Një listë amerikane me 22 diktatorë, mes tyre Enver Hoxha

April 1, 2016 19:11

Një listë amerikane me 22 diktatorë, mes tyre Enver Hoxha

Një listë diktatorësh jo dhe aq “konvencionalë” është përpiluar nga revista e njohur amerikane online, Business Insider. Është fjala për emra që, referuar publikut amerikan, janë pak të dëgjuar. “Ndërsa pjesa dërrmuese e diktatorëve nuk arrijnë nivelet e mizorisë së Hitlerit apo Stalinit, historia është e mbushur me shtypës, kriminelë lufte dhe sociopatë që përfunduan nga krerë të pazgjedhur të qeverive, në shkatërrues të popujve dhe shoqërive që ata kanë udhëhequr”, thonë përpiluesit e listës. Dhe ata gjejnë 22 diktatorët, mes të cilëve figuron edhe Enver Hoxha. Më poshtë materiali i Business Insider.

 

Francisco Solano Lopez (Paraguaj 1862-1870)

Francisco solano lopez- Edhe pse ai u bë një figurë e nderuar në Paraguaj disa dekada pas vdekjes, presidenti paraguajan dhe lideri ushtarak, Francisco Solano Lopez, në një mënyrë jo fort të mençur provokoi Brazilin dhe Argjentinën fqinjë duke u përzier në një luftë civile në Uruguaj, mes viteve ’60. Pas përfundimit të luftës, Brazili dhe Argjentina dhe fraksioni fitimtar në Uruguaj bënë fshehtazi një plan, sipas të cilit do të aneksonin gjysmën e territorit të Paraguajit. Lopez refuzoi kushtet e paqes të ofruara nga “aleanca e trefishtë”, duke shkaktuar një pushtim të plotë. Ai që pasoi ishte një konflikt shkatërrues, ku Lopez rekrutoi ushtarë fëmijë, u ekzekutuan qindra deputetë të tij (duke përfshirë edhe vëllain e tij), shkaktuan humbje territoriale dhe një pushtim 8-vjeçar nga Argjentina. Pas vdekjes së Lopez në betejë në 1870 dhe fundit të luftës, popullsia e Paraguait kishte rënë nga 525,000 në 221,000, dhe vetëm 29.000 meshkuj mbi moshën 15 vjeç kishin mbetur gjallë.

Jozef Tiso (Sllovaki, 1939-1945)

Jozef-tiso-

Një prift katolik i cili udhëhoqi Sllovakinë drejt fashizmit, Tiso ishte në krye të një prej regjimeve të shumta satelitore të Gjermanisë naziste për pothuajse gjatë gjithë Luftës së Dytë Botërore. Edhe pse mbase ishte një fashist më pak energjik se udhëheqësit e regjimeve naziste kukull të atëhershme, Tiso udhëhoqi vendin drejt një represioni brutal pas një rebelimi anti-fashist në 1944. Ai po ashtu lehtësoi dëbimin e një pjese të madhe të hebrenjve të vendit në kampet naziste të përqendrimit. Në atë kohë, Sllovakia kishte mbi 88 mijë hebrenj. Megjithatë, në përfundim të konfliktit, gati 5000 mbetën në vend.

Döme Sztójay (Hungari, 1944)

Döme SztójayLideri hungarez Miklós Horthy ka qenë aleat i Gjermanisë naziste, duke bashkëpunuar me regjimin e Adolf Hitlerit në këmbim të ndihmës për rivendosjen e kontrollit hungarez mbi tokat që vendi kishte humbur si rezultat i Luftës së Parë Botërore. Horthy filloi të hartojë një rrugë të pavarur nga nazistët duke qenë se në vitin 1944 mbështetja gjermane ra dhe refuzoi të dëbonte hebrenjtë e vendit,  duke shkaktuar një pushtim nazist dhe vendosjen e Dome Sztójay si udhëheqës kukull, edhe pse  Horthy mbeti zyrtarisht në fuqi. Gjatë gjashtë muajve të Sztójay-së, si kryeministër i Hungarisë, më shumë se 440,000 hebrenj u dëbuan nga Hungaria në kampet e përqendrimit në një nga zhvendosjet e detyruara më të mëdha të Holokaustit. Sztójay, i cili kishte qenë ambasador i Hungarisë në Gjermaninë naziste në dekadën para Luftës së Dytë Botërore, u kap nga trupat amerikane pas luftës dhe u ekzekutua në Hungari në vitin 1946.

Ante Paveliç (1941-1945)

ante pavelic

Ante Paveliç nisi si një politikan i cili ishte kundër centralizimit të asaj që më vonë u njoh zyrtarisht si Mbretëria e Jugosllavisë. Pasi mbreti i Jugosllavisë shpalli veten diktator në vitin 1929, Paveliç u largua nga vendi për të organizuar një lëvizje ultra-nacionaliste të quajtur Ustase. Ustase i dedikohej krijimit të një Kroacie të pavarur, dhe nganjëherë anonte nga terrorizmi. Në fund grupi vrau mbretin Aleksandër në vitin 1934. Pasi forcat e boshtit morën Jugosllavinë në vitin 1941, Paveliç mori kontrollin si kreu i Shtetit të Pavarur të Kroacisë. Vendi u qeveris fillimisht nga Ustase, por ishte në thelb një shtet kukull i Italisë fashiste dhe Gjermanisë naziste. Nën udhëheqjen e Paveliçit, regjimi persekutoi serbët ortodoksë, hebrenjtë dhe romët që jetonin në vend. Kur në vitin 1945 Gjermania kapitulloi, Paveliç u fsheh, dhe në fund u arratis në Argjentinë. Ai vdiq në Spanjë në vitin 1959.

Mátyás Rákosi (1945-1956)

Mátyás RákosiMátyás Rákosi (Matias Rakoshi) u bë lideri komunist i Hungarisë, pas konsolidimit të pushtetit politik në vitin 1945. Ai u quajt “nxënësi më i mirë hungarez i Stalinit” që orkestronte spastrime dhe vendosi një regjimi represiv aleat të sovjetikëve. Pasi Stalini vdiq në vitin 1953, Bashkimi Sovjetik vendosi se regjimi i tij ishte shumë brutal dhe i tha Rakosit se ai mund të mbetej si Sekretar i Përgjithshëm i Partisë hungareze Komuniste  me kusht që ai të hiqte dorë nga detyra e tij si kryeministër dhe në vend të tij të vendosej Imre Nagy. Rákosi arriti të mbetej dhe pak në arenën politike të vendit, derisa Bashkimi Sovjetik vendosi zyrtarisht se ai ishte një pengesë, Moska e hoqi nga pushteti në vitin 1956.

Khorloogiin Choibalsan (Mongoli, 1930-1952)

Khorloogiin Choibalsan

Pas disa takimeve me Stalinin, Choibalsan miratoi politikat dhe metodat e udhëheqësve sovjetik dhe i zbatoi ato në Mongoli. Ai krijoi një sistem diktatorial, duke shtypur opozitën dhe vrarë dhjetëra mijëra njerëz. Më vonë në vitet ‘30, ai “filloi të arrestojë dhe të vrasë punëtorët kryesorë të partisë, qeverisë dhe organizatave të ndryshme shoqërore, përveç oficerëve të ushtrisë, intelektualëve dhe punëtorëve të tjerë besnikë”. Në fund të 1951, Choibalsan shkoi në Moskë për t’u kuruar për kancerin në veshka. Ai vdiq një vit më pas.

 

 

Enver Hoxha (Shqipëri, 1944-1985)

enver hoxhaDiktatori komunist i Shqipërisë krijoi armiqësi si me Bashkimin Sovjetik ashtu dhe me Kinën para se të promovonte një politikë kombëtare të mjerueshme të bazuar te vetë-besimi që e ktheu vendin e tij një version ballkanik të Koresë së Veriut në ditët e sotme. Gjatë sundimit të tij prej katër-dekadash, Hoxha ndaloi fenë, urdhëroi ndërtimin e mijëra bunkerëve në të gjithë Shqipërinë, ndërmori projekte ekscentrike të ndërtimit publik, spastroi vazhdimisht rrethin e tij të brendshëm dhe shkëputi pothuajse të gjitha marrëdhëniet e rëndësishme ndërkombëtare të Shqipërisë. Hoxha krijoi një shoqëri plotësisht të izoluar me asnjë tolerancë për disidentët politikë. Rreth 200,000 vetë u burgosën për krime politike gjatë sundimit të Hoxhës, në një vend me një popullsi aktuale rreth 3 milion.

Lê Duan (Vietnam, 1960-1986)

Lê Duẩn

Edhe pse ai nuk ishte kreu zyrtar i shtetit të Vietnamit, Lê Duan ishte vendimmarrësi kryesor brenda  regjimit komunist të vendit për më shumë se 20 vjet. Pas Luftës së Vietnamit dhe pushtimit të suksesshëm të Vietnamit të Jugut nga ai i veriut, Duan mbikëqyri spastrimin e vietnamezëve jugor antikomunist,  burgosjen e gati 2 milionë njerëz dhe detyroi më shumë se 800.000 vietnamezë të largohen nga vendi. Nën regjimin e Duan, Vietnami nisi një përpjekje të dështuar për të centralizuar ekonominë të cilën brezat pasardhëse të liderëve vietnamezë do ta kthenin mbrapsht.

 

 

Ian Smith (Rodezi, 1964-1979)

Ian Smith

Një nga figurat më të diskutueshme në historinë post-koloniale afrikane, Ian Smith, një pilot luftarak i dekoruar gjatë Luftës së Dytë Botërore, udhëhoqi shkëputjen e Rodezisë (tani Zimbabve) nga perandoria britanike në vitin 1965. Qëllimi i tij ishte të ruante sundimin e të bardhëve në një koloni jashtëzakonisht me ngjyrë. Si kryeministër i një Rodezie të pavarur, Smith mbikëqyri një sistem aparteidi të ngjashëm me atë të Afrikës së Jugut, duke u përpjekur të siguronte sundimin e të bardhëve me anë të sistemit të ndarjes racore dhe kontrollit. Edhe pse të bardhët ishin më pak se 4% e popullsisë së Rodezisë, qeveria e Smith i mbijetoi rreth 15 vjetëve izolimi ndërkombëtar dhe lufte civile. Ai ra dakord për një marrëveshje për ndarjen e pushtetit që ccoi Robert Mugabe në postin e kryeministrit në vitin 1980. Edhe pse ndonjëherë u lavdërua për gatishmërinë e tij për të dorëzuar pushtetin, gjë që do të thotë se Rodezia u çlirua nga sundimi minoritar rreth 15 vjet para Afrikës së Jugut, ai ende udhëhoqi një regjim racor diskriminues për më shumë se një dekadë.

Ramfis Trujillo (Republika Dominikane, maj 1961 – tetor 1961)

Ramfis Trujillo

Babai i Ramfis, famëkeqi Rafael Trujillo (Truhijo), drejtoi  Republikën Domenikane për mbi 30 vjet. Djali i tij më i madh, që  u bë një kolonel në moshën 4 vjeçare, drejtoi vetëm për disa muaj si diktator i kombit të Karaibeve, por e përdori këtë kohë për të filluar një fushatë brutale hakmarrjeje kundër atyre që ai i dyshonte  për vrasjen e të atit të tij më 30 maj, 1960. Një “xhelat i kualifikuar” dhe playboy i regjur, kur Ramfis u largua nga Republika Dominikane me jaht për të shkuar në mërgim në Spanjë në fund të 1961, thuhet se mori arkivolin e babait të tij me vete. Për më tepër, arkivoli u mbush me gati 4 milion $ të holla dhe gurë të çmuar.

