Një kryeministër dhe 20 afrikanë

August 28, 2018 11:50

Një kryeministër dhe 20 afrikanë

 

Nga Genc Burimi

Kryeministri i Shqipërisë rrahu gjoksin në shtypin italian se Shqipëria po e ndihmon Italinë në krizën e refugjatëve duke pritur fillimisht 20 prej tyre nga një anije me 150 që ka zbarkuar në Siçili, dhe më pas po qe nevoja më shumë.

Si zakonisht Rama na vuri para faktit të kryer si ajo historia me armët kimike. Si në atë rast edhe ky me refugjatët shtron të njëjtat pyetje. Si në formë ashtu dhe në pasojat e paparashikueshme që mund të mbartin vendime të tilla nën vulën e arrogancës.

Më mirë refugjatë të huaj apo refugjatët tanë?

Pyetja e parë legjitime që shtrohet është se kush e autorizon kryeministrin tonë për një bujari të tillë pa i marrë mendimin popullit të tij në një “debat publik” si ç’ia ka marrë dorën këto kohët e fundit anekënd Shqipërisë, ose më minimalja pa iu referuar Kuvendit të Shqipërisë? Në cilën demokraci, për çështje kaq serioze, ekzekutivi e quan vetën superior ndaj të zgjedhurve të popullit në parlament?

Apo mos ndoshta ftesa e Ramës është thjesht personale sepse ka aq shtëpi të madhe, oborr e personel pashai sa të strehojë tek ai 20 afrikanë, sa për fillim…

Po qe kështu, do t’i propozonim me shumë seriozitet Edi Ramës që në vend të eritranëve të presë më mirë 20 familje shqiptare nga ata mijëra azilkërkues shqiptarë, nëna dhe fëmijë të gjakut tonë që po vuajnë në kampe të padenja në zemër të Europës. Nuk është ironi, por një thirrje revolte, sepse sinqerisht, kjo ftesë e qeverisë shqiptare të presë refugjatë të Eritresë është një fyerje për vetë refugjatët e Shqipërisë. Në momentin kur shqiptarët dynden të largohen masivisht nga “parajsa”, qeverisja e paaftë t’i mbajë me vende pune, siguri publike dhe rroga të denja, duket sikur po i bën thirrje simbolikisht një gjaku të ri e të huaj për t’i zëvendësuar ata.

Ky është vetëm fillimi…

Një tabu u thye. Disa gojë të këqija nga Perëndimi kanë një term për këtë, atë të “grand remplacement”. Por shqiptarët nuk janë aspak ksenofobë. Ata racionalisht s’mund ta kuptojnë ketë logjikë të kësaj qeverie që i shtrin qilimin e kuq Italisë për t’i marrë afrikanët që ajo nuk i do, dhe nuk i shtrin një dorë lutëse shqiptarëve që mos ta braktisin vendin e tyre…

Sa për atë fabulën e Ramës se po ndihmojmë Italinë meqenëse dhe ajo na ka ndihmuar kur në fillim të viteve ’90, afrikanët ishin shqiptarët, ajo të lë vërtetë më gojë hapur. Në atë kohë ne po vdisnim urie. A janë duke vdekur gjë sot urie italianët?! Italianët po vuajnë nga taksa të larta. Dhe Shqipëria me mënyrën e saj po “i ndihmon”, sepse ka më dhjetëra mijëra italianë që po instalohen në Shqipëri. Ç’lidhje ka këtu një anije me 150 refugjatë të bllokuar në portin periferik të një vendi prosper me 60 milionë banorë që ta bëjë Shqipërinë të vrapojë në ndihmë të Italisë?!

Kjo histori s’është thjesht megalomani demagogjike e Kryeministrit shqiptar që e pa emrin në axhanset më prestigjioze të botës se po ndihmon Italinë duke pritur 20 refugjatë. Po të donte t’i kthente Rama Italisë “kusurin” për pritjen që u bëri refugjatëve shqiptarë të ‘90-s, Rama mund të dërgonte gjithë qeverinë e tij me kominoshe për të ndihmuar italianët në gërmadha kur u tronditën nga tërmetet.

Shqipëria po instrumentalizohet në sherrin paneuropian mbi refugjatët midis Italisë dhe Francës

Mos ta harrojmë po ashtu se përpjekje të tilla zululandeske të qeverisë sonë, në vend që ta lehtësojnë axhendën e integrimit siç ia përrënden me ironi gazetarët italianë Ramës, thjesht kjo “bujari” e jona rrezikon të përjetohet si provokim për vende si Franca që na e ka dhënë tashmë një karton të kuq.

20 refugjatë që po merr Shqipëria nuk i zgjidhin asnjë punë Italisë. Por qeveria e Kontes shpreson kështu të na (keq)përdorë, të na instrumentalizojë në konfliktin politik që ka hapur më Francën dhe Europën se kush duhet t’i presë migrantët që dergjen ujërave të Mesdheut. Duke e marrë Shqipërinë e varfër si vullnetare, qeveria populiste italiane synon padyshim të poshtërojë kështu partnerët e saj europianë si kopracë dhe të pashpirt.

Një gjë e tille s’i ka shpëtuar dhe gazetarit të BBC që mori në intervistë ministrin tonë të jashtëm Ditmir Bushati më pyetjen “A po i dërgon kështu Shqipëria një mesazh edhe disa vendeve të Evropës së Veriut, të cilat kanë qenë më pak mikpritëse?”

Shqipëria duhet t’u qëndroje sa më larg këtyre larjeve të hesapeve midis europianëve nëse ka dëshirë vërtet të mos i komprometojë shanset për hapjen e negociatave. Toni është rritur në mënyrë shumë të rrezikshme midis Italisë dhe Europës në atë pikë sa mund të bllokohet funksionimi i Komisionit Europian nëse zv/Kryeministri italian vë në ekzekutim kërcënimin për veto bllokuese ndaj buxhetit të Europës.

Mbrëmë, presidenti francez Makron nuk “e fali” në një fjalim para ambasadorëve të Francës të mbledhur në Paris duke i trajtuar udhëheqësit e rinj italianë si ksenofobë. “Italia e tanishme është oportuniste, – tha Makron, – sepse ajo do që të përfitojë nga subvencionet evropiane, por duke refuzuar detyrimet që rrjedhin. Ajo që po i ndodh Italisë sot me këta udhëheqës të rinj, jemi në europianët e tjerë që e kemi provokuar më mungesën e politikave të solidaritetit. Por a duhet kjo të justifikojë sjellje kaq ksenofobe? Aspak, sepse dhe vetë ksenofobët nuk sjellin asnjë zgjidhje për të këqijat që ata denoncojnë”, u shpreh Makron duke i hedhur kështu edhe më shumë benzinë zjarrit që është ndezur midis Italisë dhe Francës mbi çështjen e refugjatëve.

Në këtë situatë kaq të tensionuar, fut “hundën” si pykë Edi Rama dhe duket sikur merr krahun e Italisë duke i deklaruar shtypit italian se “Italia ka bërë shumë për Evropën por për një kohë të gjatë ajo është lënë vetëm”.

Është lënë vetëm nga kush? Nga Franca dhe Gjermania, dy vendeve të cilave Shqipëria ia ka nevojën në trajektoren e saj të afrimit me BE-në? Këto janë debate shumë të mpleksura që s’i takon ”liderit maksimo” të Tiranës t’i zgjidhë. “Fajin” në lidhje më refugjatët që dynden në Itali s’e kanë egoizmat e Europës së veriut, franceze, gjermane e nordike, por ato të Europës qendrore më Hungarinë në krye.

Franca dhe Gjermania e kanë propozuar qartë dhe shkurt. Hajde t’i ndajmë proporcionalisht midis 28 vendeve europianë refugjatët që mbërrijnë në dy dyert kryesore të Europës, në Itali dhe Greqi. Vendet që thonë një jo kategorike janë Hungaria, ndjekur nga Polonia, Sllovakia dhe Republika Çeke. Përballë kësaj vetoje, sigurisht Franca do të refuzojë që të marrë mbi supe pjesën që vendet e tjera të BE-së refuzojnë ta marrin.

Zgjidhja? Është ajo e hidhura që propozon tani presidenti francez: të ribëhet Europa me “rrathë koncentrikë”, vendet më solidare dhe që nuk përdorin veton të krijojnë bërthamën e një Europe të re me vlera të përbashkëta. Vendet që s’duan të rrinë jashtë.

Në këtë këndvështrim, Europa nuk sheh më nga zgjerimi, por nga zvogëlimi dhe kjo nuk është fare një ogur i mbarë për Shqipërinë. S’do të na mbetej pastaj veçse të bashkoheshim më Italinë, dhe kështu s’do të kishte më problem për Ramën t’i ndante me Romën refugjatët si brenda një shteti të vetëm. Nga timonieri ynë çfarë s’pritet…

August 28, 2018 11:50
Komento

68 Komente

 1. korçari August 28, 12:23

  Z.Burimi çdo shqiptar ka te drejte te kritikoje qeverine e vet dhe ka vend per te kritikuar por ne nje shtet demokratik behen zgjedhje dhe kush fiton merr te drejten e drejtimit te vendit per 4 vjet dhe keshtu k/ministri vendos te pranoje 20 emigrante (ne fakt duhet te te kerkoje falje qe nuk te pyeti ty)dhe mjaft bete demagogji pasi jemi vendi i pare ne Europe per emigracion ku gjysma e popullsise jeton e punon jashte Shqiperise dhe per t’a mbyllur nqs populli nuk eshte dakord me kete qeveri thjeshte nuk do t’a votoje.USA nuk do te ishte USA nqs nuk do te pranonte emigrante dhe midis tyre dhe shume shqiptare.Bashkoju emigrant Lubonjes ne luften kunder emigranteve mbase ben ndonje lek si ai…

  Reply to this comment
  • Illyria-Shqiperia August 28, 12:43

   Cfare flet mor Korcar. Po Amerika eshte krijuar nga emigrantet, c’lidhje ka kjo me vendin me te korruptuar e me te varfer te Europes? Si nuk mund te kuptoni, qe fusni percarje ne popull, urrejtje? Si nuk mund te kupton I, qe pushtetaret tane marrin gjithmone krahun e gabuar?! Historikisht. Po Kroatet, serbe, ukrahinas, moldave emigrante nuk ka ne BE, qe vetem ne duhet te jemi gjithmone me dore ne zemer?! E keqja e ketij vendi Jane pushtetaret e tij dhe disa laro globaliste e megalomane me brekushe neper Kembe.

   Reply to this comment
   • Laert August 28, 16:39

    Korcari ka plotesisht te drejte. Nje bravo e madhe z. Rama.

    Reply to this comment
   • Turi August 29, 03:06

    Gazetari vendoset qartazi ne krah te Frances! Sigurisht z. Burimi punon ne France (per radion Franceze) dhe nuk mund te beje ndryshe vetem te percjelle interesat e Frances qe i futi gishtin Shqiperise gjate samitit te fundit te BE-se. E kuptojn zellin tuaj z. Burimi. Por nga ana tjeter nuk bie dakord edhe me z. Rama qe merr vendime te rendesishme pa Kuvendin dhe pa mendimin e popullit te tij. Po ashtu varferia shqiptare nuk mund tja lejoje KM te vendit luksin te ftoje emigrante ne nje vend emigrantesh ku 1/3 e popullsise eshte larguar dhe po largohen edhe me shume.

    Reply to this comment
  • koment August 28, 12:48

   Mos kini merak, nese e vazhdon kete politike per migrantet e huaj nuk do ta votojme me.
   E thene kjo nga mbeshtetes te tij deritani.

   Dhe mos beni gafe te krahasoni Shqiperine me nje vend si USA.

   E sa per vend emigrantesh, afrika ka me shume emigracion se ne, c’do te thote kjo, qe afrika te pranoje emigrante nga psh. Poli i Veriut?? Ashtu si ne u dashka te pranojme emigrantet e botes.
   Late nam me hipokrizine mbi migracionin.
   Edi Rama ka per ta marre pergjigjen ne zgjedhjet me te aferta.

   Reply to this comment
  • Feniks August 28, 16:32

   Llogjika e Genc Burimit eshte e sakte,ndersa Rama vazhdon te veproje me populizmat e tij!
   Nuk eshte krahasim korrekt ai qe bejne disa idiote ketu,se meqenese mbi 1 milion shqiptare jane emigrante newper bote,atehere ne duhet te pranojme te na vije refugjate te tjere tek ne!
   Kjo eshte llogjike idiote,se nje shtet qe nuk mban dot njerezit e tij me buke,si do te mbaje refugjate te tjere ketu?
   Ne se vendi yne qenka kaq i pasur sa te poranoje mijra refugjate ketu,si spjegohet qe vitin e kaluar 367 mije persona aplikuan te ikin nga Shqiperia?
   Rama nuk e vret mendjen qe te ndreqe jeten e shqipotareve ketu,por do t’u dale ne mbrojtje Italise,qe 20 refugjate nuk i ka aspak problem,qe t’i fute ne nje kasolle kashte!
   Ne vshtepine e fukarait mos kerko buke se ai atre e ka mangut per bvetre!
   Buken kerkoje tek pasaniku se ai nuk e ka problem te te jape te hash,te te veshe apo te te shkolloje!
   Veprimi i Rames eshte totalisht populist dhe behet per reklamen e qeverisjes se tij e jo me hallin e refugjateve!

   Reply to this comment
  • KORÇARI August 29, 10:35

   O Korcar, mos u ngatërro me USA, Amerika nuk ishte dhe nuk është Komb ETNIK, Amerika është shtet Multi Etnik që në krijimin e saj .
   Shqipëria dhe gjithë Europa janë SHTETE ETNIKE dhe nqs në Shqipërinë e 1.5 milion banorëve strehojmë 600 mijë refugjatë atëherë defacto SHPËRBËHET KOMBI ETNIK SHQIPTAR.
   Pra Korcar , MOS NGATËRRO KEKUN ME BYREKUN. Franca që ka shumë më tepër banorë se ne ka pranuar jo më shumë se 300-400 mijë refugjatë, Ndërsa ky GALLOFI YNË premtoi se do pranojë 600 mijë.
   KJO PËRBËN TRADHËTI TË LARTË NDAJ KOMBIT.
   SHQIPËRIA NJË SHTET QË EKSPORTON EMIGRACION MASIV ,ZOTOHET TË IMPORTOJË REFUGJATË?????? PYETJA QË LIND ËSHTË , PËRSE SHQIPËRIA NQS KA KAPACITETIN E IMPORTIMIT TË REFUGJATËVE NUK NDALON EKSPORTIN E REFUGJATËVE ??????
   IMPORT REFUGJATËSH BËJNË SHTETET E FUQISHME EKONOMIKISHT PËR KRAH TË LIRË PUNE , NE QË KEMI PAPUNËSI NË SHIFRA TË FRIKSHME PËRSE KËRKOJMË TË BËJMË IMPORT , PËR KRAH TË LIRË PUNE SIGURISHT QË JO, ATËHERE PËRSE ?????
   MOS NDOSHTA KA NJË PLAN PËR SHPËRBËRJEN E SHTETEVE ETNIKE ME QËLLIM KRIJIMIN E ATYRE MULTIETNIKE ????
   SHTET MULTIETNIK = ME SHFRYTËZIM MË TË LEHTË TË POPULLSISË .

   Reply to this comment
   • korçari August 29, 11:18

    O ti byrazer nga Korça nuk e di se ne ç’stan ha bar ti se une nuk di qe do te pranojme 600.000 emigrante siç duket kullot ne stanet e Salehut nga Mali i Thate dhe e perseris se eshte absurde kur shtetet e tjera pranojne 1.4 milion banore ne te dalim me flamurin e kunder emigranteve pasi me llogjiken e nje lopçari atehere i bie qe keto shtete t’i kthejne prapsht gjithe shqiptaret dhe se fundmi Europa ka caktuar kuota per çdo shtet pra qe ben pjese ne BE per pranimin e emigranteve dhe meqe thua Franca ka rreth 10 milione arabe te natyralizuar pra qe i bie rreth10% te popullsise…

    Reply to this comment
 2. geg hyseni August 28, 12:32

  Z.Burimi,kesaj radhe uji nga burimi juaj eshte mjaft i turbullt…ose me sakte nje shkrim tendencioz..Rama..Rama…pa asnje rrugezgjidhje te qarte…Me çudite fakti qe DITA i ka dhene faqen e pare si publicitet!! Emigracioni vjen nga zhvillimi i pabarabarte midis shteteve, nga vatrat e lufterave, por edhe nga praktikat diktatoriale te regjimeve antipopullore….Ky fenomen duhet luftuar qe ne origjine…duke amortizuar shkaqet…Etj..etj…

  Reply to this comment
  • 123 August 28, 12:46

   Dmth Shqiperia tani qe po merr jevgjit e afrika, ka arritur te gjitha kushtet per te qene vend lider ne bote, ne te gjitha fushat? Po ashtu dhe shpetimtare. Nuk e dinim. Po nje pyetje ia Ben vetes? Pse 80 % e shqipetareve duan te ikin?

   Reply to this comment
  • redaktor August 28, 12:50

   Po.pse eshte tendencioz.
   Mire thote
   Ne.kemi shqiptaret n dite te hallit refugjate dhe bejme si bujare hipokrite kot me kot

   Reply to this comment
 3. Nik Curri August 28, 12:33

  Pa cfare mund te presim nga prostituta Rilindje e Rames, se nje prostitute njeri si ai qe merret me kurva tan diten cdo gja pritet…, a s’po e kuptoni mor milet se ky Rama na dul me shume se funderrine qe tha Ilir Meta, ne 2011’ten, ky paska qan nje plehne, rrugac, ndynesine, felliqsine e cfare me thane ma..s’din me ba asgja veç me ba mesazhe me kurvat qe i ka ba ministre, Manastirlijet, Nikollat, Xhackat, Gjonajn, Sonila Qato’n qe kan te shkrume n’ball se jane kurva rrugsh…sikur kan vdek burrat ne ket ven, dhe tash ka fillu me ba PPP dhe ministri-plehne i tij Arben Ahmetaj, qe merr nga tre prostituta ne makine cdo dite dhe rri moteleve, na u jep PPP-te rrugaceve shokeve te vet dhe ndan paret me ta..Apo aj Ditimi Bushati qe asht bq..dhe ai e mbane minister ? Po at Senila Mesin nga Malesie Madhe qe vjen per here t’pare ne Tirane nga e gjet, a s’ka burra-intelektuale ky ven po vec kurva ? Dhe nga burrat muer Pandeli Markjon qe e dim t’tan se asht debil dhe zgerdhihet si idjot e s’di me ba asgja..Keta u ka ardh koha me i var n’mes Tiranes o popull bageti qe po thu se Rama po ban qeveri!!!

  Reply to this comment
 4. koment August 28, 12:51

  Poshte Rama
  Poshte Ditmir Bushati

  Reply to this comment
  • Xha Beqo August 28, 16:38

   Ore koment per te fshire prapanicen. Po ti me komentin me siper ishe gjasme mbeshtetes i Rames deri tani. Ceshte kjo metamorfoze nga nje koment te tjetri. Apo je nje bajge vicidoliste qe harron se cthua dhe cflet. Rama duhet pergezuar per kete vendim. Ndonese nje shtet i vogel ne japim mesazhin se kriza e refugjateve nuk zgjidhet me ultimatumet e neofashistit Salvini duke i lene keta fatkeqe dy jave ne det te hapur por kerkon nje nje vendim gjitheperfshires te gjithe steteve te BE. Dhe kur degjon keto komente racistesh nga nje komb qe ka 1/3 e tij si emigrante ne tere boten te vjen ti thuash vetes O sa mire mos me qene shqiptar.

   Reply to this comment
   • koment August 28, 17:19

    Shko shiti tjeterkund hipokrizite neoliberale, idiot dogmatik qe mezi di dy llafe nga demokracia.
    Jo kushdo qe s’bie dakord me ramen eshte vicidolist shpellar.
    Mbajeni yryshin me migracionin dhe akuzat rraciste ti e kushdo tjeter.
    Hapni syte mos shkoni qorrazi me cdo llafazanllek intelektualist qe prodhon perendimi.

    Reply to this comment
  • Po , Po August 28, 19:25

   Se ke duhet te hedhim poshte , na i the ti komentuesi “koment” , por nuk na the se ke duhet te ngreme lart ne vend te tyre , sepse eshte e kuptueshme , nuk mund te rrime pa qeveri ! Ndoshta nuk ke guximin ta thuash , qe kerkon te ngresh lart “yllin ne ngjitje” te Shqupit , apo te rikthehemi nen diktatin e bajraktarit serb te Vicidolit , qe jane te sterkonsumuar e diskredituar ne syte e popullit dhe ne pritje per te dale para drejtesise ?!

   Reply to this comment
 5. N.VJOSA August 28, 13:14

  Or Genc,
  Ti qenke me te vertete G e n c…
  Nga fytyra se si pozon me gojen hapur, te le pershtypjen e nje gallofi qe kerkon te dukesh se je dikushi… Goja pak hapur tregon se ke doza skicofrenie, doza te te semurit mendor.
  Qenka bere nami se pranoi Rama 20 refugjate afrikane!
  E para, Rama eshte Kryetar i Ekzekutivit dhe i Mazhorances se nje republike parlamentare dhe i ka te gjitha kopetencat te vendos ne emer te Shumices!
  Merkeli pranoi afro 2 milion refugjate dhe nuk u be nami…
  E dyta, veprimi i Rames eshte nje gjest jo per tu kritikuar ,
  por per tu lavderuar!
  Per tu lavderuar, sepse duke pranuar 20 refugjate, qe jane pothuajse te paperfillshem per nje shtet me tre milion banore, politikisht flet shume!!
  Se treti, eshte nje gjest Politik ndaj nje kontinenti te tere, sic eshte Afrika e zeze, refugjatet e se ciles i jane drejtuar Europes jo nga qefi, por nga halli, mjerimi…
  Se katerti, eshte nje veprim qe i tregon europianve se ,
  neve qe Europa na ka pranuar afro gjysmen e popullates, jemi te tille qe,
  aq sa kemi mundesi,
  ti pergjigjemi ketij problemi mbare boteror sic eshte shperngulja masive e popullatave qe jetojne ne mjerim…
  Se pesti, tregon bujarine e popullit shqiptar, i cili edhe pse ne veshtiresi vet, tregon solidaritetin , bujarine dhe mikpritjen…A nuk ishim ne qe per pak dite strehuam afro gjysem milion Kosovare te debuar nga lufta e pergjakshme dhe genocidi serb?
  Pse me zezaket u dashka te tregojme fytyre tjeter?
  Jo or Genc, ti mund ta kritikosh Ramen per te tjera te meta por jo per kete gjest solidariteti qe eshte me se shumti nje gjest simbolik…
  Genc, per mua ti je thjesht nje kritizer i semure, qe i ndihmon Luftes se piste politike ne Shqiperi…
  Europa eshte e mbushur me popullsi me ngjyre, u be nami se do vikan ne Shqiperi 20 zezake fatkeq, kur ne shqiptaret kemi mbushur boten, ne te pese kontinentet me refugjate?
  Gjuha rrotullohet si ta rrotullosh, por ne kete rast veprimi i Kryeministrit shqiptar eshte simbolik,
  d i n j i t o z…
  Dhe pike.
  Fjalet e teperta jane fukarallek, ose po te shprehemi ne stilin shekspirian,
  SHUME ZHURME PER ASGJE…!

  Reply to this comment
  • mirel August 28, 16:26

   Le nam o n vjosa. Ramuti eshte nje kriminel ordiner qe perdor emigrantet per qellimet e tij politike. Dhe nuk ve fare interesat e shqiptareve ne tavoline.
   Megalloman i qelbur dhe tradhetar.
   Keto jane dy nga “virtytet” me te “mira” te Ramutit

   Reply to this comment
   • N.V. August 28, 17:37

    Nam le ti @mirel Trapi,
    Cdo koment e ke mbushur me mut…Ramuti ketu , Ramuti atje…Me sa duket do jesh shume me i mencur se Rama…(!)
    Kandido, mbase te votojne ty shqiptaret per kryeminister…
    Sa per ata 20 emigrante afrikane, mos ver shume merak se nuk ka gjasa te qendrojne as ne Shqiperi, as ne Itali, as ne Gjermani , as ne Zvicer e ne Austri, por syrin e kane ne ato vende qe kane koloni ne Afrike, Anglia , Franca etj, se ata e dine me mire se ty e se une se ku kane me shume te drejta dhe trajtohen si njerez.
    Nuk rri dot pa e politizuar e zmadhuar edhe kete sebep per te share Ramen. I leshon fjalet si bajga…
    E habitshme, sikur ju ka zene frymen Rama…!!!

    Reply to this comment
    • mirel August 28, 22:11

     N. Vjosa. Une nuk jam me Ramutin, po me Enver Hoxhen.
     Te ishte ai gjalle koka e Ramutit do kish perfunduar te 7 penxheret.
     Pazarxhiu i Berishes e perfundoi mareveshjen e detit.
     Po rri si mutine shi per Kosoven kur te gjithe pohojne qe eshte ai negociatori midis Vucic dhe Thacit per shitjen e Veriut te Kosoves.
     Trieste ne realizim.
     Po plera dhe ju, jeni gati te beni militantin dhe kur hapur shiten kufijte.
     Mos i thoni vetes socialiste por sociaPiste

     Reply to this comment
     • N.V. August 28, 23:19

      @mirel,
      tek ky koment tregohesh perseri i paedukate, por dhe thashethemexhi i kulluar…
      Ne cilen mejhane i ke degjuar keto thashetheme qe na i pohokan te gjithe…?!

   • Guri August 28, 18:32

    Or taj, Mirel! Nuk na thua, ka vrare njeri ky Rama qe ti e quan kriminel? Apo futja katundit se keshtu i do mushka drute.

    Reply to this comment
    • mirel August 28, 22:05

     Pse o Guri, vetem me plumb merr vesh ti?
     Si eshte ajo barcalea?
     Ngul gozhden ne shkemb ngulet, ne koke shqiptare shtremberohet gozhda

     Reply to this comment
  • Sandri August 28, 16:52

   O i rrjedhuri N.Vjosa!
   Para ca ditesh u botua ne shtyp se vitin e kaluar aplikuan per green card 367 mije shqiptare,shto ketu edhe disa mijra te tjere qe rropaten neper te gjitha vendet e Europes,te gjithe bashke behen gati gjysma e popullsise se rritur te venditr qe duan te syrgjynosen nga SAhqiperia!
   Nga kjo menxyre,Rama nuk ka folur asnje fjale,gje qe tregon deshtimin e politikes se tij ekonomike,politike e sociale!
   Mazhoranca e Ramesa duhet te mblidhej urgjent nga kjo shifer demaskuese dhe tre analizonte shkaqet e kewsaj menxyre!
   Rama eshte i pari fajtor per kete situatre!
   Ai nuk eshte kryeminister qe punon me tru,se edhe njerezit qe ka marre rreth vetes i ka komplet te pa afte!
   Rama eshte fajtor,se nuk e ka njohur gjendjen reale te jetes se popullit,se ai nuk jeton me hallet e popullit nga qe ka hequr nga perdorimi pritjet e popullit dhe trajtimin dhe zgjidhjen e ankesave te qytetareve!
   Nje administrate e ctere cqendrore dhe vendoire nuk degjon e nuk merret fare me ankesat e popullit,duke bere keshtu te mundur fshehjen e gjendjes reale te punes se rrogtareve te shtetit dhe aftesine apo korrupsionin e tyre!
   Nje shtet qe nuk do t’ia dije se cfare hallesh kane njerezit eshte i destinuar te shembet!
   Eshte kjo arsyeja pse shqiptaret duan te ikin me qindra mijra nga Shqiperia,ndersa Rama kerkon te mbulojhe…mutin me shurre nepermjet ketyre 20 refugjateve te Eritrese!
   Rama ka deshtuar me qeverisjen e tij,mbi te gjitha se ai ka rrenuar dhe ka nxjerre jashte funksionit PS-ne!
   Nje parti,qe ka pushtetin,por qe nuk ka fuqi ta kontrolloje pushtetaret e vet,ka marre fund!
   PS-ja sot eshte nje organizem i vdekur,ku Rama eshte pronari i saj qe ben cfare te doje!
   Eshte kjo arsyeja pse disa militante tru shkulur,ne pa mundesi ta mbrojne Ramen ndaj ketyre akuzave,fillojne e mbeshtetin zbukurimet e tyre duke bere krahasimet me Berishen apo Bashen!
   Ne se ne PS ka mbetur ndonje qe e do ate parti dge Shqiperine me shume se partine,duhet te organizohet dhe ta vere Ramen me shpatulla per muri!
   367 mije njerez qe nuk duan te jetojne me ketu,jane nje akuze me se e mjaftueshme qe Rama te shporret nga PS-ja dhge qeverisja!
   Bashke me atre edhe beniamini i tij Erion Veliaj qe e ka shperdoruar lekun e popullit ku i ka dashur qejfi e jo ku ka patur me shume nevoje!

   Reply to this comment
   • N.VJOSA August 28, 18:08

    O i pjerdhuri @Sandri,
    O njeri,
    Deshira per te ikur nga nje vend e per te punuar ne nje vend tjeter eshte kudo ne Europe! Ikin nga Austria e shkojne ne Zvicer… ikin nga Gjermania e vijne te punojne ne Austri…Ikin nga Europa e shkojne ne Amerike… Dhe anasjelltas…Nuk eshte vendi se zgjatem pa do te sillja plot shembuj…
    Por ne shqipot jemi te cuditshem. Erremi Qen te zgjebosur dhe duam te gdhihemi te pasur!…
    Nje epidemi qe o zot ku do coje!…
    Te huaj, italiane, norvegjeze, suedeze, polake, rus, por edhe nga kombe te tjera , deri dhe nga Amerika e nga Franca, ndonse jo shume, por duane te vijne ne Shqiperi! Isha para tre muajsh ne sarande dhe pashe plot te tille…
    Ka dhe nga ata qe e shikojne Shqiperine si nje vend te mrekullueshem, ku kane bere hair…
    Ne na ka mallkuatr Zoti.
    Ne nje vend tjeter punojme si kafshe… ne Shqiperi duane te marrin para qe te na bien nga qielli, ose nje pune zyre dhe te bejne llogje kavaje…
    Sa e sa di une qe kane ikur ne mergim dhe jane bere pishman e jane kthye prape ne Shqiperi…
    Se Perendimi kerkon ta shterngosh for Menderen, te punosh edhe nje pune e dy, se ta mat kohen me minuta…E them me gjithe shpirt, neser te vij ne Shqiperi, te punoj , e gjej vet sektorin se ku mund te kem me shume te ardhura dhe te jetoj pa ja pasur per bereqaves as Rames e askujt, por duarve te mija. Por sa dola ne pension dhe ketu kam gjithe familjen te integruar prej 30 vjetesh…
    Keto ankesat tuaja jane nje Marrezi qe nuk po i duket fundi!
    Dashka te prishet Shqiperia nga ata 20 refugjatet zezake te Afrikes!…Kjo qe ben Rama eshte nje kritike indirekte edhe per vet Italine…

    E them me plot gojen:
    Po nuk tregove solidaritet, mos prit te tregojne te tjeret solidaritet!
    Mjerisht e gjithe kjo diarreja jote bie ere Sali Nevojtore!…
    Une te jem si Rama, u them hapur:
    Saliun doni prape?!..
    Ta gezoni deri sa tu shuaje fare, se e harruat shpejt 97-en e zeze!…

    Puno or Derr, se nuk ta ka fajin Rama!
    Kapitalizmi eshte nje sistem i lire ku duhet te jesh i pregatitur te kalosh nga nje profesion ne tjetrin, atje ku ka nevoje tregu i punes dhe te mos rrish para kompjutrit e te tjerresh lesh..
    Bota ndryshohet me pune e jo me llogje Kavaje!…
    Ndoshta tu drejtova ashper, por ndihem shume i sinqerte ne se je vertet hallexhi…
    jo po ne qofsh nga ata te punesuarit e ShQUP-it, per te bere rolin e Vuvuzeles, shko merri ere Menderes se Sali Koleres!…

    Reply to this comment
    • katrahura August 28, 21:37

     Ja e tregove veten o N.Vjosa sa idiot je kur thua qe ,”te jem si Rama u them:doni Berishen?”!
     O gomar Malinati!
     Po pse more kulish ballisti,Rama qenka pronari i popullit shqiptar,qe bie cilin te doje ai ne krye te vendit?
     Po pse more cope trangulli kush kritikon Ramen pa tjheter do jete me Berishen!
     Po ti qe lavderon Ramen,mos je gje me Esat Pashe Toptanin?
     Po si te jem me Ramen une kur Rama nuk do t’ia dije per hallet e popullit?
     Rrogtaret e Rames te tregojne gjykaten po pate nje hall,kur e kane ata per detyre t’i zgjidhin ato!
     Po si kujton ti,more derdimen,se ata 367 mije shqiptaret qe ap[likuan per llotarine amerikane,po ikin se nuk kane ku t’i cojne paret ketru dhe po shkojne ne SHBA per te bere biznes?
     Jo more teveqel!
     Ata po ikin se nuk kane me besim tek ky shtet,se nuk shohin asnje shkendije shteti,se administrata shteterore eshte e mbushur me militante te pa afte dhe te korruptuar,se Rama nuk jeton me realitetin,ndaj populli e ka gjetur zgjidhjen te syrgjynoset!
     Rama po ben me shqiptaret ate qe beri Titue me kosovaret qe i detyroi me terror e varferi,te ikin neper botre dhge sot quhen turq,zvicerane etj!
     Mire ata i deboi pushtuesi,por keta horrat shqiptare per interesin e kujt punojne qe e kane lene popullin ne mjerim?
     Ndersa ti,o rrote cari,qe ke pjerdhur nga trute,nga maja e thanes na derdellit si e ema e Zeqos!
     Te pakten hesht!
     Ndersa ata te huajt qe paske pare ne Sarande nuk kane ardhur te banojne ketu,se po te ishte mire vije edhe ti me kulishet e tu e jo te na cash trapin ketu duke na treguar gogolin Berisha!

     Reply to this comment
     • N.VJOSA August 28, 23:13

      O @Katrahure,
      Ti qenke vertet katrahure,
      sic ke nicknamen.
      Qetesohu or plehre!
      Nuk mund te komentosh dot pa fyer?
      Apo do te provosh mua se sa e njoh fjalorin e gjuhes shqipe?!…
      O Zagar,
      e kupton ti gjuhen e figurshme?
      Nuk ka thene kush se Rama eshte pronar i popullit shqiptar. Por duhet te kuptosh se demokracia ka rregullat e veta.Per sa kohe ai eshte i votuari i shumices se popullit shqiptar, eshte edhe Kryerministri yt!
      Por ti je nje Zagar qe leh ham-ham tere diten per hesap te ndonje partie,
      qe kercen keshtu sikur te ka pickuar zagali…
      Eshte e drejta jote ta votosh apo te mos ta votosh Ramen kur te vije radha e zgjedhjeve,
      nuk te ka trembur kush ,
      por respekto edhe rregullat e demokracise,
      se sot per sot Rama eshte Kryeminister i te gjithe shqiptareve!
      Por njerez primitiv si ty nuk e kuptojne dot se Demokracia ka rregullat e veta.
      Ti mund te jesh shume i zgjuar,
      por ja qe ,NE DEMOKRACI VOTA E DY BUDALLENJVE VLEN ME SHUME SE VOTA E NJE TE MENCURI, thoshe Gjenia e Anshtajnit….
      Grindavec dhe primitiv si ty nuk e durojne dot rregullin dhe disiplinen.
      Per sa kohe e respekton shumica Kryeministrin e zgjedhur nga vota popullore, edhe ti Zagar duhet ta respektosh.
      Kritiken tende shprehe, por mesohu te respektosh edhe te tjeret qe nuk mendojne si ty, kur ata TE TJERET, jane Shumica!…

      Meso or Plehre se rrogtaret nuk jane te Rames, por jane te Shtetit, te Administrates shteterore. Dhe kur shikon shkelje te Ligjit, eshte normale te tregojne Shtetin Ligjor, qe perbehet nga organet e Drejtesise!
      Aq me teper me nje grindavec arrogant si ty…

      Te qenka mbushur mendja se ata qe kane bere kerkese per llotarine amerikane,
      nuk duane Shqiperine dhe Ramen!…
      Atyre u do trapi ta ndertojne jeten atje ku e mendojne se ndihen me mire…Ashtu sic ka plot nga ata qe genjehen e zhgenjehen!
      Por ti Kal Karroce,
      i merr kallep gjerat dhe i fut te gjithe ne nje thes!..
      Hajde Plehre,
      se nuk kam qef te merrem me nje Psikopat qe kerkon te nxjerr Gelbazen!…

      Nuk ja vlen te merresh me ty, por dhe keto dy rreshta ti shkruajta ne respekt te Lexuesit!

 6. ??? August 28, 13:44

  O njerez raciste, po kush do beje punet qe ju i quani te rendomta, ju dembelat qe shkruani komente nga kafenete? Refugjatet do ta ndertojne ate vend, ashtu sic kane bere ne vendet e tjera te zhvilluara.

  Reply to this comment
  • Illyria-Shqiperia August 28, 15:00

   Po, ata mezi po presin ti futen arave tona qe denden nga mbiprodhimi, fabrikave e uzinave tona gjigande, ne forme fasonesh per 150 mije leke ne muaj. Ata ndaj iken. Per ta kjo ishte nje enderr. Me ne fund u realizua! Amin. Thanks to the leader!

   Reply to this comment
   • mirel August 28, 16:19

    Ketij pikepyetjes i kane ngecur punet ne mes. Nuk i paska pare njerezit qe dalin ne rruge per pune krahu.
    Shqiptare jane. Shumica veriore

    Reply to this comment
 7. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni August 28, 14:00

  Keta 20 Afrikane qe Rama del vullnetar te marri (jo ne shtepine e tij, natyrisht) nuk ishin ne mes te detit duke u mbytur, dhe Rama beri nje gjest humanitar duke i shpetuar ne breg.

  Keta refugjat ishin ne Itali, sepse aty donin te shkonin.
  Pra Rama po merr refugjat Afrikane nga Italia per t’i sjelle ne Shqiperi. Pse po e ben kete?

  Perse Shqiperia duhet te marre refugjate Afrikane nga vende te tjera te Euroepes, kur as vete ato vende me popullsi dhe siperfaqe dhjetera here me te madhe se Shqiperia nuk duan t’i pranojne refugjatet qe jane tek pragu i shtepise se tyre?

  Per t’u integruar ne Europe?
  Nese ne marrim rrefugjatet qe Europa refuzon, atehere ne nuk kemi per t’u integruar kurre ne Europe, sepse po te na “integronin”, keta refugjate do leviznin lirisht per ne Europe duke e shperfillur deshiren e Europes per t’i mbajtur jashte territorit te saj.

  Keshtu qe vullnetarizmi i Rames nuk eshte “per hir te integrimit”, pasi futja ne territorin Shqiptar te njerezve qe Europa nuk i do ne territorin e saj e ben territorin e Shqiperise te papranueshem per tju bashkangjitur territorit te Europes.

  Halli i Rames eshte diku tjeter.
  Rama vjen vete nga nje race sklleverish qe nuk kane bere kurre shtet, dhe gjate gjithe historise kane jetuar si skllever apo qytetare te dores se dyte ne shtetet e themeluar dhe drejtuar nga te tjere.
  Pa emigracion maloket nuk jetojne dot, keshtu qe gjesti simbolik i Rames eshte thjeshte nje perpjekje per t’ju kundervene frymes antirefugjatllek qe ekziston anembane Europes, nje perpjekje e deshperuar sepse Shqiperia e malokeve eshte vete nje vend i percmuar dhe askush nuk merr leksione nga dikush qe perbuzet.

  Reply to this comment
 8. . August 28, 14:28

  Ky veprim i ben edhe nje publicitet shume te keq Shqiperise. “Kaq keq eshte Shqiperia, sa as Afrikanet nuk duan te shkojne dhe kryeministrit te Shqiperise i duhet te marre hua ca refugjate nga Italia” – mund te shkruaje ndonje media e huaj.

  Reply to this comment
 9. leka August 28, 15:33

  Dje ne itali doli lajim qe 20 refugjatet nuk duan te vijne ne shqiperi dhe nuk munf ti sjellin me zorr…artikulli ka te drejte per disa pika por kur flet per macron dhe francen qe ka nje politike te poshter ndaj refugjateve nuk mund te pajtohem…gencti i din me mire se une se ç’behet ne kufirin italo-francez…te pershendes

  Reply to this comment
 10. gjermani i fundit August 28, 15:42

  deklarimi i Rames se Shqiperia pranon 20 refugjate qe ndodhen ne anije se Italia refuzon ti lejoje te zbresin ne territorin e saj eshte puro demagogji. Quaje per shifren modeste te 20 personave, quaje se ngaterrohet vertet ne nje problem kompleks qe ka te beje me unitetin e vendeve te BE me standart te larte, quaje se keta 20 emigrante eritreas nuk po i pyet kush se ku duan te shkojne e rrjedhimisht vetkuptohet se keta po i marrim peng, me shume gjasa, kunder deshires se tyre. Se ata drejtohen per ne Evrope duke pasur parasysh emigrimin ne vende me paga te larta dhe standarte te larta jetese, jo ti plasesh ne ndonje qebaptore ne periferi te Tiranes per ti bere qejfin ministrit italian te Rendit, qe po ben nje politike komunitare bazuar ne ksenofobi dhe jashte parimeve themeluese te BE. Xhanem, keshtu ndodh kur nisesh per te pare Juventusin, je qe je i fut dhe nje foto me Ronaldon dhe te qerasin me bluzen me nr 7, qe ta kompletosh xhiron i fut edhe nje show mediatik per 20 emigrante nga anija e sherrit dhe e bere figuren e gjigantit. Po se kush i paguan harxhet, hajde ta zgjidhim me vone. Dhe kujdes kur zyrtaret tane e konsiderojne Shqiperine si pulari qe ka vend gjithmone per muxhajdine per hesap te Amerikes, refugjate per hesap te Italise, se duke na pare koken na vene edhe festen.

  Reply to this comment
 11. 1234 August 28, 16:44

  Ne nuk dashurojme as Ramen, as Rilindjen, as Lulen e Liken tuaj, me dashurojme vetem Shqiperine!!! Kemi votuar per Ramen, por kjo nuk do te thote qe do votojme prape, per derisa politika e tij, ashtu si edhe parardheseve duket antishqipetare.

  Reply to this comment
 12. Ben August 28, 17:48

  “Dikush” ka thene: “ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country.”…
  Pra mbaheni parasysh kete thenie para se te ankoheni gjithe kohen per cfare ndodh ne vendin tuaj.
  Hajt shnet!

  Reply to this comment
 13. katarakti August 28, 18:44

  Shkrimi i ketij Llumit te piste eshte tejet tendencioz.Rama beri shume mire qe pranoi 20 afrikane si refugjate. Ky quhet publicitet pozitiv per vendin. Aq me shume qe ai e argumentoi me faktin se Shqiperia ka qene vete nje burim imigracioni per Europen dhe Italine. Ku jetojne rreth gjysem milioni shqiptare. Xhesti i Rames eshte propagandistik dhe politik njekohesisht. Me kete veprim eshte treguar i zgjuar. Ne disa nga komentet e mesiperme ngrihej problemi i deshires per largim nga vendi i 367 mije shqiptareve! Ketu nuk ka asgje per tu habituar. Qe ga 1991 shqiptaret vetem po largohen nga vendi i tyre. Si afrikanet sot. Po si mund te ngjiste ndryshe. Kur keta njerez te udhehequr nga politikanet me mashtrues dhe te pabese qe ka pare globi shkaterruan 400 fabrika, uzina, kombinate dhe ndermarrje te ngritura gjate 45 viteve me pune, djerse dhe sakrificash te papara, se prisnin qe te vinte lejleku me « çekun e bardhe », – çfare mund te pritet tjeter ?! Aq me shume kur me 1997-ten iu vu zjarri vendit saqe erdhen ushtrite e huaja per te vene rregull, – çfare do me? Per me shume edhe kur i ke shitur te peshkaqenet e huaj edhe te gjitha pasurite kombetare?! Tani te gjithe kerkojne pune nga Rama! Pune te mire dhe shpejt e shpejt! Mos eshte Rama ndonje magjistar ?
  Me duket se ky LLumi i Lanes banon ne France. Dhe e kritikon Ramen se perse mbajti anen e Italise ?! Nuk thone kot se « qeni leh aty ku ha » ! Beri shume mire Rama edhe ne kete drejtim. Franca ka qene dhe vazhdon te mbetet jo dashamirese ndaj Shqiperise. Italia te pakten i ka pranuar gjysem milioni shqiptare, qe mbajne me buke dhe « kafe » disa qindra mijera te tjere ne Shqiperi. Edhe shkrimi i fundit i ketij Burimi ndjek vazhden e atyre te meparshmeve, tendencioz. Por pa fakte dhe argumenta. Thjesht nje qendrim dhe analize keqdashese prej militanti te ndersyer.

  Reply to this comment
 14. Flamur Meta Vlore August 28, 19:13

  Pershendetje ” DITA”
  I nderuar Z.K/Redaktor, lexova artikullin ” Nje Kryeminister dhe 20 afrikane ” te ” superanalistit ” Genc Burimi ….!?.
  Ne fillim mendova te replikoja, megjithese nuk e kam ndjenjen e replikes. Secili eshte i lire ta thote fjalen e tij, pavaresisht se sic thote poeti yne brilant Arben Duka : ” Ne emer te fjales se lire po shkruhen e po thuhen hatara “.
  Per te mos replikuar me erdhi ne ndihme analisti objektiv , Mero Baze.
  Baze thekson ” Vendimi eshte nje akt simbolik, qe deshmon gadishmerine e Shqiperise per te qene bashkevuajtese ne problemin e emigranteve qe mesyjne Europen “.
  Prandaj ato hipoteza qe hedh “Superanalisti” qe na hiqet me erudit se K/ministri i vendit, jane “qiqra ne hell”…….!?.
  Ing.Flamur Meta Vlore.

  Reply to this comment
 15. sapa August 28, 19:51

  O njerez.Rama erdhi si shprese per popullin per te ndertuar shtet por pas pese vjetesh kemi vetem zhgenjim te thelle..Rama deri me sot me daten 28 gusht 2018 ka deshtuar dhe nuk qe ne gjendje te bente shtet.Fjaleve te ketij analistit nuk i hiqet asnje presje vetem neqoftese mund te jesh militant dhe pike.

  Reply to this comment
  • Ted August 28, 20:12

   O sapa Rama po ben shtet vetem te verberit dhe nihilistet nuk duan te shohin. Nuk di se ku ben pjese ti po Rama eshte ne rrugen e drejte. Sigurisht nuk e ka bere Shqiperine pas Gjermanise sic beri Salehu por eshte ne rruge te mbare. Rezultatin do ta shohesh ne zgjedhjet lokale. Ata qe shohin ndryshimin nuk rrine duke bere llogje blogjeve por punojne dhe vleresojne. Tung.

   Reply to this comment
 16. Lili August 28, 20:23

  Shyqyr emigrantet u shprehen ,edhe thane No thanks,nuk duam me shku ne shqiperi…ku debilet sundojne e nuk e shohin se eshte turp te trumpetojsh solidaritetin kur vete per veti nuk tregon kur solidaritet as duke ndihmuar emigrantet e tu neper bote,as duke penguar emigrimin e tyre..
  Po doni me u treguar solidar,lini refugjat me kaluar pa i arrestuar neper shqiperi,kur kerkojne me shu tjeterkund.
  Po ky do ishte solidaritete i vertete me refugjatet e jo servilizmi ne bythe t’italise.
  Tartufferies.

  Reply to this comment
 17. Doni i Qetë August 28, 20:42

  Genci, të lumtë dora për artikullin dhe të faleminderit! Nuk i hiqet asnjë presje! Shumë mirë për të vërtetat që thua!

  Reply to this comment
 18. Mark U.K August 28, 20:49

  Duhej shkrue artikulli kshtu:Njezet afrikan e nje zok gomari ky idioti si per fat te keq eshte kryeminister.Ikun me mijra shqiptar e zevendsohen nga aziatik e afrikan.Duhet te ngrihet populli e ta hellin qelbesiren te sheshi si ne 90 kur hoqen baballart e tyre.

  Reply to this comment
 19. une kaq di, po ti? August 28, 20:58

  Aman, o gazeta Dita! Prape na e nxore kete Genc Burimin? Shoku i ngushte i Nanos qe shkon me nje çorape ne emision. Po lereni mutin se bente mençurin ky idiot. Le te shkoje edhe ne Hene e jo ne Paris, idioti dhe shpirteligu nuk kthejne. Kurrizos vetem varri ja ndreq kurrizin , ashtu edhe Genc Burimit. Ja, i kenaqi idiotet e tij te gjithe apo shpirtezinjte.

  Reply to this comment
 20. N. August 28, 21:02

  O Marku i Ukut,
  Thuaj Fadilit aty ne Angli te bej nje kurs kunder analfabetizmit, se ta ka premtuar dhe mos vazhdo te shkrushj budallaleqe, or tutkun qe nuk din as me rujt dhite…
  Nuk shkruhet “hellin” por
  h e d h i n…!
  Nuk thuhet “ikun me mijera” ,por
  kane ikur me mijera…
  Mark,
  duhet te besh nje here klasen e pare,
  te mesosh Abetaren ,
  pastaj te kalosh ne klasen e dyte…!

  Reply to this comment
  • Caku August 28, 22:23

   Zoti N,ata qe merren me gabimet ortografike ne rrjetet
   sociale,vuajn nga semundje psiqike,nga ç’rregullime te personalitetit.Ky eshte perfundimi i nje studimi social.
   Prandaj,merru me thelbin,dhe jo me zenien e tjetrit ne
   faj,sepse do te beheni ju me keq,se sa ai qe sulmoni
   per ta poshtruar.

   Reply to this comment
   • korçari August 29, 08:54

    O i Zgjuari Caku meqenese nuk ka rendesi se si shkruan gjuhen atehere te flasim me gjuhen e shenjave,çfare debili dhe po shtohen dita-dites.

    Reply to this comment
    • Caku August 29, 09:56

     “korçari” debil,qe nuk eshte ne gjendje te kuptoje
     domethenien e eksperimentit social,duket qe eshte
     nje nga ata te semuret psiqik qe kapet me gabimet
     ortografike ne rrjetet sociale.

     Reply to this comment
     • katarakti August 29, 13:05

      Gabimet ortografike tregojne edhe kulturen e dikujt qe per me shume do te jape edhe mend. E kam vene re, sa me shpellar dhe i paedukate, aq me si sigurt eshte ne budallalliqet qe shkruan. Drejtshkrimi eshte si puna e miresjelljes: dhunti qe u mungon shtazeve.

 21. gjyshja e makronit August 28, 21:15

  Ju kerkoj falje per materialin e gjate por nje pyetje kam per kete fare Genc Burimi prej “fronce”
  .
  Nuk e kuptoj pse leshon predha artilerie per mikrogabime te Edirames deh nuk e hape kurre gojen per krimet KOZMIKE TE BERISHES.
  .
  Une te akuzoj ty Gec Burimi se ke ngrene jo nje luge te prishur por nje tave te tere dhe je bere si Arvizu qe barazoi krimin e berishes me gabimin e Rames ( jam kundershtar i madh i Rames)
  Pse shtypi shqiptar nuk komentoi kurre nje nga krimet e berishes futjen dhe pashaportizimin e terroristeve islamike pas 1992 ?

  TERRORISTET ISLAMIKE NE SHQIPERI, MBROJTJE U GARANTONTE SALI BISHA.

  Organizata e Kombeve të Bashkuara ka rifreskuar informacionet dhe listën e personave të shpallur si bashkëpunëtorë të organizatës terroriste Al-Qaida. Në total janë 180 persona të shpallur në kërkim ndërkombëtar, të cilët paraqesin rrezikshmëri të lartë për paqen dhe sigurinë në botë.

  Mes tyre, 35 vetë, rezultojnë të kenë zhvilluar aktivitetin e tyre kriminal në Shqipëri nga fillimi i viteve ‘90 e deri në 2004, ku theksojmë veçanërisht organizimin e trafikut ilegal të armëve drejt Bosnjë-Hercegovinës në vitin 1995. Falë informacionit të servirur nga OKB, opinionit publik shqiptar i jepen për herë të parë emrat e terroristëve që kanë qenë në vendin tonë apo që kanë bërë të mundur krijimin e celulave të Al-Qaida, duke u mbuluar me petkun e organizatave bamirëse. Gjithashtu për herë të parë bëhen të ditura edhe rastet apo porositë e veçanta, të dhëna nga vetë Osama Bin Laden për mënyrën sesi duhej të zhvillohej aktiviteti terrorist në Shqipëri.

  Yasin Abdullah Ezzedine Qadi

  Themelues dhe administrator i besuar i Muwafaq Foundation. Ky fondacion ka vepruar historikisht nën ombrellën e Makhtab al-Khidamat, organizatës së themeluar nga Osama Bin Laden. Muwafaq Foundation ka qenë e përfshirë në sigurimin e mbështetjes financiare për aktivitetet terroriste. OKB sqaron se: “në vitin 1995, ky fondacion ka organizuar trafikun e armëve nga Shqipëria në Bosnjë-Hercegovinë”. Në financimin e këtyre aktiviteteve është përfshirë sipas të dhënave që jep OKB-ja, edhe Osama Bin Laden. “Qadi ka patur në pronësi disa firma private në Shqipëri, të cilat kanalizonin para për ekstremistët apo ku ekstremistët punësoheshin në ato pozicione ku ata kontrollonin fondet e firmave. Bin Ladeni vuri si kusht që numri i kompanive të Qadit në Shqipëri të shkonte në pesë”, citojmë nga informacioni zyrtar i OKB-së.

  Abdul Latif Saleh

  Emri i tij është i njohur për opionin publik shqiptar. Ai është lidhur ngushtësisht me Osama Bin Laden duke arritur madje të fitojë shtetësinë shqiptare nëpërmjet një dekreti të posaçëm të ish Presidentit, Sali Berisha. OKB sqaron se ai ka themeluar në Shqipëri një organizatë shqiptare që financonte Al-Haramain. Ndërkohë për herë të parë bëhet e ditur se “Misioni i tij ishte të destabilizonte Shqipërinë nëpërmjet nxitjes së konflikteve fetare. Al-Haramain arriti të rekrutonte anëtare nga kjo organizatë shqiptare. Ai u dëbua nga Shqipëria për sponsorizimin e aktiviteteve ekstremiste”, citojmë nga informacioni i OKB-së. Bëhet e ditur se Yasin Abdullah Ezzedine Qadi i kërkoi Salehit të krijonte në Shqipëri, në vitin 1994, Muwafaq Foundation. Aktivitetet e këtij fondacioni në Shqipëri u mbështetën dhe u financuan nga Qadi. Saleh dhe Qadi hynë në disa partneritete biznesi me njëri-tjetrin. “Saleh ka qenë administrator i përgjithshëm i të gjitha bizneseve të Qadit në Shqipëri dhe ishte aksioner i dhjetë për qind të investimeve të Grupit Qadi në Shqipëri. Gjashtë individë u arrestuan në Shqipëri në vitin 1998 dhe dy prej tyre u gjykuan dhe dënuan në Egjipt si autorë të akteve terroriste. Në dëshmitë e tyre, ata identifikuan Saleh se i kishte ndihmuar të vinin në Shqipëri, përfshi marrjen e tyre në aeroport”, sqaron OKB.

  Grupi me 19 terroristë

  Adb Al Wahab Abd Al Hafiz; Abderrahmane Kifane; Ali El-Heit; Fethi Ben Hassen Ben Salem Al-Haddad; Farid Aider; Abdelhadi Ben Debka; Moustafa Abbes; Othman Deramchi; Yacine Ahmed Nacer si edhe Youcef Abbes janë anëtarë të rëndësishëm të Al-Qaida. Ata kanë qenë pjesë të një organizate terroriste që operonte në Itali, e përfshirë direkt në aktivitete kriminale. Detyra e tyre ishte të koordinonin veprimtaritë e disa grupeve të ngjashme terroriste që vepronin në vendet e Europës, mes të cilave edhe në Shqipëri. Ata kanë ndihmuar emigrantët ilegalë të hynin në Itali duke i bërë ata direkt, si pjesë e aktivitetet ilegale të organizatave terroriste. Mandej ata i përdornin emigrantët për t’iu transmetuar instruksione grupeve terroriste në Shqipëri, Francë, Gjermani etj për mënyrën sesi të zotëronin armë dhe dokumenta të falsifikuara.

  Safet Ekrem Durguti

  Drejtues i Al-Haramain Islamic Foundation, që siguronte dhe ndihmonte financiarisht dhe materialisht organizatat terroriste në drejtimin e Osama Bin Laden, konkretisht rrjetet e Al-Qaida, përfshirë Jemaah Islamiyah, Al-Itihadd al-Islmaiya, Egyptian Islamic Jihad dhe Lashkar-e-Tayyiba. Durguti ka qenë një ndër mbështetësit kryesore të Bin Laden, i cili arriti të hapte një filial të Al-Haramain Islamic Foundation edhe në Shqipëri.

  Al-Haramain Islamic Foundation

  Aqeel Abdulaziz Aqeel Al-Aqeel dhe Suliman Hamd Suleiman Al-Buthe janë themelues dhe lidera të Al-Haramain Islamic Foundation, organizatës përgjegjëse për mbështetjen e akteve terroriste. Financimi në përgjithësi sigurohej nga bamirës individualë dhe nëpërmjet fushatave të veçanta që synonin përzgjedhjen e subjekteteve të ndryshme të biznesit nëpër botë. “Sëbashku me Safet Ekrem Durgutin, ata arritën të hapin një filial të Al-Haramain Islamic

  Foundation edhe në Shqipëri.

  Dëshmia në për marrëdhëniet e ngushta të Berishës, Gazidedes dhe Tritan Shehun me veprimtarin e Al-Kaedës në vitet 90-të dhe një episod me disa gazetarë amerikanë në Tiranë
  Një figurë misterioze për të cilën ai pati probleme ishte Abdyl Latif Salehu. M’u kujtuan bisedat e gjata të Berishës për të, si dhe fakti që asnjëherë nuk përtonte për të dhënë sqarime rreth tij.

  – Çfarë problemesh ke me këta islamikët, që të sulmojnë amerikanët? – i thashë papritur, më vonë, kur Berisha ishte vënë në qendër,të sulmeve si njeri që kishte ndihmuar veprimtarët më të rrezikshëm të Al Kaedës për të krijuar bazat e tyre në Shqipëri.
  -Janë shpifje, – më tha. – Më akuzojnë për “Doktorin”.
  -Ç’është ky?
  – Dr. Abdul Latif Salehi, që është një njeri i tyre, – këtu kishte parasysh amerikanët, – por që duan të ma rrasin mua tani. Nuk e njeh ti, s’di si të ta shpjegoj. Janë ca punë shërbimesh, që nuk i thua dot as në opinionin publik. Shiko, po ta them ty këtu, por mos e shkruaj, se është me zarar. Ai ishte spiun i tyre. Shërbimi ynë u premtoi se do ta përdorte për të identifikuar të gjithë tipat e rrezikshëm që vinin nga Lindja e Mesme këtu dhe që mund të iknin në Evropë. Pra, ai bashkëpunoi me ne. I dhashë edhe shtetësinë shqiptare. Janë të pandershëm, se ua kam çuar emrin përmes shërbimit në ambasadë dhe kanë dhënë miratimin.
  -Ka shkresë për këtë? – e pyeta. Nuk e di se si m’u ngjall instinkti i gazetarit për ta parë deri në fund këtë histori.
  -Po ku di unë a ka shkresa…. Unë nuk merrem me shërbimet, jam president i vendit. Shërbimi im më tha që e verifikoi dhe ishte në rregull, ndaj dhe mund t’i jepej shtetësia.
  M’u duk bindës në shpjegimin për pafajësi në këtë pikë.
  Në vjeshtën e vitit 2001, në Tiranë erdhën dy gazetarë amerikanë, që ndiqnin gjyqin e të akuzuarve për veprimtari terroriste bazuar në marrëdhëniet me Al Qaedën. Ata kërkuan takim me Sali Berishën dhe celulën e SHIK-ut që merrej me terrorizmin. Berisha i takoi me tre ish-oficerë, në atë kohë të papunë, që u shpjeguan atyre të njëjtën histori: që dr. Salehu ishte agjent i dyfishtë. Por Berisha nuk pranoi të citohej për këtë.Pse mbrohet Sali kaq hapur nga miqte…
  -E di ambasada, – u tha atyre, – pyesni në ambasadë. Gazetarët ikën, por ishin skeptikë për atë që u tha Berisha. Nga mënyra se si fliste Berisha, m’u krijua ideja se dr. Salehu kishte marrë shtetësinë diku nga viti 1994 ose 1995. Pasi i hodha një sy të shpejtë listës së shtetësive, pashë që ai e kishte marrë atë në vitin 1992, pra sapo Berisha kishte ardhur në pushtet.

  Ishte pak e dyshimtë që ai të kishte pasur aq kohë sa të ishte që atëherë agjent i dyfishtë dhe të verifikohej edhe nga amerikanët. Për më tepër, ai kishte marrë dy herë pasaportë shqiptare, në vitin 1993 dhe pastaj në vitin 1995.
  Më pas, kur vendosa të gërmoj për të, mësova se ai kishte ardhur në Shqipëri qysh në vitin 1991, si këshilltar për probleme mjekësore. Kishte punuar disa vite në Spitalin Ushtarak dhe shumë mjekë të atij spitali e njohin shumë mirë. Fjalimet e tij për xhihadin e nevojshëm edhe në Shqipëri, mjekët tanë, shumica ateistë, i kanë pas marrë me të qeshur. Por Salehu ishte serioz në projektet e tij. Në mes të fushatës elektorale të vitit 1996, Sali Berisha e kishte atë në krah, kur filluan punimet për një spital në Sauk, që do të ndërtohej nga fonde të rrjetit të tyre bamirës, por që nuk u ndërtua kurrë.
  Berishës iu kthye në kompleks ky njeri dhe mbaj mend se shpenzonte shumë kohë që ta hiqte nga vetja përgjegjësinë pse ai kishte marrë shtetësinë dhe pse amerikanët dyshonin se ishte lidhja e Berishës me klanet e errëta të botës arabe. “Doktori”, siç njihej gjerësisht prej Berishës dhe Gazidedes, dukej se ishte bërë njeriu kyç në investimet e nëntokës së botës arabe në Tiranë. Ai ishte pjesë e investimit në dy kullat binjake në qendër të Tiranës, zanafilla e ndërtimit të të cilave nis me pushtetin e Berishës dhe kompensimin e disa figurave të larta të pushtetit në atë kohë, përfshi edhe Tritan Shehun. Gazetarët amerikanë që erdhën në Tiranë, i dhanë gazetës Albania edhe disa përkthime të gjyqit që u zhvillua ndaj njerëzve të arrestuar në Tiranë.
  .Aty shihet se “doktor” Salehi kishte mundësuar futjen në Shqipëri të Ahmed Ibrahim Al Nagarit, i cili u dënua me vdekje dhe u ekzekutua si pjesëmarrës në atentatin e dështuar ndaj ish-kryeministrit të Egjiptit në vitin 1995. Në dëshminë e vet në gjyq, Ahmed Ibrahim Al Nagari thotë se, pas atentatit ndaj kryeministrit të Egjiptit, ai u fsheh disa kohë në Siri dhe pastaj u dërgua në Shqipëri. Në mënyrë banale, korrupsioni i doganierëve shqiptarë ka dështuar për futjen e tij në Rinas. Doganieri ynë i ka kërkuar një bakshish dhe Ahmed Ibrahim Al Nagari nuk ia ka dhënë. Kaq i ka mjaftuar që të kthehet mbrapsht në Stamboll. Pas një peripecie disa javore, ai kaloi në Damask, ku siguroi një biletë tjetër dhe u përcoll në doganën shqiptare nga Abdyl Latifi.

  Reply to this comment
 22. Zigur Qarri August 28, 21:19

  Me ne fund e gjeti Rama menyren,se si ti fitoje zemren qeverise se re Italiane.Te pakten per servilizem,
  Rama eshte i paarritshem.Ishte Rama ai qe doli kundra Trump ne fillim,ishte po Rama qe ju servilos deri
  ne neveri.Kjo”zemergjeresi”e Rames me emigrantet,do te ndihmoje qe Salvini(apo Conte)mos te hapi
  çeshtjen e audio pergjimit te Agron Xhafajt,por ta le ne heshtje,ashtu si miku i Rames,Renzi.Ka plot menyra
  per te perfituar politikisht,pavaresisht se kush i paguan pasojat.Mbi 100 dit nga”çeshtja Babale” dhe akoma
  asgje ne drite!

  Reply to this comment
 23. Syri i Shkodres August 28, 23:07

  Habitesh me ligesine qe kane ne shpirt salinianet! Injorante,gjysem analfabete,te poshter, goje ndyre,genjeshtare, kriminele dhe injorante gjysem analfabete! Xheloze deri ne vetmohim, mercenare te saliut, si jeniceret osmanllinj ,keta shqiptare jane te semure, se nuk kane mundesi te vjedhin me,te bejne droge,heroine dhe kokaine,tendera dhe shume gjera te tjera qe ju japin mundesi te vjedhin! Kjo eshte arsyeja e vetme qe jane terbuar dhe frika se do te dalin para drejtesise shume shpejt! Ne kete kategori mercenaresh hyn edhe ky fare burimi i turbullt! Gjysem-analfabetizmi eshte pjese edhe e Bogdanit ,ish i PD!

  Reply to this comment
 24. ETHEM August 28, 23:11

  G.BURIMI NJE PD -IST I THEKUR.DITA BEM MIRE QE E NXJERR NE SHITJE TE PUBLIKU I MAJTE.
  RAMA ESHTE BURR SHTETI DHE NUK DO PYES SALISTET PET MIGRANTET TE RREZIKUAR NE DET.NATEM E MIRE E TE FALA SALISTEVE QE SHKATERRUAN SHQIPERINE QE MGA VITI 1990.

  Reply to this comment
 25. I.Troplini August 29, 00:28

  Kur zihen atllarèt, shkelmat i hanè gomarèt.

  Italia, me kabinetin qeveritar tè pèrbèrè nga tè djathtè radikalè, “konfliktohet” me Francèn dhe Gjermaninè, pèr politikèn qè duhet tè ndiqet nè KE. Se sa sukses do kenè kèta italianèt e rinj si Salvini, do e tregojè e ardhmja e shpejtè. Mbase, nè fund tè kètij konflikti, do rrèzohen jo vetèm urat nè Itali por edhe kèta gagat qè mendojnè se me njè politikè tè tillè, mund tè ndryshojnè politikèn e KE.
  Pèr momentin, tè vetmit “partnere” qè kanè gjetur, janè Viktor Orban dhe dusa tè diskualifikuar tè tjerè si Zotèria.
  Nè njè klimè tè tillè tè acaruar, njè anije me refugjatè nga Eritrea, bèhet mollè sherri e ATLLARÈVE.
  Kryeministri humorist shqiptar dhe ministri i tij i jashtèm, (ai i valles sè Kretès), nxitojnè tè “ofrojnè ndihmè” dhe tè marrin 20 refugjatè.
  Emisionet e lajmeve tè kryeqyteteve europiane, informojnè qytetarèt e tyre, pèr kèto zhvillime interesante.
  Imagjinoni pèr njè moment se si ndjehet njè francez apo anglez, gjerman apo austriak, qè i duhet tè durojè me mijra shqiptarè refugjatè, qè vijnè tè fshehur si gjè e gjallè nè maune dhe anije, me pasaporta tè falsifikuara, vetèm e vetèm pèr tè kèrkuar azil.
  Nuk ka shtet nè ballkan, qè numèron njè armatè tè tillè refugjatèsh, qè kèrkojnè mbrojtje. Prej kujt ?
  Njè qeveri diletantèsh, tè shkèputur komplet nga realiteti i popullit qè pèrdaqèsojnè, merr vendime, qè jo vetèm nè Europè shkaktojnè njè buzèqeshje tè lodhur por qè edhe nè kètè vènd tè cfilitur si Shqipèria, nuk i kupton askush.
  Nènat shqiptare, ushqejnè fèmijèt me kumbulla, nè plevica qè nuk mbahen as lopèt por Kryeministri i tyre, pozon me Ronaldon.
  Shqipèria, nuk ka luksin, tè ketè njerèz tè papèrgjegjshèm nè qeveri, njerèz qè jetojnè nè vila e luks dhe qè flasin e mendojnè si e èma atij majè thanès.
  Mè parè se tè hanè shkelmat e botès, shqiptarèt duhet ti vènè shkelmin atyre qè sillen si shejtan budallai dhe kèrkojnè tu shesin dèngla Europès, me vendimet e tyre prej dhije tè zgjebur, me bishtin pèrpjetè.

  Reply to this comment
 26. Artur August 29, 09:20

  Pranimi i lettre 20 personave eshte me te vertete i cuditeshem. Shqip nuk ben pjese ne EU che per rrjedhim nuk mund te garantoj kerkesat per azil te ketyre personave.

  Eshte e vertete qe keta persona duhet te ndihmohen, por nga ana tjeter eshte ftyre e notes se zhvillur qe kane lene nje kontinent te rete ne prapambetje.

  Ne momentin e pare qe shqiperia do te bej pjese ne EU app boten e zhvilluar atehere do ti duhej te bente pjesen e vet duke ndihmuar.

  Reply to this comment
 27. Paul Tedeschini August 29, 10:22

  TURP te kesh Genc Burimi.
  Po ban nji shkrim te stergjate per refugjat 20 afrikan nga Italia ne nji kohe qe ne Itali ka mbi 400 mij refigjat shqiptar me leje qendrimi e nja 100 mij pa leje qendrimi.

  Je nji fudull per te shite vehten se diçka po din me shkrue. ASGJA.

  Reply to this comment
 28. heretiku August 29, 10:42

  Dikur ne Tirane, nje nga “pseudonimet” e organit gjenital te mashkullit ishte emri Genc.
  Midis shokesh, me shaka, zhvillohej dialogu :
  – Si e ke Gencin ?
  Pergjigja : – Lere, lere, me te vjella.

  Reply to this comment
  • raketiku August 29, 11:39

   Skèner Sallaku dhe Veli Rada na lane. Shkuan ne ate boten tjeter. Pa humor, nuk kemi mbetur. Te kemi ty o klluf.

   Reply to this comment
  • Hahaha... August 29, 11:47

   Hahaha,
   Vjell i shkreti Genc, sa here i rritet temperatura dhe i skuqet koka…
   Nuk e duron dot temperaturen e larte, e zene te vjellat…
   por prape qetesohet pas vjelljes…

   Reply to this comment
 29. aktualiteti August 29, 14:53

  Shyqyr 100 here shyqyr qe jemi vend i varfer! Sikur te ishim vend mesatarisht se paku mire ne ekonomi, keto merimanga te zeza ne foton ne varke do ma permbytnin vendin ashtu si po permbytin Europen perendimore. Se me keto politikane e kete qeveri qe mban koken te bytha e Merkelit, Shqiperia do ish bere Afro-Azi.

  Reply to this comment
 30. Edi August 29, 20:11

  Kot grini sallate, BE doli kunder marrveshjes per marrjen e 20 afrikaneve nga Shqiperia. Rames i shkoi kot kjo lepirje bythe, servilit jo gjithmone i ecen ne kete bote.
  (lexoni ketu de DITA -BE del kunder marrveshjes Itali-Shqiperi per 20 afrikanet)

  Reply to this comment
 31. Aliu nga Selenic August 30, 18:03

  I kujte do te jet shtatori.? Nje pyetje qe nuk ka nevoj per pergjigje.!
  Shtatori do te jet i Qeverisd e cila me perkushtim po p8unon per realizimin e programit politik dhe ekonomike te ketij mandati.!
  Ndofta Genc Burimio ka deshire qe nepermes perrallave te Sali Berishes nepermes te ashteqiajturit “Revolucion “Demokratik qe ne te vertet Berisha kerkon te bej kundrarevolucion Fashist pore Berisha dhe COM akoma nuk e kan kuptuar bse ata teni me jane ne pozite te pa kundershtueshme te nje hetimi dhe te nje gjykimi te nje gjykimi absolut.
  Pikrishte nga kjo frige Kalemgjinjet te tipin Gence kerkojne ti japin krahe atije qe vete ja ka shkurtuar vetes krahet .!
  Pra Shtatori do te jet i Qeverise Shqiptare dhe ata qe kan shkelur ligjin dhe kan sakatuar kete popull do te pergjigjen pa nje e pa dy.!

  Reply to this comment
 32. Mark U.K August 31, 20:16

  N:Ju flm per korrigjimin! Do mundohem te mos baj gabime ortografike.Mendoj se ma teper ju ka munduar cfar jam shkrue se gabimet ortografike o sekretari i partis se fshatit me jater klas shkoll.Me fal se kam shkrue me ate shkodrancen time.Shko ruaj dhite atje ne mal o shoku sekretar.Her tjeter shkrueje emrin e jo nje N a M .U.T

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim