Një libër i veçantë për Shëngjergjin

September 26, 2016 08:28

Një libër i veçantë për Shëngjergjin

Ditën e dielë 25 shtator 2016 u prezantua libri i Sefedin Rroshit “Tamad(h)ea e Perëndive, Shëngjergji i Shenjtorëve”. Në këtë aktivitet morën pjesë intelektualë nga Shëngjergji dhe nga Rrethi i Tiranës. Për të pranishmit i pari e mori fjalën Qerim Toci, Kryetar i Shoqatës Atdhtare Patriotike të Shëngjergjit “Gavril Dara i Riu” i cili e vlerësoi përshkrimin që i bëhet vlerave historike, etno-kulturore dhe të drejtave zakonore të krahinës së Shëngjergjit.

Pas tij redaktori i librit Avni Alcani, restaurues arkeolog i njohur nga krahina fqinje e Çermenikës vlerësoi gjithashtu përshkrimin që i është bërë gjeografisë së krahinës, peisazheve  të mrekullueshme me lumenjtë, përrenjtë, shpellat, malet, pyjet, luginat që autori i përshkruan me kopetencë dhe profesionalizëm.

Gjurmët e kësaj krahine i gjejmë që nga lashtësia, antikiteti i vonë dhe mesjeta. Ndryshe nga studime të tjera që përfshijnë periudhën nga koha e Skënderbeut, autori në studimet e tij përfshin edhe prehistorinë. Mbështetur në memorjen e shkurtër të Gjon Muzakës aty gjejmë informacione se në mesjetën e vonë krahina e Tamadhesë dhe ajo e Çermenikës kanë qenë nën sundimin e familjes së njohur feudale të Arianitëve. Në vitin 1467 në regjistrimin e dytë osman janë regjistruar banorët e parë të Shëngjergjit.

Vënd i veçantë i kushtohet 60 figurave më të ndritura të Shëngjergjit si 4 rektorë, 9 profesorë, 2 aviatorë, 2 mjeshtra sporti, disa doktorë të shkencave, dhe persona të tjerë qe kane ngritur lart emrin e Shëngjergjit kudo ku jetojnë e punojnë. Diskutantët si Bajram Kaloshi, Sejfulla Shtëpani, Halit Distafa, Ismail Beka vlerësuan punën e autorit dhe ngritën lart vlerat që ky libër ka për gjithë krahinën e Tamadhesë, Shëngjergjit të sotëm. Vlen për t’u theksuar puna e autorit si historian, arkeolog, gjeograf, pedolog, petrograf ku veç Shëngjergjit në libër ceken dhe krahinat fqinje të Benës, Martaneshit e Çermenikës. / Jetmir Hysa

September 26, 2016 08:28
Komento

1 Koment

 1. Guri Naimit D(Dh.Xh) September 27, 15:47

  ME JU dhe arritiet TUAJA- jetoj .
  Miq e bashkekohes te “TAMADHESE”.

  Me gezojne si gjithnje,njoftimet e arriteieve ne ato zona, si “TAMADHEJA” Shegjergi koheve te rrja),pse jo dhe “BENDA”si binjake,jetuar e punuar ne vite e “havit” cilesor te pas clirimit, sidomos ne Arsim dhe emacipimin e shoqerise, me kulturen paresore,,qe dihet, transformimet ne ate zone lane gjurme.
  Nuk e kam lexuar ate liber po sa lexova shkrimin e me siper e mes tij, emra te njohur,si Dr Halit Ymer Distafa, me imponojne te ju jap pershendetie e suksese,autorit sa kontributoret ne realizimin e atij vellimi,qe eshte nje kontribut per ate zone sa per vendin se nga PJESA behet e TERA.
  Njihet thenia:”NXENESIT ia kalojne MESUESIT se jane e REJA…”
  Suksese e me te tjera botime te atyre zonave paraprirese te zhvillimit shoqeror.mes vteve –60-t punuar aty, ne sektorin e Arsim Kultures, ga kam kujtime mbreselenese, vecanersht nga BREZI qe na la stafeten, Ndiese pacin: nga Zanel Hala, ani se autodidakt.me shoket e atyre viteve,me te ndieret e familieve pararoje Shtepani, Distafa, Roshi,Trimi,Balla, Kamberi e Tusha ne Shengjin apo Koci,Hoxha,Kacerri, Sina,Hysa, Troci etj.se kane kaluar vite,pa shkuar e mare erren e atyre livadheve e Malit me Grapo apo MCEKUT si i thirnin vendasit me ato burime maje mali…
  Keq me vjen braktisur ajo zone si kudo malsia me fsahtrat e shqiperise,qe e di do ta KERKOJNE po NUK do TA GJEJNE.
  Ktheni syte nga vendlindia o njerez te mire,si ka bere ne DERIE ,(pos te tjere,sa degjuar), bashkeshorti i “pionires”se punonjesve te shendetesise nga Selita Malit,,Rabie Nela.).Te me falin ata qe nuk i permend sa per vendin dhe se sot jam 80 vjecar..sidomos Vakumonasit nje muaj punuar si mesues,shkolla prishur nga dimri(1966),dhe i ndieri,(Kerciku mos gaboj) Hoxha i fshatit, dhuruar shtepine e tij sa ndertuar,per shkolle.Ai ndiese paste e pasardhesit shendet e miresi.Miresi pacin Vakomanasit, vendosur ne Katund te Ri (Yrshek), vite te tera me ta,une mesues e drejtor shkolle.). .
  Miresi paste cdo shengjeragjas e me AMANETIN:
  “Bjerini botes ane e mbane po mos e harroni VATANE”!

  Ish mesues sa drejtues i kujltures, mes viteve -60t

  Me falni se jam i mallengjyer, e s’gjej fjale tu, tregoj dhimbiet.(aktualisht tej oqeanit tek nipa e mbaesa,sa gjithe basjkeatdhetare takuar) Drejtorit tim te pare te nderuariT M. kamberi i uroj pleqeri te mbare sty mes Tiranes tek “Kafe EUROPA”pire kafen me shoke e miq qe i pershendes te gjithe.Ma perqafon Xhevahir Spahiun; DOBESIA jo vetem e IMJA..
  Embelsia lihet per ne fund:
  Urime dhe sukses Sefedin Rroshit sa tere atij fisi..
  Me dhimbie e mall emigranti.

  Toronto 27-09-2016 Guri Naimit D.(Dh. Xhoga)

  Reply to this comment
  • E.Dorda October 11, 21:15

   Ne kete liber te Sefedin Rroshit, jane takuar dhe bere njesh te gjithe: perendite, shenjtoret, himni per historine, njeriu, natyren, banesat, menyra e te jetuarit dhe arsimuarit.
   Ne liber krahas shtjellimeve gjen edhe mundesi burim informacioni, çelsin per kedo qe kerkon te dije apo te beje gjurmime e studime ne disa fusha.
   Faleminderit Din per kenaqesine dhe informacionin qe me solli libri juaj!
   Urime nga Enver Dorda
   11 Tetor 2016

   Reply to this comment
 2. E.Dorda October 11, 21:14

  Ne kete liber te Sefedin Rroshit, jane takuar dhe bere njesh te gjithe: perendite, shenjtoret, himni per historine, njeriu, natyren, banesat, menyra e te jetuarit dhe arsimuarit.
  Ne liber krahas shtjellimeve gjen edhe mundesi burim informacioni, çelsin per kedo qe kerkon te dije apo te beje gjurmime e studime ne disa fusha.
  Faleminderit Din per kenaqesine dhe informacionin qe me solli libri juaj!
  Urime nga Enver Dorda
  11 Tetor 2016

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*