Një ‘njoftim’ në murin e Ambasadës Ruse: Mos botoni në Tiranë ‘dezinformimet e medias perëndimore’

October 24, 2015 19:19

Një ‘njoftim’ në murin e Ambasadës Ruse: Mos botoni në Tiranë ‘dezinformimet e medias perëndimore’

Në stendën e njoftimeve në murin rrethues të Ambasadës Ruse në Tiranë është varur prej disa orësh një dyfaqësh me okelion “njoftim për shtyp”.

Me një gjuhë që të kujton luftën e ftohtë të dikurshme, Ambasada fton mediat shqiptare të mos ribotojnë pa u menduar materialet e shtypit perëndimor lidhur me atë që po ndodh në Siri – raporton Dita.

“Në mediat perëndimore vazhdon vala e dezinformimit dhe insinuative në lidhje me operacionin e forcave ajrore të Rusisë në Siri – thotë njoftimi dhe shton pak më tej:  “Për fat të keq në shtypin shqiptar mbizotërojnë kryesisht ribotimet e shtypit perëndimor”

Njoftimi merr në shenjë në rreshtat e mëpasëm, joefikasitetin e luftës amerikane në Siri dhe Irak duke thënë që koalicioni i drejtuar nga amerikanët jo vetëm nuk e ka pakësuar por e ka shtuar numrin e terroristëve

“Shumë pyetje ngrihen edhe ndaj efikasitetit të veprimeve të koalicionit kundër ISIS nën udhëheqjen e SHBA-ve jo vetëm në Siri por edhe në Irak. Si rezultat i operacioneve të koalicionit, numri i luftëtarëve të ISIS vetëm është rritur” – lexohet në këtë njoftim.

Jo vetëm kaq, por njoftimi arrin deri aty sa aludon se mosbashkëpunimi i amerikanëve me rusët dhe sirianët do të thotë që amerikanët realisht nuk e duan zhdukjen e ISIS.

“Në lidhje me këtë është krejtësisht e paqartë pse pjesëmarërsit e koalicionit udhëhequr nga SHBA-të refuzojnë të bashkëpunojnë me palën ruse dhe ushtrinë siriane. Mos i tremben faktit se si rezultat i këtij bashkëpunimi ushtria siriane do ta pastrojë vendin nga terroristët?” – pyet njoftimi që mbyllet me ftesën për mediat shqiptare që të kontaktojnë ambasadën ruse nëse duan të shkruajnë për atë që po ndodh realisht në Siri. / Dita /

Ambasadori rus në Tiranë Aleksander Karpushin

Ambasadori rus në Tiranë Aleksander Karpushin

Njoftimi në murin e jashtëm të Ambasadës

Njoftimi në murin e jashtëm të Ambasadës

October 24, 2015 19:19
Komento

31 Komente

 1. andi October 24, 19:32

  po isis-in amerika e ka krijuar..vetem budallenjte besojne se shba-ja e lufton vertet isis-in.
  shba-ja ka me shume se 1 vit qe po i bombardon dhe akoma spo i mund dot ca morracake.

  Reply to this comment
 2. KORÇARI October 24, 19:52

  ISIS, është Krijim Amerikan që të mund të kontrollojë Lindjen e Mesme, dmth NAFTËN, Rusia është në rrugë të drejtë dhe SULMET QË PO BËN KUNDËR ISIS janë SHUMË TË DREJTA PASI NQS NUK SHPARTALLOHET ISIS DHE NUK RIVIHET PAQJA NË LINDJEN E MESME EUROPA DO DESTABILIZOHET NGA VALËT E MËDHA TË REFUGJATËVE, TË CILËT NGA VARFËRIA DHE NGA KUSHTET SHUMË TË VËSHTIRA TË JETESËS ME TË CILAT DO TË PERBALLEN, DO TI DETYROJË TË KRYEJNË VEPRIME JASHTËLIGJORE, VJEDHJE-VRASJE- GRABITJE-DHUNIME-PËRDHUNIME etj, por duke qënë në këtë gjëndje do të JETË SHUMË E LEHTË PËR ÇDO ORGANIZATË TERRORISTE TI REKRUTOJË.
  PRA BRAVO RUSISË.

  Reply to this comment
 3. Tartufi October 24, 20:01

  Mire mo qelbesire muzhiku,,,,e morem vesh se keta jane teroriste,,,,po mo qelbesire muzhiku i ndyre po ky Al Asadi eshte engjell dhe njerezor e paqetor. Ne keto vite bota ka
  mesuar shume kush jane teroristet dhe kush i mbeshtet ata,,, por ka mesuar dhe tjetren,qe
  ju muzhikeria e stepave te largeta nuk beni kurre kunder terorizmit,por jeni se bashku me terrorin.

  Reply to this comment
 4. Pellumb Zaimi October 24, 20:01

  Lufta e interesave ndermjet dy fuqive te medha pasqyrohet edhe ne kete njoftim. Si rregull per te arritur ne nje perfundim te sakte duhet ti degjosh te dyja palet.Por kjo mundesi shqiptareve nuk iu krijohet. A nuk do te ishte me mire qe ambasadori rus dhe ai amerikan te dilnin para mediave shqiptare dhe sejcila pale te shpaloste pikepamjet dhe qendrimet e saj per ISIS dhe per luften ne Siri. Atehere ne do te dinim me mire kush ka dhe kush nuk ka te drejte. Ne te kunderten kemi vetem nje lufte interesash dhe pikpamje e qendrime te njeanshme ne perputhje me to. Shqiptare,- informacioni i prezantuar vetem nga njera pale eshte gjithmone i njeanshem dhe i pasakte ! Tung !

  Reply to this comment
 5. fteri October 24, 20:05

  ****Keshtu nuk veprojne mire aleatet e vertet ne nje lufet te perbashket kunder ISIS-it !.Pra FILLOJE LUFTA E AKUZAVE TE NDERSJELLTA ,CILIN TE BESOJME !?,E VERTETA ESHTE NJE,faktet duhet te respektohen .Kush nuk i respekton faktet quhet shpifes,por mos harroni se dizinformomet e shpifjet zhduken shpejt ,e verteta e faktet qendrojne dhe nuk zhduken.Lufta kunder I.S.I.-sit duhet te vazhdoje se bashku me aleatet me me kembengulje e ofensiva KUNDER I.S.I.-sit e jo duke minuar e dekonspiruar punen e njeri tjetrit ne operacione .Luftimet shume te veshtira zhvillohen sot ne siri por edhe ne irak,kunder I.S.I.S ,dhe komandat ushtarake te kolocionit SH.B.A dhe Rusise dhe shteteve te tjera duhet te marrin vendime shume serjoze ,ne te cilen duhet mbrojtur popullsia civile e pa fajshme.Por akuzat e ndersjellta nuk jane frytdhense ne kete lufte.se kjo influencon ne menyra te konsiderueshme mbi te gjitha vendimet e medha mbi taktiken e luftes kunde I.S.I.S.-it ,qe te jete ne konfirmitet me strategjine e luftes qe po behet ne siri dhe irak.

  Reply to this comment
 6. opozitar i sfilitur October 24, 20:08

  Per mua kane te drejte.
  Dikujt i intereson qe gogoli ISIS te ekzistoje
  Dhe leximi mes rreshtave i kesaj deklarate e adresen diku shenjestren.
  Eshte e tmerrshme dhe e frikshem po bota po e con veten drejt shkaterrimit per interesat e nje pakice absolute qe ka pushtetin ekonomik dhe levat e vendimmarrjes.
  Populli thjesht manipulohet

  Reply to this comment
 7. Niko October 24, 20:21

  Ike mo muzhiket tutje

  Reply to this comment
 8. SuloKapedani October 24, 20:38

  A MENDONI SE KUSH E KRIJOI ISIS? POR KESAJ I THONE QE KUR PRETENDON TJA FUSESH TJETRIT E HA VETE DHE NE KETE RAST NUK DEL DOT NGA QERFULLI QE KE RENE. TANI BEJNE SIKUR ZGJIDHIN PROBLEMIN DHE E HA AI QE DOT SE MBA.

  Reply to this comment
 9. osman lala October 24, 20:47

  Sulmi rus ne Siri ishte nje levizje shahu shume e zgjuar e Putinit.
  Prej kohesh ekzistonte dyshimi si ka mundesi qe ISIS rritet e rritet nderkohe qe amerikanet thone qe po e luftojne???
  Mendja te shkon te bashkepunimi i fshehte por askush nuk e provon dot kete.
  Atehere ja tek vjen nje sulm paralel i qarte mbi ISIS.
  Dhe amerikanet dalin zbuluar.
  Ose do ti bashkohen ose do detyrohen te mbrojne krijesen e dyshuar te tyre
  Nga ajo qe po ndodh kuptohen shume gjera
  Ruset ne i kemi inat dhe mire bejme se jane aleate te armiqve tane.
  Por edhe njehere tjeter shkelqyen ne politiken e jashtme ku SHBA prej vitesh tashme jo vetem po calon, por duket komplet konfuze

  Reply to this comment
  • kokpalari 21 janarit October 24, 21:10

   jo konfuze jo..
   i ka ngrene leku dhe krimbi i korrupsionit
   shif ambasadoret qe vene.
   cojne en vendet e korruptuara diplomatet e lobuar nga kompanite e paguara te lobimit dhe ne vend qe te clirojne popujt nga autokratet dhe egersirat, i zhytin me keq nen sundim.
   Si ne rastin e Shqiperise me Saliun dhe mugabeve pa fund te Afrikes.
   Paraja e shkaterroi boten
   Nuk e di me cfare do behet lufta e trete boterore – ka thene Ajjnshtajni – por di me cfare do behet e katerta… Me gure!

   Reply to this comment
   • kalushi October 24, 21:13

    kjo qe thote Osman Lala eshte e sakte.
    Ruset duhet te kene patur informacione te sherbimeve se cpo ndodhte realisht.
    Edhe Asadi ka cuar ne Moske dosjen e tij te sherbimeve dhe konkluzionet kane qene keto sulme ajrore qe vertet e nxjerrin Ameriken zbuluar.
    Por Amerika nuk ka per te dale vete ne krye te kundershtimeve.
    Jam i sigurt qe do nxisin kunder ruseve Erdoganin nje armik i hershem i Asadit.
    Nese Turqia e ha karremin, zinxhir i aleancave dhe kunderaleancave do jete i pandalshem.
    Dhe ja ku lufta e trete boterore nis e plote dhe gjitheperfshirese

    Reply to this comment
 10. Hurma Arabie. October 24, 21:02

  Si mund te zhdukin Amerikanet faren qe kane mbjellur vet, ISIS-in

  Reply to this comment
  • intelektuali October 24, 21:52

   O KOQE idiote ISIS-i eshte pjella e komunisteve te Moskes dhe Kremlinit qe te binde Boten per nderhyrjen sofjetike ne Siri dhe ne te gjitha vendet arabe. Putini po vepron me Sirine njesoj sic veproi ne Krime dhe Ukraine me bandat sadiste vrastare qe infiltron dhe i ushqen me arme vazhdimisht. Pse keshtu? mund te pyesesh ti more KOQE idiote. Ja ta thone te tjeret qe kane dy pare tru ne koke:

   SEPSE RUSIA BOLSHEVIKE E PUTINIT ESHTE AKOMA PERANDORIA E SE KEQES NE BOTE.

   Reply to this comment
   • Edi October 24, 22:39

    Koqe idioti je ti që nuk e di se ISIS është kryekëput pjella e SHBA dhe në këtë rast Rusia dhe Asadi vërtetë po e luftojnë terrorizmin.
    Rusia është si është, në këtë rast është kundër ISIS.

    Reply to this comment
    • intelektuali October 25, 05:37

     Nga na polle ti more BOLE bolshevike qe po i kendon hymne Perandorise se te KEQES? Mos ke lindur nga sperma e KGB-se famekeqe e Putinit?

     Reply to this comment
   • KORÇARI October 24, 22:39

    Nqs është kështu, atëhere përse Amerika nuk po i zhdukën dot, Isis ka shumë shumë 20 mije luftëtarë, por edhe 200 mijë të kishte po të donte AMERIKA e zhdukte nga faqja e dheut për 2 ditë.
    Përse i gjithë kapaciteti luftarak i ISIS është Amerikan dhe jo Rus???
    ISIS është krijuar nga AMERIKA (MASONËT) në kuadër të RENDIT TË RI BOTËROR, në mënyrë që të Shpërthjë Luftë Fetare dhe në këtë mënyrë të munden të kalojnë më lehtë Teorinë NJË FE PËR TË GJITHË, nga Lufta do vinin Refugjatët në EUROPË + RUSI, dhe kështu do të përzjehej popullsia pra do të kalonte shumë më lehtë Teoria NJË KOMB, Europa do të Shpërbëhej gjithashtu edhe RUSIA, kështu që Teoria NJË QEVERI do të ishte shumë më e mundshme të vihej në zbatim, gjithashtu edhe Teoria NJË MONEDHË,
    MASONËT DUAN QË TË VENDOSIN RENDIN E RI BOTËROR, I CILI THOTË… NJË FE – NJË KOMB – NJË QEVERI – NJË MONEDHË, —- ME PAK FJALË SKLLAVËRI ABSOLUTE PËR POPUJT, MERRENI ME MËND SE ÇFARË INFLUENCE DHE FUQI DO TË KISHTE NJË QEVERI GLOBALE GJITHË KY PUSHTET NË DUART E SHUMË PAK NJERZVE…. MENDOJENI PAK…

    Reply to this comment
    • intelektuali October 25, 06:22

     Je shume budalla por degjo ketu:

     Ne thelbin e doktrines bolshevike qendron

     MARRJA E PUSHTETIT ME DHUNE DHE PERHAPJA E DIKTATURES KUDO NE BOTE ME ANE TE INTERNACIONALES KOMUNISTE

     Kjo gje shkruhet ne Manifestin Komunist dhe ishte per nje kohe te gjate politika e drejtimit te shtetit ne BRSS prandaj Partia Komuniste Sovjetike e perhapi ideollogjine e terrorizmit komunist ne te gjithe Boten duke perkrahur terrorizmin shteteror dhe duke investuar tek Diktaturat e BOSAVE ne keto vende me para dhe arme e municione pak a shume sic veproi me Enver Hoxhen ne Shqypni apo me Millosheviqin ne Jugosllavi. Njihen vendet arabe ne Azi si Libia, Siria, Iraku, Irani, Jemeni, Afganistani, Palestina, Egjypti, Tunizia etj, ne Afrike si Angola, Somalia, Mozambiku, ne Ameriken Latine si Kuba, Salvadori, Venezuela etj.

     Kur Rusia Bolshevike e humbi Luften me Perendimin ne fushen ekonomike dhe komunizmi ra si nje keshtjelle prej rere ne te gjitha vendet ish komuniste te Evropes Lindore, komunistet fanatike te Kremlinit e kuptuan se me Perestrojkat e tipit alla Gorbacov, Rusia po humbiste edhe ndikimin politik ne keto vende te Botes, me ardhjen e Putinit ne pushtet filloi nje ere e re konfrontimi me Perendimin duke mbeshetur fort te gjitha shtetet terroriste me politike antiamerikane si Irani, Jemeni dhe Siria dhe duke krijuar e perkrahur organizata te reja ne vendet qe Diktaturat rane si rezultat i Pranveres Arabe. Kete politike mafioze perdor Rusia edhe ne Ukraine e Krime aktualisht. Flitet qe programi berrthamor i Iranit perkrahet nga Rusia direkt, ne Pakistan KGB-ja ruse ka hedhur mjaft nga tentakulat e saj dhe tashme dihet fare hapur se talebanet e Afganistanit marrin ndihma te rregullta nga ushtria ruse qe financojne edhe kultivimin e heroines ne kete vend.

     Gabimi i madh i SHBA dhe personalist i dallkaukut egoist John Kerry eshte qe i lejoi te mashtroheshin nga Putini per te nderprere nderhyrjen ushtarake emergjente ne Siri ne nje kohe qe NATO ishte bere gadi totalisht dhe prise vetem urdherin per te rezuar Diktatorin sadist Asad dhe per te vendosur nje regjim demokratik ne kete vend. Nga ana tjeter SHBA nderprene embargon ndaj Iranit qe eshte satelit servil i Rusise qe kur islamiket fanatike rezuan Shahun properendimor ne kete vend dhe implementuan regjimin me terrorist ne Bote.

     Reply to this comment
 11. Arben October 24, 21:29

  SIRIA DO TE JETE VARRI I MUZHIKEVE.

  Reply to this comment
 12. intelektuali October 24, 21:47

  SPIUNET E PUTINIT NE TIRANE DUHET T’I KERKOJNE FALJE SHQYPTAREVE PER MURTAJEN BOLSHEVIKE TE ENVER HOXHES QE ESHTE STRUMBULLARI I TE GJITHA KEQIAVE QE PO PERJETON VATANI SOT.

  Keta spiune te KGB-se famekeqe qe i vret kundershtaret si zogj pule kudo ne Bote ta lene propaganden e shemtuar staliniste per Sirine e kriminelit sadist Asad se nuk i beson me asnje shqyptar i ndershem dhe te largojne duart e tyre te pergjakura nga Shqypnia se ne, pinjollet e intelektualeve properendimore shqyptare te masakruar nga xhelatet e regjimit sadist, pra ju paralajmerojme o spiune te Putinit ne Tirane se:

  DO T’JU PRESIM BOLET!

  o kerma staliniste po vazhduat njesoj si ne Kohen e Qepes te Enver Hoxhes me propaganden tuaj te peshtire dhe ju themi se:

  LARG DUART TUAJA TE FELLIQURA

  nga Shqypnia qe ka zgjedhur drejtimin per ne BE dhe mos tentoni ta beni Vatanin si Krimene dhe Ukrainen se bashke me BOLET

  DO T’JU PRESIM EDHE KOKEN!

  Reply to this comment
  • Kuakuarakua October 24, 22:28

   Intelektuali ? Po rruajtjen e koqeve te enveristeve dhe komunisteve pse nuk e ke vene ??? Punen qe dini te beni me mire e ke lene pa shkruar mor kuisling i kulluar. Kur tju dale perpara ndonje komunisto enverist te kesh dhjere me perpara se ndryshe e bere ne breke o koqe kandari me origjine nga gomari ! Respekt per njethundraket !

   Reply to this comment
   • intelektuali October 25, 06:29

    KOQET e enveristeve ja kam lene qe t’i rruaje Rilindja Socialiste e Edvinit dhe Levizja Socialiste e Like Floririt se atyre u takon me ligj dhe Kushtetute, ndersa KOQET e komunisteve shqyptare ja kam lene sateme qe t’i rruaje paq se duket qe e meriton kur ka lindur dhe edukuar nje komunist te devotshem si puna jote.

    Reply to this comment
 13. intelektuali October 24, 21:56

  Enveristet dru me pre ne DITA nuk duhet te harrojne se SHBA dhe Presidenti Willson ishin qe shpetuan Shqypnine nga coptimi fatal ne 1913 dhe se ishte po SHBA dhe Presidenti Klinton qe shpetuan Koson bashke me Shqypnine nga barbaria dhe mesymja serbe e Millosheviqit do vite me pare. Prandaj le te pyesin ruset e Putinit ne Tirane:

  KU ISHTE RUSIA GJATE LUFTES SE KOSOVES?

  Reply to this comment
  • Bariu October 25, 09:26

   Shqypnia e 1913 do i kish regulluar gjerat ashtu sic u nevoiteshe cdo interes e qytetari ideologjish qe fundja fundit nuk do te kishim nje shqypni ashtu sic e kemi sot e dije ne nje skamje ne nje kaos ne nje sistem aman o zot ku smeret vesh i pari te dytin dhe fundja fundit njerzit kerkojn menyren e standart jetese e jo me nacionalizem e ekstremizem edhe sikur ti ishim ngjitur me te fortve se keshtu esht pilitika fiton ai qe esht me i forti e i zoti?
   Jelzin zgjodhi njeriun e duhur qe i nevoitej russise por ne rast se putin ne vitet 1996 do te kish mare pushtetin klinton dhe krijesat e tij radikaliste per te mposhtur europen e duke radikalizuar kosoven me ceshtjet e nacionalizmit ekstrem e per te futur inflyencen e saj amerikane njelloj si ne bosnje putin nuk do ta kish lejuar jo se russise i interesonte inflyenca e saj por i interesonte nje bote shum me e mire se ajo radikaliste e nacionaliste ekstreme me perparesi interesat amerikaniste per te dobesuar ekonomin europiane?

   Reply to this comment
  • Bariu October 25, 09:31

   Ti je dhe zogist ku zoģu anoj nga europa e jo nga amerika ku fan noli desheroj ta amerikanizonte shqiperine e jo ta europianizonte ashtu sic e filloj zogu duke heq percen e skllaverise e te paditurise?

   Reply to this comment
 14. | October 25, 08:44

  Ka ngaterruar vendin me kuvendin.A mund ta beje nje gje te tille Ambasadori yne ne atdheun e ketij molukati.Bota deshiron paqe ndersa keta muzzhak ndezin lufte.

  Reply to this comment
 15. fred October 25, 09:39

  Monopoli i te vertetes po lekundet…

  Reply to this comment
 16. era October 25, 15:00

  Zihen atllaret( kuajt ) dhe shqelmat i hane gomaret-Thoshin pleqte qemoti
  Rusi dhe amerika jane njesoj:kerkojne sa me shume territore me bereqet si nafte apo te tjera

  Sejcili zgjedh zonen e vet dhe atu ku ka perplasje dalin edhe ISISER edhe Bin-Ladener aktivizohen dhe ç’aktivizohen popujt qe kane nevoje per mbeshtetje per pavaresi si jane kurdet apo si ishin por edhe jane kosovaret

  Rusi ka investime pa fund ne Siri qe ja mundeson vrasesi Asad. Amerika ngjis ISIIS-in per te nxjerre jashte loje Asadin dhe rrjedhimisht Rusin.Europa nuk po e ndihmonte ameriken per kete gje. Ja rregullon qejfin amerika. kaq eshte skenari kryesor , pastaj garniturat ja veme sipas vaftit.

  Reply to this comment
 17. Debati October 25, 15:08

  z. Zaimi,
  Çfarë vlere do të kishte ballafaqimi midis dy ambasadave.Sepse secili do të fliste sipas interesave të tyre politike tradicionale.Realiteti faktik gjykoj se nuk qëndron tek fjalimet e ambasadorëve.Mendoj se si një ish-ushtarak kariere,do të ishit më i kënduar për luftën dhe situatën në Siri,që ka rreth 3 vjetë që vazhdon.Çfarë do thonë më tepër dy ambasadat,nga ato që janë thënë e stërthënë dhe që kanë ndodhur e po ndodhin gjatë kësaj periudhe,që nga koha e pushtimit të Afganistanit,Irakut,të destabilizimve të “pranverës arabe” dhe të revoltës së opozitës Siriane për humbjen e zgjedhjeve elektroale në Siri.Që nga koha e prishjes të pazareve me Alkaedën,Sadamin,Mubarakun,Kadafin,Asadin etj.
  Në komente për aspekte të tjera,për sa ju kam ndjekur,më jeni dukur më i qartë.Përse ky turbullim

  Reply to this comment
 18. D O K L E A T I October 25, 15:56

  Ha ha ha. Rusia 140 milion pa BRSS dhe Traktatin e Varshaves eshte qesharake. Mendojne se Sirija eshte Ceceni. Me lehte eshte te futen ne konflikt sesa te dalin. Ne fund do e shkaterrojne ekonomine ruse. Po ashtu sekurse Afganistani qe shkaterroi BRSS.
  Une mendoi qe ky eshte veprim i perbashket ne mes SHBA dhe Rusise. Po ashtu sikurse edhepse me ideologji te ndryshme se bashku luftuan Hitlerin.
  Tani se bashku duhet te shpetojne civilizimin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?