmtuar pjesërisht (midis tyre 8 objekte social kulturore). Është dëmtuar lehtë godina e p.k. Milninë dhe e pikës në hapjen në Fushë Çidhën. Kanë ngordhur 5 kokë dhi. Në Durrës në qytet janë dëmtuar rreth 80 ml mure rrethuese shtëpish, linja telefonike Manzë-Ishëm është ndërprerë, ndërsa në shkollën industriale të ndërmarrjes së peshkimit janë rrëzuar 30 ml mure rrethuese. Në Kukës është pla..gosur një person dhe janë rrëzuar disa oxhaqe (në Bushtricë), ndërsa në fshatin Arrëz u rrëzua një depo plehu kimik dhe disa oxhaqe.

 

Republika Popullore Socialiste e Shqipërisë

Ministria e Punëve të Brendshme

Tiranë më 17.4.1979

Komunikatë operative nr.90

Qendra sizmologjike, Tiranë

Deri në orën 21.30 datën 16.4.1979 stacioni qendror i Tiranës ka regjistruar gjithsej 513 pasgoditje të tërmetit të datës 15.4.1975. Pasgoditja më e fortë ra në orën 11.04 me intensitet në qendër 7 ballë MSK-1964, në Shkodër 6 ballë, ndërsa në Tiranë 3 ballë. Nga studimi i shpërndarjes së hapësirës së pasgoditjeve të tërmetit të datës 15.04.1979 rezulton se aktiviteti sizmik zë në zonë thuajse lineare me gjatësi rreth 100 km përgjatë bregdetit Adriatik, rreth 20-30 km larg bregut, nga Ulqini deri në Hercegovinë. Lëkundjet sipas mendimit tonë, do të vazhdojnë dhe për një kohë relativisht të gjatë.

 

j.l./ dita

December 1, 2019 09:04
Komento

20 Komente

 1. Leonard Veizi December 1, 13:26

  Krerët e shtetit përurojnë shtëpitë e reja të banimit

  Duke folur për vizitën e Enver Hoxhës menjëherë pas lajmit për përfundimin e punimeve që zhdukën pasojat e tërmetit, Muho Asllani kujton: “Kurrë ndonjëherë, në as-një vend të botës, ku kanë rënë e bien tërmete, nuk ishte parë që, brenda 5 muajve, të ndërtohen aq shtëpi banimi, pra të ristrehohen në shtëpi shumë më të mira se ç’i kishin, afër 100 mijë banorë. Të gjitha këto shtëpi të bukura e funksionale i morën falas nga shteti socialist, u bënë pronë personale e familjeve që u strehuan në to. Shoku Enver Hoxha në mitingun e madh të Barçallëkut më 19 tetor 1979 veç të tjerave tha: “Vëllezër e motra të Shkodrës, përfundimi me sukses të plotë i të gjitha ndërtimeve që u dëmtuan rëndë nga tërmeti i fortë i 15 Prillit 1979 është për të gjithë popullin, për Partinë dhe për mua një gëzim i papërshkruar. Ju uroj t’i gëzoni shtëpitë e reja, të kaloni në to një jetë të lumtur e të bukur, në familjet tuaja, me fëmijët tuaj”. Pastaj shoku Enver komunikoi se Presidiumi i Kuvendit Popullor i jep Shkodrës titullin e lartë; “Hero i Punës Socialiste”.

  Reply to this comment
  • intelektuali December 1, 13:41

   Karajozi Enverist, Leonard Veizi:

   Pallati i Thumanes ishte pallat me pune vullnetare si shpikje e Enverit, injorant pa shkolle dhe pa dipllome, ky pallat famekeq i Enverit ishte “Kulcedra Komuniste” qe vrau dhe zuri brenda gjysmen e viktimave te termetit te 26 nentorit, tre dite perpara se ju fanatiket e Enverit te ngazelloheshit dhe te harbinit duke festuar 29 nentorin e Zi jugosllav qe mbolli faren e keqe dhe te lig te Murtajes Bolshevike ne Shqypni,

   qe:

   ESHTE STRUMBULLARI I TE GJITHA TE LIGAVE QE I KANE NDODHUR VENDIT TONE PA FAT DERI ME SOT NGA KJO DATE E ZEZE SI KATRAN

   prandaj:

   Ne keto dite Zie dhe Morti mos bej propagande enveriste, por mbylle halen e fanatikut sepse o race e keqe veremlinjsh dhe kriminelesh dhe xhelatesh te Enverit, mallkimi i Zotit do te bejere shpejt direkt mbi ju o kelysha te Enverit qe prishet Kishat dhe shtepite e Zotit ne 1968 dhe nuk keni vene mend akoma deri me sot kur perdhunoni Kishat ne Tepelene, Permet apo ne Dhermi me kriminelet pinjolle te Shefqet Pecit,

   SI NJE RAZIL I SHQYPNISE QE PO KERKON TE ANTARSOHET NE BE

   Pse asnje ambasador nga Bota nuk te dergoi nje telegram te vetem urimi per 29 nentorin e Zi kriminal te Enverit o BOLE idiote cinike dhe budall fanatik?

   Reply to this comment
  • Sali December 1, 15:24

   Rrofte Partia, rrofte Enveri, se termeti desh na theri!
   Kishte shtet atehere, jo shaka!

   Reply to this comment
 2. MH December 1, 13:43

  E kuptoni qe ne ate kohe ne kishim shtet.Me artikulin e Ylli Popes duke kerkue kohen e humbur humbem shtetin dhe dificit me kohen se nuk po gjeme nji shtet ma normal se ai qe u shue.Jemi ne te njejtin nivel me rastin kur Berisha ne rinin e vet kerkonte lopen e humbur dhe humbi dhe vete.
  Ky satrap injoranit vicidolian.Jo vetem shojti institucionin e sizmologjise.Po ky rrote kasapit fodull shojti dhe akademin e shkencave.Shojti dhe sigurimin e shtetit nen preteksin se ishte i monizmit.Cfare nuk ka kunderveprue ky pisllek kundra vendit dhe popullit.Gjithe te zezat qe ti kene ardhur ne tru nga shlivovica e Beogradit.Sot rrin ne hije se mban ne krye te opozites shegertin me porosi te UDB-se Lulush kamarierin.
  Na tregon dhe kastrimet e gazetarve.Harron qe i vuni flaken dikur ne pushtetin e vet Gazetes “Koha Jone” dhe Nikoll Lesi servil i lepin bythen sa here pjerdh Berisha.
  Por dhe ma i poshter asht vete penel gjatoja qe ka gjithe keto te verteta dhe nuk e rras ne burg.
  Mire duhet te themi mbasi nga natyra nuk kemi si te hakrrehemi jemi nen sundimin e saj.Ky asht nji mjerim si gjithe bota para natyres.Por ti nenshtrohemi njeriut idiot i dal nga votat tona qe asht mish e gjak si ne.Asht e pa falshme kur e lyp ti japim rrugat dhe e mbajme per te na pri ne krye te vendit.Ky asht mjerimi ma lodhshem e ma i keputun i popullit.
  Ne termetin e vitit e diele 15 Prill 1979 u shuane 35 jete njerezish.Po kaq 35 veta u shuene ne aksidentin e makines Skoda ne Prekal nder to dhe Vajza e mundesit te mirnjohur Mirash Vuksanit.

  Reply to this comment
 3. Gzim Kulufi December 1, 14:01

  Jo per ta kthyer ate sistem mbrapsh, por nuk mund ti mohohet, se edhe pa celulare dhe pa autostrada, ekipet e emergjences te te gjitha degeve funksiononin ne rregull ne baze te ligjeve ne fuqi. Here-here behej edhe trajnimi per situata te ndryshme fatkeqsish. Mendja e te gjatit dhe te shkurterit, Edi Rames dhe Erjon Braces, as qe i kane shkuar neper mend trajnimet dhe pregatitjen e ekipeve te emergjencave ne dege te ndryshme. Ti pregatisnin biles edhe me mjetet e nevojshme, qe nuk kushtojne kushedi se sa!
  Te mos harrojme, se koktulja i Skraparit, Ilir Meta, dhe disa simologe te ndryshem e paten paralajmeruar qeverine se katastrofa e termetit ishte afer, sepse i kish dhene shenjat! Por prape ata ne gjume! Nuk e dime nwse do te nisin tani te therrasin specialistet e larguar, (ata pak qe jetojne ende), e te organizojne trajnimet e ndryshme dhe blerjet e nevojshme per situata te tilla?!

  Reply to this comment
 4. mirel December 1, 14:09

  Horrat e politikes pas 90es e shkaterruan shtetin ne themel, se keshtu grabitet me lehte. Se keshtu e shesin me lehte dhe token, dhe shqiptaret. Mall i lire tregu.

