Një përgjigje e detyruar

April 22, 2019 23:48

Një përgjigje e detyruar

Përshëndetje i nderuar Kryeredaktor,

Për shkak të një shkrimi kundër meje tek gazeta Dita, ju lutem që ta botoni shkrimin tim – si replikë

Pirro Prifti (në foto)

****

Ateisti Naun Kule ose lajthitja e një Intelektuali pa moral

Lexova një shkrim të zotërisë Naun Kule tek gazeta e respektuar DITA. Aty më përmënd emrin tim duke u shprehur në këtë mënyrë halucinante e denjë për një që sapo ka ndërprerë medikamentet psikiatrike: “.. Më i zellshmi në këtë lukuni grekomanësh, ishte një “profesor i shquar”, Pirro P., drejtues i Lidhjes së intelektualëve ortodoks, pranë Sinodit të KOASH-it i cili, në shkrimin kritik më akuzonte veç të tjerash edhe si mosmirënjohës ndaj Hirësisë të cilin, “Zoti  desh dhe e solli mes nesh…?!”

Më çudit fakti që përse ky person nuk lexon as gazetat as prononcimet dhe problemet e KOASH -it për të cilat unë si individ kam shprehur sidomos në Promemorien e 25 tetorit drejtuar KOASH `Për vlerësimin e figurave të shquara klerikale të Shqipërisë, vendosjen e tyre në kalendarin orthodox`, por kryesore në Promemorie ishte kërkesa për mbledhjen e Sinodit nga ana e KOASH për të krijuar Komisionin për vlerësimin e këtyre figurave përfshi dhe shënjtërimin e Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Promemoria është e botuar me 25 tetor në disa gazeta dhe intelektuali i lajthitur mund ta lexojë që të kuptojë se kush jam unë.

Sigurisht shkrimi i z. Naun është plot të pavërteta  e i mbushur me një mllef pleqëror alkolik, ku dominon sharja sepse fuqia e ka lënë, dhe siç thotë Shekspiri tek Hamleti: “Alkooli të shton dëshirën por të thyen majën..`

 Shkrime të tjera kundër personit tim intelektuali i lajthitur ateist Naun ka shkruar edhe tek Telegrafi e kudo, por mesa duket ky person i fsheh publikut një të vërtetë të hidhur, për të cilën unë kam shkruan në vitin 2013 tek gazeta Sot më 24 maj 2013.

Historia e këtij birboj i cili ishte ( dhe nuk e di nëse është) Kryetar i shoqatës Myzeqeja,, qëndron pikërisht në faktin se z.Naun Kule i u lut KOASH-it që të sponsorizonte një libër të tijin monografi me titull“ “Rrëfimet e Ardenicës”; dhe KOASH e ndihmoi për ta botuar. Në shkrimin tim të vitit 2013 me titull `Një përgjigje për Kryetarin e Shoqatës “Myzeqeja, ateistin Naun Kule“ unë shkruajta midis të tjerash: `A nuk është z. Naun Kule, autori i librit “Rrëfimet e Ardenicës” monografi, botuar me financimin e Kishës “së dashur të tij” Autoqefale Ortodokse të Shqipërisë në vitin 1999 me ISBN 99927-639-1-4 për të cilën shpreh me pathos edhe falenderimet e tij? Nejse, kjo pak sa për ti kujtuar z. Naun Kule, Kryetarit të shoqatës së nderuar “Myzeqeja”, që ishte ai që lëpihej në korridoret e KOASH-it, për të botuar librin dhe kontributi ju dha pa asnjë hezitim, edhe me miratimin e Kryepeshkopit, duke patur parasysh jo vetëm se z. Naun pretendonte se ishte ortodoks i mirë, por edhe se z. Naun duhej të ishte njeri i respektuar i Lushnjës e për më tepër një letrar prodhimtar. Nejse, kjo pak sa për ti kujtuar z. Naun Kule, Kryetarit të shoqatës së nderuar.“

Por, (gjithmonë ka një `por`), menjëherë pasi mori sponsorizimin dhe pasi e botoi librin, z.Naun Kule papritmas e kapi kriza e nacionalizmit të sëmurë dhe nuk ka lënë shkrim pa botuar e pa sharë Kryepeshkopin, pra bamirësin e tij, dhe sigurisht këto sulme dhe sharje i ka justifikuar edhe nën hipokrizinë që ai na kërkoka një Kishë ku të jetë një shqiptar dhe jo një grek që nuk flet shqip; akuza banale dhe të rëndomta të një ateisti i cili nuk ka ardhur asnjëherë në kish për të parë se si flitet shqip aty dhe se si Kryepeshkopi ynë i nderuar flet shqip.

Por profesionin e shpifjes Naun e ka përvehtësuar aq mirë sa tani, në kohën e pleqërisë për shkak të mëndjemadhësisë dhe burracakllëkut nuk po e kupton se çfarë shpif quhet e vërtetë dhe anasjelltas. Zoti të cilin ai nuk e respekton, – e faltë për budallalleqet që shkruan.

Unë e pranoj që e kam përkrahur dhe e përkrah Fortlumturinë e Tij Anastas dhe kam shkruar se: “Nëse Fan Noli e bëri Jezu Krishtin të flasë shqip, Kryepeshkopi Anastas e ringjalli Kishën Autoqefale Orthodokse nga vdekja e shkaktuar nga komunistët ekstremistë“,  si p.sh., i nderuari z. Naun, që Zoti e faltë sepse unë e fal atë që më shan, por përgjigjen do jakthej që të kuptojë se ku ka gabuar.

Pra kush po e lexon këtë shkrim do të kuptojë se kush është `b..lëpirësi`  me të cilin shkrim z. Naun ja ka futur vehtes sepse ka harruar që është ai kërkoi sponsorizimin i cili i u dha me shumë dashamirësi, por I ligu mbetet I lig edhe kur I bën mirë.

Shpresoj të mos shkruajë më herë tjetër `ëndra në sirtar`apo qiqra në hell`. Amen.

[email protected]

April 22, 2019 23:48
Komento

11 Komente

 1. Messerschmitt April 23, 11:37

  Rracdhjerve i erdhi goja !

  Reply to this comment
 2. Zorro April 23, 13:45

  Nje pergjigjet e denje nga nje bythelepires,qe pervec fyerjeve prej rrugaci nuk ka thene gje tjeret.
  Nuk eshte I zoti te argumentoje kritikat e ateistit,por mbllacitet me idiotesira servile.
  Janollatosi erdhi dhe rri aty nga antishqiptarizmi e jo se paska shpetuar kishen ortodokse.
  E kunderta:Ai e pushtoi kishen prifterinjte patriote te saj u theren nga bashkekombasit e tij.
  Te krahasosh Nolin me Janollatosin eshte njelloj si te krahasosh partizanet clirimtare me ballistit bashkepuntore me pushtuesit.
  Shporrur prifterinjte grek!

  Reply to this comment
 3. Alban Hamzai April 23, 14:08

  Z.Pirro !Nuk duhet te merziteni pasi b…lepires dhe pseudo-intelektuale te tipit N.Kule e kompani tregojne injorancen,shpirtligesise ,antipatriotizmin e nje pjese te shoqerise shqiptare ,e cila eshte shume e rrezikeshme ,pasi ne emer te patriotizmit kryen veprimin e saj antipatriotik .Keta tipa si N.Kule nuk shohin realitetin ,nuk shohin vepren gjigante qe ka kryer e kryen Kryepeshkopi yne Anastasi per te miren e orthodhokseve ne vecanti dhe gjithe shqiptareve ne pergjithesi, por ,duke u mbuluar me fraezologji kafenesh ,frazeologji te mykura te nje kohe te vdekur qe duan ta ngjallin disa kufoma per perfitime sa me te medha personale ,duke lepire edhe b… qe nuk lahen,por fshihen me gisht ,shkruajne e shpifin majtas e djathtas ,duke pasur parasysh parimin “shpif ,genje sa me shume se dicka do te mbetet “. Prandaj Z.Pirro mos u shqetesoni ,por vazhdoni punen tuaj te ndershme ,ashtu sic keni punuar deri tani . Njerez te tipit Kule nuk duan te degjojne te verteten, pasi nuk duan te shkaterrojne ndjenja e tyre te genjeshterta .

  Reply to this comment
  • Tartufi April 23, 15:56

   Pirro ,, po te jap nje keshille , me mire duro te sharat e ketij mileti [ kulo ] se po u grumbulluan perseri keta vandale me kazma dhe qysqira ,nuk do ngelet kishe dhe xhami ne kembe. Pirrua tim ,kush pjet per Jamballin ,Janullatosin apo Sicelianin Nolin !! Ky milet eshte meshirimi I mjerimit te perjetshem .

   Reply to this comment
  • Dreri April 23, 19:28

   Eh more Hamza Albani sa spiun karofillak qenke,qe e shet bythen per ca euro,qe te jep si lemoshe Janollatosi!
   Ai te ka dhene ca euro,por te kane plasur syte se te ka marre SHPIRTIN o vrrome!
   Ai ka punuar per te na e marre Shqiperine me zagare si ty o Hamza dhe si ky Pirdhua tjeter!
   Lipsuni o kerma antishqiptare se shume ju kemi duruar!

   Reply to this comment
 4. JU shoke "kaurr" te pakten; mbroni vlerat EUROPIANE dhe jo te ..ZIHENI . April 23, 15:51

  islamizimi dhe “arianizimi” i shqiperise, pas renies se komunizmit, ishte…AKTI me i rende dhe me i ndyre, qe iu be ketij kombi . KUSH e beri…?!?!? mbase USA (per efekte strategjike ne favor te vete) duke perdore kavjen ..LUNATIKE, berishen . keshtu tashme, shqipetaret quhen…MUHAMEDANE dhe kete duan dhe e bejne (sado qe eshte percudje)…pasi jane..ARIANE (madje me mburrje …hitleriane) ….dhe (keshtu dhe vete “kaurret”, rane ne kurthin e slloganit (po aq dem MADH), te “harmonise fetare” . PS. asnje shqipetar, s’kishte ngelur me’, FETAR, pas renjes se komunizmit . por, per interes EDUKATIV, shqipetaret vendosen te pranojne KRISHTERIMIN (vecanerisht ate katolik) per te qene dhe ne sinkron me popujt europian, ku deshiruam te integroheshim me parrullen; “E DUAM SHQIPERINE SI GJITHE EUROPA”! por fati, s’na buzeqeshi . ARABET, pasi kuptuan se mesazhi i usa-s ishte dhe ne favor te tyre, iu turren ketij populli, me BERISHEN “ne krye”, dhe e shnderruan kete vend ne GERMADHEN me te pa ndreqeshme te obskurantizmit fetar dhe te korrupsionit ne faqe te dheut .

  Reply to this comment
 5. demo April 23, 22:50

  Neqoftese ka bere nje pune te mire enver hoxha eshte mbyllja e xhamive,kishave,teqeve,dhe ke berberi,t`rrume,t`qethme 15 leke.Pamvaresisht se dalin fotografi bashke keta maskarenjte e kishave,xhamive,po vjen dita qe te qethen e te rruhen prape.Kishave,xhamive drynin,por dry Tuttius,jo si ai dryni kinez i Rinasit.

  Reply to this comment
 6. Pellazgos April 23, 23:36

  Zoti me comentin Dreri.
  Ne qofte se ka njerez te ndershem,patriote (Patridha),qe kane nder dhe dignytet,ata jemi Ne Orthodhokset.
  Ne Jedi plot 1100 vjet Perandori Bizantit Greke ketu ne Ballkan,por as u turqizuam,as ju perulem fashizmit si puna juaj.
  Ketu para Osmaneve i thonin Epir dhe Prijesi I Saj Pirrua I Epirit,kurse ju te degjeneruarit kini nje Kale Troje qe eshte Teresa mbi cdo figureEpirote!
  Cfare ka bere Teresa per kete Komb me Toponime dhe Polis Greke?
  Ju jini bijte e Hamzave,apo harrove tradhetarin e Jeorgios Kastriotis qe “historiani” Xhufi e degjeneron fare kur thote qe u Lind Orthodhoks deri ne 20 vjec,u be myslimane per 20 vjet dhe per 20vjet te tjera u be Katolike,
  E kuptoni ju qe Feja dhe Besa qe e Shenjte per Epirotet.Se ku I ka “lexuar” keto brockulla si vete “historia” e Al- banise nje Zot e di.Jy jini thjesht nje state myslimane,qe tju “njohin” se kini edhe ju nje figure serviloseni sa nuk mund ta mendoje nje njeri i ndershem.
  Dihet mire qe Teresa eshte krijuat me qellime politike,dashakeqese,percarese si Tereza duke i dhene nje titull “paqeje”!
  Une di qe Zoti eshte Drejtesi,atehere cfare kerkonte Tereza ne Kalkute si Misionare dhe spiune e Republikes se Vatikanit?
  E more vesh se sa vdiqen nga bombat ne Kishen e Sri Lankes?
  Ja keto ben Papà me propagande duke mos respektuar besimin dhe Identitetin e tjetrit.
  Po ne Epirin e Pirros apo te Kastriotis cpune kane katoliket ne qofte se “besojne” ne respekt dhe Zot?
  Se beson ty ne dicka,nuk te jep te drejten te nderhysh ne te gjithe boten se ke ameriken dhe cifutet nga pas.

  Reply to this comment
  • Dreri April 24, 22:21

   O Pellazgos karafillaqis bythe shpuar!
   Se pari ti je vete nje grek e jo shqiptar se kete e verteton vete nga fjalet qe ngaterron dhe qe nuk e njeh fare shqipen!
   Se dyti rilindasit tane e kane deklaruar me kohe se “FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA”!
   Pra ti karofillak kot mundohesh te na besh per vete,por kurre nuk do ia arrish!
   Janollatosit dhe Berisha qe e vuri aty jane armiqte e Shqiperise,se kisha greke ka therur e djegur me zjarr shume prifterinj patriote vetem se propagandonin gjuhen shqipe!
   Janollatosi dhe te shiturit shqiptare si ky Pirrua punojne per Greqine,prandaj ju do jeni gjithmone te perbuzur nga shumica e shqiptareve!
   Une jam ortodoks shqiptar e jo as grek e as epirot!
   Mbi te gjitha jam SHQIPTAR!
   E more vesh o QIRJE karafillaqis?

   Reply to this comment
 7. katarakti April 24, 13:53

  Janullatosi po krijon pak nga pak nje rrjet te tijin ne Shqiperi. Synimi eshte gjithmone thellimi i ndarjes ndermjet shqiptareve ortodokse me ata te feve te tjera. Autoqefalia e Nolit ndaj Patriarkanes se Stambollit eshte transformuar tashme ne autoqefali e kishes ortodokse e drejtuar nga Janullatosi ndaj shtetit shqiptar! Si te jete nje agjenture e mirefillte. Fatkeqesisht te njejten gje po ben Erdogani me njerezit e tij ne Shqiperi. Pa folur ketu per te gjitha agjenturat “zyrtare” te shteteve te ndryshme. Nuk e kuptoj se perse qenka krijuar kjo “Lidhja orthodhokse e intelektualeve shqiptare”?! Mos duhet te krijojme pastaj edhe nje lidhje myslimane, nje katolike, nje bektashinjsh etj etj?! Perça e sundo?! Shqiperia sot eshte kthyer vertet ne nje haur me 100 porta, ku hyjne e dalin me veladon apo pa veladon, me mjeker apo pa mjeker lloj lloj emisaresh dhe sherbyesish te interesave te huaja. Sa e urrej Enver Hoxhen per diktaturen e tij mizore, aq edhe e vleresoj se dikur ua kishte mbyllur deren ketyre plehrave. Do te donja shume qe te vinte sot dikush dhe t’i mbyllte edhe nje here tjeter te gjitha kishat, xhamite dhe teqete e vendit. Kercenimi me i madh qe shtrohet para ekzistences se kombit shqiptar sot vjen nga perçarja fetare.

  Reply to this comment
 8. I tille je ,. sa here qe hap gojen April 24, 21:51

  Kete priftin Piro Prifti , e kam lexuar edhe ne disa artikuj qe ka bere dhe nuk me ka pelqyer , por sot del me hapur se , paska nivel shume te ulet intelektual , teper i dobet ne “argumente” per te replikuar , njeri tipik i gedhendur nga dora e kolonel Janullaqisit , si “Kale Troje” ! Cfar te keqe te madhe sheh z.Prifti tek nje ateist , apo tek besimet e tjera , qe i meshon kaq shume “ateistit” dhe zemegjeresise se madhe qe paska treguar Janullaqi per te dhuruar te holla per botimin e ketij libri , dhurate qe nenkuptoka kushtin , qe z.Kule duhet te qepe gojen gjithe jeten , sepse e ka paguar Janulla ?! , Nuk eshte aspak e vertete mor zotni , se ti ke levizur qofte edhe nje gisht te vetem ne ringritjen e autoritetet te madhit F.Noli , te cilin e ka perdhosur kaq rende kolonel Janulla , kisha emerkeqe greke . bile edhe at Liolini , pasuesi krejt i pa denje , ne fronin e nderuar qe i la imzot Noli . Une kam qene ne jo pak varrime ortodokse dhe , e verteta eshte qe ne to flitet e lexohet liturgjia , ne pjesen me te madhe ne gjuhen greke , e cfar eshte me e keqja , se keto behen nga prifterinj “shqiptare” (lexo : ushtarake te kolones se 5-te te Asfalise) , kurse , persa i perket z.Janullaqios , vete ju e kini thene e “argumentuar” ne shume raste , se ai nuk muind te mesoje shqipen ne kete moshe , edhe pse eshte poliglot , dhe ne rang “shkencetaresh” dhe ka 30 vjet ne mes te shqiptareve ! A e kuptoni se sa fallco e te pa besueshem jini , per gjithe sa thoni , z..Priifti ?!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim