Një milion të heshturit

November 7, 2018 10:27

Një milion të heshturit

Bedri Islami

Në shënimin e tij analitik, “Kufiri 1-milionësh i ndryshimit”, Eduard Zaloshnja, hulumtuesi i njohur, pasionuar pa shifrave, çka rrallë herë mashtrojnë, sjell disa të dhëna joshëse për lëvizjet e votuesve në vitet e fundit, çka e dërgon më pas atë drejt mendimit të një mundësie të krijimit të një force të re politike.

A janë dëshmuese shifrat në këtë rast dhe çfarë duhet sqaruar?

Në vitin 2013 afërsisht 400 mijë njerëz nuk morën pjesë në votime. Në zgjedhjet e vitit 2017 munguan rreth 500 mijë votues. Ndërsa tani, sipas hulumtimit të tij, çka e besoj se është serioz, mund të mungojnë rreth 600 mijë vetë.

“Këto shifra tregojnë, shënon Zaloshnja se në shoqërinë shqiptare po ndodhin ndryshime sasiore, të cilat mund të sjellin dikur një ndryshim cilësor, daljen e një force të re që do të përfaqësojë pikërisht njerëzit që nuk e gjejnë veten as tek PS-ja e as tek PD-ja dhe satelitët e tyre”.

Ideja e një force të re politike është e kahershme.

Në ditët e fundit është e dyta herë, të paktën kaq kam lexuar unë, që zoti Zaloshnja, e mbështet idenë e tij për ndërrimin e pushtetit përmes një force të re, duke u nisur pikërisht nga numri i njerëzve që nuk marrin pjesë në votim.

Këtu është një e dhënë që mungon. Cila?

Ky numër, që rritet dhe që mund të shkojë drejt 1 milion të heshturve, përfshin të gjithë votuesit, brenda dhe jashtë shtetit shqiptar, apo vetëm ata që janë banues në Shqipëri, të cilët kanë mundësi praktike të votojnë, por që nuk duan të jenë pjesë?

Vetëm nga rrugica ku banon familje ime në Shkodër, rreth 120 metra e gjatë, janë të larguar mbi 40 vetë mbi moshën 18 vjeçare.

Po të ishin në Shqipëri, unë do e dija me saktësi se cilët do të votonin majtas, cilët djathtas dhe cilët asaj dite nuk do e prishnin gjumin.

Në fakt, ideja e një force të re, përmbysëse të sundimit të tashëm politik nga dy parti, edhe pse e shtruar prej kohësh, edhe pse e mirëpritur, ka para vetes shembuj trishtues.

Çfarë tregon përvoja e deri tashme me partitë e reja që u shfaqën në horizont, nganjëherë si fillim shprese dhe që u shuan pa ndezur asgjë?

Ku ndryshon Blushi nga Rama? Askund ose pakkund! Dy miq të ngushtë, që e hodhën tej miqësinë, për hir të politikës që i ndau, por që nuk i kishte bashkuar. Blushi, sapo iu hap një rrugë tjetër, rikthim në media, braktisi partinë që e krijoi vetë dhe me anë të së cilës donte të sillte një raport të ri të politikës me njerëzit.

Ku ndryshon Bojaxhiu nga Basha?  Askund ose pakkund.

Të dy të thirrur nga qeverisja Berisha, njëri nga SHBA, tjetri nga zyrat hetimore të UNMIK-ut  në Prishtinë. Njëri zevendësministër, tjetri ministër.

Bojaxhiu mblodhi rreth vetes një grup intelekatualësh të rinj, shumica me të shkuar politike në PD, si Hasimja etj. Basha drejtoi KOP-in, që në fakt u bë pushteti pas babait.

Bojaxhi, jo në përmasat e Bashës, është ndër njerëzit e pasur në Shqipëri, dhe, ashtu si ndodh me Bashën, pasuria e tij rrjedh bashkë me vjehrrën, si e Bashës me vjehrrin.

Çfarë po ndodh me partinë që krijoi? Pak kush e di. Ndoshta as ai vetë.

Është forcë e re ajo që solli në postin e kryetarit Shpëtim Idrizin? Në të gjithë çamët, që i respektoj, jo vetëm nga vuajtjet, por edhe nga lidhjet familjare, më i pabesueshmi është Idrizi. Lëvizja e tij politike është: deputet i PS-së, pastaj i PD – përsëri deputet në krah të PD-së – shkon tek PS – jashtë parlamentit- PD. Ndërkohë 4 deputetët e tij të tashëm rrahin majtas.

Asnjë nga partitë, të cilat dolën si rrjedhje nga të vjetrat, nuk dhanë shenjën e duhur të dinjitetit.

Aleancistët e Cekës, edhe pse kërkonin në fillim hapjen e dosjes së Berishës, që e akuzonin si agjent serb, edhe pse mbi tanke kërkonin dëbimin e tij, kur erdhi rishtas dita e rikthimit në pushtet të Berishës, përtypën gjithçka, u bënë ministra, shefa kabineti, ambasadorë, këshilltarë politikë, deputetë.

Njëlloj si “kuqaloshët” e Pollos.

E gjithë kjo histori ndarje e bashkimi, shkrirje dhe ngrirje, hapje e mbyllje, anetemimi dhe puthje, gjithnjë brenda llojit, sjell një dëshmi:

Një forcë e re politike nuk mund të dalë nga e vjetra.

Një forcë e re politike duhet të jetë krijesë e re, nga zanafilla e saj.

Çka është e vështirë.

Njerëz të rinj, me ide të rëndësishme dhe vizion europerëndimor gjenden, hapësira është e pakët.

Duhet të ndryshojnë rregullat e lojës. Dhe ata hapen kur ngrirja e ndryshimeve kushtetuese të mos u japë në duar dy partive të vjetra gjithë të drejtat e sundimit të mëtejshëm.

Një forcë e re , e ngritur nga krahët e së vjetrës, shpesh herë, në mos gjithnjë, kthehet nga vendi i nisjes.

 

November 7, 2018 10:27
Komento

37 Komente

 1. Arben November 7, 10:53

  Ty te rreh zemra per partine o bedri, por erdhi fundi.

  Reply to this comment
 2. bernd November 7, 11:21

  Kjo force e re eshte duke lindur! Ajo quhet Levizja Shqipon! Ajo do ti jape shqiptareve zgjidhjen kombetare dhe do ta ktheje kete vend ne nje vend normal!

  Reply to this comment
 3. Bajo populli November 7, 11:23

  Nuk jane 1 milion te heshtur por nje milion te mencur qe e kane kuptuar qe votojne te njejten klase politike me te njejten sjellje e prapambetje ne drejtim. Nje nder ta ka qene edhe Lorenci qe i gezonte bashkimit te Mates me Ramen. Por ku na coi. Na coi ne dom,inime te politikes dhe ekonomise.

  Reply to this comment
 4. valentina November 7, 12:01

  Me pak fjaleZ.Bedri asgje nuk mund te pastroje kete llum politik te krijuar dhe zgjeruar nga njerezit me te ndyre te ketij vendi, duke terhequr pas vetes shtresen me vulgare te shoqerise shqiptare qe jane futur ne politike me bindjen,se nese ke para te pista per te pastruar,nese kerkon te mbrosh pasurite e grabitura ne kete vend,nese do te pasurohesh ne nje kohe te shkurter duke siguruar pasuri per dhjete breza,nese kerkon te mbulosh krimet si shfrytezues prostitucioni,si kontrabandist droge,dhe krime te tjera, duhet ti futesh politikes ne shqiperi si vendi me i pershtatshem per strehen e maskarenjve,pra Z.Bedri nuk ka asnje mundesi te ngrihet nje force ere politike,sepse nese ndodh nje gje e tille qe rrezikon seriozisht pozitat e politikaneve bandite te njezet e tete viteve,kjo kaste maskarejsh qe jane ne krye te partive politike PS,PD,LSI,do bashkoheshin si nje trup i vetem per ta shtypur qe ne embrion nje parti te tille,vetem nje zgjidhje qendron per te shporrur njehere e mire kete kaste maskerejsh me imunitet,vetem revolucioni me motiv terheqjen zvarre neper rruget e shqiperise,dhe indentifikimi i te gjitha pasurive marramendese te ketyre banditeve rrenues te ketij vendi prej njezet e tete viteve sundim, dhe kthimin e pasurive popullit te grabitur,zgjidhje tjeter nuk besoj se gjendet.

  Reply to this comment
 5. Zigur Qarri November 7, 13:30

  Nese do te ishte Politika shqiptare ne dore te njerezeve si Blushi dhe Bojaxhiu,”Demokracia”shqiptare
  nuk do te ishte kurre ne kete katrahure ,qe e ka sjelle Berisha dhe Rama.Z.Blushi ka seder politike dhe
  qytetare,kurse Rama eshte nje sharlatan,egoist,mashtrues i paftyre .Ndersa Z.Bojaxhiu ndermjetson
  nje qytetari qe pak kush e ka,por mesa duket(fatkeqsisht)barbaret jan ne shumice,prandaj edhe ne
  pushttet vijn skizofrenet dhe drogaxhinjt si edvin kokaina.Intelektualet,puntoret,te ndershmit,po
  braktisin gjithmone e me shume Shqiperine.Keshtu qe ,numri barbareve eshte relativisht ne ngritje,
  fakt qe favorizon politikanet skizofrene si edvin rama.Nese eshte i vertete lajmi,qe shqiptaret ashtu
  si qytetaret nga vendet e ish Jugosllavise,nga Janari 2019 do te kene te drejte te punojn pa pengesa
  ne vendet e BE-s,ashtu si rrumunet dhe bullgaret,Shqiperia do te perballet me probleme serioze.
  edvin rama e ka pak karriken elektrike,aq deme i ka shkaktuar ky skizofren shqiptareve.

  Reply to this comment
  • nje banor i Tiranes November 7, 14:12

   Nuk paske ngordhur ti Zagar , akoma gjalle qenke ?

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri November 7, 14:44

    “… ,numri barbareve eshte relativisht ne ngritje,
    fakt qe favorizon politikanet skizofrene si edvin rama”.
    Kjo fraze me siper,ishte per habitatin tend o ngordhje,
    qe nuk artikuloni,por vetem lehni.

    Reply to this comment
    • Akoma s'u ngope me mut o tumbyllto tu mbylltë? November 7, 20:16

     Ky banori i Tiranës që thua ti Zigur është nga ata magjypat grekë që zbritën si të babëzitur pas viteve 90 nga juglindja e Korqës. LAKRORI i ndërron llagapet vetëm për të ofenduar miletin se kujton se është i padukshëm. Kokloqe i teri dhe i beri.

     Reply to this comment
    • Akoma s'u ngope me mut o tu mbylltë? November 7, 20:16

     Ky banori i Tiranës që thua ti Zigur është nga ata magjypat grekë që zbritën si të babëzitur pas viteve 90 nga juglindja e Korqës. LAKRORI i ndërron llagapet vetëm për të ofenduar miletin se kujton se është i padukshëm. Kokloqe i teri dhe i beri.

     Reply to this comment
 6. Partizani November 7, 13:40

  U vertetua plotesisht dghe perfundimisht se socializmi u rrezua jo per te miren e popullit shqiptar,por per te zhdukur nje IDEAL njerezor per njerezit e gjithe botes!
  Pse vazhdojne tre ikin per4 ditre me mijra shqipotare?
  Sepse po e kuptojne se Shqiperia ka marre fund dghe shpejt do behet pjese e fqinjeve armiq!
  Kaluam nga shiu ne bresher!
  Prandaj kane 28 vjet qe trembin popullin me fantazmen e komunizmit,sepse duan te terheqin vemendjen nga krimet e tyre te shumta!
  Berisha,Nano,Meta,Rama etj kane qene dhe mbeten ARMIQTE ME E MEDHENJ TE POPULLIT SHQIPTAR!

  Reply to this comment
 7. katarakti November 7, 13:45

  Duke pare spektrin politik ne Shqiperi une mendoj se ka mbetur vend edhe per nje parti politike te majte. Pse?! Sepse ka shume te zhgenjyer nga qeverisja e Rames. Rama e ka spostuar PS-ne ose Rilindjen, siç ka qef ai ta quaje, drejt qendres. Vete Rama nuk eshte i majte. Kjo u duk qe kur ai shpalli platformen e tij:”pertej se majtes dhe se djathtes”. Hezitimet e Rames per te bere drejtesi ndaj shkaterruesve te shtetit shqiptar, vrasesve te 21 janarit, si dhe prirja e tij per te nenvleresuar arritjet 45 vjeçare te regjimit te kaluar, meritat e luftes nacionaçlirimtare dhe tolerimin e figurave kolaboracioniste, kane shkeputur nga ai nje pjese te rendesishme te elektoratit tradicionalisht te majte. I cili perben shumicen konstante te popullsise gjate ketyre 28 vjeteve te fundit. Prandaj jam i mendimit se nje parti e re qe mund te renditet ndermjet dhe ne mes te PS-se dhe partive komuniste, mund te fitonte ndofta deri 10 deputete ne zgjedhjet e ardhshme legjislative. Ndersa persa i takon krahut te djathte aty tablloja eshte e plotesuar me parti te tilla si Legaliteti, Balli Kombetar, Partia e Bamir Topit, Republikanja, pa folur per PD-ne. Ndersa LSI-ne eshte ne rrugen e shkermoqjes. Por qe vullneti zgjedhesve te respektohet mendoj se eshte domosdoshmeri qe te ndryshohet sistemi zgjedhor. Pra nga ai proporcional i mbyllur te kalohet ne ate mazhoritar me korrektim proporcionali. Ky do te ishte nje hap i fuqishem perpara ne respektimin e vullnetit te popullit. Se me sistemin e tanishem kemi vetem sulltaner ne krye te partive dhe deputete eunuke, pa dinjitet, pa kapacitet, kulture dhe reputacion.Turpi i botes. Prandaj, mendoj se ndryshimi i sistemit zgjedhor duhet te jete kerkesa kryesore e shoqerise civile sot.

  Reply to this comment
 8. Socialisti i Ndershem November 7, 14:16

  Keta “Nje milion te heshturit” nuk kane pse te heshtin me, por te ulerasin aq sa te tmerrohet dhe te ike nga syte kembet kjo klase aktuale politike.
  Nuk mund te rrije e heshtur kur e tallin, e perbuzin dhe e neperkembin.
  Nuk mund te rrije te degjoje nje opozite qe qellon me pupla dhe e shet kete per heroizem.
  Nuk mund te heshte perballe arrogances, cinizmit, papergjegjshmerise dhe paaftesise se nje KM qe e ka nisur kete vend drejt nje gremine nga e cila do te duhen dekada per te dale.
  Nuk mund te heshte kur sheh se merita e vetme e punesimit ne adminisyrate eshte kurverimi ( jo vetem politik).
  Nuk mund te heshte kur mendon per te ardhmen e femijeve , te cileve, e kemi per detyre t’u leme nje vend me te mire.

  Reply to this comment
 9. abstenues November 7, 14:17

  Kam bere dhe une nje koment, duke ruajtur etiken. Pa sharje e fyerje. Nuk dua te besoj se me eshte censuruar. Flm.

  Reply to this comment
 10. T.T. November 7, 16:22

  Ai një milionçi i “shuplakave” të 2013-ës sot e ka humbur komplet besimin ke sharlatanët e lësaj politike as mish as peshk. Përjashto tek-tuk një grusht rilindjotësh komplet të padobishëm, të cilët ia lejojnë vetvetes të keqpërdoren si furça këpucësh prej rrufjanëve politikë, përjashto ca “gërdalla juglindore”, të cilët tutorëve të tyre më tepër u prishin punë se sa u ndreqin, ai resti tjetër i një milionçit, në pamundësi të një alternative shpresëdhënëse është demoralizuar në kulm dhe po qëndron gojëkyçur.

  Këta gojëkyçur ndjehen sot në pozita akoma më të pasigurtë për të ardhmen e tyre dhe të fëmijëve të tyre, se sa para kohës së largqoftit. Të zhgënjyer keqazi prej arrogancës dhe cinizmit të pashembullt të bukshkalëve rilindjotas, ata para tre viteve u detyruan të marrin rrugen e kurbetit, masa tragjike e së cilës ka arritur kulmin vitet e fundit, ku sipas të dhënave mendohet të ketë braktisur vendlindjen 1 në 5 shqiptarë.

  Sidoqoftë, duan apo s’duan çavijet e politikës dhe dezinformacionit, shteti i shqiptarëve në një të ardhme të afërt do bëhet. E ka marrë tjetërkush në dorë bërjen e tij.

  Reply to this comment
 11. 300 MILJON "SHURDH-MEMECET" November 7, 17:31

  Zoti Bedri na ke zhgenjyer pabesueshmerisht me kete artikull aq me shume kur mbeshtetesh te pordhet e nipit te Sali Protopapes qe tani e kthyen ne Hero bashke me driteronjte tuaj.
  Kam mendimin qe heshtja e 1 miljon shqiptareve eshte me teper per aresye te heshtjes se 300 miljon amerikaneve te Trampit dhe nja 80 miljon germaneve te MERKELIT qe po tolerojne dhe mbrojne hapur perbindeshin e Viqidolit

  E kam thene po e them dhe do ta them edhe per te ardhmen qe Sali Bythisha eshte Kriminel-Monster-Perbindesh..por nuk eshte fajtor
  .______________________________
  Fajtori nr 1
  eshte dipllomacia euro-atllantike qe ka bere gafa me popullin shqiptar qe nuk ndodh as ne vendet e pushtuara dhe as ne vende koloniale por vetem ne Fermen e Kafsheve te Orwellit
  .
  Shembulli i pare:
  .
  Burri i shtetit i antiamerikanit Arvizu(salibytha) ne 14 shtator 1998 jo vetem qe pushtoi K/M dhe Radiotelevizionin por ne vend te ishte ne burg akoma e quan heroizem…..Dipllomate euro-amerikane ne menyre kriminale bene presion qe qeverite MAJKO-META te mos ta arrestonin Saliun e tyre biles pergezuan salikriminelin qe ktheu ” ME DESHIRE” armatimin e rende dhe e ndyra fare e moren ne ambasaden amerikane te jepte deshmine para nje prokurori amerikan..
  .
  .Tjeter fytyre (surrat) treguan miqte tane ne 21 janar 2011 ku me tmerreshmja ishte deklarate e Salibythes para nje jave “se kisha planizuar te vrisja Ramen si vrava ato 4 kokpalaret.”
  .
  Me e vogla qe duhet te bente gaztori Donald Lu per kete te fundit duhej te dilte me nje deklarate te distancohej zyrtarisht na perversitet kriminale….sepse salibisha e perdhosi dhe te derguarin e Obames.
  >>>>>>>>>>>>>>>>
  Shembulli i dyte:
  .
  Nese Fatos Nano (kryeopozitari i majte) arrestohet si Bin Ladeni ne korrik 1993 per 100 dollare nga ‘BILLAT & HILLAT’ me pit bullin e tyre SERBerishe dhe zagarin Blerim Cela…E KUNDERTA ndodhi me kryeopozitarin Lul SERBasha i cili e dhe pse vrau 4 veta si minister i brendshem edhe pse vodhi bashkine e Tiranes me mengperveshurin antishqiptar Arvizu….edhe pse vodhi gjysem miljardi dollare ne rrugen e Kombit (qe dhe ambasdorja amerikane M.R si Delli i Kosoves nuk eshte pa faj)…SHPALLET YLL NE NGJITJE…..ndoshta nga magjia qe i jep pashaporta amerikane e paraqitur ne Hollande ne vitin 1999…
  .______________________________
  .______________________________

  Fajtori nr 2
  eshte Edi Rama per te cilen Ben Duka kolegu juaj ka bere nje poezi me titull ku thote midis te tjerash:
  EDI RAMA NESE NUK KE BURRERI ..MOS KERKO VOTA POPULLORE….pra per nje sy te vemendshem per 6 vite Edirama:
  a-ka hapur bunkare dhe shteti gjethesh te enverit
  b-ka mbuluar dhe amnistuar te gjitha krimet berishiane
  c-edhe ne se ka bere nje pune shume me te mire se tribali berishe nuk kane asnje vlere pasi dy pikat me lart e shumzojne me zero
  .______________________________
  Fajtori nr 3
  eshte shtypi shqiptar & intelektulet me Bedrislamin ne krye qe nuk kuptojne se
  SERBERISHA
  nuk eshte me problem i Shqiperise
  por i Euro-Amerikes sepse:

  -Derisa fshiu sumen me ekspertizat e FBI per 21 janarit 2011
  .
  -Derisa i tha NY-TIME-it leter higjenike per masakren e Gerdecit
  .
  -Derisa perdhosi “me heroizem” te derguarin e Obames per 21 janarit….
  .
  Atehere ti zoti Islami me vuvuzelat e shtypit SHQIPTAR dhe intelektualet (nese ka mbetur ndonje) duhet ti drejtoheni Donaldit te Vogel te Tiranes ( edhe pse e shte ne KIRGISTAN) dhe Donaldit te Madh te Washingtonit me keto fjale:

  OSE NA I HIQNI QAFE
  SALI PINOCETIN E BALLKANIT
  OSE NXIRRNI NJE LIGJ(BILL)
  QE AI TE JETE MEKEMBESI
  I SHTETIT AMERIKAN & BE & NATOS
  NE SHQIPERI…
  ………………….
  Prandaj i nderuari Bedri ndryshoje avazin:

  O LE LE NA RRAFI SALA .
  OBOBO NA PSHURROI LUL TRAPI
  PO PSE HESHT DONALD TRAMPI ?
  .
  Pra me shume ai popull po e peson nga heshtja e 300 miljon amerikaneve qe edhe pse Berishi i tyre tha ne 6 mars te ketij viti:

  PO..UNE JAM VRASESI I 21 JANARIT 2011

  DHE NUK E CAJ TRAPIN
  .

  AS merkelin e gjermanise

  dhe as PER AMERIKEN E OBAMES DHE TRAMPIT..

  GJASME ?

  Reply to this comment
  • Syrja Qarri November 7, 18:08

   Ty te ka ngelur ora tek urrejtja or mik.
   Ti kur te mos kesh ke te urresh do te fillosh te urresh vetvehten.
   Ketu nuk behet fjale as per Saliun, as per Ramen , as per Meten.
   Ky shkrim vlen per ate qe Shqiptaret te pakten NJE HERE te vetme ne histori te zgjedhin me tru dhe me logjike e jo me tifozllek. Ndoshta vetem keshtu kjo klase plehre politike do te mund te kuptoje forcen e popullit..

   Reply to this comment
   • Megafoni i prishur i xhaxhit... November 7, 19:44

    A s’bon kështu Syrja, s’bon… Zbuti pak tonet se po e kyçi gojën dhe megafoni i fundit i xhaxhit e morri lumi këtë forum kapterash te pensionuar para kohe.

    Të frymëzuar më tepër prej nostalgjikëve të diktaturës, nja dy prej të cilëve të katapultuar me dobiçllëk në majë të mediave, këta kulufa me shumëpërdorim e kanë të vështirë t’i thonë lamtumirë të shkuarës dhe të shohin përpara drejt të ardhmes. Këtyre u ka mbetur sahati ke trillerat e monizmit dhe nuk mund ta konceptojnë dhe as ta përjetojnë realitetin me gjithshka pozitive apo negative që bart me vete.

    Sot shumica e shqiptarëve u ka kthyer shpatullat mbetjeve inerte të politkës, të cilat kërkojnë të mbajnë me hir dhe pahir pushtetin me ndryshime qesharake kushtetuese. Për sa kohë listën e deputetëve do e bëjnë kryetarët e partive, as që mund të mendohet se do të ketë prej tyre përfaqësim dinjitoz të interesave të votuesve. Cilido që e sheh me sy kritik këtë lloj spekullimi, duhej të ishte nje prej abstenuesve të parë të votimeve. Sado kontradiktor të ketë qënë me disa nga shkrimet dhe idetë e parashtruara herë pas here prej tij, me propozimin për ndryshimin e regullave të lojë, (dashur pa dashur) Bedriu i ka vënë pikat mbi i. Sot më shumë se kurrë nevojitet një parti që të përfaqësojë denjësisht interesat mbarë shqiptare dhe as ceta të majta, të djathta, të qëndrës apo makar periferike.

    Reply to this comment
 12. Për Zigurin November 7, 19:20

  Ti je tepër negativ o Zigur Qorri ! Në çdo koment asgjë me logjikë , por vetëm baltosje , nxirje , urrejtje e gjithëçka të vjen për ndore ! Vetëm njëri është i mirë për ty , bajraktari serb i Viçidolit ! Na lodhe e mërzite në shpirt me këtë dashnorin tënd famëkeq !

  Reply to this comment
  • Gamor pe korqe November 7, 20:03

   Pavarësisht se pajtohemi apo jo me thëniet e tjetrit, të paktën zigurët e shumtë i shprehin qartë mendimet e tyre. Ata bëjnë dallim esencial prej krundet juglindore, të cilët sa herë e hapin halenë me emrin gojë veçse vrer dhe shkumë nxjerrin prej saj.

   Reply to this comment
 13. 300 MILJON "QORRA-SHURDH-MEMECET" November 7, 20:52

  Ti Syrja qorri i Shqupit
  me ate ( me ate DEAD GJO LULIN me poshte= the same shiit) )
  nuk ke pse barazon Ramen me Berishin

  si beri faqeziu Arvizi ne 21 janar 2011 dhe Donald Lu leshi qe vetingu i tij i peshtirosur u be jelek antiplumbi per Sali Satanain

  nga njera dhe nga ana tjeter bombe me sahat per t’ rrezuar me lezet Dakot e Rames.qe filloi me ate brekgrisurin XH.XH te peshkopise dhe vazhdoi me dy ministrat e MPB qe i hodhen me pergjime ustallaret qe u moren me kosta trebicken
  .
  Per zotin Islami ka ardhur koha te heqe “siguresen” qe mban bomben e pashperthyer ne artikuj dhe mendjen tuaj..
  .
  Shqiptaret nuk kane cfere humbasin i kane humbur te gjitha,,por nje vlere te madhe njerzore mund ta fitojne shume shpejt..Dinjitetin..
  .
  Dhe kjo arrihet duke thene te verteten e hidhur..pambarimisht te hidhur..
  .Lexoni me kujdes ju lutem:
  .
  1-Sali Biberisha.. ka qene ..eshte.. dhe do te jete …nje kobure ne duart e makartisteve te tipit Biberaj-Rajerson qe zbatuan nje nga doktrinat me antishqiptare ate te “dekomunistifikimit” qe rezoltoi me reaksionare se NACERTANIA APO MEGALIDHEA

  2-Sali Biberisha eshte kriminel shume dimensional i kthyer ne perbindesh por absolutisht nuk eshte fajtor….
  Fajtori nr 1 eshte Donald Luli i rradhes qe ne menyre te kuptueshme eshte lexuesh fermanesh i berishisteve te Washingtonit & Brukselit qe nga Wisneri ..Podestat e deri te Elez Biberaj.
  .
  Fajtori nr 2 eshte KOQETREDHURI Edi Rama me Pisaistat e tij duke shtuar dhe intelektualet si Kadareja qe deri tani nga mijra krime te Biberishes nuk e kane hapur sqepin..
  _______________________
  Izet Haxhia-Mero Baze-Bedri Islami -Alban Dega dhe shume te tjere me shkrimet e tyre direkt apo indirekt kane kritikuar apo akuzuar Elez Biberaj si “nentoka serbe ne amerike” i cili eshte faktikisht Sali Berisha Amerikes.

  Kam shume argumente qe tregojne se pa u “rrezuar”Elezi=sali berisha amerikes” ai Saliu i Shqiperise do ju nxjerr uje te zi akoma
  _______________________
  Argumenti me i “ububujshem” eshte si me poshte:
  COMMISSION ON SECURITY AND COOPERATION IN EUROPE
  OF THE UNITED STATES CONGRESS (6 May 2013)

  Philip T. Reeker, ; Elez H
  Biberaj, ; Besa Shahini,analiste
  Gilbert Galanxhi, ..
  …..
  Ku shtrohen keto pyetje:

  E para
  Cfare statusi ka Elez Biberaj qe merr pjese ne kete forum kaq te larte te Kongresit

  E dyta
  Pse ne gjithe “hartimet” e ngjarjeve ne Shqiperi nga 2005-20013 e mbajtura ne kete komisjon nuk ka asnje fjale:

  -Per masakren e 21 janarit
  -Per Holokausin e Gerdecit
  -Per vjedhjen e Bashkise Tiranes nga Arvizu & Basha
  -Per vrasjen mafioze te Kosta Trebickes
  -Per prokurorin amerikan qe mbuloi kete vrasje
  …..etj etej….
  ………………….
  Pra pyes publikisht zotin Islami:

  A nuk e kuptoni qe Sali Bisha ka nje mbrojtje te fuqishme nga berishistet e WDC & BE ? pa harruar dhe keto syrja qorrat e shqupit te gazeta dita ??
  jeni budallenj apo frikacake ?

  —-
  Shenim
  per ca kavie eksperimentale shqipfoles te forumit :

  .Ne nje fare menyre komentshkruesi e ka hedhur nje here Enverin ne 1991

  ..por jam kundra kthimit te tij ne legjende biblike nga miqte tane USA-BE qe me mbrojtjen qe po i bejne hapur MONSTRES VICIDOLIT jo vetem po e poshtrojne ate popull por e kane kthyer xhaxhin ne perendi te shqiptareve.
  .kuptohet pa deshiren time.

  ..eshte merita e juaj e armiqve te Xhaxhit qe ju e bete te madherishem me serberishen tuaj.

  …..

  Reply to this comment
  • Syrja Qarri November 7, 21:13

   Juve idioteve te rilindjes po te prekesh Ramen patjeter qe je SHQUP- ist, Sali-st e ku di une se cfare u pjell mendja.
   O te dhjefsha Saliun, Ramen dhe Liken. A nuk mund te pranosh qe ka edhe njerez qe jane neveritur nga te gjithe politikanet qe jane sot ne qarkullim?
   Ti kujton se jane te gjithe si kallepi yt, qe per Ramen je gati te japesh edhe jeten?
   Mire more zoteri, vazhdo bej si te kesh qejf, linde dele, po jeton dele dhe natyrisht qe edje do vdesesh dele. Atdheu per njerez si ti ka nevoje. Me siguri qe do te shpallesh deshmor per merita te vecanta si b….the lepires i udheheqesit.

   Reply to this comment
  • Lili November 10, 09:51

   O alban dega bis,mos na lodh me diarrhene kilometrike,se nuk bindet asnje nga 1 million abstenuese per t’ju votuar edhe pse gjithe diten ishit ketu si alba dega me klm shkrime kot.
   mblidhni mendt edhe shkrurtoje pak ,kete cdo profesor do te duaje me ta thane dikur.

   Reply to this comment
 14. 300 November 7, 21:52

  O SYRJAAAA !

  O QORR LEXO KOMENTET MIRE.

  NE TE SATEME SHKOFTE DHE EDI RAMA POR KOMENTI IM THOTE PSE TOLEROHEN KRIMET E BERISHES NGA MIQTE TANE..

  KUSH JA SHTERNGON BOLET RAMES QE TE MOS PREKE BIBERISHALENE ???

  Pse keto krime TE DOKUMENTUARA DHE NE VARIANTE TE TJERA jane turp per Ameriken e Trampit (+ obame-bush-klinton) por dhe Gjermanine e Frau Merkelit ?

  1. Vrasja e Azem Hajdarit
  “Berisha ishte i informuar për ardhjen e Fatmirit në Tiranë që me 11 shtator dhe me stacionimin e tyre pranë PD që në momentin e parë. Ai, i alarmuar thërret në zyrën e tij Hajdarin, i cili po hezitonte të dilte të takonte Fatmirin në atë vend që do komprometonte Hajdarin, ashtu të kompromentuar para syve të Berishës. Biseda e nervozuar që ka bërë Berisha me Hajdarin në ato momente (bisedë e dëgjuar vetëm nga Linda Ihsani më vonë e vdekur në mënyrë të “papritur” si shumë të tjerë afër Berishës) tregon se Hajdari është urdhëruar që të dalë e të largojë ata që kishte sjellë vetë aty, pra Haklajt. Vetë nxitimi i Hajdarit gjatë daljes se tij e tregon këtë kërcenim. Po përse Berisha nuk njoftoi organet shtetërore se PD ishte rrethuar nga kriminelët tuaj, por përdori Hajdarin për t’i larguar ata?”.

  2. 14 Shtatori ‘98
  “Unë që kam qenë një nga zbatuesit e këtij skenari, për grusht shteti, me direktivë të Marshallit. I them Marshallit se ka ikur koha e budallenjve si puna ime, që sulmonin institucionet e shtetit për interesat karrieriste e antishqiptare të tij”, ka deklaruar Haxhia. Po ashtu, Haxhia ka folur edhe për direktivat e Berishës. “Ditën e këtij grushti shteti udhëzimet që vinin nga Berisha ishin të mos sulmohej e të mos merrej Presidenca, por vetëm Kryeministria e braktisur nga Nano, që i fiksuar pas plumbit që i la në tavolinën e tij, ndihmësi i tij, por shërbëtori i treshes Kastriot Islami, në 13 shtator, kishte marrë arratinë për Maqedoni”.

  3. Hapja e depove të armëve
  “Një herë pati thënë që depot e armëve i hapën rebelët e kuq, herën tjetër që erdhën nga deti ata që i hapën depot dhe tani, në fund, që ai paska lejuar hapjen e tyre për të armatosur popullin, që të mbrojë veten nga bandat e kuqe. E vërteta e hapjes së depove të armëve është ajo që ato depot i hapi populli i rebeluar i Jugut, për të rrezuar Berishën. Dhe Berisha, i fiksuar nga revolta me armë e nisur në Jug, urdhëroi hapjen e depove në Veri dhe shpërndarjen e armëve për militantët e PD në Tiranë, me qëllim që, konfliktin në mes tij e popullit të revoltuar kundër politikave të PD e Berishës, ta shndërronte në një konflikt Jug-Veri”.

  4. Bashkëpunimi me Millosheviçin
  “Tani na del e përrallis se depot i hapa që populli të armatosej e mbronte vetveten dhe armët të shkonin në Kosovë, që shqiptarët e Kosovës të mbronin pragun e tyre nga pushtuesi serb. Nuk ka hipokrizi e tallje më të madhe kur dëgjon këto fjalë nga goja e atij që ka furnizuar makinën e luftës së Millosheviçit me karburant e armë në gjenocidin e tij ndaj popullit boshnjak e atij të shqiptarëve të Kosovës. I thotë ai që ka përndjekur, përzënë dhe burgosur të gjithë patriotët nga Kosova, që ishin bërthama e parë e UÇK, duke inskenuar futjen e armëve në shtëpitë, ku banonin në atdheun mëmë, nëpërmjet falangave të SHIK-ut famëkeq të Gazisedes”.

  5. Lidhja me UDB jugosllave
  “Dihet tashmë se rolin kryesor për zgjedhjen e fitoren e Berishës dhe PD në ‘92 e luajti Elez Biberaj me Zërin e Amerikës, që e vuri në funksion të PD dhe Berishës dhe ambasadorin Rajerson, i ardhur çuditërisht nga Beogradi me një çantë, ku kishte dosjet e politikanëve të ‘rinj’ të pluralizmit shqiptarë të marra nëpërmjet kanaleve të UDB. Elez Biberaj ka qenë një shqiptar i arratisur në Jugosllavi e pas qëndrimit disavjeçar të familjes se tij u ndihmua nga UDB të emigronte në Amerikë. Aty, ai, me ndihmën e njerëzve të lobit serb në Amerikë, arriti të bëjë karrierë deri si këshilltar i Departamentit të Jashtëm Amerikan. Pra Berisha erdhi në pushtet i mbështetur nga lobi serb ne Amerikë që ka pasur ndikim të madh në administratën e Bushit në vitet ‘90 nëpërmjet Igellberger, i cili kishte lidhje e interesa ekonomike me Serbinë e konkretisht firmën Zastava”.

  6. Për torturimin dhe zhdukjen e Remzi Hoxhës
  “Arrestimi i Remzi Hoxhës është bërë me urdhër të Gazidedes, kjo është e sigurt. Atëherë mes nesh flitej se Remzi Hoxha kishte filmuar një takim të Berishës, Gligorovit e Millosheviçit në vilën Viljana në Ohër. Që ka pasë një takim Berisha-Gligorov në atë vilë, kjo është e vërtetë. Nuk di për Millosheviçin, por ajo që më ka bërë përshtypje në atë takim është se asnjë nga shoqëruesit e Berishës nuk është lejuar të futet në brendësi të kësaj vile. Gjë që nuk na ka ndodhur kurrë në asnjë takim tjetër ndërkombëtar, madje as në Shtëpinë e Bardhë… Remziu ka vdekur nga torturat në qelitë e SHIK-ut. Atë kohë qarkulluan nën zë dy variante për trupin: njëri, që u transportua në det afër Lezhës me lundër dhe u hodh atje dhe, i dyti, që kufoma u dogj dhe u varros diku në anën e pasme të Dajtit”.

  7. Plani për të vrarë Aleksandër Meksin
  “Lajmi i shumëpritur për rrëzimin e avionit që mbante Meksin nuk kishte ardhur, sepse falë pilotit italian me mjaft përvojë në fluturimet e tij në vendet afrikane si Somali, Libi, kishte bërë një ulje të pamundur në pistën e errët të Rinasit duke shpëtuar jetën e Meksit dhe pjesëtarëve të tjerë të delegacionit shqiptarë, dhe duke shuar ëndrrat e Koplikut për t’u bërë kryeministër dhe ato të Marshallit për të hequr qafe një kundërshtar potencial të tij Aleksandër Meksin…”.

  8. Plani për të vrarë Sabit Brokajn
  “Sa për rastin e Dr. Sabit Brokaj është një kërkesë që i ka bërë Hajdari vëllait tim, e jo mua, për ta vrarë Dr. Sabitin. Vëllai im e ka hedhur poshtë këtë kërkesë të Hajdarit. Në atë kohë unë nuk flisja me Hajdarin pas ngjarjes te Stadiumi Dinamo. Por Azemi merrte çdo ditë në telefon në Presidencë dhe kërkonte të bashkohej me ne që ishim në Presidencë për mbrojtjen e Berishës. Dhe ka qenë kërkesa ime për Berishën në atë kohë, që pas këtyre lutjeve të Azemit, ai u përfshi përsëri në strukturat e PD në atë pranverë të ’97, pasi ai ishte i larguar nga këto struktura”.

  9. Bashkëpunimi me terroristët
  “Kishin ndryshuar personazhet, dikur në kohë të Berishës u merrte lekë arabëve për leje qëndrimi shtetasi Haxhi Bardhi, kushëri i afërt i Berishës e njeri i Gazidedes, tani u merrje lekë t’i me Klosin. Sepse këto 25 vite vetëm riciklime kemi patur në politikë e vjedhje, ikën një mashtrues e hajdut si puna jote e vjen një mashtrues e hajdut si puna e Flamur Nokës, ju jeni prurjet tipike të dy krahëve të këtij tranzicioni e riciklimi kriminal. Ti erdhe nga skutat e Sigurimit, ndërsa Muli nga skutat e UDB”.

  10. Atentati ndaj Ambasadës Amerikane
  “Është e vërtetë që ka patur një skenar për hedhjen në erë të ambasadës amerikane në vjeshtën e ’98, në prag të sulmeve të NATO ndaj Serbisë, duke përdorur celulat e Bin Laden në Shqipëri. Në këtë skenar, pa dijeninë time, do gjendesha në kamionin me eksploziv që do hidhe në erë ambasadën amerikane, por vrasja e Hajdarit e pengoi këtë skenar, vrasje në të cilën u gjenda i përzier pa dijeninë time”.

  11. Eliminimi i figurave të PD
  “Për kujtesë marshallit: A ke ndonjë njoftim apo të dhënë nga qytetari yt dixhital për mikun tuaj doktor në Itali të cilit i pate besuar strehimin e fëmijëve të tu e dhëndrit me supermbesën e vogël në arratinë e 13 Marsit ‘97? Pse të gjithë ish-funksionarët e PD, që dinin shumë për ty dhe ishin bashkëpunëtorë të ngushtë tuajt, pas sëmundjeve të ‘papritura’ të tyre i çove për ‘shërim’ në kliniken e këtij doktori, nga ku të gjithë u kthyen të ‘shëruar’ me përjashtim të njërit që nuk pati ‘fatin’ e këtyre të tjerëve të ‘shërohej, ‘sepse ra në fund të detit së bashku me helikopterin, që i dhe me urgjencë për ta çuar të ‘shërohej’ si të tjerët?”.

  12. Bomba te kioska e Lush Përpalit
  “Rasti i parë është vendosja e bombës tek kioska e Lush Përpalit. Ka qenë dita kur ti Ylli do ikje në Turqi për të marrë ndihma për gazetën tënde të partisë tek miqtë e Berishës. Para se të niseshe kemi folur për vendosjen e kësaj bombe, kuptohet me porosi të ‘marshallit’ dhe të kam thënë që sa do zbresësh në Turqi kjo punë është e mbaruar. Dhe e vërteta është se pa zbritur ti akoma në aeroportin e Stambollit, bomba është vendosur dhe i pari që ke marrë lajmin në tel. ke qenë Ti apo ke harruar? Mos më thuaj që kur zbrite në Stamboll nuk të pritën aty Miri i Xhikes me Ylli Kelmendin me porosinë time kuptohet”.

  13. Bomba te zyrat e Sorosit
  “Prindërit e mi të thjeshtë e të ndershëm më kanë edukuar të mos gënjej kurrë, të mos shpif, të mos vjedh, te jem i ndershëm e besnik. Ndërsa ti, kuptohet që ke marrë shumë nga zanati i babait tënd prej sigurimsi. Nuk e njof as Sorosin as soroistat. Por dua të kujtoj ty dhe Salehut se me porosi të tij kemi vendosur bombën në ndërtesën e këtij fondacioni në mars të ’97-s, sepse ky, sipas Salehut, po financonte rebelimin e kuq dhe gazetën e këtij rebelimi, “Koha jonë”.

  14. Bomba tek VEFA
  “Atë ditë që ka shpërthyer bomba tek VEFA kam qenë në zyrën e Agim Shehut. Kemi shkuar që të dy në vendngjarje. Pas dy ditësh u vu në lëvizje shteti. Berisha ka qenë në Dajt. Shkoi dhe e mori helikopteri dhe e çoi në Presidencë. I thashë kështu-kështu dhe ai e priti shumë qetë, “E di, e di”, më tha. Pas rreth 3-4 ditësh vjen një miku im i komisariatit numër 3, një polic i vjetër dhe profesionist. Ai thotë që “unë e di kush e ka vënë bombën tek VEFA”. Polici më tha mua që ta transmetoja tek Berisha. Atë bombë e ka vu, vëllai i Il Mulletit. Vëllai Il Mulletit ka qenë bashkëpronar i firmës Shqiponja, ortak me Tritan Shehin, me Anton Gjergjin”.

  15. Akuza për Shkëlzen Berishën
  “Kam qenë dëshmitar vetë në distancë kur Zeni ka marrë 30 milionë lireta nga Miri i Xhikes tek stadiumi “Qemal Stafa”. Plus do të shtoja edhe diçka tjetër për Zenin; çfarë e lidhte Zenin e “vogël” me Fitim Gërxhalliun e firmës “Gjallica”? E pyes babë Saliun: A kishte dijeni që Zeni shoqërohej me Fitimin? Apo nuk e pa as Fitimin kur ishte i ftuar personal i Zenit në festimet e 28 Nëntorit në darkën që jepnit ju o Salë Mashtruesi. Po qe se edhe këtë e quan gënjeshtër, të hapen arshivat e TVSH dhe shihni kronikën se më ke shoqërohej Zeni jot i dashur”.

  16. Klani numër një i mafies
  “Klani numër një i mafies në Shqipëri është klani i Berishës, apo ai “Trustit të Gështenjave të Tropojës”. Ky klan i ka fillimet e tij në mesin e viteve ’90, por fuqinë e tij të madhe ekonomike e kriminale e arriti në qeverisjen e dytë të Berishës. Ky klan edhe në saje të lidhjeve me shumë fije të dukshme e padukshme me agjenturën serbe, arriti të fuqizohet dhe shtrijë ndikimin e tij në gjithë shtetin shqiptar. Veprimtarinë e tij e nisi me kontrabandën e naftës dhe armëve në drejtim të ish-Jugosllavisë, me trafiqet e drogës dhe e vazhdoj me shitjen e aseteve dhe pasurive kombëtare. Edhe lufta që u bë ndaj bandave në dy vitet e para të sundimit të dytë të Berishës ishte një luftë për pastrimin e kundërshtarëve dhe pastrimin e rrugës për fuqizimin absolut të këtij klani, jo vetëm mafioz, por edhe antikombëtar”.

  Turp per demonkracine biberishiste
  e instaluar “nga miqte” ne Shqiperi !!

  Reply to this comment
  • Bjeri gajdes gajdexhi... November 8, 14:14

   I vetmi gabim trashanik qe ka bere Zaloshnja ke “kufiri 1-milionësh i ndryshimit” eshte se ne statistiken e tij ai ka futur gabimisht dhe ca gojeshthurrur si puna e ketij lumjonit nostalgjik, i cili ne vend qe komentet tij t’i perqendroje rreth tematikve te parashtruara per diskutim, ai preferon me mire te vere ne perdorim here kycin e trashur te dores (copy & pasta), dhe here fyellin me nje brime, te cilin ne femijeri ja pati bere peshqesh me duart e tija xhaxhi diktatori.

   Reply to this comment
 15. 300 November 8, 17:02

  I nderuar B.G.G

  Tematika kryesore e parashtruar per diskutim nga zoterinjte B.I & E.Z eshte si te nxjerrim Shqiperine nga kolapsi shume dimensional qe e ka zaptuar ate vend per 28 vjet..
  .
  .Ata.. pra B.I & E.Z kane mendimin e tyre se duhet te dali nje force e re politike pasi jane rreth 1 miljon gojekycur qe eshte nje teori jo vetem e gabuar por dhe tallese per ate popull.
  .
  .Mendoj se gjerat jane shume me thjeshte dhe le te rendisim disa prej tyre

  E PARA:
  .
  Fajtoret kryesore per katandisjen e atij vendi nen nivelin e nje kolonia apo vilajeti te Turqise eshte politika e gabuar e USA-BE….Eshte pa-aftesi e tyre apo po vazhdon plani 200 vjecar i fuqive te medha per tkurrjen e kombit shqiptar kete le ta spjegojne xhambasdoret e tyre te akredituar ne Tirane dhe ata qe i emrojne ata,,sepse qe nga marrja pjese e Rajersonoviqit ne votimet e 1992-it ai vend nuk qeveriset nga shqiptaret por miqte tane…qe ai 2 metroshi i PS I QUAN GARANTET NDERKOMBETARE ( lexo REPUBLIKA AMBASADORIALE E SALBANISE

  E DYTA

  Eshte aksiome:

  Pa u denuar krimet e berishizmit nga aleatet tane qe na i prune nga Beogradi ne 1991-in ai vend do shkoi keq e me keq deri ne perdhosjen perfundimtare kombetare

  ( kujtojme se sondazhet tregojne se 70% e te rinjeve shqiptare duan te braktisin ate vend…pra kjo eshte vdekje klinike kombetare)

  E FUNDIT;

  Me vjen keq per ju shqipfolesit perfshire
  Zaloshnjen ..Bedriun dhe Gajdexhiun
  qe nuk kuptuat qe Gaztor
  i (ambasador rrogetar) Donald Lu
  perpara se te bente Dekriminalizimin
  duhet te kerkonte falje per krimet e Serberishes tyre dhe te fillonte me pare De-berishizimin dhe de-rajersonizimin e atij vendi.

  A duhet te ” respektoje’ akoma Euro-ameriken saliun e tyre qe hodhi gjasme “komunizmin ” qe ne fakt ishte dhe eshte nje genjeshter kriminale?

  THIRRJE TERRORISTE NGA “BABAI” I SALISERBIBERISHES 1992 (nga ylli xhabiri)

  Në mitingun e madh në përmbyllje të një greve të pakuptimtë me bllokime rrugësh të punëtorëve të Kombinatit Metalurgjik të Elbasanit (mars 1992), oratorët, përfshirë zotin ambasador Rajerson, flisnin për shkatërrime makinerish dhe repartesh, sepse ato ishin ndërtuar nga “komunistët”. (Rajersoni ishte Ambasadori i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipërinë pas – komuniste. Fliste shqip. Një shqipe të rëndë, ishte pa roje dhe vinte në takim në mes të vapës me biçikletë. Nuk dukej aspak si diplomat.).Ai shprehej duke klithur: Komunistët janë kafshë, qenër, gjarpërinj, tigra, gomerë, të pabesë, vrasës gjakftohtë, pa moral.

  ————————–

  THIRRJE TERRORISTE SE KOPILIT BERISHORRIT 2017

  Doni luftë, luftë do të ketë. Shpojuani gomat e makinës, thyejuani xhamat, atyre që ju ndëshkojnë pa të drejtë. Kush luan me popullin t’i bëjë llogaritë mirë, se ndryshe vala popullore do t’i fshijë nga zyrat.
  Kjo është një lëvizje popullore pa kthim, nuk është një manifestim partiak. Populli nuk mund të durojë më. Durimit të popullit i ka ardhur fundi, edhe durimit tonë. . Për çdo padrejtësi goditini me grusht, koha kur populli trajtohet si dele po merr fund”, tha Basha.
  “Ky është sistemi kriminal, kasta kriminale, republika kriminale që duhet përmbysur me çdo kusht, me çdo kusht, përmbysur dhe varrosur për ti hapur rrugën një republike të drejtësisë, demokracisë dhe zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Jo kriminelët, jo kodoshbiznesmenët dhe politikanët e korruptuar, kjo nuk është thjesht një protestë, një luftë që ka nisur mes shumicës dërrmuese të shqiptarëve që kanë vendosur ta marrin fatin e tyre në duart e tyre…

  &&&
  .
  Kur arrin vrasesi Lul Basha te kerkoje te “permbyse” me dhune nje sistem te ligjshem nen zgerdhimjen e Donaldlulit te rradhes ky eshte me keq se fashizem dhe komunizem bashke eshte demokratizem…qe do te thote qe je i pushtuar si vend por nuk e merr vesh kush eshte pushtuesi as dhe kohen e pushtimit…..se ka mbaruar shplarja e trurit

  ..Brainwashing Finish !!

  Reply to this comment
  • The world of the think tanks... November 8, 18:46

   Brainwashing finish?

   Po ça je ka thon kshu bre 300-ço? Nëse në kohën e televizorit të vetëm “bardhë e zi” të markës Fanola, të vendosur ke podiumi i bodrumit kryeministror të shokut Spiro, shplamja e trunit 300 gramsh u bonte me hapat e breshkës, sot në kohën e bariut digjital, i cili frengjijtë e po atij bodrumi i përdor për “vetëmbrojtje” kundër protestuesve me duar në xhepa, ky lloj lavazhi bohet me mjete nga më të sofostikuarat dhe me hapa prej gallofi.

   Reply to this comment
   • 300 November 8, 19:36

    E shikoj i nderuar se nuk paske pune tjeter por i ngjitesh njerezve si m..uti pas kepuces,,
    .
    Nese nuk ke pune tjeter pervec komenteve shko nje here nga derrvicani se kerkoje pastrues per pislleqet qe lane vorioepithjotet..Po nuk te pelqeu shko ne nje pune me te lehte..Kolonel Janulles i eshte rritur leshi shume bej derman atij dhe futi nje te rruar….Nuk rruan orthokse the ?
    Mire pra dil nje here andej nga ata 4000 muxhahidinet se ata rruhen vetem nga poshte..dhe pyeti nje here se mos futen ne kete partine qe do krijoje Ed Zaloja me koqe-kycurit.si puna jote

    Reply to this comment
    • U ka bo m*ti kalá... November 8, 20:11

     Kush e terheq bajgen zvarre me vete, dhe kujt kerkon t’ja ngjise…

     Zotni i nerrrum.

     Me vetem 300 gram tru, trushplaret jo e jo, por askush nga zaberhonet e diktatures nuk mund ta konceptoje dot, se ata janullaqet vorioepiriote dhe gjithe fshikullimat e dhjerokracise 28-vjecare i kemi peshqesh prej kalbesirave te mbetura prej sistemit monist. Ajo bajga qe permend zotrote eshte gjithashtu produkti i sojit dhe sorollopit katovicar. E ndare fillimisht me dysh e pastaj me tresh, bajgen e kuqe do ta keni kudo bashkeudhetare. Zgurdulloji pak syte se poshte kepuce e ke. I ndjefsh lezetin.

     Reply to this comment
     • Lili November 10, 09:55

      Nuk mundet,eshte nga i njeti brume.

     • 300 gr. hallve... November 10, 21:30

      Osht brum i pa ardh o Lili. S’ka faj. 73 vjet diktature s’jane pak. Ky bicim brumi do mbetet perjetesisht i vogel si ato kacarrumat e sabahut.

 16. 300 ... November 8, 21:34

  Or zotni !

  Te garantoj me jete se jam me anti/komunist/enverist dhe anti/ediramist se puna jote..te kuptohemi nuk jam nga ata qe gerthas neper milet apo te zhgrryhem neper forume..deri ketu kemi gjera te perbashketa….

  E keqja ime qe e pranoj eshte se jashte deshires time glorifikimi i Zogutradhetarit dhe tolerimi i salikermes nga ju antikamunistat e eleshbibereve automatikisht cojne uje te mulliri xhaxhit dhe te garantoj qe nuk kam asnje faj eshte merita e juaj

  ,Ajo qe na ndan eshte ajo e quajtura ” katovica” …edhe nese ka patur realitet te tille ai ka qene i paperfillshem dhe ajo qe eshte kryesorja ajo e ashtuquajtura KATOVICA u shkaterrua ne 2 prill 1991..dhe nga ajo kohe deri me sot vazhdo BIBERICA ku si fillim kapi keto te rrumbullaktat ketu poshte

  PJESA # 1

  Si pruri berishen ne pushtet me 2 prillin 1991 Elez biberaj ky “gjeneral gramafoni”me Hillat e Billat makartiste & sorriste)
  __________________

  Zgjedhjet e shantazhuara, jo të lira dhe korrekte, në historinë e pluralizmit në Shqipëri, kanë patur moment inaugurues vetëzgjedhjen e Berishës Kryetar të PD-së. “Unë dhe Azemi shkuam me pistoleta në mbledhje. Nqs nuk do të zgjidhej Berisha, do të shkatërronim PD-në me armë, do të futeshim në PD, do të vrisnim kundërshtarët”, shkruan Izet Haxhia për zgjedhjet e 19 Janarit 1991.

  Kjo ka ndodhur pasi ishin anuluar zgjedhjet paraprake, të cilat u fituan nga Aleksandër Meksi. Në klimën e krijuar nga kërcënimet dhe manipulimet, të cilat, sikurse tregohet fare qartë në këtë dëshmi të Izet Haxhisë, karakterizojnë PD-në e këtyre më shumë se 20 viteve, e cila gradualisht u largua nga kontigjenti më idealist dhe i ndershëm i lëvizjes së Dhjetorit dhe themeluesve të PD.
  “Pas ca ditësh askush nuk guxonte të fliste kundër Berishës” shkruan më poshtë Izeti. Kështu u shua demokracia në PD qysh në lindjen e saj.

  Kjo është pikënisja e zgjedhjeve të parregullta në Shqipëri. Ky njeri që u zgjodh për vete në partinë e tij me shantazh e kobure, si mund të bënte më pas zgjedhje të rregullta kur flitej për pushtet, para dhe pasuri?
  Çdo proces zgjedhjesh që nuk do të fitohej nga Berisha nuk do të pranohej asnjëherë prej tij.
  Dhe kjo filloi qysh në zgjedhjet e para pluraliste që u mbajteën më 31 mars 1991, të cilat pa asnjë dyshim ishin më të rregulltat se zgjedhjet e mëpasshme, dhe që berisha nuk i njohu dhe shkaktoi tragjedinë e 2 Prillit.
  Izeti shkruan me sinqeritet për një nga ngjarjet më tragjike të fillimeve të tranzicionit shqiptar dhe askush i bë pikat mbi “i”. Azemi shkoi në Shkodër më 1 Prill dhe mori me vehte një grup që i la atje.

  Nuk është e vështirë të kuptosh kush e bëri masakrën e 2 Prillit dhe sa të drejtë ka oficeri trim dhe i ndershëm Gjek Çelaj, i cili dëshmon si askush me vërtetësi për 2 Prillin e’91-shit. Vetë Azemi ka kërcënuar në një moment që nuk kontrollonte veten (ishte i dehur) “ do t’jua bëj si në Shkodër” u tha të vetëve në PD, dëshmon Izeti.

  Izeti jep një detaj të “vogël” mjaft domethënës kur u pyetën dy gazetarë amerikanë, pasi u mor rezultati i votimit të 31 marsit, ku njeri, Dejvid Bajnderi, po pyeste i dehur se ç’farë të bëjmë. Të nesërmen erdhi Elez Biberaj e tha “mos njihni zgjedhjet”, për të imponuar zgjedhje të parakohshme!
  Me gjakosjen e 2 Prillit sikur u plotësua edhe një pikë e doktrinës Truman dhe të Alen Dallesit, të luftës me intesitet të ulët, për përmbysjen e pushteteve komuniste. Pas lojës me intelektualët, grevat e sindikatave, sabotimet etj., dhe kur populli nuk vepronte, hyri në zbatim një skenar tjetër i zi: atëhere mund të bëhen edhe vrasje.
  ________________________________________________________________________
  PJESA # 2
  ______________
  Autori i librit “Shqipëria Moderne”, Fred Abrahams thekson se ky ishte gabimi i SHBA-së me Shqipërinë, që vazhdon të ketë pasoja
  Me librin e tij, “Shqipëria Moderne”, këshilltari i “Human Rights Watch”, Fred Abrahams, ia ka dalë që të nxisë kureshtjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare, të cilët duan të dinë më shumë për Shqipërinë postkomuniste të viteve “90-të, si dhe rolin që luajtën Shtetet e Bashkuara të Amerikës në ndihmën e saj për ngritjen e një sistemi pluralist.

  Në një intervistë dhënë për “Huffington Post” Fred Abrahams, shprehet se SHBA-të ka bërë një gabim të madh në Shqipëri në fillimet e demokracisë shqiptare. “Një gabim i madh i politikës së Perëndimit ishte se ata besonin se demokracia vjen vetëm me zgjedhjet dhe reformën në tregun e lirë. Shqipëria tregon se ky nuk është rasti. Demokracia vjen me institucione demokratike dhe kulturë demokratike dhe këto gjëra i mungojnë sot Shqipërisë”, shprehet Abrahams në intervistën e tij dhënë gazetarit Nick Robins-Early duke vijuar më tej, autori shprehet se Berisha ishte zgjedhja e qartë e Uashingtonit:., SHBA-të vendosën të bënin një sy qorr kur Berisha u kthye në “djallin e keq”, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët apo rrihte dhe vriste opozitarët e asaj kohe. “Veçanërisht në vitet e para, politika amerikane mbështeste një të ashtuquajtur lider demokratik, këtë tipin e quajtur Sali Berisha. Ai, ishte i vendosur për të shkatërruar trashëgiminë komuniste dhe amerikanët e mbështetën 110 për qind. Por ai ishte djalli i keq, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët, rrihte opozitarët dhe ruante një kontroll të fortë. SHBA bëri një sy qorr në ato ditë, për shkak se ai ishte njeriu i tyre.? Mendoj se ishte një gabim shumë i madh, për shkak se ndikimi i SHBA në Shqipëri ishte shumë i madh dhe ata mund ta mbështesnin Berishën, por mund të hiqnin vija për të kufizuar pushtetin e tij. SHBA nuk e bëri këtë dhe Shqipëria po e vuan akoma këtë gabim sot duke u shpërfytyruar si kurrë në historinë botërore
  ____________________________________________________
  Epilog:
  Pas Gerdecit dhe sidomos pas 21 janarit 2011 Sali Bisha nuk eshte me problem I Shqiperise por I Shteteve te bashkuara te USALIUT dhe Shteteve te SHKERDHYERA TE Europes

  SHENIM:
  komenti i fundit ne kete artikull.

  .beji te fala Dead Gjon Lul Pashes..

  Reply to this comment
  • Artemisa November 8, 23:47

   Mire do te ishte qe te mos i lije asnje dite ilacet pa pire dhe nje here ne jave te shkosh ne konsulte mjekesore.
   Te pakten ruaj trupin se mendja po iku nuk vjen me, por me ilace nuk shqeteson te tjeret.
   Boll tregove perralla dhe histori me gogole dhe nderroje kalendarin qe ke varur ne mur sepse ke ngelur 20 vjet prapa.

   Reply to this comment
 17. Ditar me mëditje... November 9, 12:16

  Te nderuar ditarë… rrogozesh!

  Nese keni marre vertet urdher t’i mbani te shtrenguara komentet, e pakta qe duhet te beni eshte t’i ulni breket ne fund te kembeve dhe te dilni fare cullak para lexuesve. Flm. per mirekuptimin.

  Reply to this comment
  • çobani dixhital November 9, 16:56

   Me ne fund ta futen ditoret..pak me vonese po ta futen ama…ta publikuan deri ne rreze
   .
   Nuk e di pse mu kujtua por ti ngjan me shume me kete cobanin nga Kurveleshi qe ankohej pa pushim dhe ne fund ngriti grusht lart per xhaxhin
   .—-
   Histori reale pikante 🙁 marre nga komentet te gazeta Dita)
   —–
   .

   …Ne Progonat te Tepelenes ish nje tip nga keta qe shkruanin ankesa, letra…si shkruan ti komente pambarim
   Ai shkruante dy letra ne dite, nje para dite dhe nje pasdite.
   Dhe nje dite i mbushet mendja qe ti shkruante E.Hoxhes…
   Per fat , Enver Hoxha e lexoi vet letren e tij dhe i ktheu pergjigje.

   Per tja lexuar letren , shkoi sekretari i Komitetit te Partise Tepelenes, qe ka qene me vone dhe sekretar partie per Tiranen..Takuan Alushin, Kryetarin e kooperatives, nje njeri shume i respektuar ne Kurveleshin e Siperm.

   I tham Alushit qe do sqarojme nje koperativistin tuaj qe i ankohet per ty Enver Hoxhes, se me qe eshte me biografi te keqe, e paske derguar Coban me dele ne mal.

   – E njeh gjithe Progonati ate, se cfare shejtani eshte, , tha Alushi, por shkoni se eshte larte ne mal, ne Stan, tok me barinjt e tjere…
   U ngjitem deri afer Kendrevices dhe e gjetem ankuesin.

   I thame qe ke shkruar nje leter drejtuar Enver Hoxhes dhe ankohesh per Alushin, Kryetarin, se ta ka bere me te padrejte qe te ka derguar te punosh Coban , sepse je me biografi te keqe…

   – Po, tha , i kam derguar nje leter, por cila eshte pergjigja?…

   Ja lexuam, tekstualisht:

   “I thoni atij te Qenajve
   te shkoj shpejt atje ku e ka derguar Kryetari,
   se nuk i ka bere padrejtesi,
   se kurveleshasit blegtorine
   e kane zanatin e tyre,
   me ate zanat jane marre gjithe jeten.

   Te shkoje shpejt atje ku i kane thene ,
   se ndryshe do tja bejme
   si Qenajve te tjere,
   se i njoh mire se kush jane!…
   Enver.”
   ……
   .Pa mbaruar akoma letren, bariu u ngrit ne kembe dhe ngriti edhe grushtin te koka dhe tha solemnisht:

   -I thoni shokut Enver
   se une jo vetem do punoj
   sa te jem gjalle me dele,
   por per Partine dhe shokun Enver
   jam gati te jape edhe jeten!…

   Reply to this comment
   • Kokpalar 24 karatsh... November 9, 17:37

    E po na rrofsh per dimer shoku sekretari i komutetit se per vere ja bojm vete dermanin..

    Mos e beso po deshe kokpalar i nderuar, por jane te pakten 2 komente nga ato te llojit “extra large” qe m’i gelltiti shejtani.

    Reply to this comment
 18. Dn November 10, 09:41

  Pikerisht pse asnje parti e lindur nga ramizi e ppshja ,me nenbijat ,pikerisht per kete arsye duhet kerkuar tjeterkund tek rrenjt e parlamentarizmit ne Shqiperi ,kur parlamenti nuk ishte ky turp kombtar qe kemi sot.
  Duhet te rikujtojme e te votojme partite para 1945 shit qe te rilidhim Shqiperine me boten normale.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*