  Reply to this comment
 5. Shqiperia 1979 ose nje shtet nen tallon - rracion December 1, 14:34

  Sa shkruani i referohet Shqiperise se 1979 dhe ai “shteti qe kishim” atehere ka patur si me poshte :

  1 kg Mish ne muaj rracion per familje (me tallon)
  1 kg Djath ne muaj rracion per familje (me tallon)
  1 pako Kafe rracion ne muaj per familje (ne raste vdekjesh keshilli i lagjes te jepte nje karte ku te mund te merrje nja 2 pako kafe plus)
  Per 1 shishe Qumesht zije rradhen ne ora 2 te mengjezit

  Ky ishte “shteti qe kishim” para dhe pas termetit 1979. Nisi me trisketimin nga 1944 – 1945 dhe vazhdoi me tallonizim deri ne fund 1990. Se sa mund te quhet ky “shtet” kjo varet nga intelekti.

  Reply to this comment
  • besniku December 1, 15:35

   Je nje genjeshtar e mashtrues i rendomte. Kriza e mishit filloi pas tufezimit te bgetive, pas 1979, dhe jo menjehere por gradualisht.
   Sa per shtetin, ti mashtrues do te krahesosh ate kile mish qe merrnim ne jave, dhe gjithe ushqimet e tjera me plehrat kanceroze qe hame sot.
   Mqse qenke mire ne statistike na thuaj sa te semure me kancer kishte ne Shqiperi ne 1990 dhe sa ka sot, ne 2019??
   Na thuaj sa ishte shtimi natyral i popullsise ne 1990 dhe sa eshte sot??!!
   Kjo eshte llogaria e te mirave materiale dhe sigurise se jetes, jo broçkullat e tua.

   Reply to this comment
   • Shqiperia 1979 ose nje shtet nen tallon - rracion December 1, 20:22

    ti o besniku – Mos permend kot te mira materiale te kohes Merhumit qe duhej autorizim per nje TV, per nje frigorifer, per nje lavatrice, per nje kabine kompesatoje plazhi, per gjithcka! Ka me kancer e shkuar kancerit se ajo koha Merhumit qe nuk i nisi gradualisht si rren ti veten ti por nisi me triska buke ne 1944 dhe e mbylli me tallona ushqimesh ne 1990? Ate kohe kanceri nuk e sheqeros dot asnje se asnje nuk eshte aq i pasur sa te bleje te shkuaren ose ta tjetersoje sepse eshte nje popull qe e ka vuajtur jo pak por gjysem shekulli.
    Prandaj mos u referoni kot asaj kohe se sado probleme te kete sot nuk krahasohen me shqiptaret qe u vrane ne kufi per 50 vjet se donin te jetonin ne Europe. Kaq mjafton per mos t’ja pare me bojen kurre.

    Reply to this comment
  • s.g. December 1, 16:51

   Po sotë pa ushtri pa mburojtje shtetrore me 1 milion minus banorë me plus 1mil. diasporë a e mbanë vetëvehten Shqipëria me fondin e saj prodhues pa të hyrat nga jashtë qoftë edhe me tallona

   Reply to this comment
  • sorosianet December 1, 23:18

   O ti “Shqipeia 1979”, para do ditesh u botua nga OKB nje statistike: Ne vitin 1990 ne Shqiperi linden 83.000 dhe vdiqn 20.000; vitin 2018 linden 28 mije dhe vdiqen 22.000
   Ku kullot ti, apo ne imrin sali Berishes dhe Edi Trapit?

   Reply to this comment
   • kthellohuni ju sorosianet December 2, 08:51

    Rritje popullsie kane dhe vendet afrikane me varferi ekstreme.
    Rritje ZERO popullsie ka Suedia, Norwegjia me nivelin e jeteses nder me te lartet ne glob.
    Vetem ndonje naiv e quan rritjen e popullsise si rritje mirqenie.

    Reply to this comment
 6. Jamarber December 1, 14:46

  Te nxirren mesime,
  Në brezin e reres te mos rindertohet apo ndertohet as edhe nje strutture e re, dhe te kthehet hapesira duke shembur te gjitha objektet e dentuara.
  Stop babezise se Ndertimit.
  Kuvendi, nese ende kemi nje te tille, te nxjerre moratorium per ndalimin e ndertimeve në brezin e reres

  Reply to this comment
 7. intelektuali December 1, 14:46

  Gazeta DITA:

  Nuk beni mire qe censuroni replikat e intelektualit qe kane te bejne me denoncimin e Regjimit Sadist dhe Kriminal te Enverit dhe publikimet mashtruese krahasuese te asaj kohe llahtar me komente debile te fanatikeve ne kete drejtim nuk ndihmoje per zgjidhjen e problemit qe qendron tani para shqyptareve mjerane te goditur rende nga termeti, por vetem:

  I HEDHIN BENZINE ZJARRIT NE SITUATE TE TENSIONUAR

  sepse:

  ME KRAHASIME ENVERISTE TE KOHES SE QEPES TE PARTISE SE PUNES NUK PERBALLOHEN PASOJAT E TERMETIT LLAHTAR TE 26 NENTORIT SI NJE NDESHKIM I ZOTIT PER VITIN FATAL 1968

  kur:

  Enveri dha urdher per prishjen e Kishave dhe Xhamive te Zotit dhe i beri shqyptaret si robote te bindur te Partise, si nje fis TE PAFE kanibalesh prej Afrike Zulu qe besojne vetem tek Bosi dhe Partia. Ketyre fanatikeve te Enverit dhe Partise dua t’ju them dhe t’ju ve ne dukje,

  se:

  Pallati ne Thumane qe vrau me shume se gjysmen e viktimave ishte pallat me “pune vullnetare” te Enverit dhe cdo sensilibizim apo krahasim me ate kohe llahtar do te ishte nje sakrilegj i lig ndaj Zotit qe hidhet ne media si nje dashakeqesi ekstreme ndaj shqyptareve te varfer qe aktualisht kane humbur gjithshka.

  Me nje etike te larte qytetare dhe me respekt:

  intelektuali

  Reply to this comment
 8. intelektuali December 1, 21:17

  U zgjova Une. Dola nga burgu e po aktivizohem prape KE Dita.

  Po anglezet qe Lane Korfuzin e na hyne ne ujrat territoriale dhe e hengren.
  Po mirë Ju BE U krujten vete.

  Tani qe i falemi zefpllumit hafije pedofile, e qe kemi babamondin e ate tjetrin qe bleu spitalin e at katolikun e mbi te gjitheve janullen tani e kemi ne terezi.

  Shtepite do ngrihen vete.
  Nje te fryme janulla ndonje pordhe ai tjetri, mbasi ti Ken vjedhe gjithe ndihmat, shpit do ngrihen me urdherin e peshkut.

  Me te mira me te bukura me te forta se me pare, lart e me lart ne qiellin e kalter bile me lart se Minarete e xhamive dhe kullat e kishave.

  Enveri ai ndertoi shtepite PAS termetit.
  Kush e ka thene.
  S’eshte e vertete. Une kete gje se kam dit.

  Do Kem qene prape ne Burg Ato 6 muaj.
  Isha perpjekur me Helmu lopen e races xhersey.
  Po Ma futi lopa.
  Pelliti (ne gjithese isha tu e marr me te mirë) dhe e degjuan fshstaret e me rethuan e theriten te plotfuqishmi.

  Dhe Une i Bona nja 10 vjet Burg.

  Ja U Them Une shqyptar nga Long Beach me shume experience persa i perket termeteve te dobta e te forta.

  Me Etikete teper te larte qytetare, Po Kur kujtoj Bahrine me iken tavani.

  Ju pershendes o shqyptaret.

  I Jam lutur kadarese, Si dy qytetare disidente e me kulture te larte qytetare qe jemi, dhe ai me premtoi se do dhuroj 2 milion Eur per te demtuarit nga termeti.

  Une per vete Si kam marre honoraret.

  Kur te Me jape tufa qe i merr nga fondacioni ich nderum adenauer atehere do kontribuoj dhe une.

  Rrofte Shqypnia!

  I pavdekshem vepra e Komandantit legjendar Enver Hoxha!

  Reply to this comment
 9. intelektuali December 1, 22:29

  U zgjova Une. Dola nga burgu e po aktivizohem prape KE Dita.

  Po anglezet qe Lane Korfuzin e na hyne ne ujrat territoriale dhe e hengren.
  Po mirë Ju BE U krujten vete.

  Tani qe i falemi zefpllumit hafije pedofile, e qe kemi babamondin e ate tjetrin qe bleu spitalin e at katolikun e mbi te gjitheve janullen tani e kemi ne terezi. S’kan cfare na bejne termetet.
  Btw ketu ne Long Beach i thone earthquake.

  Shtepite do ngrihen vete.
  Nje te fryme janulla ndonje pordhe ai tjetri, mbasi ti Ken vjedhe gjithe ndihmat, shpit do ngrihen me urdherin e peshkut.

  Me te mira me te bukura me te forta se me pare, lart e me lart ne qiellin e kalter bile me lart se Minarete e xhamive dhe kullat e kishave.

  Enveri ai ndertoi shtepite PAS termetit.
  Kush e ka thene.
  S’eshte e vertete. Une kete gje se kam dit.

  Do Kem qene prape ne Burg Ato 6 muaj.
  Isha perpjekur me Helmu lopen e races xhersey.
  Po Ma futi lopa.
  Pelliti (ne gjithese isha tu e marr me te mirë) dhe e degjuan fshstaret e me rethuan e theriten te plotfuqishmi.

  Dhe Une i Bona nja 10 vjet Burg.

  Ja U Them Une shqyptar nga Long Beach me shume experience persa i perket termeteve te dobta e te forta.

  Me Etikete teper te larte qytetare, Po Kur kujtoj Bahrine me iken tavani.

  Ju pershendes o shqyptare.

  I Jam lutur kadarese, Si dy qytetare disidente e me kulture te larte qytetare qe jemi, dhe ai me premtoi se do dhuroj 2 milion Eur per te demtuarit nga termeti.

  Une per vete Si kam marre honoraret.

  Kur te Me jape tufa qe i merr nga fondacioni i nderum adenauer atehere do kontribuoj dhe une.

  Rrofte Shqypnia!

  I pavdekshem vepra e Komandantit legjendar Enver Hoxha!

  Reply to this comment
 10. intelektuali December 1, 22:30

  U zgjova Une. Dola nga burgu e po aktivizohem prape KE Dita.

  Po anglezet qe Lane Korfuzin e na hyne ne ujrat territoriale dhe e hengren.
  Po mirë Ju BE U krujten vete.

  Tani qe i falemi zefpllumit hafije pedofile, e qe kemi babamondin e ate tjetrin qe bleu spitalin e at katolikun e mbi te gjitheve janullen tani e kemi ne terezi. S’kane cfare na bejne termetet.
  Btw ketu ne Long Beach i thone earthquake.

  Shtepite do ngrihen vete.
  Nje te fryme janulla ndonje pordhe ai tjetri, mbasi ti Ken vjedhe gjithe ndihmat, shpit do ngrihen me urdherin e peshkut.

  Me te mira me te bukura me te forta se me pare, lart e me lart ne qiellin e kalter bile me lart se Minarete e xhamive dhe kullat e kishave.

  Enveri ai ndertoi shtepite PAS termetit.
  Kush e ka thene.
  S’eshte e vertete. Une kete gje se kam dit.

  Do Kem qene prape ne Burg Ato 6 muaj.
  Isha perpjekur me Helmu lopen e races xhersey.
  Po Ma futi lopa.
  Pelliti (ne gjithese isha tu e marr me te mirë) dhe e degjuan fshstaret e me rethuan e theriten te plotfuqishmi.

  Dhe Une i Bona nja 10 vjet Burg.

  Ja U Them Une shqyptar nga Long Beach me shume experience persa i perket termeteve te dobta e te forta.

  Me Etikete teper te larte qytetare, Po Kur kujtoj Bahrine me iken tavani.

  Ju pershendes o shqyptare.

  I Jam lutur kadarese, Si dy qytetare disidente e me kulture te larte qytetare qe jemi, dhe ai me premtoi se do dhuroj 2 milion Eur per te demtuarit nga termeti.

  Une per vete Si kam marre honoraret.

  Kur te Me jape tufa qe i merr nga fondacioni i nderum adenauer atehere do kontribuoj dhe une.

  Rrofte Shqypnia!

  I pavdekshem vepra e Komandantit legjendar Enver Hoxha!

  Reply to this comment
 11. intelektuali December 1, 22:42

  My comments please

  Reply to this comment
 12. Labi December 11, 19:21

  Po ku je o Enver djali,ne ketej na mori malli, kur na gjejne taksirate te tilla dhe na bie ne mend ajo kohe e kujtojme dhe Enverin,pa asnje ndihme nga jashte,buk caj e djath i beri shtepit ne dy qytete,tani na ka ardh gjith bota e na ndihmon ne akoma nuk kemi bere hesapet sa dem kemi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim