Një përgjigjie Sali Berishës

Luan Pobrati January 21, 2015 12:36

Një përgjigjie Sali Berishës

Këto ditë, opinioni është njohur me disa arrestime të kryera në Elbasan dhe Tiranë, sikurse ka mësuar për zbulimin e një ‘laboratori’ ku me gjasë, bëhej përzierja e substancave nga përftohej kokaina e nuk di çfarë tjetër droge do të prodhohej në Xibrakë, diku pranë qytetit ku unë kam kaluar një pjesë të fëmijërisë.

Rojen dhe sigurimin e impiantit të kokainës (shkruan Berisha në facebook), e bënte daja i Leart dhe Orik Shytit, vëllai i Luan Bobratit (a thua gabon padashur mbiemrin!), pikërisht Famedini (im vëlla quhet Samedin), të cilin e thërrasin Buçi dhe nuk është arrestuar nga policia…

Indiferent për gjithçka flet Sali Berisha, më tepër këto kohë kur gjithmonë e më shumë për çfarë shkruan e thotë ish kryeministri e kanë humbur interesin të tijët, e jo më të tjerët që e njohin herët, nuk gjej arsye të veproj ndryshe as unë. Aq më pak, kur në kandar vihen komunikimet e Berishës mes facebookut, që për hir të së vërtetës, përsa dëgjoj nga mediat vizive, qoftë edhe për ngjarjen e fundit, kuptoj se përmbajtja e tyre ngjason dhe ofron me ‘ustanofkën’ që bënte ish Sigurimi dikur, para viteve ’60-të, të cilën për motive që lidhen me subkoshiencën e ngarkuar të Sali Berishës, shndërruar tanimë në praktikë dhe metodologji pune, shpreh kështu hapur mënyrën e vjetëruar të bërjes politikë.

Gjithsesi në rastin tim, nuk ka problem. Unë e njoh herët Sali Berishën dhe kontekstin në të cilin ai hedh ‘parrullën’, për të marrë përgjigje, apo siç thuhet ndryshe, ‘kundërparrullën’.

Ne jemi në vite ‘lojtarë’ dhe në daç ’lajmëtarë’ me njëri-tjetrin! Për këtë, prej shumë kohe si të thuash, kemi dëshmitar opinionin dhe lexuesin, i cili tek ka mësuar shtrëngimin tim politik shtetëror përmes ish presidentit Berisha, po kaq njeh dhe alibitë e motiveve të arrestimeve të mia të paligjshme, sikurse dhunimin fizik përmes falangave të regjimit të tij, apo thënë më troç, të Berishës së I-rë.

Kushdo që ka qenë i vëmendshëm, qysh herët e ka kuptuar se përballë interesave vetjake dhe qëllimeve personale, Sali Berisha nuk njeh drejtësi, parime dhe principe. Ai shkel mbi ligje dhe kushtetutë. Sikurse nuk ka munguar të tentojë të shkatërrojë shtetin dhe Shqipërinë. Për të, motoja e të bërit politikë, është deviza “shpif shpif se diçka mbetet!”

Por përsëri, arsyeja përse në mes pak rreshtave, i kushtoj vëmendje shpifjes së radhës të Sali Berishës në facebook, është se për mua mbetet me rëndësi thënia e popullit: “Hedh budallai një gur në lumë, e mblidhen njëqind të mençur dhe s’e nxjerrin dot!”. Ndaj në respekt të saj, i sqaroj lexuesit, qofshin dhe ata të pakët që ende e besojnë Sali Berishën, se im vëlla jeton prej kohësh pranë fëmijëve jashtë vendit, siç vërtetohet lehtë kur ai ka dalë së fundi nga Shqipëria. Ndaj dua të them se është mashtrim i qëllimshëm tymnaja djallëzore e Berishës, se im vëlla, Samedini pra, i cili ndryshe thirret Buçi, të ketë punuar roje në ‘laboratorin e kokainës’ në Xibrakë.

Çfarë tjetër tërheq vëmendje, është se përmes thirrjeve në facebook, Sali Berisha po tenton të arrijë një tjetër djallëzi të tij. Alibinë se gjoja pjesëtarë të organizantës së ashtuquajtur ‘Hakmarrja për Drejtësi’, kanë nisur të ushtrojnë terror psikologjik mbi nëpunësit shtetërorë të policisë, prokurorisë dhe gjyqësorit, lojë përmes së cilës, ai zbulon padashur frikën që e ka mbërthyer për vete; për çka e siguroj të mos tutet, pavarësisht ligësive dhe poshtërsive të realizuara në vite ndaj familjes sime të madhe. Rri i qetë Sali Berisha! Ruaju perëndisë, nga ne askush nuk hakmerret.

Luan Pobrati January 21, 2015 12:36
Komento

22 Komente

 1. kalush January 20, 12:49

  Akuzon Sali pordha me fis e me fare, andej kendej.
  Harron Sali pordha baxhanakun e vet ne Gerdec ku hodhi ne ere nje fshat te tere me gra e femije.
  Harron Sali Pordha trarin ne bythen e vet dhe merret me qimen ne syrin e tjetrit.
  Harram ketyre burrave te Shqiperise perfshire kete autorin me siper cilido qofte qe nuk jane ne gjendje ti tregojne vendin nje Pordhe te madhe qe ka qelbur vatanin.
  Sikter

  Reply to this comment
  • toska January 20, 13:08

   Kaq shume frike e paska Berishen saqe e ka mbyllur letren me falje. Duket se dhe letren e ka shkruar per ti thene ate fjalen ne fund. Prandaj ka bere gjema Berisha sa here ka dashur.

   Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi January 20, 13:24

   Kalush? Ç’domethënë “sali pordha”? Hapa fjalorin shqip-shqip dhe gjeta vetëm gjysmën e dy fjalëshit d.m.th vetëm “pordha,pordhës,pordhën “etj. Mos është gjysmak ky saliu? Mua kështu më del duke e lakuar në të gjitha rasat? Shiko mos më gjesh ndonjë fjalor sërbisht-sërbisht sepse ai thonë se ka spjegimin e dyfjalëshit “sali pordha”. Ka atë prapashtesën “viç” por s’prish punë. Heqim atë prapashtesë dhe po doli ” produkt i zorrës së trashë” s’ka ndonjë ndryshim të madh pos dyfjalësh që spjegohet me tre fjalë !? Nga këto tre, heqim dy të parat dhe mbetet “era”? Qelb pak por na janë mësuar hundët!? Si të mos mësohesh për 25 vjet me radhë? Nderime kalush!

   Reply to this comment
  • nazim January 20, 17:28

   O kalush e ti toska,
   pe he mor bejuni trima e beni ate qe i kerkoni te tjereve e mos shisni pordhe ketu si trima pas ekranit te kompjuterit duke i rene butonave!

   Probati shkruan nje te vertete:

   Nuk ka burra Shqiperia te qerojne kete funderrine te kombit shqipetar!

   Se po te kishte,

   Sali kerma do te ishte ngrene nga krimbat me kohe dhe Shqiperia do te ishte e lire dhe do te ishte shume me prane Europes se ceshte sot!

   Sali Kerma e coi Shqiperine ne gjendjen kolapsi ashtu sik ka qne njeqind vjet me pare, pas viteve te errëta te pushtimit otoman dhe askush nuk beri gje ta ndaloje.

   Edhe Zagolli, sado funderine qe ka qen, nuk e degradoi Shqiperine kaq keq dhe te pakten beri nje fare shteti.
   Ky bir bushtre, apo me mire te themi bir serbie e coi shqiperine ne nje zero te madhe dhe e degradoi ne nje pike, qe do i duhet Shqiperise mbase nje shekull i tere ta marre veten mentalsiht dhe ekonomikisht!

   Shkaterroi shtetin, shkaterroi ekonomine, beri shkaterrimin fizik te tokes shqipetare, shkaterroi mentalitetin shqipetar, pruri shqipefolesit ne fuqi dhe vrau dhe shkaterroi shqipetaret dhe asnje burre nuk doli t’ia kepuste koken, as ju te dy trimat e interenetti!

   Pra ju trima, beni vete ate qe i kerkoni te tjereve, perndryshe mos hani m-h e beheni garipa me te tjeret para kompjuterit!

   ne Shqipetaret e dashkemi koken tone shume me shume se duam atdheun, prandaj kjo fare e keqe vazhdon te tallet me ne edhe tashti qe “nuk” eshte ne pushtet.

   Reply to this comment
   • toska January 20, 21:22

    Nazim lexoje mire care kam shkruar. Nuk i kam bere thirrje per ndonje gje sic po thua. Por sme erdhi mire qe e ka mbyllur letren me ato fjale qe mua me duken si kerkim faljeje. Kjo sme duket ne rregull,sepse Berisha i ka persekutuar dhe u ka thene gjithe te keqijat. Te pakten tja kthente fjalet tamam Berishes. Me kshu letrash vetem po i shtojne pike Berishes. Kurse per te bere eshte pune e tija pastaj.

    Reply to this comment
  • Torollaku Rilindas January 20, 20:29

   Kalusho, po pse pret nga te tjeret ti t’ia tregojne vendin pordhes se madhe, bej ti nje pordhe me te madhe e keshtu mbyllet ceshtja. Gjithmone keshtu shqiptaria duan t’i qisin geshtenjat me duart e te tjereve. Ho pra Kalush hudhu!

   Reply to this comment
   • kalush January 20, 22:30

    Meqe jeni marre me mua po ju them vetem kaq:
    Ata qe duan ti tregojne vendin Pordhes jane shume por nuk munden.
    Ata qe munden jane pak, por nuk duan.
    Kaq, nese jam i qarte.
    Flm dhe respekte Dites

    Reply to this comment
 2. dealfa January 20, 12:58

  Si nuk po del nje Avni Rustem per tradhetaret e kombit shqiptar !!!!

  Reply to this comment
 3. intrigantet e saliut January 20, 12:59

  Luanin, kush e ka njohur nga afer e vlereson per korrektesen, kulturen dhe miresine qe ky Zoteri ka pasur dhe vazhdon ta kete!
  Ka qene nendrejtor i turizmit dhe te gjithe nenpunesit dhe koleget e tij, e kujtojne me shume rrespekt!
  I nderuar Luan Pobrati, ja kam shprehur edhe nipave te tu ne nje koment, juve si familje nuk ju prekin kurre shpifjet, trilliimet e sali intrigantit, tradhetarit, kriminelit, mafiozit me te tmerrshem qe ka njohur historia e mbare kombit!
  Ju jeni Zoteri i lindur dhe kurre nuk keni kerkuar te triloni apo te perfitoni nga pozicioni i punes qe keni mbajtur, kurre nuk jeni fshehur… i keni perballuar me kurajo dhe dinjitet krimet dhe poshtersite qe sali plehra ju ka shkatatuar te gjitheve ne familje!
  Nderime dhe rrespekte per ju dhe familjen tuaj!

  Reply to this comment
 4. ben January 20, 13:04

  E sigurte qe roje ka qene daja Zenit,ose kunati Sali Berishess,ndersa shume here shofer ka qene Jamarber Malltezi se bashku me Ermal Hoxhen.C’kane dashur columbianet ne makinen e Jamarberit ne oren 2 te nates ne Elbasan?Pse Jamarberi ate dite nuk mori pjese ne mbledhjen e PD-se?I bejme thirrje prokurorise te zbardhe kete ngjarje skandaloze ku lidhjet e mafies boterore me klanet e Pd-se vazhdojne te lulezojne akoma.(Nuk ka asgje te vertete,ja kemi futur kot,por ky eshte stili i Sales,historikisht,ku akuzon kot me kot)

  Reply to this comment
 5. liri a vdekje January 20, 13:15

  SALI MERDA ,lereni me dilirin e FB

  Reply to this comment
 6. Pëllumb zaimi January 20, 13:20

  Kalush? Ç’domethënë “sali pordha”? Hapa fjalorin shqip-shqip dhe gjeta vetëm gjysmën e dy fjalëshit d.m.th vetëm “pordha,pordhës,pordhën “etj. Mos është gjysmak ky saliu? Mua kështu më del duke e lakuar në të gjitha rasat? Shiko mos më gjesh ndonjë fjalor sërbisht-sërbisht sepse ai thonë se ka spjegimin e dyfjalëshit “sali pordha”. Ka atë prapashtesën “viç” por s’prish punë. Heqim atë prapashtesë dhe po doli ” produkt i zorrës së trashë” s’ka ndonjë ndryshim të madh pos dyfjalësh që spjegohet me tre fjalë !? Nga këto tre, heqim dy të parat dhe mbetet “era”? Qelb pak por na janë mësuar hundët!? Si të mos mësohesh për 25 vjet me radhë? Nderime kalush!

  Reply to this comment
 7. Zen Gerdeci January 20, 13:55

  Po te ish ne doren time jo vetem qe nuk do arrestohej njeri por edhe ata qe jane ne burgje do ti nxirrja, se nuk e meriton askush te jet ne burg kur aty nuk eshte Sali Berisha dhe kalamajt e tij. Neser behen 4 vite nga masakra e 21 janarit 2011 kur Saliu vrau 4 vete me duar ne xhepa kot per qejf te vet, rrahu dhe plagosi sa e sa te tjere, futi ne komisariate qindra demostrues. Zeni i Sales hodhi ne ere nje fshat duke vrare 30 vete dhe plagosur me qindra te tjere. Ska drejtesi se po te kish do ishte Saliu ne burg sot e…te pakten 1997 kur vrau 3000 shqiptare dhe coi vendin gati ne luft civile. Po do dali dikush tja marri haken familjarit te vrare nga Sali dhe i biri.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi January 20, 16:53

   Zen Gërdeci? A e dini që kini thënë një gjë të fortë? “Nuk e meriton askush të jetë në burg kur aty nuk është sali berisha dhe kalamajtë e tij…” . E fortë kjo? E fortë sepse nuk shkon hiç që aty të jenë kriminelët e vegjel dhe Kryekrimineli të jetë i lirë!? Hiç për nder! Por nuk e di a do ta marin vesh rilindasit këtë sugjerim me mënd? Nderime!

   Reply to this comment
 8. xhateli January 20, 14:15

  LUAN !
  Kur qenit i vjen ngordhja, fillon e ve kujen, edhe qeni i serbit Sali udhbashi, nuk ben perjashtim, po e ndien qe po i vjen ngordhja, nga Stras-burgu, pra po e pret ngordhja ne burg, dijeni se atje do te vdese=ngordhe ai, se ka bere kaq zullume, sa as ngordhja nuk ia mbulon dot.. Dhe kur qeni qe eshte duke ngordhur, kerkon te matet me nje Luan si ju, dije se atij po i pshurren kembet, se nuk e mbajne dot as milionat e Argites e te Xenit, se edhe ata te dy jane qeni i biri qenit.
  Pershendetje dhe koken lart, si gjithmone. Le te kehe qeni, se i vjen me shpejt ngordhja…

  Reply to this comment
 9. futja kot January 20, 20:09

  Puna eshte te dal dikush dhe te thote DO TE VRASIM OR KRIMINEL dhe jo..terri verri. Sigurishte qe dikush do te dal ti vras Berishajt qe vran mijera shqiptar per pushtet dhe vodhen te ardhmen tone. Ate dite mezi e pret Shqiperia.

  Reply to this comment
 10. SuloKapedani January 20, 22:38

  Avni Rustemi kur ka shkuar nè Paris nuk njoftoi njeri dhe mbasi e siguroi ku rrinte krimineli i kombit shqiptar ia numroi ballpèrballe kokrrat qè meritonte nè emèr tè popullit, e pèrsèris nè emèr tè popullit,por tani nuk ka burra ,ka vetèm “gra” qè merren me fjalè ,pèrfshiŕe kètu edhe ne qè komentojmè kriminelin me famè si asnjè tjetèr nè botèn demokratike pèrveçse nè shqipèrinè e rrenuar plotèsisht prej tij.Pèrshèndetje z. POBRATI.

  Reply to this comment
 11. Damiano Damiani January 21, 01:48

  Me S. Berishen nuk duhet marre fare. Po vendosi njeriu te merret me te duhet marre me normat qe njeh ai, e kam fjalen me normat e Mesjetes, pasi, pas njeriut te veshur me kostum firmato fshihet kacaku dhe banditi mesjetar me emrin Sali.

  Reply to this comment
 12. mersin kurti January 21, 09:41

  Zoti Pobrati me ate qe ke shprehur ne fund te shkrimit duket qe edhe ti je pjese e kesaj loje te felliqur, qe luhet tash e 25 vjet mbi kurrizin e ketij populli.

  Reply to this comment
 13. Anila Ruvina January 21, 11:19

  Mos ja vini rene me plakut matuf,se i kene rrjedhur kriminelit(ai s’ka patur qe ne krye te heres po them une keshtu).Shqiperia vuan katrauren qe beri ky matuf per 20 vjet e tani do te mbuloje mutin me shurre.Per mua dhe shqipetaret ai eshte kriminel, vrases,hajdut,rrugaç,moster, e te tje. si keto

  Reply to this comment
 14. shqiptar sharri. January 21, 16:15

  Nazim,ke plotsishte te drejt,kur thue se,nuk ka shqiptar,qe ja numron plumbat ne ball ktti tradhtari,pasi krejt shqiptaret ndoshta dhe une e ti,nuk jemi te till shqiptare qe tja tregoim vendin sali serbit.
  Mik,me fal por mesaduket ka sali serbi,o’eshte trim mbi trimat,o’eshte shum i dashur per shqiptaret??!!Se,kur lexoi ne gazeta qe djali vrau baben,apo baba djalin,apo kusheriri kushririn,per do gjera te kota,dhe per nji pllembe tok,apo gardhe,dhe nuk ka trima qe te vras,kryetradhtarin dhe kryevrasesin e kryekriminelin,me del rezulltati se,sali serbin e duan shqipfolsit,ndoshta jam gabim por une kshtu mendoi.

  Reply to this comment
 15. Lul January 21, 17:28

  Sales rruani trapin,Liries dafllakun…ata po vazhdojne jeten si sheik, ripjedhja burgos per nje kalim semafori…ripjerdhje.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*