Një nga qytetet më të ndotura në botë, po përdor… karburantin më të pastër në botë

April 11, 2018 09:01

Një nga qytetet më të ndotura në botë, po përdor… karburantin më të pastër në botë

Nju Delhi ka ndërmarrë një hap të madh politikash për të përmirësuar cilësinë e ajrit.

Duke filluar nga 1 prilli, stacionet e karburantit të kryeqytetit të Indisë kanë shitur vetëm karburantin Bharat Faza VI (BS-VI), kategoria më e pastër në dispozicion në vend sot.

BS-VI është në nivel me Euro VI, standardi më i lartë i emetimit i vendosur nga Bashkimi Evropian. Normat BS janë vendosur në një nivel me normat e euros. Me këtë veprim të fundit, India ka lënë një hap nga BS-IV në BS-VI.

Në vitin 2015, qeveria indiane bëri të detyrueshme që të gjithë karburantet e shitura në vend duhet të jenë të standardit BS-VI deri në 2018.

Pas Delhit pritet ta përdorin edhe qytete të tjera si Noida dhe Gurugram deri në vitin e ardhshëm.

“Në mënyrë tipike, një kalim nga karburanti BS-IV në BS-VI sjell rreth 80% zvogëlimin e grimcave për çdo kilometër të udhëtuar,” shprehet Hem Dholakia, një studiues, bashkëpunëtor në Këshillin jofitimprurës për Energjinë, Mjedisin dhe Ujin (CEEW).

Masa e Indisë është në përputhje me precedentin global. “Nëse shohim shembuj nga Los Angeles apo Evropa, pavarësisht nga një rritje në numrat e automjeteve, ndotja (nga automjetet) ka rënë aktualisht. Kjo është bërë e mundur për shkak të standardeve të rrepta, ” tha Dholakia.

Në mënyrë që automjetet të përdorin këtë karburant, duhet të vihen në dispozicion sasi të mjaftueshme të tij. Firmat e naftës në Indi kanë thënë se do të rritin prodhimin. Më tej, firmat e automjeteve do të duhet të prodhojnë më shumë automjete në përputhje me BS-VI.

n.s. / dita

April 11, 2018 09:01
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim