Një lutje për PD-në

Ermir Hoxha June 20, 2014 13:30

Një lutje për PD-në

Gjëja më e neveritshme në shumë deklarata politike, ardhur nga dy kahjet, është absolutizimi i qëndrimit publik, gjithnjë në favor të njërës apo tjetrës palë. Fraza “çdo shqiptar”, shoqëron pothuajse çdo qëndrim politik, a thua se partitë respektive zotërojnë teknologji të rralla për sondazhe e rezultate të shpejta, sa hap e mbyll sytë.

Ndihem personalisht i dhunuar që Paloka të më përfshijë tek të gjithë shqiptarët, që sipas tij janë në krah të Berishës. Deklarata e tij për shtyp, ku pjesën e fundit e kishte përplot definime që nisnin pra me frazën “çdo shqiptar”, më mirë të cilësohet si fyerje për çdo shqiptar.

Ato përngjajnë me rezultatet e zgjedhjeve për Kuvendin Popullor, pra ato të kohës së komunizmit, ku përqindja finale nuk ishte gjë tjetër, vetëm se një tregues i kamufluar dhune, tipike për një diktaturë. Dhe për një parti që mëton se është antikomuniste, siç PD-ja, është absurde të jetë kaq komuniste në frymë, në gjykim e gjakim. Nëse PD-ja pretendon se çdo shqiptar është afër saj, çudi që del aq e zgarlaqur në zgjedhje. Problem tjetër është se, për një pjesë shqiptarësh, futja me pahir që u bën PD-ja në thesin e vet, mund të jetë aq e pagëlltitshme, sa të çojë në urrejtje ndaj shtetësisë që mbajnë.

Ndaj, një lutje përvijohet në këtë rast: ajo për të mos e na bërë të neveritshme të qënit shqiptar, pasi na e kanë bërë të tillë të jetuarit në Shqipëri!

 

Ermir Hoxha June 20, 2014 13:30
Komento

18 Komente

 1. mustafa June 20, 13:53

  The 2 kahet e politikes por ke shkruar vetem per PD. The qe shprehjet gjithe perfshirese te Palokes ta shpifin (dhe ashtu eshte) por nuk permende frazat analoge te Braces e Balles, te cilat gjithashtu ndikojne ne shtrimin e forcimin e qimeve. A thua se Lazaratasit nuk jane shqiptare e nuk perfshihen ne frazen “cdo shqiptar”, ashtu si tere ata njerez qe kane kultivuar nga Saranda ne Vermosh. Policia meriton noten 10-te per operacionin. Tashme barra i mbetet shtetit t’u tregoje njerezve (shqiptare edhe ata) qe jetesa me pune te ndershme eshte mundur. Sa per gallofet e PD-se lerini te bejne glasa. Radhen e kane Rilindasit te stimulojne jetesen e ndershme. Shpresoj qe ta realizojne duke ulur cmimet e taksat e duke hapur vende pune. Ndryshe “cdo shqiptar” do ju drejtohet me batuten e Albert Verrise : Tani qe rregulluat traktorin bejini shurren baces.

  Reply to this comment
  • Keno Kotorri June 20, 16:17

   BENI ME DASHJE NJE GABIM TE MADH DUKE IDENTIFIKUAR ATAE QE SHEMBI TE VETMEN KESHTJELL TE KOMUNIZMIT NE EVROPE ME Partine e SALIUT=PDS

   Reply to this comment
 2. petrit June 20, 14:09

  Puna eshte me duket shume me e thjeshte se sa e parqisni ju shoku.E,Hoxha,
  Ka bere diktatori Enver gjithfare maskaralleqesh por nuk ka shkuar deri aty qe grate e ministrave te tij, ne prani te burave te tyre ti quaj kurva.
  Nuk eshte pra ketu fjala per te folur ne emer te gjithe shqiptareve, por per te folur ne emer te se vertetave.
  Qe ndermjet deputeteve e politikaneve injorante shqiptare kane ndodhur skena banale deri ne perplasje me arme e mjete te tjera, kjo nuk eshte ndonje gje e re per “popullin shqiptar”, por qe nje kryeminister ti hakerehet nje gazetari se me ke tradhetuar e je lidhur me Saliun, vetem se diku e paskej kritikuar ate, e mandej grave ministre e grave te ministrave qe nderhyjne per te zbutur psikopatine e tij, t’ju drejtohet duke i etiketuar prostituta, kjo nuk ka ndodhur asnjehere ne Shqiperi e jo me ne Europe.
  Do t’ju falenderoja shoku E.Hoxha, nese me fakte me bindni se ato qe ka denoncuar Berisha ne parlament, nuk jane vecse fryt i fantazise se tij te semure.
  Por ajme !
  Askend nuk po degjoj qe ta pergenjeshtroje me fakte kete ngjarje si te pavertete, por po meren me PD apo Berishen qe paskeshin “fryme komuniste” kur denoncojne te tilla veprime rugacerore te kryeministrit.
  Fryme komuniste e hapur eshte kur denohen denoncuesit e kritikuesit e qeverise, e jo e kunderta.
  Ne ngjarjen e perfolur thuhet se kane qene te pranishem mbi 20 veta.
  Kaq e veshtire eshte per nje gazetar qe te komunikoje qofte edhe me vetem njerin prej ketyre qe te degjoje qofte edhe nje variant te modifikuar te ngjarjes ?

  Reply to this comment
  • nje i panjohur June 20, 15:12

   Edhe ti z. petrit na trego faktet me ze e figure sepse gruaja e ministrit e beri deklaraten e saj duke e mohuar ngjarjen.Apo keto zera nuk te vine?!

   Reply to this comment
 3. Naci June 20, 14:09

  Do te isha shume i lumtur nese isha nazist..por kurre me teseren e P.D te firmosir nga Berisha ose Lul By…tha..ose ne organizat partie me Jozin..Paloqen…Bumci….Rruli…Muli…Pollo…Majlinda…Vokshi..Mesila..Strazimiri…Halim Eduart.Supa… E sa e sa kriminela nga njeri cep ne cepin tjeter te shqiperis…per mendimin tim pd duhet te shpallet parti kundra interesave te shqipetareve…Tup..turp.

  Reply to this comment
 4. agron June 20, 14:16

  PERSA I PERKET NEVERISE QE NDJEJ PER PALOKEN APO CDO “OPOZITAR” TJETER QE I PERFSHIN TE GJITHE SHQIPTARET NE THESIN E DEKLARATAVE PERSONALE, ESHTE E VERTETE! NDJEJ NJE NEVERI EKSTREME, MADJE IRRITIM DHE DESHIRE PER TI PARE EDHE ME KEQ! NDERSA PER SA I PERKET PJESES SE DYTE, PRA QE NGA NEVERIA TE HEQIM DORE NGA SHTETESIA SHQIPTARE, KJO NUK QENDRON!
  NUK KA PALOKE E BERISHE E LUL E NUL E ZHOZ QE ME BEN TE MOS NDJEHEM SHQIPTAR!
  PROBLEMIN PD E KA TE BRENDSHEM! THJESHTE DUAN TE VAZHDOJNE KESHTU SE E DINE SHUME MIRE QE PO TE HAPIN KRAHUN NE PD, PAS DISA KOHESH I PRET BURGU! PRANDAJ ASHTU SI NJE KAPOBANDE QE MBAN FAMILJEN MAFIOZE ME TERROR, ASHTU EDHE KETA MUNDOHEN DHE PERBETOHEN, GRINDEN, MALLKOJNE ETJ DUKE PATUR VETEM NJE QELLIM! TE KENE PD-NE PER VETE!
  NDERKOHE QE PUSHTETIN JO VETEM QE NUK E MARRIN DOT KESHTU POR DO NDESHKOHEN EDHE ME KEQ! POR PER TA KJO NUK KA SHUME RENDESI! AJO BERTHAMA MAFIOZE DHE ORDINERE E PD-SE KERKON QE NE RASTIN ME TE KEQ MOS HUMBASI PARTINE!

  Reply to this comment
 5. ALBANO June 20, 14:51

  Ne ka zot,perendi,na hiq qafe ket Sali.Se PD-ja nuk e ben,se ai i kafshon si qen.Ky perbindesh i mallkuar,E ka djegur shqiperine,Por PD-ja nuk “Shikon”,se me të mban ferngjine.Goja e tije,perdit vjell vrer,Per kedo qe i del perpara,Eshte mesua gjithmon mbi kal,Tash qe zbriti u be “hataja”Na eshte bere si burri nenes,Ne TV e FB,Dhe kur ne shofim ate,Harrojme te ham dhe buke.Ky shpellar i marrosur,20 vjet po na çudit,Si nuk u gjet nje njeri,Ta bej zap kete jezit.Po habitet bota mbar,Me bemat e ktij njeriu,Fajet i ka drejtesia,Si ve prangat ktij ARIU.

  Reply to this comment
 6. xh June 20, 15:17

  Shpejt vijne zgjedhjet e PD e trushkuluri Paloka me te klonuarit e tjere te PD, do te shohin se kush eshte Shqiperia.

  Reply to this comment
 7. Mark uk June 20, 15:32

  O fare e keqe te gjith keni dale nga partia e PPSh.Kto fjal keni thene edhe ne vitin 1990 e vazhdoni ti thuani perseri.

  Reply to this comment
 8. Mark uk June 20, 15:35

  Shqiperia ju ka neveritur Europes nga mbiemri juaj.

  Reply to this comment
 9. Pëllumb zaimi June 20, 15:51

  Ja u heq të drejtën të gjitha partive të flasin në emrin tim si “shqiptar”. Jam shqiptar i vetëdeklaruar dhe nuk pranoj që shtetesine dhe qendrimin tim ta përvetesojë asnje parti? Duhet te mé marin lejé para se te shprehen në emrin tim. Për partinë e paloqes nuk është nevoja per lejë sepse nuk ja u kam dhenë dhe nuk do t’ja u jap asnjeherë te drejten te shprehen ne emrin tim. Antishqiptarët nuk futen ne llogarinë time. S’kam asnje punë me ta!?

  Reply to this comment
 10. agron June 20, 15:52

  Nje sqarim per kete komentuesin me emrin Petrit:
  Po mire mo, po kaq i besueshem te duket Berisha ty sa ke nevoje te dalin e tapergenjeshtrojne?? Nuk te mjafton qe doli gruaja e veliajt? apo dhe Veliaj vete?
  Dhe per ta mbyllur: A e kupton qe po flet per personin i cili akuzonte Ramen qe flinte me Dashamir Pezen? Ose qe tregonte sikur Rama i thoshte ish bashkeshortes se vet qe e ke femijen me tet ate!!! Apo qe ne 21 janar tha qe u perdoren cadra pistolete?!!! apo thika me helm?!! Apo qe qytetaret u vrane nga distance e afert?!!! Apo qe ju thote ministreve femra kurva ne mbledhje qeverie!!!
  Apo qe ngriti komisionin e famshem te Veshit per djalin e Neritan Cekes?!!!

  A do me o zoti Petrit!
  Si tja bejme, ta besojme Saliun apo Jo?!!! Si thua ti he!

  Reply to this comment
  • petrit June 21, 09:51

   Lavdi zotit o Agron, nuk jemi me ne kohen e Enverit, kur cfare thueheshte e cfare behej, do ta mernim “informacionin” vetem nga “zeri i popullit”.
   Sot kushdo e pa frike e thote mendimin e tij mbi ato cfare shikon e degjon vete e mbi informacionet qe i ke te regjistruara jo me vetem neper media te shkruajtura e vizive, por me mijra edhe ne internet.
   Personalisht nuk i besoj fjaleve as te Saliut e as te kadiut.
   Te rekomandoj te shohesh ne YOUTUBE me dhjetra video me figure e me ze, ku Edi Rama e ka perseritur me dhjetra here kete gjuhe e sjellje banale e harbute me te gjithe. Nese do te ishte hera e pare per te, qe ti permendeshin keto vese, edhe nuk do ti besoja.
   Nuk i besoj plotesisht edhe akuzat e Berishes, pasi nen ndikimin e emocioneve te nje politikani qe eshte sulmuar egersisht per 24 vjet nga komunistet e gjithe kallepeve, edhe ai e ka tepruar ndonjehere.
   Gabime ?
   Sigurisht qe ka bere edhe ai si gjithe lideret politike te botes.
   I “pa gabueshem” ne tru shpelaret shqiptare ishte vetem Enver Hoxha.
   Por eshte tjeter gje te permendesh veset e nje njeriu, e tjeter gje qe te dalesh me akuza te pa vertetuara asnjehere me fakte sic ben ne kete gazete lukunia e enveristeve.
   Pikerisht kete kerkova ne komentin tim.
   Pse u la ne heshtje nga mediat shqiptare ngjarja skandaloze e Edi Rames me gazetarin Adi Krasta ?
   Sikur ti quajme te gjitha cfare tha Berisha per kete ngjarje si te paverteta.
   A nuk mjafton vetem qendrimi agresiv i perseritur shume here nga Edi Rama ndaj atyre qe e kritikojne, qe te behet objekt i debatit publik e mediatik ?
   Edi Rama eshte kryeminister e atij nuk i lejohet qe te flase me gjuhen rugacerore sic bejne ketu shume “komentues”.
   Lexo komentin e njefare “naci” ketu e do te kuptosh modelin e komunikimit te Edit me qytetaret.

   Reply to this comment
 11. Dhuarata June 20, 16:51

  Kopeja e salerieve dhe vetu kreu i kopese se qelbësve (skunks, ne anglisht) nuk ka rene poshte. Kjo sjellje e kunderta e qytetarise eshte krenaria dhe qellimi i tyre. Kjo kope tifoze e shperndare neper bote brohoret golin e rrdhaes qe beri kreu i saj, kryeqelbesi gospodin Berishoviçi.

  Reply to this comment
  • petrit June 21, 09:59

   Dhe mendon moj “Dhurata” se e ke dhurate te perendise qe te flasesh me kete gjuhe rugacerore e ofenduese per liderin e nje partie qe pas 47 vitesh diktature staliniste te dha mundesine te abuzosh me te drejten e lirise se mendimit ?

   Reply to this comment
 12. P.A.B June 20, 20:55

  Nuk besoj se eshte per te folur ne emrin tone… “cdo Shqiptar” Kam bindjen se e bejne gabimisht (a) eshte thirrorrja-standarte dhe mungese e seriozitetit te te berit politike / shtet (b) qe 25 vjet nuk dine rruge tjeter. Cdo Shqiptar/ te gjithe e dijne, ju bejme thirrje, podiume/denoncime/ llafe; por Pune nuk ka. Keshtu e perceptojne, keshtu e bejne.

  Nuk e kane me Ne, thjeshte eshte menyre Jetese per ta.

  Reply to this comment
 13. zefi June 21, 13:50

  Ju petrit, qe emrit si ngjani fare mundoheni te justifikoni me lloi -lloi paralelizmash per enverin, komunistet e bemat e edit etj, servilizmin tuaj te zellshem ndaj padronve tuaj te Pd qe nuk jan gje tjeter vec se nje agim i zi , dhe e keqja e ketij vendi, por shum shpejt do ta merrni ate qe meritoni, ndeshkimin popullor, nuk u mjaftoi ai i 23 qershorit te kaluar, dhe ju si bisha te plagosura vazhdoni te akuzoni e mallkoni per te mbrojtur pasurit e saliut e te femijve te tij, Por tash ka ardhur koha qe drejtesia do te vihet ne vend per bucet plake si sali serbi e kompani me gjithe sorollopin tuaj. Ndaj ju vjen keq juve cilisteve servila pd-ist.Por.Sa do qe te mundoheni e te ulni edi ramen ai eshte shpresa e ketij vendi e ketij kombi dhe sjellja ndaj jush duhet te jete shume me teper se aq , sepse ju nuk keni nxene e nuk nxini mend ndryshe . Turp per ju e gjithe soin tuaj te lapanjozeve te pd-se.

  Reply to this comment
 14. edi June 22, 11:22

  CDO SHWIPTAR NUK DO TE TE SHOH BOJEN ME O SALI, A NUK E KUPTON???…http://goo.gl/8w1oLF

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim