Një pilulë që “fshin” traumat

Redaksia Online March 30, 2013 15:25

Një pilulë që “fshin” traumat

Një ilaç i ri mund të ndryshojë jetën e njerëzve që kanë pësuar trauma nga sulmet fizike apo aksidentet rrugore. Nga viti 2007, Laboratori i stresit traumatik në Tuluzë, Francë, po punon me një molekulë të quajtur popranolol, e cila mund të zvogëlojë kujtimet e këqija që kanë lënë këto eksperienca. Kjo lloj molekule është përdorur me efektivitet kundër dhimbjeve të kokës dhe hipertensionit, por tashmë rreth 40 pacientë në Tuluzë, Montreal (Kanada) dhe Boston (SHBA) po përfitojnë nga shpikja e re, duke lënë pas përvojat e hidhura të së shkuarës.

Redaksia Online March 30, 2013 15:25
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*