Michel Micombero (Burundi, 1966-1976)

Michel Micombero

Michel Micombero, kapiten ushtrie dhe më pas ministër i mbrojtjes, ishte vetëm 26 vjeç kur udhëhoqi në 1966 grushtin e shtetit që e uli atë në karrigen e kryeministrit. Kjo ishte një detyrë e rrezikshme në Burundi, duke pasur parasysh se dy prej paraardhësve të tij ishin vrarë që kur vendi fitoi pavarësinë nga Belgjika në vitin 1962. Micombero, një tutsi, shfuqizoi menjëherë monarkinë në vend dhe dërgoi në mërgim mbretin 19-vjeçar. Micombero kultivoi një elitë tutsi brenda ushtrisë dhe qeverisë, duke rritur tensionet me komunitetin hutu të vendit. Në vitin 1972, qeveria e Micombero rrëzoi një kryengritje Hutu duke organizuar vrasje masive, ku mbetën të vrarë deri në 300.000 njerëz. Edhe pse Micombero u rrëzua në një grusht shteti të vitit 1976, ndarja Hutu-Tutsi vazhdoi në Burundi, dhe nxiti një luftë civile në vend që zgjati midis 1993 dhe 2005.

Yahya Khan (Pakistan, 1969-1971)

Yahya Khan

Gjenerali pakistanez dhe veteran i Luftës së Dytë Botërore i Ushtrisë britanike shpërndau qeverinë dhe vendosi ligjin ushtarak në vitin 1969. Kur ai humbi pushtetin dy vjet më vonë, Pakistani Lindor u nda për t’u bërë shtet i pavarur i Bangladeshit dhe Pakistani humbi një tjetër luftë ndaj rivales së tij, Indisë. Ndërkohë, Khan mbikëqyri masakrën masive e pothuajse gjysmë milioni Bengalasve dhe pakicave të  tjera në Indi. Në mars të vitit 1971, Khan urdhëroi ushtrinë e tij të godiste një lëvizje separatiste në Pakistanin Lindor. “Operacioni Searchlight” shënjestroi nacionalistët bengalas dhe intelektualët dhe prodhuan një valë prej 10 milionë refugjatësh që bindën Indinë të ndërhynte në luftën civile të Pakistanit, që do të ishte një përgatitje për pavarësinë e  Bangladeshit nga Pakistani një vit më pas. Gjatë një takimi të nivelit të lartë në shkurt të vitit 1971, Khan është regjistruar duke thënë “do të vras tre milionë prej tyre”, duke iu referuar separatistëve dhe mbështetësve të tyre. Në fund të vitit, qindra mijëra njerëz kishin vdekur dhe Khan u rrëzua si president. Ai vdiq në Pakistan në vitin 1980.

Carlos Manuel Arana Osorio (Guatemala, 1970-1974)

Carlos Manuel Arana Osorio

Carlos Osorio Arana ishte një nga disa prej sundimtarëve ushtarakë që u bënë president në Guatemala gjatë viteve të paqëndrueshme që ndoqën grushtin e shtetit të vitit 1954. Gjatë presidencës së tij, ai shtoi përpjekjet e qeverisë për të mposhtur rebelët e armatosur dhe përndjekur “studentët radikalë, grupet e punëtorëve, dhe kundërshtarët politikë. Rreth 20,000 vetë “vdiqën ose u zhdukën  nën administratën e Arana Osorio. Guatemala pati presidentë ushtarakë deri me 1986, por lufta civile e vendit vazhdoi deri në dhjetor 1996.

 

Jorge Rafael Videla (Argjentinë, 1976-1981)

Jorge Rafael Videla (

Oficeri Jorge Rafael Videla mori Argjentinën gjatë një grusht shteti në vitin 1976. Në atë kohë, vendi  u drejtua nga një qeveri e korruptuar dhe një ekonomi e dërrmuar. Videla u përpoq të risjellë rritjen ekonomike nëpërmjet reformave të tregut të lirë dhe pati një sukses të moderuar. Megjithatë, ai mbylli gjykatat dhe i dha kompetenca legjislative një komisioni ushtarak me nëntë persona. Qeveria e tij ka kryer një ‘luftë të pistë’, gjatë së cilës mijëra njerëz që konsideroheshin si kërcënim u rrëmbyen, arrestuan dhe u vranë, në mesin e tyre intelektualë, gazetarë, dhe mësues. Vlerësimi zyrtar i njerëzve të vrarë gjatë presidencës së tij është 9,000, por disa burime besojnë se numri është në mes 15.000 dhe 30.000. Ai u dënua me burgim të përjetshëm në vitin 1985, por u fal në vitin 1990. Ai doli edhe një herë në gjyq në vitin 2010, dhe u dënua sërish me burgim të përjetshëm. Vdiq në burg në vitin 2013.

Francisco Macías Nguema (Guinea Ekuatoriale, 1968-1979)Francisco Macías NguemaPresidenti i parë i Guinesë Ekuatoriale ishte një kleptokrat paranojak i cili shpalli veten lider përjetë dhe mbante pjesën më e madhe të thesarit kombëtar në valixhe nën krevatin e tij. Ai vrau ose dëboi përafërsisht një të tretën e popullsisë së ish kolonisë spanjolle prej 300,000 banorësh. Urrejtja e Nguemas ndaj klasave të arsimuara të vendit e krahasojnë atë me Pol Potin e Kamboxhias. Nguema u ekzekutua pasi nipi i tij Teodoro Obiang, përmbysi qeverinë përmes një grusht shteti të vitit 1979.

 

Teodoro Obiang (Guineja Ekuatoriale, 1979 – deri tani)

Teodoro Obiang

Teodoro Obiang shkatërroi xhaxhanë e tij Francisco Macías Nguema, presidentin e parë të Guinesë Ekuatoriale, në vitin 1979. Në vitin 1995, në Guinenë Ekuatoriale u zbulua naftë, gjë që i dha Obiangiut një burim të pothuajse të pashtershëm për t’u pasuruar. Ndërsa vendi me 700,000  banorë lëngon në kuartilin e poshtëm të Indeksit të Zhvillimit Njerëzor, pasuria e burimeve natyrore të vendit ka financuar një nga regjimet më shtypëse në botë. Qeveria e Obiang është akuzuar për torturimin e disidentëve dhe ndalimin e formave të shprehjes politike. Në të njëjtën kohë, Obiang është përpjekur ta kthejë kryeqytetin e Malabo në një destinacion turistik dhe konferencash dhe është përpjekur të portretizojë Guinenë Ekuatoriale si një fuqitë politike dhe ekonomike në rritje e Afrikës.

Siad Barre (Somali, 1969-1991)

Siad Barre

Diktatori socialist i Somalisë ka kryer një gabim strategjik katastrofal kur ai pushtoi rajonin Ogaden të Etiopisë me shumicë somaleze në vitin 1977. Pushtimi bindi Bashkimin Sovjetik t’i heqë mbështetjen e tij qeverisë së Barre. Pas luftës së dështuar kundër Etiopisë, Barre vazhdoi të sundojë Somalinë për 13 vjet. Ai mbajti nën kontroll përmes kombinimit të forcës dhe manipulimit të sistemit klanor të Somalisë. Trashëgimia e tij më shkatërruese është çuarja e  Somalisë në luftë civile në vitin 1991, e cila shënoi fillimin e mbi dy dekadave të anarkisë në vend.

 

 

Radovan Karaxhiç (Republika Srpska, vitet 1992-1996)

radovan karadzic-

Radovan Karaxhiç ishte president i Republika Srpska, “republikë” e vetëshpallur serbe që u nda nga Bosnja pas shkëputjes së Bosnjës nga Jugosllavia në vitin 1992. Si president, Karaxhiç mbikëqyri një fushatë të spastrimit etnik kundër myslimanëve boshnjakë që përfshinte disa nga abuzimet më të rënda të drejtave të njeriut të kryera në tokën evropiane që prej Luftës së Dytë Botërore. Ai ka urdhëruar masakrën e Srebrenicës korrikut 1995, në të cilin militantët serbë vranë mbi 8.000 myslimanë boshnjakë brenda tre ditësh. Karaxhiç u fsheh, dhe pas luftës civile të Bosnjës, ai ushtronte profesionin e mjekut me identitet të rremë. Në vitin 2008, ai u arrestua në Serbi dhe u përball në Gjykatën Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë në Hagë me akuzat për krime kundër njerëzimit. Një javë më parë kjo gjykatë e dënoi atë me 40 vjet burgim.

Theodore Sindikubwabo (Ruanda, prill 1994-korrik 1994)
Theodore Sindikubwabo

Theodore Sindikubwabo mban pak përgjegjësi personale për organizimin e gjenocidit të Ruandës, që ishte kryesisht projekti i oficerëve të vijës së ashpër të ushtrisë dhe zyrtarëve të qeverisë si Theoneste Bagasora. Por, kur avioni i presidentit të Ruandës, Juvenal Habyrimana, u rrëzua më 6 prill 1994, Sindikubwabo ishte njeriu që arkitektët e gjenocidit e zgjodhën si kreun e shtetit Ruandës. Ish pediatri ishte kreu zyrtar i një qeverie që kreu vrasjen e rreth 800,000 njerëzve. Larg përpjekjeve për të ndaluar gjakderdhjen, Sindikubëabo u shfaq në Cayahinda, Ruanda, më 20 prill 1994, për “të falënderuar dhe inkurajuar” militantët që kryen gjenocidin, dhe premtoi se do të dërgonte ushtarë të ndihmonin popullin vendas të përfundonin vrasjen e tutsve që ishin të rrethuar në një kishë lokale, sipas Human Rights Watch. Sindikubwabo iku në Zairenë fqinje pasi forcat e presidentit aktual të Ruandës, Paul Kagame pushtuan vendin gjatë ditëve të fundit të gjenocidit. Ai vdiq në mërgim në vitin 1998.

Than Shwe (Mianmar, 1992-2011)

Than Shwe

Than Shwe ishte udhëheqësi i juntës ushtarake në pushtet në Mianmar (Birmani) dhe është kritikuar dhe sanksionuar nga vendet perëndimore për abuzimet me të drejtat e njeriut. Deri në 1 milion njerëz thuhet se janë dërguar në “zona satelitore” dhe “kampe pune” nën sundimin e tij. Në vend nuk kishte liri fjale dhe mbajtja e një kompjuteri modern ose faksi ishte e paligjshme. Kushdo që fliste me një gazetar të huaj rrezikonte të torturohej apo të futej në burg. Edhe pse Shwe dha dorëheqjen në vitin 2011, ai vazhdon të ketë ndikim të konsiderueshëm. Së fundmi ai i premtoi mbështetje ish-armikes së tij, Aung San Suu Kyi, si lidere e  ardhshëm i Mianmarit, edhe pse gjatë sundimit të tij, liderja e opozitës,  fituese e çmimit Nobel është mbajtur nën arrest shtëpiak.

Isaias Afwerki (Eritrea, 1991-deri tani)

Isaias Afwerki

Eritrea fitoi pavarësinë nga Etiopia në vitin 1991, pjesërisht për shkak të udhëheqjes së presidentit Isaia Afwerki në luftën e armatosur kundër regjimit brutal komunist të Etiopisë. Gjatë 25 viteve të mëparshme, Afwerki ndërtoi një prej diktaturave më terrorizuese të botës. Qeveria e Afwerki mban një rrjet sekret  burgjesh dhe kampesh dhe rekruton me forcë qytetarët e vendit në shërbim ushtarak të pacaktuar në kohë. Represioni në Eritre ka bërë që më shumë se 380,000 njerëz të largohen nga një popullsi prej më pak se 7 milionë banorë, pavarësisht mungesës së konfliktit të armatosur aktiv në vend. Politika e jashtme Afwerki ka qenë po aq problematike. Një mosmarrëveshje në 1998 me Etiopinë mbi demarkacionin e kufirit të vendeve shpejt u shkallëzua në luftë ndërshtetërore të shkallës së plotë të shekullit të 20-të, ku Afwerki fajësohet të paktën pjesërisht për dështimin për të shpërndarë një konflikt në të cilin u vranë rreth 100.000 njerëz. Eritrea është gjithashtu nën sanksionet e OKB-së për mbështetjen e saj të dyshuar të militantëve të Al Shabaab që luftojnë ushtrinë etiopiane në Somali.

Yahya Jammeh (Gambia, prej 1996 – deri tani)

Yahya Jammeh

Presidenti i Gambias që nga viti 1996 ka ndërtuar një nga shtetet më represive në tokë. Jammeh ka përdorur arrestimet arbitrare dhe torturat, si mjetet e tij të preferuara të kontrollit, dhe ka kërcënuar se ai vetë do të therte homoseksualët më vend. Qytetarët po largohen nga vendi në turma dhe me gjithë popullsinë e saj prej vetëm 1,8 milionë banorë, Gambia është ndër 10 vendet e origjinës me më shumë emigrantë që përpiqen të kalojnë Mesdheun për në Evropë.

/DITA

 

April 1, 2016 19:11
Komento

30 Komente

 1. turppergazetendita April 1, 19:30

  njihuni me” diktatorin” kur vizitonte katundet e elezbiberit dhe sali matherfuckerit

  Enver Hoxha e vizitoi dy herë Tropojën. Vizita e parë më 5-7 shtator 1952 dhe e dyta më 30 maj 1970. Kam qënë pjesëmarrës në të dy takimet. Në shtatorin e vitit 51 isha 11 vjeç. Atë ditë zbrita nga bjeshka. Në shtëpi gjeta hallën dhe xhaxhain e vogël. Gjyshi, babai e dy xhaxhallarët e mëdhenj nuk ishin në shtëpi. Kishin shkuar në Kolgecaj (Bajram Curri) për të pritur Enver Hoxhën. Halla dhe xhaxhai i vogël kishin marrur porosi, që mos të më linin të ikja nga shtëpia. Unë bëra ç’bëra, u humba nga sytë dhe pa marrë asgjë parasysh me shpejtësi të erës u zhduka. Ecja me vrap. Gjithë njerëzit kishin ikur.

  Mbarimi i ditës po afrohej. Vetmia më bënte të më rrahte zemra. Arrita në Okol (livadh i madh). Aty ku rruga bashkohej me rrugë të tjera. Aty takova vargun e parë të njerëzve që ecnin me të shpejtë për të qenë në momentet e ardhjes së Enver Hoxhës. Përsëri vazhdoja të ecja me të shpejtë. Pas lija, njëri pas tjetrit grupet e tjera. Aq të shumtë ishin njerëzit që lëviznin gjatë asaj rruge, sa mezi depërtoja për t’i lënë pas. Makinat vinin njëra pas tjetrës. Vargut të njerëzve nuk i shihej as kreu as fundi. Të gjithë, duke biseduar me njëri-tjetrin, shikonin makinat për të parë atë që mbante Enver Hoxhën.

  Njëri thoshte se vjen me satë (autobus), tjetri thoshte se vjen me veturë, dikush tjetër thoshte se vjen me makinë ushtarake. Të gjithë prisnin me padurim që të shihnin Enver Hoxhën. Muzgu nuk kishte rënë akoma. Vendi ishte ishte mbushur plot e përplot me njerëz. Brohoritjet “Enver Hoxha”. këngët e vallet dëgjoheshin në çdo skaj të vendit të mbushur me njerëz. Në atë entuziazëm të papërshkuar, një makinë ndalet në hyrje të qytetit, që sapo kishte lindur. Dikush i hapi derën. Për një moment, etja e dëshira për të parë kush po del nga ajo makinë, e ndërpreu entuziazmin. Nji burrë shtatlartë, me shpatulla të gjera e me fytyrë tërë gaz ngriti duart lart, eci përmes turmës, duke shtërnguar duart sa me njërin sa me tjetrin, sa në një krah sa në krahun tjetër, duke përshëndetur gjithë të pranishmit. Brohoritjet, oshëtimat e tupanëve, këngët e vallet pa mbarim e bënë Enver Hoxhën, që të ndalej disa herë në mes të atij populli plot entuziazëm. Turma me Enver Hoxhën në mes mezi ecte përpara. U afruan te Shtëpia e Pritjes .

  Shoqëruesit mezi mundën të shkëpusnin Enver Hoxhën. Festa me këngë, valle e brohoritje vazhdoi deri në orët e vona të natës. Në Shtëpinë e Pritjes vazhdonte takimi mirëpritës. Në atë takim të mirëorganizuar merrnin pjesë autoritetet e rrethit, veteranë të luftës, ish-partizanë e partizane, nëpunës e aktivistë shoqërorë të dalluar, baballarë e nëna dëshmorësh, patriotë e mbështetës të luftës. Aty ishte edhe xhaxhai im, Ram Fazlia. Sipas Ramës, në atë ceremoni aq të ngrohtë e aq entuziaste u proçedua: “Arif Gashi, ishsekretar i parë i partisë për Tropojën në fjalën përshëndetëse, në emer të të gjithë popullit, i shprehu Enver Hoxhës, mirënjohjen dhe falenderimin për nderin e respektin, që ai po i bënte Tropojës e popullit të saj. Sekretari i partisë e siguroi Enver Hoxhën se Partia dhe ai në Tropojë, kurdoherë e në çdo situatë, kanë për të gjetur një popull besnik, nji popull të vendosur, nji popull që fjalën e dhënë s’di ta bëjë dysh.

  Në mes brohoritjeve e mori fjalën Enver Hoxha që shprehu kënaqësinë që ndodhet në mes të popullit të Tropojës, si dhe për pritjen shumë të ngrohtë që iu rezervua. Ai theksoi meritat historike të popullit të malësisë së Gjakovës, në luftë fyt për fyt me pushtuesit turq, serbo- malazezë, austriak e nazi-fshistë, theksoi arritjet e Shqipërisë gjatë tetë viteve çlirim si dhe perspektivat që i kanë çelur asaj planet 5vjeçare. Në vazhdim ai foli për miqtë e shumtë, duke veçuar Bashkimin Sovjetik e Stalinin e madh. Enver Hoxha ishte dhe psikolog. Ai i kuptonte njerëzit në shikim, në të folur, në lëvizje e në qëndërim. Afër mbarimit të fjalës ai iu drejtua të gjthë pjesëmarrësve. “E shoh se ju keni një shqetësim. Ju doni të dini se si është çështja e dy prej bijve të Tropojës, Zenel Bardhit e Beqir Ndout. Po jua shpjegoj. Zenel Bardhin, për merita lufte dhe aftësi organizuese dhe drejtuese, pas luftës e caktuam sekretar partie në vendin e vet. Për punë të mirë e bëmë dhe zv/ministër. Në atë detyrë shfaqi arrogancë, duke kundërshtuar dhe përçmuar ministrin. Më vonë mora vesh se Zeneli ishte fejuar me një vajzë nga Gjirokastëra, të cilës unë ia njihja familjen dhe të afërmit. Nga përbërësit e asaj familjeje, gjashtë prej tyre qenë në papajtueshmëri të plotë me pushtetin popullor dhe jetojnë në arrati.

  E thirra unë përsonalisht në zyrën time. I thashëë këto fjalë: -Zenel, e njeh atë vajzë me të cilën je fejuar? -Po, mu përgjigj. -I thashë-Sikur të isha duke kërkuar që të fejohesha me ndonjë vajzë nga Tropoja së pari do të të pyesja ty. Ju pse nuk më pyetët mua apo ndonjë shok tjetër që ka dijeni për atë vajzë e familjen e saj? Përsëri m’u përgjigj se dashuria nuk pyet për ato gjëra. Edhe Beqir Ndoun pas luftës e caktuam komandant qarku. Nga andej e ngritëm në përgjegjësi si zv/drejtor i drejtorisë politike në ushtri e pastaj zv/ministër të Brendshëm. Nji natë para se Sali Omeni të vriste vetën, Beqiri qëndroi me të tërë natën. Të dhënat për atë vrasje dhe shkaqet pse ndodhi, askush më mirë se Beqiri nuk mund t’i dinte. E thirrëm që të na e thoshte të vërtetën, të cilën na e fshehu, sepse u tregua frikacak. Tani për hatrin tuaj, të popullit të Tropojës ne do u japim dorën edhe një herë, por nëse ata, dorën tonë nuk e mirëkuptojnë , nuk na mbetet gjë tjetër veçse t’i kapim për supesh, t’u vëmë shqelmin në gjoks e t’i hedhim në humnerë”-u shpreh Enver Hoxha.

  Takimi emocionues me Sylejman Abaz Ndreun

  Në atë takim, thoshte Rama, folën shumë pjesmarrës, por ajo që elektrizoi gjithë pjesmarrësit ishte ngritja në këmbë e Sylejman Abaz Ndreut nga Selimajt e Gegysenit. Kur Enver Hoxha mbaroi fjalën e tij, duke falenderuar të pranishmit si dhe gjithë popullin e Tropojës për pritjen e ngrohtë që iu bë, Sylejmani, duke u mbështetur mbi shtagën (bastunin) e tij, ngrihet në këmbë dhe me kokën lart e me zë të fortë i drejtohet Enver Hoxhës : ”Bab mbaje kokën lart para armiqve e aleatëve se gjithë këtë popull që i pe i ke me vete e mos u tut (frikëso) prej askujt , se kurrkush nuk mundet me na ba gja”.

  Po kush ishte Sylejman Abaz Ndreu? Ishte një ndër burrat e njohur të Gegysenit, si dhe babai i dëshmorit Uk Sylejman Ndreu, partizan i brigadës së 25-të Sulmuese, që u bë fli me disa dhjetëra partizanë të tjerë në luftë për çlirimin e Kosovës. Fjalët e Sylejmanit e emocionuan Enver Hoxhën. Ai ngrihet nga vendi ku ishte ulur e shkon drejt Sylejmanit, e përqafon si djali babanë, e merr për dore, e ul pranë vetes deri sa përfundon takimi. Sylejmani kishte mbushur të shtëdhjetat. Vuajtjet e jetës si dhe azma kronike që e shoqëronte ia kishin shteruar forcat. Enver Hoxha , që nga ai moment e derisa Sylejmani mbylli sytë, u bë djalë e shkuar djalit për të.

  Me Enver Hoxhën, pranë lapidarit të Bajram Currit

  Interesimi i udhëheqësit komunist për jetën intime të heroit që u vra nga xhandarët e Zogut në mars 1925

  Mbas Kollatës, atje ku gjendet lapidari i i Bajram Currit, përballë kikave të Dragobisë, poshtë të cilave kalon rruga e makinës, u dëgjua nji oshtimë motorri. Në shpatin përballë u dukën tri makina që sillnin Enver Hoxhën afër shpellës së Dragobisë. Për ta pritur Enver Hoxhën, aty qëndruan dy prej pleqve të Valbonës, Ali Shabani, Muzli Tahiri dhe gjeologët, që përcaktonin vendburimet dhe rezervat e boksiteve të Valbonës. Enver Hoxhën e shoqëronin Ramiz Alia, Sadik Bekteshi, autoritetet e rrethit Tropojës si dhe veterani e bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani.

  Në atë lëndinë, afër lapidarit, në pllakën e të cilit shkruhej: “Këtu më 29 mars 1925 ra heroikisht duke luftuar kundër xhandarmërisë së Ahmet Zogut Bajram Curri”, ishin shtruar disa sixhade. Nga aty duket shumë qartë shpella ku u rrethua Bajram Curri. Mikpritësit e ftuan Enver Hoxhën që të ulet në vendin që i kishin caktuar. Enver Hoxha, pasi u ul mori një cigare prej Ali Shabanit dhe ulur gju më gju me malësorët filloi kuvendimin sikur të ishte malësor i lindur dhe i rritur në atë vend. Veterani dhe bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani i deklaroi Enver Hoxhës gjithçka kishte ndodhur në mëngjezin e 29 marsit 1925. I shpjegoi se Bajram Currin e stehuan në atë shpellë, duke menduar se xhandarmëria nuk do ta gjente, por ajo, në bashkëveprim me spiunët, e hetuan dhe e rrethuan papritur.

  “Ne, vazhdoi Avdiu, qëndruam. Vetë Bajram Curri u ngrit, mori pushkën dhe qëlloi mbi xhandarët. Gjithë synimi ynë ishte që të shpëtonim Bajramin, se po të na vritej ai do të na vritej edhe rezistenca ndaj Ahmet Zogut e regjimit të tij. Hoxha interesohej për jetën intime të Bajram Currit, moshën, ushqimin, apo si flinte. Hoxha, pasi nderoi Bajram Currin u rikthye në Dragobi. Populli ishte mbledhur. Vendi ku do bëhej takimi ishte caktuar e rregulluar. Makinat ecnin gjatë rrugës që përshkonte fshatin. Dy pleq të Dragobisë, Sadri Isufi, babai i heroit të popullit Ramë Sadria dhe Dul Alia, patriot dhe strehues i Bajram Currit, iu afruan Enver Hoxhës. Gjithë fjalimi i Enver Hoxhës, që zgjati jo më shumë se një gjysëm ore u përshkrua nga një ide e vetme se edhe në Malësi mund të jetohej mirë ashtu si në fushë. Dreka për të mirëpritur Enver Hoxhën u shtrua në një lëndinë buzë Valbonës. Mënyja kishte tre gjellëra karakteristike të malësisë së Gjakovës: çorbën, mazën e zier dhe qumështin e trashuar. Enver Hoxha, bashkë me banorët e grykave të Valbonës, u ul këmbëkryq si malësorët në sofrën e rrumbullakët tropojane. Shijoi gjellërat karakteristike.

  Kureshtarët nuk nguruan që ta pyesnin:. Si u duken këto gjellëra tano? -Shumë të mira- u përgjigj Enver Hoxha,- por ajo që ju preferoni shumë, (ishte fjala për mazën e zier), ka shumë shpenzime. Të nesërmën, datë 31 maj, Enver Hoxha u largua nga Tropoja. Tropojanët kishin mbushur rrugët nga Bajram Curri deri në Kam. Të vendosur në të dyja anët e rrugës, ata i shprehën mirënjohje dhe i uruan rrugë të mbarë. Vizitës së Enver Hoxhës në Tropojë iu kushtuan vargje poetike, këngë e valle. Poeti Ndoc Papleka e ka përjetësoi me vargjet e një peme të tërë “Enveri midis nesh”. Këngëtarja Fatime Sokoli i kushtoi këngën “Shkrepi rrezja mbi Shkëlzen”, ndërsa rapsodi popullor kosovar, Dervish Shaqja, vizitën e përjetësoi me vargjet : “Maj i kuq i vitit shtatëdhjetë/ N’histori ka me mbet/ N’ato bjeshkë të malësisë së Gjakovës/ Ushtoi zani i Enver Hoxhës.

  Maj 1970, Tropoja tri ditë Përgatitje

  Vizita e dytë dhe e fundit e Enver Hoxhës në Tropojë u bë në maj 1970. Asokohe unë isha i rritur. Kisha mbaruar shkollën për mësuesi e kryeja detyrën e drejtorit të shkollës në Valbonën turistike. Në agjendën e asaj vizite Enver Hoxha kishte planifikuar që të dilte mbas Kollatës, atje ku është vrarë Bajram Curri. Për këtë arsye, gjthë popullatës së Grykave (Dragobi, Valbonë e Çerem) iu krijua mundësia që takimin me Enver Hoxhën ta organizonte në Dragobi. Në vitin 1970 pranvera ishte vonuar. Dëbora akoma nuk ishte shkrirë. Freskia që ajo dëborë lëshonte acaronte klimën, duke shtyrë ditët e daljes së luleve dhe rritjen e barit. Ardhjen e Enver Hoxhës në ato gryka na e thanë tre ditë përpara. Drejtuesit e partisë e të qeverisjes vendore na mblodhën dhe të tërë së bashku hartuam detyrat për seicilin, që pritja dhe takimi të shkonte sa më mirë. Nuk na u desh shumë preokupim, sepse populli, sapo e mori vesh lajmin, shprehu kënaqësi të veçantë, duke menduar që të shkonte në atë takim me sa më shumë dinjitet që të nderonte vendin me gjitha vlerat patriotike që kishte.

  Burrat dhe gratë nxorrën nga arkat veshjet kombëtare që i kishin rujtur për dasma e festa. Të rinjtë e të rejat blinin në dyqane ato veshje që u shkonin sa më bukur për shtat. Mësuesit dhe nxënësit mendonin të gjenin lulet më të bukura, mendonin se si ta pregatitnin një program sa më denjitoz me vjersha këngë e valle. Nxënësit e Rrogamit që vazhdonin mësimin në ciklin e lartë në Valbonë, sapo mbaruan mësimin, me çantat e librave në shpinë e pa ngrënë drekë, u nisën drejt shpateve të Papllukës, ku mblodhën lulet më të bukura që i sollën të nesërmen në shkollë. Nuk i harroj kurrë ato lule. Një bisht i gjatë rreth 10 centimetra, në mbarim të të cilit ishte një kupë prej 5 nënpetalesh me ngjyrë jashile e formë vezake, që pak e rrethonin kurorën. Sipër kupës qëndronte kurora me petale të pandara, me ngjyrë rozë, me mes pak të fryrë, me madhësinë e një gote rakie, me buzë pak të kthyera nga jashtë, të cilat veçoheshin nga njëratjetra nga një vijë harkore shumë pak e thelluar.

  Dy mësueset e shkollës, që atë vit kishin vitin e parë të mësuesisë, i morën ato lule, i bashkuan katër nga katër, ua rrethuan bishtat me letër të bardhë dhe u dhanë atyre formën e buqetave. Me lulet që na sollën nxënësit pregaditëm aq buqeta sa kompletuam gjithë nxënësit e disa nga gratë e vajzat e fshatit. U përgatitëm me mish e shpirt. Në mesin e 30 majit të gjthë u mblodhëm në Zallë të Valbonës. mbanim me vete topan, fyell, çifteli. Për çudi të fatit, ajo ditë u gdhi e kthjellët. Dielli sa ngrihej në horizont e shtonte nxehtësinë. Njerëzit i thonin njëri-tjetrit: ”E shikoni dhe dita sot doli më e mirë se ditët e tjera”. Tjetri ia kthente: “Nuk thonë kot se njerëzit e mirë i shoqëron dita e mirë”.

  Reply to this comment
  • BOLL KANIBALE "ANTIKAMUNISTE" April 2, 00:31

   Eshte interesant te lexosh ne Zerin e Amerikes te Biberajt ( qe e ka kthyer ne megafon te PD per cerek shekulli) qe bene keto etiketime:

   FIDEL KASTROS..i thone Lideri Revolucjonit edhe pse ka vrare qindra amerikane..qe ka shtetzuar qindra nderrmarrje amerikene dhe I ktheu rraketat ne vitin 1961 per te bere hi Ameriken
   MAO CE DUNIT qe thone keto gazeta amerikane se ka vrare 60 miljon kineze…dhe vete Niksoni ne 1972 u perul ne kembet e ketij “diktatori”
   JOSIF BROZ TITOS I thone me perkedhelje Marshalli I Jugosllavise edhe pse ka qene antishqiptari me I terbuar ..kujto Goli Otokun kur I jepni qenve dhe mish te shqiptaresh
   Pra pse ky qendrim ekstremisht kanibal I elezbiberoamerikaneve kur vete Ligjvenesit amerikane as e rruaje trapin se kush ka qene Enveri tash pas 30 vjetesh qe ka vdekur
   Pse po afron 11 prilli I vdekjes se enver hoxhes dhe hajde ta fusim ne kete koleksion zoologjik ?

   ENVER HOXHA (vargje nga nje shqiptar ne CHICAGO -USA)
   Ne vendin qe ka liri
   Do ngre bustin me flori
   Enver Hoxhen djale te ri
   Per cdo dite do ndez e qiri
   Prane statujes se Lirise
   Te ndrije ylli I Shqiperise
   Rrugen ti tregoj vegjelise
   Qe te shkoi drejt diturise
   Ta marr vesh bota mbare
   Enver Hoxha ish Shqiptare
   Ndricoi naten si fanare
   Leshoi drite per te pare
   Zhduku bej dhe yzmeqare
   Malet i kthehu ugare
   Grur dhe miser ne hambare
   I la bangat me thesare
   Ai shkriu malet me bore
   I vuri Shqiperis kurore
   Se vet ish madheshtore
   Si ylberi me kolore
   Te quajten dhe dictatore
   Ata qe te puthnin dore
   Vet na dolen dezertore
   U shiten per nje lakrore
   Historia eshte percare
   Kane dale larte ca zuzare
   Deri dije syte pa lare
   Sot jane shpallur si te pare
   Kuvendojne mizat e kalit
   Neper pellgjet e mocalit
   Duan ti ulin majen e malit
   Se nuk shohin nga syte e ballit
   Eshte diamant gurri gjerdanit
   Mbi kuroren e Vatanit
   Lare nga gjaku i istikamit
   Se thane dot ere e murlanit
   Ne per ty jemi krenare
   Per cdo dit lule mbi vare
   U derdh loti i papare
   Ne cdo vend ku kish shqiptare
   Larte ne qiell me shkreptime
   Malet leshuan bubullime
   Lumenjt fryhen me terbim
   Populli qau me ngasherime
   Planetet derguan kurore
   E percollen dor me dore
   Si kristali me debore
   E vendosen mbi Tomore
   Dallget deti do ti ndale
   Dielli do te ndris ngadale
   E verteta ne drite do dale
   Kush na ishte ai djale
   O Enver ylli me nure
   Populli nuk te haron kure
   Do ta ngreme kalan me gure
   Do te qendisim ne Flamure
   E bere dimrin pranvere
   Largove stuhit me ere
   Bere shum gjera me vlere
   O Hazreti yne Envere
   O Mason mendje ndritur
   E gjith vepra qe ke ngritur
   Do te ngelet e skalitur
   Neper shekuj e rinditur
   perfundimisht:
   eshte kriminale,antinjerzore dhe kanibale te behen keto insinuate per nje kufome qe sa ishte gjalle I rruajten topet armiqte e jashtem dhe te brendshem
   do isha dakort vetem per nje gje madhore:
   PSE NUK JA MBAN SUMA ELEZBIBEREVE,BERISHAJVE..EDI RAMEVE ISMAIL KARDARNJEVE DHE LETYRA PUSHT TETARE DHE INTELEKTUALE TE BEJNE REFERNDUM…
   KAM BESIM SE MBI 80 PERQIND E POPULLIT DO TA VLERSOJE DHE NUK E HEDH POSHTE
   BENI REFERNDUM QENA KANIBALE QE NUK U NGOPET 30 VJET ME KUFOMA

   Reply to this comment
  • shqipni je mitike! April 2, 20:58

   ore lere gazeten edhe propoganden enveriste se u doqe ajo tani rrjedha e shqipnise ka marre drejtim tjeter , po si ka mundesi qe ke shkruar nje roman edhe vetem baballaret tane komuniste qe jane pa shkolle se pranojne qe enveri me shoke ska qene diktaore por te gjithe shqiptaret e shkolluar edhe intelektualet edhe bota mare e dine edhe kane deklaruar boterisht eshte klasifikuar diktatore ska
   reliability kurre ,,,po ne vende qe te mendoni per shqipni te mire me mireqenie e begati merreni me hoxhen shehun haxhiun kadriun ..ata e paten dore edhe dhjene de fakt de jure boll me lejani historise kete pune keto qe shkruani e komentoni jane gjera qe donin apo sdonin ne si popull na pyeti njeri keshtu i shkroi partia jone keshtu i mesuam edhe ne ,

   Reply to this comment
 2. KU ESHTE KANIBALI SALI ELEZ BIBERISHAJ ? April 1, 19:59

  qe te titulli nuk jeni te sakte zoterinj moderatore:

  nje reviste jo prestigjoze amerikane..I ka renditur keto diktatore dhe JO AMERIKA….

  DJE NXORRET KOLUMBIANEN E CNN QE THE THA SE JEMI SHTET MYSLYMAN….

  SIDOQAFTE KEQ ARDHJE PER :”DITEN” qe ose ben biznes mediatik,,ose I ka hapur deren kanibaleve enverofagove..

  pse merreni me kufomen e enverit kur kanibali SALI ELEZBIBERISHAJ ka KRYER KETE KRIM SI ME POSHTE VIJON
  Dhe ajo qe eshte me kryesorja:
  Pse nuk egzekutohet kryekrimineli berishe per kete KRIM KUNDER NJERZIMIT

  Urdhrat sekretë të marsit ’97!
  DOKUMENTET
  1-SHIK-ut i jepet leje për të vrarë
  Serinë e Urdhrave Luftarakë ‘Sekret’ e hap urdhri i datës 2 mars 1997, i firmosur nga Komandanti i Operacionit Luftarak, Gjeneral Bashkim Gazidede. Ja urdhri luftarak:
  “Republika e Shqipërisë/Shërbimi Informativ Kombëtar/ Sekret, Tiranë më 02.03.1997.
  Urdhër Luftarak Nr 1. Veprimet Luftarake të Batalionit të Shërbimit Informativ Kombëtar.
  Në situatën e krijuar nga rebelimi i forcave terroriste për rrëzimin me dhunë të rendit kushtetues, me qëllim që të parandalohet kjo veprimtari, URDHËROJ:
  Batalioni i Shërbimit Informativ Kombëtar, me përbërje Kompaninë II, Skuadrën e ndërlidhjes, Skuadrën e ndihmës së shpejtë dhe togën xheniere, të lëvizë në drejtimin Tiranë-Fier, duke u përqendruar në Qafën e Koshovicës me detyrë:
  -Në bashkëveprim me forcat e Ushtrisë dhe të Rendit, të pengojë, të bllokojë, të asgjësojë ose të kapë rob forcat, që mund të tentojnë të vijnë në drejtim të qyteteve Fier, Lushnjë, Tiranë.
  -Komandanti i Batalionit, gjatë rrugë marshimit, të organizojë sigurinë e kolonës dhe në rast ndeshjesh, të hapet në formacion luftimi për të penguar trupat që mund të sulmojnë dhe me zjarr t’i rrethojë e t’i asgjësojë ato. Komandanti i Batalionit, gjatë marshimit dhe me mbërritjen në vend të bëjë organizimin dhe vendosjen e forcave në vend, mënyrën e bashkëveprimit dhe koordinimit të veprimeve të mëtejshme.
  -Ndërlidhja me Shtabin e Qendrës të mbahet me celular dhe radio. Përgjigjet për këtë, Shefqet Meda.
  -Të merren me vete një komplet luftarak i shpërndarë dhe një rezervë, pajisje mjekësore si dhe 5 transportues të blinduar. Në dispozicion të Batalionit caktohen 8 makina të mëdha dhe 3 makina të vogla. Kompania I qëndron në rezervë.
  Ky Urdhër hyn në fuqi në orën 22:30.
  Komandanti i Operacionit/
  Gjeneral Bashkim Gazidede. (Firma)”
  2-URDHËRI PËR MOBILIZIMIN E MERCENARËVE NË VERI
  ‘Sekret’
  URDHËR
  Nr. 82, datë 09.03.1997
  TEPËR URGJENT
  RRETHE: -Has, Kukës, Tropojë, Pukë, Mirditë, Shkodër, Dibër, Kurbin, Lezhë, Malësi e Madhe, Burrel.
  Të gjithë rezervistët që paraqiten në repartet ushtarake të rrethit tuaj të vishen e kompletohen me armatimin e nevojshëm dhe të nisen urgjent në Akademinë e Forcave Tokësore në Tiranë (ish-Shkolla e Bashkuar).
  Lajmëroni dhe Shtabin e Përgjithshëm.
  09.03.1997
  KOMANDANTI I OPERACIONIT
  Gjeneral Gazidede (Vula, firma)
  SHEFI I SHTABIT TË PËRGJITHSHËM TË USHTRISË
  Gjeneral Major Adem Çopani (Vula, firma)
  3-PLANI I VEPRIMEVE LUFTARAKE
  Plani i veprimeve luftarake i forcave pjesëmarrëse në asgjësimin e kryengritësve rebelë në jug të Shqipërisë prej datës 1 deri në 30.3.1997.
  IDEJA E ORGANIZIMIT
  Nëpërmjet mobilizimit të trupave rezerviste nga Shqipëria e Mesme dhe e Veriut, në bashkëpunim me trupat Komando-Presidenciale si dhe përdorimin e gjerë të aviacionit, artilerisë, lëndëve helmuese luftarake (LHL) dhe të grupeve të zbulimit, në zonat kundërshtare, të realizohet përqendrimi i trupave në brigjet Veriore të lumit Vjosa si bazë nisjeje, për të ndërmarrë mësymje të përgjithshme, duke dhënë goditjen kryesore në drejtim: Fier-Vlorë dhe atë ndihmuese në drejtimin Gjirokastër-Sarandë, për të asgjësuar fizikisht të gjithë personat që do të kundërshtojnë dhe në pamundësi të realizimit të objektivave të përdoren për terror ndaj rebelëve, bombardime me aviacion, LHL(Lëndë Helmuese Luftarake), mjetet e blinduara deri në vendosjen e plotë të pushtetit ushtarak.
  OBJEKTIVAT E OPERACIONIT
  Mobilizimi i trupave nga data 4 deri më 7 mars 1997.
  -Përqendrimi i trupave në bazën e nisjes Fier-Ballsh, Këlcyrë, Përmet.
  -Hartimi i listave për personat që do të asgjësohen, në qytetet Vlorë, Tepelenë, Gjirokastër, Delvinë e Sarandë.
  -Kapja e urave kryesore të kalimit të trupave Ura e Mifolit(Vlorë), e Pacinit (Mallakastër), urë e Dragoit Leklit (Tepelenë), Qafa e Muzinës (Gjirokastër), etj.
  -Desantimi (ulja) e trupave speciale në rajonet e fushë Çajupit, aerodromi i Gjirokastrës, Sarandës, Rrafshnalta e Kurveleshit.
  -Zbarkimi nga deti në drejtim të Vlorës, 4 deri 6.3.1997.
  -Përdorimi i forcave të Akademisë së Rendit, forcave speciale në rajonet ushtarake të Arshi Lengo në Gjirokastër.
  -Vendosja e lidhjeve direkte midis forcave qeveritare me repartet e policisë e SHIK-ut.
  -Organizimi i terrorit në popullsinë e qyteteve Vlorë, Tepelenë, Përmet, Gjirokastër, Delvinë e Sarande, djegie e shkatërrime;
  -Kufizimi me çdo kusht i përhapjes së kryengritësve, në veri të lumit Vjosa.
  -Mbrojtja me çdo kusht e Tiranës nga marshimi i forcave rebele të Jugut.
  -Bllokimi me çdo kusht i urës së Rrogozhinës Qafës së Kërrabës (me forca policore e ushtarake).
  -Kontrolli i gjendjes morale dhe origjinës gjeografike të trupave për mbrojtjen e Tiranës dhe neutralizimin e ushtarëve të Jugut.
  -Përdorimi i aviacionit luftarak gjuajtës e bombardues, nga regjimenti i Gjadrit, përqendrimeve të forcave rebele në Sarandë, Tepelenë e Vlorë.
  FORCAT E MJETET PJESËMARRËSE NË OPERACION
  -Tre Brk (Tiranë-Kavajë)
  -Dy Bra (Gradec-Fush-Krujë)
  -Dy BrT (Vlorë-Gjirokastër)
  -Nje Br Xheniere
  -Një Regjiment Aviacioni (Gjadër)
  -Dy distrikte detare (Durrës e Shëngjin)
  -Një Repart Komando (Përmet)
  -Një Repart Logjistike
  -Të gjitha forcat e komisariateve (Vlorë, Përmet Tepelenë, Delvinë dhe Sarandë).
  Numri i pjesëmarrësve në operacion, 25 mijë vetë.
  FAZAT E OPERACIONIT
  FAZA E PARË 1-10.3.1997
  -Mobilizimi i forcave dhe përqendrimi në baza e nisjes.
  -Pastrimi i zonave rebele nga persona që drejtojnë rebelët.
  -Përpunimi me aviacion, artileri e lëndë helmuese luftarake (LHL)
  FAZA E DYTË 10-30.3.1997
  -Lëvizja e forcave drejt qyteteve kryengritëse
  -Vendosja e pushtetit ushtarak në këto zona
  (Komanda e Operacionit. Firmat)

  Reply to this comment
 3. Loko-Loko April 1, 20:34

  Fletushka e panjohur “Business Insider” tenton te afirmohet ne boten mediatike duke shpifur pa dogane per shifra dhe fakte asnje here te sakta!
  Per usheheqesin LEGJENDAR Enver Hoxhen kjo fletushke mashtron hapur se Enver Hoxha ishte dhe do mbetet NJERIU ME I MADH qe ka nxjerre populli shqiptar nga gjiri i vet!
  Shifra prej 200000 te denuarish eshte 20 fishuar sepse ashtu ju intereson sot reaksionin anti shqiptar!
  Megjithate eshte nje tjeret DIKTASTOR FASHIST qe ka derdhur kaq shume gjak shqiptasri sa HITLERI duket ENGJELL para tij!
  Po Assadin e Sirise qe po masakrom miliona siriane PSE NUK E ZINI NE GOJE???
  Apo ai keto krime po i ben per interesat e perendimit??

  Reply to this comment
 4. Antikonformisti April 1, 20:35

  Nuk i njoh dhe as qe dua t’ia di per shume nga keta fytyra qe paska qemtuar dhe ka mbushur faqet e saj revista ne fjale.Por duke qene se sot, ne diten nderkombetare te genjeshtarve, publikohet ky shkrim, te pakten sa i perket Shqiperise dhe liderit te saj historik, Enver Hoxha, qe kerkohet te vihet ne nje radhe me keta fytyrepjerdhur, eshte ,me teper se nje genjeshter fyerse. Te kuptohemi, o “antienveriste”, qe valvisni me shume se Enveri flamurin famekeq te luftes se klasave. Enver Hoxha, per shkak te sistemit qe adaptoi, por dhe te injorances shume shekullore qe trashegoi, qe nga spiunet pa leke ne sherbim te te huajve, hajduteve me shumice dhe deri tek “kanibalistet” e Lek Dukagjinit me faren e tyre te helmatisur te gjakmarrjes, per vendosjen e rregullit dhe kultures ne bashkejetesen komunitare, por dhe per shkak te lojrave te ndyra te shteteve fqinje dhe jo vetem, ne kurriz dhe kunder Shqiperise dhe interesave te saj, ishte dhe mbeti nje Diktator i tipit De Gol. Sa i perket shifrave te publikuara me te burgosurit politik, me e pakta qe duhet thene eshte se jane dhjetefishuar, sipas porosive te mendjepjerdhurve dhe bytheshiturve qe ikene bashke me nazistet dhe gjeten strehim edhe aty ne Ameriken e demokracise. Sepse sikur ne kete liste te burgosurish te futeshin edhe hajdute e pulave apo pederastet, perseri numri eshte i ekzagjeruar. Se fundmi rrofte genjeshtra dhe dita e saj qe vertetojne se per komercialitet dhe propogande staliniste pa Stalinin, te ashtuquajtura media prestigjioze qe prodhojne lajme sipas pageses se te interesuarve, genjejne jo vetem nje dite, por 365 dite ne vit.

  Reply to this comment
 5. gjermani i fundit April 1, 21:49

  Thashe une qe do shkonte nastro ne Amerike e do ankohej pse nuk ishte Enveri ne listen e pare.Ja, e kane vene ketu me keta arixhinjte, e mori Shqiperine 3 milione dhe e katandisi 800 mije, fut ketu 200 milione te burgosur politike.

  Reply to this comment
 6. kolonizimi April 1, 21:50

  Cudi. Vetem komuniatet jane diktatore.
  Fashistet ska problem

  Reply to this comment
 7. MH April 1, 21:58

  Krimet e monizmit jane llafe ne krahasim me keto te demokracise.Me kryesorja krimet e demokracise mbesin krime kopile.Askush nuk i del zot per autoresi.Po permendi me tipiket.2 prilli 1991,eksplozivi i Gerdecit 26 te vdekur dhe mbi 260 te varruem.21 janarin 2011.Jo vetem ia nxorren shpirtin per kjamet,po i humben edhe vend varrimin te ndjerit Remzi Hoxha.
  Amerika nuk duhet ta rikujtojne diktatorin Hoxhe se pse diktatori i ka fitue te gjitha ndeshjet ndaj kundershtarve e kryesisht ndaj dhe Amerikes.

  Reply to this comment
 8. maloku April 2, 06:05

  Eshte interesante se ne kete liste te bere nga ” Perendia ” Hamerrike nuk figurojne askund kryekriminelet e shek. 20-te si Hitleri, Musolini, Pinoceti, Dyvaljeja, Markosi, etj. pasi ishin aleate ( disa vetem fillimisht dhe te tjeret gjithe kohen ) te listeberesve. Nuk e gjykoj shume serioze qe gazeta e respektuar DITA te botoje cfaredo gogesime qe vjen nga Amerika.

  Reply to this comment
 9. intelektuali April 2, 14:55

  C’A KA BO VAKI?

  ENVERISTET NUK JANE DAKORD ME GAZETEN E TYRE DITA

  dhe kane dale nga brimat e miut duke u hedhur te gjithe ne sulm kunder shkrimit ne DITA si nje grusht bashkuar per te mbrojtur Enverin nga imperialistet e SHBA qe e ka cilesuar ANTIKRISHTIN shqyptar thjeshte si nje kriminel vrastar e gjakatar si gjithe diktatoret e tjere te Botes. 200 mije vete ne i milion popullsi viktima te Enverit qe ben 1/5 e popullates, Stalini ka vrare afro 30 milione vete me 300 milione popullate qe ben 1/10 e popullates, Mao Ce Duni ka vrare 40 milion vete ne 1 miliard qe po ta krahasojme me Enverin jane shume me prapa se MONSTRA jone ne listen e SHBA dhe mbetet fare e qarte se pernga perqindja e krimeve ndaj popullates Enver Hoxha mbetet i pari ne liste. Pse atehere Kuvendi e mban MONSTREN Enver Hoxha si HERO? Pse Edvini dhe Likja dekorojne xhelatet e Enverit me medalje trimerie dhe u leshojne pensione veterani? Pse ministrat dhe deputetet e Rilindjes Enveriste shkojne dhe bejne homazhe me fotografine e Enverit?

  sepse:

  PERVEC SE ISHTE MONSTER VRASTARE DHE GJAKATARE ENVER HOXHA ISHTE EDHE PA SHKOLLE DHE PEDERAST I LINDUR.

  Dhe keto dy tipare te Diktatorit tone SHBA nuk i ka marre ne konsiderate ne klasifikimin e tyre.

  Reply to this comment
  • MONTANELI April 2, 16:34

   i nderuar intelektual ( po te pranojme se je i tille)

   asnje lloj amerikani qe nga presidenti deri te pasturusi i haleve ne USA nuk ka te drejte ta zere emrin e enver hoxhes as per mire as per keq.

   sepse ka konflikt interesi pasi ishin armiq…dhe jo vetm qe nuk e munden te gjalle por e kane frike dhe te vdekur.

   edhe ju PINJOLLET E ESAT PASHE TRADHETARIT-XHAFERR DEVES-KOQI XOXES-FECORR SHEHUT E DERI TE XHEVDET MUSTAFA..nuk keni te drejte te shani enver hoxhen se ka konflikt interesi pasi keni qene armiq te tij dhe ju beri kaps per 40 vjet..

   Nje gjykate mbi palet duhet te jete e pa perfshire ne konflikt dhe ky eshte i madhI INDRO MONTANELI

   Pra duhet nje pale e trete asnjanjese qe nuk eshte pershire ne konflikt ose nuk eshte i paguar si ky BIZNESINSIDE qe vetem nje budalla nuk e kupton.

   Pra ndiqe albitrin e Enverit dhe te mirepres repliken:
   Indro Montaneli = analisti me i mire italian per te gjitha kohrat me prirje fashiste qe kishte nje antipati te madhe per Enver Hoxhen dhe e quante Tiran..por me nje egzatesi te cuditeshme pranonte dhe keto merita te tij qe duhet te quhen
   20 POSTULATET E MONTANELIT PER EHOXHEN:

   1-burri i shtetit më jetëgjatë dhe serioz përsa i përket ushtrimit të pushteti

   2-e fitoi pushtetin si partizan ,cliroi shqiperine pa ndihmen e huaj

   3- e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.

   4-ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet si gjithe bota

   5-Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.

   6-Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.

   7-Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës

   8-Denimet e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit

   9-në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.

   10-Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.

   11-Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.

   12-nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut

   13-në publik shfaqej rrallë

   14-ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.

   15-Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur

   16-për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar

   17-ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën

   18-Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.

   19-kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.

   20-është nje nga shtetaret me te spikatur se e nxorri ate vend nga mesjeta e hereshme ne nje vend me varferi të pranueshme

   Jepini Cezarit kuroren qe i takon..sidomos pas kataklizmose se 97′ kur vrate shtetin dhe dinjitetin e kombit dhe akoma nuk po e ngjallni dot.

   Reply to this comment
   • intelektuali April 2, 20:49

    I nderuar MONTANELO,

    Po historia tregon se Jul Qezari kishte dashnore dhe pallonte Kleopatren, Mbretereshen e bukur te Egjyptit, Enveri Yt morri Nexhmijen qe e kishin palluar me pare komunistet e Jugosllavise nga Miladinet dhe Mugoshat me soje e sorrollope nga pas dhe ja hodhen Enverit si nje kocke per ta lepire, duke e caktuar si Mekembes te Titos ne Shqypni. Ja ku e ke me poshte nje shkrim autentik:

    http://zeri.info/dosier/6556/dokumentet-sekret-te-cia-se-dushan-mugosha-une-e-propozova-enver-hoxhen-per-komandant-te-pergjithshem-te-ushtrise

    Prandaj mos ngaterro me qellim kekun me byrekun, se po te ishte Enver Pederasti njesoj si Jul Qesari sot Shqypnia nuk do te ishte si nje fis prej Afrike ZULU, ashtu sic duket edhe nga keto foto mbreselenese ne DITA ne renditjen nga SHBA te Enverit midis xhelateve kokepreres te Botes.

    Titua nuk e pelqeu Enverin megjithese e caktoi vete me ndihmen e xhelateve te tij ne krye te Partise Komuniste direkt nga vila e Bahri Omarit ku jetonte si levend pasanik gjate gjithe Luftes, pra Tito nuk e deshi Enverin se e pa qe ishte i pabese dhe dallkauk e debil pa shkolle, por Enveri qe ishte kopili i Gjyles ishte dinak nga natyra dhe shkoi tek Stalini per te kerkuar ndihme duke e akuzuar titon dhe Dimitrovin e Bullgarise per komplot kunder Rusise lidhur me krijimin e Federates Ballkanike, por Stalini ngordhi i helmuar me cianur dhe erdhi Hrushcovi dhe puna pare qe donte te bente ishte ta zevendesonte Enverin me Liri Belishoven dhe Enveri shkoi tek Kinezet e Maos me te cilet gjithashtu nuk e pati te gjate dhe kur nuk ja shiste dot me BYTHEN askujt mbeti ne Dimrin e Vetmise se Madhe dhe falimentoi ekonomine me tufezime dhe bunkere dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori.

    prandaj:

    AMAN DHE DERMAN ME KRAHASIME BUDALLI ME JUL QESARIN SE E BERE BOTEN TE PLASI NGA GAZI!

    Reply to this comment
  • antikafsha April 2, 20:19

   C’eshte ky bajge qe perdor dhe pseudonimin “Intelektuali”? Po qe se Shqiperi do kete te tille “intelektuale”,te jemi te bindur se kemi shkuar ne shekullin e pare te epokes se re.

   Reply to this comment
 10. daferr xheva April 2, 15:58

  Dy fjale per gazeten BIZNES INSIDER (www.businessinsider.com/) (BI)

  Per kuriozitet lexova kush eshte kjo gazette e njohur amerikane?
  Qenka themeluar ne 2007-2009 pra me nje ekperience 7-8 vjecare qe nuk duhet quhet e njeohur.
  Thelbi I kesaj gazette ‘ONLINE” eshte midis te tjerash dhe shume artikuj te saj HEADLINE…me lajme sensacjonale por vetem te tilla nuk jane…pak a shume kete metode po ndjek dhe gazeta Dita.
  Edhe ky artikull duket qe eshte I porositur vetem per Enver Hoxhen dhe eshte pershtatur nga “ilegalet” e rrjeteve on line
  ______________
  Vetem 4 pyetje qe verteton qe jo vetem BI por dhe gazeta Dita nuk duhet te lejojne keto keto artikuj KAMIKAZE..QE POSHTROJNE KOMBIN SHQIPTAR
  kush eshte autori I ketij artikulli..ose grup autoresh.
  on line duhet ti bej disa pyetjeve ketyre kaubojsave te 5 Avenuse:
  1-a e dini se engjellori Truman ne 1945 vrau mbi 200 mije femije te pafajshem ne Japoni sa vrau
  “diktatori hoxha” per 40 vjet
  2 –a e dini sa njerz jane vrare ne KORE-VIETNAM-INDOKINE-GREQI gjate kesaj kohe PSE?
  3 –a e dini sa njerz jane vrare ne SHTETET ARABE pas 1992 PSE??
  4- a e dini sa diversante-terrorista-sabotatore-spiuna –agjente kane derguar sherbimet intelishente amerikane-angelze ne inetres te serbise dhe greqise per 40 vjet
  a ka ndonje lexues te Inside ose moderetoreve te dites apo lexuesve ti pergjigjet ketyre pyetjeve ?

  Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" April 2, 17:43

   Ketyre pyetjeve, mund ti jape pergjigje komentuesi nastralesh ose intelktu-hale.
   Ai sic vete ka deklaruar, eshte i perdhunuari i pare nga E.H. dhe gjithmone kerkesa e tij per te perkthyer veprat e xhaxhit ne rusisht, ka qene, qe E.H. ta conte ne parajse, qe do te thote, te kalonte ylberin.
   Besoj se intelektu-halja, do tja kete trasheguar pasaardhesve te tij, keto veti te llojit sumatricja e partise.

   Reply to this comment
 11. @ April 2, 16:35

  Po ketu o Malok gazeta dita permend vetem ata diktator qe kan bere krasitje dhe jo kositje Se ne kositje hyn vete Amerikanet Keto i di dhe femit e kopshteve se ku shkeli cizmja e Amerikaneve dhe mbiu bari Efillojme me Hiroshimen Vietnam Irak libi Siri Afganistan etj ku kositja nuk njeh shifer

  Reply to this comment
 12. Agroni April 2, 18:33

  Mund te na shpjegoje dikush se ceshte diktatura,pse quhet e tille?Shume krime ne bote po shikojme se i shpjegojne vetem me diktaturen dhe as nuk permendet gjekunidi se sa milione njeres vriten cdo vit nga keta qe pretendojne se sjellin demokraci dhe kudo mbjellin teror dhe pasiguri.Cdo shtet ka nevoje per nje dore te forte per te mrojtur vlerat e tij kombetare dhe kur populli e mbeshtet kjo nuk ka azgje te keqe.Prandaj lerini brockullat per Enverin se AI eshte krenaria e ketij kombi,ku me nje diplomaci te rralle mbrojti te drejtat tona kombetare.Jepini hakun ketij gjigandi mbarekombetar se gjith jeten do pellisni se Enveri ishte Zeusi i shqiptareve.U bene 35 vjet qe ai ka vdekur dhe shushunjat dridhen dhe zbejne gjume rehat se kane frike nga krimet dhe gjemen qe i bene ketij vendi.Nderim per ate burre qe i dha nder e krenari ketij kombi.

  Reply to this comment
 13. demo April 2, 19:09

  Me ne fund i paskan gjetur vendin enverit midis seres vet.Keta jane diktatore fshatrash te humbur te afrikes dhe azise,te panjohur,pa ndikim nderkombetar,por pikerisht pse ishin mbyllur ndaj qyteterimit kane kryer krime te tmerrshme.Enveri e ktheu Shqiperine ne nje province te humbur midis malesh,rrethuar si nje gulag gjigand.sikur te ishte Mianmar,ose gambia,fiset tutzi,hutu,ku kenaqte pasionet e tij kriminale.As qe krahasohej shoqeria shqiptare me civilizimin liberal, qe kishin ceket,ruset,hungarezet,leri pastaj jugosllavet.Shqiperia e Enver Hoxhes=Kamboxhia pol ptit.

  Reply to this comment
  • Vietnam Veterans Against the War Statement April 2, 22:28

   zoti demon !

   Nuk mbulohet dielli me shoshe…

   Nuk ka vend ne bote qe te jete rrethuar ne menyren me kriminale te mundeshme nga serbet dhe greket te ndihmuar ne kohe te ndryshme nga Amerika,Anglia apo Rusia.

   Nuk ka popull ne bote qe per 35 vjet nga nje miljon ne 1944 u be 3.5 miljon ne vitet 80′

   Po nuk ka genjeshter me te madhe qe nje popull dhe udheheqjen e tij ti ngarkosh fajet e nje rrethimi barbar.40 vjecar

   Nuk po e zgjatem….

   Cdo qenie njerzore qe nuk ka humbur akoma ekulibrin mendor….nqs se do te krahesoje bemat e ushtrise amerikane sipas deshmise John Kerry-it ne SENATIN AMERIKAN ne 1971 me bemat e enver hoxhes…le te nxjerre vete konkluzion lexuesi

   duke kerkuar falje per ato qe nuk dine anglisht ndiqni krimet e luftes ne vietnam dhe krahesojeni me ate “diktatorin”

   Vietnam Veterans Against the War Statement by John Kerry to the Senate Committee of Foreign Relations

   April 23, 1971

   I would like to talk on behalf of all those veterans and say that several months ago in Detroit we had an investigation at which over 150 honorably discharged, and many very highly decorated, veterans testified to war crimes committed in Southeast Asia. These were not isolated incidents but crimes committed on a day-to-day basis with the full awareness of officers at all levels of command. It is impossible to describe to you exactly what did happen in Detroit – the emotions in the room and the feelings of the men who were reliving their experiences in Vietnam. They relived the absolute horror of what this country, in a sense, made them do.

   They told stories that at times they had personally raped, cut off ears, cut off heads, taped wires from portable telephones to human genitals and turned up the power, cut off limbs, blown up bodies, randomly shot at civilians, razed villages in fashion reminiscent of Ghengis Khan, shot cattle and dogs for fun, poisoned food stocks, and generally ravaged the countryside of South Vietnam in addition to the normal ravage of war and the normal and very particular ravaging which is done by the applied bombing power of this country.

   We call this investigation the Winter Soldier Investigation. The term Winter Soldier is a play on words of Thomas Paine’s in 1776 when he spoke of the Sunshine Patriots and summertime soldiers who deserted at Valley Forge because the going was rough.

   We who have come here to Washington have come here because we feel we have to be winter soldiers now. We could come back to this country, we could be quiet, we could hold our silence, we could not tell what went on in Vietnam, but we feel because of what threatens this country, not the reds, but the crimes which we are committing that threaten it, that we have to speak out….

   In our opinion and from our experience, there is nothing in South Vietnam which could happen that realistically threatens the United States of America. And to attempt to justify the loss of one American life in Vietnam, Cambodia or Laos by linking such loss to the preservation of freedom, which those misfits supposedly abuse, is to us the height of criminal hypocrisy, and it is that kind of hypocrisy which we feel has torn this country apart.

   We found that not only was it a civil war, an effort by a people who had for years been seeking their liberation from any colonial influence whatsoever, but also we found that the Vietnamese whom we had enthusiastically molded after our own image were hard put to take up the fight against the threat we were supposedly saving them from.

   We found most people didn’t even know the difference between communism and democracy. They only wanted to work in rice paddies without helicopters strafing them and bombs with napalm burning their villages and tearing their country apart. They wanted everything to do with the war, particularly with this foreign presence of the United States of America, to leave them alone in peace, and they practiced the art of survival by siding with whichever military force was present at a particular time, be it Viet Cong, North Vietnamese or American.

   We found also that all too often American men were dying in those rice paddies for want of support from their allies. We saw first hand how monies from American taxes were used for a corrupt dictatorial regime. We saw that many people in this country had a one-sided idea of who was kept free by the flag, and blacks provided the highest percentage of casualties. We saw Vietnam ravaged equally by American bombs and search and destroy missions, as well as by Viet Cong terrorism – and yet we listened while this country tried to blame all of the havoc on the Viet Cong.

   We rationalized destroying villages in order to save them. We saw America lose her sense of morality as she accepted very coolly a My Lai and refused to give up the image of American soldiers who hand out chocolate bars and chewing gum.

   We learned the meaning of free fire zones, shooting anything that moves, and we watched while America placed a cheapness on the lives of orientals.

   We watched the United States falsification of body counts, in fact the glorification of body counts. We listened while month after month we were told the back of the enemy was about to break. We fought using weapons against “oriental human beings.” We fought using weapons against those people which I do not believe this country would dream of using were we fighting in the European theater. We watched while men charged up hills because a general said that hill has to be taken, and after losing one platoon or two platoons they marched away to leave the hill for reoccupation by the North Vietnamese. We watched pride allow the most unimportant battles to be blown into extravaganzas, because we couldn’t lose, and we couldn’t retreat, and because it didn’t matter how many American bodies were lost to prove that point, and so there were Hamburger Hills and Khe Sanhs and Hill 81s and Fire Base 6s, and so many others.

   Now we are told that the men who fought there must watch quietly while American lives are lost so that we can exercise the incredible arrogance of Vietnamizing the Vietnamese.

   Each day to facilitate the process by which the United States washes her hands of Vietnam someone has to give up his life so that the United States doesn’t have to admit something that the entire world already knows, so that we can’t say that we have made a mistake. Someone has to die so that President Nixon won’t be, and these are his words, “the first President to lose a war.”

   We are asking Americans to think about that because how do you ask a man to be the last man to die in Vietnam? How do you ask a man to be the last man to die for a mistake?….We are here in Washington to say that the problem of this war is not just a question of war and diplomacy. It is part and parcel of everything that we are trying as human beings to communicate to people in this country – the question of racism which is rampant in the military, and so many other questions such as the use of weapons; the hypocrisy in our taking umbrage at the Geneva Conventions and using that as justification for a continuation of this war when we are more guilty than any other body of violations of those Geneva Conventions; in the use of free fire zones, harassment interdiction fire, search and destroy missions, the bombings, the torture of prisoners, all accepted policy by many units in South Vietnam. That is what we are trying to say. It is part and parcel of everything.

   An American Indian friend of mine who lives in the Indian Nation of Alcatraz put it to me very succinctly. He told me how as a boy on an Indian reservation he had watched television and he used to cheer the cowboys when they came in and shot the Indians, and then suddenly one day he stopped in Vietnam and he said, “my God, I am doing to these people the very same thing that was done to my people,” and he stopped. And that is what we are trying to say, that we think this thing has to end.

   We are here to ask, and we are here to ask vehemently, where are the leaders of our country? Where is the leadership? We’re here to ask where are McNamara, Rostow, Bundy, Gilpatrick, and so many others? Where are they now that we, the men they sent off to war, have returned? These are the commanders who have deserted their troops. And there is no more serious crime in the laws of war. The Army says they never leave their wounded. The marines say they never even leave their dead. These men have left all the casualties and retreated behind a pious shield of public rectitude. They’ve left the real stuff of their reputations bleaching behind them in the sun in this country….

   We wish that a merciful God could wipe away our own memories of that service as easily as this administration has wiped away their memories of us. But all that they have done and all that they can do by this denial is to make more clear than ever our own determination to undertake one last mission – to search out and destroy the last vestige of this barbaric war, to pacify our own hearts, to conquer the hate and fear that have driven this country these last ten years and more. And more. And so when thirty years from now our brothers go down the street without a leg, without an arm, or a face, and small boys ask why, we will be able to say “Vietnam” and not mean a desert, not a filthy obscene memory, but mean instead where America finally turned and where soldiers like us helped it in the turning.

   boll kanibale me enverin..
   kur keni 25 vjet te pushtuar nga Vicidol frankeshtein monster

   Reply to this comment
 14. vjola April 2, 21:51

  Me vjen keq por as qe do te linde burre shteti ne bote si Enver Hoxha.Nuk u korruptua ne40 vjet .Halabaket ne 25 vjete grabiten dhe shkateruan Atdheun Tone si hiena te pergjakura.

  Reply to this comment
 15. vjola April 2, 21:54

  Posto mesazhin

  Reply to this comment
 16. vjola April 2, 22:01

  Enver Hoxha do te mbetet i pa perseritshem, shembull jo vetem per Shqiperine por per te gjithe boten.

  Reply to this comment
 17. demo April 3, 04:53

  Moj zonja veterane!Enver Hoxha ka luftuar me Gjermanet,Amerikanet,Sovjetiket,,,nuk merrej me serbet dhe greket(!)Edhe kur botoi ca artikuj tek “zeri popullit”per serbet ne 81,Milloshevici i ktheu pergjigje:Une Shqiperine e pushtoj me shoqaten e gjuetareve!Enver Hoxha luftonte me superfuqite,por jo tek e tek,I donte ne koalicion dhe te gjitha bashke,me gjithe Kinen 1 miljardeshe.

  Reply to this comment
  • zeusi shqiptareve April 3, 12:22

   o demo i shkrete

   qenke per gjynah

   President of Serbia (1989–1997)
   President of Yugoslavia (1997–2000),

   PRA milloshevici nuk ka qene ne 1981 kur enver hoxha ne 1981 kercenoi jugoserbet qe te ndaloje doren gjakatare ne kosove se do ta vendos kufirin te “guri i shpum”.

   milloshevici e ka thene kete ne 1993 kur saliqeni carmatosi ushtrine shqiptare…biles Lacjani Agim Doci beri dhe nje bejte.

   zoti demo..dihet qe je nje enverbolengrenes por enveri i ka patur shume te medha bolet qe ju nuk po i mbaroni dot se ngreni koqet e tij.

   Gjate gjithe historise shqiptare vetem ne kohen e “diktatoreve”Gjergj Kastrioti dhe Enver Hoxhes ka patur ushtri shqiptare.

   Ne kohen e enver hoxhes:

   u fitua lufta n-cl ne 1944
   u fitua lufta me mbi 100 banda diversantesh
   u fitua lufta me provokacjonet e 49 me greqi-usa-angli
   u perzu flota ruse
   -dalja nga traktati varshaves
   dhe pas kesaj enver i hoxha ju drejtua grekut serbi dhe dy superfuqive..

   HADENI TE NA PUSHTANI SE DO JU KTHEJ NE KERMA……kaq mjafton te mbyllesh sqepin

   dhe ne se do fakte ja ku i ke poshte

   Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë Shqiptare të Luftës së Ftohtë. Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë sipas kohes. Jo më larg se 5 vite nga fillimi i Operacioneve klandestine kundrejt Shqipërisë, oficerët e OSS-së, pararendësja e CIA-s, ishin përkrah Enver Hoxhës në marshimin e fitores në bulevardin e Tiranës. Brigadat partizane e marshonin në këtë paradë të armatosur nga forcat aleate dhe të trajnuar nga një sërë oficerësh të shërbimeve sekrete britanike dhe amerikane. Flamuri sovjetik qëndronte në krah të flamurëve amerikanë dhe atij britanik në marshimin e madh, ndërsa avionët amerikanë “Halifax” fluturonin mbi Tiranë duke shpërndarë fletushka në mbështetje të çlirimtarëve.

   projekti i CIA në 1949: Si do ndërhyhej në Tiranë

   TOP SEKRET
   21 mars, 1949
   Për: PILIGRIM
   Nga: CICERO
   OPERACIONI SHQIPTAR
   Për të rrëzuar qeverinë aktuale dhe zëvendësimin e saj me një qeveri të pëlqyer prej nesh,
   mbetet shumë për t’u bërë në terren, përpara se ne të ndërmarrim hapa konkretë. Ne duhet
   të koordinojmë veprimet tona në momentin kur Ushtria kombëtare greke është fitimtare
   në Epir

   Dosja e panjohur e operacioneve sekrete
   Autorët e projektit: Frank Wisner, drejtues i Drejtorisë Sekrete, dhe James Angelton,
   s
   hefi i Kundërzbulimit.
   Ndërhyrja ushtarake që parashikonin amerikanët në Shqipëri
   Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet
   tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë
   shqiptare
   të Luftës së Ftohtë. Prej vitit të kaluar, rreth 10 mijë dokumente të
   deklasifikuara hedhin dritë për herë të parë mbi operacionet e Shërbimeve Sekrete
   Amerikane ndaj regjimit komunist të Enver Hoxhës. Dokumentet në fjalë i përkasin
   periudhës kohore 1949 -1955, periudhë kur një prej shërbimeve sekrete më të fuqishme të
   botës përgatiste në fshehtësi të plotë operacionet klandestine ndaj vendit më të vogël dhe më të varfër të Ballkanit, Shqipërisë. Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë në kontekstin e tyre historik dhe politik

   USHTRIA ENVER HOXHES
   “Provokacioni” grek i 2 gushtit 1949, agresion luftarak për pushtim
   Sipas dokumenteve faktike, në sulmin e 2 gushtit 1949, grekët përdorën kundër Shqipërisë ushtrinë me topa, avionë, ushtri tokësore e gjithçka që përdor çdo ushtri që synon të pushtoj një vend tjetër. Ushtria shqiptare, madje edhe populli i cili në regjimin “hoxhist” quhej “popull ushtar e kufitar vigjilent”, iu kundërpërgjigj sulmit pushtues grek, me luftë të armatosur, në mbrojtje të kufijve e trojeve që u sulmuan. Ishte një luftë e përmasave dramatike. Ndërsa Greqia vërsuli drejt Shqipërisë mbi 70 mijë forca të armatosura, mbi 50 avionë, 80 tanke dhe një skalion artilerie me afro 400 gjuajtës, kryesisht topa, shteti shqiptar mobilizoi dhe futi në luftën mbrojtëse 10 mijë ushtarë, ndërkohë që po mbante në gatishmëri edhe 30 mijë trupa të tjerë pranë zonës së sulmuar. Siç dihet, Greqia ka pasur historikisht pretendime e synime për rrëmbim territoresh shqiptare, të cilat në 100 vitet e fundit i ka manifestuar edhe me provokacione e diversione ushtarake, duke tentuar të zaptoj forcërisht trojet shqiptare. Këto diversione e sulme ushtarake, kanë qenë sistematike veçanërisht pas shpalljes së pavarësisë në vitit 1912 dhe sidomos pas vitit 1913, kur “Konferenca e Londrës”, caktoi kufijtë zyrtar shqiptar, duke mbyllur kapitullin e kufijve mes Greqisë e Shqipërisë. Një nga aktet më famëkeqe luftarake greke kundër Shqipërisë, ka qenë sulmi ushtarak i nisur në 2 gusht 1949 në jug të vendit, me objektiv pushtimin dhe aneksimin me forcë të asaj toke shqiptare, që grekët e quajnë “Vorio-Epir”.

   KARNAVALET E SALI BYTHISHES
   Me 10 prill te 1994 i realizua masakra e pergjakur nga skuadro komanda “Pirro 1” Komando përbëhej nga 7 persona te armatosur me armatim te ushtrisë greke Pjesa tjeter qëndroi ne greke.Ne mesnatë u bë krimi, kunder një reparti me 130 rekrute te rinj dhe te parmatosur.Më 10 prill, në orën 02:40 një komando greke prej 8 personash me uniforma të ushtrisë greke hynë në territorin shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi pranë një reparti ushtarak. Komandoja vret në befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarë. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja është marrë përsipër nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti për Çlirimin e Epirit”. Nata e 10 prillit 1994 do të mbahet mend nga të gjithë shqiptarët. Vendi ynë atëherë u gjend përballë një sulmi ushtarak. Një repart komando hyri nga Greqia 4 kilometra në tokën shqiptare. Pasi kishte studiuar më parë planin, njerëzit që mbanin veshur uniforma ushtarake, sulmuan postën kufitare të Peshkëpisë. Bilanci dy të vrarë, tre të plagosur dhe disa dhjetra ushtarë të traumatizuar. Komandoja greke kishte zgjedhur si moment të duhur për të sulmuar, kohën kur i gjithë reparti kishte rënë në gjumë. Dy persona me uniformë dhe maska hynë në korridorin e kazermës. Komandanti i stërvitjes, Fatmir Shehu, u foli të panjohurve, duke u kërkuar të kursenin ushtarët, por ata e qëlluan me armë duke e lënë të vdekur. Më parë maskat kishin ekzekutuar edhe ushtarin Arsen Gjini. Tre rekrutë të tjerë mbetën të plagosur gjithashtu. Nën këcënimin e armëve maskat që flisnin greqisht duke përmendur Vorio Epirin, i mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, …

   pra zoti demo mor qen serb…dhe eksperte amerikane qe erdhen ne 1992 e kane vlersuar mbrojtjen ushtarake shqiptare te pakalueshme..jo si sot qe eshte kthyer han pa porta si nje hale 28 mije km katrore qe e dhjesin te gjithe….tung

   Reply to this comment
 18. demo April 3, 11:11

  Postoje dhe mesazhin tim per shoqen veterane.

  Reply to this comment
 19. per enverin qau dhe moti... April 3, 12:53

  HEJ NASTRADEMO INTELEKHALEJA & MARKUJKU!!

  JU jeni persona te gabuar se I perkesni brezit te KARA OSMANEVE,ESAT PASHEVE TE KOHES SULLTAN RESHATIT SE

  – luftuat plakun e vlores me haxhi qamilet dhe esat pashe tradhetaret dhe ishit bedelat e sultan neshatit –

  -dhe perzute princ vidin e europes

  -vrate bajram currin,luigj gurakuqin,hasan prishtinen,avni rustemin perzute Nolin dhe ajken e inteligjencies dhe prute zogun e kurves nga beogradi me rusete bardhe te vrangelit

  -u bashkuat me vone me italianet qe I pritet me lule si clirimtare dhe cuat kuroren e skenderbeut te mbreti shemtaraq xhuxhmaxhuxh I italise.

  -ja futet dhe italianit nga mbrapa dhe u bashkuat me xhaferr devat dhe vrate pas shpine vellezerit tuaj qe habitet dhe vete gjermanet me kanibalizmin tuaj.

  -ishit ju “mender baballaret e kombit “ qe enver hoxha ju perzuri si lepuj,pra ishta tradhetia juaj qe ja la pushtetin tarrasit

  -si lavire te ndyra shkuat ne Beograd dhe athine qe u bête si kavie eksperimentale nga serbet dhe greket dhe aleatet eksperimentues dhe kryet terror me banda diversantesh dhe ja u futi tarrasi perseri

  -edhe ju qe ngelet ne shqiperi edhe pse hidhnit ndonje kapsolle kunder enverit ai nje pjese I bere “trenazh” neper burgje,pjesen tjeter e bere spiune qe kryen pune te shkelqyer kundra shokeve te tyre si ai Kasaruhoja ai shoku yt qe edhe perkthenit veprat e xhaxhit dhe spiunot shoket tuaj

  -edhe pas 90’ ishit ju qe prute djallin berishe ne pushtet dhe kur e pate pas 25 vjeteshqe ja u futi nga mbrapa thoeni se ka qene komunst

  -ishIT JU o vemje qe ne greven e urise se te perdjekurve politike ne tetor 2012 kur shoket tuaj digjeshin si murgjit e tibetit ju I conit kartoline shtrigut berishe.

  Pra sa me siper ju nuk keni asnje lloj morali ti kerkoni llogari enverit se ju I prute ne pushtet pasi jeni vetem qenie te mjera qe per 70 vjet kakarisni prapa ferrave

  NXIRRE KOKEN NASTARADEMON KARAOSMANI TE NJOHIN NJERZIA CFARE GJARPERI JE,
  sipas teje le te ngrene lapidarian

  hamza kastriotit
  ballaban pashes
  sultan novruzit
  haxhi qamilit
  esat pashe toptanit
  shefqet verlacit
  koci xoxes
  hamit matjanit
  xhaferr deves
  panajot plakut
  fecorr shehut
  damir fazllicit
  nikolla gaxojnit
  doris pack-ut
  gollsbrukut
  trafikantit dhe gopi somes.

  Prandaj nastrademo leshi nxirre koken si ish fashist I duces dhe spiun I enverit dhe ca elezbiberoamerikaneve qe po I bejne dem dhe vete amerikes.

  Shqiperia eshte kthyer ne Kolumbi dhe si Sicilia e viteve 60-70 dhe jo Rama por dhe Obama eshte I pafuqishem te rindertoje ate vend..Vetem ai karaduzi I argjirokastres I vinte hakut atyre shqyptareve te tu si dhe atyre malesorve dhe xhambasdoreve qe e kane “dhi punen”

  Koha e enver hoxhe ishte nje periudhe e veshtire por ne krahasin me kohen esotme dhe te zogut te kurves ajo ishte e keqja me e vogel..por e keqja me e madhe eshte se ti po ja shton lavdine asaj kohe.Ne vend te merresh me super krimin e Lul Udbashin per pushtimin e rrugeve te Tiranes per 35 vjet me keq se fashizmi dhe komunzmi dhe ju merreni me kockat e enverit si kanibale.
  turp dhe mallkuar qofshi ne jete te jeteve

  Reply to this comment
 20. skifteri April 3, 16:38

  I pa harruar në jetë të jetëve vepra madhështore dhe kontributi i E.Hoxhës në interes të shqiptarve.

  Reply to this comment
 21. ELIOT June 21, 17:00

  bravo ;;; dhe ja realiteti ;;;;por disa dhi te egra e mbrojne akoma bishen enver ;;;qe vrau nternoi dhe shkaterroi vendin;;;;;; megjithes kane harruar kadafin ;;;;sadam hysenin ;;;; prape cka tone eshte realiteti ;;;; enver sociopati vrau 10 mije te rinj ne kufij ;;;;sa vrau zogu ,,,,,,,,,, skifer ;;;;ose je nazist ose debile ;;;; ndoshta te dyja ;;

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*