Zgjidhje australiane për duhanin: Një paketë do të kushtojë 45 dollarë!

May 4, 2016 10:42

Zgjidhje australiane për duhanin: Një paketë do të kushtojë 45 dollarë!

Çmimi i një pakete cigare mund të shkojë në 45 dollarë pas propozimit për rritjen e taksave, një nismë e koalicionit në pushtet në Australi.

Akciza e duhanit pritet të rritet me 12.5 për qind mes viteve 2017-2020 në këtë vend.

Taksa e propozuar është mbështetur gjerësisht nga mjekët dhe ekspertët e shëndetësisë.

OBSH-ja ka rekomanduar rritjen me 70% të akcizës për një paketë të vetme, një propozim ky që ka gjetur mbështetje më shumë te ministrat e Shëndetësisë se te ata të Financave.

Çmimi i një pakete cigare në Australi është aktualisht 13-15 paund, ndërsa në Britaninë e madhe mesatarisht 8 paund.

Ndryshimi i nivelit të akcizës për duhanin shihet një mënyrë efektive për të reduktuar duhanpirjen, e cila në dy dekadat e fundit është bërë shkak për një numër të madh vdekjesh.

May 4, 2016 10:42
Komento

2 Komente

  1. demo May 4, 11:08

    Me kete lajm per Australine,neser e keni te dyfishuar cmimin e paqetes,mor kodoshe!Po pse nuk shkruani qe ne Australi cmimi i naftes eshte sa gjysma e Shqiperise?

    Reply to this comment
  2. kris 1 May 4, 12:51

    varet nga paga minimale ne ate vend.Ne amerike me pagen e nje ore pune mund te blesh 1 deri dy paketa ndersa ne atdheun tone te rilindur deri nje pakete.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim