Një në pesë persona s’lajnë dhëmbët në fundjavë

September 18, 2016 13:09

Një në pesë persona s’lajnë dhëmbët në fundjavë

Kohët e fundit është bërë një studim në lidhje me higjenën orale. Sipas këtij studimi një në pesë britanikë pranojnë se ata nuk i lajnë dhëmbët në fundjavë, të shtunë dhe të dielë.

Studimi i cili është realizuar në 2 mijë të rritur ka arritur në përfundimin se gati 40 % e tyre nuk shprehen të shqetësuar për këtë.

Ky studim zbuloi gjithashtu se një në pesë persona nuk i kujtohet fare se kur ka qenë hera e fundit kur ata kanë ndryshuar furçën e dhëmbëve, ndërsa 6% pranuan se kanë përdorur pije alkoolike apo të gazuara pas larjes së dhëmbëve.

September 18, 2016 13:09
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim