Përgjigjet për lexuesit që më kanë shkruar

January 10, 2014 02:21

Përgjigjet për lexuesit që më kanë shkruar

Miq të Ditës

Ndjesë të gjithëve që ndoshta nuk mundem të shkruaj po aq shpesh sa disa kolegë në këtë kënd të faqes online të gazetës. Por kjo nuk do na pengojë të shkëmbejmë ndonjë mendim; me interes do ishin për mua sugjerimet për përmbajtjen e gazetës dhe temat e kopertinës.

Ju e njihni tashmë mënyrën si editon Dita. Çdo propozim është i mirëpritur. Më shkruani drejtpërdrejt këtu (poshtë këtij shënimi apo shënimeve në vijim) ose në adresat e emailit [email protected] dhe [email protected].

Kam gjithashtu një urim dhe një sugjerim: Urimi është për Pëllumb Kullën një nga bashkëpunëtorët e mi të hershëm në vitet që kam drejtuar Shekullin dhe tashmë në Dita. Pëllumbi ka sot ditëlindjen, i uroj jetë të gjatë e të shëndetshme.

Sugjerimi: Lexoni shkrimin e Bedri Islamit, bashkëpunëtor i Ditës nga Gjermania. Një esse e shkëlqyer e ironi brilante për  Shqipërinë tragji-komike të “bubullimave” të Berishës  dhe “vizioneve shfarosëse” të Topallit.

Lexohemi, Adrian

January 10, 2014 02:21
Komento

63 Komente

 1. Pellumb Kulla January 10, 03:10

  Ndihem vertet i nderuar per urimin tend, Adrian. Ky eshte nje rast qe me perkdhel sedren, eshte nje perjashtim i bukur qe ka edhe shume bujari brenda. Tere keto vite te bashkepunimit tone, Adi kane qene per mua te frutshem dhe une kam provuar veten, jam angazhuar ne dy gazetat qe nen drejtimin tend kane qene modele te perkryera te shtypit demokratik. Une e dij qe te dyja ato kane qene te prirura majtas, por asnjehere nuk kam pare hezitime te botoja mendimet e mia te pastra, te pafrenuara, ndaj kujtdo: ndaj diktatorit, te shoqes, Ramizit, Nanos, Berishes, Metes, Rames… Ne shkrimet e mia une kam cenuar dhe tema tabu, si historia, lufta Nac Clirimtare, deshmoret, te persekutuarit, te arratisurit e famshem nga ferri i Enver Hoxhes… Ne gazetat e tua kane hedhur shtat e jane rritur vepra te mia letrare, “Rrefenjat e Amerikes” nje liber popullor qe u botua i gjithi tek “Shekulli”, rrefenje pas rrefenje. Tek ty nisen komedite e tranzicionit dhe me shume se kushdo u trupezua libri im i mbrame “Lufte pa fund”, ku thuajse ne tre te katertat e vellimit , jane mbledhur satirat politike te 20 vjeteve te fundit, pa i hequr as edhe presjet, ashtu sic kane qene botuar ne “Shekulli” dhe “Dita”, te drejtuara nga ty. Une e njoh meriten tende ketu, pa dashur te kunderkembej komplimentat… Po une nuk fitova vetem librat dhe hapesiren e lirise. Une ndjeva ngritjen e shtatit te nje kryegazetari te ndershem, me vlera profesionale. Ndjeva se zbulova nje shok me te cilin mendimet rridhnin ne nje vije, ne harmoni. Pra fitova miqesine e nje kolegu shume me te ri ne moshe, por me vlera qe ky koment i shkurter falenderues i prek vetem siperfaqesisht. Faleminderit, Adrian Thano!

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 02:51

   Perqafime Pellumb.
   Edhe per mua, ka qene nje eksperience e pacmueshme.
   Edhe dicka tjeter :). U cudita shume qe ti je 74 vjeç :). As qe me ka shkuar mendja kurre kur te kam takuar qe kam qene duke folur me nje 70 vjecar e kusur 🙂 Urime. Krejt tjeter identikit kam ne koke per 74 vjecaret 🙂

   Reply to this comment
 2. Marin Barleti January 10, 03:11

  Per rastin e terheqjes se Edi Rames nga armet kimike them se i duhej te terhiqej pasi Sali Berisha po pergatiste nje 14 shtator 1998 shume me te rrezikshem. Nje shkrim me interes mund te behej nga nje konstitucionalist: “Deformimet e Sali Berishes ne Kushtetuten e RSH dhe Rilindja e Shqiperise”. Ideja kryesore do te ishte zgjedhja dhe emrerimi i kupoles me te larte t eshteit jo me 70+1 vote por me 3/5 e deputetve. Me kete mekanizem hidhet ne ere kupola qe po mbron korrupsionin ne Shqiperi. Pa kete hap te pare, cdo reforme tjeter do te jete hipokrizi.

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 02:53

   Pershendetje Marin. Mendimin tim per armet kimike e kam shprehur ne disa shkrime te meparshme.
   Ideja e ndryshimeve kushtetuese qe ju permendi eshte trajtuar me sa me kujtohet nga Niazi Jaho ne Dita. Por sigurisht qe mund te jete nje ide interesante per t’ju rikthyer

   Reply to this comment
  • raimondi Vlonjati January 11, 05:10

   Jo ore , nuk besoj se Edi u terhoq nga armet kimike per shkak te Sales,
   sepse Edin e kishte mare ne telefon Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry , i cili i tha Edit :..Thuaj , Po, dhe neser une do jem ne Tirane ti flas vete direkt popullit shqiptar

   Dhe po te vinte Sekretari Amerikan , Sala nuk do pipetinte asnje fjale …

   Por kam me shume besim se pervec revoltes popullore duhet te kane qene edhe ndonje force tjeter e perfaqsuar nga Koco Kokedhimja qe i kane fryre ne vesh Edushkes per te thene jo
   Nuk ka lidhje fare me Salen perderisa Edi kishte mare garancite e USA ….

   Megjithate , ecja e metejshme e politkes sone te jashtme do tregoje perse u terhoq Edi…..

   Reply to this comment
 3. geg hyseni January 10, 06:59

  Rama i ka hyre detit ne kembe, sic thote nje fjale popullore. Nuk luftohet korupsioni dhe nuk priten litaret e mafias qe ndertoi Sali Berisha, cka populli po pret me ore dhe jo me me dite apo muaj, me ket prokurori, gjykate, KLSH,SHKB,Taks force, Audit, etj… organizma te ngritura ne funksion te Mafias Saliniste. Kape demin nga briret z.Kryeminister e jo nga bishti.Ndryshe ky dem i terbuar qe ka ne bark miliardat e plackitur nga djersa dhe gjaku i ketij populli do te jape goditje vdekje prurese pa cka se more edhe nje milon vota per te qeverisur, ndersa ti vazhdon akoma te lexosh dhe te zbatosh leksionet e vitit 1924 te Nolit, qe ua dorzoi pushtetin kriminelve te Zogut brenda gjashte muajsh!!! Nxir mesime sa nuk eshte vone!!!!!

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 02:55

   Pershendetje Geg.
   Krahasimi i Rama-Berishes me Noli-Zogun eshte joshes, por nuk mendoj se qendron 🙂

   Reply to this comment
 4. zevzeku January 10, 12:38

  Para disa ditesh bera nje koment pas nje shenimi te shkurter ilustruar me fotografi per Mesila Doden, dhe ju hoqet pas disa oresh shenimin bashke me tre komentet .Aresyen nuk e kuptova as ate dite e as sot, edhe pse me qarkullojne lloj lloj variantesh ‘konspirative’, te cilat me veshtiresi nuk dua t’i besoj…

  Po i ritheksoj:

  Ka disa politikane qe po na mashtrojne me formimin e tyre aresimor e kulturor.Meqenese i kemi pothuaj te pernatshem ne media vizive e te perditshem ne media print e online dhe ne ndihme vjen dhe Wikipedia, vertetohen ‘fodulleqet’ dhe ‘tangerlleqet’ e tyre. I kerkova Dites te verifikoj nje rast duke bere dhe rekomandimet e nevojshme dokumentare. Konkretisht per Mesila Doden, deputete, me gjasme dy fakultete ( te parin e ka perfunduar ne moshen 20-vjecare dhe te dytin ne moshen 25 vjecare )…

  Ka perfunduar fakultetin ekonomik Tirane ne vitin 1991, plot njezete vjecare…

  E besoni ?!

  E mbroni ?!

  Pse nuk reagoni ?!

  Adrian, perdor vetem nje pale syze optike, ato qe shkojne per syte e tu, te tejdukshme, pa lente me ngjyre,…sepse ndonjehere te bejne dhe dem per ‘shendetin’…

  Jam pak zevzek, ndaj mos u merzit nga ‘zevzeket’ qe serfojne…

  Respekte sipas opinionit te te tjereve se nuk ju njoh !

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 02:58

   Pershendetje Zevzeku.
   Syzet i kam te njejta per te gjithe, madje edhe per ish-miq apo miq.
   Per shenimin per te cilin flisni, me duhet te pyes dy redaktoret e faqes online. Une e ndjek faqen rregullisht, por Erjoni dhe Gazmira duhet te dine me shume rreth asaj qe shkruani

   Reply to this comment
 5. Pëllumb zaimi January 10, 14:59

  I nderuar thano? Nuk po i rendis temat qe ju propozoj sipas rëndesise por sipas asaj që me vjen ndermend. E para, duhet te trajtoni tema për ndotjen skandaloze te shqipes nga termat e huaja jo vetem ne shkrime por dhe ne emertimet e dyqaneve,ne fjalorin parlamentar, ne librat shkollorë etj.etj. Se dyti,rrokni tema te shitjes ne dyqane e tregje te teknologjive pa asnje manual përdorimi ne shqip(fjala vjen te celulareve,kamerave,etj,etj). Se treti,duhen tema per sistemin e taksave e tatimeve qe paguajne kompanite e huaja qe shfrytezojne token e nentoken shqiptare. Nuk dihet asgje sa e si taksohen ato. Se katërti,duhet nje faqe apo gjysem me komentet me te spikatura te lexuesve online per shkrimet kryesore te “dita-s”. Se pesti,duhen shkrime për fshatin sidomos per prodhues e kultivues qe kane pasur krijimtari e fantazi ne shfrytezimin e tokes, ne zhvillimin e blegtorise,rritjen e peshkut , ne kooperimin e fermereve etj.etj. Kjo shqiperia bujqesore , blegtorale, agroperpunuese etj.zë shume pak ose aspak vend te ju. Se gjashti,duhet nje rubrike e shpikjeve,zbulimeve,pervojave te reja te njerzimit ne te gjitha fushat. Mundesisht te zene vend ato gjera qe mund te meren e zbatohen lehtesisht nga njerezit ne fshat e qytet. P.sh me ka habitur nje fshatar letonez qe ndertoi shtepine e tij me shishe xhami(për te bërë muret). Madje shume te bukur!? Se shtati,gazeta duhet te beje dhe konkurse midis lexuesve duke zhvilluar me tej idene e dicitures se sotme me kokat dhe kutine e ferkimit zjarrvënës. Konkurset mund te jene per data historike, per personalitete te rilindjes shqiptare, per njohjen e BE, te gjeografise se shqiperise etj. Se teti,mund te kete nje rubrike, “pyetje per politikanet nga lexuesit e gazetes. Se nenti,mund te kete gjithashtu nje kend “ndihme per lexuesit” ku ata te gjejne pergjigje per çeshtje p.sh si ti administrojne financat mujore kur kane pak,mesatarisht ose shume para,si ta zgjidhin nje ceshtje pronesie,gjyqesore etj.etj. Se dhjeti,ne ushtaraket duam te trajtoni me shume problematika te sigurise kombetare,te legjislacionit ushtarak,të trajtimit te ushtarakeve dhe ish-ushtarakeve ne vendet aleate etj. Boll me kaq z. Thano se me ka fituar xhota i hekalit nje bast dhe duhet ta qeras.

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 03:00

   Pershendetje Pellumb.
   Bashke jemi takuar te Shekulli ne mos gaboj.
   Temat qe propozoni me duken te mira. Po ia kaloj vajzave te redaksise se personazheve dhe komunitetit.

   Reply to this comment
 6. Pëllumb zaimi January 10, 15:10

  Thano? “Zevzeku” mendoj se e ka drejt ate qe kerkon per zonjen mesila palma. E kam lexuar dhe une ate koment. Nderime!

  Reply to this comment
 7. Kris January 10, 16:12

  Zoti Thano.
  Pershendes gazeten Dita dhe stafin e saj sepse po qendron me mire me kembe ne toke.Uroj qe mos kthehet ne nje zethenese te qeverise sepse kthehet ne nje letter pa vlere.
  me ben pershtypje ne shtypin shqiptar qe shumica e analisteve jetojme ne SHBA,Angli,Gjermani e ne vende te tjera te zhvilluara.Ne emigrantet eshte mire te analizojme problemet ne vendet ku jetojme dhe neqoftese kemi ndonje pervoje pozitive prej ketej tia transmetojme popullit tone nepermjet shtypit.
  Eshte mire qe djemte e vajzat e shkolluara ne Shqiperi dhe qe jetojne aty te shkruajne e te aktivizohen nga gazetat sepse ata e ndjejne ku pikon hauri.
  mendoj se mbivlersimi I kuadrove qe jetojne jashte shqiperie eshte fals.Po ta duan shqiperine aq sa duan veten vijne atje sepse nuk eshte me koha e Naimit dhe Cajupit.
  Njeri te mire nuk te ben domosdoshmerisht jeta ne perendim,bile ne ndonje rast mund te deformohesh.Shembull eshte lider I ri I kores se veriut qe u arsimua dhe jetoi ne perendim por u kthye ne vend si bishe.
  Urime ju dhe stafit dhe ju lutem mbani syte tek rinia qe jeton atje

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 03:04

   Pershendetje i dashur Kris.
   Mirepres me shume kuriozitet shkrime si ato qe ju permendni. Une kam prej 96-s qe merrem me shtypin dhe kam preferuar vazhdimisht artikujt e ardhur nga jashte Shqiperise, vecanerisht kur behet fjale per analiza dhe opinione. Shume persona te angazhuar sot ne media nga jashte vendit jane shfaqur fillimisht ne gazetat ku une kam punuar. Padiskutim, do vijoje e njejta politike. Ju sugjeroj pershembull rubriken Europa qe shkruhet nga Elton Xhanari, i cili jeton dhe shkollohet ne Itali

   Reply to this comment
 8. Bardhyl Qirjaku January 10, 16:32

  I nderuari z.Thano, Gezuar e suksese ! Gabimet e mundshme te opozites jane ne fund te fundit ne dem te saj, ndersa ato te pozites na kushtojne sepse shoqerohen me vendimmarrje. Jam i ndergjegjshem se nuk Ju ka munguar mencuria, guximi e trimeria pra, ne shkrimet Tuaja do te me pelqente me shume te trajtoheshin te metat e pozites.
  Me respekt,
  Ju faleminderit !

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 03:05

   Pershendetje Bardhyl.
   Une shkruaj me shume me zemer se me mendje. E klasifikoj veten tek eseistet me shume se tek analistet :). Ndaj shkruaj rralle
   Sapo zemra te me thote ate qe thoni ju, te jesh i sigurte qe do ta bej 🙂

   Reply to this comment
 9. lenci January 10, 18:28

  zoti thano.pse nuk shkruani nje artikull per ministrine e shendetsise qe ishte aq problem.e dini kush eshte nr2 akoma aty?apo ka qene e l.s.i dhe nuk ua mban se u terheq veshin kryetari.cna duhet kjoqe ke shkruajtur sot kur prej korupsionit te asaj shendetsie humben jete njerezish te pafajshem.

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 03:07

   Pershendetje Lenci.
   Nese keni materiale te vlefshme per botim mi dergoni.
   Te them te drejten nuk e dija qe numri 2 i Ministrise se Shendetesise eshte i LSI-se 🙂
   p.s. Veshin e kam per te degjuar, nuk mund te lejoje te me demtohet 🙂

   Reply to this comment
   • lenci January 11, 20:30

    zoti thano.me keni keqkuptuar mbasi dhe une jam shprehur pak gabim.nr2 i ministrise se shendetesise nuk eshte i l.s.i por me keq akoma.pyesni ose shikoni faqen e kesaj ministrie kush eshte sek.i pergjithshem.te tjerat po ju a le juve ti zbuloni si nje nga gazetaret me te mire dhe te paperlyer qe jeni.materialet i keni ne nje numur te gazetes shqiptare per nje tender me banken boterore etj etj.me vjen cudi qe nuk e dini.

    Reply to this comment
 10. lenci January 10, 18:31

  me fal te ta jap dhe titullin:korupsion ne pallatin e shendetsise.

  Reply to this comment
 11. Claus January 10, 18:42

  Replike miqesore me Thanon dhe stafin e “Dita-s”

  Lexova me kersheri ftesen e Thanos, nje ftese-sugjerim ndoshta jo dhe aq e zakonte nga mediat e shkruara shqiptare. Per kete nisme e pershendes dhe e falenderoj pa me te voglen “hatermbetje”. Eshte nisme interesante mbi te gjitha, e cila do t`i sjelle gazetes me shume freski dhe me shume klikime.
  Kam replikuar nja dy a tre here me pare, jo me shume, per tema specifike, por fatkeqesisht vetem nje here e kam “shijuar” publikimin e komentit tim, i cili mbi te gjitha nuk kishte asnje fjale fyese dhe denigruese ne drejtim te dikujt, por ndoshta ishte kunder politikes redaksionale te stafit te saj. Mbaj mend qe replika ime ishte per temen aq te “konsumuar”, ate te armeve kimike.
  Ato komente ishin si “nje karrem” prove, e cila nuk doli e sukseshme dhe une me nje ndjenje te perzier u ktheva perseri tek strofulla ime, tek “Tema” e Bazes.
  Pata nje ndjenje “tradhetie” ne ato dy a tre komente dhe mospublikimi i komenteve te mia me dha nga ana tjeter nje ndjenje “satisfactioni” per arsye se u nxorra jashte nga vete “Dita”.
  Nuk mund te rrija ulur ne dy karrike.
  Tek “Tema” jam ndier dhe ndihem mire, por edhe “Diten” e lexoj, perse t`a mohoj.

  Tani dua te hidhem tek tema e vertete, tek artikulli i Isalmit.

  E lexova me interes ate shkrim te gazetarit qe ka mbajtur gjalle shtypin e para luftes se Kosoves. Ishte e perdyjaveshmja “Zeri i Kosoves” qe me artikujt e saj dhe vecanerisht te z. Islami do te ndizte zjarr zemrat e shqiptareve ne Perendim per te arritur deri krijimin e UCK me finalizimin me sukses te asaj lufte.
  Ne respekt ndaj shkrimeve te tij, me repliken time dua te shpreh rezervat e mia ndaj atij shkimi. E di qe per Islamin, tashme USA dhe ndihma e saj per clirimin e Kosoves ka qene e pazevendesueshme, por sic thuhet ne hapesirat gjermanofolese “lere kishen ne fshat”.

  Mendoj se ka nje fryme manipulimi ne drejtim te zotimit te Gjermanise te shkaterrimit te armeve kimike siriane.
  E shpreh kete per keto arsye:
  Gjermania ka marre persiper shkaterrimin ose neutralizimin e substancave te mbetura nga perpunimi i tyre qe do te behet ne nje anije luftarake amerikane ne Mesdhe.
  Gjermania pra, do te pranoje vetem produktet qe do te dalin nga ai perpunim, asgje me shume. Pyetja qe ngre une eshte:
  Perse nuk doli Gjermania me pare me kete option?
  Organizata per shkaterrimin e armeve kimike e kishte ngritur kete problem me kohe, por asnje shtet, perfshi edhe Gjermanine nuk i dolen Zot me pare atij muhabeti.
  Perse tani?
  Pra me pare, si Gjermania edhe shtete te tjera me te zhvilluara e dinin rrezikun qe u vinte nga ato arme. Vete fakti qe nje pjese te shkaterrimit te tyre do ta beje USA ne mes te Mesdheut tregon rrezikun e ketyre armeve per te mos folur pastaj per kushtet e transportit dhe te neutralizimit te tyre ne Shqiperi.
  Pra GEK ne Munster, aq i njohur per shkaterrimin e armeve kimike qe nga Lufta e Pare Boterore dhe deri me sot nuk e mori ate angazhim qe ne fillim. Kapacitetet njerezore, pajisjet, masat e sigurise i kishte pa me te voglin dyshim.
  Gjermania kishte nje problem moral ndaj atyre armeve. Firmat kimike private gjermane kishin eksportuar ne Siri substanca kimike me pasoja teper fitimprurese, pra nuk mund te dilnin dhe aq te lare nga ky muhabet.
  Tashme me nje Minister te Jashtem socialdemokrat Gjermania i doli per Zot situates, por mua me duket teper vone pasi Shqiperia tha Jo.
  Ishte nje lloj patate e nxehte qe e kishte gatuar vete dhe per kete u tregua e gatshme.

  Frank-Walter Steinmaier ka qene tejet i informuar si Minister pa Portofol gjate kohes se Schröder, kohe kur Siria importonte lende kimike me shumica nga Gjermania. Ai me siguri ka qene ne dijeni te plote te eskportve te atyre produkteve dhe tashme “ndergjegja§ e vrare ndikoi ne ate vendim. Ishte nje levizje thuajse e detyruar.
  Pra me duket pak manipulim ne kete drejtim elozhet qe i thuren Gjermanise.

  Populli gjerman eshte nje popull qe e do natyren, ambjentin,Token. Edhe ketu mos te manipulohet, qe ja “ne Gjermani nuk ka protesta”.
  Gjermania eshte e njohur per protestat ndaj armeve berthamore Pershing 2 dhe ndaj marreveshjeve si “Doppelbeschluss” gjate kohes se Luftes se Ftohte, marreveshje qe do te staciononte raketa me mbushje berthamore ne token gjermane.
  Qyteza e vogel e Mutlangen do te mbetet ne historine e saj si lindja e shpirtit ekologjik te Gjermanise.
  Pra Gjermania, jam i sigurte, eshte vete e lumtur qe ka marre ne dore eliminimin perfundimtar te produkteve te mbetura per te mos i`a lene ne dore Shqiperise.
  Tek te tjeret nuk ka “shume besim”. Ndoshta Rama me vendimin e tij ka fituar simpati nga vete Europa dhe vete Gjermania perkunder politikes amerikane ” ku rafsha mos u vrafsha”.

  Ne kete rast besoj se Gjermania mendoi si gjithmone jo vetem per fatin e tokes se saj, por per vete fatin e Tokes, flores dhe faunes se saj e cila eshte pa dyshim zinxhiri natyral ushqyes i njeriut.
  Spekulimet me motive te tjera ne kete fushe jane manipulim.
  Vendimi i Rames ishte me se i drejte.
  Ju falendroj paraprakisht per publikimin e komentit tim.
  Pershendetje

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 03:10

   Pershendetje i dashur Claus
   Redaktoret e faqes online jane porositur te fshijne vetem komente fyese dhe denigruese. Nga menyra si shkruani me duket e habitshme qe te jete fshire nje apo disa komente tuajet. Me vjen shume keq qe ka ndodhur dhe kerkoj ndjese ne emer te kolegeve qe merren drejtperdrejt me faqen.
   Me mendimet tuaja per armet kimike, Gjermanine etj nuk bie dakord. Kam patur dhe kam tjeter mendim per ate qe ndodhi.

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit January 12, 22:47

    Pershendetje Adrian,pershendetje Claus!Ju uroj me kete rast nje vit te ri te shendetshem dhe suksese!Qe ne fillim,Claus e mban mend qe kam folur vone tek TemA,ndersa tek Dita me heret jam shprehur se per municionet kimike(nuk ekzistojne armet kimike)duhet te kemi kurajo dhe te perballojme konsekuencat.Natyrisht nuk ka pasur transparence te plote mbi sasine,tipet e LHL-ve;gjera keto qe ne fakt nuk jane transparente logjikisht as ne tempujt e demokracise per shume arsye.Tani,nuk ju lodh me”sikur”-e dhe me “perse”nuk i pranoi ky,ai,ajo;thjesht sepse vendit tone me SHPESH do ti propozohen biznese jo aq kristaline(ne respekt te natyres dhe ekosistemit),sepse per ç’arsye do te na i propozonin neve po te ishte fjala per sheqerka?Pra,rreziku ishte prezent dhe te mos kemi iluzione.Me ju Adrian,sinqerisht nuk keni shume arsye ta mbroni çeshtjen e demontimit te ketyre municioneve,se pari sepse nuk jeni njohes i fushes,se dyti sepse ne gazeten tuaj u soll nje propozim prej 12 miliarde$,te cilin une s’e besoj as ne gjume,sepse eshte nje shifer qe i afrohet gjysmes se shpenzimeve qe ben Kina per ushtrine e saj ne vit;eshte shifer kolosale.Demontimi i municioneve me LHL mesa di une ne vija te trasha ka dy etapa,ose tre;njeri eshte zberthimi i municioneve,tjetri shnderrimi i lengjeve te rrezikshme ne me pak te rrezikshme dhe i treti,likujdimi i mbetjeve.Ky i fundit me ngjan se do na mbetej si shpate Demokleu.Pra,pasi do suportonim dy rreziqet e para,i treti do na mbetej “ne dere”.Edi Rama sqaroi se amerikanet do na pastronin,se keshtu ish thene(ne telefon),por,”nga e thena ne te bere ndan ne mes nje det i tere”-thote populli.Kur ben marreveshje nje qengj me luanin sikur e kam parasysh sesi vene gjerat…Edhe farmacite efektet negative i shkruajne me germa shume te vogla,qe te pertosh ti lexosh,se pastaj kur te demtojne, te thone qe ja,i kishim shkruar po ti s’ke pasur vemendjen…Ndersa tek TemA me te qeshur thashe qe amerikanet e kane me kollaj ta bejne ne det te hapur,pasi deti dhe oqeani nuk kane popull te ankohet e te protestoje(ne mos “plaku dhe deti”) dhe ja,si per karshillek,pas ca kohesh ata vendosen pikerisht ta bejne ne”token e askujt”,pra ne det.I nderuar Adrian,une thjesht jam lexues si-ia-thone-emrin,por di qe ky proçes nuk ka mundesi te shpjegohej qarte e nuk u shpjegua -sepse hyjne ne sferen e sekreteve militare;fat eshte qe Edi nuk qelloi fort i vendosur,se ja,po hidhen ne ere shtyllat e tensionit te larte;e kupton vete se ç’mund te bente çmenduria….a thua nuk na mjaftojne ushqimet skadente qe shiten ne Shqiperi,te sjella nga tregtaret pa skrupuj e ndoshta supermarketet qe jane ne varesi te atij serbit, bossit te supermarketeve?Nuk e dini qe njera prej lufterave te heshtura me efikase eshte ta ushqesh kundershtarin me tallash?…ndoshta ky argument qe sapo hodha mund te behet nje shtyse te survejoni tregun,sepse Njeriu eshte çfare ai ha – ka thene Foyerbach.Per analogji po sjell nje rast incidenti kimik me mbi 2000 viktima,Union Carbid (filial i UC amerikane)u fajesua per incidentin ne Bhopal,por edhe sot pas 30 vjetesh di qe viktimat nuk jane demshperblyer.Ne jemi shtet pa ligje specifike per kete pune,nuk jemi te pergatitur per incidente kimike te ketyre permasave,imagjino qe Gerdeci ndodhi sado ne listen e fajtoreve une pashe emrat e dy specialisteve te armatimit te cilet i kam njohur personalisht dhe i cilesoj si me te pergatiturit.Natyrisht Claus ka sjelle mjaft detaje kunder atehere ne debat dhe me vjen mire qe e shoh ketu.Nga ana tjeter,po te mos kishte guxim Fermi nuk do ishte provuar centrali berthamor,por Fermi ama vdiq si pasoje e ketij guximi,pasi rrezatimi shkakton tumore,siç shkakton edhe tritoli,por rregulloret ushtarake nuk e thoshin sepse per ushtrine te sherbesh do te thote te sakrifikosh.Pra shkurt fare,1.ne nuk ishim te pergatitur,2.shifra miliardere shkoi per dezinformim 3.Gjermani do trajtoje lendet qe do mbeten nga shperberja dhe po te gjykosh rezulton se gjigande kimike si Basf etj qe jane lider ne nivel boteror besoj e kane mundesine qe nga keto komponente te prodhojne lende te tjera qe nuk hyjne tek LHL.Fundja edhe nitroglicerina ben per sapun,per ilaçe dhe per te prodhuar tritol,por ne nuk kemi industri te tilla tranformuese dhe ta do mendja se askush ka interes qe ne t’i kemi,se pastaj ç’u pa qe bota eshte ndare ne shtete – planete dhe shtete satelite.Industria kimike gjermane eshte nr.1 ne Evrope,kontrolloni ne internet xhiron,te ardhurat dhe volumet tregtare,pra me dy fjale,nuk mund te themi ah,ç’na iku shansi,na e morri gjermani kot….se nuk ka arsye krahasimi.Sugjerimi im modest i nderuar Adrian eshte mbi profilin e gazetes tuaj si gazete e majte.Ndoshta i duhet meshuar ideve te majta,te vjetra ose te reja,te kapura ne optiken e sotme.Politikisht Berisha iku,mos u merrni me Fejsbukun e Berishes dhe kalamalleqet e mbeses.Lerjani keto gjera gazetave roze,Palomes a ku di une.Jane dy Pape ne fakt,por ate te vjetrin e harruan pa mbushur vitin,thjesht sepse shtypi nuk flet me per te.Ky eshte edhe pushteti ambig i medias,mund te shpike dhe heronj duke u zhurmuar veshet perdite njerezve,mund te zgjedhe edhe ti zhveshe heronjte duke i depersonalizuar qellimisht.Njesoj si nitroglicerina…Padyshim qe Shqiperia ka nje piramide problemesh,por praktikisht nje problem madhor eshte se nuk ka sindikata.Behet ndonjehere greve per masat drastike te qeverise Rama?Psh,kot,une jam i majte,pranoj qe qeveria do shterngonte masat,por ndonje greve do ishte pozitive.Kot,sa per ta kujtuar qeverine se punetoret jane ne vigjilence.Me kaq po e mbyll,se duket e teprova.Ju uroj gjithe te mirat serish,gazetes dhe Claus,edhe njehere suksese!

    Reply to this comment
 12. DREAM January 10, 19:17

  Nje esse e shkelqyer ??
  Ky eshte mendimi i juaj Thano ,jo domosdoshmerisht duhet te na i ngulitesh ne koke dhe neve
  Islamit duhet ti vij turp qe politizon kte beteje ,sepse qe e tille .Berisha e mori pergjigjen kur provoi te futej ne mes te protestuesve ,dhe fakti qe ju e diskutoni ende dmth qe ju kane mbaruar argumentat .Islami nqs donte te thoshte dicka duhet te paraqiste mire prapaskenen e ksaj ceshtje .Cfare e shtyu atdheun e dyte te Islamit keshtu kaq papritmas ,ne heshtje te plote ,mbas skandalit te pergjimeve me Merkel ku u akuzua direkt administrata Obama te ishte ishulli shpetimtar i LHL ???Perse nuk u ofruan qysh ne fillim ,dhe sidomos perse u zgjodhem ne ???
  Perse quhet terheqje veprimi i E.Rames ?? Mos po na thoni qe ishte vendosur me pare??
  Jo se kjo do ishte tragjike …e sa te tjera ka per te thene .
  Une do shtoja vetem nje pyetje
  Moderatori pse vazhdon te me haje komentet ??

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 03:13

   Pershendetje i nderuar DREAM
   Komentet tuaja i lexoj shpesh. Mendimet i kemi te ndryshme, por ju e ndihmoni shume Diten me komentet tuaja kunder.
   Pyetjet qe kini bere ne kete shenim jane interesante. Une nuk i kam pergjigjet.
   Moderatorit do ti kaloj verejtjen per komentet e tua.
   Je perhere i mirepritur ne Dita

   Reply to this comment
  • gjermani i fundit January 13, 00:50

   dream,ti i ben komentet si pastiçe makaronash dhe ia dergon moderatorit gjithmone te ngrohta ne vakt dreke.Eshte e skontuar qe moderatori do ti haje,s’ka rruge tjeter

   Reply to this comment
 13. shpendi January 10, 19:39

  Z. Adrian. Vleresoj komunikimin tend me lexuesin. E shoh kete edhe si komunikim me njerezit. Mbase ky eshte çelesi i sukseit te gazetes tuaj e, me kete rast, po nenvizoj dy veçori: e para, jane menjanuar, ose nuk kane gjetur veten firma e shkrime “akademike” autoresh, te cilet, “perveç emrit qe u vlen dy grosh”, siç’ thote K Popper, s’bejne gje tjeter, veçse “invekjojne” gazeten. Se dyti dhe kryesorja, gazeta Dita eshte bere pjese dhe pasqyre e ndergjegjes shoqerore, ç’ka del ne pah edhe nga pjesmarrja e komentuesve, jo vetem si numer, por per niveln, idete, vlerat dhe mendimin pozitiv qe sjellin. Jemi ne kerkim te identitetit,( te cilin na e kane pershkardhur), ku te gjithe vlerat morale jane hedhur ne “oborrin e Niçes”. Gati-gati, na u imponua nje psikologji, qe mashtruesi, vjedhesi, rrembyesi,zaptuesi, politika e politikani cub ishin fytyra e re e dinjitetit, qe ne nuk e njihnim dhe duhej ta pranonim. Mbase ka vend per pasqyrim te vlerave te identitetit kombetar e te kultures. Per ç’ka keni arritur deri tani, meritoni urime dhe respekt.

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 03:17

   Faleminderit i dashur Shpendi.
   Pse ta fsheh… Sigurisht qe me vjen mire per fjalet qe ke shkruar per Diten. Kemi nevoje te gjithe te ndjejme vemendje per ate qe bejme
   Kasem Trebeshina shkruan diku qe edhe gomarit kur e kruan, i vjen mire 🙂
   Bej shaka :).
   Ne jemi perpjekur shume. Une jam perpjekur shume. Gazeta do pasion, energji, para, kurajo… Shfrytezoj cdo mundesi timen qe Dita te ece. Koha ime i eshte dedikuar thuajse e gjitha Dites. Tani eshte ora 3.15 e nates, pershembull 🙂
   Perqafime

   Reply to this comment
 14. Tomorri January 10, 20:45

  C’te lexojme, servilizmat e Islamit.
  Lotet e krokodolit. Edhe i majte edhe dashnor plehrash nuk shkon.
  Ne fund c’faredo qe te bente opozita me aq numra ne parlament, Rama duhet ta conte ne
  vend deshiren e Amerikaneve.
  Paaftesia e tij dhe e Arvizut nuk eshte faji i Topallit dhe Berishes.
  Opozita kete pune ka te lehe si qen.
  Rama s’pati dhëmbë te kafshonte atehere te tresë supen qe gatoji.
  Topalli e Berisha kundershtuan nga xhelozia dhe jo nga se ju rrujt shume per popull.
  Fajin ta gjeje tek ata te paaftit qe kishin ne dore vendimin dhe jo tek nusja qe shkoi me mullixhiun per inat te vjehrres.
  Islami te lumturohet atdheu i dyte me Merkelin nuk e zhgenjeu.

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 03:19

   Pershendetje Tomorr
   Jam dakord qe pergjegjesia per vendimin e gabuar ne kete rast nuk eshte vetem e nje personi.
   Per Bedriun kam krejtesisht tjeter mendim.

   Reply to this comment
   • Tomorri January 11, 06:53

    Te falenderoj per pergjigen Zoti Thano.
    Duke lene menjane drogen tone politiken.
    Per mendimin tim , tema qe kemi me shume nevoje eshte te shkruhet per ata qe jane te suksesshem ne biznes , qe hapin vende pune,
    qe respektojne ligjin dhe njerezit. Per ata qe besojne qe ky vend do behet me pune e djerse dhe jo shanse.
    Shembull si ai i Komunes se Xares.
    Privat , Firme, Komune, Bashki etj , kush derdh djerse per perparimin e ketij vendi meriton ti dale emri . Njerezit kene nevoje per shprese me ane te punes dhe jo pune duke pritur shpresen me ane te korrupsionit.
    Eshte kenaqesi te komentosh tek gazeta juaj.
    Pune te mbare.

    Reply to this comment
 15. Dashnor Kozaj January 10, 20:51

  I nderuar Adrian Thano:
  – I uroje ,jete te gjate,shendet dhe lumturi ne jete,z.Pellumb Kulla. Une e njohe qe nga koha qe ka punuar ne teatrin ,Bylis ne Fier ,se nga Patosi jam dhe cdo dite xhirot i benim ne Fier,se distanca ishte pothuajse njelloj me Kinostudio ,Kombinat Tirane,ku linjat e urbanit fillonin punen ne ora 5 te mengjezit dhe mbaronin ne ora 23 te darkes,afer mezit tenates .
  Zoti ,Thano me vjen mir qe na konsideron miq ne lexuesve ketej,azilant ne Europe .
  Ta kerkoj bashkepunimin Tuaj, sepse ka shume rendesi .
  Une kam patur parimin tim te punes,qe per te nxjerr te verteten ,kam respektuar dhe deshiruar,parimin e shkrimtarit,filozofit dhe publicistit,Bertolt Breht,qe shkruante ne pese veshtiresite,per te nxjerre te verteten,njera prej tyre,eshte :

  Te verteten ,shperndajene sa me shume njerez ,,sepse diku do ngjitet dhe do te percohet me tej ……………….
  – Pra une e kam zbatuar kete teori te te madhit Bertol Breht. dhe e kam praktikuar.
  – Ne vitin 1993,kur une punoja ne kontrroll – revizionin e kompanise me te madhe ne Shqiperi,qe ishte Albpetroli ,kam denoncuar ne Gjykaten e Fierit,midis vjedhjeve dhe korrupsioneve te shumta,dhe thyerjen e embargos qe zhvillonte Sali Berisha ,Aleksander Meksi ,Avdyl Xhaja ,Ridvan Bode dhe te tjere .Ridvan Bode ishte drejtor i pergjithshem i Doganave ne Shqiperi .

  Institucioni i Gjykates,si ajo ne Fier, dhe ne Apel ne Tirane,trajtuan vetem ceshtjen private te punesimit tim,megjithse une kerkoja me insistim qe te gjykohej thyerja e embargos,por me kote ,gjykatesit ne Shqiperi jane maksimalisht te korruptuar .

  2 – Ne vitin 1997,edhe pas kembimit te pushteteve,une konstatoj vjedhje te hapura qe kryente udheheqja e Albpetrolit,ku ne krye te shtetit ishte Fatos Nano, Kastriot Islami si Zv/kryeminister dhe Ylli Bufi Minister i Energjitikes dhe i Ekonomise .

  Per te dyten here, une denoncoj ne gjykaten e Fierit,vjedhjet dhe korupsionin ,qe po zhvillonin kreret e Albetrolit ne ate periudhe si dhe ecurine e skandaleve te njellojta me qeverine e Aleksander Meksit,qe nga viti 1992,deri ne fund te vitit 1997 .

  – Por e vecanta e kesaj ndodhie ishte se me arrestojne,duke me krijuar nje akuze fallco,sikur une kisha mesuar se si te vidhnin ,drejtuesit e Deges se Karburanteve ne Korce,qe kishte varesi nga Albpetroli .
  Eshte njelloj sikur te mesoja se si te vidhte Sait Dollapi ,kur punonte si pergjegjes i magazinave te Deges se Karburanteve ne Tirane, qe varej nga Albetroli.
  Me arrestuan dhe me mbanin ne paraburgim ne birucat e Korces,se atje e kishte te sigurte ,izolimintim, Kastriot Islami , Sali Berisha , Ylli Bufi , Ridvan Bode, si dhe Prokurori i Pergjithshem , ArbenRakipi ,ku si ekzekutor apo killer,ndaj meje,per tu mbajtur ne burg,apo per tu eliminuar nepermjet torturave,u gjet shoku i ngushte i Ridvan Bodes ,me origjine nga fshati Proger,i rrethit Devoll ,qe eshte shume afer me fshatin e Rakickes,vend lindja dhe rinia e Ridvan Bodes .
  Prokurori,Edmond Shytko ,u be prokuror nga plepat e Dursit ,dhe ishte i gatshem te zbatonte urdherat e eproreve dhe keshtu veproi deri ne fund, ku kjo ceshtje ,sot ,ndodhet ne Gjykaten e te Drejtave te Njeriut ne Strasburg ,te Frances .

  Jam burgosur ne korrik 1999 deri ne 30 Dhjetor 2000,ne paraburgim,duke ushtruar ndaj meje tortura te jashtezakoneshme,me qellim per te me perdhosur karakterin,qe ta beja te barabarte me karakterin e :
  Sali Berishes,
  Kastriot Islamit,
  Ridvan Bodes,
  Ylli Bufit ,
  Prokurorit Arben Rakipit,
  Etj ……..Etj …………..
  Nga 30 Dhjetor 2000, deri me 11 Tetor 2005,kam qene me arrest shtepie .

  Me ardhjen ne pushtet te Sali Berishes,mua me emerojne ,me anen e V.K.M. nr 267 ,date 10 MAJ,2006 ,ne krye te komisionit per te kryer ekspertizen dhe vleresimin ,e aseteve te Kompanive Rentiere ,qe kishin marre hua [borxhe ne lek],me akte noteriale,nga publiku i gjere ne Shqiperi .

  – Une per disa muaj kreva ekspertize ekonomiko financiare ,apo kontrroll ne kompanine V.E.F.A. Holldind .
  Arrita ne konkluzion ,se kapitali financiar se bashku me asetet,ose mjetet themelore,
  qe dispononte kjo Kompani ,,ja kalonin mbi dy here ,[200 per qind],kapitalit financiar ,qe kishin depozituar kreditoret,apo me mire te shpreh ,populli shqiptar .
  Pra sekuestrimi qe i eshte bere kesaj kompanie,me ligj nga parlamenti i eunukeve Shqiptar,eshte ne kundershtim te hapur me interesat e popullit Shqiptar, eshte vjedhe e hapur nga personat e veshur me pushtet politik dhe shteteror .

  Une kete fakt e shpreva dhe e nxorra ne dukje.
  Por ndodhi cudia . – Mua me shkarkon Sali Berisha me vendim qeverie.

  Me vone ,ne Tetor ,2006,me emerojne ne drejtorine e Auditimit,ne K.E.SH.sha ,
  Skandalet e korrupsionit ne kete kompani nuk kishin te sosur,duke filluar para Andis Harasanit,e deri ne fund me, – Alpinistin Profesionist ,Gjergji Bojaxhiun , qe arriti kulmin ne privatizimin e O,S.SH.se ,qe korrupsioni, apo vjedhja i kalon mbi 600 miljon, euro .

  Edhe kete ceshtje ,une e kam denoncuar ne Gjykaten e Tiranes, me 30 Dhjetor 2008,
  ndersa sot ndodhet ne procesin e gjykimit, ne Gjykaten e Larte ,Tirane .

  Pra, une kam ber detyren,nuk kam pare interesin e korrupsionit,por kam shikuar ,interesin e shqiptareve, sepse si specialist i ekonomise,e kam ndjere dhe parashikuar , se ne cfare humnere do te binte populli shqiptar .

  Shikojeni situaten sot . Realiteti flet vete .

  Redaksise ,Tuaj zoti Thano, une i a kam derguar te gjitha dokumentat .

  Ju, te medias ,jeni pushteti i katert ,por kryejeni me ndershmeri dhe patriotizem,rolin Tuaj .
  Rasti qe ndodhet akoma ne dyert e GJykates se Larte ,ceshtja e privatizimit te O.S.SH.se ,ehte nje shanc pzitiv, qe te kthehet kjo pasuri , Popullit Shqiptar, dhe shkaktaret ,qe dihen kush jane, te marrin denimin e merituar .

  Spekullimi qe beri Sali Berisha , Jozefina Topalli, se bashku me te tjere ,treguan qe ata ,asnjehere dhe asnje dite ,nuk kane punuar per mireqenien e popullit shqiptar , por kane punuar per llogari te armikut kryesor te Kombit tone ,qe eshte S E R B I A

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 03:22

   Pershendetje i nderuar z.Kozaj
   Historia juaj personale dhe analiza juaj per ate qe ka ndodhur me Albpetrol jane te dyja mbreselenese.
   Une do ta botoj kete leter tuajen ne gazeten print.
   Ju uroj shendet

   Reply to this comment
 16. Lion January 10, 21:11

  Nuk kemi qene, nuk jemi dhe as do te jemi (ndoshta per dekada) te marrim persiper pergjegjesi te tilla te renda ne shkalle nderkombetare sic ishte rasti i shkaterrimit te armeve kimike nga Siria apo te ndertojme ndonje reaktor atomik! Madje vete miqte tane te medhej nuk duhet te na vene ne pozita te tilla te veshtira.Rama veproi drejt kur degjoi zerin e nje mase te madhe, per me teper rinore, qe i thane jo ardhjes te ketyre armeve ne vendin tone. Nuk duhen besuar edhe thashethemet se do ta jepnin kaq dhe aq miliard dollare! Me sa kam lexuar nuk i eshte premtuar ndonje shume edhe Gjermanise apo shteteve te tjera. Do te shpenzohen para per te kryer nje proces te caktuar dhe jo fjala vjen, per te ndertuar ndonje stadium futbolli. Kemi plehra kudo ne qytetet dhe fshatrat tona, sidomos ne zonat turistike. T’i pastrojme dhe mbajme paster ato,kjo eshte detyra e jone e shtepise.Kjo do te na beje qe tek ne te vijne turiste, dhe bashke me ta, edhe parate!

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 03:25

   Pershendetje Lion
   Apeli per ambjent te paster vlen ne cdo kohe. Por paketa e ndihmave amerikane perfshinte edhe pastrimet qe ju rendisni ne disa zona shume problematike te vendit. Sigurisht qe do ishte mire ti benim vete, por dyshoj qe buxheti i shtetit per nje kohe te gjate do mundet te kete aq fonde sa duhen per pastrimin e atyre pikave qe permendi edhe kreu i qeverise ne disa intervista televizive mbi argumentin

   Reply to this comment
 17. Komiti January 10, 22:32

  I nderuar dashnor! Jam ne nje mendje me ju pér te gjithe permbajtjen e komentit tuaj por,nuk mund te jap ndonje mendim konkret sepse nuk e njoh naften dhe albpetrolin apo ceshtjen e piramidave. Di qe ju thoni eshte vjedhur dhe vidhet dhe une po e mar te mireqëne jo vetem sepse e thote nje njeri i besueshem si ju por kam degjuar dhe shume fakte nga nje punonjese e insitutit te kerkimeve te naftes(me origjinë nga drizari) nga z.ahmet çollaku ne “dita” etj.,që pohojne ate qe thoni ju. Ne këté kontekst une mendoj se “dita” duhet te bëjé me shume në drejtim te gazetarisë investigative për te vërtetuar ato qe thoni ju. Do te ishte me shume vlerë. Po a i ka thano-ja mundesite per këte lloj gazetarie? Nuk e di. Di vetem qe eshte shume e veshtire dhe do gazetare trima si ata qe zbuluan “uotergejtin”. Kjo gazetari eshte nevoje urgjente ne shqiperi sepse sic ekzaminoni ju dhe sic mendoj une ketu te ne ka qindra uotergejte e pislleqe me pasurine e përbashket te shqiptarëve. Nderime dashnor dhe ju përqafoj! Xhoten do e mar ne tel.për porosine tuaj!?

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 03:27

   Pershendetje Komiti
   Nje investigim per naften botohet ne numrin e Dites qe po shtypet tani ne shtypshkronje. Pas disa oresh mund ta lexoni ne print ose online

   Reply to this comment
 18. Pëllumb zaimi January 11, 00:00

  Nje temë e mprehtë për z. Thano dhe një kujtesë për z. Dashnor kozaj! Cila eshte kjo temë? Shkurt kjo ështe tema e grabitjes se djerses dhe kontributit te afro 2 milion shqiptareve qe për 40 vjet krijuan pasurine kombetare. Me shkur akoma,kjo eshte cështja e “letrave me vlere” te cilat ishin dokumenti ligjor per ne krijuesit dhe kontribuesit e kesaj pasurie. Une dhe rreth 1.9 milion shqiptare,ne mos me shume nuk kemi mare asgje. Atehere kush e vodhi kontributin dhe djersen tòne? Pergjigje: pushtetaret e ketyre 23 vjeteve. A do te na kthehet kjo pasuri? Nuk e dime akoma. Letrat me vlere jane ne sirtaret tane. Prandaj n.q.s rilindja nuk mer masa per hajdutet e 2 milion shqiptareve atehere nuk do te kete rilindje… Kthimi i djerses se shqiptareve eshte prova me e madhe per te bëre drejtesi gjithperfshirese. Shqiperi me shqiptare te vjedhur totalisht nuk mund te kete. Kjo eshte nje prove e madhe per rilindjen sepse vjedhje me masive se kjo nuk ka pasur ne histori. Letrat me vlere jane letra shqiptaresh te grabitur. A do ti vleresoje ato rilindja apo do ti lere shqiptaret te grabitur. Genocid ekonomik ja çmund te quhet ky. E gjithe pasuria e shqiptareve perfundoi ne disa xhepa . Ata xhepa duhet te zbrazen dhe t’ju kthehet shqiptareve djersa dhe kontributi i vjedhur. Të riprivatizohet nga e para gjithcka e vjedhur. Letrat me vlerë duhet te behen me vlere ose te gjitha duhet te vene si prove e genocidit ekonomik e politik ne strasburg. Une nuk pranoj te jem i vjedhur. Por as ata qe kontribuan 40 vjet jo. Kape kete teme i nderuar thano. Me spec por ja vlen. Eshte vjedhje e përbindeshme, e panjohur nga asnje praktike e vendeve me prone shteterore. Behuni ju nismetare te hapjes se nje procesi ne strasburg. E firmosim ne,gjithe te vjedhurit! Procesin titullojeni sipas modelit te kesaj gjykate, “shqiptaret kunder qeverive te republikës së shqiperisë”. Do mbeteni ne histori z. Thano! Jepi!

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 03:29

   Edhe njehere pershendetje Pellumb
   “Une nuk pranoj te jem i vjedhur” – Kjo fjali juaja, i thote te gjitha dhe i thote bukur. Me dergo dicka te zgjeruar per kete teme ne emailin privat

   Reply to this comment
 19. Pëllumb zaimi January 11, 00:03

  VR!!! Supervjedhja e shekullit !!! Nje temë e mprehtë për z. Thano dhe një kujtesë për z. Dashnor kozaj! Cila eshte kjo temë? Shkurt kjo ështe tema e grabitjes se djerses dhe kontributit te afro 2 milion shqiptareve qe për 40 vjet krijuan pasurine kombetare. Me shkur akoma,kjo eshte cështja e “letrave me vlere” te cilat ishin dokumenti ligjor per ne krijuesit dhe kontribuesit e kesaj pasurie. Une dhe rreth 1.9 milion shqiptare,ne mos me shume nuk kemi mare asgje. Atehere kush e vodhi kontributin dhe djersen tòne? Pergjigje: pushtetaret e ketyre 23 vjeteve. A do te na kthehet kjo pasuri? Nuk e dime akoma. Letrat me vlere jane ne sirtaret tane. Prandaj n.q.s rilindja nuk mer masa per hajdutet e 2 milion shqiptareve atehere nuk do te kete rilindje… Kthimi i djerses se shqiptareve eshte prova me e madhe per te bëre drejtesi gjithperfshirese. Shqiperi me shqiptare te vjedhur totalisht nuk mund te kete. Kjo eshte nje prove e madhe per rilindjen sepse vjedhje me masive se kjo nuk ka pasur ne histori. Letrat me vlere jane letra shqiptaresh te grabitur. A do ti vleresoje ato rilindja apo do ti lere shqiptaret te grabitur. Genocid ekonomik ja çmund te quhet ky. E gjithe pasuria e shqiptareve perfundoi ne disa xhepa . Ata xhepa duhet te zbrazen dhe t’ju kthehet shqiptareve djersa dhe kontributi i vjedhur. Të riprivatizohet nga e para gjithcka e vjedhur. Letrat me vlerë duhet te behen me vlere ose te gjitha duhet te vene si prove e genocidit ekonomik e politik ne strasburg. Une nuk pranoj te jem i vjedhur. Por as ata qe kontribuan 40 vjet jo. Kape kete teme i nderuar thano. Me spec por ja vlen. Eshte vjedhje e përbindeshme, e panjohur nga asnje praktike e vendeve me prone shteterore. Behuni ju nismetare te hapjes se nje procesi ne strasburg. E firmosim ne,gjithe te vjedhurit! Procesin titullojeni sipas modelit te kesaj gjykate, “shqiptaret kunder qeverive te republikës së shqiperisë”. Do mbeteni ne histori z. Thano! Jepi!

  Reply to this comment
 20. Tartufi January 11, 00:48

  Bej te gjitha o Adrian,vetem mos i bjere fyellit ne nje vrime,me Diten se do te bhet Nate.
  Shqiperija me popullin e saj te mashtruar per shum vite te tera i duhet nje shoqeri me
  qytetare qe te jene muri i pengeses per ata qe kan mare persiper te qeverisin ne te
  gjitha pozicionet ,te majta apo te djathta,nuk te vjen gjithmone fati te ngelesh ne kujtese
  te nje populli te shum vuajtur,me duket se jeni perpara ketij fati te madh.
  Ketu ku une roj per 24 vjet resht demokracija qendron e mbeshtetur ne tre kollona.
  Njera eshte me delikatija,kjo kollone qe e perbejne qytetaret me te ndjeshem ne te gjitha
  fushat e ketij vendi te madh,presidentin e quajne ceshtje kalimtare,demokracine e kane
  pjesen e jetes se tyre.Republikanet e djathte gjithmone kerkojne te rembejne dicka nga
  nga kjo demokraci.Demokratet e majte dhe keta kerkojne te rembejne dicka po nga kjo
  demokraci ,ta vene ne sherbim te partive te tyre,por eshte e veshtire me kollonen e
  qytetareve te pa angazhuar tua lagesh e tju rembeshe,ketu qendron madheshtija e kesaj
  demokracije te ketij vendi te madh.Adrian nje qeveri qe nuk dridhet dhe tmerohet nga populli
  i saj kur kjo qeveri vjedh dhe mashtron dhe deformon demokracine e tij,ky nuk eshte popull
  por nje turrme pa forme,ju dhe ne bashke kemi detyrime te medhaja qe turmat ti kthejme ne
  nje popull me vlera te medha. pershendetje

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 03:34

   Pershendetje i dashur Tartuf.
   Jam dakord me ju. Nje media cinike, mercenare, demagoge, me kalimin e kohes prodhon nje publik po aq pa vlera sa vetja. A jemi popull apo jemi ende nje turme pa forme, me duket nje debat shume i rendesishem, por i pamundur te shterrohet ketu. Une mendoj qe e kam bere dhe e bej timen ne kete mision. Por shenimi juaj me tregon perpos te tjerash qe … nuk kam bere aq sa duhet 🙂

   Reply to this comment
 21. BESIANA GUSHI January 11, 05:16

  PERSHENDETJE THANO !

  Njihemi, nuk njihemi, do njihemi kush e di çfare na rezervon e ardhmja.
  Qe qe kur lexova pergjigjen qe i dhe Shkelzen Berishes me ke hyre ne zemer e me ngjall gjithnje simpati te sinqerte. Une nuk e dija ekzistencen e kesaj gazete te lire, nje xhevahir ne fushen e mediave te zingjiruara e te gjembezuara ku ju takon te luftoni per te perhapur lirine e fjales e te mendimit te pa cunguar, per te zbuluar genjeshtaret, hajdutet e manipolatoret e te vertetave historike, sharlatanet e bazhibozuket keqedashes te ketij vendi te masakruar nga despote injorante e kriminale, te perdhunuar deri ne thellesine e krenarise te te qenurit shqiptar.
  Pak emra gazetaresh lexoj ne artikujt e publikuar online, si e vetmja menyre qe kam per te qene e azhornuar me realitetin shqiptar, duke qene larg ketyre trojeve, e per kete ju shume falenderoj. Fjalet me te mira do te thoshnja per Edliren pa prekur sensibilitetin e tere stafit te gazetes (kete pjese besoj e ke lexuar me pare ne nje nga komentet e mia).

  Tani meqenese u hap perseri debati mbi armet kimike te Sirise dhe shoh qe je i bindur qe ato duhej te pranoheshin ne Shqiperi po risjell pak te dhena mbi pasojat qe kane sjellur demontimi i ketyre armeve ne kohe te ndryshme e ne vende te ndryshme, shume me pare se rasti konkret, te dhena te huazuara nga “site” zyrtare amerikane:

  Ja disa shifra reale nga Lufta e Golfit e ashtuquajtura “Desert Shield-Desert Storm”.

  Nga demontimi i qindra raketave ne Khamisiyah, Irak nga marsi deri ne 10 qershor 1991, jane EKSPOZUAR NGA NJE NIVEL I ULET I KONCENTRIMIT te SARIN dhe CYCLOSARIN, sepse alarmet per prezencen e agenteve nervine (LHL) qe jane te ndjeshem vetem per dozat vdekje prurese dhe afer tyre, NUK KANE SHENUAR RREZIKUN,
  nga 349.291 personel ushtarak USA rizultojne edhe PAS DHJETE VJETEVE te mbartin pasojat e infektimeve 48.770 persona, qe sipas studimit te WINKENWERDER – 2002 , ndodheshin ne nje distance deri ne 50 km nga vendi i demontimit.
  Gjithnje sipas ketij studimi jane demontuar raketa me nje sasi te SARIN dhe CYCLOSARIN prej rreth 371 kg.
  Ne kete numur te personave te infektuar perfshihen si ata qe jane marre direkt me demontimin e tyre ashtu edhe oservatoret.

  Gjithnje sipas ketij studimi dhe te tjereve te subvencionuar nga DOD (Departamenti i Mbrojtjes USA) jane prekur nga ky infektim edhe:
  – 686 Pacekeepers Daneze
  – 30 Kanadeze
  – 2735 Angleze ne Luften e Golfit
  – 2393 Angleze ne Boshnje-Hercegovine
  – 2122 Angleze ne fronte te tjera me vatra lufte.
  – 50 Amerikane me distancim ne Gjermani

  Ja dhe njeri nga qindra librat qe trajtojne kete argument:

  http://www.nap.edu/catalog.php?record_id=11064

  “JO”-ja e Edi Kristaq Rames, “mistrecit fodull” dhe idioteve injorante qe ka promovuar si keshilltare, ishte dhe mbetet e vetmja e mundur dhe e duhur. Antishqiptaret e “PO”-se nese nuk e kane kuptuar apo e bejne te nxitur nga interesa te ndyra te perfitimeve personale ne dem te mireqenjes se shqiptareve, kane deshtuar e do deshtojne gjithnje.

  Dhe nje here tjeter nje sqarim per gjermanofilin joshqiptar (eshte me origjine podgoriçane qe me paftyresi pretendon te jete shkodran) Bedri Islami:

  HAGË , Hollandë – Mbikqyrësja globale e armëve kimike ka ftuar kompanitë private për të konkurruar për të marrë pjese në shkatërrimin e rezervave të Sirisë të agjentëve toksike dhe kimikateve pararendës .

  Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike ka publikuar një kërkesë për ” shprehje interesi nga kompanitë që duan një rol në trajtimin dhe asgjësimin e kimikateve të rrezikshme dhe jo të rrezikshme organike dhe inorganike. ”

  Agjencia , e cila fitoi Çmimin Nobel për Paqe të këtij viti , ka qenë i deleguar nga Kombet e Bashkuara për të mbikëqyrur shkatërrimin e armëve kimike të qeverisë siriane.
  Kjo iniciative çarmatimit e paparë, në mes të një lufte civile qe ka hyre në vitin e tretë u nis pas sulmit te 21 gushtit me armë kimike në një periferi të Damaskut që vrau qindra civilë .

  Aleatët e SHBA dhe perëndimore akuzuan qeverinë siriane si përgjegjëse për këtë sulm , ndërsa Damasku fajëson rebelët . Siria u bashkua me ONAK dhe ranë dakord për të çmontuar arsenalin e saj kimik për të shmangur sulmet e mundshme ushtarake të SHBA .

  Çfarë duhet të shkatërrohen përfshin një gamë të gjerë të agjentëve kimikë . Një zyrtar i lartë ONAK , duke folur në kushte anonimiteti për shkak se ai nuk ishte i autorizuar për të diskutuar çështjen publikisht , tha të enjten se më shumë se 700 ton kimikate siriane te listuara mund të shkatërrohen në impiante te rregullta komerciale .

  Kimikatet më toksike dhe vaporizuese në rezervat siriane ende do të duhet të shkatërrohen në një strukturë të sigurt nën mbikëqyrjen OPCW (ONAK).

  ONAK është duke shqyrtuar mundësinë e shkatërrimit pjesën më toksike të rezervave të Sirisë në det në një strukturë të shkatërrimit movibile në një anije të madhe apo platforme.
  Ky opsion po trajtohet ne kete moment pasi Shqipëria javën e kaluar refuzoi një kërkesë të SHBA për të marre pjese ne shkatërrimin e arsenalit te armeve kimike te Sirisë, një pengesë serioze ndaj përpjekjeve për të shkatërruar atë deri në mes të 2014.

  Megjithatë , zyrtari i ONAK-ut tha se shumica e rezervave të Sirisë përfshin kimikate perkursore (elemente te veçante qe sherbejne per te formuar SARIN-in) – të cilat duhet të përzihen për të kthyer në armë kimike. Ai tha se refuzimi i Shqipërise nuk duhet të pengojë kombe apo kompani të tjera të përfshihen ne kete projekt.

  Zyrtari ONAK tha ” jane te gatshem si agjentë te luftës kimike vetëm nje sasi prej rreth 20 ton nga rreth 1300 ton kimikate sirianë që duhet të shkatërrohen. Asnjë nuk është agjent nervore Sarin , tha ai , edhe pse stoku i Sirisë nuk përfshin kimikate që mund të përzihen për të bërë SARIN-in. Ai nuk pranoi te jape në detaje llojin e armëve kimike qe perbejne arsenalin, por ne raportimet e mëparëshme eshte përmendur gaz mustardë .

  Kimikatet e listuara në ” kërkesën per shprehje të interesit” mund të demontohen në çdo impiant industrial me teknologji kimike, tha zyrtari .

  Ralf Trapp, një francez konsulent çarmatimi i armeve kimike dhe dhe shkencëtar, u pajtua me kete deklarate, duke thënë se lista është e përbërë nga ” kimikate që mund të asgjësohen nga kompanitë normale të trajtimit të mbeturinave kimike industriale, dhe asnjë nga keto nuk përbën një rrezik të menjëhershëm të drejtpërdrejtë, si ai i armëve kimike”.

  ONAK thotë se ajo tashmë ka shkaterruar aftësinë e Sirisë për të krijuar armë të reja kimike duke mbikëqyrur te gjitha masat qe u moren për mbylljen e impianteve te saj për përzierjen dhe mbushjen e kimikateve në municionet e raketava.
  Siria po ashtu ka shkatërruar 63 përqind të municioneve të saj te pa mbushura me substanca kimike.
  Zyrtari i ONAK thote se Siria tani deklaron se ka shkatërruar 100 për qind të municioneve të saj , edhe pse ky numër ende nuk është verifikuar nga inspektorët ndërkombëtarë .

  Për shkak se programi i armëve kimike të Sirisë eshte çmontuar, ato që kane mbetur janë kryesisht kimikate industriale dhe kimikate toksike, tha ai .

  Sipas planit të shkatërrimit të miratuar nga ONAK javën e kaluar, Siria gjithashtu do të ketë te nevojshme për të shkatërruar rezervat e veta – te vlerësuara në rreth 100 ton – te një substance te lenget kimike të quajtur izopropanol , e cila mund të përdoret si një nga përbërësit e SARIN-it.

  Edhe në qoftë se kompanitë shprehin gatishmerine e tyre për shkatërrimin e kimikateve , një sfidë e madhe mbetet – terheqja e tyre në një port dhe jashtë Sirisë në mes të një lufte civile shkatërruese .
  Ne luftimet në Siri jane vrarë rreth 120.000 njerëz, sipas aktivistëve , dhe miliona siriane jane detyruar të largohen nga vendi.

  Linku: http://www.military.com/daily-news/2013/11/21/companies-may-help-destroy-syria-arms.html

  Kaq per SARIN-in e Bashar Al Assadit te Sirise, por para se ta mbyll kete argument, meqenese mbetet enigme demontimi i 20 tonelatave te predhave te mbushura me SARIN, i keshilloj gjithe vlonjatet e durrsaket te jene vigjilente per ndonje manover ediramiste per dhenjen ne perdorim te bazave te Sazanit apo te Bishtit te Palles.

  Argumenti i dyte eshte i ashtuquajturi “Anti-njeriu” !

  Kur flitet per antimaterien te gjitheve na kujtohen eksperimentet e fundit ne Ciklotronin e Zvicres ku u filmua antimateria apo boshlleku i Bozonit. Pra eshte nje objekt real, i prekshem, ekzistues.
  Te flasesh per antinjeriun me duket aq e pa baze e aq jo reale sa mendja te çon ne nje interpretim fetishist te materies.
  Antinjeriu nuk ekziston, ekzistojne antishqiptaret, armiqte e gjithekoheshem te shqiptareve e te shqiptarizmit, qe synojne e kane synuar ne kohera te na zhdukin nga faqja e dheut si popull, si komb, si shtet.

  Dhe se treti, se u zgjata shume, shpreh shume rizerva per “Shqiptarin e suksesshem Gentian Selami” ne Gubbio te Italise. Mendoj qe para se ti afrohet publikut shqiptar nje histori e tille “suksesi” te shoshitet mire personazhi ne fjale, edhe pse i publikuar nga “Il Corriere della Sera” (si duket po pergatisin zevendesuesin e ardheshem te Edi Kristaq Rames). Do ishte interesante te intervistohej nje fare Anila L. viktime e rrjeteve kriminale te prostitucionit nderkombetar.

  Kaq i dashur Thano, je simpatik, i ri dhe i mirepritur nga shume shqiptare, ata te vertetet.

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 19:52

   Pershendetje Besiana Gushi
   Ndjej detyrim disafish per ju dhe emrat e tjere si ju qe shpenzojne kohe dhe vemendje me Diten. Une ju lexoj shpesh online.
   Keshilla per “vlonjatet dhe durrsaket” shpresojme te rezultoje alarm i rreme 🙂
   Faleminderit per fjalet e mira ne adresen time dhe te gazetes.

   p.s. Kush eshte Anila L.? nese keni materiale per kete personazh, ju lutem mi nisni

   Reply to this comment
  • BESIANA GUSHI January 12, 08:16

   JA NJE PARADHENJE PER ANILEN.
   Ndersa Nugukajt ndodhen tani ne New York dhe shesin te njejtat prodhime te kapsuluara si heroi Gentian Selimi, nepermjet nje siti internet.

   ROMA – 06/02/1997 E’ arrivata a Roma per una promessa d’ amore, il fidanzato le aveva giurato di sposarla perchè incinta di due mesi. Invece Anila L., una bellissima ragazza albanese, è stata imbavagliata, legata a un letto e costretta a interrompere la gravidanza in modo crudele, con un ferro da lana. Dopo minacce, vita da marciapiede, botte, è riuscita a scappare. Per la sua storia, sette persone, fra uomini e donne, sono state rinviate a giudizio, da Laura Capotorto, per riduzione in schiavitù, procurato aborto, sfruttamento della prostituzione, sequestro e associazione a delinquere. Il processo contro gli albanesi comincerà il 21 aprile in seconda Corte d’ assise. Per amore del fidanzato, Astrit Jazo, 20 anni, la ragazza ha lasciato la famiglia nel gennaio ’96. Per circa un mese i due hanno vissuto a Collefiorito di Giudonia insieme allo zio di Jazo, Tomorr Nugukaj, 21 anni. Anila aspettava fiduciosa l’ anello al dito. Ma un giorno è arrivata la suocera, Engjellushe Nugukaj, 40 anni, e l’ ha portata a casa sua, a Bagni di Tivoli. Aiutata da altre due donne, Brixhildia Meli, 32 anni, e Giorgia Selimi, di 28, ha invitato Anila ad abortire. La ragazza ha rifiutato, e le tre albanesi l’ hanno costretta sul letto. Prima con un tubo di gomma e poi con un ferro da lana hanno interrotto la gravidanza. Terminata l’ operazione, Anila in preda ad una emorragia è stata riportata a Collefiorito. Soltanto per le insistenze di un parente del fidanzato è stata condotta all’ ospedale di Tivoli. Minacce di morte per tapparle la bocca. Anila ha trascorso la convalescenza chiusa a chiave in una stanza. Quando è guarita il fidanzato e lo zio l’ hanno trascinata su via Maremmana, a prostituirsi insieme ad altre albanesi. Il pm Roberto Cavallone ha accertato che i ‘fidanzati’ si erano organizzati per ridurre le ragazze in schiavitù. Alla fine Anila è scappata e ha denunciato tutti.

   Reply to this comment
 22. Horri i Bulevardit January 11, 06:52

  I bukur ky bashkebisedim, zoti Thano, une mendoj se ju keni hapur nje faqe te re ne gazetarine shqiptare, pse jo edhe me gjere.
  Perpos temave qe ju sugjeroni, qe une me thene te drejten, si kam lene kusur, me komentet e mija, nganjehere kur shof, nje brutalitet politik, me hypin edhe nervat, jo prej atyre qe i nxjerrin keto brockulla, por ndjehem i fyer une dhe mbi nje miljon shqiptaret, qe ja perplasen surratit, shuplaken, bastardeve politike, ndjehem i fyer, se mendoj se ky popull, ka me shume vlera dhe nuk mund te terhiqet me prej hunde.
  Une zoti Thano, perpos sugjerimeve qe ju jepni, mendoj se shtypi shqiptar dhe aq me teper shtypi i lire, duhet te hyje ne nje faze te re.
  Mbijetesa e shtypit, shume here eshte mbajtur duke ju ngjitur nje krahu politik, qe per nje lexues, eshte e papranueshme.
  Por te jesh vetem ne tregun absurd, eshte shume e veshtire te mbijetosh, kur pretendon te mbetesh i pavarur.
  Per kete arsye, une ne komentin qe bera, ne komunikimin qe ju bete me lexuesit, per ceshtjen e cmimit, duke pare se une vete e kam blere, qysh me perpara gazeten Dita 50 leke, se nuk kishe shance ta blije ne oren 9 ose 10 te paradites, se kishte mbaruar me kohe.
  Do te sugjeroja qe ne pikun kur emigrantet, kthehen me pushime, ne vere ose per festat e krishtlidjeve dhe vitit te ri, te shtonit tirazhin, pse jo edhe trefish, se megjithmend, gazeta Dita eshte nje gazete, qe lexohet, kjo fale jush dhe baskepunetoreve te gazetes suaj.
  Nje tjeter sugjerim, qe une doja ta ndaja me ju dhe me mirkuptimin e komentuesve, eshte edhe jo thjesht ndihma, por futja e lexuesit onlajn, ne shinat e tregut te lire.
  Flas per vehten time, qe me deshire do ti paguaja 5 euro ne muaj, qe te kem akses te futem ne faqet onlajn te gazetes Dita, ndoshta ne bashkepunim edhe me ndonje gazete, qe mban linjen tuaj ne komunikimin me publikun, si psh. Gazeta Tema, ta beni hyrjen ne keto faqe, me nje pagese simbolike, per lexuesin jashte Shqiperise dhe me nje cmim te arsyeshem, per lexuesin onlajn ne Shqiperi.
  Para shume vitesh, mu afrua nje shqiptar dhe me ofroi nje shrbim te kundraligjshem ne vendin ku jetoj, duke me thene, qe me paguaj 50 euro, ti hap te gjitha kanalet e Digitalbit.
  Pa me te voglin dyshim, i thashe, Jo sdua ta bej, panvaresisht se mund te paguaj shume pak, por une dua ta paguaj sherbimin qe me ofron kjo kompani televizive, se vete jam i interesuar qe ky televizion, jo vetem te mbijetoje, por te fitoje dhe kur ka fitim, ka dhe investime, ka edhe kualitet.
  Ky ishte debati zoti Thano dhe perseri une jam me ate qe cdo sherbim, ka vleren e vet, si ne investim, edhe ne kualitet, ku azeta te jete ne gjendje, te ofroje faqet e saj, per ata me te miret, qe natyrisht kane edhe cmimin e vet.
  Ju pershendes dhe ju zhem edhe njehere, qe sot keni hapur nje faqe te re ne gazetari, me kete komunikim te drejtperdrejte.

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 19:56

   I dashur Horri i Bulevardit, pershendetje
   Jeni nder komentuesit e preferuar te stafit te Dites :), vecanerisht Habjonit, redaktorit tone te faqeve hetuese.
   E vleresoj jashtezakonisht kete qe thoni per mbijetesen e medias. Eshte nje teme te cilen e kam shume per zemer dhe qe e referoj shpesh edhe me studentet.
   Ndoshta do komunikojme bashke me vone per kete sepse dua te shkruaj me shpesh per kete teme.
   Perqafime

   p.s.: Ju dhe komentuesi me emrin horri i bulevardit 2, jeni i njejti person? 🙂

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit January 11, 20:10

    Jo, nuk jemi i njejti person, por e pershendes, se megjithese ndajme te njetat mendime, nuk harroi te vere shenjen e dallimit 2.
    Ketu ku jetoj, ne disa gazeta dhe revista onlajn, duhet te abonohesh, qe te kesh akses te hysh ne faqet e tyre dhe nuk e teproj.
    Jo vetem une por besoj se edhe shume komentues serioze, sdo te nguronin, te kontribuonin, ose te blenin mallin qe me kenaqesi e konsumojne.
    Faleminderit per pergjigjen dhe nje falenderim edhe per Habjonin.
    Respekt.

    Reply to this comment
 23. CAMI January 11, 09:35

  ZOTIT PELLUMB KULLA URIME DHE 100 TE TJERA. JU NJOH VETEM PERMES SHKRIMEVE. ME PELQEJN NJEREZIT QETHONE TE VERTETEN PA SHIKUAR DOBINE. NDERKOHE JU UROJ BASHKPUNIMIN ME ZOTIN THANO, PER MUA NJI GAZETAR I SHKELQYER.

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 09:36

   Faleminderit Cami

   Reply to this comment
  • N.VJOSA January 11, 18:47

   I nderuar Kryeredaktor Thano,
   Te pergezoj per kete komunikim te drejtperdrejt me komentuesit dhe lexuesit e “Dita”-s.
   Gazeta Shekulli, dikur kur ju ieshit Kryeredaktor, por dhe Dita tani, pa perjashtuar dhe Temen e Mero Bazes, jane per mua gazetat me te lexuara, me te cilat mbaj kontakte me vendin tim.
   Ka raste qe Dita-n online, e lexoj disa here ne dite, jo vetem per te mesuar se cfare ndodh ne Shqiperi, por aty shkruajne dhe shume komentues te cilet une i lexoj me kenaqsi.
   Nuk jam njeri qe bej elozhe, por te pergezoj per penen e mprehte.
   Ka ardhur koha i nderuar kryeredaktor, qe gazetat shqiptare te jene te pamvarura,
   aq sa mund te jene.Stop gazetave Partiake!
   E ardhmja eshte e gazetave te pamvarura.
   Dhe Dita eshte ne kete rruge te mbare!
   Me pelqen shume dhe vet titulli i gazetes, shume domethenes!
   Ma merr mendja se juve ju nevoitet dhe ndonje vrejtje.
   Edhe une dikur, para 40 vjetesh e nisa karieren time si gazetar.Po flas nga pervoja
   ime.Shkruaja shume shkrime kritike.Sigurusht kritika eshte me e lehte per tu
   shkruar, edhe pse te hap telashe…Por nje dite nje miku im i ngushte,me tha:
   -Neti, mos shkruaj kaq shume shkrime kritike, vet jeta eshte e tille , ka me shume
   pozitivitet…Dhe duke qeshur shtoi:
   – Nje here me boks, me grusht dhe dy here duke perkedhelur….(me perkedhelje e
   kish fjalen per shkrime pozitive…)
   Pozitive quaj edhe ato shkrime ku pohohet e mira, pozitivja, konstruktivja, qe e
   meson shoqerine te respektoje ligjin, rregullin…Ne kete sens une quaj edhe shkrimin per reagimin e policise per pseudogazetarin A.Çani…..
   E te tjera e te tjera.
   Ne ndryshim nga gazetat e tjera simotra, ju i nderuar A.Thano, u lini me shume vend bashkpuntoreve.Dhe mund te them se keni bashkpuntore te shkelqyer.
   Kur isha heren e fundit ne Tirane Gazeten Dita e pashe qe shitej nen banak…
   Te uroj ty dhe stafit tend ta ngrini dhe me lart cilesine dhe gazeta te vazhdoje te shitet “nen banak”!…
   Te tille ate e ben besnikeria ndaj se Vertetes dhe profesionalizmi.
   Pena Top i nderuar Gjeneral i Opinionit Publik!

   Reply to this comment
   • THANO January 11, 20:05

    I dashur Neti
    Faleminderit qe kini ndare vemendje per punen time ne Shekulli dhe tashme ne Dita. Konstatimi se kam lexues si ju eshte nje nga kenaqesite me te medha e jetes time profesionale. Kam nje detyrim te madh per te mos zhgenjyer njerez si ju.
    Jam mirenjohes. Deshiroj me zemer qe Dita te jete gazeta e atyre qe e lexojne. Shpresoj tia dale mbane edhe me tej pa e shitur shpirtin e Ditës.
    Mesazhin per “kritiken”, e mora 🙂

    Reply to this comment
 24. tol francezi it January 11, 20:36

  Z THANO DY JANE GAZETAT QE LEXOJ ME DESHIRE TE MADHE ,DITA GAZETA JUAJ,, DHE TEMA E MEROS ,KOMPLIMENTE.ME PELQEJNE GAZETARET PAANSHEM,JO ATA QE U SERVILOSEN POLITIKANVE TE RADHES,SI fevzo,cili,e tanti altri.

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 21:55

   Pershendetje “tol francezi it”
   Na perputhen shijet me sa shoh, edhe une keto dy gazeta lexoj 🙂
   Shaka 🙂
   Perqafime

   Reply to this comment
 25. Linda January 11, 21:40

  I nderuar zoti THANO
  Te them te drejten sinqerisht isha pak kritike ndaj gazetes
  dita ne disa analiza qe beheshin nga analiste te gazetes
  dita dhe me dukeshin si shkrime te njeanshme, por me
  vone kuptova qe gabohesha dhe ndryshova mendim
  dhe krijova besim ne paanshmerine dhe ndershmerine
  e gazetes dita si nje gazete serjoze.

  Tani ketu ne forume ne te shumten e rasteve me shume
  jepet pergjigje se sa behen pyetje, un faktikish kam
  deshire te bejme shume pyetje se sa te jap pergjigje,
  por me qe mu dha rasti te komunikoj me nje gazetar me
  eksperience si ju ne kete fushe do te doja tju beja dy
  pyetje.

  Pyetjet jan keto: A mund te beje qeverria e re nje
  sistem drejtesie te pavarur????
  Dhe a shef politika me frike nje sistem drejtesie te
  pavarur??????
  Do te me pelqente te dija opinionin tuaj.
  Me rrespekt dhe miqesisht Linda.

  Reply to this comment
  • THANO January 11, 22:03

   Pershendetje Linda
   Me vjen mire qe procesi i vleresimit te Dites tek ju ka qene gradual. Zakonisht vleresimet e menjehershme jane emocionale dhe bien shpejt. Per me teper, ne ketu jemi nuk kemi ku te fshihemi; sic thone: Po nuk dëftoi dhia, dëfton briri 🙂

   Per pyetjet tuaja:
   1 – Nese deshiron, qeveria pa asnje dyshim mund te ndikoje nje sistem drejtesie te pavarur. Por qeveria nuk mjafton per te arritur tek nje sistem i tille.
   2 – Po. Klasa politike shqiptare ka “plot arsye” 🙂 per ta pare me frike nje sistem drejtesie te pavarur
   Lexohemi

   Reply to this comment
 26. kot January 11, 21:44

  Gazetarija shqiptara do shpetonte ne se do te hellete ne koshin e plehrave gazetaret si ju z.Thano me Mero Bazen e compani sepse ju e kthyet ne gazetarine ne shpifje fyerje mashtrime dhe bythelepirje te Rames

  Reply to this comment
 27. Eli January 12, 02:48

  Pershendetje z. Thano.
  Me pelqen ideja e lidhjes se drejtperdrejte me lexuesin. Pervec se vleresuese per secilin nga lexuesit ju krijon hapesira te perfitoni nga idete e shumta dhe interesante te tyre. Te vleresosh secilin si nje vlere me vete dhe specifike panvaresisht nga profesioni eshte nje veti e re qe e ngre njeriun ne nivele te reja.
  Urime dhe nje vit te mbare!

  Reply to this comment
 28. Eli January 12, 17:01

  Dua te shtoj edhe dicka. Ngurrova heren e pare se kam provuar kaq here ne gazeta te ndryshme anembane botes dhe s’kam mare asnje pergjigje pozitive.
  A mund te me ndihmoni ju z. Thano per te botuar nje histori personale.
  Behet fjale per nje diskriminim te tmershem, abuzim nga mjeksia, mohim i te drejtave elementare te njeriut nga shoqeria dhe institucione te ndryshme pergjegjese ketu ku une jetoj ne Floria, USA. Diskriminim qe ka prekur jo vetem mua dhe familjen time (deri ne krime) por edhe gjithe te njohurit e mi anembane botes ku jetojne…

  pres me ankth, Eli

  Reply to this comment
 29. Eli January 12, 19:26

  ska pergjigje???????

  Reply to this comment
 30. CLOUD June 13, 19:13

  Unë jam një huadhënës potencial për kredi dhe i jap kredi huamarrësve dhe nevojtarëve, nëse keni nevojë për kredi urgjente kontaktoni me mua tani në adresën time email [email protected]
  Puna ime është të ndihmoj të varfërit dhe nevojtarët, që të më kontaktojnë tani

  Unë të dua

  Reply to this comment
 31. [email protected] February 2, 22:33

  Huadhënësit e Oqeanit dhe Hipotekat e Kufizuar Për Shuma të Vogla dhe të Mëdha të Kredive Me normën e interesit prej 2%.

  A keni nevojë për një hua për të filluar një biznes apo për të paguar faturat tuaja? Ne ofrojmë të gjitha llojet e huave, huave private,
    komerciale dhe personale me një normë interesi shumë të ulët deri në 2% në një vit deri në 25 vjet periudhë të ripagimit kudo në botë. Ne ofrojmë kredi që variojnë nga 1000 në çdo shumë që ju kërkoni, na kontaktoni sot Email;

  [email protected]
  [email protected]
  [email protected]

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim